V 1 Bakboord Aardige boot, met een aardige naam 'Blijf uit de dooie hoek van de binnenschipper' Spreekwoord rtfflAK Be cool... Drink free! [Op het water is geen limte voor invaliden droog Rotstreek op het water DAG 28 JUL11995 VERWACHTING VOOR MORGEN ii hoot van het Leidsch Dagblad vaart deze week over de Oude tussen Katwijk en Bodegraven. Tips en suggesties voor de en er krant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven aan de ver- ers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de 071-356441). tst ieen openbaar gebouw te inden of er is wel voor veel ;eld een invalidenlift in langebracht. Geen restau- ant dat geen aangepast toi- ;t heeft voor lichamelijk ge- landicapten. En geen dorp lat niet een paar parkeer- ilaatsen beschikbaar houdt ior de bezoeker die slecht r been is. Maar op het wa- er ligt dat wel even anders. Taar zien ze de invaliden makkelijk over het hoofd. De man staat te grommen n de Katwijkse kade. Hij is tos en blijft boos. Totdat lij is uitgesproken. H. Wa- rsveld is de naam, inwo- ler van het mooie stadje Ireukelen aan de Vecht en jn het trotse bezit van een aai motorjacht. 72 jaar is ij nu en boos omdat er liets voor invaliden op het 'ater wordt gedaan. Niets? lou ja, de ligplaatsen voor Ten met invalide opva- inden zijn op de vingers in één hand te tellen. En it hij hier op de kade staat leeft hij te danken aan de meente Katwijk, die maar iefst drie invalidenplaatsen leeft gerealiseerd. Waversveld vaart al jaren Tiet zijn invalide vrouw (67) over de Nederlandse wate- "en. In de zwaaikom aan het eind van het Prins Hendrik kanaal - waar de invaliden- ilaatsen zich bevinden - is lij vaste gast. In het voor aar vraagt hij de speciale vergunning aan die steevast 1 wordt verleend. „Maar Kat- - Wijk is een uitzondering hoor. Dat komt omdat de .gemeente het hier regelt. Want in al die jachthavens kun je het wel vergeten. Kijk, die liggen toch wel vol. Waarom zouden ze dan re kening houden met invali den?" Mevrouw Waversveld zit in een rolstoel, haar been werd jaren geleden geam puteerd. Om aan wal te kunnen komen heeft ze een lage steiger nodig. Een stei ger die breed genoeg is om met een rolstoel over te kunnen rijden en om met krukken over te kunnen lo pen. „Dus niet zón wankel en smal steigertje zoals je die in de meeste jachtha vens ziet. Er wordt geld als water verdiend, maar wat voorzieningen betreft... Twee wcs en een douche voor een paar honderd schepen, 't Is toch diep treurig." Waversveld weet zeker dat er behoefte is aan aan- meerplaatsen voor invali den. „Je ziet toch steeds meer ouderen op het water. Deze drie plaatsen in Kat wijk zijn ook de hele zomer bezet. Ach, er zal ook wel eens een beetje misbruik van worden gemaakt. Want hier betaal je maar negen gulden in de week, in de jachthaven een tientje per dag." Het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond kan rekenen op een boze brief van Waversveld. Of ze het probleem nu eindelijk eens willen aanpakken. Niet dat hij veel hoop heeft dat het helpt. Op eerdere brie ven werd nauwelijks gerea geerd. Maar Waversveld laat zich niet ontmoedigen. Zo boos is hij. GERT VISSER Lisa Imminga-Ver- haar: „Ik heb soms het idee dat de echt oude mensen denken dat Juliana nog koningin is." FOTO HOLVAST- /MARK LAMERS Cultureel tripje Donderdag27juli, De Vliet Vandaag een culturele trip. Er stappen twee kunstredac teuren aan boord. Doel van de reis is om architectoni sche hoogstandjes langs De Vliet te bewonderen. Op het gevaar af voor cultuurbarbaar te worden versleten, doe ik net alsof ik het interessant vind. We zijn al een half uur aan het varen en veel bijzon ders heb ik nog niet gezien. Langs de kant kijkt een koe de voorbijvarende LD-bemanning verveeld aan. Ik voel met haar mee, het is weinig spectaculair. Achter haar doen twee tochtige soortgenoten een 'vies' spelletje en het is maar goed dat mijn dochter niet aan boord is. Anders had ik haar moeten