Nozema verkent digitale horizon 'Yuppen in PvdA hebben niks met de bond' Feiten &Meningen De ene daad van terreur is andere niet DONDERDAG 27 JULI 1995 152 Srebrenica, Zepa, Bihac, en dinsdag Parijs. In Srebreni ca: verkrachtingen en verdwijningen. Zepa: meer van hetzelfde. Bihac: granaten. Parijs: 7 doden en 84 ge wonden na een bomaanslag op een trein. De media hadden de afgelopen weken geen gebrek aan bloed. Dinsdag, de dag waarop onbekenden een bom ach terlieten in een overvolle forensentrein, stond een piep klein berichtje in het dagblad Le Parisien, vakkundig verstopt op een binnenpagina, linksonder. Onder het minuscule kopje 'Algerije'; 'Dino Fausti, 48, een Itali aanse zakenman is overleden nadat hij enkele kogels in het hoofd kreeg. Sinds 1993 is een honderdtal buiten landers vermoord'. De ene terreurdaad is de andere niet. Gisteren bracht Le Parisien acht pagina's, compleet met grafische illu straties, over de bomaanslag van de vorige dag in het hart van Parijs. Ongeveer op hetzelfde moment waarop het station Saint-Michel in een bloedbad veranderde, ontplofte in Algerije ook een bom.- Balans: vijf doden, honderden gewonden. Maar voor zover de lezers van Le Parisien al van deze gruweldaad hadden vernomen, zochten ze in de kolommen van hun krant vergeefs naar informatie erover zelfs geen klein berichtje deze keer. Terwijl de wereld tranen plengt om Bosnië-Hercego- vina, blijft Algerije weinig meer dan een paar lijnen op de kaart. Dat is niet omdat de burgeroorlog daar min der bloedig is. Als het dodental er dinsdag beperkt was gebleven tot vijf, zou die 25ste juli 1995 in de annalen van de geschiedens zijn bijgeschreven als de vreed zaamste dag in drieëneenhalf jaar. Sinds het begin van de burgeroorlog in januari 1992 zijn in Algerije tussen de 30.000 en 40.000 doden gevallen. Dat is gemiddeld 200 per week, ofwel meer dan in Bosnië. Het getal van 200 doden per week is het officiële cij fer; het officieuze ligt hoger. Het weekblad L'Express ge waagde onlangs in een zeldzame foto-reportage van 800 per week, het dagblad Libération van 1.000. Geen enkele westerse journalist kan deze cijfers con troleren. De Algerijnse ambassade in Parijs geeft geen visa meer aan buitenlandse journalisten, die daar niet rouwig om zijn. De Groupe Armée Islamiste (GAI) in het land heeft zowel buitenlanders als journalisten de oor log verklaard, laat staan buitenlandse journalisten. Alle Algerijnse journalisten zijn met de dood be dreigd. 'Wie met de pen vecht, wordt met het mes ge dood', is een van de meer poëtische opwellingen uit het GAI-boek. Het dreigement is hooguit onnauwkeurig; veel van de journalisten die werden omgebracht, stier ven door de kogel. Alleen al de afgelopen twee jaar vie len ongeveer veertig journalisten, terwijl tienvoud daar van het land uit vluchtte. Sommigen van hen hadden brieven ontvangen met sprankelende teksten als: 'Ik heb de eer u te mogen inlichten over uw komende ver minking'. Het Algerijnse regime, dat eind 1991 de burgeroorlog over zich afriep door de verkiezingen te annuleren, houdt statistieken bij van de slachtoffers van de GAI en het meer gematigde Islamitisch Heilsfront (FIS). Voor het jaar 1994 werd het aantal doden gesteld op 6.388. In dit cijfer zijn niet de mensen begrepen die door le ger en politie werden gedood, maar juist daarom geeft het een goed beeld van wie de fundamentalisten als hun vijanden beschouwen. De grootste slachting was onder kantoorpersoneel aangericht: 2.207 doden. Daar na kwamen ambtenaren, 689, en advocaten en artsen, 670. Zakenlui: 350. Onderwijzers: 101. Journalisten: 21. Een vluchtige blik over deze morbide statistiek deed onmiddellijk de geest afdwalen naar Hitler, die beval de Poolse intelligentsia uit te roeien. Of naar Pol Pot, die Cambodjanen met brillen afslachtte. Maar'voor