Dagblad Leidsch Spanning ond Bihac leemt af BK/STOL Langegracht 5 (naast DIGROS) Zonaanbidders veroorzaken verkeerschaos GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Doorbraak in onderzoek naar malaria aan universiteit Leiden jeen reden voor groot PBC-onderzoek in regio Noordwijkse baby in bad verdronken Siemerink stijgt op ranglijst Forse meevaller door daling aantal WAO'ers l ÏS éfön "BANDAG 31 JUL11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40838 LOSSE NUMMERS 1,65 de trein lopen en in palen klimmen: met de trein is altijd spannend. Vraag maar eens naar RAILRUNNER. Hét kinderkaartje waar je overal in Nederland mee naar toe kunt Want het kost maar/2.50 ongeacht de afstand. Per begeleider mogen er 3 kinderen mee. Iedereen van 19 jaar of ouder kan de kinderen begeleiden. En Railrunner is geldig voor alle kinde ren van 4 t/m 11 jaar. Kinderen van 0 t/m 3 jaar mogen gratis. Rennen dus, voor Railrunner. Bel voor informatie 06-9292 (50 ct/m) of ga naar het NS-loket. We gaan ervoor. leiden alice van schuppen In het onderzoek naar malaria aan de Leidse universiteit is een doorbraak bereikt. C. Janse, A. Waters en M. van Dijk van de vakgroep parasitologie hebben een methode ontwikkeld waar mee het erfelijk materiaal van de parasiet beïnvloed kan wor den. De nieuwe methode bete kent een internationale door braak in het malaria-onderzoek. De malaria-parasiet is een 'slim' organisme, dat zich snel aanpast en daardoor kan ont snappen aan fnedicijnen. „Voordat we een vaccin kunnen ontwikkelen, moeten we eerst meer afweten van de biologie van de parasiet", verklaart Jan- se. „We moeten weten hoe de parasiet leeft en hoe hij steeds ontsnapt. Daarin hebben we nu een doorbraak bereikt, we kun nen nu meer te weten komen over de parasiet." Onderzoeker C. Janse kan niet zeggen dat de kans op het vinden van een medicijn tegen de ziekte nu groter is geworden. „Het gaat om een zeer complex organisme, het onderzoek is een heel moeizaam proces. De doorbraak die we nu bereikt hebben, versnelt het onderzoek, maar of we een vaccin kunnen vinden, is nog niet duidelijk", aldus Janse. In juni publiceerden de on derzoekers hun resultaten in het blad Science, waardoor de inte resse gewekt werd van buiten landse laboratoria. Vorige week organiseerden de Leidenaren een congres waar zij de nieuwe methode presenteerden aan een groot aantal buitenlandse onderzoekers. Janse: „Ais de buitenlandse laboratoria de me thode overnemen, kan iedereen verder met het onderzoek. Er sterven tussen de één en twee 'miljoen kinderen per jaar aan malaria." Janse heeft al veel aanvragen gehad van buitenlandse onder zoekers voor cursussen en sta ges. „We kunnen lang niet aan alle aanvragen voldoen", zegt Janse. „Er komen nu onderzoe kers uit Amerika, Brazilië en En geland. Deze mensen kunnen dan vanuit hun eigen laborato rium de nieuwe methode ver spreiden. We moeten doorgaan met ons eigen onderzoek om internationaal bij te kunnen blijven." De vakgroep parasitologie kan het onderzoek wel doorzet ten, maar niet uitbreiden. „Daar is t£ weinig geld voor", aldus Janse. De onderzoeker hoopt dat de doorbraak die nu bereikt is, extra geld zal opleveren voor het verdere onderzoek. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: Handtekening:. envelop, zonder ppstzegcl, Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag HET WOORD IS AAN Kadé Bruin Cynisme is: een auto kopen, om dat het fietsen zo verrekt gevaar lijk is geworden met al die auto's. VANDAAG PAGINA'S18 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur12 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's17 Randstad10 Regio.7,8,9,11 Religie8 Sport13 t/m 16 HET WEER Weersverwachting van het KNMI ZONNIG EN ZEER WARM Vannacht helder, minimumtempe ratuur omstreeks 17 graden. Over dag zonnig en warm. Middagtem- peratuur ongeveer 31 graden. Wind oost tot noordoost, kracht 3. I Nog geen abonnee? ABONNEE: -SERVICE Kroatische Serviërs zouden zich terugtrekken uit de oslim-enclave Bihac. De leiders van de Serviërs uit de clave Krajina in Kroatië hebben dit gisteren in een ge- rek met de speciale VN-gezant voor ex-Joegoslavië ashi verklaard. De Krajina-Serviërs zouden tevens heb- n ingestemd met de stationering van VN-waarnemers n de Kroatisch-Bosnische grens. ndingspost De zendingspost Kwa Sizabantu In Zuid-Afri- wordt