Jamboree TT De paden op, de lanen in. 'Vogelenzang is Padvinders zang geworden', jubelden de publicaties. foto archief nv vereenigde fotobureaux De achterkant van deze foto uit de oude doos bevat geen enkele informatie. Het blijft dus gissen wie erop staan. De jongen zou Rapwito Gandasoebroto kunnen zijn. Hij was patrouilleleider bij de plaatselijke pad vindersclub Semarang I op Java, naar de kleur van de dassen ook wel de Rode Groep genoemd. In het on langs verschenen boek 'Verboden voor honden en inlanders' vertelt de Indonesische oud-minister Oey Tjoe Tat (73) dat hij en zijn mede-padvinders apetrots waren, omdat hun vriendje Rapwito en zijn groep in Vo gelenzang de eerste prijs veroverden. foto spaarnestad-archief ZATERDAG 29 JULI 1995 In negen-tien-drie-zeven was het in Vogelenzang te beleven -f'vV ÉS |TER HEWNNFRINC AAMX; iWérumMiMWi i i IVQCiltNZAiNG 1937;Wf pmpen waren populair bij de scouts in Vogelenzang. In de kranten van augustus 1937 werd volop reclame gemaakt lor de 'wooden shoes', die flink aftrek vonden. Op de foto Amerikaanse verkenners blij met hun soeveniers op weg lar huis. foto spaarnestad fotoarchief De belangrijkste gast in Vogelenzang lord Baden Powell begroet een groep invalide padvinders. De oprichter van de scoutingbeweging woonde de Wereldjamboree van het begin tot het einde bij. foto spaarnestad fotoarchief et was een bont gezelschap dat I van 31 juli tot 12 augustus bi- vakkeerde in Vogelenzang, centrum van de Wereldjamboree 1937. Na tuurlijk: volop Westeuropese deelnemers, maar ook Armeense, Australische en Nieuw- zeelandse scouts in het Nederlandse dorp in de duinen. En padvinders uit Estland, Let land, Litouwen, Hongkong, Mexico, Saba, Syrië, Palestina, Zuid-Afrika. Een volksverhuizing van scouts, wier komst nogal wat extra voorzieningen vroeg. Station Vogelenzang moest uitgebreid wor den met sporen om de golf aan treinen te kunnen opvangen, er werden nieuwe wegen aangelegd en de opbouw van het enorme terrein waar de Wereldjamboree zich zou gaan afspelen vergde vele maanden. „Het was zo groot dat je in één dag niet alles kon bekijken", zegt Anton Buis. Bijna 78 jaar is hij nu. Toen 19 en hulpje van de hopman bij de Jozefgroep in Leiden. Financieel een flink offer, die deelname aan de Grote Gebeurtenis. Anton Buis: „Er was een geweldige armoede in de jaren der tig. Om de Jamboree te kunnen bijwonen moest je twaalf gulden betalen. Veel verken ners konden dat niet opbrengen. Maar: er le ken betere tijden aan te komen. De econo mie herstelde zich en er leefde volop hoop. We wisten het zeker: 'De tijd zou beter wor den'." Op de Wereldjamboree ging voor Anton Buis. letterlijk een wereld open. „Ik zag er voor het eerst Chinezen. Van Chinezen ken de ik alleen de verhalen dat ze altijd pinda's verkochten en dat het enige dat ze konden zeggen was: 'Pinda, pinda, lekka, lekka.' Tja, een vertekend beeld van andere nationalitei ten... Maar dat is tijdens de Jamboree wel veranderd." De verbroedering, daar draaide het om in Vogelenzang. Yells ondersteunden de doel stelling die een vast slot kenden: Jamboree, Jamboree, wij zijn de jongens van B.P. Buis kent ze nog allemaal uit zijn hoofd en dreunt: Allen dragen in hun hart een ideaal, dat niet afhankelijk is van ras of land of stand of taal „Toch moet je je niet te veel voorstellen van die verbroedering", zegt hij. „Natuurlijk gingen we kampen bekijken van padvinders uit ahdere landen. Maar wat kon je nou zeg gen tegen een Pakistani of een Indiër? Met handen ep voeten probeerden we wat te communiceren en dat