een 'déja vu' hoeft niet eens buiten Algerije gezocht te wor den. Aan het einde van de Algerijnse oorlog (1958-'62), toen Frankrijk al verloren had, bediende de pro-Franse OAS (Organisation Armée Secrète) zich van dezelfde tactiek. Doel van die tactiek was, aldus OAS-leider generaal Salan, om de 'beste moslim-elementen in de vrije be roepen (advocatuur, medische stand, etc.) te vernieti gen'. En aldus geschiedde, systematisch. Op een don derdag brachten OAS-commando's de postbeambten om, op een vrijdag de apothekers, op zaterdag de ma chinisten. Alleen al in februari 1962 waren er 553 moor den. Frankrijk staat op zijn kop, nu in het hart van Pa rijs één bom is ontploft. De OAS bracht in één nacht in Algiers 120 bommen tot ontploffing. Het gevolg is dat Algerije de onafhankelijkheid inging met een elite die was gedecimeerd. Schrijvers, journa listen, advocaten en anderen die een matigende in vloed hadden kunnen hebben op de islamitische bewe ging, waren uitgeroeid. En nu, ruim dertig jaar later, heeft Frankrijk aan zijn zuidgrens een Iran in het kwadraat. Een land met een verpauperd en ongeletterd volk dat zijn oren laat han gen naar demagogische mullahs, en een regime dat aanspraak maakt op alle hoofdstukken in het jaarboek van Amnesty International. De burgeroorlog in Algerije zal de komende jaren wel verborgen blijven voor het oog van de camera's. De we reld zal er pas over vernemen als die oorlog, zoals naar alle waarschijnlijkheid afgelopen dinsdag, even over slaat naar Parijs. Gevreesd moet worden dat dit steeds vaker zal geschieden. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT 'Alles wat met draadloze communicatie te maken heeft' De vertraging van de trein, een nieuw semafoonsysteem en de ontvangst van televisie- en radioprogramma's. Nieuw en oud werk voor Nozema, de Nederlandsche Omroep-Zendermaatschappij N.V. De exploitant van het Nederlandse zendernet slaat zijn vleugels uit. Zelfs het aanleggen van satellietverbindingen gaat Nozema niet uit de weg. Wie de digitale horizon wil ver kennen, heeft veel gemak van een hoge toren. Nozema heeft die. Trots steekt hij in het Utrechtse landschap omhoog. Het is de zendmast Lopik in de gemeente IJsselstein. De toren, met zijn 375 meter veertig me ter hoger dan de Eiffeltoren, oogt stabiel; maar Nozema is in beweging. Bij het bedrijf praten ze over het verplaatsen van zen ders alsof het tentjes op een camping zijn. Nozema, de naam staat tegen woordig op het testbeeld, doet in omroep en telecommunica tie. .Alles wat met draadloze communicatie te maken heeft", vat mr. Adriaan Rothfusz, direc tie-secretaris, samen. „Voor een groot deel zijn omroep en tele communicatie verwante techie- ken. Naar verwachting zal de grens tussen beide werkvelden verdwijnen." Jarenlang genoot Nozema be perkte bekendheid als het be drijf dat er voor zorgde dat het televisiesignaal bij de kijkers kwam. Klanten waren de lande lijke en regionale publieke om roepen, Radio Nederland We reldomroep en enkele lokale en commerciële omroepen. De toepassing van het zenderpark anno 1995 is verrassend. Noze ma wil de elektronische snelweg op. „De vertragingen van de Neder landse Spoorwegen worden via een etherprinter naar de sta tions verspreid", legt Rob Ver- saevel, account manager van de afdeling business development uit. Voorheen zond de NS faxen met nieuws dat bij aankomst al was achterhaald. Ook worden de zenders benut voor het door geven van enkele Nederlandse dagbladen voor blinden. Met een antenne kunnen abonnees het signaal opvangen en in braille dan wel gesproken tekst tot zich nemen. Eind dit jaar introduceert de maatschappij het resultaat van samenwerking met de Japanse elektronicagigant Seiko. Een ra diohorloge dat een mini-FM- scanner bevat, maar dat ook kan werken als semafoon of als doorgeefluik