uitleggen dat het ene koetje zand in de ogen heeft en dat het andere koetje haar naar huis brengt (vrij naar Wim Kan). Ik hoop op een beetje opwinding bij de Vlietlandbrug, maar de opgeschoten jeugd die de laatste dagen boten vanaf de wal met blikjes bekogelde, houdt zich schuil. De lafaards. Wordt het dan helemaal niets vandaag? Een soms oplichtend lampje pal naast het contactslot redt de dag. Mijn collega-kapitein had me al gewaar schuwd: let op dat lampje, want dat kan best wat bete kenen. En of het wat te betekenen had. Een telefoontje (ik zei toch al, telefoon aan boord is handig) naar de eigenaar van de boot, leverteen levendige discussie op: ,,Je hebt vanmorgen toen je wegvoer toch wel even het oliepeil nagekeken?" Dat zijn van die momenten dat het zweet binnen een seconde op je voorhoofd staat. „Ehhh, moest dat dan?" Stilte aan de andere kant. Eigenaar moet zich bedwin gen om niet boos te worden: „Hoor 'ns even, een beetje kapitein controleert iedere dag het oliepeil." Al het zelfvertrouwen dat ik afgelopen'dagen heb op gebouwd, is in één keer weggevaagd. Nog geen schram metje zit er op die schuit en dan dit. Ik probeer nog: „Dat had je me dan wel even mogen zeggen. Maar die opmerking maakt geen indruk. De eigenaar neemt geen risico, stuurt ons naar de wal en laat onmiddellijk een monteur komen. Wat blijkt: de olievoorraad is zo goed als op. „Jullie hadden vandaag niet ver gekomen", zegt hij en ik voel de priemende blikken van de colle ga's: „Ik dacht dat-ie zo'n goede kapitein was. Dan brengt de monteur redding. Hij kijkt me aan en zegt„Hart stikke goed dat je gebeld hebt, anders was het helemaal fout af gelopen. Ik glim weer van trots en kan de beste man wel zoenen. ROB ONDERWATER flinke periode met zon Henk Schreuder, chef-kok van het gerenommeerde Oegstgeester restaurant De Beukenhof, levert speciaal voor De Waterkrant een aantal zomerse recepten. Dit is aflevering 2. In amandelschaafsel gepaneerde zalm Ingrediënten: Als een zoete herinnering komt ze aan- glijden: de Koningin Juliana. Een rond vaartboot die vanaf de ligplaats in Am sterdam dagelijks dagjesmensen naar Avifauna brengt. Een aardige boot, met een aardige naam. Waarom is er eigenlijk voor die naam gekozen? Lisa Imminga-Verhaar, die samen met haar man Kersten de rondvaart boot in de vaart houdt, is trots op de Juliana. „In 1960 hebben we een boot gekocht die deze naam al had. Toen we in 1970 een nieuwe boot kochten, hebben we de naam gehouden omdat onze klanten die inmiddels goed ken den. Ik krijg nog dagelijks oudere men sen aan de lijn die vragen of ze echt wel met de Juliana meegaan. Ze willen niet met een andere boot. Maar Julia na is nog nooit aan boord geweest. Wel aan boord van The Blue Star, een andere boot van ons. Daarop heeft ze met haar moeder nog een kopje koffie gedronken." „Ik heb soms het idee dat de echt oude mensen denken dat Juliana nog koningin is, maar zeker weet ik dat niet. Ik vind Beatrix een prima konin gin, maar ze is wat zakelijker dan haar moeder. Juliana was toch net je oma bij wie je een bakkie kon gaan drinken. Wij blijven haar naam altijd houden. Ook als ze straks dood is." Net voor we afscheid willen nemen, brengt Lisa iets droevigs ter sprake. „Mijn man is op 1 juni 1962 veronge lukt bij de Wilhelminabrug in Leiden. Ik ga daar niet graag meer naar toe, die plaats vermijd ik liever. Er was een groep belastingambtenaren aan boord. Mijn man was aan het werk in de ma chinekamer, hij moest er de wierbak schoonmaken. Zo'n wierbak zorgt voor de koeling van de motor. We kregen het sein dat we van een andere boot wat mensen moesten overnemen. Dat werd dus stoppen en afmeren. Mijn man dacht dat er wat aan de hand was toen de boot ineens langzamer ging varen. Hij kroop de machinekamer uit en liep snel over het gangboord naar achteren toen hij plotseling uitgleed." „Hij is letterlijk tussen wal en schip terechtgekomen. Het was een enorm sterke vent. hij