kSÈÉ BSSm Kwa Sizabantu lee ïrt verzoening en respe ■HSi l Altijd weer ham, kaas, ei, sla, komkommer, tomaat... Kerk Samenleving TJ Leiden Regio voor ie GELD MAANDAG 31 JULI 1995 972 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356 Zendingspost in Zuid-Afrika ontstond in koestal C O L O F 0 a LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR TELEFAX De zendingspost Kwa Sizabantu in Zuid-Afrika wordt door velen beschouwd als een wonder. In 1967 ontstond er een opwekking onder de Zoeloes in de provincie Natal, bij het dorp Kranskop. Daar woonde de evangelist Erlo Stegen. Hij had twaalf jaar gewerkt onder de Zoeloes en zijn aanhang was alleen maar geslonken. Op zekere dag kwam er echter een ommekeer. Nu is er op de plek, waar Stegen in een koestal begon, een zendingspost waar duizend mensen wonen en werken. De plek heet Kwa Sizabantu, hetgeen betekent 'Plaats, waar mensen worden geholpen.' Albert Pilon uit Loppersum zet zich in Nederland in voor het werk van de Zuidafrikaanse zendingspost. rlo Stegen is een na- m zaat van Duitse zen- delingen, die in de vorige eeuw naar Zuid-Afrika trokken. Op een gegeven mo ment kreeg hij zelf de roeping om zendeling te worden. Zijn werk bleef eerst vruchteloos. Al- bert Pilon (42): „In 1967 was hij op een punt gekomen om te stoppen. Hij besloot, samen met een groep Zoeloevrienden te gaan bidden. Er gebeurde iets wonderlijks. Ze hielden elke dag gebedssamenkomsten in de voormalige koestal. Op zekere dag was de groep weer samen en Erlo wilde, voorafgaande aan de gebedsdienst, een raam slui ten, omdat er buiten mensen aan het tennissen waren. Hij wilde niet gestoord worden, of omgekeerd de tennissers storen. Hij ervoer toen dat God tot hem sprak. Het sluiten van het raam was gelijk aan het buitensluiten van God in zijn leven. Stegen zag toen in dat zijn zendings werk zo afgebrokkeld was, om dat hijzelf steeds hoogmoedig was geweest en zo God in feite in de weg had gestaan. Ingaan de die gebedsdienst veranderde dat." En rondom de kleine zen dingspost veranderde ook veel. Pilon: ,,De volgende morgen za ten vele Zoeloes op het gras veld. Ze wilden dat Stegen voor hen zou bidden. Van de tove naar in hun dorp hadden ze te horen gekregen dat ze naar die plek moesten gaan omdat daar een zendeling woonde, die bij God om vergeving van hun zon den kon bidden. Stegen was verbaasd, maar toonde zich be reid voor hen te bidden. Nee, zeiden ze, hij moest met elk van hen apart bidden en zij moes ten ook gelegenheid krijgen hun specifieke zonden voor God te noemen. Sindsdien kwamen er dagelijks mensen bij Erlo Ste gen." Gemeenten In 1970 werd de zendingspost Kwa Sizabantu gesticht. Erlo Stegen en zijn broer Friedel be gonnen met de vorming van medewerkers, die zij als zende lingen uitzonden. Dit waren Zoeloes, die vaak naar hun ei gen dorp terugkeerden en daar gemeenten stichtten. Inmiddels zijn er in Natal zo ruim 200 ge meenten ontstaan. Op de zendingspost wonen permanent duizend mensen. Zij helpen bij het evangelisatie werk. Er zijn verschillende ruimtes voor samenkomsten. In 1990 werd een grote nieuwe hal gebouwd. Hier kunnen tiendui zend mensen terecht. Er is op de zendingspost ook een school, die tot de beste van Zuid-Afrika behoort. De zen dingspost is geheel zelfverzor- gend. Er worden groente en fruit verbouwd. Er is een eigen veestapel en er is een melkfa briek. Er zijn scholen voor vol wassenen, onder meer voor technische beroepen. Ook is er een ziekenhuis, een drukkerij, een garage, een timmerfabriek, een supermarkt. Zendelingen reizen vanuit Kwa Sizabantu over de wereld om het verhaal van deze zen dingspost te vertellen. Erlo Ste gen reist ook veel en was al ver schillende keren in Nederland. Albert Pilon ontmoette Stegen in 1986 tijdens een bijeenkomst in Hamburg. „Ik zei tegen hem dat het zoveel moeite kostte hem te ontmoeten, omdat hij nooit in Nederland kwam. Hij zei dat hij nog nooit uitgeno digd was. Ik heb hem toen uit genodigd." Stichting Pilon is sindsdien de vertegen woordiger van Kwa Sizabantu in Nederland. Er is een stichting opgericht, die de verschillende activiteiten, zoals tournees van Stegen en het vertalen en uitge ven van boeken, coördineert. Vijftienhonderd mensen ont vangen periodiek een nieuws brief. Het werk is volledig af hankelijk van giften. Pilon: „Wij sturen geen gebedsbrieven rond, waarin wij om geld vra gen. Dat doet Stegen evenmin. 