Vlinders en vogels profiteren van braakliggende akkers Demoproject Natuurbraak Bolkestein kan niks winnen door premier te worden Feiten &Meningen Holland Media Groep in Brussel onder de loep Akkerbouw voor landschap en natuur ZATERDAG 29 JUL11995ikJTÉ Ingeblikte boodschap De historische paarse coalitie heeft het eerste jaar rege ren er op zitten. Zonder grote problemen is het kabinet er inmiddels, uiteraard flink geholpen door de econo mische rugwind, in geslaagd om het geld voor het ko mende jaar over de verschillende departementen te verdelen. Waar menige scepticus bij het aantreden Jiog voorspelde dat de coalitie van PvdA, WD en D66 geen lang leven beschoren zou zijn, lijkt de links-liberale sa menwerking stevig in het zadel te zitten. Tijd voor een tussenbalans. Vandaag: de prestaties van premier Kok en de positie van WD-leider Bolkestein. „Ga zo door, zou ik tot Kok wil len zeggen." Zo vatte WD-lei der Bolkestein onlangs in een televisieprogramma zijn oor deel samen over het eerste jaar paars onder leiding van PvdA- premier Kok. Mooier had de liberale leider de in het afgelopen jaar grondig gewijzigde verhoudingen in het Nederlandse politieke land schap niet kunnen weergeven. Want hoe lang is het niet gele den dat niet de premier maar een voorzitter van een rege ringsfractie, en dan nog niet eens de grootste in de Tweede Kamer, het zomerreces in kan gaan in de stellige overtuiging dat het land meer en meer naar zijn eigen wensen wordt be stuurd? Premiers als Den Uyl, Van Agt of Lubbers stonden tijdens hun premierschap ieder op hun ma nier op eenzame hoogte in de Haagse hiërarchie. Kok moet die positie op z'n minst echter met Bolkestein delen. Dat wil overigens niet zeggen dat Kok een zwakkere premier dan die voorgangers zou zijn. Integendeel, zowel binnen het kabinet als in de drie fracties die het regeerakkoord voor de paar se coalitie onderschreven, was er het afgelopen jaar geen wan klank over Kok te vernemen. Zelfs zijn legendarisch'gewor den ochtendhumeur (dat zich volgens Kok-kenners vaak tot in de late uurtje.s wist te handha ven) lijkt het afgelopen jaar als sneeuw voor de zon verdwenen. Kok leidt het kabinet zoals dat van een goede premier wordt verwacht. Hij heeft een dossier kennis la Lubbers. Hij reageert Wim Kok alert op mogelijke politieke pro blemen zoals bij majeure kwes ties als de Betuwelijn, Schiphol en de WAO-herkeuringen het geval was. Hij is niet te beroerd ook in kleinere kwesties het voortouw te nemen zoals hij dat bij de orgaandonatie of het re cente relletje rond het Fiscaal verleden van minister Wijers van economische zaken liet zien. Ook op het internationale vlak dwingt Kok schijnbaar moeiteloos het benodigde res pect af. En toch heerst alom op het Bin nenhof het enigszins vage maar hardnekkig terugkerende gevoel dat deze PvdA-premier ietwat in de schaduw van de WD-leider l—ft Njforl™»arHio OPnAPO hp- rust Bolkesteins actuele domi nantie in de Nederlandse poli tiek niet in de eerste plaats op zijn politiek-inhoudelijke optre den en/of overtuigingen. Het regeerakkoord dat PvdA, WD en D66 vorig jaar sloten, staat bij de WD-leider eigenlijk nooit ter discussie. „Wij houden ons aan ons woord," zo laat Bolkestein des gevraagd steeds weer weten. Het afgelopen jaar was er goed beschouwd geen enkel onder werp aan de orde waarbij PvdA of D66 reden hadden aan die opvatting te twijfelen. Wie de debatten in de Tweede Kamer onder het eerste jaar paars in- ventariseert, ziet juist dat PvdA en D66 meer de neiging hadden aan het'regeerakkoord te rom melen. Zelfs na de statenverkie zingen waar de WD de beide coalitiepartners een pijnlijke nederlaag bezorgde, is er van 'politieke ontrouw' van de libe ralen nauwelijks sprake ge weest. Zo loyaal als Bolkestein zich echter ten opzichte van het re geerakkoord gedraagt, zo scherp is hij als het om onder werpen gaat die niet binnen dat afsprakenpakket zijn geregeld. Of het nu gaat om zijn (algeme ne) opvattingen over de integra tie van minderheden, de deel name van Nederland aan VN- operaties of om een oordeel over de toekomst van de ver schillende