'In winkels te weinig leuke kleren' Herfst- en wintercollecties een en al gratie en weelde Mode MAANDAG 31 JULI 1995 157 HET DOOR HANS VAN ES De mate van behaaglijkheid van het weer tijdens warme zomerda gen is afhankelijk van veel facto ren. Sommige mensen slepen zich moeizaam door de nu al we kenlang durende subtropische omstandigheden, terwijl het voor anderen niet heet genoeg kan zijn. Individuele verschillen spe len hier een rol, zoals leeftijd, fy sieke gesteldheid of lichaams bouw. Heel belangrijk is natuurlijk de mate van activiteit. Iemand die onder zijn parasol aan de water kant een hengeltje uitgooit heeft minder moeite met de warmte dan iemand die in de volle zon zware arbeid moet verrichten. Naast blootstelling aan de zon zijn elementen als wind en voch tigheid van belang. Hoe hoger de relatieve vochtigheid van de lucht, hoe minder vocht er van de huid verdampt. Bij zeer vochtig weer kan het menselijk lichaam zijn overtollige warr te maar moeilijk aan de buitenlucht afstaan. Als daarbij ook nog we mg wind staat, wordt dit effect versterkt; we ervaren dit weertype al: benauwd en plakkerig. Afgelopen zaterdag was de warmte van 27 gi den erg drukkend bij een vochtigheid van 60 a 70 procent en slecht zwakke wind. In de nevelige atmosfeer ontstonden goed ontwikkeld stapelwolken, die 's namiddags zeer lokaal nog voor een verfrissend plensbui zorgden. Zondag stroomde aanmerkelijk drogere lucht binnen, die bij veel zo tropische temperaturen toeliet; tot op de stranden werd 30 a 31 gra den genoteerd. De lage luchtvochtigheid - 40 procent - zorgde er voor, dat de warmte draaglijk bleef. Dankzij een dominant hogedruk gebied boven Scandinavië baadt Europa deze week in de zon. In te genstelling tot eerdere warmte-periodes is er nu sprake van zeer sta biel zomerweer. Het hogedrukgebied onderhoudt een sterke verbinding met het Azo renhoog. Oceaandepressies moeten nu 'om de noord' langs Groen land, IJsland en de Noordkaap. Op het continent staat een droge oo tenwind. Lokaal vormen zich Warmte-onweders boven het Middel landse Zeegebied; uitbreiding naar het noorden is tot ver in de week met te verwachten. Dat betekent voor ons voorlopig vrijwel uitsluitei zon en hoge temperaturen tussen 28 en 33 graden. Het is een drog warmte; de hoge temperatuur blijft draaglijk, mede dankzij matige vrij krachtige oostenwind. EUROPA Weersvooruitzicht DINSDAG 1 AUGUSTUS Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht Neerslaakans KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wolkenvelden en langs de westkust af en toe regen; i het oosten en zuidoos ten meer zon en droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van ongeveer 20 graden aan de west kust tot 29 in de buurt van Oslo. Zweden: Vrij zonnig, maar in het midden en noorden ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middag- temperatuur van 23 gra- ien in het noorden tot 28 n het zuiden. Denemarken: Vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur circa 27 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Ierland en Schotland wolkenvetden en af en toe lichte regen of motregen. Elders flinke zonnige pe rioden en op een enkele bui na, droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 19 graden in Schotland tot 26 in zuid- oost-Engeland. België en Luxemburg: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur 26 graden langs de kust en 30 in de Ardennen. - Noord- en Midden-Frankrijk: en daar wat stapelwolken, maar verder veel zon. Kleine kans op een lo kale (onweers)bui. Maxima tussen 27 en 31 graden. Portugal: Vrij zonnig en droog. Ten noorden van Porto langs de kust vandaag enkele wol kenvelden en mogelijk lichte regen. Morgen meer zon en droog. Middagtem peratuur langs de kust uiteenlopend van 24 graden aan de Costa Verde tot 30 in de Algarve. In het binnenland maxima rond 37 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Droog, zonnig en warm zomerweer. Van- l in het gehele noorden ook enkele wolkenvelden en kans op een lokale re gen- of onweersbui. Morgen ook in het midden kans op een bui. Middagtempe ratuur langs de kust van de Golf van Bis kaje ongeveer 24 graden. Aan de ooste lijke en zuidelijke costa's temperaturen van 30 tot 34 graden. In het binnenland maxima van 39 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Maxima tussen 30 en 35 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag temperatuur