Kenyanen snakken naar gerechtigheid Spanje op zoek naar 'grootste leugenaar' Feiten &Meningen Vietnam kan Asean nieuwe richting geven Nood regeert MAANDAG 31 JULI 1995 NIEUWSANALYSE Sinds vrijdag is Vietnam lid van de Associa tie van Zuidoost-Aziatische Naties (Asean) en dat is behoorlijk wennen. In de eerste plaats voor de oude Asean-leden, waarvan een aantal in het verleden juist Vietnam zag als de grote boeman. Maar ook voor de bui tenwereld, die zich afvraagt of Asean zich nu zal ontwikkelen tot een blok dat het in de hand houden van China als een van zijn voornaamste taken beschouwt. Dat zou een historische wending betekenen in dit deel van de wereld. Dat China in Zuidoost-Azië de grootste destabiliserende factor is, staat wel vast. Simpele Realpolitiek, aldus het gezagheb bende Britse weekblad The Economist, laat zien dat een groot en steeds welvarender land de neiging heeft zich op allerlei gebied te laten gelden. Met China is dat zeker het geval. Zo claimt Peking zeggenschap over grote delen van de Zuidchinese Zee, wat herrie betekent met alle landen die daar eilanden bezitten of er recht op menen te hebben. Met name de Spratley-eilanden, een reeks onbewoonde eilanden, atols en riffen waar onder meer olie wordt vermoed en die lig gen langs veel gebruikte scheepsroutes, vor men een bron van conflict met Indonesië, Brunei, Vietnam, de Filipijnen en Maleisië. Alle Asean-leden op twee na dus. En die an dere twee, Singapore en Thailand, voelen zich ook niet lekker, want voor hen is de Zuidchinese Zee van economisch levensbe lang vanwege de scheepvaartroutes. Tel daarbij op dat Vietnam en China op het Aziatische vasteland zo ongeveer erfvij anden zijn die onderling al heel wat hebben afgevochten. Reken bovendien mee dat Indonesië sinds het aantreden van het Soe- harto-bewind altijd China en niet Viet nam als de grootste bedreiging in het noorden heeft beschouwd. Daarmee zijn al le ingrediënten aanwezig om te verwachten dat de Asean met Vietnam als zevende lid het buitenlands-politieke oog vooral op China zal richten. Dat vrijwel alle Asean-le den de afgelopen tijd hebben geprobeerd China gerust te stellen, doet daaraan weinig af. Ook intern krijgt Asean trouwens het no dige te verstouwen, al was het maar omdat Vietnam economisch nog een erg zwakke broeder is. Voor Indonesië is de in 1967 op gerichte organisatie altijd het middel bij uit stek geweest om de buurlanden te laten zien dat Jakarta geen agressieve bedoelin gen meer had (na Soekarno's konfrontasi- politiek jegens Maleisië begin jaren zestig). Maar door de jaren heen waren de ande re Asean-leden zich er toch steeds van be wust, dat Indonesië hoe dan ook de reus in hun midden bleef. In de woorden van een Singaporese'functionaris bij het Asean-se- cretariaat: „Singapore moet een uur schreeuwen voordat iemand luistert. Indo nesië hoeft alleen maar te zwijgen om te krijgen wat het wil". Daarnaast hebben met name Thailand en Singapore Vietnam steeds als een grote be dreiging ervaren. Daartegen zagen ze graag China in stelling gebracht. Indonesië (en tot op zekere hoogte Maleisië) bekeek het altijd anders. China vormt de werkelijke bedrei ging en Vietnam kan, met zijn grote leger, mooi als buffer dienen, aldus Jakarta. Sinds voor Cambodja, waar Vietnam zo'n grote rol speelde, een vredesregeling is getroffen, kijkt ook Thailand echter anders tegen Viet nam aan. Zozeer zelfs dat Hanoi nu tot Asean is toegelaten. Dat maakt het des te interessanter om nog even stil te staan bij de vrees die kleine re Asean-landen door de jaren heen soms koesterden, namelijk dat Vietnam en Indo nesië het op een akkoordje zouden kunnen gooien om samen de dienst uit te maken in de regio. Helemaal uit de lucht gegrepen was die gedachte niet. En ook nu valt niet uit te sluiten dat er in de toekomst op mili tair-strategisch gebied een as Jakarta-Hanoi ontstaat binnen Asean. Wanneer de kleine re lidstaten voldoende aan hun trekken ko men en Indonesië heeft daarop binnen Asean altijd pijnlijk