Leidsch Dagblad 3pen TBC n Rijnsburg n Leiden Yeinen vallen uit ia blikseminslag 'oncke Princen worstelde lang met zijn geweten KLM wil groeien buiten Nederland Echte paardenhandelaren blijven vroege vogels Drie pelikanen keren terug naar Avifauna GOED NIEUWS JDAC 28 JULI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40836 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 lankeiwit Muizen blijken heel snel af te vallen van eiwit leptine; mogelijk it dat voor mensen Wapenleveranties If- De VS leveren wapens J aan Bosnië via derde landen. Dat meldt een Amerikanse krant van- Pleinpop 7 Pleinpop is vroeger afgelopen. Leiden trekt de touwtjes wat betreft geluidsoverlast strakker 'Oud nieuws' 9 Veronica: NOS-jour- naal bracht oud nieuws over de hoeveelheid reclamezendtijd van commerciële omroepen. Profetisch Woord A De Hervormde Kerk I JL heeft tegenwoordig nog maar negentien leden, meent H. Verwoerd van Het Profetisch Woord. j Recorddrukte A a Schiphol heeft van- I f daag te maken met een recorddrukte; het krijgt 96.000 mensen te verwerken. Grillig A^De Chileen Marcelo I Rios is doorgedron gen tot de halve finales I van de tenniskampioen- schappen van Nederland. )EN« MONICA WESSELING in een 'be- )ben gisteravond uren- n treinen gereden tus- en en Alphen. Kort voor t sloeg de bliksem in. bruikelijk bij een sto- e beveiliging, gingen al- bomen op het traject AUTO-PETER LEIDEN St. Aagtenstrmt 14 071-134700 LEIDERDORP Mar 12a 071-820820 Volgens de politie in de be trokken districten heeft de tijde lijke afsluiting van de wegen (zo'n tien minuten) nergens in de regio tot verkeersproblemen geleid. Even na tien uur was de storing verholpen en kon de lijn weer worden gebruikt. De on fortuinlijke treinreizigers zijn (met de nodige vertraging) met bussen vervoerd. Blikseminslag in het Lori- danshof in Leiden veroorzaakte een enorme ravage. De schoor steen op het torentje werd vol ledig weggevaagd. Tot op 75 meter afstand zijn brokstukken aangetroffen. Dertien auto's die op de Oude Varkensmarkt ston den geparkeerd, raakten min of meer zwaar beschadigd. Een 34-jarige inwoner van een van de studentenhuizen in de omgeving kreeg een schok toen de bliksem insloeg terwijl hij telefoneerde. Hij hield er een stijve arm aan over. Handelaren op de paardenmarkt in Voorschoten zijn te herkennen aan de wandelstok waarmee ze geroutineerd onrustige dieren op de achterhand meppen, foto holvast/marklamers VOORSCHOTEN RUDOLF KLEUN De Paardenmarkt in Voorschoten, even na zeven uur. De eerste bezoekers vertrekken alweer. ,,Druk?", vraagt de komende aan de gaande man. „Qua mensen wel, qua paarden niet", is het antwoord. In de uren daarna neemt de drukte voor en achter de touwen snel toe. Maar, zo verzekert een handelaar/liefhebber: wie zijn slag wil slaan, moet vroeg zijn. Dan is er ruimte rond de paarden en kan iedereen ze op zijn gemak in de mond kijken. De echte handelaren zijn te herkennen aan de wandelstok waarmee ze on rustige dieren routineus op de achterhand meppen. Wie öp een paardenhandelaar wil lijken, kan een stok kopen bij een van de kramen langs de kant. De aanbieders van paarden vormen een mengeling van hobbyisten en min of meer professionele hande laars. Echte beroeps, die van de handel moeten leven, zijn er maar weinig, meent een van de aanwezigen. Na achten wordt het steeds drukker, al snel kan op de markt alleen nog maar worden geschuifeld. Paarden worden nog volop aangevoerd, dat kan officieel tot tien uur. In de drukte lijkt dat een hachelijke zaak. Een toe schouwer doet honend over 'mooi-weer-handelaren' die afkomen op de bonus van twintig gulden per dier die het marktcomité uitbetaalt. Want echte handelaars zijn en blijven volgens hem vroege vogels. utobiografie Indië-deserteur vandaag in de boekwinkel heb nooit ergens spijt van gehad", is zich verontschuldigen wil Poncke ineen (69) niet. Wel