politieke partijen, plotsklaps verandert dan de braaf met paars meeregerende Hyde in een Jekyll die alvast voor de WD op verkiezings campagne is gegaan. Het is die voortdurende gedaanteverwis seling die hem het afgelopen jaar tot de meest besproken fi guur aan het Binnenhof heeft gemaakt. Het recht op die metamorfose vormt de kern van Bolkesteins dualisme. De WD-leider koos tijdens de formatie van paars, ondanks verzet van Kok en Van Mierlo, heel bewust voor de po sitie van fractievoorzitter in de Tweede Kamer en weigerde een post in het kabinet. Als leider van de fractie is hij slechts ge bonden aan het regeerakkoord en ontsnapt hij aan het voor schrift dat leden van het kabinet treft. Die horen immers onder alle omstandigheden met één mond te spreken. Leden van het kabinet moeten de compromis sen verdedigen die daar worden gesloten, ook als die niet in het regeerakkoord hebben gestaan. Kamerleden van regeringsfrac ties mogen zeker als de dis cussie over die compromissen nog niet is voltooid gewoon zeggen wat zij er van vinden. En dat laatste is wat Bolkestein doet. Het is een formule waaraan de Nederlandse politiek het afgelo pen jaar nog niet echt heeft kunnen wennen. Sinds 1945 za ten immers de spraakmakend ste leiders van een re-"'Tings- partij vrijwel altijd in het kabi net. Daar verdedigden ze dan de compromissen die volgens velen de politiek in de afgelo pen decennia zo saai hebben gemaakt. Meningsverschillen tussen coalitiegenoten werden niet alleen in het kabinet maar ook in de regeringsfracties al leen binnenskamers uitgevoch ten, zelfs als het over kwesties ging die geen onmiddellijke be sluitvorming behoefden. Naar buiten bewaarde men het stil zwijgen om de sfeer in de coali tie niet te bederven. Vooral Bolkesteins PvdA- en D66-collega's Wallage en Wolffensperger die ouderwets gebonden zijn aan de posities van hun echte partijleiders Kok en Van Mierlo, hebben het moeilijk met de aanpak van de WD-leider. Tot nu toe heeft hij hun verwijten echter steeds ge makkelijk kunnen pareren dat hij zich niet Regierungsfahigge- noeg zou gedragen met een ver wijzing naar de vrijwel onver korte uitvoering van het regeer akkoord. Het ziet er dan ook naar uit dat Bolkesteins grote twijfels over de vraag of hij in een volgend kabinet wel zo no dig zelf premier zou willen wor den, zeer serieus moeten wor den genomen. Wat zou hij met een premierschap kunnen win- DEN HAAG TOOF BRADER Eerdere afleveringen versche nen in de krant van 11,13, 14, 18, 21 en 25 juli. Ik draaide laatst het telefoon nummer van een ons beken de familie, de Carters, en ver wachtte een van de gezinsleden aan de lijn te krijgen. Maar de telefoon werd opgenomen met een blikken stem op een bandje, die mij echter niet vroeg om 'na de piep' een boodschap achter te laten, maar instructies begon te geven hoe ik met een van de de Carters in contact kon komen. „Wilt u spreken met Robert Carter (pa dus)druk dan op 1 „Wilt U spreken met Mary (ma) druk dan op 2". En zo hadden ook de drie kinderen in huis elk hun eigen doorkiesnummer. Het is tegenwoordig de ge woonste zaak van de wereld. Niemand heeft nog maar één telefoon in huis. Pa, ma en de kids hebben hun eigen toestel, maar er is toch maar één lijn. Via 'voice mail' worden de bel lers naar de gewenste persoon gedirigeerd. En als die er niet is, dan kan zelfs een persoonlijke boodschap worden achtergela ten, die alleen door het betrok ken gezinslid die daarvoor zijn of haar eigen code heeft kan worden afgeluisterd. Een privacy die vooral Amerikaanse tieners op hoge prijs stellen. 