Leidsch Dagblad E.TS Mladic: nog geen Maanval Gorazde v 1 hv I 1 i j Akkoord over wereldwijd vrijgeven van diensten 1 i Vuurzee in Nice In Katwijk moeten ze liet gaan vernieuwen' Frankrijk: drie ton voor tips over aanslag BEL: 071-128030 Tl'f «jjfer GOED NIEUWS DERDAG 27 JUL11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40835 LOSSE NUMMERS 1,65 werken iTelewerken kan helpen Ibij de oplossing van ^fileprobleem, maar jas doet nog steeds a niemand het. Israël 5 De Israëlische regering is gisteren ternauwer nood ontsnapt aan een nederlaag in het parle ment. Winst Siemerink ,f Zeehaven IJmuiden Rijnsburger Jan I Z. heeft vorig jaar een 1/ Siemerink sluipt I nettowinst kunnen doorzijn winst op Andrei bijschrijven van 4,7 miljoen Chesnokov bij de Dutch I gulden. Open naar de top-50. instsprong 1 -- öps heeft in het tweede rtaal van dit jaar de netto- it met bijna de helft zien en ten opzichte van 1994. verdiende het concern 402 miljoen gulden, in de e zes maanden van dit jaar de nettowinst 583 miljoen, jmzet steeg met 1,2 miljard en tot 29,3 miljard, lilips blijft net als bij de pre- atie van de eerste-kwartaal- voorzichtig met zijn jnoses. Het concern waar- jwt, vanwege de grote onze- eid op de valutamarkten, n 'al te optimistische groei- vachtingen' voor heel 1995. p de Amsterdamse effecten- s zakte het aandeel Philips 3,30 tot 77 gulden bij een hoge omzet, omdat de itcijfers toch iets achterble- bij de verwachtingen. Bo- dien heeft het bedrijf op de s al een hoge vlucht achter ug. Op 13 juli sloot het aan- op een hoogste niveau van 0 gulden. lilips leverde vooral goede taties in de sector halfgelei- en componenten. Daar g het bedrijfsresultaat van miljoen tot 1,12 miljard gul bij een omzetstijging van irocent. Professionele pro- ten en systemen lieten ech- opnieuw een verlies zien, r nu sterker. Onder de p kwam het concern in de z]te zes maanden van 1995 miljoen negatief uit tegen niljoen gulden verlies in de elijkbare periode 1994. De et groeide met 2 procent. zepa-moskou ap-gpd De Bosnische Serviërs zullen na Srebrenica en Zepa niet direct de aanval inzetten op de resterende Oostbosnische moslimenclave Gorazde. Dat heeft generaal Ratko Mladic gisteren gezegd in Zepa. Mladic verklaarde vannacht dat hij af zou kunnen zien van een aanval op Gorazde als de Bosnische regeringstroepen hem hun wapens overhandi gen. sche zuivering van Srebrenica. Klaarblijkelijk om de woede over die wreedheden weg te ne men bij de internationale ge meenschap liet Mladic de inter nationale pers toe in Zepa. VN-secretaris-generaal Bout- ros-Ghali heeft gisteren zijn be voegdheid de NAVO om lucht aanvallen boven Bosnië te ver zoeken, overgedragen aan de opperbevelhebber van de VN- vredesmacht in ex-Joegoslavië, de Franse generaal Janvier. Het gaat erom ,,de besluitvorming binnen de VN-commandoketen te stroomlijnen wanneer de in zet van de luchtmacht vereist is", aldus de verklaring van Boutros-Ghali, die reageert op een verzoek van de NAVO. Alleen als het zou gaan om grootscheepse bombardemen ten door heel Servië, zou Bout ros Ghali zelf moeten meebe slissen. Janvier kan op zijn beurt de beslissingsbevoegdheid over luchtaanvallen verder delege ren. VN-gezant Yasushi Akashi, die met zijn terughoudendheid voor veel irritatie zorgde, maakt geen deel meer uit van de be velketen. De Amerikaanse Senaat stem de gisteren volgens verwachting Na de val van Srebrenica en Ze pa is Gorazde nog de enige re- geringsenclave in het oosten van Bosnië. Het Westen wil kos te wat kost voorkomen dat ook deze 'veilige haven' wordt ver overd door de Serviërs en de NAVO dreigde gisteren om al luchtbombardementen op de Bosnische Serviërs uit te voeren als ze richting Gorazde trekken. Mladic gooit het nu echter over een andere boeg. „Ik denk dat het niet nodig is om een dergelijke operatie tegen Goraz de te beginnen", zei de gene raal. „We bieden contacten aan om het op vreedzame manier eens te worden