Aanpak Geniecomplex valt tonnen duurder uit 'Er zijn paarden die je gewoon naroepen' Roof liep bijna uit op doodslag Sporthal Warmond 'past perfect in haar omgeving' Politie slingert nudisten op de bon Géén botulisme in Koppoel Rijpwetering Stroom bezwaren tegen afsluiting Markseweg Regio Leiden/Rijn Veenstreek Fietspad van Wassenaar naar Valkenburgse Meer Oegstgeest laat wensen van ouderen in kaart brengen ■JCel geëist na Ontucht met "stiefdochters Stofël lende afgelopen fRIJDAG 28 JUL11995 15 De politie van Oegstgeest heeft gistermorgen twee mannen op de bon geslin gerd, die in hun blootje aan het zwemmen waren in de Klincken bergerpias. De agenten kwamen in actie toen wandelaars bij hen aan de bel trokken. Zij lieten we ten niet van naaktzwemmers gediend te zijn. De politie stapte erop af en maakte proces-verbaal op. Het twee tal, een 42-jarige inwoner van Sassenheim en een 47- jarige Leidenenaar, kreeg te horen dat zij alleen in zwem broek verkoeling mochten zoeken. Verdachte schrikt van foto 's slachtoffer aad rietveld De 20-jarige Woerdenaar die gisteren voor de rechtbank stond, omdat hij op 25 april in Alphen een man een keuken mes op de keel had gezet, schrok zich een ongeluk toen rechtbankpresident I. de Vries hem twee foto's van het slacht offer liet zien.'Hij wist dat hij de man, die zich verzette tegen diefstal van zijn portemonnee, een 'jaap' had gegeven. Maar dat het zo erg was geweest, nee, dat had hij niet vermoed. „Het scheelde weinig of u had hier voor een heel ander feit gezeten", zei officier van justi tie E. Koole. „Vreselijk", sta melde de verdachte. Het was de dikke portemon nee van het slachtoffer ge weest, die de Woerdenaar en zijn drie vrienden tot het be sluit hadden gebracht om de man te beroven. Nadat zij 's avonds een patatje hadden ge haald en een biertje hadden gedronken troonden zij de Al- phenaar, die zij ontmoet had den in een café, mee naar huis. Daar hadden zij het eerst op een drinken gezet. Zowel de verdachte als het slachtoffer in spe was flink 'zat geworden', zoals president De Vries het noemde. De Woerde naar rekende uit, dat hij tussen de twintig en de dertig pilsjes achterover had geslagen. Hij kon zich zodoende van die nacht nog maar weinig herin neren. Maar ook het slachtoffer was flink dronken geweest. Zo dronken dat hij na de vecht partij, ondanks de diepe snee in zijn keel, gewoon naar huis en naar bed was gegaan. Toen hij de volgende-morgen wakker werd waren zijn kleren doordrenkt van bloed. Maar hij ging niet eerst naar de dokter, maar naar het politiebureau om aangifte te doen van de mislukte beroving. Agenten za gen de ernst van de wond en waarschuwden de ambulance dienst. De dokter belde later uit het ziekenhuis, dat de man veel geluk had gehad. Was de snee een centimetertje dieper ge weest, dan had hij niet meer geleefd. De 20-jarige verdachte was er diep van onder de indruk. „Het moet de alcohol geweest zijn", verklaarde hij. „Want ie mand vermoorden of zwaar verwonden ligt niet in mijn aard. Ik had niet gedacht dat het zover met mij zou komen." Hij had zijn slachtoffer alleen willen bedreigen met het mes op de keel. Maar omdat de man zijn goed gevulde porte monnee niet wilde afgeven en begon te slaan had hij gesne den. Berouw Omdat de verdachte geen noe menswaardig strafblad had en berouw toonde voor zijn zonde hield de officier van justitie, die ook poging tot doodslag ten laste had gelegd, het maar op een uit de hand gelopen bero ving. „We zien hier geregeld veel erger", vond zij. Toch eiste Koole een celstraf van drie jaar, waarvan een half jaar voor waardelijk. De rechtbank doet op 10 au gustus uitspraak. Paarden voor een vierspan op de Dag van het Paard in Duindigt. „Het zijn net mensen." wassenaar herman joustra Wat is een