Softbalsters gaan naar Atlanta Het echtpaar Hoch is tevreden Hill helpt Schumacher aan ontroerende zege Sport Geen verrassingen in waterpoloselecties ALPHENSE BOYS - FEYENOORD ox wint 24 uur van Francorchamps tocoRCHAMPS» De Nederlandse autocoureur Peter Kox heeft idag met de Duitser Joachim Winkelhock en de Brit Steve So- rde 24 uur van Francorchamps gewonnen. Het drietal, dat •t BMW 320i reed, legde 518 ronden af, goed voor een afstand 13612,5 kilometer. De voorsprong op het team van Nelson Pi- *et (Bra), Marc Duez (Bel) en Roberto Ravaglia (Ita) was negen 'ijlden. Voor 60.000 toeschouwers bereikten zondag 24 van de dyvagens de finish. De gemiddelde snelheid van de winnende hbinatie was ruim 150 kilometer per uur. ipnieuw goud voor De Bruin iegyhaza Corrie de Bruin heeft bij de EK atletiek voor junio- goud veroverd bij het discuswerpen. De atlete uit Hardinx- d-Giessendam, die in de Hongaarse plaats Nyiregyhaza vrij- a 5 al eerste werd met de kogel, zegevierde met een afstand van 46 meter. De Witrussische Olga Tsander bleef daar bijna drie :j ter bij achter. Het Nederlandse succes werd gecomplemen- rd door Lieja Koeman, die een beste poging van 53,24 liet op- iten en daarmee brons verdiende. arel beste Nederlander EK triathlon iCkholm De Duitser Rainer Müller en de Frangaise Isabelle iuthon hebben in Stockholm de Europese titels triathlon be- ild. Op de olympische afstand van 1500 meter zwemmen, 40 imeter fietsen en 10 kilometer lopen was Rob Barel met de 'ende plaats de beste Nederlander. Huntjens en nationaal kampioen Dennis Looze waren na lerhalve kilometer zwemmen derde en vierde van het grote ïlnemersveld. Looze kreeg bij het fietsen een tijdstraf en werd eindelijk achtste, Huntjens finishte als 36e. Voorhouter Ben Kempen pakte het zilver bij de 55plussers in 2.18.16. an den Burgh komt weer in vorm len» Leidenaar Casper van den Burgh heeft dit weekeinde t ir het eerst sinds half juni weer een aansprekend resultaat ge- ikt. De triatleet, die door een knieblessure onder andere het miste, werd zesde in de kwarttriathlon van Keulen. Hoewel tijd van 1 uur 35 weinigzeggend is vanwege de incourante af- unden (1,5 km zwemmen, 32 km wielrennen, 9 km lopen), inde Van den Burgh zich tevreden over zijn vorderingen: ,,Het it elke week weer iets beter". jax verspeelt koppositie ïstgeestDe cricketters van Ajax hebben door een nederlaag en Bloemendaal 2 hun koppositie verspeeld. De Leidenaars I amen in 55 overs niet verder dan een totaal van 159. Eerder de dag had Bloemendaal al voor 196 punten gezorgd. Ajax lrtte voortvarend. De ploeg pakte zes wickets voor een totaal 1107 runs. Bloemendaal herstelde zich echter knap en sloot innings af met 196 runs, waarbij de laatste man aan slag voor punten zorgde. Ajax haalde die score niet, ondanks 41 punten Tony Opatha. De Leidse ploeg is nog niet kansloos voor de P1 in de tweede klasse A. Er moet dan wel worden gewonnen 'l i Sparta op de slotdag van de competitie. oorn winnaar igelijke strijd ;;age Landen Bondscoach Elfers hoopt op voorbereiding zonder competitieverplichtingen a spierdijk. 