Sport Siemerink heeft in finale te weinig fut Springvlo Pedroso krijgt vleugels in zandbak Steffi Graf stopt' Return van Monica Seles is als een mooie droom Martin Verkerk stijgt met stip Van Eijsden is tevreden Agassi gelijk met Sampras La NDAG31 JUL11995 EF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 )ode bij jeugdwedstrijd EK triathlon TOCKHOLMTijdens de Europese titelstrijd triathlon in Stock- iolm is zondag in de juniorenwedstrijd een dode gevallen. De 4-jarige Karei Pallas uit Estland, zoon van een jurylid, botste net zijn fiets tegen een auto en was vrijwel op slag dood. Nog ijf jeugdige deelnemers kwamen in aanraking met auto's die ich op het traject bevonden. Zij liepen slechts lichte verwondin- ;en op. Volgens ooggetuigen was de afzetting van het parkoers folstrekt onvoldoende. Er zouden slechts vijftig politiemensen ijn geweest 'over een afstand van 20 km. „De politie was totaal liet op zijn taak berekend", zei de Duitse official Angelika Mül- er. „Het is een wonder dat er niet meer doden zijn gevallen." Televisiefilm over Daly's leven kiiLVERSdM» Er komt een televisiefilm over het leven van de Ame- ikaanse golfspeler John Daly. De filmsterren Kevin Costner en f iean Connery spelen hoofdrollen naast Daly zelf. Sex, alcohol, ;eweld, drugs en golf vormen de ingrediënten. Het happy end is ir ook al nu de 29-jarige Daly, die al drie keer trouwde, vorige veek in St. Andrews het Brits Open heeft gewonnen. De afgelo- >en week Vermaakte hij zes dagen lang duizenden belangstel- ende Nederlandse golfers in het Heineken Open. 'eter Wessels Europees kampioen losters De Nederlandse tennisser Peter Wessels is zondag in Ie Zwitserse plaats Klosters Europees kampioen bij de junioren tot achttien jaar) geworden. Hij won in de finale in twee sets an de Rus Vladimir Voltsjkov: 6-4 7-5. Bij de meisjes zegevierde Lnna Koernikova. De 14-jarige Russin, die in Florida traint in de lefaamde school van Nick Bollettieri, versloeg in de finale de 'oolse Wimbledon-jeugdkampioene Aleksandra Olsza: 6-4 6-4. koernikova volgt daarmee Martina Hingis op. De Zwitserse is in- niddels negentiende op de wereldranglijst. 'eckblacl Der Spiegel: ilgens het Duitse weekblad d :r Spiegel denkt Steffi Graf se- ;uzer dan ooit aan het beëin- >en van haar tennisloopbaan. een voorpublicatie van het tikel in het magazine, dat gaandag verschijnt, blijkt dat groot aantal belastende papie- onlangs onthulde belasting- ren in beslag had genomen. On faire haar dichter bij een der- lijke beslissing heeft gebracht, jvendien ondervindt Graf eds meer last van een chro- sche en zeer pijnlijke rug- zaal, veroorzaakt door de aan taste vijfde lendewervel. Der Spiegel citeert een vriend n Graf, die gezegd zou heb- Steffi is nog nooit zo chtbij een beslissing om te jppen geweest als nu het ge- is. Ze denkt er heel intensief 'er na overal een punt achter zetten. Alle plezier is weg." Het blad maakt tevens nieu- gegevens bekend over het iderzoek naar mogelijke be- tingontduiking van de familie raf. De laatste vier jaar zou de 'ennisfirma Graf' geen enkele ilastingaangifte hebben ge- jan. Vervolgens geschiedde er een geschat inkomen van 38 miljoen gulden een nabeta ling van „slechts" acht miljoen gulden, aldus Der Spiegel. Onlangs werd openbaar ge maakt dat de openbare aanlda- ger van Mannheim bij een huis zoeking in mei in het riante huis van de familie Graf in Brühl een Rijnsburger sluit imponerende zegereeks niet met toernooiwinst af Jan Siemerink was gisteren de eerste Nederlander in de finale van de Open Nederland se tenniskampioenschappen sinds Tom Okker in 1978. En in navolging van Okker won hij de Dutch Open net niet. In de eindstrijd tegen Marcelo Rios was de pijp leeg, om met Siemerink te spreken. Zaterdag had hij in een geweldig gevecht met de Oostenrij ker Gilbert Schalier nog aan het langste eind getrokken, maar de partij tegen Rios, een rebel van 19 lentes uit Chili, was net te veel. derzoek wees uit dat er veel geld werd weggesluisd via de firma Sunpark Sports b.v. uit Badhoe vedorp, die in 1987 mede door Steffi's vader Peter Graf werd opgericht. Het Nederlandse be drijf is inmiddels ter ziele. Het