Wisselvallig debuut voor Marcio Santos Heerenveen: nog één zege voor een UEFA-Cupplaats Sport Gullit kan nog drie jaar mee als een soort Beckenbauer Max Huiberts en de Duitse twijfelaars Clarence Seedorf blinkt uit in oefenduel Sampdoria Fortuna Sittard bedonderl door een Roemeense spits i Vierhouten hoopt nog op profcontra< MAANDAG 31 JUL11995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-354 "Tc LONDEN MARCEL VAN DER KRAAN CPD-VERSLAGGEVER De hysterie rond Ruud Gullit en Dennis Bergkamp is nu al losge barsten in Engeland. De Pre mier League is met tal van grote sterren bij voorbaat verzekerd van een schitterend seizoen, maar de entree van het Neder landse duo zorgt voor wilde ta ferelen. Bijna 19.000 toeschou wers - door verbouwingen van het stadion konden er niet meer in - waren gistermiddag in het hartje van Londen getuige van het wervelende debuut van Ruud Gullit tijdens een vriend schappelijk duel tussen Chelsea en FC Porto (1-1). Gullits eerste optreden voor zijn nieuwe werkgever stond in het teken van Paul Elliots af scheid. Deze Chelsea-speler werd drie jaar geleden het zie kenhuis ingeschopt door Liver- pool-aanvaller Dean Saunders en kwam daarna nooit meer aan voetballen toe. Zoals in Engeland gebruikelijk is krijgt een voetballer die veel heeft betekend voor zijn club een 'testimonial', waarbij de ge hele recette naar de speler gaat. Bij de meeste van dit soort par tijtjes komen niet meer dan 5000 toeschouwers opdraven. Maar de aanwezigheid van Gul lit zorgde voor een stormloop op de kassa's en dus een volge pakt stadion. Paul Elliot kreeg na de wedstrijd bijna 700.000 gulden uitgekeerd van Chelsea, dat naast Gullit ook zijn tweede grote aankoop, Mark Hughes, aan het publiek presenteerde. De voormalige spits van Man chester United scoorde de enige treffer voor zijn nieuwe club. Ondanks alle feestelijkheden rond Elliot, die als half-invalide vanzelfsprekend niet in actie kwam, was Gullit de grote at tractie op Stamford Bridge. Het publiek ging vanaf de eerste mi nuut uit z'n bol en klapte de handen stuk. Gullit opereerde, zoals hij vooraf had aangekon digd, als libero in de defensie van Chelsea en deed dat alsof hij de laatste jaren nooit anders had gedaan. Hij strooide met dieptepas- ses, schreeuwde en organiseer de, maar kreeg de mensen pas werkelijk op de banken als hij met zijn bekende 'zeven-mijls- passen' naar voren stormde en vanaf 35 of 40 meter kanonsko gels op het doel van FC Porto losliet. Vanaf de kant sloegen Chel- sea-voorzitter Ken Bates en manager Glenn Hoddle het alle maal met plezier gade. De Lon- dense club hoefde voor Gullit geen transfersom te betalen, maar de handtekening van de ex-speler van Feyenoord, PSV, AC Milan en Sampdoria kostte wel 2,5 miljoen gulden aan te- kengeld. Daarnaast strijkt Gullit nog eens twee miljoen aan sala ris per jaar op. Maar volgens de leiding van Chelsea is de 'Giant Dutchman' elke 'penny' waard als hij zich in de competitie net zo gaat eta leren als tegen FC Porto. Bates zei na afloop dat Gullit de eerste speler van wereldklasse is die Chelsea heeft kunnen binnen halen. Hoddle had via David Platt bij Sampdoria vorig seizoen ge hoord dat Gullit trek had in een nieuw buitenlands avontuur en was daardoor een van de eer sten die hem benaderde. Hoddle: „Ik ben toen met een bestuurslid naar Italië gevlogen en heb urenlang