Coöperatie voor prostituées Onze Top 10 van deze week. Binnenland Geen loonsverhoging voor personeel sociale werkplaats Manifestatie Bosnië trekt weinig mensen Hoge boete geëist voor inzetten illegale plukkers Aantal banen groeit sneller dan vorig jaar Verkeer eist drie levens O O O O 0 O O O O 2.50 7.98 ^8r 1.99 1.99 4.45 1.99 1.59 jaf 1.79 nü 2.99 2.69 Truckers, kranen en nog meer truckers 'De dokter hoeft niet bij elk ziek kind te komen kijken' JAANDAG 31 JUL11995 ANP Algemeen Nederlands Persbure Piloot in België verongelukt flystad/spa Een Nederlandse piloot uit Almere is gistermiddag lodelijk verongelukt toen zijn vliegtuigje boven het Belgische fpa in botsing kwam met een Belgisch sportvliegtuig. Volgens |e Paraclub Flevo in Lelystad gebeurde dat tijdens het een nor- nale parachutistenvlucht. Er zijn over de toedracht nog geen ^adere bijzonderheden bekend. I let slachtoffer was beroepspi- Iiot bij de KLM en stond bekend als een ervaren para-piloot. De araclub Flevo was voor een 'springweek' in België. Nadat de pi- >ot acht parchutisten had gedropt en de landing inzette, kwam ij door nog onbekende oorzaak in botsing het andere toestel, 'e drie inzittenden van deze Cessna 172 raakten gewond. Schippers zonder vaarbewijs op bon iriebergenBij een landelijke controle op vaarbewijzen heeft de 'aterpolitie het afgelopen weekeinde vijftig schippers een bon egeven omdat zij niet in het bezit waren van een geldig vaarbe wijs. Zij kregen een boete van 250 gulden en een vaarverbod. Nog eens 72 anderen konden hun vaarbewijs niet onmiddellijk lonen, zij kwamen er vanaf met een boete van 60 gulden. De rontrole werd gehouden door de waterpolitie van het Korps landelijke Politiediensten. In totaal controleerden 52 politie mensen met 24 schepen 814 schippers. Vorig jaar gingen er van 1.750 gecontroleerde schippers 325 op de bon. VI an doodgestoken in Emmen mmen Een steekpartij in het centrum van Emmen heeft gister- ivond het leven gekost aan een 20-jarige man uit die plaats. De lolitie trof hem na een telefonische melding zwaargewond aan 'oor café De Mascotte in de Hoofdstraat. Hij overleed na aan- ;omst in het ziekenhuis. Twee Groningers van 42 en 39 jaar oud ;ijn als verdachten aangehouden. Hun verklaringen lopen zoda- ïig uiteen dat de ware toedracht van de steekpartij nog ondui- lelijk is. Sleiswijkers hebben weer stroom ileiswijk» Alle inwoners van Bleiswijk hebben sinds half drie za- erdagochtend weer stroom. Zaterdagochtend om zes uur kreeg le groenteveiling als laatste elektriciteitsgroep van de gemeente ïaar stroom weer terug. Donderdagochtend om tien uur viel de troom in Bleiswijk en een deel van Bergschenhoek uit door een jrand in een transformatorhuisje aan de Merenweg in Bleiswijk. kortsluiting veroorzaakte die brand. In Bergschenhoek werd de troomstoring in de nacht van donderdag op vrijdag al verhol- 4gent gewond na dolle achtervolging AMERSFOORTEen 22-jarige politieman is gisterochtend in \mersfoort gewond geraakt na een dolle achtervolging. De man iep letsel op aan een schouder. Zijn 42-jarige collega bleef onge deerd. De agenten zagen 's ochtends vroeg dat een auto op het /erkeersplein bij Hoevelaken omkeerde en tegen de rijrichting in up weg naar Amersfoort ging. De bestuurder maakte vaart toen lij zag dat er een politiewagen achter hem aan zat. Hij reed de >tad in met een snelheid van tegen de 140 kilometer per uur, /erloor de macht over het stuur, ramde een lantaarnpaal en be landde in een gracht. De achtervolgende politiewagen ramde de lantaarnpaal, kantelde en schoof veertig meter door. De inzit tenden van de gevolgde wagen bleken stomdronken. Insluiper besteelt Assense bejaarden assen Twee bejaarde inwoonsters van Assen zijn de afgelopen dagen het slachtoffer geworden van insluipsters. Beiden