nauwkeurig toegezien hoeft dat trouwens niet echt een pro bleem te zijn. Eensgezindheid tussen Vietnam en Indo nesië kan Asean strategisch juist versterken. Een eerste wijziging in de Chinese houding bleek gisteren al tijdens een gesprek dat de Chinese minister Qian Qichen (buitenland se zaken) had met zijn zeven Asean-colle- ga's. Qian Qichen zei dat zijn land nog steeds de soevereiniteit over alje eilanden claimt, maar bereid is het dispuut bij te leg gen op basis van de VN-Conventie over het Zeerecht uit 1982. De Indonesische minis ter Ali Alatas noemde de verandering in het Chinese standpunt belangrijk. „Het trekken van lijnen in de Zuidchinese Zee is nu een veel doorzichter zaak geworden", aldus Ala tas. Versterking van het Asean-verband lijkt dus al direct na Vietnams toetreden te hel pen om de Chinese ambities in zuidelijke richting binnen aanvaardbare perken te houden. HAARLEM RONALD FRISART President Moi richt zelf mensenrechtencommissie op De Duitse ambassadeur in Kenya steekt zijn neus in interne aangelegenheden. Daar moet hij mee ophouden, want Kenya is geen kolonie van Duitsland. Bovendien is hij arrogant en trekt hij door het land om verdeeldheid te zaai en. Hij lijkt wel de woordvoerder van de opposi tie. Ook andere Westerse missies gaan hun di plomatieke boekje regelmatig te buiten. Presi dent arap Moi van Kenya heeft het er de laatste tijd maar moeilijk mee. Kritische geluiden uit blanke kelen jagen het staatshoofd zo wat dagelijks op de kast. Dono ren, diplomaten, zoals de Duit se ambassadeur Bernd Multzel- berg, en blanke Kenyanen, alle maal krijgen ze van hem een veeg uit de pan als ze zich kri tisch uitlaten over het huidige politieke klimaat, de welig tie rende corruptie en de mensen rechten. Volgens arap Moi is het in zijn land helemaal niet zo erg, zeker niet vergeleken bij andere Afri kaanse naties. Hij vraagt zich daarom verbolgen af waarom het Westen het altijd op hem gemunt heeft. Tegelijkertijd be seft hij drommels goed dat er veel mis is in Kenya en dat met de rechten van de burgers niet altijd zorgvuldig wordt omge sprongen, om het maar eens eufemistisch uit te drukken. Het is om die reden dat arap Moi vorige week zelf een men senrechtencommissie in het le ven riep. Nou is het natuurlijk altijd oppassen geblazen als re pressieve regimes hun eigen wandaden willen onderzoeken en de scepsis van de oppositie is dan ook heel begrijpelijk. In haar ogen is de commissie niet meer dan een wassen neus, be doeld om buitenlandse geld schieters te paaien. Maar hoe de commissie ook te werk zal gaan, het is prijzenswaardig dat de Kenyaanse autoriteiten nu ten minste erkennen dat er proble men bestaan in het land. En of dat nou extra financiële hulp vanuit het Westen oplevert of niet, voor Kenyaanse burgers die dagelijks met hun neus op de alsmaar minder rooskleuri ger wordende realiteit worden gedrukt, is het een welkome ontwikkeling. OVERVAL Neem George Okello. Hij begon een jaar geleden een garage, wist flink wat klanten aan zich te binden en bevindt zich nu plots in een stinkende politiecel. Een kennis van hem had zijn auto op Okello's naam laten schrijven en gebruikte het voer tuig vervolgens voor een over val. Okello werd opgepakt en in staat van beschuldiging gesteld. Ontkennen hielp niet, want de politie had zelf allang een ver klaring opgesteld en dwong Ge orge zijn handtekening er onder te zetten. Om het hele proces te bespoedigen, werd de garage houder een oog dichtgeslagen, kreeg hij over zijn hele lichaam klappen met een houten knup pel en werden zijn testikels met stroom bewerkt. Nadat de verklaring was onder tekend, kreeg George Okello doodleuk te horen dat als hij bereid was de rechercheurs van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) flink wat geld toe te stoppen, zij de verklaring in zijn voordeel zouden aanpas sen. De rechter zou hem dan ongetwijfeld op borgtocht vrijla ten en een milde straf uitdelen. Kwam het geld echter niet op tafel, dan zou hem dat lelijk op- President