met Ruud ge sproken over voetbal. Toen we daarna vroegen met wie we za ken moesten doen, welke ma kelaar we dus moesten benade ren, zei Gullit: 'Niemand. Je praat alleen met mij. Ik regel mijn eigen transfer en contract'. Daar stonden we versteld van. Toen ik in Florida op vakantie was, kreeg ik te horen dat Ruud 'ja' had gezegd." Volgens de Britse media zou Gullit bij zijn onderhandelingen en het tekenen van zijn twee-ja rig contract hebben geëist dat hij libero zou kunnen spelen. Maar voorzitter Ken Bates be weert dat er geen sprake is van een dergelijke clausule in het contract met de ex-intematio- nal. „Glenn Hoddle wilde zelf graag dat Ruud daar gaat spe len. Dat is namelijk de belang rijkste positie in het elftal, voor al met de speelwijze die hij voor ogen heeft." Gullit mocht van de club een week later beginnen bij Chelsea, omdat het seizoen in Italië langer had geduurd. Vorige week kwam hij in een vriendschappelijk partijtje tegen derde divisieclub Gillingham voor het eerst na acht jaar als li bero in actie. Tegen FC Porto kwam derhalve de eerste test. Gullit kon op een geslal'f debuut op Stamford Bridge It rugkijken. „Het is een hele grl omschakeling. Dat merkte ikL dat wedstrijdje tegen Gillij ham. Al was dat een prima dj^ om mee te beginnen. Een ecj^ Engelse tegenstander met s| sen die erin kleunen en het heel moeilijk maakten, speelden bloedfanatiek. Te| FC Porto ging het al stukken u Gullit kwam naarmate M wedstrijd vorderde steeds vak naar voren. „Ik ben rustig p' gonnen, vooral omdat ik tocljt( geneigd ben gauw naar voren" rennen. Elke keer leg je veert( tot vijftig meter af. Die afstq, moet je ook weer terug. Ajax veegt vloer aan met Liverpool, inaar verliest van Borussia Hij had de ogen van zijn nieuwe ploeggenoten een paar dagen in zijn rug voelen bran den, Marcio Roberto dos Santos. Eerste was er de valse start, veroorzaakt door zijn in halige zaakwaarnemer Antonio Caliendo. Gevolgd door de eerste trainingen, waarin onzekerheid de Brazilaanse international kwelde. Hij voelde zich bekeken, proefde zelfs scepsis bij de overige Ajacieden. Halverwege zijn eerste trainingsweek bespeurde San tos echter een ommekeer, verklaarde hij zich met de minuut sterker te voelen. En afge lopen weekeinde, tijdens het internationale toernooi van Borussia Monchengladbach, waar Ajax in de finale met 5-2 hard onderuit gleed tegen de gastheer, kreeg de verdedi ger de kans zijn visitekaartje af te geven. Met wisselend succes. MONCHENGLADBACH GPD Marcio Santos trof het bij zijn debuut voor Ajax met de tegen stander, Liverpool. Ooit heer send in Europa, afgelopen za terdag speelbal van een ontke tend Ajax. De Engelsen waren met een elftal met een zeer hoog café-gehalte naar de Bökelberg afgereisd. Libero Neil Ruddock is minimaal vijftien ki lo te zwaar, hetzelfde geld voor voormalig Ajacied Jan Mölby, die als invaller na de pauze wat door de middencirkel kwam sloffen. Ajax, zeer gedreven, profiteerde al na zeventien se conden van de Onthutsende lamlendigheid binnen de Engel se formatie. Frank de Boer lan ceerde Patrick Kluivert, die met een rijke lob de score namens de Amsterdammers openbrak. Nog twee keer Kluivert (voor en na de rust), Danny Blind en Frank de Boer bepaalden de eindstand op 5-0. Ajax, met Martijn Reuser op de plek van de licht gekwetste Jari Litmanen, haalde in de tweede helft