geld, naar verluidt vele miljoe nen uitgekeerd sponsorgeld, zou volgens Der Spiegel naar de Bahama's zijn overgeheveld. Daar zou het spoor verder doodlopen. Steffi Graf, winnares van Pa rijs en Wimbledon, onderging de afgelopen weken dagelijks een speciale behandeling voor haar rugpijn in een olympisch steunpunt in Heidelberg. „Steffi vraagt zich alle ernst af of het nog wel zin heeft zichzelf zo te pijnigen", aldus citeert Der Spiegel een niet met name ge noemde bekende van Graf. FOTO REUTER Monica Seles stapte na twee 'donkere' jaren weer lachend de tennisbaan af. atlantic city anp Monica Seles keerde zaterdag na 27 maanden terug op de ten nisbaan. De 5000 toeschouwers in Atlantic City, waar ze de de monstratiepartij tegen Martina Navratilova met 6-3 6-2 won, verwelkomden haar met een staande ovatie. Als dank toonde ze het tennissen nog niet te zijn verleerd. „We hebben je gemist", riep de speaker toen Seles met beide handen voor haar ogen de baan van het Convention Center in Atlantic City betrad. „Ik ben ontzettend nerveus", had ze vooraf gemeld. Navratilova stel de haar echter snel gerust. Bodyguards zorgden voor de veiligheid van Seles, zodat die ook tijdens de pauzes zonder angst op haar stoel kon zitten. „Het was als een mooie droom", zei ze na afloop. „Fan tastisch om me weer veilig te voelen." Het vriendschappelijke on deronsje werd gepromoot als de rentree der kampioenen. In vijf tig landen werd de partij op te levisie uitgezonden. De vetera ne was geen partij, het ongelijke duel was in 67 minuten beslist. Op Flushing Meadow kan Seles echt bewijzen wat ze nog waard is; op 28 augustus begint de US Open. amsterdam rené van hattum gpd-verslaggever Jan Siemerink is een beschei den jongen uit de Bollenstreek. Hij kan goed tennissen, ver diend daar heel erg leuk mee (gisteren alweer een kleine 70.000 gulden), maar is daar door niet naast zijn schoenen gaan lopen. Kom je Jan tegen dan krijg je een hand en vraagt hij hoe het met je gaat. Als je toevallig goed kunt tennissen, hoef je niet anders te gaan ge dragen, vindt Jan. Dat ligt heel anders bij Mar celo Rios, een blaag met typisch Zuidamerikaanse sterallures, die vindt dat hij best op een voetstuk mag staan omdat hij hele mooie passeerballen kan slaan. Dat neemt niet weg dat in het circuit en bij collega's Sie merink veel meer gezien is dan zijn opponent met paardestaart. Nog een voorbeeld van die bescheidenheid. Als je Jan Sie merink woensdagavond had ge vraagd wie er in het rijtje kwartfinalisten van de open Ne derlandse kampioenschappen niet thuishoorde dan had hij ge zegd: Jan Siemerink, omdat hij geen gravelhapper is en de an dere zeven wei. Hij kwam giste ren zelf met die ontboezeming toen hem werd gevraagd of het niet eens tijd werd zijn eeuwige bescheidenheid te laten varen. Hij had immers nu toch wel be wezen een hele goede allround tennisser te zijn door als ser vice/volley-speler de eindstrijd van een sterk bezet graveltoer nooi te halen. „Deze week ging het goed," antwoordde Sieme rink, „maar om nou te zeggen dat ik op alle banen goed uit de voeten kan? Bovendien ben ik niet zo'n type van een grote mond na één prestatie", voegde hij er nog aan toe. De realiteit was dat Jan Sie merink in Amsterdam op z'n minst vier hele goede prestaties neerzette met zeges op Paul Haarhuis, Andrei Chesnokov, 'ubaan fladdert naar mistig wereldrecord verspringen: 8.96 meter een jurylid gesjoemeld met de afstand. De fraude kwam pas maanden later aan het licht en zorgde voor grote consternatie in de atletiekwereld en bracht enkele Italiaanse kopstukken ten val. Brave socialist Op de sprong zelf van de brave socialist Pedroso valt uiteraard niets af te dingen. De springvlo droeg zijn superjump meteen op aan „Cuba, de revolutie en Fidel Castro". Want bij alle eco nomische ellende is de sport op Cuba telkens ontzien. Sport wordt bedreven ter meerdere eer en glorie van volk en vader land en dient Cuba aanzien te geven in de wereld. „Deze sprong schenkt me veel voldoe ning. Een bewijs dat er meer in zit," aldus Pedroso, de nummer vier van de Spelen in Barcelona en de regerend indoor-wereld- kampioen (8.51 meter). Ivan