Nieuw servicenummer politie ïijl en Vliet blij met arbeidersmonument Leiden Overvaller heeft ongelukkige hand van slachtoffers kiezen Fietstochten Swifttoer in Leidse regio luisarts Crul pakt ibaksindustrie aan Agent gelooft zijn eigen ogen niet Seniorenwoningen zijn erg in trek leiden De 13 seniorenwoningen die Zijl en Vliet bouwt achter het nieuwe kantoor aan de Ko- revaarstraat zijn erg in trek. „Er hebben al zo'n 130 men sen voor gebeld", vertelt di recteur Kees Noort van de corporatie. Zijl en Vliet verwierf het bouwterrein bij de aankoop van de Vooruit. Noort: „De WBL had er een bouwplan voor in de tas, maar kon de exploitatie niet rondkrijgen. Ik dacht dat het wel kon en het is gelukt." „Op de achterkant van een sigarendoos hebben we uit gerekend dat we er 13 wo ningen kwijt konden. Wij wil den er per se seniorenwonin gen van maken, want daar is veel vraag naar. Dat betekent wel dat je er een lift bij moet maken en dat maakt het plan 100.000 tot 150.000 gulden duurder." Toch wist Zijl en Vliet er sociale huurwonin gen van te maken, met een huur van gemiddeld 745 gul den per maand. Ouderen vallen flauw vanwege te warm weer Zo'n tien ouderen zijn giste ren in Leiden onwel gewor den in verband met de broei erige warmte. Een aantal van hen is overgebracht naar zie kenhuizen in de regio. Door het wanne weer de afgelopen weken worden vooral oude ren onwel, aldus de l.eidse politiewoordvoerder Robert Blom. „Maar gisteren waren het er wel uitzonderlijk veel." In vier gevallen moest medi sche hulp worden verleend. Een man die zojuist het Aca demisch Ziekenhuis Leiden had verlaten na een poliklini sche behandeling werd al wandelend op de Blauw- poortsbrug duizelig. Hij viel en had een gat in zijn hoofd. De man werd daarop terug gebracht naar het AZL. Een 86-jarige vrouw werd niet goed in een supermarkt aan het Bevrijdingsplein. Zij kwam ten val en brak ver moedelijk haar heup. De vrouw werd overgebracht naar het Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp. Een 80-jarige Leidse viel flauw in de Digros-parkeer- garage aan de Langegracht. Na even te zijn bijgekomen in een ambulance kon zij haar weg vervolgen. Onwel werd ook een 73-jarige die aan het zwemmen was in het zwembad De Zijl. Zij is uit het water gehaald en overge bracht naar het AZL. Woordvoerders van zie kenhuizen in de Leidse regio melden overigens dat het aantal mensen dat met klachten over warmte wordt binnengebracht niet opval lend hoog is. „We kunnen aan klachten over warmte vaak ook niet meer doen dan de mensen in een koele ka mer leggen", aldüs woord voerder Pieter van Dam van het AZL. Jacqueline Vink, woordvoerster van het Rijn landziekenhuis in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn, zegt wel dat het aantal mensen met zomerse klachten opvalt. „We krijgen redelijk veel mensen binnen met eerste graads verbrandingen door te lang zonnebaden en met wespesteken. IDAG 28 JULI 1995 VAKANTIE - De inschrijving voor de vakantie-activiteiten voor tie ners en jongeren heeft plaats op maandag 21 augustus van 10.00 tot 16.00 uur in buurthuis De Morschwijk of buurthuis Stevenshof. Inschrijving is noodzakelijk om mee te kunnen doen. Op het pro gramma staat kwalleballen, een sportmiddag (2,50 gulden), vliegers maken (2,50 gulden), roeien (2,50 gulden), een nacht-strandwande ling (5 gulden) en een video-avond. Betalen bij inschrijving. Motoragent ziet geen heil in achtervolging snelle brommer leiden fietser zou verdwijnen nam de motoragent hem een porte monnee met 82 gulden af. On danks deze borg reed de snel heidsduivel