van het eenzijdige duel de twee aankopen voor het voetlicht. Eerst ex-Feyenoorder Arnold Scholten (sober en zake- MÖNCHENGLADBACH ANP De Nederlanders stalen de show op het internationale voetbaltoernooi van Borussia Monchengladbach. „Rolf, je moet meer Nederlanders ko pen", schreeuwden de fans van de thuisclub naar mana ger Rüssmann toen Ajax Liver pool met 5-0 oprolde. „Aan Max Huiberts hebben we ge noeg", was hun gewijzigde mening nadat Gladbach Ajax in de finale met 5-2 had ver slagen. De liefde tussen de Glad- bach-fans en Huiberts is we derzijds. De „Ollander Hu- bers" heeft vlinders in de buik, wil dartelen in de Bundesliga, wil vliegen langs de lijn. Bin nen de lijnen. Trainer Bernd Krauss leidde Monchengladbach vorig sei zoen naar Europees voetbal. Hij durfde het aan het elftal met vier verdedigers op lijn te laten voetballen. Voor komend seizoen bedacht de hervormer nieuwe trainingsvormen. Krauss wil met drie spitsen gaan spelen. De spelers twijfelden, Krauss vervolgens eveneens. Maar te gen de vastberadenheid van Huiberts lijkt niemand be stand. De „Kasekopf" weigert zich de kaas van het brood te laten eten en is, door zijn spel in de voorbereiding, langzaam weer een basisklant geworden. „Een paar spelers zijn bang dat ze een nieuwe verandering in de speelwijze niet aankun nen", weet de 24-jarige Hui berts. „Dat speelt nu al de hele voorbereiding. Als we winnen is er niets aan de hand, maar bij verlies gaan de koppies wel weer heel ver naar beneden en laait de discussie weer op." lijk), later, in de 58ste minuut, Marcio Santos. „En hij heeft ons exact laten zien waarvoor we hem gehaald hebben", oordeel de Louis van Gaal naderhand. Santos toonde zich op de links back-positie ongenaakbaar in de luchtduels, de grondgevech- ten besliste hij veelal met felle slidings in zijn voordeel. Zijn opbouwende kwaliteiten liet Santos nog even achter een sluier van mysteries verborgen. Het jublieumtoernooi van Borussia leverde een heldere blauwdruk op van de verdedi gende plannen van Louis van Ggal voor komend seizoen. Te gen Liverpool, zonder Ian Rush en John Barnes met twee spit sen opererend, werd Marcio Santos op de linkerflank in de mandekking geposteerd. Daar waar Winston Bogarde zaterdag na een klein uurtje spartelend kopje onder was gegaan. Over de ontwikkeling van Frank de Boer kan Van Gaal be duidend tevredener zijn. De toekomstige libero van Oranje zette tegen Liverpool in het hart van de defensie zijn handteke ning onder twee assists en een doelpunt. Bovendien verdeelde hij met Danny Blind de verdedi gende taken zeer naar behoren. Maar gisteren moest De Boer zijn nieuwe rol alweer uit han den geven, aan Marcio Santos. Borussia acteerde met drie aan vallers, een strijdplan waarbij Santos volgens afspraak op schuift naar het centrum. Daar had de 26-jarige wereldkam pioen zijn handen meer dan vol aan Martin Dahlin, de water- vlugge Zweedse centrumspits van Monchengladbach. Het eerste kwart van het onderhou dende duel had Santos geen en kele vat op de vlammende ac ties van zijn tegenstrever, later herstelde de Braziliaan zich. Om in de rust (oorzaak trai- GLASGOW RTR Clarence Seedorf was zaterdag de uitblinker van Sampdoria in het toernooi in Glasgow. De Italiaanse ploeg won met 2-0 van Tottenham Hotspur. Een dag later verloor de club uit Genua in de finale met dezelf de cijfers van