071 -356464, p 6aag anp it ingkampioen der Lage vjiden. Albert Voom, de sverse drager van deze ti- had er even wat moeite -|e. Maar na enig nadenken eg de voldoening toch de :rhand. ,,Het is niet het- fde als Nederlands kam- ien worden", zei de 39-ja- ruiter uit de Belgische nsplaats Wuustwezel in n Haag. „Hier reden veel I dnemers met hun tweede Dat gold voor mij met «I's Brown Boy net zo :d." )e beslissing viel in het ik bezochte Westbroek- ;k (de organisatie schatte totaal aantal bezoekers ir drie dagen op 50.000) in laatste rondje van de )te Prijs. Daarin speelde :er Geerink de hoofdrol, een foutloze rit zou de er uit Gelselaar de titel >r de neus van Voorn heb- ,j weggekaapt. Helaas voor n maakte LBH Fedor op voorlaatste hindernis een t, waardoor Geerink weg- ;te naar de derde plaats, j )p papier was het een t dstrijd tussen Belgen en derlanders. Organisator t ié Smit haalde na ruim l( ntig jaar de derby der lage den weer van stal omdat nu eenmaal geen 'ge- n' concours wil. „We )ben vier keer de nationa- itelstrijd gehad. Vorig jaar :gen we over wegens de reldruiterspelen. En nu den we weer wat bijzon- .s. We gaan hier volgend ,r mee verder, in het week- de na de Olympische Spe- Hopelijk kunnen we dan derlandse medaillewin- ïrs huldigen." )e vijftien Belgische com- aties gaven het thuisfront ik partij. Op de eerste ze- 'i plaatsen eindigden Ne- qlanders, voor de interna- volstrekt onbekende azone Annick Bijloos. at was te voorspellen", zei II idscoach Hans Hom. „Wij a veel sterker in de breed- Voor Horn betekende concours geen nieuw .\knopingspunt voor de ag, die het eind septem- op de EK in Sankt Gallen jet gaan maken. „Wel heb )en paar talentvolle aan- nende paarden gezien, fpls Fedor van Geerink, fggravin van Bril en Mr. van Romp." Ook Lia- waarmee Jos Lansink ltle werd, past in dat beeld. Trn: „Dat paard is pas acht Aan alles is te merken hij veel in zijn mars r li- Golfer Scott Hoch ging op de slotdag van de Dutch Open in Hilversum dank zij een ronde van 65 slagen naar de top van het klassement. foto»anp 'Mijn vrouw wilde naar Amsterdam' hilversum gpd Sally Hoch zat op het puntje van haar stoel in de directiekeet van Robbie van Erven Dorens. De organisator van het Heine- ken Dutch Open was niet thuis. Hij was, met meester Pieter van Vollenhoven, in afwachting van Sam Torrance aan de rand van de 18e green. Daar zag het duo de tweede slag van de Schot in de bunker verdwijnen. Een slag waarmee de hoop op een play off in het zand werd begraven. Vanuit die onmogelijke positie moest Torrance in één keer in de hole spelen. Dat lukte niet en dus werd Scott Hoch even later bedolven onder de kussen van zijn echtgenote. Hoch won het Dutch Open omdat hij in Hilversum de meest precieze speler was. Geen superster a la Ballesteros of Norman, geen wildebras als Da ly of Woosnam, maar een dood gewone vader uit Orlando. Een man, die zijn echtgenote Sally een pleziertje wilde doen door haar Amsterdam te laten zien. Een uitstapje leverde hem uit eindelijk, via een score van vijf tien slagen onder par, de hoofd prijs op plus een bedrag van 270.000 gulden. „Gelukkig is deze trip naar Europa niet voor niets ge weest," aldus Scott Hoch. „Ik was verleden week blij dat het Brits Open afgelopen was, om dat ik onder de condities van de Old Course van St. Andrews ab soluut niet in staat was te sco ren. Omdat Sally graag naar Amsterdam wilde, hebben we deze wedstrijd eraan vastge knoopt. Daarvoor liet ik een be langrijk toernooi in Amerika schieten, The New England Classic. Daar waren Ryder Cup- punten te verdienen." Diep in zijn hart maakt het de in Orlando (Florida) wonende Amerikaan echter niets uit of hij in de selectie zit die in septem ber uitkomt tegen de beste gol fers van Europa. „Dat klinkt nu