door velen be- louwd als een wonder. Seles y* Q Terwijl Monica Se- I J les afgelopen zater- dag haar terugkeer op de tennisbaan vierde, denkt I Steffi Graf aan stoppen. rviërs zouden zich terugtrekken iREB-DEN HAAG AFP-Rtr-GPD Kroatische president Tudj- in heeft gisteravond in een ictie zes voorstellen van de aatische Serviërs voor nieuwe derhandelingen van de hand wezen. In een brief aan Akas- schrijft Tudjman dat de voor- llen geen basis zijn voor 'een ledzame herintegratie van de or de Serviërs bezette gebie- n in Kroatië en ook geen ant- 10rd zijn op de eisen van de oatische regering (voor her- tting van de onderhandelin- n)'. De voorstellen van de Kroati- ïe Serviërs houden in dat zij :h terugtrekken uit Bihac en zij alle gevechtshandelingen ;en de Bosnische regerings iepen in Bihac vanuit Krajina iken. De Kroatische Serviërs bben erin toegestemd dat de 1 waarnemers stationeren aan grens tussen Krajina en Bos- Verder willen ze praten over -waarnemers op het Bosni- he Dinara-gebergte, waarvan- an de Bosnische Kroaten Kn- kunnen aanvallen. De Ser- :rs bieden onderhandelingen ït de militaire leiding van oatië aan en zeggen toe dat ilpkonvooien voor de bevol- ïg van Bihac onbelemmerd door Krajina kunnen rijden. Tudjman herinnert Akashi aan de eisen die hij het afgelo pen weekeinde aan onderhan delingen heeft gesteld. De Kroatische Serviërs moeten bin nen 24 uur de olieleiding tussen de Adriatische Zee en Zagreb, die gedeeltelijk door Krajina loopt, heropenen, evenals de spoor- en wegverbindingen tus sen Zagreb, Knin en Split. Bo vendien wil de Kroatische presi dent niet onderhandelen met de leider van de 'president' van Krajina, Milan Martic. Tudjman dreigde met militaire actie te gen de door de Serviërs bezette gebieden in Kroatië, als niet aan deze eisen wordt voldaan. Kroatisch-Servische soldaten die deelnamen aan de belege ring van Bihac, trokken zich gis teren terug in Krajina om hun hoofdstad te verdedigen. Het eerste doel van de Kroaten, de verlichting van de spanning rond Bihac, lijkt daarmee be reikt. Met een terugtrekldng van de Kroatische Serviërs verliest het offensief van de Bosnische Ser viërs en de troepen van de af vallige moslim-leider Abdic aan kracht. VN-functionarissen meldden gisteren een 'duidelij ke vermindering' van de ge vechten rond de enclave. GGD-directeur. Bronkhorst noemt het een 'tegenvaller' dat zoveel mensen besmet zijn. „Maar bij niemand zijn de symptomen van de ziekte ge constateerd. Die mensen zijn pok niet besmettelijk, wel moe ten ze een half jaar medicijnen slikken om te voorkomen dat de bacil die de ziekte veroorzaakt kan toeslaan." Bloemenveiling Flora heeft eind vorige week via haar be drijfsarts contact gehouden met de GGD. „Er is geen aanleiding voor een onderzoek. Het speelt zich allemaal af in het West- land", zegt woordvoerder P. Kralt. Verontruste reacties van personeel of kopers op de vei ling heeft hij ook vanmorgen nog niet gehad. nsburg* rudolf kleun is geen aanleiding voor een ootschalig onderzoek naar IC in Rijnsburg of de Leidse gio. Vorige week werd open !C (de meest besmettelijke rm) geconstateerd bij een jnsburgse bloemenrijder. Zes- 'n familieleden en kennissen ;ken ook te zijn besmet, even- tien collega's die op de bloe en veiling in Naaldwijk wer- n. Directeur W. Bronkhorst van Leidse GGD verwacht dat de ismettingen inmiddels wel in art zijn gebracht. Voor een iderzoek bij de Rijnsburgse oemenveiling Flora is geen nleiding. v,,De man kwam lar bijna nooit", weet de correspondent katwuk/noorpwuk peter van der hulst Een ongekend groot aantal zonaanbid ders heeft gisteren voor een enorme ver keerschaos in Katwijk en Noordwijk ge zorgd. Omdat de toestroom op een be paald moment voor excessen zorgde, be sloot de politie via Radio 3 een oproep te doen om de stranden van Katwijk en Noordwijk niet meer te bezoeken. In Noordwijk waren de achter de Koningin Wilhelminaboulevard gelegen straten nagenoeg onbereikbaar voor hulpdien sten zoals brandweer en ambulance. Ook in- en uitritten werden volop ge blokkeerd. De politie schreef tal van bekeuringen uit. Verkeerd geparkeerde wagens kon den door gebrek aan mensen niet wor den weggesleept. De oproep via de radio om onder meer Noordwijk té mijden, werd de politie niet door iedereen iri dank afgenomen. Een strandtenthouder belde boos naar het bureau