gastheer Glas gow Rangers. Ex-Ajacied Seedorf scoorde zaterdag niet in Ibrox. Park, maar speelde tot aan zijn ver vanging in de slotfase een ster ke wedstrijd. De doelpunten van Sampdoria kwamen in de eerste helft op naam van Chie- sa en Maniero. Tottenham miste de geblesseerde spitse Armstrong en Sheringham. r. Glasgow Rangers had or. nieuw plezier van aankodf1 Gascoigne. De Engelsma5 speelde inmiddels vijf wel strijden en maakte vijf doa punten. Bij de 4-0 tegèj Steaua Boekarest nam hij tweede treffer voor zijn reki ning. De andere drie Schotfii treffers waren van Fergusop Hateley en McCoist. In de finale maakten Duiji en McCoist de doelpunten Steaua beëindigde het toat nooi als derde, 3-2 tegen Ta tenham Hotspur. mo Boekarest. Hij was eig dom van FC Gloria Bistrica. Fortuna Sittard, op zoek nTj een vervanger voor de langdil uitgeschakelde Robert van Weert, tikte met Moldovan f- juiste man op de kop. Hij s uitstekend passen in het s teem van Pim Verbeek. De ti( ner was echter met stomW geslagen toen hij vernam Moldovan debuteerde in Zwitserse competitie. „Forfig beschikt over schriftelijke, gflu kende overeenkomsten met n- wel de club als de speler zeT aldus een hevig teleurgestrii Verbeek die de zaak 'voer vju juristen' noemt. SITTARD GPD Fortuna heeft ook zijn affaire Iwan. De Sittardse club bereikte anderhalve week geleden een volledig akkoord met de Roe meense aanvaller Dino Moldo van. Afgelopen zaterdag bleek dat de 23-jarige international ook een overeenkomst met het Zwitserse Xamax Neuchatel heeft gesloten. Hij speelde za terdag mee in de competitie wedstrijd tegen FC Basel. Fortu na is verbolgen over de handel wijze van de spits en zal juridi sche stappen ondernemen. Di no Moldovan speelde de afgelo pen twee seizoenen voor Dina- Marcio Santos vecht een duel uit met Stan Colly more van Liverpool. Van der Kooij wint Tour de Junior ningsachterstand) in de kleed kamer achter te blijven. Ajax keek op dat moment al tegen een 2-1 achtérstand (ach tereenvolgens Dahlin, Sternkopf en Litmanen) aan. Vlak na de hervatting tekende Arnold Scholten, in de basis gestart, voor de gelijkmaker. Maar na dat Danny Blind met twee gele kaarten het veld af moest be zweek Ajax onder de opgevoer de druk van Borrussia. Via fris voetbal, en treffers van Stefan Effenberg (tweemaal) en Tho mas Kastenmaier, schroefde de Duitse bekerwinnaar de score op naar 5-2. Naast het geschonden presti ge heeft Ajax na het toernooi van Borussia ook nog enkele fy sieke wonden te helen. Finidi George en Ronald de Boer keer den licht geblesseerd terug uit Duitsland. De verwachting is dat beide spelers de training de ze week kunnen hervatten. Daarnaast is Louis van Gaal veel gelegen ban het klaarstomen van Marcio Santos. Winston Bo garde lijkt de mandekkersrol nog niet aan te kunnen. Juist Santos voelde zich op die posi tie, tegen Liverpool, als een kip zo lekker. En aangezien Ajax ko mend seizoen weinig tegen standers, gelijk Borussia, met drie aanvallers zal treffen, weet Santos wat hem in De Meer te wachten staat. Een leven op links. Friezen spelen woensdag in Bordeaux HEERENVEEN ANP Bijna drie weken voor het begin van de Nederlandse competitie loopt de voetbalkoorts bij Heerenvëen in ijltempo op. Ruim 6500 Friezen vierden za terdagavond zomercarnaval in het zwoele Abe Lenstra-stadion. Na de klinkende zege van 4-0 op het