kregen bqzoek van een naar schatting 17-jarig meisje dat met gladde praatjes binnen wist te komen. Een tweede, een wat oudere yrouw, maakte, gebruik van de afleiding en ging elders op zoek naar de buit. Een 82-jarige vrouw miste na het bezoek 27.000 gulden. Een 89-jarige vrouw raakte tweeduizend gulden en sie raden kwijt. De politie probeert met extra surveillances 'risicoge bieden' in de gaten te houden. JMegafestatie krijgt Belgische evenknie utrecht De Utrechtse Megafestatie krijgt vrijwel zeker een Bel- jgisch broertje. Organisator Morriën van de Megafestatie is in jverregaande onderhandeling over een Belgische variant van de succesvolle L'trechtse jongerenbeurs. De Megafestatie, waar alle mogelijke trends werden gepresenteerd, werd gisteren afgeslo ten met 103.000 bezoekers, iets minder dan vorig jaar. Mogelijk 'al volgend jaar wordt in het Belgische Gent een Megafestatie ge houden. Dienstenbond FNV en Rode Draad slaan handen ineen en haag anp je 85.640 werknemers in de so- iale werkvoorziening moeten lit jaar een 36-urige werkweek rijgen. Zij krijgen geen loons- erhoging en de VUT-leeftijd (toet omhoog van 60 naar 61 kar. Dit is de inzet van het rijk lij de onderhandelingen over en nieuwe CAO, die met terug- kerkende kracht per 1 juli dit lar moet ingaan. Momenteel heeft het overgro- e deel van de mensen in de so- iale werkvoorziening een 38- Irige werkweek. Om daar een 6-urige van te maken moeten enkele verlofdagen worden in geleverd. Alle nieuwkomers krij gen een 32-urige werkweek aangeboden. Door korter werken hoopt het ministerie van sociale zaken dat er meer banen vrijkomen voor de 20.000 gehandicapten die op de wachtlijst staan voor een baan in de werkvoorziening. De vakbond Abvakabo heeft de voorstellen al omschreven als onacceptabel. Bestuurder Leerentveld eist voor de WSW- werknemers onder meer een loonsverhoging van 1,75 pro cent. Meer afval per huishouden den haag anp De Dienstenbond FNV begint in september een coöpera tie voor de ongeveer 30.000 prostituées die Nederland telt. De bond doet dit in samenwerking met de Rode Draad, die de belangen vertegenwoordigt van mannen en vrouwen die werkzaam zijn in de prostitutie. Dit heeft bestuurster M. Veenstra van de Dienstenbond FNV zater dag bevestigd. De coöperatie gaat Prosex heten. den haag anp Prosex is in principe bedoeld voor prostituées die werken in de seksclubs. Dat is ongeveer 80 procent van de Nederlandse prostituées. Maar ook de dames die op straat en achter het raam actief zijn, kunnen zich aanslui ten bij Prosex. „Alleen drugver slaafden zijn niet welkom", al dus Veenstra. De Rode Draad en de bond hebben met de branche-organi satie van exploitanten van seks clubs vergaande afspraken ge maakt over de arbeidsvoor waarden voor de vrouwen. Bij de Vereniging Exploitanten Re- laxbedrijven (VER) zijn 350 clubs aangesloten. Een club wordt in feite een facilitair be drijf, dat een soort huur in reke ning gaat brengen bij de prosti- tuée. „Met deze constructie wordt voorkomen dat er een loon dienstverhouding ontstaat en de vrouw te afhankelijk wordt van de exploitant van de club. Eigenlijk worden de dames klei ne zelfstandigen, waarbij Prosex fungeert als een soort fictieve werkgever", zo meent Veenstra. Het grote voordeel is volgens haar dat er zo legaal wordt ge werkt. De vrouwen hebben dan geen problemen meer met poli tie of belastingdienst. „Deze si tuatie geeft de vrouwen een hoop rust." Verder wordt met hulp van uitzendbureau Start een uit zendbureau opgezet om prosti tuées ook tijdelijk in een seks club onder te brengen. De arbo- dienst Arboned gaat een risico inventarisatie maken van de be drijfstak en zal de medische controles uitvoeren. Met het GAK is overleg gaande over de oprichting van sociale verzeke ringen