heeft zich nog tussen die zware boot en de wal weten op te drukken om op de kant te komen. Ze hebben hem meteen vervoerd naar het ziekenhuis. Maar er was al niets meer aan te doen. Enkele dagen later is hij overleden. Hij werd verpletterd door zijn eigen boot." CEES VAN HOORE 4 tranches zalmfilet a 100 gram amandelschaafsel peper en zout 2 kropsla eiwit Dressing: 1 dl. witte wijn 1 dl. azijn 1 eetlepel honing 3 dl. arachide olie peper en zout Henk Schreuder Bereiding: Dressing: witte wijn, azijn en honing gladroeren in schaal. Peper en zout toevoegen en daarna olie doorroeren. Zalmfilet, peper en zouten, licht insmeren met eiwit en door het amandelschaafsel halen. Pan met olijfolie opzetten en als deze op temperatuur is de zalm aan weerszijden goudbruin bakken. Op de sla serveren die is aangemaakt met de dressing. Warmonder Jan Haasnoot geeft vaarcursussen Hij is nog niet aan boord of hij laat ons al zien dat onze 'mastworp' nu niet bepaald volgens de regels van de kunst is gelegd. „Maar daarin geef ik geen les hoor. Wat je bij mij leert zijn de re gels en de techniek die bij het varen met grote en snelle boten komen kijken." Warmonder Jan Haasnoot, zeiler en zoon van een binnenschip per, geeft vaarcursussen. Sinds 1992 verplicht een wet dat bestuurders van schepen langer dan 15 meter een vaarbewijs halen. Ook van boten die harder dan 20 kilometer per uur kunnen, moeten de eigenaars een vaarbewijs hebben. Op acht winteravonden onderlegt Haasnoot - die om de kost te verdienen bij de waterpolitie werkzaam is - zijn cursisten uit hoe de voor- rangsregels te water zijn, welke veiligheidsmaat regelen ze aan boord moeten nemen en wat voor reddingsmiddelen er op een schip dienen te zijn. „Het grappige is dat 80 procent van de cursis ten het voor de lol doet. Om zich nog eens extra in hun hobby te verdiepen. Niet omdat het nou moet van de overheid." Op het moment dat Haasnoot aan boord stapt, hebben we net afgemeerd in de Oude Rijn voor Avifauna. Daar waar de binnenschepen de bocht naar Woubrugge maken. „Een gevaarlijk punt, want als zo'n schip uit z'n roer loopt, is er geen houden meer aan." De brug die de sche pen passeren heeft rode en groene lichten en in het midden van de klap zit een geel licht. „Als je nu met deze boot bij die brug komt aanvaren", onderwijst Haasnoot, „moet je er goed op letten dat het gele licht niet brandt. Als dat wèl het ge val is, zijn ze de brug aan de andere kant aan het klaarmaken, zoals dat heet. Je hebt dan kans dat daar zo'n groot binnenschip voor de brug ligt. En als je niet op dat gele licht hebt gelet, kun je zo'n grote jongen tegenkomen. HeeJ ge vaarlijk. Dus let erop dat niet alleen de groene lichten branden, maar dat het gele uit is, vóór dat je onder die brug doorvaart." Stelregel op het water is dat klein voor groot moet uitwijken. Altijd. „Het criterium is die 20 meter. Ben je kleiner, dan moet je uit de weg voor alles wat groter is." Over veiligheidsmaatregelen aan boord, wil Haasnoot ook wel het één en ander kwijt. „Er gebeuren veel ongelukken met butagas en ben zine. Je moet elk jaar zorgen dat je butagaslei- dingen worden schoongemaakt en heb je een benzinemotor dan moet de motorruimte goed ventileren. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er damp, waardoor je schip ineens kan explode ren." Gelukkig heeft de Mistral een dieseltje. „Maar", zegt Haasnoot vermanend, „jullie heb ben geen reddingsboei en -vesten aan boord." Dat is dus even een minpuntje voor de LD-be- manning. Daar waar de beroepsvaart en de recreanten gebruik maken van de plas, kunnen gevaarlijke situaties ontstaan. „De beroepsvaart gaat altijd vóór. De cursus is erop gericht om de veiligheid Jan Haasnoot: „Er gebeuren veel ongelukken met butagas en benzine." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS op het water te bevorderen. En als ik zo aan het varen ben, merk ik dat het gedrag op het water beter is geworden." De cursus geeft hij uit pure liefhebberij. „Ik ben er trots op dat 98 procent van de cursisten al bij de eerste keer slaagt. En zit er een zwakke broeder bij, dan geef ik die nog een paar bijlesjes." Het water zit Haasnoot in het bloed. „Ik ben de zoon van een binnenschipper, de kiel is - om die vergelijking maar eens te gebruiken - gelegd in Katwijk. Daar ben ik te water gelaten. Van daar dat ik altijd op het water zit of ermee bezig ben. Ik geef vier cursussen per seizoen. En die zitten altijd overvol. Ik ben niet de enige trou wens, er worden hier in de buurt tal van vaar cursussen gegeven. Ook daar is het altijd hart stikke druk. De mensen hebben er gewoon lol in." Wanneer hij vertrekt, geeft hij nog een laatste waarschuwing: „Zorg ervoor dat je niet in de dooie hoek vari zo'n binnenschipper terecht komt. Ga dus niet vlak voor z'n boeg zitten, maar let erop dat je de schipper ziet staan. Dan kan hij jou ook zien." ANNEMIEK RUYGROK Tropische dagen en schoolva kantie. Wat is er dan leuker om als kind met een bootje de slo ten en grachten in Leiden af te kunnen struinen? Jaap (10) en Thijs (12) Smit zijn twee van die geluksvogels die dat kunnen. Of beter..., dat waren ze, want hun bootje is gestolen. Hun vader Pieter Smit ont dekte de diefstal een paar dagen geleden. Hij wilde het bootje ophalen uit de sloot bij de Kas teelhof in Leiden, waar het vaar tuigje volgens hem een paar da gen eerder nog stevig lag afge meerd. De wandeling was ech ter vergeefs, het bootje was foetsie. Een rotstreek, die diefstal. Want het ging overduidelijk om een kinderbootje. Een polyester scheepje van zo'n twee meter lang. „Twee kinderen kunnen er mee varen. Als twee volwasse nen er in gaan zitten maakt het bootje water." De boot was leeg achtergelaten. Roeiriemen, dol len, zitbankjes en een buiten boordmotortje worden steevast naar huis gebracht. Pieter Smit hoopt nu dat mensen die enig idee hebben waar het scheepje zich bevindt, de Waterkrant-re dactie bellen met hun tips. Het over een andere boeg gooien De boeg van een schip is het voorste gedeelte van de romp van een schip, uitlopend in de steven, de punt van het schip. De richting van de boeg geeft uiteraard tegelijkertijd de koers van het schip aan. Als een kapi tein zijn schip over een andere boeg gooit, betekent dat dat hij van koers verandert. Als iemand het in het dagelijks leven over een andere boeg gooit, betekent dat dat hij of zij het anders aan gaat pakken. Specifieker kan het betekenen: een gesprek een andere richting geven of van onderwerp veran deren, meestal om iets gedaan te krijgen. b.v. Haarlemmertrekvaart 10 2341 NP Oegstgeest 07 M70702 Stalling van schepen tot 20 ton binnen buiten Inbouw en onderhoud van motoren accessoires Mogelijkheden om zelf aan uw schip te werken Winkel met groot assortiment watersportartikelen -*■» Tegen inlevering van deze bon krijg je een gratis Frisdrank (0,25!) bij aankoop van een Big Mac"* of een Quarter Pounder'" met kaas. Alleen geldig bi] McDonald's" restaurancj Lelden. Beestenmarkt 6 cn McDrive" Leiderdorp, P Snoepweg 10. De» unblnllnj kun Je th l Meer dan tweeduizend mensen gered De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft vorig jaar 2013 watersporters en opvarenden van beroepsvaartui gen gered. Dat is 14,5 procent meer dan in 1993. De KNRM rukte in 1994 1183 keer uit. Dat was een record en een stijging van 13 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor. Dat blijkt uit het jaarverslag. Een woordvoerder van de KNRM kan niet precies de oorzaak van de stijging aangeven van de stijging. Die zou veroorzaakt kunnen zijn doordat onervaren watersporters, aangespoord door mooi weer, besluiten om bij voorbeeld het IJsselmeer op te gaan en dan in de problemen komen. Bovendien duurt het watersportseizoen steeds langer. Deze zomer zijn er overigens nog maar weinig water sporters in de problemen geraakt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11