paard? „Krimmeneel, daar vraagje me wat!" W. van Tuyll, voorzitter van renbaan Duin digt kijkt onthutst. Even maar. Want het is voor hem per slot vah rekening de 27ste Dag van liet Paard, van de 28- in totaal, die hij meemaakt in Wassenaar. Hij moet zo'n vraag toch wel kunnen be antwoorden. Waarom zou men anders elk jaar zo'n dag organiseren. Welnu. „Iedereen is dol op paarden. Volwasse nen en kinderen. Een kind dat zo klein is dat het onder het paard door kan lopen, springt er toch gewoon op. Dat zegt toch wel iets. Ja, dat omschrijft het wel het best. Maar tegelijkertijd boezemt een paard ontzag in. Hij dwingt respect af. Neem nou het humeur van het paard. Dat is sterk afhankelijk van de omstan digheden. Is de grond hard, of juist zacht. Is het warm weer, of koud. Heeft hij goed gegeten. Dat soort dingen bepa len heel sterk zijn humeur. Het zijn net mensen hé." Wat is een paard? „Een edel dier. En voor de mens een ver slaving." Dat zegt een paardeneigenaar. „Maar zet mijn naam er maar niét bij. Ik zit in de handel." Pardon? „Nou, mis schien vind niet iedereen leuk wat ik zeg. Er is bijvoorbeeld een paard dat voor zijn eigenaar meer dan een miljoen gulden heeft verdiend. Het dier is nu te oud, hij kan het niet meer bijbenen. Maar hij moet van zijn eigenaar nog steeds lopen. Die vindt dat het dier nog steeds moet winnen. Die beult het dier af. Ik vind dat een oud paard juist rust moet hebben." Want met een paard hoor je op een goede manier om te gaan, vindt de eige naar. ,,Als ze met de zweep op hun lazer krijgen, dan gruw ik. Want je slaat het er wel in, maar er uitslaan kan niet, begrijp je. Nee, het moet anders. Veel wandelen met het dier. En er tegen praten, hè. Weet je dat paarden je soms ook echt roepen? Dan willen ze aandacht. Als je voorbijloopt, roepen ze je gewoon na. Je moet ze dan lekker aanhalen. En als je ze 's ochtends loslaat, zijn het net kinde ren. Springen en huppelen. Ja, zo krijg je een band met het dier. Van die versla ving kom je nooit meer af." Wat is een paard? „Niet iets speciaals". Sob verkoopt nu al een tijdje foto's van paarden op Duin digt, maar een band met de dieren heeft hij niet. „Nee, mijn nichtje rijdt. Ik niet. Ik vind ze wel leuk, maar meer ook niet. Het is meer de sfeer die hier op Duindigt hangt, die me aanspreekt. De wedstrij den, al die opgewonden mensen. Ja, de paardespört doet me wèl iets." Wat is een paard? „Paarden beheersen mijn hele leven." Zegt H. Schouwman, ex-jockey bij de amateurs en nu werkzaam op het kan toor van het blad Draf en Rensport. „Dat was op school al zo. En als jockey ook. Ik ging speciaal vermageren, want jockeys mogen niet te zwaar zijn. Ik had er echt alles voor over. Om maar zo goed moge lijk te presteren. En nu is het niet anders. Mijn hobby is mijn werk geworden. Maar behalve de sport gaat het mij ook om het dier. Je hebt luie paarden, fana tieke paarden, vervelende paarden. Je hebt van alles. Net als bij mensen. Het beste uit een paard halen. Dat is het boeiende." Wat is een paard? „Een paard is zo ongeveer de zin van mijn leven." R. Milders is directeur van Duindigt en zit al bijna dertig jaar in de draf- en rensport. „Naast vrouwen en kinderen natuurlijk. Maar het is wel een soort bacil. Ik ben hippomaan. Alle paar den interesseren me. Echt niet alleen draf- en renpaarden. Want er zijn geen twee paarden gelijk. Je hebt er prettige bij en minder prettige. Net als in de mensenwereld. En natuurlijk hebben ze karakter, dat zegt iedere paardenliefheb ber. Maar een olifant heeft dat ook. En nog wel meer dieren. Dus wat mij nou echt aanspreekt in een paard, dat is niet uit te leggen." Dag best paardje, wat is een mens? „Hinnik-hinnik, er is er niet een gelijk. Niet uit te leggen. Inderdaad, net een paard." Een politiebericht van heden ochtend: