'Karremans verzette zich tegen afvoer van mannen' Binnenland J slankeiwit voor dikkerds og geen wondermiddel Beeldhouwen in Aitis Toerist onterecht bang voor roof [IJDAG 28 JULI 1995 Jederlands Persbure. fustitie onderzoekt val kermis ^burg De officier van justitie in Breda stelt een voorlopig straf- Ichtelijk onderzoek in naar het ongeval dinsdag op de Tilburgse -4rmis, waarbij een tienjarige jongen in de Cakewalk ten val (vam en ernstig gewond raakte. Aanleiding is het onderzoek »n de technische recherche in samenwerldng met het Liftinsti- lut in Amsterdam. Volgens politiewoordvoerder Korremans jn enkele technische gebreken naar voren gekomen. De toe- jand van de jongen was gistermiddag nog kritiek. Hij ligt in co la en volgens artsen is de kans groot dat de hersenen van de (ngen blijvend beschadigd zijn. rTT'er stal creditcards i- bNGENDe politie in het Brabantse Dongen heeft een 32-jarige "ÏT'er aangehouden wegens diefstal en gebruik van creditcards A travelers' cheques. Tot nu toe hebben twaalf mensen aangifte jjidaan. De ambtenaar zou zijn slachtoffers voor in totaal ruim B.000 gulden hebben benadeeld. De politie kwam de man in ■aart op het spoor na meldingen van mensen die bij hun bank Bn creditcard hadden aangevraagd, maar het ding nooit had- n ontvangen. Desondanks bleek er in alle gevallen door mid- eip 1 van creditcards geld van hun rekening te zijn gehaald. dan bekent serie natuurbranden fiAMEN» Een 47-jarige man uit Haarle (gemeente Hellendoorn) Upeft bekend een serie van negen kleine branden te hebben ge- vicht op de Sallandse Heuvelrug. Bij droog weer en een harde t \lind kunnen die brandjes zich in korte tijd flink uitbreiden. Ge- jen de droogte van de afgelopen tijd was de reeks kleine bran- voor de brandweer aanleiding het natuurgebied extra in de te houden. Groninger bekent dertig inbraken |n haag De Haagse politie heefteen 32-jarige Groninger gear- •steerd op verdenking van een aantal inbraken. Hij heeft in- liddels bekend dat hij vorige maand zo'n dertig inbraken heeft epleegd in Den Haag en Voorburg. De man, die vandaag wordt oorgeleid voor de officier van justitie, bleek te zijn ontsnapt uit gevangenis van Leeuwarden. Voorhoeve verdedigt commandant Dutchtbat Dutchbat-commandant Karremans heeft na de val van Srebrenica niet ingestemd met een afsplitsing van de mannelijke vluchtelingen van die stad door de Bosnisch- Servische generaal Mladic. „Karremans heeft zich van begin tot einde verzet tegen zo'n onderscheid, maar kreeg een dictaat opgelegd van Mladic", zo zei een geïrri teerde minister Voorhoeve van defensie gisteren in een terugblik op de gebeurtenissen in Srebrenica. sprake geweest. Voorhoeve meent dat Brantz in zijn verslag de gang van zaken verkeerd heeft weergegeven. Karremans verkeerde door de overmacht van het Bosnisch- Servi'sche leger niet in de positie de opsplitsing tegen te houden. „Had hij de Nederlanders en vluchtelingen dan moeten laten doodschieten? Karremans heeft gedaan wat hij kon, met pani- den haag gpd Voorhoeve reageerde op berich ten dat Karremans een docu ment zou hebben ondertekend dat de opsplitsing van de vluch telingen in vijf groepen regelde. Dat zou zijn gebleken uit noti ties van de Nederlandse kolonel Brantz, die daarover rapporteer de. Volgens de minister is van zo'n document echter nooit sche vluchtelingen in een afgrij selijke situatie bijeen", aldus Voorhoeve. De bewindsman heeft zich de afgelopen dagen gestoord aan het in de publieke opinie ont stane beeld dat Karremans en zijn ondergeschikten te weinig zouden hebben gedaan om de etnische zuiveringen te voorko men. „We moeten de zaak niet omdraaien. De schuld ligt bij de waanzinnige etnische politiek van de Serviërs. Niet bij de Ne derlandse troepen, die hebben zich uitstekend geweerd. Ik vind het triest dat onze blauwhelmen onder