1 Albert Pilon bij de zendingspost Kwa Sizabantu in Zuid-Afrika. Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKEN ONGEVALLENDIENST Redactie. 071- i Hoofdredactie: 071- i ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 13' LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leesf dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor inform 08860-82345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). H U I Z Wij vinden dat God ons de mo gelijkheden wel zal geven en wij zijn daarin altijd bevestigd." Bezoeken aan de zendings post zijn eveneens kosteloos (uiteraard niet de vliegreis naar Zuid-Afrika), evenals deelname aan de jaarlijkse Europese con ferentie, die dit jaar van 4 tot 13 augustus in een plaats bij Metz in Frankrijk plaatsheeft Tijdens alle conferenties staat het bijzondere karakter van het werk centraal. Dat is dat de mens zondaar is, maar dat hij tot bekering kan komen. Dat God dat kan bewerken. En dat mensen worden opgeroepen tot heiligmaking van hun leven. Dat wil zeggen, dat ze afstand nemen van de verkeerde din gen, die in hun leven waren en ook vast blijven houden aan de nieuwe levenswijze. Mensen krijgen zo vrede in hun hart. In de situatie van de Zoeloes heeft dat een wonderlijke uit werking. Er is verzoening tussen mensen van verschillende huidskleur. Kwa Sizabantu is al tijd een gemengd project ge weest. Ook in de tijd dat de apartheid nog wettelijk geregeld was. „Eigenlijk mocht het werk helemaal niet volgens de wet. Toch is het niet verboden, om dat de autoriteiten ook de won derlijke en vredebrengende uit werking zagen", zegt Pilon. Apartheid Na de omwenteling, waarbij de apartheid is afgeschaft, gaat Kwa Sizabantu door met het verzoenende werk. Albert Pilon: „Het werk wat Kwa Sizabantu in deze kan doen is beperkt. Er zijn zes miljoen Zoeloes. Het blijkt toch dat in gebieden waar door zendelingen gemeenten zijn gesticht, de sfeer vredelie vender is geworden. Er worden ook wel eens zendelingen van Kwasizabantu gevraagd om te bemiddelen in een bijzonder gewelddadig gebied. Het aantal sympathisanten van Kwa Sizabantu in Europa groeit. Met name gebeurt dat in Frankrijk. Hier is ook het Eu ropese hoofdkwartier gevestigd. Een deel van de vijftienhonderd sympathisanten in Nederland ontmoet elkaar één keer per jaar tijdens een evangelisatiesa menkomst in Zeist. Sinds kort ook tijdens wekelijkse bijeen komsten. Erlo Stegen zal in oktober weer naar Nederland komen voor twee bijeenkomsten. Op 4 oktober spreekt hij in de Neder landse hervormde Immanuel- kerk in de stad Groningen. Hij zal daar onder meer spreken over zijn, ook in het Nederlands vertaalde boek, 'Opwekking be gint bij jezelf. Een Nederlandse predikant bezocht Kwa Sizabantu en ver telde later: „Ik heb veel gereisd over bijna alle werelddelen. Overal heb ik mensen ontmoet en ook christenen. Mensen van allerlei ras en huidskleur. Maar in Kwa Sizabantu heb ik echt 'veranderde' mensen gezien. Mensen zonder veel pretenties, maar met een houding en uit straling van liefde, acceptatie en zichzelf weggevende genegen heid, die weldadiger aandeed dan wat op aarde ook." Een overheidsinstelling gaf een beoordeling van het werk, dat in de groene heuvels van Natal plaatsheeft. In een rap port staat: „Sedert haar oprich ting had haar actie een non-ra ciaal karakter door de apart- heidswetten te trotseren op het gebied van onderwijs, alsook in haar geestelijke activiteiten. De ze zending leert het respect voor de ander. Blanke, zwarte, kleurling, Indiër leven er in vol maakte harmonie Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vai woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p; ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse li II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur i 18.30-19.30 uur. Avondbezoeküur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(l leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluite) voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime Ij zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhe kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—17 