Pedroso is een kleine, frele springer. Zeker als zijn 1.76 meter lange en 65 kg lichte postuur wordt geprojecteerd te gen die van musculaire bonken als Mike Powell (1.88 m./78 kg), Carl Lewis (1.88 m./80 kg) en Kareem Streete-Thompson (1.83 m./84 kg). „Maar dat hoeft nog niet te betekenen dat ik tij dens mijn aanloop langzamer ben dan bijvoorbeeld Lewis. Trouwens, het belangrijkste is dat de techniek optimaal is af gestemd op de snelheid." Pedroso lijkt de perfecte ba lans te hebben gevonden. Zijn techniek is in elk geval subliem. De pupil van trainer Milan Ma- tos springt dit seizoen ook zeer constant. Jumps van gemiddeld 8.50 meter. Met uitschieters richting negen meter. Zoals bij de Panamerican Games in Mar del Plata, waar hij nipt de plasti cine raakte. De foutsprong werd toch opgemeten: 9.03 meter. „In de training ben ik ook al een paar keer zo ver gespron gen. Ik ben ervan overtuigd dat het binnenkort lukt om de ma gische grens van negen meter te breken. Dat is mijn grote droom." Waar bij Mike Powell de fan tasie nog wel eens een loopje neemt met de werkelijkheid - hij kwam nimmer meer in de buurt van zijn 8.95 meter - lijkt het visioen van Ivan Pedroso werkelijkheid te worden. „Mis schien lukt het wel tijdens de WK. Mits de omstandigheden gunstig zijn. Uit de concurrentie met Carl Lewis en Mike Powell kan ik bovendien extra motiva tie en kracht putten." De jonge Cubaan heeft de Amerikaanse springarmada zo vlak voor de WK-start alvast een gevoelige klap toegediend. Het verspringen, tot voor kort toch het exclusieve domein van de Amerikanen, heeft er dus een nieuwe attractie bij. Bloedvorm „Mijn belangrijkste doel is WK goud." Niets en niemand die hem daar vermoedelijk van kan afhouden. Pedroso verkeert in een bloedvorm. Al geruime tijd trouwens. Reeds in maart, bij de WK indoor in Barcelona, was hij ongenaakbaar. Pedroso liet een afstand van 8.51 meter opme ten. Alleen Carl Lewis sprong in die verstikkende indooratmos- feer vijf keer verder. Vorige week tekende Pedroso in Sala manca zelfs voor 8.71 meter. En zaterdag, in het skioord waar Powell in 1992 nog met een on toelaatbare rugwind (4.4 m/s) 8.99 meter door het luchtruim vloog, voor een heus wereldre cord. Een van de meest begeer de records, omdat in 60 jaar slechts zes verschillende atleten de grenzen in de verspringbak verlegden. Bohdan Ulihrach en Gilbert Schalier. Stuk voor stuk meer gerenommeerde gravelspelers dan hijzelf. Bovendien staan Haarhuis en Schalier veel hoger op de wereldranglijst. Hoe Jan Siemerink er aan toe was na zijn finaleverlies (4-6, 5- 7, 4-6) na een duel van twee uur, bij 38 graden Celsius op het centre court? Best redelijk ei genlijk. Hij had alles gegeven wat hij nog over had na de slo pende partijen van vrijdag en zaterdag. En als het er op had geleken dat hij de opslagbeur ten van Rios makkelijk uit han den had gegeven met matig re tourneren, dan wilde hij dat wel even uitleggen. Of rechtzetten eigenlijk, want van weggeven was geen sprake geweest, wilde hij wel even duidelijk maken. „Een kwestie van vermoeidheid waardoor je concentratie niet optimaal is." Het was eigenlijk net als met die volley's die hij veel vaker fout sloeg dan in de andere par tijen. En met die slice back hand, die het de hele week toch goed had gedaan, maar in de fi nale vaak in het net zweefde. „Met alles'was ik net iets trager dan in de voorgaande partijen en met mijn spel mag dat niet. Ik heb er het laatste beetje kracht uitgeperst, meer zat er echt niet in." Of Rios het zwaarder had ge kregen als Siemerink topfit zou zijn geweest is zeer de vraag. De Amsterdamse gravelbaan werd deze week door de profs tot zo'n beetje de langzaamste van Europa uitgeroepen. En Rios is één van de snelste spelers van het circuit, die zijn slagen bo vendien geweldig kan camou fleren. De Chileen deed gisteren precies wat hij wilde en had dat waarschijnlijk ook tegen een topfitte Siemerink gedaan, om dat het voor zijn prachtige sub tiele passeerspel de ideale on dergrond is. De laatste keer dat Jan Sieme rink in een finale stond was in Marseille in 1993, twee jaar na zijn eerste en nog altijd enige toernooizege in