even later toch met grote snelheid weg. De motoragent besloot om re denen van verkeersveiligheid de achtervolging niet in te zetten. Het geld in de beurs wordt door de politie beschouwd als de be taling van de boete wegens te snel rijden. De bestuurder van een opge voerde bromfiets is gisteren ontsnapt aan een motoragent. De jongeman reed met hoge snelheid over het Levendaal. De motoragent hield hem aan. Hij verzocht de jongen op zijn bromfiets mee te gaan naar het politiebureau aan de Langeg racht, waar de bromfiets op een rollenbank kon worden getest. Om te voorkomen dat de brom- Drie berovingen leveren geen cent op aad rietveld Hij heeft al eens een jaar geze ten voor diefstal met geweld. Hij heeft 150 uur dienstverlening opgeknapt voor een beroving en boetes betaald en een week gezeten voor winkeldiefstallen. Maar hij legde nooit een beken tenis af. Gisteren stond een 33- jarige Leidenaar van Antilliaan se afkomst opnieuw voor de rechter voor drie pogingen tot beroving. En opnieuw hield hij vol dat hij zo onschuldig was als een lammetje. Wat officier van justitie E. Koole er niet van weerhield een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van drie jaar te eisen. Op de avond van de 4e maart zou de man in de Leidse bin nenstad twee keer iemand ge vraagd hebben om een gulden voor de telefooncel. Op het mo ment dat zij hun portemonnee trokken sloeg hij die uit hun handen en probeerde hem op te rapen. Eén keer zou hij een mes getrokken hebben. Dezelfde truc herhaalde hij op 21 april nog eens op de Lange Mare, al weer zonder het gewenste re sultaat. Eén van de slachtoffers her kende hem van politiefoto's, een tweede wees de 33-jarige aan bij een spiegelconfrontatie. De methode van beroven was steeds dezelfde en de signale menten die slachtoffers en ge tuigen opgaven kwamen over een. Maar dat betekende niks, vond de verdachte: „AI die An tilliaanse mensen lijken op el kaar, weet je", zei hij legen rechtbankpresident I. de Vries. Officier Koole vond de ver dachte maar een raadselachtige man. „Overdag lijkt zijn bestaan aardig op poten te zijn, maar 's nachts houdt hij er kennelijk een ander leven op na." In de onschuld van de verdachte ge loofde zij volstrekt niet. „Me neer ontkent altijd, tegen beter weten in." De berovingen hadden de verdachte - zo hij ze al had ge pleegd - geen cent opgeleverd. De eerste keer werd hij zelf 'slachtoffer', omdat de man die hij wilde beroven hem met een welgemikte kaakslag tegen de grond sloeg. Bij de tweede po ging gooide een passerende fietser roet in het eten. Die hield de aanvaller in de houdgreep, zodat het slachtoffer zijn eigen portemonnee weer van de grond kon rapen. De man die hij een paar weken later op de Lange Mare had willen beroven was ook al uit stevig hout ge sneden en kwam als winnaar uit de worsteling. Koole: „U kiest wel steeds mensen uit die niet voor een kleintje vervaard zijn." Raadsman G. Bos vond het bewijsmateriaal van de officier van justitie flinterdun. Net als zijn cliënt wees hij op de 'bijzondere gelijkenissen tussen mensen van de Antillen'. „Zou er geen sprake kunnen zijn van een persoonsverwisseling", vroeg hij zich af. De advocaat vroeg vrijspraak voor het geval de rechtbank zijn mening over de slechte bewijs voering deelde. En mocht de rechtbank toch besluiten dat de 33-jarige schuldig is, dan moest zijn cliënt op de avonden van de berovingen wel zwaar onder invloed van alcohol of marihua na was geweest. „Want hoe kan het anders dat hij zich er niets van herinnert?" De verdachte had nog een ongewone uitsmijter voor de