voor prostituées en de vorming van een pensioen fonds. De oprichting van Prosex loopt vooruit op de opheffing van het bordeelverbod. Als dit verbod verdwijnt, wordt com merciële seks volgens Veenstra een normale bedrijfstak. De arbeidsomstandigheden van Prosex bepalen onder meer, dat condoomgebruik verplicht hooghalen Bij het voormalige doorgangs kamp Westerbork in Drente is gisteren een landelijke protestmanifestatie gehouden te gen schendingen van de mensenrechten in Bosnië. De belangstelling viel tegen. Er kwa men niet meer dan tweehonderd mensen op af. Tot de bijeenkomst was opgeroepen door de appèlgroep Westerbork in samenwerking met Pax Christi, het IKV en Amnesty Interna tional. De manifestatie bestond onder meer uit een stille tocht. De deelnemers legden ro zen en brandden kaarsen bij de enkele tiental len houten kruizen, die op de zandplaats bij de start van de tocht stonden opgesteld. De Joegoslavische filosoof Edin Jugo riep de in ternationale gemeenschap op om alle hu mane krachten te bundelen. Hij drong verder aan op een rechtvaardige en snelle oplossing voor het conflict in voormalig Joegoslavië. foto anp karel zwaneveld middelburg gpd Tegen een fruitteeltbedrijf in Krabbendijke (Zeeland) is vrij dag voor de economische poli tierechter in Middelburg 27 maal een boete van duizend gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk, geëist. In het bedrijf waren bij een controle op 24 augustus vorig jaar 27 Poolse fruitplukkers aan het werk. Voor deze buitenlandse arbeidskrachten had het minis terie van sociale zaken en werk gelegenheid geen vergunning afgegeven. De Polen moesten na een controle van de politie onmiddellijk vertrekken. De fruitteler zei er dat jaar al les aan te hebben gedaan om voldoende plukkers te krijgen. Hij had al in april bij het ar beidsbureau dertig tijdelijke krachten aangevraagd. Een week voor de pluk zag hij dat hij niet genoeg mensen had en wendde zich toen tot het bu reau Agroselect dat bemiddelde bij het aantrekken van de Polen. Deze mensen moeten volgens de advocaat P. Smits uit Venlo worden beschouwd als kleine zelfstandigen. Zij kon aan de hand van uitspraken in een aantal zaken van Limburgse as pergetelers aantonen dat diver se rechters deze constructie hebben geaccepteerd. „Het is aangenomen werk, er wordt geen uurloon betaald en er is geen gezagsverhouding met de werkgever in de zin van de Ar beidswet", was haar standpunt. De economische politierechter doet 3 augustus uitspraak. den haag gpd. Het aantal banen groeit dit jaar drie maal zo snel als vorig jaar. In het eerste kwartaal van 1995 zijn er, afgezien van seizoensin vloeden, 30.000 banen bijgeko men. In 1994 was dat gemid deld nog 10.000 per kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De groei van het aantal banen doet zich voor in alle sectoren van de commerciële dienstver lening zoals de handel, horeca, vervoer, communicatie en di verse onderdelen van de zakelij ke dienstverlening. Ook de uit- zendbranche doet aan de groei mee. In de jaren van 1984 tot 1991 was het 'normaal' dat het aantal banen groeide met pakweg 30.000 per kwartaal. Die groei zwakte in 1992 af om in 1993 om te slaan in een daling. Pas in de loop van 1994 is het aantal is en dat het bedrijf is goedge keurd door de brandweer. Ook geldt een minimumleeftijd van 18 jaar, een verbod op mensen handel, een verbod op drugs, per klant schoon beddegoed, een verbod op seks met dieren. De exploitant mag geen straf blad hebben. Ook voor sado-masochisti sche seks zijn speciale voor waarden gesteld. Zo dient de meesteres de veiligheid van de onderdanige te waarborgen en de sleutel moet op een herken bare plaats worden bewaard. Bij gebruik van metaal moet een betonschaar aanwezig zijn. Ver der moet een klant binnen 30 seconden met de hulp van ie mand vrij kunnen zijn. Gemeentelijke reinigingsdien sten hebben vorig jaar per in woner circa 474 kilo afval opge haald. Een jaar eerder ging het nog om 462 kilo afval. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Ook in de voorgaan de jaren nam de hoeveelheid opgehaald afval toe. Volgens het CBS is de hoeveelheid geschei den ingezameld afval vorig jaar sterk gestegen, met 0,5 miljoen ton tot 2,8 miljoen ton. Vooral groente-, fruit- en tuinafval (GFT) zat flink in de lift. Er werd ruim 40 procent meer GFT-afval opgehaald. De hoeveelheid op gehaald grof of gemengd afvaJ via vuilniszakken of containers daalde met 0,3 miljoen ton tot 4,4 miljoen ton. smilde-hardenberg-kessel anp Verkeersongevallen hebben het afgelopen weekeinde aan zeker drie mensen het leven gekost. Een 24-jarige vrouw uit Assen kwam gistermiddag om toen de auto waarin zij zat tegen een boom botste. Haar 28-jarige vriend, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. Het tweetal was aan het eind van de middag op weg van de recreatiepias Het Blauwe Meer in Smilde naar As sen toen hun auto in de rechter berm raakte. Toen de chauffeur wilde corrigeren schoot de wa gen over de weg en kwam tot stilstand tegen een boom. De vrouw was op slag dood. Een botsing met een auto heeft gisteren een 69-jarige flet ser uit Hardenberg het leven ge kost. Het slachtoffer stak een voorrangsweg in zijn woon plaats over terwijl er een auto aankwam. De 23-jarige autp- mobilist uit Aaltcn kon hpm niet meer ontwijken. De Fietser overleed ter plaatse. In het Noordlimburgse Kessel vond gisteren een 19-jarige jon geman uit Neer de dood bij een ongeval. Hij raakte door onbc kende oorzaak met zijn autp van de weg en botste tegen een boom. Twee inzittenden raak ten licht gewond. Nieuwe oogst: Doré-aardappelen, zak 5 kilo Braadworst, 500 gram -irTS' 4.25, kilo o,» ÖlAchterham, verpakt, per 100 gram Allinson volkorenbrood, heel Cötes du Rhöne, fles 0.75 liter CllGrapefruitsap met vruchtvlees, pak 1 liter CU Party sticks zoetzuur, pot 670 gram Lu toast naturel, pak 250 gram, crackers naturel of volkoren, pak 200 gram Robijn wasverzorger, diverse geuren, flacon of navulpak, 500 ml Dreft afwas, normaal of citroen, flacon 500 ml banen voorzichtig weer gaan stijgen. De sterke toename van het aantal banen strookt met de voorzichtige daling van de werkloosheid die het CBS vorige week meldde. Nederland telt nu 464.000 werklozen, afgezien van allerlei seizoensinvloeden. Extraatje van deze week: Ctl Pizzabroodjes uit de diepvries, salami, champignon of *1 QQ ham, pak 250 gram ,2 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 augustus as. Huisartsen bestrijden dat ouderlijke bezorgdheid altijd norm is je relatie met de patiënt daarna ernstig verstoord." Schudel heeft zelf ook meegemaakt dat ouders boos werden omdat hij niet di-. reet bereid was langs te komen. Volgens hem ligt aan dergelijke woede vaak het hardnekkige misverstand ten grondslag dat je een kind met flinke koorts niet mag vervoeren. „Dat is echt klinkklare nonsens. Je kunt zo'n kind gerust in een deken wikkelen en ermee naar de prak tijk komen. Dat levert geen extra gevaar op voor het kind." Er is volgens hem geen enkele huisarts die zich ergert als hij 's nachts uit z'n bed wordt gebeld voor een hartaanval of iets anders ernstigs. „Hij of zij heeft dan het gevoel iets nuttigs te doen, echt hulp te bieden. Maar als hij 's nachts vier keer nodeloos is gebeld, is het soms moeilijk om geduldig te blijven als er dan een on geruste ouder belt, die op hoge toon eist dat je direct komt. Toch ben je dan als arts verplicht om je te blijven concentre ren en adequate vragen te stellen." Volgens Schudel ontwikkelt een huisarts in de loop der jaren een soort 'antenne', waardoor