Singapore. Maar Siemerinks vorm van de afgelopen week doet vermoe den, dat het wachten op zijn vijfde eindstrijd wel eens korter kan duren. Dat zei hij natuurlijk zelf niet, want daarvoor is hij te bescheiden. Maar dat hij lekker in zijn vel zit sinds hij begin dit jaar door oud-speler Tjerk Bogtstra wordt getraind en ge- coached, gaf hij wel toe. „Het is iets anders dan werken met Frits Don. Hij wilde altijd alles heel goed doen. Dus wilde ik dat ook en dus was er meer druk. Tjerk is daar wat losser in en dat betekent dat ik ook wat meer mezelf kan zijn." Toen hij nog pupil was van Frits Don, had Jan Siemerink bijvoorbeeld nooit durven zeg gen, wat hij gisteren tot slot zei. „De finale was voor mij al iets heel moois." Don zou hem on getwijfeld hebben voorgehou den dat een finale verliezen he lemaal niet mooi is. amsterdam» anp De 'Dutch Open' werd na ja ren van het traditionele Melkhuisje voor het eerst ge houden in het Amsterdamse Bos. De ATP vond Hilversum te klein. Toernooidirecteur Van Eijsden blikte met tevre denheid terug op het debuut in de hoofdstad. „Twee keer zoveel toeschouwers (39.000), twee keer zo'n grote begroting, iets meer dan twee keer zo veel kosten. Ik denk dat het zeer geslaagd is geweest. Vooral ook omdat de typische sfeer die bij ons toernooi pas ondanks de ver huizing en de uitbreiding niet is aangetast." 16-jarige Alphenaar wint A-toernooi almere/leiden peter klein/medewerker Martin Verkerk heeft gisteren zijn eerste A-toernooi gewon nen. In het met twee sterren ge doteerde tennisevenement van Centre Point in Almere bleef de Alphenaar in twee sets Bas Wild de baas. De 6-3 6-4 overwinning in de zaterdag gespeelde eindstrijd is des te opmerkelij ker, omdat tegenstander Wild zondag in het eredivisieduel met Heerhugowaard tegen landskampioen Popeye oppo nent Grant Doyle het vuur na aan de schenen legde. De twin tigjarige Australiër is bekend als de voormalige nummer één van de wereld bij de junioren. In de halve Finale rekende Verkerk af met de als eerste ge plaatste nummer 28 van Neder land, Arno Otterman. Ook deze zege geeft aan. dat de nummer twee van Nederland in de cate gorie tot en met 16 jaar van 1994 aan een sterke opmars be zig is. De ranking van Verkerk was nog te laag om in Almere rechtstreeks toegelaten te wor den. Hij doorstond de kwalifika- ties, speelde en won acht partij en op rij en werd als qualifier zelfs toernooiwinnaar. In het dubbelspel bereikte de Alphe naar eveneens onverwacht de eindstrijd. Met partner Joris On- verwagt ging die finale echter verloren. In zijn commentaar bleef Verkerk als altijd nuchter en bescheiden. „Ik heb boven verwachting gespeeld.'"' Met de vorige week in het viersterrentoernooi van Room burg behaalde punten en de bij Centre Point vergaarde punten stijgt Verkerk van de 163ste plaats naar een plek rond nu- mer 60 van de nationale rang lijst. ton naa, 7Ün MrMrrcn,* „an m>hr Montreal, afp aanspraak op de echte topplaat- sen mogen maken. In de halve finales gunde Agassi Wilander slechts twee games, Sampras had de tiebreak van de derde set nodig tegen Enqvist. In de fi nale had Sampras een betere start.. Met 6-3 won hij de eerste set. Bij het begin van de tweede set brak Agassi de opslag van Sampras en breidde zijn voor sprong tot 4-1 uit. Met 6-2 kwam de stand in evenwicht. In de derde set pakte Agassi in de vierde game de opslag van Sampras af. De 6-3 was een lo gisch gevolg. Agassi en spelen over twee weken allebei in Cin cinnati, het laatste toernooi voor de US Open die eind au- nstns in NpwYnrkhppinnPn Andre Agassi heeft Pete Sam pras opnieuw ingehaald. Nadat de Amerikaan zijn landgenoot aan de top van de wereldrang lijst was gepasseerd, bracht Agassi zondag ook de onderlin ge score in balans. In Montreal stonden de twee voor de zes tiende maal tegenover elkaar. Agassi won met 3-6 6-2 6-3 en kwam de stand op 8-8. Inmiddels is Agassi zestien partijen achtereen ongeslagen. Zijn laatste nederlaag was op Wimbledon, in de halve finale tegen Becker. In het met 2,9 miljoen gulden gedoteerde toernooi van Montreal toonden Arassi rn Samnras rial ijllppn 7»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13