rechtbank. „Misschien", zei hij, „waren die slachtoffers zelf wel dronken, en weten zij niet meer wat er die avonden is gebeurd." De rechtbank wijst op 10 augus tus vonnis. leiden De Leidse Toerfiets Vereniging Swifttoer heeft in augustus ver schillende routes door de regio uitgezet. Op zondag 6 augustus wordt de Rivierentocht gereden (40 of 60 km), op 13 augustus de Rijnmondtoer (35 of 60 km), de Vakantietochten (30, 50 of 80 km) worden gefietst op 19 au gustus. De Haarlemmermeer- tocht (35 of 65 km) staat op 20 augustus op het programma en op 27 augustus is de Plassenrit (35 of 65 km) aan de beurt. Starttijden tussen 8.30 en 12.00 uur vanaf het clubhuis aan de Willem van der Madeweg. Deel name kost 2,50 gulden. ie coöperatieve gedachte van de Vooruit past bij ons leisjes bedelen om geld jen» De politie heeft gisteren aan de Steenstraat twee meisjes H 10 en 11 jaar aangehouden omdat zij liepen te bedelen. De isjes zouden 's ochtends door hun moeder uit een grote dure |o zijn gezet om te gaan bedelen. Tegen zes uur kwam de ieder haar kinderen halen. Zij werd echter opgewacht door de (itie die haar heeft onderhouden. De kinderbescherming is in- ichakeld. n-3 l' Jotor van boot gestolen ?1Aen« Een 67-jarige man uit Leidschendam heeft gisteren aan- 7 U(je gedaan van diefstal van de buitenboordmotor van zijn 3pt- De boot lag in een jachthaven aan het Zijleiland. Toen de Idschendammer langskwam om zijn pas herstelde motor uit 7 pesten bleek deze te zijn verdwenen. De motor heeft een prde van 4500 gulden. /NNO 1895 Zaterdag 27 Juli de kinder- en familie-voorstelling van hedennmiddag, in het /péatre des Attractions" Spriet, werd, ouder gewoonte, gratis Igang verleend aan de kinderen van het H. G.- of Arme Wees- f Kinderhuis alhier. Klein en groot waren recht dankbaar voor EB/J groote genot, hun aldaar verschaft en dat nog lang onder- •chtirp hunner gesprekken of spelen zal blijven. a?>NNO 1970 dinsdag 28 juli J laatste tijd bereikten ons geregeld telefoontjes van taxi-on- Bgfnemers, die zich sterk gedupeerd voelen, door „grappenma- ts" die een wagen bestellen op adressen van mensen, die daar emaal niet om gevraagd hebben. Dit soort verloren ritten nnen in sommige gevallen het bedrijf een aanzienlijke schade rokkenen. Om van de veroorzaakte ergernis nog maar niet te leken, seri yken is geen kootjeknakken iarts Ben Crul uit Leiden het Bureau Voorlichting ik (BVT) aangeklaagd. Hij |t dat het BVT de Tabakswet reedt met haar reclame- Ipagne 'Genieten moet mo- waarmee het genieten van :etten wordt bedoeld. Met reclamespots wordt de op van tabaksprodukten nderd, terwijl tabaksrecla- 'P radio en televisie al ge- le tijd volgens de Tabakswet •den is. Crul heeft de keu- idienst van waren in Alk- die over de Tabakswet gevraagd een onderzoek in Itellen. Hij eist stopzetting ide uitzendingen van de ge- akte reclamespots. de reclamecampagne pt hinderen overlast van ro- I vergeleken met gêdragm- ;oahrkauwgom -kauwen en knakken. Crul vindt kauwgom en het knakken van de handen nauwelijks irritant, zeker niet als je het gaat verge lijken met de schade aan het menselijk lichaam die door ac tief en passief roken wordt ver oorzaakt. „Ik zie daarvan dage lijks de gevolgen. Het roken van sigaretten wordt in de reclame campagne voorgesteld als min der schadelijk en hinderlijk dan het in werkelijkheid is. Roken wordt neergezet als en maat schappelijk volstrekt aanvaard bare gewoonte. Rokers zullen daardoor aangemoedigd wor den om te blijven roken, jonge ren zullen gemakkelijker, gaan roken", stelt Crul. Ben Crul staat bekend