vlak aan zee 30 graden of Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, maar ook enkele stapelwolken. In de middag en avond lokaal een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tus- 29 en 35 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxima ongeveer 32 graden. Italië: Flink wat zon, maar ook stapelwolken en enkele stevige regen- of onweersbuien. Grootste kans op een bui langs de Adria- tische kust. Middagtemperatuur vari ërend van 29 tot 32 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, maar in de middag en avond )ok kans op een (onweers)bui. Middag temperatuur rond 31 graden. Malta: Zonnig, maar ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden van Griekenland een enkele onweersbui. Middagtempe ratuur tussen 28 en 34 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden of iets hoger. Duitsland: Overwegend zonnig. In het zuiden en zuidwesten kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 27 en 31 graden. Zwitserland: Flink wat zon, maar ook kans op een on weersbui. Middagtemperatuur rond 29 graden. Oostenrijk: Overwegend zonnig, maar vooral van daag ook kans op een lokale onweers- °Pkl H hogedru bui. Middagtemperatuur ongeveer graden. Vrij zonnig, morgen ook enkele staf wolken maar waarschijnlijk droog. IV dagtemperatuur uiteenlopend graden aan de Oostzee-kust tot 28 het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend zonnig en droog. Maxi rond 29 graden. Hongarije: Veel zon maar in de middag en ave ook stapelwolken en kans op een weersbui. Middagtemperatuur ongev 29 graden. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.01 Zon onder 21 Maan op 11.34 Maan onder23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.17 19.46 06.50 19 Laag 03.10* 15.14 02.51 Amsterdam De Bilt Deelen Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid licht bew licht bew half bew. Split Stockholm Warschau Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles Van de malaise in de mode trekt Cora Kemperman zich niets aan. In de stellige overtuiging dat er altijd een markt is voor leuke kleren voor een aantrek kelijke prijs, breidt Kemperman het modeaanbod in Nederland en België uit met een reeks nieuwe winkels. Het gaat om een kleine keten die moet uit groeien naar ongeveer vijftien vestigingen in beide landen. Amsterdam en Antwerpen zijn de eerste twee steden waar bin nenkort winkels worden ge opend. Ze dragen de naam van de initiatiefneemster en ont werpster; Cora Kemperman. Vorig jaar vertrok Kemperman bij de winkelketen Mac Mag gie, waar ze achttien jaar ver antwoordelijk was voor aanbod en aanzien van de damesafde ling. In die functie werd haar ooit de Grand Seigneur, Neder lands meest prestigieuze onder scheiding op het gebied van mode, uitgereikt. Over de reden van haar vertrek zegt Kemper man diplomatiek: „Het boterde gewoon niet meer. We waren op elkaar uitgekeken." In de jaren bij Mac Maggie groeide Cora Kemperman van ontwerpster en inkoopster naar manager. Een functie, waarvan ze achteraf zegt dat ze die toch niet echt ambiëerde. „Organise ren vind ik best leuk, maar ik ben bovenal een doener. Als ontwerpster en inkoopster ben ik beter op mijn plek." Het af scheid van haar broodheer bood Cora Kemperman de mo gelijkheid om terug te keren naar haar oude stiel. Ze ging weer ontwerpen, nu met als doel haar kleren in eigen win kels te verkopen. In Gloria Kok van confectiefabriek JURK bv en verantwoordelijk voor het tren dy kledingsmerk X-as vond zij een zakenpartner. De nieuwe collectie van Cora Kemperman stond snel op pa pier. Ze stond er zelf Versteld van. „Ik liep over van de ideeën. Het ene ontwerp na het andere vloeide uit mijn tekenpen. Blijk baar had ik al die jaren heel wat opgepot." Bij de produktie van haar kledinglijn had Cora baat bij haar jarenlange ervaring met buitenlandse fabrikanten en haar vele contacten in dat we reldje. „Omdat ze me kenden was er de bereidheid om kleine aantallen te vervaardigen. Nor maal is dat te duur." Kemperman ontwierp vooral dingen die ze zelf graag draagt. Simpele, vooral geen dames achtige kledingstukken, waar een persoonlijke draai aan ge geven kan worden. „Een eigen gereide interpretatie van modi euze tendensen, vermengd met een forse dosis etnische inspira tie", zegt Cora er zelf over. Ze heeft zich altijd laten inspireren door Indiase folklore met me- terswijde rokken, grote sjaals en veel sieraden. „Ook