In de Koppoel is door de gemeente botulisme vastge steld. Het wordt aan zwem mers ontraden aldaar te gaan zwemmen. De Koppoel, dat i^in Rijpwe tering. Is dus gemeente Alke made. Even om een toelich ting gevraagd. „Ja, er zijn dode eenden gevonden", zegt ge- meentevoorlichter Wassenaar. „Door een mevrouw. Die heeft ze in een plastic zak gedaan. Maar Van der Zwel van de buitendienst weet daar alles Is dat zo meneer Van der Zwet? „Welnee, er is niet een dode eend gevonden. Al heb ben sommige mensen wel ge meld dat er sprake zou zijn van dode eenden. Maar bij de provincie weten ze er alles van." Niet dus. „De Koppoel? Die bemonsteren we niet", zegt een voorlichter van de provin cie. Dus kunnen we ook geen botulisme hebben vastgesteld. Botulisme kunnen we alleen vaststellen met laboratorium onderzoek. Botulisme verme nigvuldigt zich via de kada vers. We hebben wel overal vandaan meldingen gekregen van dode eenden. Hier, bij de Valkenburgse Plas heb ik bij voorbeeld een aantekening staan. Maar er is daar nog niets aan de hand. Als de dode eenden snel worden opge ruimd, kan het geen kwaad. Bovendien, eenden kunnen ook van ouderdom sterven, dus een dode eend op zich zegt nog niks. Trouwens, de Koppoel is groot genoeg. In principe kun je daar gewoon zwemmen." Hoe komt de politie dan aan het bericht? „Hoor eens, we zijn gisteren gebeld door me neer Van der Zwet", zegt de voorlichter van het korps Rijn en Braassem. „Er zou botulis me zijn uitgebroken. Of we daar melding van wilden ma ken. En of we er bij wilden zet ten dat het zwemmers ontra den wordt een duik te nemen in de Koppoel. Ik denk dat ik dan toch eens ga praten met meneer Van der Zwet." stompwuk dorith ligtvoet Tegen het instellen van eenrich tingsverkeer tijdens de spits op de Markseweg in Wilsveen zijn uiteindelijk dertig bezwaar schriften ingediend bij de ge meente Leidschendam. Een van de bezwaarschriften omvat al leen al ruim 500 handtekenin gen van Stompwijkers. Zij zijn bang dat de doorgaande wegen in het dorp hierdoor meer ver keer te verwerken krijgen. An dere bezwaren komen met na me uit Zoetermeer. Ook de ge meente Zoetermeer heeft een bezwaarschrift ingediend. De gemeente en bewoners van Zoetermeer vinden dat ze tijdens de afsluiting te weinig alternatieven hebben om Leids chendam en Den Haag snel te bereiken. Dit geldt zeker zolang de verbindingsweg van Zoeter meer naar de A4 nog niet klaar is. Na de vakantie zal in de ge meente Leidschendam een hoorzitting worden belegd. Dan kunnen alle bezwaarmakers hun zegje doen. De exacte da tum iS nog niet bekend. De nieuwe Warmondse sporthal achter het Leerpad zal straks bijna perfect passen in haar omgeving. Het Warmondse ge meentebestuur is daarvan over tuigd, nu architect Gerard Dirks uit Den Bosch is ingeschakeld om een ontwerp te maken. Dirks staat bekend om zijn om- gevingsvriendelijke ontwerpen van sporthallen. De architect heeft inmiddels een voorlopig ontwerp gemaakt dat onlangs aan omwonenden werd gepre senteerd. Volgens het ontwerp van Dirks zal de sporthal, die een hoogte krijgt van negen meter, geen blokkendoos worden. Het dak loopt uit in een punt en het gebouw zal goed passen bij de rest van de nieuwbouw in het gebied. Onlangs hebben de'be- woners van onder meer de Geestlaan hun huizen betrok ken.. „De omwonenden waren over het algemeen wel tevreden over het voorlopige ontwerp", vertelt gemeentelijk woordvoer der Mosselman. „Ze maakten zich meer zorgen over de toena me van het verkeer als gevolg van de komst van de sporthal. En verder zijn ze vooral be nieuwd naar de invulling van de ruimte rondom de sporthal." De omwonenden kunnen te gen de sporthal zelf nauwelijks nog bezwaar maken, omdat op het moment dat ze besloten om in de nieuwe wijk Endepoel III te gaan wonen ook