deze vorm van kritiek zijn komen te liggen", zo zei Voor hoeve. De Dutchbat-compagnie en de vluchtelingen werden vol gens Voorhoeve onder zware psychologische druk gezet. Zo werd voor de ogen van Karre mans een varken levend ge slacht, onder gelijktijdige be dreigingvan beschietingen. Ook werd, met geen ander doel dan paniek te zaaien, met mortieren over de hoofden van de vijfen twintigduizend bijeengedreven vluchtelingen geschoten. De Nederlandse soldaten zijn toen rechtop blijven staan, met risico voor eigen leven. De vluchtelin gen kalmeerden daarop weer. De Tweede Kamer deelt de mening van Voorhoeve dat Dut- chbat alles heeft gedaan wat in haar mogelijkheden lag. „De minister bevestigt dal er bijzon der weinig te onderhandelen viel. Dutchbat heeft gedaan wat ze kon. We moeten voorkomen dat we onze frustraties over wal Maastricht geeft ton voor Bosnië maastricht gpd De gemeente Maastricht geeft per inwoner één gul den voor hulp aan de oor- Jogsslachtoffers in Bosnië, zo hebben burgemeester en wethouders op verzoek van de voltallige gemeenteraad besloten. De gift van de stad komt afgerond neer op een bedrag van 120.000 gulden. Het overgrote deel daarvan gaat naar Artsen zonder Grenzen. Het college heeft andere gemeenten, burgers, instel lingen, bedrijven en vereni gingen opgeroepen zich bij deze actie aan te sluiten. in voormalig Joegoslavië ge beurt afreageren op de Neder landse VN-militairen", zo ver woordde CDA-woordvoerder De I loop Scheffer een algemeen gedeeld gevoelen in de Kamer. niptine laat muizen razendsnel afvallen jt revolutionaire vondst ten ,jt, kunnen voorlopig de dië- p, gymoefeningen en lijn- ?"endelijke voedingsmiddelen I niet de vuilnisbak in. Daar- rpr zijn er nog veel te veel vra- ,ji rond het afslank-eiwit dat derzoekers van de Ameri- .jinse Rockefeller Universiteit Ipben ontdekt. Bovendien pas op zijn vroegst over jaren een voor mensen jikbaar prepapraat in de han- eïl' u sinds de jaren vijftig is be id dat bij sommige mensen e,1 evenwicht tussen voedsel- rJiamë en de vóéclsëlvérbran- ~|g verstoord is. De thermos- it die de vetvoorraad be- U1]akt, de lipostaat, slaat soms 01 hol, waardoor het vet wordt gestapeld. De Amerikaanse onderzoe- [s hebben nu bij muizen ont lat dat door een fout in het esitasgen verkeerd eiwit Mrdt aangemaakt. Het goede voorlopig leptine ge doet het vet daarentegen mtdwijnen. Door de dieren met eiwit te injecten, verloren de ;ren in twee weken tijd onge- er eenderde van hun li- hiud Lubbers opman bij iir Products chaamsgewicht en werden veel actiever. Ook niet overdreven dikke muizen werden een stuk slanker en actiever na injecties met leptine. Overigens nam het gewicht snel weer toe als ze geen leptine meer kregen. Hoewel het bedrijf Amgen de ontdekkers al 20 miljoen dollar heeft betaald voor het recht om middelenvoor mensen te ont wikkelen op basis van leptine, zijn er nog veel vragen rond het middel. Een eerste vraag of het middel dat bijmuizen werkt, ook bij mensen toepasbaar zal blijken. „Het is nog te vroeg om daar uitsluitsel over te geven", aldus onderzoeker Friedman. Daarnaast' is nog een probleem dat het middel vooralsnog al leen via een injectie kan worden toegediend. Omdat het om een eiwit gaat, wordt het gewoon afgebroken als het via bijvoorbeeld een pil in het maag-darmkanaal te rechtkomt. Als net als bij mui zen het lichaamsgewicht weer snel toeneemt wanneer de toe diening stopt, zou dat beteke nen dat mensen met overge wicht net als suikerpatiënten zich hun hele leven zouden moeten injecteren met het ei wit. Voedingsbureau wil fruitpauze op de scholen rotterdam gpd Het voorlichtingsbureau voor de voeding onderzoekt of het haalbaar is op de basisscholen een fruitpauze in te voeren. Het plan maakt deel uit van een grootscheepse campagne, dit najaar. Uit recent onderzoek van de