voor pakweg beursberichten, weersverwach ting of sportuitslagen. Teletekst om je pols dus. Digitalisering neemt, zo voor ziet Nozema, in de toekomst veel ergernis over storende ra dio- en televisiezenders weg. Rothfusz: „Zenders met dezelf de frequentie drukken elkaar weg. Bij nieuwe digitale radio en televisie versterken de on derlinge zenders in een netwerk elkaar. Dat is een wezenlijk ver schil met de huidige analoge zendtechniek." Het bedrijf, opgericht in 1935, had een stoffige reputatie. Te genwoordig is klantgerichtheid het motto: snelheid, kostenbe heersing, kwaliteit, zelfmanage ment. De klanten achter het scherm kwamen nog niet erg in beweging. Het nieuwe test beeld, sinds 1 juli op de buis, le verde dertig, meest negatieve reacties op. Maar om ldjkcijfers malen ze niet in IJsselstein. DEGELIJKHEID De vermeende stoffigheid ging wel altijd gepaard met degelijk heid. Nauwgezet werd voldaan aan de eis van beschikbaarheid: 99,5 procent van de tijd moet Nozema in de lucht zijn. Ver- saevel: „Dat halen we ruim. We zitten op 99,8." De controle wordt dag en nacht verricht in het Omroepzender Beheers Centrum. Met een speciaal computerprogramma kan elke storing in elke zender worden gelokaliseerd. Het is alert op elk rood lampje, dat een ongerech tigheid aanduidt. „Voordat een zender gaat haperen, kun je iets aan zien komen", zegt Jacques Eding van het beheerscentrum. „Alles dubbel uitgevoerd." De installatie van de zender voor een commercieel radiosta tion geldt als typerend voor de nieuwe werkwijze. Toen Classic FM vorig jaar een vergunning kreeg, wilde het station zo snel mogelijk de ether in. Twee No zema-medewerkers vlogen daarom naar Ierland om een tweedehands zender op de kop te tikken. Toen ze de zender hadden gevonden, besloten ze die uit elkaar te sleutelen en nog dezelfde nacht mee te ne men naar Nederland. Drie we ken later was Classic FM in de lucht. Staatssecretaris Nuis (media) maakte vorige maand bekend dat de positie van Nozema zal worden herzien. De maatschap pij wordt een structuurvennoot schap, waarin de aandeelhou ders een beperkte zeggenschap hebben. De Staat zal zijn aan delen afstoten. Nu heeft hij nog 59 procent in bezit. De rest is in handen van de NOS (40 pro cent) en de Wereldomroep (1 procent). Nozema-directeur R. Vader lonkt naar grote, interna tionaal werkende bedrijven, die de nieuwe mix van aandeelhou ders moeten vormen. KERSTBOOM Nozema, nu 140 werknemers, kon vroeger nauwelijks een be drijf worden genoemd. Roth fusz: „Het werk werd gedaan door mensen van de PTT. Tot de verzelfstandiging van de PTT had Nozema 56 jaar slechts één personeelslid, de administra teur." Die solist beheerde het kantoor, enige honderden me- De zendmast in Lopik, hoger dan de Eiffeltoren. ters van de zendmast gelegen in Lopik. De directe omgeving van mast en gebouw zal de komende ja ren sterk veranderen. In IJsssel- stein begint nog dit jaar de bouw van een nieuwe wijk, het Zenderpark, met 3.800 wonin gen. De wijk zal in de winter niet kunnen genieten van de feeste lijk opgetuigde zendmast. De 120 lampjes, een idee van de plaatselijke middenstand, maakten de toren de afgelopen vijfjaar tot 's werelds grootste kerstboom. Maar'zé^vefóbr- zaakten te veel schade aan de kabels van de mast. Door de aanleg van de wijk Zenderpark foto anp ruud hoff moeten mogelijk enige kleinere zendmasten worden verplaatst. „Geen probleem", zegt Roth- ,fusz. Over de Financiering daar van wil Nozema nog wel met de .gemeente in de slag., USSELSTEIN GUUS MATER Is het liefde of haat, een ver standshuwelijk misschien of een LAT-relatie? De vakbeweging en de sociaal-democratie, de FNV en de Partij van de Arbeid, zijn tot elkaar veroordeeld. Hoewel de knellende socialistische gezins verbanden al lang geleden zijn doorgesneden, vissen de twee or