om zijn acties tegen het roken. De huis arts was ook betrokken bij de beklimmen en afdekken van de grote tabaksreclame (de cow boy) op de Plesmanlaan, jaren geleden. n aad rietveld estig jaar oude tegel van de aal-democratische arbei- t partij (SDAP) die bij de ge- 1 telijke sloop van de oude leratieve broodfabriek de w ruit aan de Korevaarstraat enl gevonden kreeg een ere cts in de hal. Gisteren en laag verhuisde woning- wvereniging Zijl en Vliet 3 het nieuwe pand, dat is etrokken achter de geres teerde gevel. „Een pand dat v cochten omdat het een mo is van de arbeidersbe- ing, van de coöperatieve ge- ïte", zegt directeur Cees irt. „Dat past bij ons karak- k word er bijna weer socia- ncich van", glimlacht hoofd en bewonerszaken Barnhoorn bij het verhaal Kj de SDAP-tegel. Zijl en Vliet a. t ook deels een socialisti- achtergrond. Ontstond in 1 uit een fusie van de katho- o<corporatie De Goede Wo- n en de socialistische Een- ,st :ht. Een jaar later kwam de stelijke woningbouwvereni- 1 j uit Voorschoten daar nog jl en Vliet beheert inmiddels a vierduizend woningen en daarmee een middelgrote miingbouwvereniging. Maar zo'n twintig medewerkers i'el nog steeds een kleine or- IJI isatie. „De Goede Woning 1S vier medewerkers op 1700 tgiingen", vertelt Noort. lar dat was nog in de tijd dat bestuur veel zaken op zater- l! afhandelde en de penning- :ster in zijn vrije tijd zelf de ir ophaalde. Dat is voorbij, Lr we streven er nog steeds r met zo weinig mogelijk ïsen te werken." 7 rie jaar geleden kwam De de Woning van een krap en *nig representatief bedrijfs- 0 d aan de Pelmolen naar het uttersveld. Twee andere lse corporaties - Ons Doel ri le WBL - hadden daar al een toor. „Wij waren hier ook j'ag gebleven, maar na twee y es werd het gewoon weer te p. We hebben nog gepraat t Ons Doel om een stuk van kantoor over te nemen, ie ir dat ging niet. Dus moes- we hier weg." ijl en Vliet bekeek tal van toren, maar met het verval- Woningbouwvereniging Zijl en Vlie taureerde gevel van de Vooruit aan len pand De Vooruit aan de Ko revaarstraat was het liefde op het eerste gezicht, vertelt Noort. En al ontdekte de architect dat de topgevel bijna los hing, en de staalconstructie dus vernieuwd moest worden, het pand is per vierkante meter niet duurder dan andere kantoren. Voor Zijl en Vliet is de ligging ideaal: in de Leidse binnenstad en toch goed bereikbaar voor huurders uit Voorschoten. Bij de restauratie is de voor gevel in de oude staat hersteld. Dat was geen eis van de ge- 'erhuisde gisteren en vandaag naar I Korevaarstraat. meente, vertelt de directeur. „Want De Vooruit mag beeld bepalend zijn, het is geen mo nument. De gemeente was al lang blij dat het een nieuwe, so ciale bestemming kreeg. Maar we hebben het gerestaureerd op basis van de crude tekeningen. Daarbij zijn deuren die in het midden waren aangebracht weer weggehaald en vervangen door ramen. Want zo was het oorspronkelijk: deuren aan de punten van de gevel en daartus sen ramen. We hadden dat niet zo hoeven doen, maar ja, je et nieuwe kantoor achter de geres- foto holvast/mark lamers koopt zo'n pand niet om de voorgevel eruit te donderen." Aan de voorkant kwam de naam Ceres terug. De Vooruit verdween naar de zijgevel. Ce res - de Romeinse godin van de landbouw - was de naam van de broodfabriek die in 14894 aan de Korevaarstraat werd ge bouwd. Noort: „Het pand staat in Leiden natuurlijk bekend als de Vooruit, maar dat is dan weer onze eigenwijzigheid." In de Vooruil heeft Zijl en Vliet weer voldoende ruimte. „Als we een nieuwe fusie krijgen niet