Daniel arap Moi van Kenya. breken.George koos eieren voor z'n geld en klampte kennissen en familieleden die op bezoek kwamen aan voor het geld. Om dat niemand snel over de brug kwam, werden de dagelijkse martelingen hervat. TE GEHAVEND De voorgeleiding van George werd uitgesteld omdat hij er te gehavend uit was gaan zien. Een dag voordat het eindelijk zover was, maar de omkoop som nog niet was overhandigd, laadden de CID functionarissen FOTO ARCHIEF George in hun auto en reden er al zijn kennissen mee af, op zoek naar het felbegeerde geld. Die kennissen hadden echter wijselijk besloten inplaats van de politie om te kopen, een ad vocaat in de arm te nemen. „Dit soort gevallen is wijdverbreid", meent de rechtsgeleerde. „Je hoort het dagelijks in de recht zaal. Het is nu te hopen dat als er een officiële mensenrechten commissie komt waar iedereen zijn beklag kan doen en ook doet, eindelijk eens de bezem door het totaal verrotte systeem wordt gehaald. Want het is niet alleen de politie die zo corrupt is. Ook rechters laten zich steeds vaker betalen voor een gunstige uitspraak." Het leiden van een normaal be staan wordt zo voor de gewone Kenyaanse burger steeds moei lijker. Alex Milimo, een bankbe diende met een salaris van tweehonderd gulden per maand en een gezin van vijf kinderen: „Het is al haast een onmogelijke opgave om van zo'n salaris rond te komen, maar het geld wordt je nu ook nog eens voortdurend uit je zak geklopt door corrupte overheidsdienaren. KRAAG Toen ik onlangs om 9 uur 's avonds van m'n werk terug kwam, werd ik door politie aan gehouden, ondervraagd en als verdacht persoon aangemerkt en gëdwongen hen al m'n geld te geven omdat ze me anders in elkaar zouden slaan. Een vriend had onlangs een zak spijkers en wat gereedschap gekocht voor zijn huis in de bush. Hij rende naar de bus omdat deze op het punt stond te vertrekken maar werd in de kraag gegrepen door de politie. Omdat hij geen bon netje had van z'n spullen werd het als gestolen waar bestem peld. Ze namen alles in beslag." De Kenyanen hadden gehoopt dat met de komst van het meer- partijenstel in 1992 en de op richtingvan oppositiepartijen dit soort repressieve en corrup te praktijken zou verdwijnen. Maar niets van dat al. De oppo sitie heeft er een potje van ge maakt en het Moi-regime heeft nauwelijks tegenstand te dul den. Maar misschien gaat dat veran deren. De nieuw opgerichte partij 'Safina', met de vermaar de paleontoloog Richard Lea key. heeft menige burger weer hoopvol gestemd. Alex Milimo: „Omdat Moi zich er zo druk om maakt, gelooft iedereen dat die partij iets te bieden heeft. Mis schien wel gerechtigheid." NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA ■.irjgmar.LTflfci Het is volop zomer in Italië en dus i regeert de nood. De 'emergenza' rA waart als een kwaadaardig dier door het land en probeert alles en F QSSIHHHi iedereen te smoren in zijn gevaar- F i rome lijke klauwen. De natie raakt collect tief de kluts kwijt; oude kwalen ko- r men in uitvergrote vorm aan de oppervlakte, de raP tio verliest het definitief van redeloosheid, wan- F' hoop en paniek. Als we de media mogen geloven, balanceert Italië i ook dit jaar op de rand van de afgrond. We hebbent om er een paar te noemen, een 'emergenza-zwem-j badenvanwege een viertal verdrinkingsgevallen; een 'emergenza-discotheken' omdat na sluitings- v tijd veel jongeren op de weg verongelukken; een 51 'emergenza-ziekenhuizenveroorzaakt door ver- v plegend personeel dat met vakantie gaat en een N 'emergenza-verkeer' dat het afgelopen weekeinde |c haar hoogtepunt beleefde toen 16 miljoen auto's :i de gevreesde 'zomer-exodus' zich in bewe- p ging zetten op weg naar de vakantieoorden. On- |r danks dat de grote steden steeds leger raken, is er 1. ook een 'emergenza-luchtverontreiniging'. De 'emergenza-bosbranden' laten dit jaar op zich wachten; die van het watertekort woedt daarente- gen reeds in alle hevigheid. I Dè emergenza van dit moment is echter de caldo, r de warmte, die bovendien alle andere noden een nog veel ernstigere dimensie bezorgt. Er worden r dit jaar records gebroken; we zien op televisie per-1 sonen die wankelend verkoeling zoeken en horen r. de commentaarstem spreken over de 'caldo-killer'.