VS leveren Bosnië via derden wapens HP si .'HH& SN Vijf mannen gepakt na aanslagen in Duitsland Aanstaande zaterdag is de Lotto Jackpot Buitenland 'Hoe kunnen we nog hopen op een toekomst voor Europa Dutchbat helpt Serviërs aan materieel Korea-veteranen krijgen monument Zwitsers bereid Karadzic en Mladic te arresteren Kroatische leger rukt op tegen Bosnische Serviërs lp /RIJDAG 28 JULI 1995 sBelg volgt Van Agt op in Washington brussel» Een voormalige Belgische diplomaat, Hugo Paemen, de Nederlander Dries van Agt opvolgen als ambassadeur Pvan de Europese Unie in Washington. De Nederlandse oud-pre- mier ging eerder dit jaar met pensioen, maar een vervanger was nog niet gevonden. Weer zetelverlies voor Conservatieven londen» De tussentijdse verkiezingen gisteren in het Noorden- gelse kiesdistrict Littleborough and Saddleworthnodig ge- worden door het overlijden van het Conservatieve Lagerhuislid zijn gewonnen door de Liberaal-Democraten. Daardoor heeft I premier Major nog maar een meerderheid van negen zetels. Vietnam lid Asean bandar seri begawan Voor het eerst treedt een communistisch land toe tot de Associatie van Zuidoostaziatische landen f (Asean). Met een plechtige openingsceremonie in het sultanaat Brunei is Vietnam vandaag toegelaten tot de club, die 28 jaar ge leden onder meer is opgericht om de verspreiding van het com munisme tegen te houden. Aboriginal-vrouw gouverneur-generaal sydney Een aboriginal-vrouw maakt goede kans volgende Het kan de laatste benoeming van een gouverneur-generaal (de vertegenwoordiger van koningin Elizabeth) zijn voordat Austra- lië rond de eeuwwisseling een republiek wordt. In regeringskrin gen in Canberra en in de Australische pers nemen de speculaties toe dat de 62-jarige Lois O'Donoghue in februari de opvolger wordt van de huidige gouverneur-generaal, Bill Hayden. Weer doden bij strijd met Koerden tunceli In de Turkse plaats Tunceli zijn gisteren zes Koerdische 1 guerrillastrijders en drie Turkse militairen om het leven geko men bij een vuurgevecht tijdens huiszoekingen. Eerder werd ge meld dat in de voorgaande 24 uur bij gevechten tussen het Turk se leger en Koerdische opstandelingen 27 guerrillastrijders en twee militairen om het leven waren gekomen. Russische tanker lekt radioactief afval VLADiwosTQKEen Russische marinetanker heeft vorige winter zo'n 180 liter vloeibaar radioactief afval verloren in de Pa- vlovskbaai in de Stille Oceaan. Door het lek onstond hoge stra ling en raakte het dek van het schip verontreinigd. Matrozen van de Stille-Oceaanvloot zouden de vervuiling hebben opgeruimd en niemand zou gewond zijn geraakt. Jeltsin komt met nieuw vredesvoorstel Mensenrechtenrapporteur Mazowiecki geeft het op genève bob kroon Bosnië krijgt in het geheim via derde landen Amerikaan se wapens. De spanning tussen de VS en de Europese bondgenoten is daardoor opgelopen. Dat schrijft het ge zaghebbende Amerikaanse dagblad The Washington Post ex-Joegoslavië zijn een schen ding van het embargo dat de Veiligheidsraad in 1991 instelde. De Amerikaanse Senaat heeft zich deze week de wens geuit het embargo tegen Bosnië on der bepaalde voorwaarden een zijdig op te heffen. De Europese bondgenoten van de VS zijn daar fel tegen. De verwachting is dat Turkije op korte termijn bekendmaakt het embargo niet langer te er kennen. De Turkse krant Hiir- riyet schrijft dit uit betrouwbare bron vernomen te hebben. Af gelopen zondag riepen alle poli tieke partijen in het parlement de regering unaniem op een dergelijk besluit te nemen. Ambassadeur O.