en betichtte de politie van broodroof. Ook Katwijk had met grote verkeers problemen te maken. „Er zijn geen plaatsen beschikbaar meer. Alleen ver van het strand verwijderd kunnen de badgasten hun auto nog kwijt. Ze moe ten dan wel 15 tot 30 minuten lopen naar de zee", aldus een agente van de Katwijkse strandpolitie gisteren. De Ir. Tjalmaweg, de provincialeweg die van Leiden naar Katwijk loopt, raakte in de loop van de dag totaal verstopt. Het recreatiegebied Koudenhoorn in het plassengebied 't Joppe in Warmond was ondanks het stralende strandweer gisteren een oase van rust. Dagjesmen sen en toeristen bleven massaal weg om dat het strand van het eiland en het wa ter was bedekt met een dikke laag algen- prut. De provincie Zuid-Holland heeft het water wèl goedgekeurd; blauwwieren komen er niet of nauwelijks voor. Overi gens waarschuwt een medewerker van de 'zwemwater-telefoon' voor waterpar tijen waarop grote hoeveelheden algen drijven. „De kans op blauwwieren is dan gewoon groter." Ook op de andere grote zandputten in de regio, het Valkenburgse Meer en de Zegerplas in Alphen aan den Rijn neemt de hoeveelheid algen behoorlijk toe. De buskaper die vrijdag in de Duitse stad Keulen ruim twintig toeristen zeven uur in een ge kaapte bus gijzelde, was volgens de politie een gestoorde sadist. Leon Bor, een 31-jarige Rus met Israëlisch paspoort, schoot de 26-jarige chauffeur en een 64- jarige vrouw dood en verwond de een agent en een mannelijke passagier ernstig. Uit getuige nissen van gegijzelden blijkt dat Bor de chauffeur 'en de vrouw uit 'pure moordlust' dood schoot. noordwuk wim wegman Een acht maanden oud Noord- wijks jongetje is zaterdagoch tend verdronken in bad. Het ongeluk gebeurde toen de moe der het kind even alleen liet. Bij terugkeer vond ze de baby on der water. Het vertoonde toen al verstikkings verschi j nselen De vrouw waarschuwde de Eerste Hulpdienst en begon di rect met reanimeren. Ambulan cepersoneel nam dat korte tijd later van haar over. Een grote inzet van hulpdiensten - op het ongeluk kwamen twee ambu lances af en de politie stuurde motoragenten om kruisingen op weg naar het ziekenhuis af te zetten - bleek tevergeefs. Welis waar toonde het land in het Academisch Ziekenhuis Leiden weer tekenen van leven, maar in de loop van gisteren is het overleden. Amsterdam Door zijn finaleplaats tijdens het Dutch Open in Amsterdam stijgt Jan Siemerink zo'n 15 plaat sen op de wereldranglijst. Hij komt nu op of rond plaats 35 te staan op de lijst van 's werelds beste tennis sers. De Rijnsburgse speler speelde zaterdag een voortreffelijke wedstrijd en klopte de Oostenrijker Schalier. Gisteren kwam hij er in de finale tegen de Chileen Rios niet aan te pas en verloor in drie sets. Siemerink ver diende met zijn finaleplaats zo'n 70.000 gulden. Pagina 13: Siemerink heeft in finale te weinig fut. foto anp De topdrukte leidde gisteren onder meer in Noordwijk tot een parkeerchaos. foto henk bouwman Kaper Duitse autobus was Het aantal WAO'ers blijft dank zij de strengere keuringseisen verder dalen. Samen met het ongeveer gelijk blijven van het aantal werklozen levert dit naar schatting een meevaller op in de sociale zekerheid van twee miljard gulden. Dat blijkt uit cij fers van het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen. Sinds januari 1994 zijn er 10.000 minder nieuwe WAO- uitkeringen verstrekt dan voor de inwerkingtreding van de strengere keuringseisen voor ar beidsongeschikten. De uit stroom van WAO'ers, ook dank zij stringentere keuringen, daal de met 37 procent. In mei wa ren er 874.000 arbeidsonge schikten, een daling van 3.800 in één maand. Het aantal werkloosheidsuit keringen daalde in mei met 12.000 tot 393.000, maar bleef, rekening houdend met de sei zoensarbeid, ongeveer gelijk. De economische groei leidt nog niet tot meer werkgelegenheid. De uitgaven voor de WW dalen door strengere eisen om voor een uitkering in aanmerking te komen echter wel met een half miljard gulden. Vooral jongeren en seizoenarbeiders hebben minder snel recht op een WW- uitkering. GAME Sport-/vrijetijdsschoen ,>7^^ t/grijs en wit/zwart/bordo. ^9^ BALL in zwart/grijs en wit/zwart/bordo. Maten 30 - 45. Bristolprijs 40.- T/m Railrunner. Het kinderkaartje waar je overat mee naar toe kunt. Voor maar f 2,50.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1