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356 Niet eens zo heel lang geleden was eten op straat taboe. Sla er een 'Zo hoort het' van dertig, veertig jaar geleden op na en constateer dat zelfs het snoepen van een kaakje uit een zojuist bij de bakker gekocht onsje al aanstoot gaf. Tegenwoordig lijkt de gemid delde binnenstad op één groot openbaar restaurant. Het zal wel komen door een toegeno men welvaart en een afgeno men behoefte aan privacy, die laatste waarschijnlijk definitief gesneuveld door een onstuitba re bevolkingsgroei. Maar jam mer blijft het. Eten was iets in tiems. Niet voor niets dat het diner d deux een belangrijke stap in het baltsproces van twee net verliefden is. Nog wel. Natuurlijk is de straat-eet-cul- tuur wel een uitkomst, speciaal deze zomerse dagen. Zeulen met lunchpakketten, waardoor een dagje-uit bij tropische tem peraturen al snel een overle vingstocht lijkt, is niet langer nodig. Leeftocht is steeds onder handbereik. Een ideale hap is het broodje gezond, een welhaast complete lunch. Het broodje gezond is een soort schaam-consumptie, misschien een laatste verwijzing naar die goede oude tijd dat Ne derland nog achter gesloten deuren at. We eten junk food, maar we voelen ons daar toch niet echt prettig onder en dus noemen we het 'gezond'. Het broodje gezond is niet ge zond. Althans volgens voedings- kundigen, zoals diëtisten zich zelf tegenwoordig graag noe men. Het basisbeleg van het broodje gezond is gewoonlijk kaas en ham en die zijn erg vet en dat vinden de voedingskun- digen niet goed. Het broodje ontleent zijn bij voegsel aan de groente die er op zit. Groente is gezond, zo weet iedereen. Maar de voedings- kundigen steken onmiddellijk het vingertje weer omhoog, want we krijgen misschien wel 'nuttige voedingsvezels' binnen, maar amper vitaminen. Na me nig broodje gezond in Leiden en omstreken genuttigd te heb ben, valt dat te beamen. Groen te? Ja. Maar vers? Nee. Broodje ge zond is hele maal niet zo gezond, foto henk bouw man Korte broek aan, pet op en een flacon factor twaalf in het rugzakje. Over de rand van zijn zonnebril werpt de toerist een kritische blik op zomerse attracties. Deze week: de broodje-gezond-test. Het geheim van het broodje gezond is zijn diversiteit. Een goed broodje gezond kent vele verschillende ingrediënten, die op het moment dat de consu ment het broodje in de mond steekt nog allen afzonderlijk herkenbaar behoren te zijn. Dan geschiedt het wonder. Al malende met de kaken ontstaat één nieuwe smaak, die vele smaken in zich verenigt. En als het goed is, is het beleg zo over het broodje verspreid dat elk hap weer een nieuwe verrassing is. Puristen zweren bij het ka detje. Ook toeristen schijnen er dol op te zijn. Het laffe, witte broodje vind je vrijwel nergens anders ter wereld, dus wat dat betreft is het begrijpelijk dat het gewaardeerd wordt als een ty pisch Hollandse attractie. Maar goed beschouwd is het kadetje een mislukte poging tot luxe uit de 'wederopbouw', uit de tijd dat Nederland nog niet op straat at en met een lunchpak ket op stap ging. In een verenigd Europa eten we pistoletjes, stokbroden, Itali aanse bollen en Kaiserbrötchen. En deze multi-culturele samen leving is nog slechts één stap verwijderd van het broodje ge zond op basis van een Suri naamse puntje of Turks brood je. Eén van de weinige zaken waar het kadetje nog te krijgen is, is 'Dick's Pleintje' aan de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden. Dick's broodje ligt onder cello faan te wachten op een honge rige maag. Dat is natuurlijk fout. Het broodje hoort onder de ogen van de klant te worden opengesneden en belegd. Wat zich in de uitstalling laat zien, vraagt om een deskundig on derzoek van een geograaf. Het is een landschap van verkleurde ham, uitgedroogde tomaat en komkommer, en paprikapoe der-spikkels. Al etende zijn slechts de smaak van ham, mayonaise en papieren servet herkenbaar. Dit broodje is zo'n speciale ervaring dat het eigen lijk verheven zou moeten wor den boven de categorieën lek ker en smerig. Nog een kant en klaar broodje bij de 'Warme bakker' in de Voorschotense Schoolstraat. Die naam had een waarschu wing moeten zijn. Brood bak ken is een ambacht, dat doe je niet