^jAkbel, de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, wil de het bericht bevestigen noch WASHINGTON-ANKARA GPD-Rtr Volgens de krant zijn Europese regeringen op basis van berich ten van hun eigen geheime diensten tot de conclusie geko men dat de VS de leveringen van Amerikaanse wapens naar Bosnië door moslim-landen zelf coördineren. Met name Turkije, Saudi-Arabië en Pakistan drie bondgenoten van de VS worden genoemd. Als bron haalt de Washington Post anonieme hoge functiona rissen bij de Amerikaanse, Brit se en Franse regering aan. De Amerikaanse autoriteiten ont kennen echter dat de VS de le veranties zelf organiseren. Ze zouden alleen niets doen om de islamitische landen ervan te weerhouden. Alle wapenleveranties naar ontkennen. „Ons standpunt is altijd geweest dat de internatio nale gemeenschap de burgerbe volking moet beschermen. Als dit niet lukt, moet het Bosni sche volk het recht op zelfverde diging gegeven worden. Dat is nu meer dan ooit aan de orde". De Russische president Jelt sin, die blijft aandringen op een diplomatieke oplossing voor de oorlog in Bosnië, ontvouwde gisteren in een brief aan Con tactgroep een nieuw vredesplan voor Bosnië. Hij stelde voor een 'rechtstreekse dialoog' op gang te brengen tussen de strijdende partijen. Verder zouden Bosnië-FIer- cegovina en klein-Joegoslavië (Servië-Montenegro) elkaar moeten erkennen in ruil voor opheffing van de-internationale sancties tegen Servië. Dit laatste werd enige tijd geleden voorge steld door EU-onderhandelaar Carl Bildt na gesprekken met de Servische president Milosevic, maar door de Contactgroep af gewezen. DEN HAAG «ANP het Dutchbat afstand doen van achttien Merce- des-jeeps, een vrachtwagen (viertonner), zes stuks van het TOW anti-tankwapen en drie 81mm-mortieren. Ook hebben de Nederlandse blauwhelmen enige tientallen handvuurwapens en lichte mitrailleurs achterlaten. Dutchbat slaagde er in voor haar vertrek uit de enclave een deel van het materieel onklaar te ma ken. Het vertrek van Dutchbat uit Srrebrenica heeft de Bosnische Serviërs in materieel opzicht geen windeieren gelegd. Dat blijkt uit een brief van mi nister Voorhoeve aan de Tweede Kamer. De Bosnische Serviërs legden beslag op veer tien YPR-pantservoertuigen, inclusief verbin- dingsapparatuur en .50 mitrailleurs. Voorts moest correspondent Poolse ex-premier Tadeusz Mazowiecki in een brief aan VN-secretaris-gene- raal Boutros Boutros Ghali ontslag genomen als speciale VN-rapporteur voor de men senrechten in ex-Joegoslavië. „Ik wens niet langer mee te werken aan de schijnvertoning van bescherming van mensen rechten", aldus de 68-jarige Mazowiecki, die zei dat voor hem de maat vol was na de val van Srebrenica en Zepa en 'de gruwelijke tragedie van de be volking van deze zogenaamde veilige gebieden'. Hij ziet zijn aftreden als boodschap. In een felle aanklacht tegen de VN hekelde de voormalige Pool se vrijheidsstrijder 'het gebrek aan moed en doorzettingsver mogen van de internationale gemeenschap en zijn leiders, die halfslachtig en te laat reage ren op misdaden die met onge hoorde snelheid en wreedheid worden uitgevoerd'. Toen hij in augustus 1992 door de Mensenrechtencommissie van de VN werd benoemd als speciaal rapporteur voor ex-Joe- goslavië, zei Mazowiecki dat het niet zijn bedoeling alleen maar rapporten te schrijven, maar ook de friensen in die gebieden te helpen. Maar zijn 18de rap port, dat binnen enkele weken zal worden gepubliceerd en ver slag geeft over de ellende in Tuzla, zal tevens zijn laatste zijn. „Mensenrechten worden aan de T weehonderd tips over anslag Parijs farijs cees van zweeden forrespondent t)e Franse politie zegt aan wij- ringen te hebben dat de aan slag op een Parijse trein door islamitische fundamentalisten s gepleegd. „Na alles wat ik ;ehoord en gezien heb, neig ik irnaar de daders te zoeken in ingen van islamieten", zei Tancis Battutt van de anti-ter- urbrigade van de Parijse po rie gisteren. Volgens het dagblad Le Mon- heeft de politie in het trein- ak de splinters gevonden 'an een kleine gasfles. Het ex- losieve materiaal bevond zich aar alle waarschijnlijkheid in ie gasfles, aldus de krant. De rfchemische samenstelling van 'Te springstof zou nog niet zijn nenlandse zaken een prijs van en miljoen franc (333.000 gul- jlen) had