ganisaties voor een belangrijk deel nog steeds in dezelfde vijver. En ondanks de WAO-crisis zoe ken ze elkaar, soms tegen wil en dank, telkens weer op. Twee ver halen. Vandaag de FNV over de PvdA. WIM STEVENHAGEN „De WAO-crisis is keihard aan- gekomén, vooral onder mensen die dagelijks zien wat er gebeurt als je van een kraan aflazert. Of overspannen raakt. Of afge schreven wordt omdat je pro- duktie met 20 procent is terug gelopen. Die mensen heeft de Partij van de Arbeid in hun ziel geraakt." Enige verbittering is Bob Suurhoff, zoon van de voormalige PvdA-minister van sociale zaken Koos, niet vreemd. Hoewel de medewer ker werving en promotie van de Industriebond FNV geen actief partijlid meer is (twintig jaar lang was hij dat wel), gaat de verhouding tussen de PvdA en de FNV hem nog steeds aan het hart. De WAO-crisis in 1991 was niet de eerste, maar wel de zwaarste aanslag op de verhouding tus sen de vakbeweging en de PvdA in de afgelopen 25 jaar. De op komst van het intellectualisti sche Nieuw Links, eind jaren zestig, en de fusie tussen het ka tholieke NKV en het socialisti sche NW in 1976 in de vakcen trale FNV, schiepen afstand. Maar de WAO-crisis heeft diepe, heel diepe wonden geslagen. Net als Suurhoff bleef Simon van der Pol, beleidsmedewerker arbeidsmarkt bij de vakcentrale FNV, lid van de Partij van de Ar beid. Actief lid zelfs. Van der Pol zit voor de PvdA in Provinciale Staten van Gelderland. Ook FNV-voorzitter Johan Stekelen burg hield zijn partijlidmaat schap aan. Hun gemeenschap pelijke motivatie: Er is geen al ternatief. Zo zoetjes aan zien zij binnen de FNV ook geheime spijtoptanten; mensen die in 1991 met veel aplomb hun lid maatschap opzegden en nu met stille trom terugkeren. „Er zijn grote verschillen tussen enerzijds de houding van de Partij van de Arbeid ten opzich te van de vakbeweging en an derzijds die van de vakbeweging ten opzichte van de PvdA", zegt Suurhoff. „Een heleboel leden en actieve mensen in de partij zijn niet eens lid van een bond. Zeker niet de yuppen, de men sen van 'een stukje verantwoor delijkheid'. Die hebben niks met de vakbeweging. Terwijl je in de FNV heel duidelijk ziet dat veel van de actieve mensen lid zijn van de PvdA." Desondanks is de kritiek op de partij niet mals. De sociaal-de- FNV-voorzitter Johan Stekelenburg praat met een demonstrant tijdens een landelijke manifestatie in 1991 te gen de WAO-plannen van het kabinet. foto anp mocratie heeft zich van haar basis ontdaan, klinkt het met name uit de monden van Suur hoff en Van der Pol. Werkne mers wordt stukje bij beetje hun zekerheid ontnomen, klagen zij. Het vangnet van de WAO is gro tendeels weg, de nadruk van de PvdA ligt op de vermaledijde marktwerking die alle sociaal- economische kwalen zou gene zen. „De prijs van paars", zegt Van der Pol mismoedig. Hij ziet niets in het huidige kabinet: „De WD is onze natuurlijke te genvoeter. Daar zit het geld, daar zit de macht en wij willen van beide een deel hebben." In zijn ogen is de PvdA verwor den tot een bestuurderspartij. „PvdA-politici komen voort uit gemeenten, mogen wethouder worden, Gedeputeerde of mis schien zelfs wel kamerlid. Die denken aan de overheid als be stuurdervan allerlei processen, veel meer dan dat zij redeneren vanuit het belang van het tradi tionele PvdA-electoraat." Ook Suurhoff en Stekelenburg constateren dit, evenwel met iets minder negatieve gedach ten. Als je medeverantwoorde lijk wilt zijn dan mag je zo nu en dan wel een beetje vuile handen maken, zo redeneren zij. 