^ De hitte is namelijk een moordenaar. De arbeider j' die van het dak valt, de gepensioneerde die in het 1 postkantoor bezwijkt, de boer die met zijn tractor I van de weg raakt het zijn allemaal slachtoffers van de ontketende meteorologische maniak. j De hitte maakt direct slachtoffers, maar volgens Bi enkele experts ook indirect. Deze Italiaanse zomer p wordt gekenmerkt door een groot aantal moorden,Üi die zich allemaal afspelen binnen het gezin. Vorig h< jaar vielen in de heetste maanden prostituées bij ri bosjes; nu maken zonen een einde aan het leven bi van hun ouders of vermoorden vaders hun echtge-K notes en kinderen. st In de afgelopen week vonden er drie van deze fa- b> miliemoorden plaats. Het meest tot de verbeelding sprak de 26-jarige Carlo Nicolini die, ogenschijnlijk a zonder duidelijke reden, zijn beide ouders dood- schoot en vervolgens de lichamen aan stukken sneed. Het hart van zijn vader at hij zelf op, dat van zijn moeder gaf hij aan de kat. Is het toeval dat dit alles gebeurt tijdens de emer- genza-caldóVolgens de criminoloog Francesco Bruno is het een feit dat in de hete maanden het aantal 'irrationele delicten' met eenderde toe neemt. Watertekort kan volgens Bruno een kata- L't lysator zijn. „Uitdroging treft vooral het deel van d^,( hersenen waar onze acties worden beraamd en ge-ig controleerd", aldus de criminoloog. Hij durft niet te stellen dat Carlo Nicolini zou heb- [e ben afgezien van diens daad als hij liters water had gedronken, maar de media, die niet genoeg krijgen van deze emergenza in de emergenza, adviseren J met extra enthousiasme vooral veel te drinken. Terwijl de thermometer de 40 graden nadert, zet Italië zich in beweging orh te kunnen genieten van d' een welverdiende vakantie en wie weet hoe vaak int>i de hete auto een angstige blik geworpen wordt op P1 meereizende familieleden. Misschien is voor hen het beste advies even geen kranten te lezen, want de komkommers in Italië zijn overrijp. EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Spreekt Gonzalez wel of niet de waarheid? Wie is de grootste leugenaar van Spanje? Wie is Senor X, de man die opdracht gaf tot de moord op zo'n dertig leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA? Vragen die wellicht nooit zullen worden beantwoord. De messen in Spanje zijn geslepen. Premier Felipe Gon- zilez heeft vorige week donderdag de Cortes, het parlement, uitleg geven over de moorden die illegale politie-eenheden (GAL) in de jaren tachtig pleegden. Wist de premier ervan? Gaf hijzelf soms de op dracht tot de vuile oorlog tegen de ETA? Gonzalez was op de hoogte, zegt Ri- cardo Garcia Damborenea, tot 1988 leider van de socialistische partij in Baskenland. „Ik heb niet één keer, maar meerdere keren met Gonzalez over dat thema gesproken." Ex-di recteur staatsveiligheid Julian San- cristóbal had min of meer hetzelfde al eens gesuggereerd. Gonzalez deelde de filosofie van de acties op de ETA-leden, maar was volgens Damborenea niet het mees terbrein erachter. De premier zou zelfs in 1983 op een vergadering een document over de GAL hebben be sproken. Het belastende rapport is volgens Daipborenea nu in handen van de militaire inlichtingdienst Ce- sid, die zo'n beetje half Spanje heeft afgeluisterd. Het document heeft nooit bestaan, dus het is niet de moeite om erover te praten", verdedigt Gonzalez zich. .Alles, alles wat Domborenea heeft gezegd, is geheel onwaar. De op merkingen van Damborenea zijn 'onzin' en 'hebben niets met de werkelijkheid te maken" Gonzalez herhaalde opnieuw dat zijn regering geen enkele blaam treft. „De regering die ik leidde gaf nooit leiding aan de GAL", zei hij. Gonzalez zei dat „niemand ver plicht is zijn onschuld te bewijzen, ongeacht zijn sociale positie, en dat_ geldt ook voor de premier' Maar