lukte niet erg. Maar ach... Uiteindelijk ging het toch om het goede gevoel, de verbondenheid. Je was toch alle maal scout." .»ti» i »r Souvenir van de Wereldjamboree. Op de Een yell die na 58 jaar nog steeds nadreunt binnen scouting Nederland: Iti negen- achtergrond het huis vogelenzang, waar tien-drie-zeven, dan zul je wat,beleven'. Met deze slogan werd toegeleefd naar de Wereldjamboree in Vogelenzang. Die eerste samenkomst in Nederland krijgt volgende week een vervolg in Dronten. Woensdag verricht koningin Beatrix daar de opening van de achttiende Wereldjamboree. Onder aanvoering van pionier lord Baden Powell trokken 28.000 scouts in 1937 naar dit feest van idealisme, vriendschap en broederschap. Herinnering aan 'Vogelenzang'. de belangrijkste gasten verbleven. Het jeugdig idealisme kon echter enige spanning in het Jamboreekamp niet verber gen. De scouts hadden er geen notie van - zo blikt Buis terug - dat er oorlog zat aan te ko men. Maar de afwezigheid van de Duitse scouts was duidelijk en de reden bekend: ze waren de Hitlerjugend ingejaagd. Het begrip broederschap wankelde ook bij de huisves ting van de Japanse en Chinese deelnemers die - herinnert Buis zich - in verschillende hoeken van het kamp waren geplaatst van wege de oorlogssituatie (Japan was China binnengevallen) in die landen. Het stond in schril contrast met de ideeën van lord Baden Powell, oprichter van de in ternationale scouting-beweging. Hij predikte broederschap tussen jongeren uit alle lan den. „Geen betere weg tot oplossing van conflicten dan onderling overleg met vrienden", sprak de toen 81- jarige Baden Powell in zijn emo tionele slotrede in Vogelenzang. Anton Buis: „De filosofie was: als jongeren maar goed met elkaar kunnen opschieten, dan voorkomt dat oorlog als ze volwassen zijn. Dan zullen ze elkaar niet meer af slachten." Tonnen melk en duizenden broden gingen er doorheen tijdens de We reldjamboree. ledereen moest zijn eigen maaltijden bereiden. „Natuur lijk was er geen koeling in de tent", vertelt Anton Buis die verantwoor delijk was voor het eten van zijn Leidse scoutinggroep. „Daarom groe ven we een kuil in de tent, waarin we een Van Nelle-blik met boter lie ten zakken." Volgens de overlevering hielden de Chinezen er rare lun ches op na. Een boterham met daarop ham, appelstroop, kaas en daar overheen boter, lieten zij zich heerlijk smaken. foto archief nv vereenigde fotobureaux Wat die Wereldjamboree van 1937 zoal inhield? Anton Buis: „Samen rond kampvuren, liede ren zingen, hutten bouwen en vrienden maken. Daar kwam het op neer." En niet te vergeten: het bewonderen van lord Baden Po well. Buis schetst het beeld van een man die aanbeden werd. Ook door hem. De bidprentjes van De Grote Voorman (overleden in 1941) zitten nog steeds in zijn al bum, evenals een bijzondere foto die hij van Baden Powell maakte: een opname waarop alleen diens hoed is te zien. Anton Buis: „Toen bekend werd dat hij was aangeko men, rende iedereen op het kamp naar zijn auto. In het gedrang kon ik hem niet zien. Ik heb de camera toen maar boven m'n hoofd ge houden en ingedrukt. Alleen die hoed stond erop..." Station Vogelenzang. Er was uitbreiding nodig om de Jamboree-drukte te kunnen opvangen. Het perron kreeg er in totaal zeshonderd meter bij. Deze (nood)perrons moesten extra verhoogd worden in verband met de instaphoogte van de elektri sche treinen. Er werden ook extra controle-doorgangen bijgebouwd, en er verre zen noodloketten. foto archief nv vereenigde fotobureaux

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27