'Stemmenpost' is een snel groeiend verschijnsel in de VS, niet alleen bij gezinnen, maar vooral bij bedrijven. Geen zich zelf respecterende onderne ming heeft nog een gewone te lefoniste achter een schakelbord zitten. Telefonistes zijn een uit stervend ras. Ze zijn te duur en worden afgedankt, nadat zij eerst nog één keer hun stem Jiebber^eleend^oo^e^opn^^ men van de voice-mailbood- schappen. Bellen met grote ondernemin gen is daardoor echter zo lang zamerhand een ware hinderni senbaan geworden. Het begint al bij het opnemen, wanneer een ingeblikte stem zegt dat bt zitters van een telefoon met 'toetsen eerst op de 1 moeten drukken om verder te kunnen. De bezitter van een ouderwets telefoon met draaischijf heeft geluk: hij krijgt nog wèl een pe soonlijke behandeling van de eenzame overgebleven telefo niste. De druktoetstelefoonbe- zitter is dan inmiddels al gauw- minuten bezig zijn weg door d onpersoonlijke telefonische I doolhof van het bedrijf te vin den. „Wilt u spreken met de computerafdeling, druk dan oj 2". Op 2 gedrukt. „Wilt u de af' deling verkoop, druk dan op 1. Wilt u de afdeling reparatie, druk dan op 2". En nu dringt dit onpersoonlijk systeem dus ook al door tot de privé-telefoons. Er komt geen mens meer aan te pas. Dat is niet erg, zolang het om een 1 - 800-nummer gaat, het Ameri kaanse equivalent van het grat 06-nummer. Maar bij een ge woon (interlokaal) nummer til de meter zo natuurlijk lekker door. 'Voice-mail' zal dan ook wel het produkt zijn van een s: menzwering tussen bedrijven en de telefoonmaatschappijen Een consumentenorganisatie stelde overigens onlangs ver baasd vast, dat juist de vijf grootste Amerikaanse produ centen van voice-mailsysteme allemaal alleen gewone telefo nistes hebben. HANS DE BRUUN CORRESPONDENT NIEUWSANALYSE Huib Boermans was deze week de grote afwezige. De directievoorzitter van de Holland Media Groep viert va kantie in Portugal. Adjunct Patrick Tillieux beantwoord de de lastige vragen over het onderzoek van de Europe se Commissie naar de vorming van de Holland Media Groep. Zonder het achterste van zijn tong te laten zien, want wat Brussel schreef is vertrouwelijk. „Wat stelt de groep in Europa nu helemaal voor", zei Boermans eind mei, toen HMG zijn plannen presen teerde. Toch kennelijk voldoende voor een grondig on derzoek. HMG leverde in Brussel een stapel papier van een halve meter hoog in. Nog is dat niet genoeg. De commissie wil meer, voordat eind september een uit spraak wordt gedaan. Boermans, de architect van HMG, wist op dat mo ment al dat het Brussel menens was. Tijdens de bijeen komst in het Circustheater in Scheveningen, een bol werk van HMG-partner Endemol, stipte hij de kwestie herhaaldelijk aan. Holland Media Groep is voor 51 pro cent eigendom van RTL4 S.A., 49 procent is in handen van de Veronica Media Groep (VMG). Die bestaat uit Veronica en Endemol, in de verhouding: 53:47. Het bu reau IP zal reclame gaan werven voor de drie stations van de HMG: RTL 4, RTL 5 en Veronica. Het alom aanwezige IP en het grote belang dat TV- producent Endemol heeft in Veronica zijn naar verluidt de punten waarmee de Europese Commissie voorals nog niet akkoord gaat. Op een van de bezwaren heeft HMG een simpel antwoord. Tillieux sprak deze week van een dynamische constructie, die desgewenst kan worden gewijzigd. Met andere woorden: met de aande lenpakketten kan zo worden geschoven, dat de invloed van de producent afneemt. Als de commissie besluit dat IP niet voor Veronica mag werken, dient de omroep de werving van adver tenties zelf ter hand te nemen. Dat kan een voordeel zijn. Want deze week bleek er veel verwarring te be staan onder de mediabureaus die de adverteerder advi seren. Omdat Veronica een Nederlandse zendvergunning heeft, dient de omroep zich aan de Nederlandse wet te houden. De in Luxemburg gevestigde RTL-zenders mo gen bij voorbeeld hun programma's laten sponsoren, maar Veronica heeft die vrijheid niet. Voor een verhui zing voelt de voormalige piraat niets. Overigens was IP al van plan voor Veronica een we zenlijk ander reclamebeleid te voeren! Zo wil de nieuwe zender de korte reclameblokken voornamelijk in de programma's plaatsen. Hiermee wil IP vooruit lopen op de uitkomst van een studie naar het zapgedrag van kij kers. Niet meer dan twee keer heeft de commissie een veto uitgesproken over een fusie. Eenmaal betrof het een combinatie op mediagebied: in november 1994 ver bood Brussel het project tussen de Duitse uitgevers Bertelsmann, Kirch en het Deutsche Telekom. Bij RTL noch Veronica, noch Endemol was deze week paniek te bespeuren. Wat de commissie ook beslist, de