over het pro bleem. Ik hoop dat we het pro bleem zullen oplossen met ver tegenwoórdigers van de burger lijke autoriteiten zoals in Zepa" Zepa gaf zich over na twee we ken intensief beschoten te zijn door de.Bosnische Serviërs. Mladic hield gisteren per soonlijk toezicht op de 'zuive ring' van Zepa. Volgens de vluchtelingen hebben de Ser viërs zich ditmaal niet schuldig gemaakt aan wreedheden zoals twee weken geleden bij de etni- vóór het eenzijdig opheffen van de Amerikaanse deelname aan het in 1991 door de VN ingestel de wapenembargo tegen Bos nië. Het voorstel kreeg een meerderheid van 69 stemmen van de 100; 29 senatoren stem den tegen. Volgens de tekst moet Clinton de Amerikaanse deelname aan het wapenem bargo beëindigen als de VN- troepen zich uit Bosnië terug trekken, ofwel uiterlijk twaalf weken nadat Bosnië om het vertrek van de VN-troepen heeft President Clinton kondigde al aan dat hij er zijn veto over zal uitspreken. De Bosnische rege ring was bijzonder verheugd over het besluit. Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Canada daar entegen hebben gedreigd dat zij hun blauwhelmen terugtrekken als het embargo wordt opgehe ven. Als reactie op het omstre den besluit van de Senaat wordt in Moskou overwogen het VN- embargo tegen rest-Joegoslavië eenzijdig op te heffen. Pagina 3: Blauwhelmen nemen af scheid vcan collega. Pagina 5: Sarajevo vraagt hulp Kroa tië. Mladic: Niemand kan jullie helpen. Bosniërs bouwen landings baan. Karremans heeft partij geko zen. rWUK.cees van hoore han zwaan et alleen het strand van innes koestert 's zomers arkante regisseurs. Ook in itwijk wil nog wel eens een oon neerstrijken. Breeduit met zijn volle gewicht. Re- sseur, schrijver, columnist querulant Theo van Gogh imt al 38 jaar ug in Katwijk, jn vaste stekkie hokje 8 van het andpaviljoen, genover de Ou- Kerk aan de >ulevard. Met een blad il tosti's, cola en tude kletsen en gezelschap van n 4-jarige zoon, huifeit Theo over de planken in het paviljoen. Even later aalt hij herinneringen op aan Jjn' Katwijk. En we mogen al- k6 s opschrijven wat hij zegt, als b maar vermelden dat Kat- ijk zijn favoriete badplaats is. Je hebt hier een herenmo- a^winkel zitten. Die heet Poot. Den Haag werden homo- iksuelen 'poten' genoemd. rij maakten daar al grapjes ver, maar in Katwijk denkt emand daar aan. En dan was ook nog een slagerij Teek- is. Daar stonden van die eiden die galmden van uchtbaarheid achter de onbank. Enorme borsten. En' die slagerij hadden ze een ireuk. 'Tast toe, 't is vlees van :ekens'. Lachen was dat. 'Jullie moeten wel schrijven dat Katwijk mijn favoriete badplaats is' Mag het ietsje meer zijn, sla ger?" „Er is hier echt nog niets veranderd. Ik herinner me nog dat de Katwijkers op zondag de zondagsrust moesten eer biedigen. Dan mochten ze dus niet naar het strand in hun ge streepte badpak met pijpjes, waarin ze er uitzagen als ont snapte gevangenen van de kerk. Dan wandel- den ze in hun zon dagse pak over de Boulevard. Maar altijd zag je man nen op een duin staan kijken of hun badhokje niet stie kem werd ver huurd door de ei genaar van het pa- viljoen. Typisch Katwijks." „In Katwijk zijn ze nu een actie begonnen die 'Young at heart' heet. Maar Katwijk moet 'Old at heart' blijven, dat moe ten ze niet gaan verjongen. Ik kom hier al 38 jaar, mijn hele leven lang dus. Mijn ouders hadden een huisje aan de Boulevard en ik was als jongen altijd hier op het strand, 's Zondagsochtends werd je achterlijk vroeg gewekt door het gebeier van die kerkklok ken. Ik heb daar toen wel eens wat van gezegd. Dat ik tot de Kerk van Satan behoorde en dat ik dat nou niet zo leuk vond." Pagina 9: 'Het decor van mijn jeugd is niet veranderd.' Dodental in Parijs stijgt naar zeven lijk heeft gesteld, leidde in heel Frankrijk tot scherpe veilig heidsmaatregelen. Het Verdrag van Schengen werd tijdelijk bui ten werking gesteld, opdat de politie ook ingezetenen van de Schengen-landen (waaronder Nederland) kon doorlichten. Winkels en bioscopen in Pa rijs gingen over tot maatregelen die voor het laatst in 1986 wa ren toegepast: personeel con troleerde de inhoud van de tassen van het winkelend pu bliek. Een onbewaakt pakje leidde tot grote paniek in een warenhuis aan de Champs-Ely - sées. Alle aanwezigen werden nice» De warmte zorgt op veel plaatsen in Europa voor het hevig woeden van bosbranden. In de omgeving van Nice had de Franse brandweer er gisteren de handen vol aan. foto reuter Amerikanen vinden overeenkomst te beperkt geneve anp-gpd parijs cees van zweeden correspondent De Franse regering heeft een beloning van,een miljoen francs (ruim 300.000 gulden) uitge loofd voor informatie die leidt tot de aanhouding van de dader (s) van de bomaanslag in de metro van Parijs. Het aantal dodelijke slachtof fers van de aanslag is gisteren opgelopen tot zeven. Drie men sen overleden in ziekenhuizen aan hun verwondingen. Bij de aanslag dinsdagmiddag raakten in totaal 84 mensen gewond. Gisteravond lagen nog altijd 35 slachtoffers in het ziekenhuis, van wie sommigen met levens bedreigende verwondingen. De aanslag, waarvoor nie mand zich nog verantwoorde- Veel Fransen zijn bang dat de aanslag het begin is van een ter- reurcampagne. Bijna honderd landen hebben gisteren in Geneve overeen stemming bereikt over een vrij ere toegang van banken, toeris me, verzekeringsbedrijven en aanverwante dienstensectoren tot eikaars economieën. Die li beralisering is voor het Westen en Japan van levensbelang, nu de produktie van goederen hoe langer hoe meer naar zogeheten 'lage-lonenlanden' verdwijnt. De handel in diensten is goed voor ongeveer 60 biljoen dollar (ongeveer 96.000 miljard gul den) per jaar, bijna tien keer zo veel als de 6,3 biljoen dollar die jaarlijks aan goederen de wereld over gaat. Een grote domper op de vreugde is het afhaken van de Amerikanen, die vonden dat een aantal Zuidoostaziatische landen en India niet ver genoeg over de brug kwamen. Het ak koord is voorlopig 2,5 jaar van kracht. Dat biedt de VS, zo hoopt men in Brussel, voldoen de tijd om zich alsnog bij de rest van de wereld te voegen. Leon Brittan, Europees com missaris voor buitenlandse han del, is de gangmaker van de overeenkomst. Volgens hem wordt ongeveer 90 procent van de markt vrij en 'ontstopt het akkoord de financiële aderen van de wereldmarkt'. De Amerikaanse delegatie liet weten dat de VS zonder de WTO hun eigen boontjes willen doppen in bilaterale onderhan delingen. Dat bleek trouwens ook al bij het recente conflict met Japan over de invoer van Amerikaanse auto's, waar Was hington vorige maand met har de sancties dreigde als Tokyo zijn importbarrières niet wilde aft) reken. De Amerikaanse stap heeft voor Europese bedrijven geen negatieve gevolgen. President Clinton heeft al laten weten dat de EU in de VS in de financiële sector de status van meest be gunstigde natie krijgt. Banken zoals ABN-AMRO zullen daar door als een Amerikaanse bank worden behandeld. De Europese bankenfederatie reageerde zeer verheugd. FBE- secretaris-generaal Bömcke sprak van een 'belangrijke stap' en een noodzakelijke impuls voor de WTO. Het mislukken van de deal had een zware slag geweest voor de toekomst van de organisatie en de wereldhan del in het algemeen. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Bhagavatam Een wijs mens leeft middenin de wereld, zonder er zich aan te hechten. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Randstad HET WEER Weersverwachting van het KNMI Af en toe zon Vannacht voornamelijk in het oos ten van het land nog een enkele bui. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Zwakke tot ma tige wind, rond kracht 3, voorna melijk uit zuidwestelijke richting. Van der Poel wint Ronde van Noordwijk noordwuk» tim brouwer de koning Adri van der Poel heeft gister avond de wielerwedstrijd achter gangmakers op de Noordwijkse boulevard gewonnen. Dat was opvallend, omdat Van der Poel enkele uren eerder in het jaar lijkse wielercriterium in Chaam nog uit de strijd werd genomen nadat hij een te grote achter stand had opgelopen. Organisator Joop Riethoven, vooral bekend als de man die ooit de start van de Tour de France naar Leiden haalde, had in het bijprogramma in Noord- wijk onder meer een tandemra ce voor wielerhelden van weleer geregeld. Het toegestroomde publiek zag in de hitte Gerrit Voorting winnen voor onder an deren Joop Zoetemelk en zijn dochter en voor Jan Janssen met echtgenote. Volgens een schatting van de plaatselijke politie werd het eve nement door tussen de 8.000 en 10.000 mensen bezocht. De or ganisatie toonde zich tevreden over dit aantal, ook al omdat het voorspelde onweer pas los brak nadat het hele wielerpro^ gramma was afgewerkt. Pagina 19: 'Sukkel van Chaam is held van Noordwijk'. Chaos op wegen na lekken van lak uit auto valkenburg peter van der hulst Het weglekken van UV-lak uit een Franse vrachtwagen op de ir. Tj al ma weg in Valkenburg heeft, in combinatie met strandverkeer, gisteren tot een enorme chaos geleid op de we gen naar Katwijk. De Tjalma- weg heeft over een lengte van ruim honderd meter zware schade opgelopen door het vloeibare UV-lak. De vloeistof sijpelde uit de wa gen nadat een vat was omgeval len en het open asfaltbeton vul de. Een nog altijd onbekende automobilist kreeg het goedje over zich heen. Hij meldde de politie dat hij op eigen kracht naar het ziekenhuis zou rijden. Voor zo ver bekend, heeft zich echter niemand met UV-lak op zijn lichaam in een van de Leid- se ziekenhuizen gemeld. Onder, invloed van het zon licht werd de substantie lang zaam maar zeker hard. Aan de vrachtwagen hingen paarse 'ijspegels', terwijl het wegdek in een spekgladde vloer verander de. Aanvankelijk bestond de vrees dat de lak schadelijk zou zijn voor de gezondheid. De provinciale weg werd daarom m Marathon maakt vergeetachtig münchenaplijktijdig onderzochte mannen, die niet aan sport deden. Dat komt volgens de onderzoekers door een overproduktie van het stresshormoon Cortisol, dat tij dens de ruim 42 kilometer lange marathon overmatig wordt aan gemaakt in de bijnieren. De ver hoogde hormoonspiegel kan op den duur tot een vervroegde veroudering van de hersenen leiden, zoals bij experimenten met ratten is vastgesteld. Mannen die ouder zijn dan 50 kunnen door het lopen van ma rathons vergeetachtig worden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Max Planck Instituut voor psychiatrie in München. Deskundigen van het insti tuut onderzochten elf actieve duurlopers van boven de 50 jaar. Uit het onderzoek bleek dat hun geheugen minder goed functioneerde dan dat van ge- De UV-lak droop gisteren uit een vrachtauto op de Tjalmaweg in Katwijk. De hele weg werd door de politie afgezet. Pas later bleek dat de substantie niet gevaarlijk was foto marklamers PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. '"ja, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement.~j Naam:Voorletters:m/v I Adres:I tussen de rijksweg A44 bij Lei den en de Wassenaarseweg in Katwijk afgezet. De directeun van Bron Coatings in Valkenburg, waar naar de Franse chauffeur on derweg was, kon de politie ver tellen dat het om een tamelijk onschadelijke stof gaat. De UV- lak wordt door het bedrijf ge bruikt om beschermlagen aan te brengen op drukwerk, etiket ten en boekomslagen. Na een uur werd de afsluiting weer op geheven. Vanochtend vroeg is begon nen met de verwijdering van de lak. Over een lengte van meer dan honderd meter is een laag van vijf centimeter van het as falt geschraapt. Vanmiddag zouden de asfalteerders aan de slag gaan. Opzichter R. Werk man van de provincie Zuid- Holland schatte de schade gis termiddag al gauw op enkele tienduizenden guldens. Hij gaat er vanuit dat de werkzaamhe den vandaag grotendeels kun nen worden afgerond. Nr. bank/giro: Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1