SLEU1E Scouts swoppen op Jamboree Dronten 'Allochtone ouderen hebben specifieke zorg nodig' Ruzie in Rijnsburg rommelt nog even door Randstad Felle brand in Rotterdams pindabedrijf MAANDAG 31 JULI 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -356484, PLV.-CHEF DICK VAN DER PLAS, 071 -35 Bollenstreek met 34 man vertegenwoordigd DUIN- EN BOLLENSTREEK PETER VAN DER HULST „We hebben anderhalfjaar naar dit moment toegeleefd, dan is het tijd om te beginnen. Vooral na het laatste regioweekeinde in juni met vijf Haagse scouting groepen heeft iedereen er zin in gekregen." Ronald Annaert plus nog drie begeleiders vertrokken vanmorgen met 34 jonge streekgenoten richting Dronten. Daar nemen zij tot en met 11 augustus deel aan dé achttiende Wereld Jamboree die - na 1937 in Vogelenzang - voor de twee de maal in ons land wordt ge- Buitenlandse scouts te gast in de streek DUIN- EN BOLLENSTREEK De Sassenheimse Scouting groep Scojesa is op vrijdag 4 augustus gastheer van een aantal deelnemers aan de Wereld Jamboree in Dron ten. De scouts die uit ver schillende landen afkomstig zijn, kunnen in het clubhuis kennis maken met de Sas senheimse groep en tussen 10.00 en 16.00 uur aan diver se activiteiten deelnemen. Een groep van 38 Zwitserse scouts verblijft op dit mo ment al in de Duin- en Bol lenstreek. De Europeanen zijn ondergebracht bij diver se steekgenoten en raken zo vertrouwd met het normale leven in Nederlands gezin. Morgen vertrekken zij rich ting Jamboreeterrein. Na af loop van dit evenement ver blijft van 12 tot 15 augustus een groep Italianen in de Duin- en Bollenstreek. houden. Het grootste scouting- evenement dat 22.000 jongeren en ruim zesduizend medewer kers van over de hele wereld sa menbrengt. Op het 500 voetbalvelden gro te Jamboreeterrein slaan de Bollenstrekers vandaag op een van de tien kampen, 'Leo' ge naamd tezamen 55 andere scoutinggroepen hun tenten op. „Daaronder zijn de vijf Haagse groepen en verder zitten we tussen Italianen, Britten, Duit sers en Fransen." Allemaal Eu ropeanen en geen Aziaten, Afri kanen en Amerikanen. „Die ko men we heus wel tegen: bij de wasbak het afhalen van het eten, de activiteiten of in de bar. Daar worden toch veel meer contacten gelegd dan op het ei gen terrein." De vele buitenlandse scou tinggroepen krijgen daarnaast alle gelegenheid om kennis te maken met regio waaruit de 34 jongelingen afkomstig zijn. „El ke groep presenteert zich met iets dat voor hun streek eigen of met iets dat gewoon leuk is om te doen." De voorkeur van de Bollenstrekers ging uit naar de Nederlandse schilders, waarna de naam 'Rembrandt van Rijn troep' al snel voor de hand lag. Vanachter een schildersezel wordt uitgelegd wie deze Leidse molenaarszoon was en in een vijf minuten durende mime- sketch wordt het symbool van de Bollenstreek uitgebeeld: een bol die tot bloem uitgroeit. Op het terrein zullen tussen 150 an dere vlaggen de dundoeken hangen van Noordwijk, Noord- wijkerhout, Lisse, Hillegom en Sassenheim. Die vlaggen zijn eerder met de burgemeesters van die plaatsen geruild voor een exemplaar van de Wereld Jamboree. Naast deze presentatie staat de Wereld Jamboree toch vooral in het teken van het leggen van Felle brand legt drie loodsen op Amsterdams industrieterrein in as AMSTERDAM ANP Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie loodsen op een industrieterrein in Amsterdam-Noord in de as gelegd. De brand werd rond half drie gemeld. Om streeks kwart over