povere FC Farul Con stanta uit Roemenië staat de ploeg van trainer Foppe de Haan op de drempel van het toernooi om de UEFA-beker. Woensdagavond moet in de kwartfinales van de Intertoto Cup alleen nog „even" het Bor deaux van Richard Witschge in Frankrijk opzij worden gezet. De winnaar speelt in de (dub bele) voorronde van de UEFA Cup tegen de winnaar van het duel tussen Bursaspor (Turkije) en Karlsruhe (Duitsland). Tien tallen volle FRAM-bussen met supporters zullen woensdag naar de Franse wijnstad afrei zen. Op een speciaal telefoon nummer kwamen zondag al honderden aanvragen voor kaarten binnen. „Nu we zo dichtbij zijn, willen we winnen ook", omschreef De Haan de oplopende spanning in zijn bre de en uitgebalanceerde selectie. Heerenveen had vrijwel niets te vrezen van de Roemeense loos team zonder aansprekende namen. De thuisploeg speelde compact, was technisch en tak- tisch superieur en had ook in conditioneel opzicht een grote voorsprong. Gezien het krachts verschil op alle fronten viel de overwinning nog aan de lage kant uit. „Toch was dit voorlo pig onze beste wedstrijd van het toernooi", stelde De Haan zichtbaar tevreden vast. Erik Regtop leidde Heeren veen naar de onbedreigde zege. De voormalige Ajacied, spelend kort achter spits Tammer, maakte de eerste twee doelpun ten. Eerst rondde hij in de ne gentiende minuut een perfecte combinatie tussen Oosterveer en Tammer koel af, een kwar tier later reageerde hij attent op een afstandschot van Hansma dat via de lat terug stuiterde. Tammer zat op dat moment al in de kleedkamer. Hij liep bij een solo een schouderblessure op. Het is onzeker of de bal- vaardige aanvaller tijdig her steld is voor het duel met Bor deaux. De rentree van collega Leeroy Echteld (meniscus-ope ratie) laat zeker nog een paar weken op zich wachten. Hoewel Regtop met zijn tref fers veel aandacht trok, was linksbuiten Romeo Wouden de onbetwiste man van de wed strijd. De 24-jarige nieuwkomer show met talrijke flitsende ac ties. Als hij aan de bal kwam, gebeurde er wat. Een dribbel, een demarrage, een omhaal, of een handstandje, Wouden deed het met speels gemak en het publiek genoot ervan. Ook in valler Jeffrey Talan (ex-FC Den Haag) kon op menig open doekje rekenen. Kort na de rust deed Wouden de Deen Tomasson, al even snel en behendig, het derde doel punt cadeau en in de zeventig ste minuut bekroonde hij zijn indrukwekkende optreden met de laatste treffer. „Romeo went snel aan onze manier van voet ballen", loofde De Haan. „Maar aan zijn spel in de kleine ruimte valt nog wel wat te verbeteren." De Haan was niet echt blij met het resultaat van de wed strijd Bordeaux - Eintracht Frankfurt (3-0). Hij had woens dag liever in Duitsland gevoet bald. „Dat is lekker dichtbij en met de taal had dat ook geen problemen gegeven", grapte hij. De Haan wil het liefst pas woensdagochtend, of eventueel dinsdagavond, per vliegtuig naar Frankrijk vertrekken. „We zijn tenslotte een voetbalclub en geen reisvereniging", zei hij. „Ik wil de komende dagen ge woon normaal kunnen trainen. We liggen als ploeg aardig op schema, maar woensdagavond LEIDENJ MARC VAN DER JAGT WIELERMEDEWERKER Aart Vierhouten heeft zich op nieuw in de kijker van diverse profploegbazen gereden. De A- amateur van Swift/Casba, die deel uitmaakt van de ambitieu ze Vredestein-formatie, werd af gelopen zaterdag 10de in het 