uitgeloofd voor de tip nie tot de arrestatie van de da- per(s) zou leiden, kreeg de po- rim tweehonderd tele foontjes. ^eger Sri Lanka blaat aanval af fOLOMBO DPA-AFP Ret leger van Sri Lanka heeft Vanochtend een aanval van de JTamil-opstandelingen afgesla gen. Daarbij kwamen minstens B7 rebellen om het leven. Vijf- tot twintig soldaten raakten Jgewond. De Tamil-tijgers landden met ^chepen op de kust in het noordoosten van het eiland en bestormden vervolgens vier le- Jgerbases. De rebellen vechten Tn het gebied voor de onafhan kelijkheid. De oplaaiende strijd staat on derhandelingen tussen beide partijen in de weg. Colombo naakt binnenkort een plan be kend voor vergaande autono me in nieuw te vormen regio's. Washington De 1,5 miljoen Amerikanen die in Korea hebben gevochten krijgen een monument, 42 jaar nadat de zogenoemde 'vergeten oorlog' ten einde kwam. Het Korean War Veterans Memorial is gisteren in Washington onthuld door president Bill Clinton en de Zuidkoreaanse president Kim Young-sam. Het idee voor het monument op de Mali, niet ver van het Vietnam-monument, werd al in 1986 door het Congres goedgekeurd en bekrachtigd door oud-president Ronald Reagan. Het duurde echter zes jaar voordat de organisatoren de betreffende stedelijke commissies voor hun controversiële ontwerp wisten te winnen. De kosten van het uit een groot aantal figuren opgebouwde monument liepen op tot 18 miljoen. FOTO REUTER WIN MCNAMEE bonn peter van nuijsenburg correspondent De politie in de Duitse deelstaat Baden- Württemberg heeft gisteren vijf mannen gearresteerd die ervan worden verdacht brandaanslagen op Turkse instellingen te hebben gepleegd. Hoewel geen nade re mededelingen werden gedaan, is het waarschijnlijk dat de verdachten sympa thisanten zijn van de PKK, de verboden extremistische Koerdische Arbeiderspar tij. Drie van hen zouden inmiddels heb ben bekend. De afgelopen dagen zijn in diverse Duitse steden ruim twintig brandaansla gen gepleegd op Turkse winkels, reisbu reaus en gemeenschapshuizen. Ook de afgelopen nacht was het weer op vier plaatsen raak. In de meeste gevallen viel de schade mee en vielen er geen gewon den te betreuren. Alleen in Hamburg hadden twee mensen na een aanslag op een restaurant last van rookvergiftiging. Een confrontatie tussen tweehonderd Koerdische demonstranten en de politie in Frankfurt liep uit op een veldslag. Bij na veertig agenten raakten gewond, van wie acht naar h,et ziekenhuis moesten nadat de betogers de politiemannen met Tadeu^ Mazowiecki: felle aan klacht. FOTO EPA JANEK SKARZYNSKI lopende band geschonden. Hu manitaire hulpzendingen wor den geblokkeerd. De burgerbe volking wordt zonder respijt ge bombardeerd en blauwhelmen en hulpverleners geven hun le vens. Hoo kunnen we nog ho pen op een toekomst voor Eu ropa"?, aldus Mazo.wiecki. Op zijn persconferentie,leek de Pool gisteren een diep aangesla gen man die het onrecht, dat hij in Bosnië vooral de laatste we ken had meegemaakt, niet lan ger kon verwerken. „In de vluchtelingenkampen van Tuzla keerden de mensen mij als VN- rapporteur voor de mensen rechten openlijk de rug toe. Triest, maar begrijpelijk. Toen had ik er definitief genoeg van". Mazowiecki, die met zijn gebo gen postuur en wat verdrietige blik toch al een tragische uit straling heeft, is nu helemaal het toonbeeld van de gefrus treerde idealist geworden. De katholieke intellectueel, die zich in woord en geschrift verzette tegen het communistische be wind in zijn Poolse vaderland, werd daarvoor in 1981 een jaar geïnterneerd. Hij was een van de voornaamste raadgevers van de 'Solidariteit', de vakbeweging van Lech Walesa, en ageerde ook'tegen het anti-semitisme dat nooit diep onder de opper vlakte van de Poolse samenle- ving ligt. In september 1989 werd Mazo wiecki de eerste niet-commu- nistische premier van Polen. Van zijn onvermoeide strijdlust tegen dictatuur en onrecht is nu niet veel