de kleuren waar ik van hou hebben alles met dit land te maken", zegt ze. In haar nieuwe collectie wordt haar geliefd turkoois, kerriegeel, rose, oranje en rood altijd aan gevuld met zwart. Van pastel tinten houdt ze niet. Nog meer winkels met nog meer kleren, wie zit daar nu op te wachten? Die vraag heeft Kemperman al vaak moeten be antwoorden. „Op het eerste ge zicht lijkt het modeaanbod in Nederland groot", zegt ze. „Maar bij nader inzien valt dat tegen. Er blijft nog heel wat te wensen over. Er is heel veel van hetzelfde te koop: goedkoop, erg jong en hip, op het kinderlij ke af. Leuk voor tieners, maar ongeschikt voor iedereen die ouder is dan twintig. En de duurdere kleding is vaak tuttig en behoudend, ouwelijk en nauwelijks modieus of slaapver- Achting Ongenegen Stoomboot Boerin Overweg Territorium Concertorgel Politie Thermometer Dammer Porder Veertien Doelstelling Ronding Verkeersageni Ernst Schoenmaker Vertelling Geelster Scholier Voetveeg Hoorspel Sessie Waterhoos Krenterig Spetter Wintervacht Lorrie Stekker Wraak Nicht Stengel OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bèneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM boktor s-c-p-e-o proza-l-s u-u-atlas lepel-e-i eenig porter i-ei „Kijk", hernam de geleerde, „toen ik dit papier gevonden had heb ik eens met enkele oude landlieden in de omgeving gepraat. En die hebben mij verteld dat er in oude tijden wer kelijk zo'n druipsteengrot in de om geving geweest is. Weet u daar soms meer van?" „Ik weet hier in de buurt geen druipsteengrot", zei heer Bom mel „Jij soms, Tom Poes? Nee hè? Mag ik dat papier eens zien, meneer Guichelheil?" Hij streek het docu ment voorzichtig glad en las mompe- over vijf minuten niet is weggehakt, zal het geslacht Bommel ellendig aan zijn eind komen... Hm, wat een on zin!" „Ja", zei Tom Poes. „Maar weet u wat vreemd is? Dit lijkt op uw handschrift!" Heer Ollie ging met een ruk overeind zitten, doch de geleerde barstte in een hoog lachje uit. „Dat kan niet, amice!" riep hij. „Ha, ha, nee dat is onmogelijk! Dit hand schrift is enkele eeuwen oud!" „Mis schien is het dan van een voorvader van u", hield Tom Poes vol. „Hoewel schrift had." „Ziet u?" zei doctor Gui chelheil. „Het is een vreemde legen de; vol boeiende vraagstukken. Ik zal dit papier bij u achterlaten, dan kunt u de zaak eens onderzoeken. En als u dan iets te weten komt over die voor vader of over die druipsteengrot, dan hoor ik het wel." Na deze woorden nam hij afscheid en heer Ollie bleef wat verward achter. Hij wist nog niet dat hij aan het begin stond van het raarste avontuur van zijn bewogen loopbaan. wekkend basic. Er is wel modi euze kleding, maar die is dan meteen ook griezelig prijzig." Kemperman kan voor zichzelf in de winkels weinig leuks vin den. Haar vriendinnen hebben dezelfde klacht. Ergens tussen de gevestigde groepen probeert Kemperman te manoeuvreren met haar col lectie. Kleren, waarmee ze tege moet wil komen aan de verlan gens van vrouwen die zin en plezier hebben in modieuze za ken, maar tegelijkertijd de be hoefte hebben om daar naar ei gen smaak en inzicht iets mee te doen. „Mijn kleren zijn voor vrouwen die zich niet halsover kop storten in kortstondige, goedkope trendjes en ook geen zin hebben in damesachtige kleren. Leeftijd doet er weinig toe, evenals omvang trouwens. Mijn collectie is geschikt voor uiteenlopende leeftijdsgroepen en voor dik en dun." wêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêm HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Cora Kemperman: „Mijn kleren zijn voor vrouwen die zich niet halsoverkop storten in goedkope trendjes, maar ook geen zin heb ben in damesachtige kleren." foto emiel van lint Het was niet zozeer de haute-couture- mode zelf die bij de presentatie van de herfst- en wintercollecties in Parijs voor de grootste verrassing zorgde bij het couture-minnende publiek. De mond van dit selecte clubje viel eerder open bij het horen van de naam van degene die volgend jaar tekent voor de collectie van het huis Givenchy. Als de 67-jarige Hu- bert de Givenchy, die grote bekendheid kreeg met zijn creaties voor Audrey Hep- bum, eind dit jaar voorgoed z'n schaar en speldenkussen opbergt om in alle rust van de opbrengst van zijn mode-imperi um te gaan genieten, neemt de Engelse John Galliano zijn taak over. En over die beslissing, die werd bekend gemaakt door de eigenaar van het