'Een beetje meedeinen' op 'dominante trends' als globali sering van de economie, ak koord, maar morrelen en wrik ken aan de positie van de vak beweging in bijvoorbeeld socia le zekerheid en arbeidsvoorzie ning en verlagen van het mini mumloon, dat gaat Stekelen burg te ver. „De PvdA maakt een onvergeeflijke fout als ze denkt daarmee de inrichting van onze samenleving te verbe teren", zegt hij. Suurhoff ziet in dat opzicht 'een cyclische ontwikkelingsgang'. „Als de PvdA regeert op lokaal, regionaal of landelijk niveau, dan heeft de partij de neiging zich vreselijk gouvernementeel op te stellen. Als ze weer in de oppositie raakt, dan gaat ze zich weer heel sterk richten op de massa, het volk. De PvdA hoort beide te doen, maar het is nog steeds niet gelukt daar een soort balans in te vinden." Volgens Suurhoff is dat voor een deel een gevolg van de brede achterban die de PvdA zoekt; niet meer exclusief de mensen in achterstandposities of de ar beiders maar het hele maat schappelijke spectrum. Suur hoff: „Omdat de groep voor wie de PvdA het zegt te doen zo dif fuus is geworden, is de partij aan het zweven geraakt." Het tegenstrijdige is dat wat de sociaal-democratie wordt ver weten, officieel FNV-beleid is. De vakcentrale laat zich er trots op voorstaan dat zij alle werk nemers wil organiseren, dat haar leden niet langer de man nelijke kostwinners zijn, dat het ledenbestand ook uit politiek oogpunt zeer divers is. De FNV kan het zich derhalve niet ver oorloven zich op één partij te richten, zegt Stekelenburg. „Het spectrum is gewoon verbreed." Daarom ook voert de FNV be sprekingen met alle partijen, behalve de Centrumdemocra ten. Want het lijdt geen twijfel dat vakbeweging en politiek elkaar nodig hebben. De FNV'ers reali seren zich maar al te goed dat de sociale partners op het maat schappelijk middenveld steeds minder kunnen regelen en dat zij zich dus sterker dan voor heen moeten richten op Den Haag. Daar vallen immers de besluiten over de toekomst van de sociale zekerheid, de mede zeggenschap van werknemers, de arbeidstijden, de arbeidsom standigheden. Wegens de gevarieerde achte ban van de FNV ziet Stekeler burg dus niets in exclusieve i contacten met de sociaal-de-1 mocraten, maar hij reageert e heel behoedzaam op de vraa i of de PvdA dan maar één van' vele is. Het antwoord is geen of nee. „In een aantal opzich i is de PvdA in de manier waar we ze benaderen één van de partijen waarmee we regelm: jj contact hebben", aldus de Ffa voorman met de dubbelharti heid van een twijfelaar. r. Toch blijkt de PvdA een stree voor te hebben. „Het is één v j, de vijf, maar wel één waarme we ietsje meer proberen na t< denken over de strategie", wt stelt Stekelenburg. „Het is ab luut geen exclusieve situatie. Absoluut niet. Maar je kent d mensen beter, de contacten wat makkelijker. Daardoor ki het een wat speciale betekeni11 Een schildering van het belarr van de vakbeweging voor de .PvdA kost hem aanzienlijk m der moeite: „Men heeft goed de gaten gehad dat zo'n confl11 met de WAO een harde terug - slag heeft gegeven. De PvdA heeft een van de belangrijkst! groepen waar zij electoraal b< lang bij heeft, van zich afgesti ten. De investeringen die zijn gedaan om de band met ons herstellen, zijn dus vooral eer investering in eigen belang gf weest." Stekelenburg ziet een lichte verbetering van de ver houding tussen zijn organisai en de PvdA. De contacten zijl inniger dan ten tijde van de WAO-crisis, maar minder vai zelfsprekend dan in de oppos tieperiode van de jaren tacht Dat is doodzonde, vindt Vam Pol, want in zijn ogen zouden de twee organisaties weer na tuurlijke bondgenoten moete zijn. Maar als dat ooit gebeuü dan zal er pijn geleden moete worden, met name door de PvdA'ers. „We moeten ons tijdens verki zingscampagnes door WAO'e en AOW'ers die onderuit ge donderd zijn, laten uitschelde over het minderhedenbeleid' zegt Van der Pol. „We moeter er op uit om te horen wat mei sen beweegt, om uit de Amste damse grachtengordel en de Haagse kaasstolp te komen." DEN HAAG DAVID JAN GODFROID -

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2