uiüeggen waar- n hij in 1948 overliep*naar de Indone- :rs. Dat bij zijn guerrilla-acties Ne- rlanders zijn omgekomen, ontkent niet. Evenmin dat Indonesiërs eedheden hebben begaan. Maar de ter moet ook weten dat Nederlandse ïiligheid bijdroeg aan zijn besluit om er te lopen. jenlijk was het niet de bedoeling de ipens tegen de Nederlanders op te ne en, schrijft Princen in zijn autobiogra- 'Een kwestie van kiezen', die sinds ndaag in de boekwinkels ligt. „Mijn ee was me bij het Indonesische leger te elden als non-combattant, als radio- an, ziekenverzorger of wat dan ook." Na zijn desertie belandde hij in Yo- ttkarta. Vandaar trok hij met de Sili- angi-divisie naar West-Java. Onderweg ng Princen anders denken over zijn •rspronkelijke opzet. „Ik wilde het rtrouwen dat de Indonesiërs in mij elden waarmaken. Dat impliceerde dat tegen de Hollanders zou moeten vech- 1." Van de 26 overlopers nam alleen hij de apens tegen zijn oude makkers op. Dat 'n deel van de Indië-veteranen daarom juist op hem zo is gebeten, begrijpt hij best. „Maar het doet niets af aan de kwestie: moet je, ondanks gewetensbe zwaren, gedwongen worden bevelen op te volgen, of moet je je eigen geweten gehoorzamen?" Princen en zijn groep concentreerden zich op overvallen om wapens buit te maken. Dat hij opereerde in het gebied waar hij eerder als Nederlands soldaat verbleef, baarde hem zorgen. „De aller eerste keer dat ik wist dat we Nederland se soldaten hadden doodgeschoten, bleef ik me afvragen of ik misschien een van die jongens gekend had", schrijft hij. „Ook al hield ik me voor dat het oorlog was, dat het ging om een goede zaak, mijn geweten heeft me lange tijd parten gespeeld." Of hij zelf Nederlanders heeft gedood, valt uit het boek niet op te maken. Wel bestrijdt hij dat hij in Nederlands uni form Nederlandse militairen in hinderla gen zou hebben gelokt en vermoord. Ook is hem aangewreven- dat hij op 28 februari 1949 acht Nederlanders zou hebben vermoord. Volgens Princen heeft een Indonesische eenheid dat gedaan. „Ze hebben die soldaten gevangen geno men en ze de nek afgesneden, een vol strekt onaanvaardbare en beestachtige daad, die wel zeker valt onder de noemer oorlogsmisdaden." Vuiligheid was er ook aan Nederlandse post en ging met een maat koffie halen. „We kwamen de zaal binnen en zagen dat er een vrouw lag dood te bloeden. Het was het meisje waar ik net mee ge vrijd had. Haar onderbuik was helemaal opengeschoten. Nadat ik bij haar was weggegaan, is ze volgens een lokale oog getuige langs een schildwacht gelopen die haar had geroepen. Die wilde ge woon tietjes zien en kutje-voelen, zoals wij dat uitdrukten, en toen het meisje niet wilde vond hij dat een goede reden om een salvo in haar buik af te vuren." Het tweede incident speelde zich af in een strafkamp, waar hij wegens balstu righeid was verzeild. Er zat ook een Indonesiër. Op een ochtend hoorde Princen een schot. „Daar lag die Indone siër, dood. De soldaat had hem zo, voor de grap, een kogel door zijn kop gescho ten." Princen is niet haatdragend, zelfs niet jegens de Nederlander die zijn eerste, Indonesische vrouw doodschoot: „Ik neem hem niets kwalijk: het was oorlog. Meestal zijn het niet de soldaten die de schuldigen zijn, ook al zijn zij wel de foto ministerie van defensie pionnen die het werk moeten doen. Het is het systeem, de opdrachtgevers die de echte moordenaars zijn en tegen wie ik me altijd verzet heb". ALPHEN AAN DEN RUN Het Korps Militaire Politie vërspreidde deze opsporingsfoto van Princen op 28 juni 1949. kant. Twee incidenten droegen bij aan Princens besluit om over te lopen. In Bogor ontmoette hij eens een Indone sisch meisje. „Na een half uurtje schich tig klungelen" keerde hij terug op zijn Pagina 2: In Poncke's ogen woont een Haags jochie. FRANK BUURMAN Vogelpark Avifauna heeft drie van de vier roodrugpelikanen terug die nog zoek waren. Eén