misschien makkelijk, omdat ik hier gewonnen heb van hele goede Europese profs. Maar voor mij hoeft die Ryder Cup niet zonodig." Misschien dat de Amerikaan se broodgolfer, hij verdiende tot nog toe meer dan vier miljoen dollar aan prijzengeld, de span ning van zo'n evenement ook niet aankan. Scott 'Choker' was lang zijn bijnaam. De thans 40- jarige speler was in 1989 de ze nuwen niet de baas, toen hij met een putt van één meter de US-Masters voor het oprapen had. „Maar die winst gaf ik weg aan Nick Faldo," blikte Hoch nog even terug. „Ik heb wel meer kado gedaan in mijn le ven. Maar zo is golf. Je wint en verliest." Winst en verlies was er ook voor anderen. Voor de jonge Zweed Michael Jonzon die met zijn derde plaats de grootse cheque van zijn leven (140.000 gulden) binnenhaalde. Winst en verlies was er ook voor Neder land. Slechts één golfer, Rolf Muntz, wist de finaledagen te bereiken. Maar zaterdag reeds verknalde de 26-jarige Braban der zijn score met een slechte ronde. Rolf Muntz had moeite met het tempo op 'moving-day' zoals de derde dag in een golf- toernooi wordt genoemd. Ieder een haastte zich naar de top van het klassement, Muntz ging de andere kant uit en finishte te leurstellend met een ronde van 76 slagen. „Ik had geen vat op me zelf, liep constant achter de feiten aan." Muntz deed dat achter zichzelf aan lopen in de ogen van de referees ook nog veel te traag, hetgeen hem op een waarschuwing kwam te -chef ros onderwater, 071 -356463 Rossner leidt Tour Feminin Petra Rossner heeft de lei derstrui in de Tour Feminin van de Franse Jeannie Longo afge nomen. De Olympisch kam pioene achtervolging dankt de leiderspositie aan haar vlijm scherpe sprint in de eerste etap pe. De rit eindigde zondagmid dag in Dole in een massasprint, waarin de Duitse de sterkste was en acht seconden bonifica tie kreeg. Die tijdwinst was vol doende om Longo uit de lei derstrui te krijgen. Rossner zag haar kansen op de eerste plaats in het algemeen klassement bij na teniet gaan door een uitval van de Italiaanse Valeria Cap- pellotto. Tien kilometer voor de streep pakte het peloton haar terug. In de door Rossner gedo mineerde massaspurt eindigde Yvonne Brunen als vijfde. De nationale kampioene is ook de best geklasseerde Nederlandse. Brunen staat tiende op dertien seconden van de Duitse num mer één. Die voelt overigens wel de adem van Longo, zater dag winnares van de proloog, in haar nek. Het verschil tussen de eerste en tweede plaats be draagt slechts twee seconden. Brons Reeuwijk leiden Daniël Reeuwijk (De Zijl/LGB) heeft gisteren op het NK lange- baanzwemmen een bronzen medaille veroverd. Hij zwom in het Oude Veer in Anna Paulow- na de 25 kilometer vrije slag in zeven uur, zeventien minuten en 45 seconden. De jongste deelnemer aan de 5 km school op vrijdag was Jeroen Sprink- huizen. Hij werd veertiende.Bij langebaanwedstrijden zaterdag finishte Diederik Huybers als tweede (1 km vrij in 13.27.4). Al- bert Spijker (mannen 40-50) deed er anderhalve minuut lan ger over, goed voor een derde plek. Rohin Sprinkhuizen kwam na 3 km vrij in 36.09.6 als derde uit het water. hockenheim gpd De langzaamste ronde die Mi chael Schumacher ooit op de Hockenheimring heeft gereden, zal ongetwijfeld de mooiste uit zijn wellicht nog lange loop baan worden. Nadat hij er als eerste Duitser in de geschiede nis in was geslaagd voor eigen publiek de Grand Prix te win nen, liet hij in zijn overwin