Landbouwuniversiteit Wageningen en de Rijksuniver siteit Limburg is gebleken dat het risico op kanker en hart- en vaatziekenten aanzienlijk kan worden verminderd als ieder een elke dag anderhalf ons groenten en fruit méér gaat eten. Volgens de Wageningse hoogleraar Kok eten Nederlan ders nu 128 gram groenten en 114 gram fruit per dag terwijl met 400 gram de gezondheid veel meer is gediend. De meeste mensen beperken zich tot één stuk fruit per dag, terwijl ze met twee stuks aan de goede hoe veelheid zouden komen. De fruitpauze op scholen - verge lijkbaar met het klassikaal melk- drinken - zou moeten helpen de consument van jongs af aan weer vertrouwd te maken met gezond eten. „Nu blijkt uit de onderzoeken dat mensen vanaf 50 jaar elke dag trouw een-ge zonde portie groenten en fruit eten. Maar de grote groep men sen daaronder heeft de leef- en eetgewoonten zodanig aange past dat zij te weinig hiervan binnenkrijgen," zegt directeur Poort van het Groenten en Fruit Buro, dat met de campagne hoopt ook de daling in de om zet aan verse produkten ten goede te keren. Amsterdam Voor een workshop beeldhou- met hun pupil Tom Blomefield. Het kunste wen kunnen belangstellenden momenteel in naarsdorp Tengenenge is wereldberoemd om Artis terecht bij twee meesterbeeldhouwers uit de prachtige beelden en overal ter wereld zijn het Afrikaanse dorp Tengenenge. Bernard Ma- tentoonstellingen gehouden. Leerlingen mo- temera (I) en Bakari Manzi (m) werken daar gen zelf een mokertje en de nodige beitels meenemen naar Artis, maar in de dierentuin is het basisgereedschap ook voorradig. Mateme- ra en Manzi blijven tot augustus in Amsterdam om daar hun cursussen te geven, foto anp Houtduiven eten Noordgroningse boeren arm groningen «anp Landbouwers in Noord-Gronin- gen hebben sinds enkele weken hun handen vol aan een enor me houtduivenplaag. De hout duiven, maar ook kauwen en kraaien, hebben voor duizen den guldens schade aangericht aan gewassen als koolzaad en wintergerst. Volgens voorzitter Post Wier- sema hebben zo'n dertig boe ren bij de vereniging Wildbe heereenheid aan de bel getrok ken. Op dit moment zijn twintig jagers op pad om de vraatzuch tige vogels af te schieten of weg te jagen. Vooral het gebied tussen de Eemshaven, het Eemskanaal in Delfzijl en dc gemeente Lopper- sum heeft te kampen met de houtduivenplaag. Omdat het om 'bejaagbare' vogels gaat, krijgen de gedupeerde boeren geen schadevergoeding. De schade is dit jaar echter veel ho ger dan andere jaren. Oorzaak van de massale vo- gelaanval op de velden is vol gens Post Wiersema het geringe aantal percelen. Door de lage opbrengst hebben veel boeren er dit jaar van afgezien om kool zaad te verbouwen. „Andere ja ren hadden we geen last van een explosie, omdat de vogels zich toen over veel meer velden verspreidden. Nu concentreert de vogelpopulatie zich." Honderden houtduiven, kau wen en kraaien zijn inmiddels afgeschoten, door knallen ver dreven of met behulp van spe ciale vangkooien onschadelijk gemaakt. Toch is het probleem volgens Post Wiersema niet in de hand te houden. De schade zal alleen nog maar oplopen, meent hij. Grolsch maakt beugelflessen met parfumsmaak groenlo gpd Door een produktiefout bij bier brouwer Grolsch in Groenlo heeft een onbekend aantal beu- gelflessen een bijsmaakje gekre gen. Het hoofdkantoor van Grolsch in Enschede meldt dat 150 bierdrinkers hebben ge klaagd over de vreemde smaak. Zij kunnen de beugels op kos ten van de brouwerij omruilen. Volgens trouwe merkdrinkers zit er een parfumluchtje aan hun gerstenat. De oorzaak is dat bij het afvullen van beugelfles- sen per ongeluk een kleine hoe veelheid bier uit een verkeerde ketel is meegekomen. I let vocht daaruit was alleen bedoeld voor de Russische markt. Dit bier heeft andere grondstoffen en een andere smaak. 