bekend was dat er een sporthal zou worden gebouwd. Architect Dirks had wel moei te om de kleedkamers van de hal binnen het bestek van de gemeente te plaatsen. Met wat meer ruimte aan de kant van de begraafplaats voor de laagbouw van de kleedkamers zou Dirks een beter ontwerp kunnen ma ken. „Maar dat zou weer een wijziging van het bestemmings plan noodzakelijk maken. We willen daarover van gedachten wisselen met de mensen die uitkijken op de plaats waar de kleedkamers in dat geval zou den komen te staan", aldus Mosselman. Om het zekere voor het onze kere te nemen, zal de architect nu twee ontwerpen maken: een ontwerp dat precies past bin nen het bestek en een ontwerp dat daar enigszins buiten valt. Als alles volgens plan verloopt, kan de bouw van de sporthal begin 1996 beginnen. B en W van Alphen leggen zich niet neer bij nieinve belastingmaatregel De verbouwing van het Geniecomplex aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn wordt tussen de vier ton en ander half miljoen duurder dan was begroot. In september vo rig jaar ging de gemeente er nog van uit dat de verbou wing, die nodig is om in het gebouw vijf gemeentelijke buitendiensten te vestigen, 6,8 miljoen zou gaan kosten. Door kostenstijgingen komt daar nu vier ton bij. Een nieuwe belastingmaatregel kan voor een tegenvaller van nog eens 1,1 miljoen zorgen. alphen aan den run ruud sep Burgemeester en wethouders hebben zich inmiddels neerge legd bij de eerste tegenvaller. Volgens het gemeentebestuur gaat het hier niet om een echte tegenvaller, omdat de prijsstij ging precies overeenkomt met de gemiddelde stijging van de bouwkosten. Hiermee was in eerste instantie echter geen re keninggehouden. De tweede (mogelijke) tegen valler heeft te maken met een belastingmaatregel. In maart van dit jaar heeft de regering een wetsvoorstel aangenomen waarin de zogenoemde sale- lease back-constructie illegaal wordt verklaard. Deze construc tie werd door overheden veel vuldig gebruikt om bij bouw projecten een BTW-voordeel te behalen. Door een nieuw ge bouw op papier aan een stich ting te verkopen en het vervol gens weer 'terug te leasen', kon den overheden de BTW op de bouwkosten terugvragen. B en W van Alphen leggen zich echter niet zomaar neer bij deze maatregel. Het wetsvoor stel heeft nog altijd niet de sta tus van wet, wat voor het ge meentebestuur voldoende re den is om de belastingtruc voorlopig door te zetten. De no taris is verzocht de papieren voor de op te richten stichting in orde te maken. Aan de ande re kant is er bij de exploitatie- opzet voor het gebied al wel re kening gehouden met het niet doorgaan van het belasting voordeel. De gemeente Wassenaar heeft een nieuw fiets- en voetpad aangelegd naar recreatiege bied Met Valkenburgse Meer. Het nieuwe pad loopt vanaf de Hogeboomseweg langs de Zijl watering tot aan het Valken burgse Meer. Bij de gemeente grens sluit het pad aan op het nieuwe provinciale fiets- en voetpad. Het provinciale pad loopt door tot aan de parallel weg bij de Rijksstraatweg. Voor de aanleg van het pad heeft de gemeente subsidie gekregen van de provincie. Veel fietsers en wandelaars maken inmiddels al gebruik van de nieuwe verbinding tus sen Wassenaar en het meer. Om het gemeentelijke deel van het fietspad te kunnen aanleggen is in 1992 het be stemmingsplan voor het ge bied gewijzigd. Om het recrea tieve element te versterken, zijn langs het fietspad een picknicktafel en banken ge plaatst. Bovendien is getracht het pad in te passen in het landschap door het planten van bomen, waaronder eisen en knotwilgen. Bij de provincie Zuid-Hol land bestaan plannen om een tweede fiets- en voetpad aan te leggen. Dit pad gaal van de gemeentegrens langs de Zijl- watering naar Valkenburg lo pen. Hierdoor krijgen Wasse naar en Valkenburg