Gonzalez lijkt zelf ook te be seffen dat Spanje geen vertrouwen meer in hem heeft. In een ontmoe ting met vakbondsleiders liet hij vo rige week dinsdag doorschemeren dat hij niet voor de vijfde achter eenvolgende keer kandidaat is voor zijn partij bij de vervroegde verkie- Felipe Gonzalez (links onder) neemt het applaus in ontvangst van zijn partijgenoten na zijn toespraak afgelopen donderdag in de Cortes. FOTO REUTER DESMOND BOYLAN zingen van begin 1996. „Om de zo veel tijd moeten er veranderingen plaatsvinden op de verkiezingslijs ten." Gonzalez heeft het debat overleefd omdat de Catalaanse nationalisten (CiU), die de minderheidsregering van de socialist gedogen, de pre mier bleven steunen. Daardoor be hield de regering een meerderheid van één zetel. „We geloven Felipe Gonzalez en niet Ricardo Garcia Damborenea", zei Joaquim Molins, de parlementaire woordvoerder van CiU. Maar kan een premier aanblijven die bijna systematisch heeft nagela ten op te treden tegen de corruptie in zijn land? Kan een premier nog functioneren als hij bij herhaling in het openbaar leugenaar en misda diger wordt genoemd? Als blijkt dat 65 procent van de bevolking hem niet gelooft? Als de leider van de derde partij in het land, de populai re ex-communist Julio Anguita, hem rechtstreeks in het gezicht zegt dat hij Senor X is. Als de grootste oppositie- en toekomstige rege ringspartij, de centrum-rechtse Par- tido Popular, beweert dat „iedereen weet dat Gonzélez liegt en over en kele maanden voor de rechter zal verschijnen". Een van beiden liegt of het gedrukt staat: Gonzalez öf Damborenea. De laatste heeft zo zijn redenen om de premier erbij te lappen. In 1988 werd hij uit de socialistische partij geschopt wegens zijn te radicale houding tegenover de Basken die meer zelfbestuur eisten. Dambore nea sympathiseert nu met de PP en was bij de verkiezingen voor het Eu ropees parlement daarvoor zelfs kandidaat. Gonzalez is misschien niet de grootste leugenaar van Spanje, maar hij kan niet langer volhoudel dat zijn regering niet betrokken wT bij of op de hoogte was van de moorden op de ETA-leden. Daar voor zijn de aanwijzingen te sterkj) Als hij inderdaad niets wist, geeft V zichzelf een brevet van onvermo- L gen. Dan staat de leider van de EiT" ropese Unie te boek als de man dihe geen enkele controle had over zijiL veiligheidsdienst. Die niet wist wajjt zijn ministers uitspookten. [rij Damborenea noemde Rafael Verajgi ex-staatssecretaris voor staatsveilihc heid, en Narcis Serra als 'de uitvo$a ders van de anti-terrorisme stratejij gie'. Serra was minister van defenjgj en trad onlangs af als vice-premiejre in verband met het afluisterschanaa daal. Miguel Planchuelo, voormal) p politiechef van Bilbao, heeft geze^ dat ex-minister van binnenlandse^ zaken José Barrionuevo persoonlijk betrokken was bij een ontvoering^, actie door de GAL. Ook Vera zou i volgens Planchuelo een belangrijk^ aandeel hebben gehad in GAL. Zo| wel Vera als Barrionuevo saboteert de lange tijd het onderzoek van rechter Baltasar Garzón in deze n< telige kwestie. Deze twee namen werden ook genoemd door Franci co Alvarez, eveneens voormalig p( litiechefvan Bilbao. Sancristóbal heeft inmiddels toegj geven dat hij zich met geld van de geheime fondsen verrijkte. En dan zijn er nog de vele belastende ver klaringen van het illustere drietal José Amado, Michel Dominguez ei Luis Roldan. De eerste twee zijn vroegere leden van de Guardia Ci\( Voor hun medewerking aan de GA moesten ze 108 jaar de gevangenis in. In ruil voor zwijggeld, afkomsti van Vera, hielden ze zich lange tijcj stil. Roldan, lange tijd chef van de Gu ardia Civil, beschuldigde ex-colle ga's van van alles en nog wat. Alle maal hebben ze zo hun redenen hun mond open te doen of juist gt sloten te houden, om een collega verlinken, de dans te ontspringen 1 te hopen op amnestie. Spanje vraagt zich of de grootste leugenaa van het land ooit wordt gevonden. DEN HAAG TJABEL DALING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2