huis Givenchy, Moët Hennessy Louis Vuitton, trok menig insider onlangs even de wenkbrauwen op. Niet omdat wordt ge twijfeld aan de capaciteiten of de creati viteit van de 35-jarige Galliano; de jonge ontwerper heeft inmiddels wel bewezen op modegebied het een en ander te pres teren. Maar of zijn doorgaans gewaagde ontwerpen ook in de smaak zullen vallen bij de liefhebbers van de elegant-klassie- ke kleding die Hubert hen voorschotelde? Bovendien is er amper een groter con trast tussen twee mensen denkbaar. De rijzige aristocraat Hubert de Givenchy, die nu wordt opgevolgd door de excen trieke, als een New Age-hippie uitgedoste Galliano... Dat zal even wennen worden voor de Givenchy-clientè- le. Voorlopig kunnen ze hun hart echter nog ophalen, want de laatste couture-collectie van 'hun' Hubert werd algemeen beoordeeld als één van zijn beste. Nadat men de ogen had uitgekeken naar de ge raffineerd eenvoudige jurkjes in herfstkleuren en de uitbundige Öok in een najaarscollectie van Yves Saint-Laurent overheerst een Spaans sfeertje. foto reuters avondjaponnen met wijde rokken en bustier-tops, onthaalde het publiek de scheidende couturier op een ovatie, die maar liefst een kwartier lang duurde. Het clubje 'rijken der aarde', dat zich voor de shows in de Franse hoofdstad had verzameld kon niet naar huis terug keren met groot nieuws over een nieuwe modelijn. Het beeld van de couture was over het algemeen vrij rustig. Het accent lag, in tegenstelling tot vorig seizoen, ook niet meer zo sterk op de boezem en de billen, maar eerder op een vloeiende be lijning, waardoor de lichaamsvormen het best tot hun recht komen. Geen overdre ven sexy decolletés meer of opgevulde achterwerken, maar vrolijke, kleurige kle ding met een vrouwelijke, verfijnde uit straling. Voor overdag is de korte rok favoriet, in tegenstelling tot de lange broek. Zwart is de meest geziene kleur, hoewel ook alle andere kleuren op het plankier versche nen, van vlammend rood tot sobere aardtinten, neutralen en pastels. Is de kleding voor overdag vrij decent, 's avonds mag er bij de high society flink worden uitgepakt: baljurken met rokken van tientallen meters taftzijde, satijn, kant of chiffon en bezaaid met duizen den pailletjes en namaak-edelsteentjes vormden de afsluiting van praktisch elke modeshow. Zelfs Karl Lagerfeld, de ontwerper van het huis Chanel, die in zijn vorige collecties nog menigeen had gechoqueerd met zijn extreme details, ontleend aan de kleding van rappers en bergbeklimmers, had zich ditmaal ingehouden. Hij leg de veel eer in bij z'n publiek met onder meer pakjes met verlengde jasjes met ceintuur in marineblauw, zacht-roze, lavendel en cy claam. Z'n zwarte gepailletteerde chiffon-cocktailjurken en zijn Zwarte cocktailjurk met roze bo lero van Hubert de Givenchy. foto reuters pastelkleurige avondtoiletten zouden waarschijnlijk zelfs bij de grondlegster van het huis Chanel, Coco, nog in goede aarde zijn gevallen. Hoewel er niet van een echte trend sprake was, hadden sommige ontwerpers zich wel laten inspireren door de kleding van de vroegere Spaanse adel. Zowel bij Yves Saint-Laurent als bij Christian Lacroix en Guy Laroche, waar sinds kort Michel Klein voor de ontwerpen tekent, waren details te zien die aan de schilderijen van Goya doen denken: aansluitende jasjes, kanten waaiers en hoofddeksels als matador-hoe- den. Bij Saint-Laurent werd het Spaanse sfeertje vooral opgeroepen door de outfits van taftzijde en fluweel met wijde rokken. Overigens kon ook Saint-Laurent weer re kenen op een ovationeel applaus na af loop van zijn show, die een uitgebalan ceerde collectie omvatte, variërend van sportieve bruine broeken met camelkleu- rige parka's en wat gekledere pakjes met vrij lange, aansluitende jasjes, tot korte jurkjes van zwart fluweel met een witte kanten bustiertop voor bij de cocktails, sa tijnen japonnen voor aan het diner en uit bundige baljurken om de uurtjes daarna in door te brengen. Sprookjesachtig Maar Saint-Laurent was niet de enige die zich de afgelopen maanden had toegelegd op sprookjesachtige creaties. Datzelfde gold ook voor Balmain, Valentino en zeker voor Christian Lacroix. Bij het huis Dior was het a^niet veel anders. Ontwerper Gianfranco Ferré liet zelfs z'n dagkleding nog vergezeld gaan van bontstola's, terwijl z'n avondjaponnen een en al glamour uitstraalden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18