ningsroes tweehonderd meter na de finish de motor afslaan. Aan de sleepkabel hangend van een dienstwagen van de wed strijdleiding werd de Benetton- Renault met daarin de overge lukkige Schumacher de reste rende zes kilometer van het cir cuit rondgereden langs hon derdduizend landgenoten, die volledig uit hun dak gingen. „Ik was emotioneler dan bij het veroveren van de wereldtitel vorig jaar in Adelaide," ver klaarde de stralende winnaar. „Het is echt een onvoorstelbaar gevoel om voor eigen publiek te mogen winnen. Het is te gek voor woorden. Ik had het niet eens durven dromen. Ik hou van dit publiek. Zij reageerden fantastisch. Het gejuich, de vlaggen, het vuurwerk. Het ging me door merg en been." Niet alleen de overwinning voor eigen publiek deed Schumacher deugd. Hij is bo vendien op weg om zijn wereld titel te prolongeren. Damon Hill, de man die regelmatig in de clinch ligt met Schumacher en ook zijn gevaarlijkste belager is in de strijd om de titel, be landde al in de tweede ronde van de race door een stuurfout in de grindbak. In de Nordkur- ve, een snelle rechterbocht, stuurde de Brit iets te laat in. Hij moest extra hard in de remmen, kwam op een vuil stuk asfalt te recht en spinde in volle vaart de grindbak in. Hij scoorde daar door geen WK-punten. De voor sprong van Schumacher in het tussenklassement is gegroeid tot maar liefst 21 punten. Twee weken geleden in Sil- verstone streden Hill en Schumacher al eens op het scherpst van de snede om de zege. Een ondoordachte actie van de Engelsman betekende het einde van de race voor bei de coureurs. Een felle verbale oorlog via de media tussen de twee toch al niet als vrienden te boek staande rijders was het ge volg. In Hockenheim hadden de twee vrede willen sluiten. Een gebaar van Mill om tijdens de traditionele rijdersparade voor afgaande aan de race samen in één cabriolet plaats te nemen, werd door Bernie Ecclestone van de hand gewezen. „Dat is schijnheilig gedoe van Hill. Ik vind het verwerpelijk. Boven dien moet Hill oppassen. Nog zo'n actie als in Silverstone en ik neem hem zijn licentie af," orakelde de grote baas van de formule 1 Beide coureurs hadden dui delijk een andere mening, maar moesten zich uiteraard neerleg gen bij de beslissing van de for mule 1-dictator. „Het idee kwam van mij en Michael was het ermee eens," vertelde Hill daags voor de race. „Jammer, nu moeten we maar wat anders bedenken om vrede te sluiten." Niki Lauda wilde als enige vertellen wat waarschijnlijk de ware achtergrond van Ecclesto- nes weigering zou kunnen zijn. „Deze affaire houdt de journa listen aan de gang. Dat houdt de aandacht bij de formule 1, ook tijdens de dagen dat er niet gereden wordt." Met andere woorden: Ecclestone is er om publicitaire redenen bij gebaat het conflict in stand te houden. Opmerkelijke wapenfeiten kende de race verder niet. Of het moet de fantastische inhaal race van Gerhard Berger zijn. Na een door hem hevig bekriti seerde stopstraf wegens een val se start, knokte de winnaar van vorig jaar zich van de veertien de naar de <^erde plaats. Daarbij werd hij weliswaar een tikje ge holpen door het hoge percenta ge uitvallers, maar de prestatie was er niet minder om. staan. Gisteren had Nederlands bes te golfer het lek echter weer bo ven. „Ik besloot geen proef- swing meer te maken. Dat scheelt per slag toch zo'n 20 se conden." Muntz kwam niet meer in tijdnood en speelde op de finaledag een rondje van 68 slagen, drie onder par. Wapen John Daly, de superster van het toernooi, wilde na zijn avontu ren verleden week op St. An drews weer eens genieten van golf. Na drie rondjes defensief spel, die hem niet verder brach ten dan twee onder par, wilde hij het publiek in Hilversum toch nog waar geven voor hun geld. „Ik ga de driver uit de tas halen. Daarvoor komt men ten slotte naar mij kijken," zei Daly. 