1.8 Miljoen flesjes zijn met het bier uit die ketel bijgevuld. I loeveel daar van ook werkelijk een bijsmaak hebben gekregen is volgens Grolsch niet te zeggen. TTERDAM GPD Berichtgeving over liberaal drugbeleid leidt tot vooroordelen Zomerstormpje over Van Mierlo raast door D66 den haag wilfred scholten amsterdam gpd jd-premier Ruud Lubbers n6) wordt lid van de raad van 1 stuur van het chemiebedrijf Products. Volgens voorzit- Wagner van de Amerikaan- multinational is de keuze Lubbers gevallen vanwege n deskundigheid op het vlak n economie, energie en mil- itechnische zaken. Ook zijn le jaren ervaring als rege- j ïgsleider in Europa spelen rol. Lubbers is de rstë Europeaan in de raad n bestuur van Air Products. Het bedrijf is Europees arktleider in de sector indus- egassen. Verder levert het r|emische stoffen en milieu energiesystemen. Air Pro- ïcts heeft een jaarlijkse om- t van 3,5 miljard dollar, zo'n f miljard gulden. In Neder- ;nd werken een kleine drie- mderd mensen bij het be- 'ijf, dat is verspreid over ze- ri vestigingen. De kantoren fabrieken staan in Rozen- ïrg, Pernis, Temeuzen, trecht, Waddinxveen, Dode- '^aard en Hoorn. Het hoofdkantoor is geves-' jd in de Amerikaanse Allen- wn, in de staat Pennsylva- i. Air Products zetelt in der- landen en heeft in totaal im 13.000 mensen in dienst. Lubbers werkt al sinds 19 ju- bij Air Products. Volgens een Oordvoerder komt de raad i'n acht tot negen keer per ar bijeen. Anders dan in Ne tland bestaat de raad van istuur van Angelsaksische :drijven uit zowel uitvoeren- (executive) als controleren- (vergelijkbaar met onze m immissarissen) functionaris- n. De functie van Lubbers is eer te vergelijken met die commissaris. Buitenlanders hebben een steeds negatiever beeld van de criminaliteit in Nederland. Vooral buitenlandse vrouwen denken dat Nederland on veilig is, maar stellen dit beeld tijdens hun verblijf ook het meest bij. Vooral het liberale drugbeleid krijgt in de buitenlandse medio ruime aandacht en buitenlanders denken derhalve dat in Neder land om die reden ook wel veel criminaliteit zal zijn. Voorlichting kan helpen, stellen onderzoe kers van het criminologisch instituut van de Rijksuniversiteit Leiden. De onderzoekers enqueteerden bezoekers van Nederland bij aankomst en vertrek. Het negatieve beeld blijkt zich bij het vertrek uit Nederland enigszins te hebben bijgesteld. Gunstig daarbij werkt de daling van de slachtofferkans van bui tenlanders. In 1989 was die nog 11,6 procent, in 1993 7,5 procent. De daling wordt vooral toege schreven aan intensievere controles op Schiphol en het Centraal Station in Amsterdam. Overigens lopen buitenlanders statistisch nog steeds acht keer meer kans om slachtoffer te worden dan Ne derlanders. Bekend is dat het opvallende uiterlijk van de toerist en de plaatsen waar ze komen hen makkelijk te vinden doelwitten maken. Zaken mensen die Nederland bezoeken, blijken minder vaak slachtoffer doordat zij minder opvallen en doorgaans slechts zakelijke locaties opzoeken. De onderzoekers concluderen dat de bezoeker van ons land 'reële informatie' moet krijgen, liefst in zijn land van herkomst. Daardoor zou de po tentiële bezoeker minder worden afgeschrokken. Verder bevelen zij gezamenlijke projecten van toeristische en veiligheidsinstanties aan om pre ventieve maatregelen te nemen. De onderzoekers wijzen op een initiatief in Amsterdam, waar de Kamer van Koophandel, de politie, de detailhandel, de horeca, de VW en de Haagse ministeries samenwerken. Amsterdams dalende positie op de lijst aantrekkelijke hoofd steden van drie naar zeven in 1993, betekent een schadepost van miljoenen guldens voor de in komsten in de hoofdstad. MORór^N OM T)£Z£ TiyD W£ OP ££H TORRAS MN T>£ COT£ D'/IZUR. OT WE PICKNICKEN &£2Ettl<Sr OP HOT ASTiltT" BI} (./ON y Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. D66 