28ste Spektakel van Steenwijk. De 25-jarige renner uit Purmer- end was door de organisatie uit genodigd om als gastamateur bij de profs van start te gaan. Vierhouten, die de strijd aan: ging met doorgewinterde be roepsrenners als Zabel, Baldato en Gotti, kijkt met gemengde gevoelens terug op de 100 kilo meter lange koers. „Kijk, ik reed als amateur tussen de beroeps renners en dan wordt het je als het ware onmogelijk gemaakt om van voren echt mee te doen. Het is bovendien bekend, dat sommige wedstrijden van tevo ren worden bepaald. Dat merk te ik zaterdag bijvoorbeeld aan het feit, dat de benen stil wer den gehouden op het moment dat een aantal belangrijke ren ners ontsnapte." Vierhouten kwam - niet ver achter winnaar Zabel - net te kort in de sprint om de negende plaats. De Swift/Casba-renner heeft er vertrouwen in, dat een profcontract tot de mogelijkhe den behoort. „Er zijn nog geen contacten geweest, maar de tijd is er rijp voor. Ik heb wederom laten zien dat ik goed kan trap pen", zo meldde hij. Vierhouten, die afgelopen donderdag derde werd in België (Rening-Eist) en een dag later als 5de over de meet kwam tij dens de 27ste Wielerronde van Midden-Beemster, acteerde gis teren in de landelijke competi tie. De klassementswedstrijd in Apeldoorn werd gewonnen door baanspecialist Rozendaal uit Warmenhuizen. Vierhouten eindigde na 150 ronden achter Ras (Uitgeest), Lust (Tuitjen- horn) en Langens (Druten) als 5de. Hij neemt deze week met de Vredestein-ploeg deel aan de Ronde van Denemarken. A-amateur Robert Karremans finishte gisteren als 9de tijdens de 30ste Wielerronde van Schijf. schenen 110 renners aan start, maar na 100 kilomr' werd duidelijk dat zich een re afvalrace had voltrokken, van een griepaanval herste Alphenaar was één van slechts 29 renners, die de nauwende hitte aankonden de koers uitreden. De succesvolle B-amatl André van Reek (RTV De ff6 lenstreek) boekte afgelopen vr dagavond zijn negentien* overwinning van het seizor Hij won de Wielerronde y Midden-Beemster in de eii sprint, vlak 'voor clubgent. Cees Vernooy. Slechts enlgy uren later - zaterdagochtend verscheen hij aan de start in r rendrecht. „Dat bleek net ietr veel van het goede", zo melo de Lissenaar, die toch nog bronzen podiumplaats verov de. r. Jeroen Straathof, het welP kende lid van de schaats-keu ploeg, maar tevens verdiendj lijk B-amateur, eindigde acn Van Reek als 4de. L Ingrid Kelderhuis was zal dag de rapste in de 16de fj van Almkerk. De Alphense, deel uitmaakt van de ijzersteh Keukengilde-formatie en de derdagavond in Wateringerv het zilver opeiste, triomfeer na een rondenlange solo. L Junior Lennard van Ha kamp greep net naast een pa!], umplaats tijdens de 22ste Rt' de van St. Pancras. De LissenL kwam na 64 kilometer koeri, de eindsprint als vierde rent van een kopgroep van zes ol de finishlijn. Groot succes was weggele voor nieuweling Vincent iL der Kooij. De 16-jarige Leir naar won te Achterveld de Ti de Junior. Het internationj jeugdwielerfestijn startte voiL week maandag en eindigde gelopen zaterdag. Van der Ka veroverde de gele trui onL meer dankzij winst in de indr duele tijdrit. Hij vestigde nieuw parcoursrecord en ha'( de over 1660 meter een gent.! delde snelheid van 47,5 kiloit ter per uur. Van der Kooij had' het eindklassement 5 secont

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14