'Het wapen', waarmee het oer mens een golfballetje zo'n 300 meter ver slaat, werd inderdaad enkele keren gehanteerd. Tot groot genoegen van zijn fans. De klappen vlogen echter links en rechts de Gooise bossen in. Met uiteindelijk twee slagen slechter dan Rolf Muntz kwam Daly tevoorschijn uit het stru- well. den haag anp De bondscoaches Kees van Har- develd en Ivo Trumbic hebben zaterdag de waterpolo-selecties bekend gemaakt voor de Eu ropese kampioenschappen, vol gende maand in Wenen. Verras singen waren er niet bij, behal ve dan dat Trumbic veertien spelers heeft genomineerd, ter wijl er maar dertien op het wed strijd formulier mogen staan. Dat heeft te maken met het ge vaar van blessures. Harry van de Meer (lies) en Gert de Groot (gebroken hand) trainden een gedeelte van de voorbereidings periode - vier maanden als full- prof - niet op volle kracht. Doelman Wim Vermeulen, die tot nu toe evenveel indruk maakte als zijn internationaal ervarener collega's Arie van de Bunt en Bert Brinkman, gaat niet mee naar Wenen. Hij maakt deel uit van het Univer- siade-team, dat in Japan onder leiding staat van Piet de Zwarte, tevens de coach van Jong Oran je. Gerben Silvis, ook lid van de A-selectie, heeft eveneens voor Fukuoka gekozen. De ÉK-ploeg van Trumbic doet volgende week in Catania (Italië) mee aan een achtlan- dentoernooi. Nederland is in groep B ingedeeld met Grieken land, Klein Joegoslavië en Rus land. De andere deelnemers zijn Italië, Australië, Canada en de Verenigde Staten. De vrouwen komen van 3 tot en met 6 augustus in Wenen in actie in de strijd om de Thetis Cup. Australië, Italië, Hongarije, Frankrijk en Griekenland zijn de tegenstanders. Mannen, EK (17-27 augustus, Wenen): doel: Arie van de Bunt (AZ&PC/Anova) en Bert Brinkman (Damixa/llet Ra vijn), veld: Niels van der Kolk, Marco Kunz, Gert de Groot, DaniiM Bikkel en Koos Issard (allen AZ&l'C/Anova), Harry van de Meer, Eelco Uri, Hans Nieuwenburg, Bas de long en Wyco de Vries (allen Polar Bears), Arno Havenga (ZPB/Profus) en Joeri Stoffels (Hans Verkerk K./AZC). Dinsdag 8 augustus a.s. 19.00 uur sportpark De Bijlen, Alphen aan den Rijn Kaartverkoop: VVV Alphen a/d Rijn, Leiden, Noordwijk, Katwijk, alle filialen van Hans Verkerk Keukens, Bakker Sport, Bahlmann Sport en De Koffer. Ook elke avond van 19.00-21.00 uur in het clubhuis aan de Sportlaan en zaterdag 5 augustus van 10.00-16.00 uur. Telefonisch reserveren tijdens deze uren via 01720-92774. De bevrijding was enorm, gistermiddag in het Haar lemse Noordersportpark. Na de laatste nul in de be slissende finale-wedstrijd tegen Italië (4-0) ging het Nederlands softbalteam collectief uit de bol. Sprin gen, dansen, gillen, huilen. Alle opgekropte emoties werden er in één keer uit gegooid. Oranje gaat naar de Olympische Spelen. 