drie kon het sein brand meester worden gegeven, aldus een woordvoerster van de brandweer. Over de oorzaak van het vuur is nog niets bekend. De brandweer vermoedt dat de brand in de middelste van de de drie loodsen is ontstaan. Deze loods stond leeg. De twee aangrenzende loodsen bevatten onder meer materialen van een standbouwer, waaronder veel hout, en een aantal au to's. Over de schade was zaterdagochtend vroeg nog niets bekend. De brandweer is met groot materieel uitgerukt en heeft het vuur met veertig man bestreden. Zij kon voorko men dat het vuur oversloeg naar een verfgroothandel. Diverse clubs en 06-nummers GRATIS naar bed met getrouwde vrouwen thuis, sexkontakt 06-9530 (75 cpm). Grieks Intiem Stories Live 1 gpm 06-9618 Heerlijk DISCREET apart met hete eenzame vrou wen uit de regio Haarlem!! 06-320.322.11 (75cpm). Nymfomanes doorschakel- lijn direkt APART met een oudere vrouw. Bel 06-9504. (75 cpm). IVrouwen van 35+ willen DIREKT-SEX. Bel haar op via 06-9604 (75cpm). HOMO-KONTAKTEN Direkt apart met een hete knul uit de regio Haarlem. 06-9613 (Nu 50cpm). .Oudere ERVAREN vrouwen van 35+ zoeken sexkontakt. 06-350-290.38 (75cpm). Oudere vrouwen geven 'telnrs. voor GRATIS sex Bel 06-9511(1 gpm). Nieuw: Hete vrouwen uit de regio Haarlem SEXDATING 06 - 350.23-023 (1gpm). DIKKE vrouwen (40+) willen vrijblijvende sex Gratis discreet. Bel 06-9502 (75 cpm). Gratis SEXoproepen van vrouwen. Maak je keuze de comp schakelt je direkt door. Bel 06-9665 100cpm RIJNDIJK 59, Hazerswou- de. Ruime keuze, betaal baar, vrij entree, ma.-vrij. 11-24 uur, 01714-12579. Tevens Escort Service. HAARLEM nw. Jan Bik 25 jr. Spiegelstr. 29, 7 dg.p.w. v 12-03 u. 023-400457 gastvr. welk. cr.crds. esc club mass, privé v.a100 *Topcat*Escort* open 19.00/07.00 071-891719 Tevens dames gevraagd. Hofstad Escort SERVICE: 070-3549241. Assistentie welkom! AMSTERDAM ANP Ttirkse en Marokkaanse ouderen drei gen in het Nederlandse ouderenbeleid tussen de wal en het schip te raken. Ze hebben eerder zorg nodig dan Neder landse ouderen en kunnen vooral door een gebrekkige beheersing van de Ne derlandse'taal onvoldoende profiteren van thuiszorg of verzorgingstehuizen. Dat zijn de belangrijkste conclusies van het onderzoek 'Oud worden in Haarlem' van het ACB/Regionaal Cen trum Buitenlanders en de Turks-Isla mitische Ouderenbond (inmiddels op gegaan in de Nederlands Islamitische Bond voor Ouderen). Dit onderzoek is uitgevoerd met het oog op de aan staande bouw van het eerste woon complex voor Turkse ouderen in Ne derland. Het rapport wordt op donder dag 3 augustus aangeboden aan A. Wildekamp, gedeputeerde van de pro vincie Noord-Holland. In Haarlem zal dit jaar de eerste paal geslagen worden voor circa dertig wooneenheden voor oudere Turkse echtparen en alleenstaanden. Volgens de onderzoekers zijn met het experi mentele woonproject en het onderzoek de eerste stappen gezet op weg naar een nieuw model voor ouderenzorg. Het ACB/Regionaal Centrum Buiten landers (RCB) zal het model komend najaar presenteren. Speciale voorzieningen voor al lochtone ouderen zijn hard nodig, al dus het ACB/RCB. Zij kampen niet al leen met een grote onbekendheid met bestaande voorzieningen, maar ook met specifieke gezondheidsproblemen. Uit het onderzoek komt een verontrus tend percentage allochtonen naar vo ren, dat op relatief vroege leeftijd last krijgt van lichamelijke en psychosoma tische klachten. „Marokkanen en Turken worden vroeg oud, ruim vijftien jaar