meer, maar daar ga ik niet vanuit", zegt Noort. Hij hoeft niet zo nodig mee te doen aan de schaalvergroting in corpora- tieland. „Ik ken corporaties die door fusies zijn gegroeid tot 15.000 woningen en nu weer al lemaal districtskantoren ope nen, omdat ze onbereikbaar zijn geworden." Ook uitbreiding van het bezit is voor Zijl en Vliet geen must. „Wij zijn geen ontwikkelaar die weilanden koopt om dure hui zen op te bouwen. We hebben een paar jaar geleden zelfs be dacht: als we geen huurhuizen voor minder dan 1000 a 1100 gulden per maand kunnen bou wen moeten we maar stoppen met nieuwbouw. Dan gaan we de huizen die we hebben goed beheren. In de Kooi staan onze monumenten. Daar gaan we dan goed voor zorgen." De politie Hollands Midden krijgt er op 10 oktober een nieuw telefoonnummer bij. Voor het inroepen van hulp van de politie in situaties die niet direct levensbedrei gend zijn, moet voortaan 06-8384, worden gedraaid. Voor situaties waarin 'elke seconde telt' blijft 06-11 het aangewezen alarmnummer. leiderdorp Monica wesseling mensen meer duidelijkheid te geven. „In de regio Hollands Volgens C. van Egmond van Midden zijn tientallen politie- Hoüands-Midden is de nieuwe bureaus en dus is het elke keer lijn in het leven geroepen om de de vraag wat je moet draaien als er politie nodig is, die niet com pleet met zwaailicht en sirene hoeft aan te treden." Een melding bij 06-8384 komt binnen bij de meldkamer van de politie op het hoofdbureau in Leiderdorp. De centralisten hebben direct contact met de wagens van de politie en kun nen dus meteen assistentie naar de plek toesturen. „Na een in braak, of als je ergens een ver dacht persoon ziet lopen. De centralist bepaalt hoe snel er in gegrepen moet worden." Een melding bij 06-11 komt op een centraal alarmnummer binnen en de centralist daarvan moet de plaatselijke brandweer, politie of ambulance inroepen. Toch brengt een melding via dit nummer altijd sneller hulp om dat de politie met de grootste spoed in actie komt. Voor het maken van een af spraak met een plaatselijke agent, bijvoorbeeld om eens te babbelen over een betere bevei liging van het huis, blijft het plaatselijke politiebureau de aangewezen plek. Goed In de regio Zuid-I lolland-zuid is al een jaar geleden een apart servicenummer ingesteld en de ervaringen daar zijn goed. léiden Een motoragent moest gisterochtend op de Kanaalweg in Leiden even zijn ogen uitwrijven bij het zien van twee op elkaar geplakte auto's. De constructie bleek een promo tiestunt te zijn van het lijmmerk Pattex ('Dat plakt alles'). De agent en verschillende nieuwsgierig toegesnelde collega's bekeken de wagen van alle kanten. Helemaal gelijmd bleek het bovenste autootje echter niet te zijn. Verschillende bouten hielden het op zijn plaats. „Volgens de reclamecampagne zijn de auto's op elkaar gelijmd, maar met die laklaag zou dat natuurlijk nooit kunnen", aldus een woordvoerster van Henkl Nederland, de fabrikant van de lijm. Zij verzekert vervolgens haastig dat de lijm de auto wel zou houden, maar dat de bouten verplicht zijn gesteld door de rijksdienst van het wegverkeer. De Leidse agenten waren bepaald niet de eersten die de dubbele auto aanhielden. Volgens de Henkl-woordvoerster rijdt de promotiewagen tweemaal per week door het land op weg naar bouwmarkten en wordt de auto gemiddeld drie keer aangehouden. De Leidse agenten wilden wel geloven dat de auto op de Nederlandse wegen mag rijden, maar bege leidden het vehikel voor de zekerheid naar een bouwmarkt aan de Flevoweg. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13