meer over. Of, zoals hij het in zijn brief aan Boutros Ghali uitdrukte: 'Ik zou graag willen aannemen dat we voor een keerpunt staan in de hou ding van Europa en de wereld tegenover Bpsnië, want onze hele beschaving staat hier op het spel. Maar ik geloof er niet meer in'. genève bob kroon Alleen immuniteit op verzoek VN Iets anders is, als Karadzic en Mladic op uitnodiging van de VN naar Genève zouden komen voor een hervatting van het vre desoverleg, waaraan ze vorig jaar ook hebben deelgenomen. „Als het zover komt, maar dat moet ik nog zien", zei de mili-. taire aanklager, „zal de VN ons misscjiien om onschendbaar heid verzoeken voor deze over- legspartners. Daarover zal de regering dan moeten beslissen". Een woordvoerder van het Zwitserse departement van bui tenlandse zaken zei dat de Bondsregering immuniteit voor Karadzic en Mladic alleen zou 'overwegen', als alle gespreks partners, dus ook de Bosnische moslimleiders, met de Bosnisch-Servische leiders op Zwitsers grondgebied willen on derhandelen. „Wij moeten ook de rol van Genève als traditio neel onderhandelingscentrum niet uit het oog verliezen", al dus deze zegsman. correspondent Als de Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic en zijn gene raal Ratko Mladic voet op Zwit serse bodem, zetten, zullen zij terstond worden gearresteerd en als oorlogsmisdadigers te recht moeten staan. „De tenlas telegging van het VN-tribunaal in Den Haag is voor ons solide genoeg om tot aanhouding en berechting over te gaan", aldus de auditeur-militair Mr. Jürg von Weinkopp in Bern. In dat geval zou het tweetal door de Zwitserse justitie wor den berecht, omdat het land geen lid is van de Verenigde Na ties. Maar Von Weinkopp voeg de er aan toe dat er momenteel een wetsontwerp bij het parle ment ligt, om de rechtsbe voegdheid van het Haagse Joe- goslavië-tribunaal in dit soort gevallen wel te erkennen. In dat geval zou niets een uitlevering in de weg staan. den haag gpd stenen bekogeld hadden en met knup pels te lijf waren gegaan. De nieuwe uitbarsting van PKK-geïn- spireerd geweld wordt toegeschreven aan het feit dat de Britse regering heeft besloten een Koerdische leider aan Duitsland uit te leveren. De Koerden vre zen dat hij in Duitsland geen eerlijk pro ces krijgt. dedigingslinies zijn gebroken. Duizenden Servische inwoners van Grahóvo en omgeving zijn op de vlucht geslagen. Z Het Kroatische offensief volgt op een akkoord dat de Kroati sche en Bosnische presidenten, Tudjman en Izetbegovic, op 22 juli sloten. Door militaire sa menwerking willen zij de val voorkomen van Bihac, waar ook gisteren weer hevig werd ge vochten. Grahovo ligt op enkele kilometers van Bihac en dichtbij Krajina, de Servische enclave in Kroatië. Doel van het offensief is het afsnijden van de Servische aan- voerroute naar Knin, de hoofd stad van Krajina. In zuid-west Bosnië bevinden zich nu 2.500 man Kroatische troepen. In Kra jina is een algemene mobilisatie afgekondigd. De Bosnische regeringstroepen in de fel omstreden moslimen clave Bihac hebben volgens ei gen zeggen een einde gemaakt aan de Servische opmars. „De fronten zijn gestabiliseerd", meldde de Bosnische radio van ochtend. Ondanks meerdere groot scheepse aanvallen van Servi sche troepen hoefde het Bosni sche moslimleger zich niet ver der terug te trekken. Hier en daar konden de verdedigers bij tegenaanvallen zelfs kleine ge bieden heroveren, aldus de melding. Inmiddels meldt het Kroati sche leger grote terreinwinst in het westen van Bosnië. Het zou in het gebied rond de stad Grahovo door de Servische ver- 'X Hf zaterdag kunnen ze vallen. 3.1 miljoen ballen! U leest het goed: 3.1 miljoen gulden! De hoofdprijs bij Lotto Jackpot. De trekking is morgenavond om 18.50 uur op Nederland 2. Das haal snel een spelformulier bij uw Lotto-winkelier! Bel voor de dichtsbijzijnde adressen 06-9525 (50 ct.p.m.).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5