een direc te verbinding. Vanwege de zandwinning kan dit pad pas in het jaar 2006 worden gerea liseerd. tpe stof-ellende, waarover de Bewoners van de Oude Vaart- (veg in Oegstgeest klagen, is bij na verleden tijd. De gemeente isfalteert de verbindingsweg ussen de Haarlemmerstraat- kgveg en de wijk Morsebel, kort IJa de bouwvakvakantie. Tot die «ijd is de weg afgesloten voor personenwagens en rijdt er dus IvApog slechts een enkele vracht- jvagen overheen. De omwonenden van de hebben de afgelopen jjnaanden behoorlijk in de stof- jj ivolken gezeten. De weg werd inpiet alleen door bouwverkeer, ook door nogal wat bur- Kers gebruikt. De gemeente heeft naar aanleiding van de een paar keer ge- elproeid, maar met de enorme van de afgelopen we bood dit nauwelijks soelaas. 1 Oegstgeest laat onderzoeken of de voorzieningen, die er in het dorp voor ouderen zijn, wel aan de vraag en behoefte voldoen. De ge meente heeft hiervoor ruim 36.000 gulden uitgetrokken. Zo wordt gekeken naar de huisvesting en de vraag daarnaar, de mate van verzorging en de behoefte daaraan en worden landelijke en gemeentelijke woonvoorzieningen met elkaar vergeleken. De rijksoverheid heeft besloten dat gemeenten een 'centraler' rol moeten spelen in het ouderenbeleid. Het Haagse adviesbureau ODRP stelt het rapport op. In oktober moet het in concept klaar zijn. >en haag/alphen a 'ersbureau cerberus )e officier van justitie bij de echtbank in Den Haag heeft j jisteren twee jaar cel en TBS - net dwangverpleging geëist te- ;en een 29-jarige Alphenaar. De 'e nan bekende ontucht te heb- n >en gepleegd met zijn twee ninderjarige stiefdochters. Vanaf '93 begon hij de doch- ertjes van de vriendin met wié lij toen samenwoonde te betas ten. Psychiaters van het Pieter taancentrum verklaarden de n\lphenaar 'verminderd toereke- lings vatbaar'. Zij achten de op herhaling 'aanzienlijk'. De man was vroeger, net joals zijn vriendin, zelf incest- -slachtoffer. In '88 werd hij voor eenzelfde soort delict veroor- Ik wil nu behandeld worden voor het weer misgaat", aldus de Alphenaar. Officier van justitie, mr. E. Kooien, wil echter dat de Alphe naar eerst nog een poosje ach- ter de tralies verdwijnt: „Ik vind dat van belang gezien de ernst van het feit en de mogelijk ern stige psychische gevolgen voor de slachtoffers en hun moeder". Advocaat, mr. J. van den Heu- 5 vel, drong er bij de rechtbank "op aan zijn cliënt zo snel moge- lJ lijk naar de TBS-kliniek te stu- rn. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Echtpaar in bed overvallen nieuwkoop» Een echtpaar, dan aan het Noordeinde in Nieuw koop woont, is gisternacht in bed overvallen door twee gewa pende inbrekers. Het paar werd omstreeks half zes gewekt door de twee mannen, die de slaapkamer inliepen. Ze waren bewa pend met een groot mes en een koevoet. Het duo eiste geld, maar het echtpaar kwam het bed uit en joeg het tweetal op de vlucht. Ze zagen nog wel kans een geringe hoeveelheid geld buit te maken. Vrouw moet kluis openen alphen aan den run» Een 84-jarige vrouw is vannacht in haar wo ning aan de Oudshoornseweg in Alphen door een gemaskerde inbreker gewekt en gedwongen een kluis te openen. De vrouw gaf hieraan gehoord waarna de dief de woning met nog onbe kende buit verliet. uDrie vrouwen gewond ^1 leiderdorp Drie vrouwen zijn gistermiddag gewond geraakt bij t een aanrijding op de provinciale weg 6 in Leiderdorp. Een 45-ja- rige vrouw uit Voorburg verleende op de kruising met de Leidse weg geen voorrang aan een 49-jarige automobiliste uit Rijpwete- P ring. Er onstond een botsing, waarbij de twee bestuursters en een passagiere kneuzingen en snijwonden opliepen. Het drietal ne) kon na behandeling in het Rijnlandziekenhuis weer naar huis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15