herverkaveling van televisieland begint in september. Commerciële televisie leeft van reclame-inkomsten. Uit de laatste becijferingen blijkt dat de markt voor com merciële televisie nog steeds gunstig is. In het eerste half jaar is in Nederland 733.751,000 gulden besteed aan TV-reclame. Dat is 8 procent meer dan in het eerste half jaar van 1994. Tillieux meldde dat in Nederland nog betrekkelijk weinig reclamegeld aan televisie wordt besteed. Hij ziet de miljoenenberg nog wel groeien. Maar toch niet zo hoog, dat alle nieuwe aanbieders (SBS, Euro 7, TV 10 Gold, The Music Factory) zich zonder een 'meer een vaste plaats verwerven. Volgens hem zoeken de zwak kere broeders binnen twee, drie jaar nieuwe partners. Als HMG het examen van de Europese Commissie zon der kleerscheuren doorstaat, denkt Tillieux dat de kans groot is dat de drie zenders het redden. Enige dagen na de HMG-presentatie in Scheveningen wist Boermans het al. „Natuurlijk ben ik geen Berlusco ni", zei hij in een vraaggesprek. Boermans heeft een schotel in de tuin. Hij draait die graag naar alle wind richtingen. Zo kan hij 150 stations ontvangen, inclusief Dubai TV. Voor het slapen gaan zapt hij alle zenders nog eens af. In september komt dan ook HMG's Vero- qica langs. Dat weet hij zeker. HILVERSUM QUUS MATER De overproduktie in Europa dwingt de akkerbouwer een deel van zijn grond braak te laten liggen. Een boer doet dat niet graag. Het liefst ziet hij het goudgele graan zachtjes wuiven in de wind. Als dat niet kan zijn rammenas, wikke en facelia ook goed. Deze bloemen trekken in secten en zangvogels als de veldleeuwerik en de gele kwikstaart. De bloemenvelden bieden ook schuilplaatsen aan muizen, hazen, patrij zen, fazanten en kwartels. Met klaprozen en korenbloemen trekt de moderne boer zelfs toeristen. m Een project van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de provincies Groningen, Drenthe en Zeeland Het land ligt braak. Een zegen voor de De zon brandt op het Zeeuwse platteland. Over de smalle wegen kruipt het verkeer in file naar het strand. Tarwe, gerst en vlas geven de landerijen een gouden gloed die varieert van bleekgeel tot warm oranje. Het bietenloof hangt slap van de hitte. Kleine groepjes fietsers peddelen traag langs de velden waar boeren met kolossale machines de oogst bin nenhalen. Niet overal wordt geoogst. De overproduktie in de Europese Unie verplicht de akkerbouwers twaalf procent van hun landerijen braak te leggen. De boeren krijgen daar een vergoeding voor, maar mogen de grond niet gebruiken. Gras inzaaien mag wel, maar het mag niet worden gemaaid en zelfs de koeien of schapen van de buurman mogen er niet lopen. Dat was reden voor het ministerie van landbouw om te zoeken naar een bestemming die de natuur ten goede komt, want het doet de boer pijn om zijn grond zomaar een jaar kaal te laten liggen. Het ministerie sloeg twee vliegen in één klap: terwijl de grond ver plicht braakligt, kunnen mens en natuur er toch van profiteren. Te gen een vergoeding zaait een aan tal boeren in Zeeland, Groningen en Limburg sinds kort wilde ge wassen in. De boeren die aan de proef mee doen zijn enthousiast. De moder ne jonge boer kijkt immers niet alleen naar zijn eigen produktie- cijfers, maar houdt ook in de ga ten wat de samenleving vindt van zijn activiteiten. Mestoverschot ten en het gebruik van bestrij dingsmiddelen hebben schade toegebracht aan zijn imago en vooral de goed opgeleide jonge Proefprojecten van ministerie van landbouw boeren zijn daar niet blij mee. Oprecht enthousiasme prikkelt hen om te zoeken naar 'nuttig' gebruik voor de grond die ze braak moeten laten liggen, want ze weten dat ze daarmee ook goodwill kweken. H. Rijk uit Wolphaartsdijk op Zuid-Beveland is zo'n boe?. In de beschutting van de heg rondom zijn boerderij, middenin het win derige polderland, vertelt hij en thousiast over de vlinders en an dere insecten die rondfladderen op het terrein dat hij twee maan den geleden heeft ingezaad met klaver, wikke, rammenas en fa celia. Ook treft hij er meer hazen, duiven, fazanten en eenden aan dan normaal. Zelfs