pelikaan werd bij het Scheve- ningse strand gevangen door een visser, de andere twee ble ken gisteren op eigen gelegen heid te zijn teruggekeerd. Eer der deze week ontsnapten vijf pelikanen, vier bleven aanvan kelijk zoek. Uit hef hele land kwamen de ze week meldingen binnen van mensen die meenden de Al- phense pelikanen te hebben waargenomen. „Het is leuk dat zoveel mensen meeleven. Maar waarschijnlijk hebben velen an dere vogels voor onze pelikanen aangezien. De pelikaan die nog zoek is, is vermoedelijk op weg naar het zuiden", vertelt F. van der Sluis van Avifauna. Het vogelpark kreeg in mei zeventfen Afrikaanse roodrug pelikanen. De vogels waren nog niet allemaal gekortwiekt, zodat een gedeelte in staat was om weg te vliegen. „Ik denk dat ze ergens van geschrokken zijn. De vogels zijn of worden nu alle maal gekortwiekt, zodat ze niet meer kunnen wegvliegen", ver zekert van der Sluis. Het energiebedrijf Delfland is er afgelopen nacht in geslaagd de stroomvoorziening in de ge meente Bergschenhoek te her stellen. De gemeente Bleiswijk, die door de stroomstoring van gisteren het zwaarst is getroffen, blijft zeker tot morgenochtend zes uur zonder elektriciteit. Als gevolg van een storing in een kabel brandde gistermor gen omstreeks elf uur een hoofdverdeelstation uit. Hier door viel een in groot deel van de gemeente Bleiswijk de stroom uit. Ook een klein deel van de gemeente Bergschen hoek kwam zonder te zitten. Door omleidingen in het stroomnetwerk kon het energie bedrijf de stroomvoorziening voor Bergschenhoek herstellen. Op één straat na hebben alle Bergschenhoekers weer elektri citeit. Het overgrote deel van de getroffen huishoudens en be drijven in Bleiswijk blijft echter" tot morgen zonder stroom. Een groot aantal bedrijven heeft in middels maatregelen genomen en noodaggregaten laten aan rukken. De stroomstoring kan voor de gemeente ook nog een positief tintje hebben. Daar waar ande re gemeenten kampen met ver grijzing, kan Bleiswijk waar schijnlijk in april van het ko mend jaar rekenen op een klei ne geboortegolf. „Vier jaar gele den, toen Bleiswijk ook werd getroffen door een stroomsto ring van enkele dagen, hadden we ook na negen maanden dui delijk meer geboorten. We ver wachten ook nu in april meer drukte bij de burgelijke stand", aldus een woordvoerster van de gemeente. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag HET WOORD IS AAN Lea Couzin En toen zei de tandarts: Doe je mond goed open en bijt eens flink op de tanden. VANDAAG Cultuur 7 Feiten en meningen - Programma's Randstad Regio11,12,13,15 Religie12 Sport16,17 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 10 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Meer zon In de nacht plaatselijk mist en mi nimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Overdag flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zwakke tot matige oos tenwind, kracht 3 of minder Bleiswijk nog tot morgen zonder stroom I nu toe zestien mensen besmet Rijnsburg en de Leidse regio zijn 16 gevallen van open C geconstateerd. Het gaat hier om familieleden en missen van een 36-jarige Rijnsburgse bloemenkoop- n. Ook bij werknemers en kooplui op de bloemenvei- Holland in Naaldwijk en de bloemenveiling in Aals- er, waar de man geregeld kwam, zijn besmettingen :onstateerd. De GGD in Delfland kon vanochtend nog t precies zeggen hoeveel. In Naaldwijk en Aalsmeer rdt vandaag een groot onderzoek verricht. Volgens de D in Leiden zijn het er nu al zeker tien. SBURG/REGIO I WEGMAN gens de GGD in Leiden lijdt man aan een zeer heftige en r besmettelijke vorm van C. De Rijnsburger is inmid- s opgenomen in het zieken- s en maakt het volgens de D redelijk. „Hij reageert id op de medicijnen", aldus D-directeur W. Bronkhorst. overige besmetten hebben gens Bronkhorst nog geen tteverschijnselen. „Maar het ïatuurlijk zaak hen zo snel