heeft echt geen problemen met het imago, hoor. De opvol ging van Van Mierlo? Niet aan de orde! En fractievoorzitter Wolffensperger? Die wordt steeds beter, dat ziet iedereen toch! Het kan aan het onbezorgde vakantieweer liggen, maar som mige D66'ers zien de toekomst van hun partij deze zomer wel erg zonnig tegemoet. De partij van vice-premier Van Mierlo daalt in de laatste opiniepeilin gen bijna recht evenredig met het stijgende kwik in de ther mometer en de achterban be gint hardop te morren. Volgens partijvoorzitter Vrijhoef is er echter niets aan de hand. „On rust in de partij? Nee( dan zou ik het zeker weten". Hans van der Werf is lid van de adviesraad van D66, een on afhankelijke club van zeventig actieve Democraten die ge vraagd en ongevraagd advies geeft over de koers van de par tij. Een soort dwarsdoorsnede van het ledenbestand, volgens de partijvoorlichter bedoeld om 'feeling te houden met de ach terban, zodat de leiding- weet wat er leeft in de partij'. Als voorzitter van een werk groep uit die raad die zich bezig houdt met het imago van D66, sprak Van der Werf gisteren voor de EO-radio. Hij liet onver bloemd weten dat er binnen D66 'verschil van mening is over de manier waarop de partij zich presenteert'. Volgens som migen moet het imago worden opgekrikt. De partij wordt vaak besluiteloosheid verweten en de presentatie is niet altijd geluk- kig. Bovendien voegde Van der Werf er als persoonlijke noot aan toe dat de discussie over de opvolging van Van Mierlo als partijleider nu eens snel gé- voerd moet worden. Meteen maar na de vakantie, zodat D66 'nog voor de volgende verkie zingen' een nieuwe leider heeft. Dat laatste had hij dus niet moeten doen. Partijvoorzitter Vrijhoef reageerde als door een adder gebeten. De dader zelf is inmiddels op vakantie gegaan. „Dat zou ik ook in zijn plaats gedaan hebben", zegt Vrijhoef spottend. Over de kwestie is hij resoluut: „De opvolging van Van Mierlo is nu niet aan de or de. Hooguit anderhalf jaar voor de verkiezingen van 1998 kun nen we daar over beginnen. Dat is vroeg genoeg". De doofpot-strategie van de voorzitter doet krampachtig aan. Zelfs de partijtop ruziet openlijk over de vraag of D66 zich in de paarse coalitie méér moet profileren of juist minder. Van Mierlo vindt van niet. „Daar trappen de kiezers toch niet in", zei hij onlangs in het partijblad. Senator Schuyer he kelde onlangs echter het zwakke profiel van zijn collega's aan de overkant van het Binnenhof. En fractievoorzitter Wolffensperger wil juist de 'identiteit' van de partij beter voor het voetlicht gaan brengen. Over deze tegen stelling tussen leider Van Mierlo en de (voorlopige) kroonprins, zei Wolffensperger openhartig: „We hebben misschien een ver schillende visie op de toekomst van de partij". Van der Werf is niet het enige 'doorsnee D66-lid' dat vindt dat de partij in de zo vurig gewenste paarse coalitie niet goed uit de verf komt. „De PvdA- profileert zich goed en de WD ook, dus hebben wij een probleem", zegt Jan Traag, lid van de adviesraad. „De fractie sluit veel te gemak kelijk compromissen. Ze moe ten gewoon wat vaker zeggen: dit vinden wij ervan en dat moet gebeuren. Nu komt de fractie steeds in de problemen, zoals bij de Betuwelijn. Als de tunnel onder het Pannerdensch kanaal er op het laatste moment niet was gekomen, was er echt een opstand in de partij uitge broken". Van Mierlo. Voorzitter Wessels van de ad viesraad reégeert al net zo de fensief als voorzitter Vrijhoef. Met Veel omhaal van woorden zegt hij „niet de indruk te heb ben dat er iets niet goed zou zit ten in de partij. Natuurlijk, Wolffensperger is geen Van Mierlo. Maar ik heb er vertrou wen in dat hij in zijn functie groeit. Nee, het ongenoegen dal er in de partij zou zijn, proef ik niet".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3