patrijzen en kwartels zijn er al gesignaleerd. „Het spreekt mij zeer aan om als landbouwer wat voor de natuur te doen", verklaart hij plechtig. Vrolijk stapt Rijk met vrouw en kind rond in de kniehoge vegeta tie waar kleine bruine vlindertjes fladderen en hommels loom rondzoemen. „Ik mag dit twee keer maaien, maar dat doe ik niet. Ik denk dat het onkruid weinig kans maakt en overwoekerd wordt door de andere planten". Het Informatie- en Kenniscen trum van het ministerie van land bouw, dat het project heeft opge zet, staat het maaien toe om te voorkomen dat onkruid zich uit zaait en de boeren in de volgende jaren veel overlast bezorgt. Dat is ook de reden dat de boeren er de voorkeur aan geven niet steeds hetzelfde perceel braak te laten liggen. Uit het oogpunt van natuurbe houd zou dat wel aantrekkelijker zijn, meent Dolf Logemann van Natuur en Milieu. Hij prijst het initiatief van het ministerie als een „creatieve invulling van de braaklegregeling met een forse winst voor de natuur". Hardop vraagt hij zich af of de angst voor explosies van onkruid in de jaren erna terecht is. Logemann ziet liever dat percelen voor langere tijd buiten gebruik blijven, maar wil zeker niet zuur doen, want het project spreekt hem aan. „Wikke, rammenas en facelia bloeien mooi en trekken zeker insecten en vogels aan". Hij wijst op eerdere proeven in de provincie Groningen, waar mui zen zich dankbaar vermenigvul digden en flink wat kiekendieven en velduilen trokken. De zoge naamde 'natuurbraak' is vooral in het voordeel van diersoorten die zich gemakkelijk verplaatsen. Als de percelen langer braak liggen, zou dat ook andere soorten sti muleren. Het project wordt betaald door het ministerie van landbouw en de provincies dié aan de proef meedoen: Groningen, Limburg en Zeeland. Volgens projectleider ing. C. Kloet van het Informatie- en Kenniscentrum zijn de boeren enthousiast: „Ze vinden hef prachtig". De extra vergoeding die de deel nemers krijgen, zo'n 1.000 tot 1.200 gulden per hectare bovenop de vaste vergoeding in het kader van de braaklegregeling (in EU- jargon de Mac Sharry-regeling) speelt volgens hem nauwelijks een rol. „Het is niet meer dan een onkostenvergoeding voor het werk op het land, het bijhouden van de veranderingen en de ad ministratie. Bovendien nemen de deelnemers toch maar het risico dat ze later extra werk hebben aan onkruidbestrijding'Biologen doen nauwgezette tellingen om de winst voor de natuur meetbaar te maken. |a De EU-braakregeling verbiedt d« e boer aan braakliggende grond té i verdienen. Toch zit er voor de rd boer die het handig aanpakt no^pt wel enig voordeel aan. Vlinder- I bloemige planten voegen stiksto)d toe aan de grond en als de vegetji tie wordt omgeploegd, verbetertïg de structuur van de bodem. Doad gaans wordt niet het meest pro- r duktieve perceel braak gelegd enei het zal niet de eerste keer zijn da^c iemand de braakperiode gebruika om een perceel te draineren. h'f Boer Peter de Koeijer uit Kerk- |o werve op Schouwen-Duiveland -st „Voor de vergoeding hoef je het i niet te doen" kijkt nog wat ve£( der. Hij verbaast zich over de opgt vallende afwezigheid van luis opu zijn braakperceel dat er door her natte voorjaar wat armetierig bijl ligt. Perzikki'uid g^ft het eejf paarse gloed. De Koeijer hoopt tl ontdekken hoe hij met minder bestrijdingsmiddelen toe kan. „Soms is later spuiten al voldoeii de om de vijanden van de luis edl steuntje in de rug te geven", wee hij. „Volgend jaar eens kijken of het bij de bieten ook werkt". De Koeijer zoekt samen met collj ga's en plaatselijke natuurorgani saties ook op eigen kracht naar n mogelijkheden om landbouw ertt natuur samen te laten gaan. Zij rl bundelden hun kracht in het prde ject Zonnestraal en legden een kk lometers lang lint aan van koren|l bloemen, klaprozen en andere e bloemen. Dit fleurige en lang- e zaam verkleurende geheel trekt ii behalve insecten en vogels ook J. fietsers naar de Zeeuwse binnenfl landen en daar is ook de toeris- e me-industrie mee gebaat. a r GOES THEO HAERKENSf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2