anoniem maar onder eigen naam. Niet voor niets dat nie mand meer Tarvo of Bums koopt. Er is niets mis met dat broodje van die 'Warme bak ker', maar ook niets goeds. Er zit zo'n Hollandse tomaat op die je vergeten bent als je hem hebt doorgeslikt en dat geldt goed beschouwd voor dit gevul de pistoletje in zijn geheel. Nog zo'n gezellige, modern bruine inloopzaak zit in Leiden verscholen in de Maars- mansteeg: Croissanterie 'La Ru- elle'. Hier stuiten we op een vol gend brooddispuut: Moet het pistoletje 's ochtends uit de oven komen of mag het een halffabrikaat zijn dat in de win kel wordt afgebakken. La Ruelle kiest voor de laatste mogelijk heid en terecht: een pistoletje is lekkerder naarmate het verser is. De verkoopster belegt het broodje ter plekke. Heel goed. Maar waarom dan toch gaat er juist in dit broodje een groente vulling die al uren geleden is sa- mengeprakt en naar niets meer smaakt, die zelfs dit voortreffe lijke broodje klef maakt als het niet onmiddellijk wordt opgege ten? Ook de croissanterie van Joh. Warmerdam te Noordwijker- hout bakt zijn pistoletjes in de zaak zelf af, maar belegt ze veel rijkelijker. Warmerdam is van huis uit kaasboer. Maar zoals vrijwel alle broodjeswinkels ge bruikt hij jonge kaas. Waarom? Schaamt hij zich voor zijn kaas? Een broodje gezond kent zoveel smaakaspecten, dat de kaas niet weggedrukt mag worden door met name ei en ham. Dat vraagt om belegen kaas. Die jonge kaas is een typisch compromis-produkt aan het broodje gezond eigen. Zo'n broodje moet een reden zijn om terug te komen. Nu is het altijd weer (jonge) kaas, ham, ei, to: maat, komkommer en ijsberg sla. Nooit iets creatiefs. Neem daartoe bijvoorbeeld tearoom Englebert in de Win kelhof van Leiderdorp. De ijs bergsla knispert tussen je tan- den, maar dat is toch het minste wat je mag verwachten. Bij de Gigant in Alphen aan den Rijn (Hooftstraat) is dat niet eens het geval. Een vriendelijk dame be smeert het pistoletje met mar garine, al net zo'n overbodig welvaartsprodukt als het ka detje. De Gigant maakt zijn naam alleen waar in de prijs: vijf gulden, bijna het dubbele van wat Englebert vraagt. Die ene uitzondering is lun chroom Hendriks in de Leidse Donkersteeg. Eindelijk belegen kaas. En als frivoliteit groente uit het zuur: wortel, selderie, augurk en paprika. Het ziet er feestelijk uit en smaakt ook fris. Maar goed beschouwt hebben die geconserveerde groente hé lemaal niets meer met 'gezond' te maken. Voor een goed begin van de middag: ga naar Croissanterie Van der Hoeven in de Douza- straat (Leiden), die zich met recht een „échte warme bak ker" noemt. Het beleg is hier net zo doorsnee als elders, maar dat (écht) bruine vlokkenbrood- je smaakt naar meer. Daarmee geeft Van der Hoeven een reden om een paar stappen buiten het centrum te zetten. Dick's Pleintje, Willem de Zwijgei laan, Leiden kadetje 1 flinterdun plakje jonge kaas 1 plakje verkleurde ham 5 schijfies ei 3 schijfies tomaat 5 schijfjes geschilde komkommer beetje ijsbergsla margarine mayonaise paprikapoeder ƒ3,50 1 plakje ham 3 schijfies ei 2 schijfjes tomaat 2 schijfje komkommer fijngesneden ijsbergsla klaar gemaakt ƒ2,75 De Gigant, Hooftstraat, Alphei aan den Rijn kadetje, wit of bruin pistolet 2 plakjes jonge kaas 1 plakje ham margarine klaar gemaakt ƒ5,00 Hendriks, Donkersteeg, Leiden 2 plakken belegen kaas 1 schijfje ei 2 schijfies tomaat 1 schijfje komkommer heel weinig ijsbergsla wortel, selderie, augurk en paprik margarine kant en klaar ƒ3,00 Van der Hoeven, Doezastraat, Lel wit of bruin pistolet 3 kleine plakjes jonge kaas 1 plakje nam 4 schijljes ei 1 schijfje (vlees)tomaat 3 blaadjes ijsbergsla klaar gemaakt ƒ3,95 La Ruelle, Maarsmansteeg, Leidei wit of bruin pistolet 2 plakjes jonge kaas 2 plakjes ham fijn gesneden ijsbergsla 4,75 Warme bakker, Schoolstraat Voorschoten pistolet of bolletje 1 plakje jonge kaas 1 plakje ham 3 schijfies ei 3 schijfjes tomaat 3 brokken komkommer 2 blaadjes ijsbergsla kant en klaar ƒ3,95 Joh. Warmerdam, Dorpsringwej Noordwijkerhout pistolet, croissant of Italiaanse bol 2 plakjes jonge kaas 5 schijfjes ei 3 schijfies tomaat 5 schijfjes komkommer verpakt in aluminiumfolie klaar gemaakt t ïlij

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8