eerder dan autochtone ouderen", aldus het onder zoek. Het percentage zorg behoevende Turken en Marokkanen ouder dan. jaar ligt gemiddeld tweemaal zo h< als het percentage Nederlandse ou -) ren. Als oorzaken daarvan noemen onderzoekers de spanning die het ven in twee culturen met zich m!' brengt en de marginale positie in 11 Nederlandse samenleving die alloch!1 ne ouderen innemen. De klachten c< centreren zich op een kwakkelende l: zondheid, gevoelens van isolemT (ten gevolge van een taalbarrière) er nanciële problemen. contacten en zoveel mogelijk deelnemen aan allerlei activitei ten. Ronald Annaert: „Na de opening op dinsdag door ko ningin Beatrix kunnen we vanaf 3 augustus deelnemen aan een zeiltocht met traditionele sche pen op het IJsselmeer. Er is een survivalbaan van 1,5 kilometer lengte uitgezet. Via een spel vorm kunnen de deelnemers kennismaken met maatschap pelijk betrokken organisaties zoals Amnesty International, Greenpeace en het Wereld Na tuur Fonds. Bij Alkmaar en op het Veluwemeer liggen 2500 le- lievletten klaar waarmee kan worden gevaren. De 'Rembrandttroep' speelt daarnaast een prominente rol tijdens de kerkdienst die op zondagochtend 6 augustus - evenals de opening aanstaande dinsdag - rechtstreeks op televi sie wordt uitgezonden. „De mis die in de arena wordt gehouden wordt door alle deelnemers van de Wereld Jamboree bijge woond. Onze troep zal in zwar te capes gehuld op het podium staan. Die capes worden later omgedraaid en vormen teza men de kleuren van de regen boog", klapt Ronald Annaert al vast uit de school. Die zelfde zondag zal de boeken ingaan als de bezoekersdag. Toegangs kaarten (volwassenen betalen 20 gulden, kinderen tot 17 12,50 gulden en jeugd tot en met 4 niets) zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de GWK-kanto- ren. Het publiek dat overigens op meer dagen welkom is kan dan zien waarop de Bollenstrekers zich al tijdenlang hebben voor bereid. „Twee jaar geleden zijn we al begonnen het evenement onder de aandacht te brengen van toen nog 12 tot 15-jarigen. We hebben een rondgang ge maakt langs 12 scoutinggroe pen in de streek en een infor matieavond gehouden. Op He melvaartsdag 1994 kwamen we De vechtpartij die vorige week uitbrak in een café aan de Heerenweg in Rijnsburg, heeft dit weekeinde een vervolg gekre gen. Agenten reisden vrijdagavond op nieuw af naar de kroeg nadat een 21-ja rige Rijnsburger in het café in elkaar was geslagen. Volgens de politie heeft hij de klappen gekregen van een 31-jarige Rijnsburger en een evenoude Katwijker. De laatsten waren bij aankomst van de politie alweer verdwenen. De 21-jarige Rijnsburger moest per ambulance wor den overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zaterdagmiddag deed hij aangifte van mishandeling. Kort daarna werd de man overigens zwaaiend met een pistool, al rijdend in een auto, aangetroffen op Rijnsburger- weg in Oegstgeest. De politie hield de 21-jarige Rijnsburger aan. Ook een 26- jarige dorpsgenoot die zich hi zjjn gezel- ger$' bijgeregd. De jnan trok daarop schap bevond, werd ïrfae boeien gesla gen. Deze man bleek de eigenaar het pistool. Aangifte Op het politiebureau is de ruzie tus de. 21-jarige Rijnsburger en zijn 'b< Schietpartij in Chinees restaurant DEN HAAG ANP Een felle brand legde het afgelopen weekeinde een loods van een koffiebranderij in de as. foto anp In de opslagruimte van pindaverwerkings bedrijf Swartberg aan de Rotterdamse Sluis- jesdijk is gisteravond omstreeks negen uur door onbekende oorzaak een felle, uitslaan de brand uitgebroken. De brandweer had het vuur even na tienen onder controle. De schade wordt geschat op enkele miljoenen guldens. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Doordat de brandweer groot alarm gaf en groot materieel inzette, kon worden voor komen dat het vuur oversloeg. In een Chinees restaurant in de Haagse Wagenstraat hebben z r gistermiddag wild-west-taferelen afgespeeld toen twee mam) plotseling het vuur op enkele bezoekers openden. Drie men raakten gewond, onder wie een van de schutters. Allen zijn over 1 bracht naar het Westeindeziekenhuis. i De tweede verdachte kon ontkomen. Zijn compagnon was m r der fortuinlijk, want hij werd tijdens de schietpartij door een van 1 slachtoffers met een ijzeren staaf op zijn hoofd geslagen. Hij l'1 ernstig hoofdletsel op. De twee slachtoffers die schotwonden op r< pen zijn een 41-jarige Hagenaar, die tweemaal in zijn lichaam w a geschoten, en diens 34-jarige broer, die door een kogel in een a> werd getroffen. r De politie onderzoekt de aanleiding tot de schietpartij. EeC< veronderstelde zij dat er sprake was van een vete. Het onderzoel i de zaak wordt extra bemoeilijkt doordat de mannen slechts de Cr nese taal machtig zijn. Ten tijde van het schieten waren er vijftj1 gasten in het restaurant aan het lunchen. i Man dronken, niet verdronken Politie en brandweer speurden zaterdagmiddag intensief naar het lichaam van een man die zou zijn verdronken in de vijver van het Haagse Zuiderpark. Tot deze actie was overgegaan, om dat een voorbijganger ergens kleding vol met bloed had zien liggen. Alleen een bankpasje gaf een duidelijk spoor. Nog voordat de eigenaar van dit pasje kon wor den opgespoord, werden dui kers van de brandweer ruim f uur ingezet om te zoeken n een lichaam. Tegen het eil van de middag werd de ad stopgezet. Met de eigenaar j het pasje, een 28-jarige Hal naar, was toen inmiddels tela nisch gecommuniceerd. I man had, zo vertelde hij, i zeer gezellige vrijdagavond F leefd. Had flink wat gedronf en was hierdoor te water L raakt. Nadat hij zich van i natte kleding had ontdaan, \t hij huiswaarts gekeerd. Drugpanden door politie ontruimd i De Rotterdamse politie heeft het afgelopen weekeinde een kleine twintig aanhoudingen verricht in verband met drugac ties. Naar aanleiding van klach ten van omwonenden zijn za terdagavond in Rotterdam-West twee drugpanden ontruimd. In de Gerrit van de Linu straat werd de 36-jarige be\h ner van een pand aangehoud Hij was onder meer in het bi van een flink bedrag aan t;i tenlandse valuta. In een won c aan de Mathenesserdijk wen 1 zeven Franse druggebruik 1 aangetroffen, die allen wenl verwijderd. I( voor het eerst bij elkaar en in september hebben we gekam peerd op een terrein dat qua omvang even groot was als de plek die we in Dronten krijgen toegewezen. Voordat in juni de afsluitende bijeenkomst was met de vijf Haagse groepen heeft een deelnemer aan de Wereld Jamboree in Korea, vier jaar geleden plaatshad, ons van zijn ervaringen verteld en tips gegeven." Een van die tips was zoveel mogelijk attributen zoals insignes mee te nemen. Die kunnen ze dan ruilen - 'swop pen' in scoutingtaal - met dere deelnemers als tastb herinnering aan de Wereld Ja boree. Scouts uit de Bollenstreek zijn naar de Wereld Jamboree vertrokken. „We hebben er anderhalf jaar naar toe geleefd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10