'En daarna gaat het echte leven weer beginnen.' Tegenover diepe dalen staan vaak de meest fraaie piekerva- ringen. In oktober 1993 gaf bondscoach Ruud Elfers het startsein voor wat zijn missie zou worden. De Hoofddorper wilde een ander softballend Oranje neerzetten. Afwijkend van alle gebaande paden koos de oud-coach van onder meer veelvoudig landskampioen HCAW zijn eigen weg. Die is ge baseerd op hard werken. Trai nen en spelen tegen mannen- teams, internationale toptoer nooien afwerken, beulen in het krachthonk en vooral veel pra ten. Om ook in het hoofd de route naar Atlanta vast te leg gen. De eisen van Elfers waren niet kinderachtig, maar hij kreeg de beste Nederlandse softbalsters aan zijn kant. Een groep top pers die met één doel voor ogen - olympische kwalificatie - zich twee jaar lang in de strijd wierp. „We hebben keihard ge werkt", keek international Mar lies van der Putten gistermiddag terug op die periode. „Tijdens de oefentrip door Amerika en Canada, een maand geleden, ben ik door diepe dalen gegaan. Ik heb me afgevraagd 'waarom wil ik dit?' Maar vandaag weet ik het." Wat Elfers betreft is de plaat sing voor Atlanta pas een eerste stap op weg naar de wereld (sub-)top. „Willen we nóg een stap hoger, dan moet er geïn vesteerd worden", zette de bondscoach zijn plannen uit een. „Ik ga me sterk maken voor het uit de competitie halen van de internationals. Deze groep kan het zich niet permitteren terug te gaan naar het lagere ni veau van de Nederlandse hoofdklasse. Want waar je mee omgaat, raak je mee besmet. Geef die meiden maar aan ons. Ik geloof heilig in deze groep." Het is niet de eerste keer dat de ambitieuze coach een derge lijk voorstel doet. Een jaar gele den werd het plan door de clubs nog van tafel geveegd. Zonder internationals blijft er van de toch al niet bijster interessante competitie helemaal niets over. Maar met olympische kwalifica tie op zak hoopt Elfers op meer clementie. „We hebben het af gelopen jaar tijdens verschillen de toernooien, en nu weer hier in Haarlem, een bepaalde status opgebouwd. Die zul je volgend jaar waar moeten maken." Zijn uitspraken volgden na een tot afgelopen donderdag, tot de eerste Nederland-Italië, bijzonder landerig toernooi. De olympische comité's van landen als Kroatië, Denemarken en Spanje hadden, met Atlanta in het verschiet, de portefeuille ge trokken. Maar het geld had be ter ergens anders aan besteed kunnen worden. Alleen Tsjechië (drie) en Zuid-Afrika (vier) kon den redelijk meekomen, al blijft het gat met de absolute Europe se top angstvallig groot. Neder land en Italië baanden zich moeiteloos een weg naar de fi nale, die over een 'best-of- three' werd gespeeld. Na winst in de voorronde en de kruisfinale pakte Nederland ook zaterdagavond (7-2) de Ita liaanse ploeg in. De Azzurri, die via een 6-0 winst op Tsjechië de eindstrijd bereikten, hadden geen antwoord op het snelle en agressieve spel van Oranje. De Nederlandse speelsters vlogen over de honken, tot wanhoop van de meer behoudend inge stelde Italiaanse ploeg. Me't de winst van gistermiddag (4-0) werd het verlies van de Europe se titel, twee weken terug in Tu rijn, volledig weggewerkt. Het veld in Haarlem bleef trouwens ook vannacht bezet. Na een week 'beesten', zoals El fers het Oranje-spelletje noemt, was het voor de internationals tijd om te rusten. Met een slaapzak. Op de thuisplaat. Want belofte maakt schuld. Catcher Petra Beek (rechts) omhelst pitcher Anouk Mels. De Nederlandse softbalsters plaatsten zich gisteren voor de Olympische Spelen. Om dat te vieren sliepen ze vannacht in het Haarlemse stadion. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15