hij goed kan inschatten of er echt sprake is van een alarmerende situ atie. Professor Huygen, een van de eer ste hoogleraren huisartsengeneeskunde omschreef de 'antenne' die een huisarts in telefonische corlsulten ontwikkelt als het 'pluis-niet-pluis-gevoel'. Schudel zegt dat die antenne niet altijd goed werkt, bijvoorbeeld door vermoeidheid. „In geval van twijfel moet je altijd het zekere voor het onzekere nemen." E. van Hoorn, hoofd belangenbeharti ging van de Vereniging Patiënten/Consumenenfederatie is het ten dele met de opvattingen van Schudel eens. „Als het de eigen huisarts betreft, die zijn eigen patiënten goed kent, zal het inderdaad doorgaans wel mogelijk zijn het eerst telefonisch af te handelen. De meeste fouten ontstaan volgens hem dan ook vooral met waarnemers. „Ten eerste krijgen die met de waarnemende praktijk vaak veel meer patiënten dan ze aankunnen en bovendien kennen ze de patiënten niet persoonlijk. Daarom vin den wij dat zo'n waarnemer doorgaans gehoor moet geven aan de eis van de ouder dat hij komt kijken. assen Het jaarlijkse Truckers Festival in Assen heeft dit weekeinde circa 54.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er volgens de organisatie tweeduizend meer dan vorig jaar. De toeschouwers konden op het TT-circuit onder meer genieten van behendigheidswedstrijden, het duwen van vrachtwagens, het laden met vaten en de uitverkiezing van de mooiste truck. De grote toestroom van deelnemers en publiek leidde zaterdag in Assen en omgeving tot flinke files. foto anp karel zwaneveld Als een ouder met een ziek kind onge rust de huisarts belt en vraagt of hij wil langskomen, moet de huisarts daar dan te allen tijde gehoor aan geven? Veel ou ders zullen zeggen: 'Ja, natuurlijk'. Een aantal huisartsen vinden echter van niet. Zij stuurden onlangs een ingezonden brief naar het vakblad Medisch Contact. Volgens hen heeft het Medisch Tucht college in een uitspraak gesuggereerd dat ouderlijke bezorgdheid een algeme ne norm moet zijn voor huisartsen. Met andere woorden: Als de ouder per se wil dat de arts komt kijken, behoort hij dat te doen. „Ik kan me de bezprgdheid van deze huisartsen wel voorstellen", zegt Bart Schudel, secretaris van de Landelijke Huisartsen Vereniging en zelf huisarts in Apeldoorn. „Een arts is zeer wel in staat tijdens een telefoongesprek in te schat ten of een persoonlijke visite nodig is. Daarvoor wordt een huisarts tijdens zijn opleiding goed getraind." Aan de telefoon stelt de huisarts volgens hem altijd een aantal basisvragen. Hij probeert uit te sluiten dat er echt iets alarmerends aan de hand is. „Het is een adequate en verantwoorde wijze van omgaan met zoiets. Als een kind bijvoor beeld diarree heeft vraagje: 'Drinkt het goed, plast het goed?' Als de ouder daar op met 'ja' antwoordt, kun je uitdroging in elk geval al uitsluiten. En zo ga je net zolang door met het stellen van vragen totdat je een goede diagnose kunt stel len. De ongerustheid van de ouder is een fundamentele factor voor een arts om de ernst van de situatie in te schatten, maar het is niet de enige." Volgens Schudel is de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt, dan wel ouders van een patiëntje, hierbij cruciaal. „Als de ouders de arts vertrouwen, dan kan de arts hun ongerustheid wegnemen. Ik zelf doe dat altijd door de ouders een goed alternatief te bieden. Je zegt: 'Ik verwacht dat het ziekteproces de ko mende uren zo en zo zal verlopen. Als dat niet zo is, bel me dan terug.' Wel is het zo dat je als huisarts dan ook inder daad moet komen als de ouder terug belt. Je mag dan niet proberen er onder uit te komen. Als1 je dat probeert, kun nen er ten eerste gruwelijke vermijd bare fouten ontstaan en bovendien is

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3