gelijkte behandelen." )e Rijnsburger bezocht ook bloemenveiling Flora in ïsburg, echter niet zo vaak die in Naaldwijk en Aals- er. Of er bij Flora ook een ot gezondsheidsonderzoek wordt gehouden, kan Bronk horst nog niet zeggen. „Dat hangt er van af hoeveel besmet- tingsgevallen er in Aalsmeer worden geconstateerd. Blijkt dat een aanzienlijk aantal te zijn, dan is het ook nuttig in Rijnsburg nader onderzoek te doen." Volgens Bronkhorst heeft de man wellicht al enkele maan den de open TBC. Enkele weken geleden kwam de ziekte aan het licht. Bronkhorst: „Op dat mo ment beginnen we met een zo geheten ring-onderzoek. We kij- .ken eerst bij de naaste familiele den, vervolgens bij de kennis sen. Telkens bleken mensen be smet te zijn. Uiteindelijk kom je dan bij collega's terecht. Van daar de grote onderzoeken in Naaldwijk en Aalsmeer." Miljonair wint jackpot van zes miljoen President-directeur Bouw ziet niets in tweede luchthaven naast Schiphol De nieuwste winnaar van de Britse nationale loterij was al miljonair. De 47-jarige Mei Ed- dison, die deze week de jackpot van mim zes miljoen gulden in de wacht sleepte, verdiende miljoenen in zaken. „Ik ben niet met een gouden lepel in de mond geboren. Ik heb hard moeten knokken voor wat ik heb bereikt", aldus Ed- dison uit het Noordengelse Manchester na het innen van de cheque. De zoon van de za kenman bracht zijn vader op de hoogte van zijn prijs, want Ed- dison zelf was tijdens de trek king op vakantie in zijn kasteel in Frankrijk. KLM zoekt mogelijkheden voor verdere groei ook in het buiten land. Dat is noodzakelijk nu de politiek de capaciteit van Schip hol heeft bepaald op een maxi mum van 44 miljoen passagiers per jaar. Dat zei president-di recteur Pieter Bouw gisteravond in Seattle, waar een KLM-dele- gatie aanwezig is om de eerste- van tien Boeing 767's af te ha len. Bouw haalde fel uit naar de Ne derlandse politiek, waarmee volgens hem geen goede afspra ken zijn te maken. Hij meent dat het onverantwoord is om de groei van Schiphol te beperken tot 44 miljoen passagiers per jaar. Dat aantal zal vermoedelijk al binnen zeven jaar werkelijk heid zijn. „Ik kan mij als presi dent-directeur van een grote in ternationale onderneming niet veroorloven met deze grens te leven. De KLM moet kunnen blijven groeien, anders gaan we in de concurrentiestrijd ten on der. Als dat niet in Nederland kan, dan zal dat in het buiten land moeten gebeuren." Dat kan volgens Bouw tot het verlies van de 'mainport-status' van Schiphol leiden en tot ver lies van werkgelegenheid in Ne derland. Bouw ziet niets in een tweede luchthaven in Lelystad of Rotterdam als Schiphol vol is. „Luchtvaart in Nederland moet je op één plek concentreren. De KLM zal dan op zoek gaan naar een tweede luchthaven elders in Europa waar groei wèl mogelijk is." Als voorbeeld noemde Bouw de Londense luchthaven Stansted, waar vandaan de En gelse partner Air UK opereert. In samenwerking met al haar partners zal de KLM in de toe komst meer haar aandacht gaan richten op vervoersstromen buiten Nederland om. De KLM zoekt nog steeds een partner voor samenwerking binnen Europa. Bouw wilde niet zeggen aan welke maatschappij hij denkt. Uit zijn woorden viel op te maken dat de KLM op zoek is naar een partner in een land met een zwakke munt. Dat levert de KLM allerlei kosten voordelen op. Kandidaten als Alitalia en het Spaanse Iberia zullen echter eerst intern orde op zaken moeten stellen. De KLM zal volgens Bouw nog vóór het eind van dit jaar bestellingen voor nieuwe vlieg tuigen plaatsen voor een bedrag van een miljard dollar. Het gaat hier om toestellen voor de Eu ropese vloot. Hoewel Bouw de keuze open liet tussen de Boeing en de Airbus lijkt het voor de hand te liggen dat voor de verlengde versie van de nieu we generatie Boeing 737-vlieg- tuigen wordt gekozen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1