Dagblad Leidsch Britten versterken bositie Sarajevo Massale vechtpartijen in Bollenstreek 'Verdwenen' catamaran na zoekactie niet gevonden Katwijker neergestoken bij ruzie over drugs Vertragingen kosten Kanaaltunnel miljoenen GOED NIEUWS Dutchbat pakt biertje en praat van zich af Kees Verwey overleden BEL: 071-128030 Op jacht naar Van Gaal European Passengers Services (EPS), de Britse exploitant van de passagierstrein door de Ka naaltunnel, heeft in nog geen jaar tijd bijna vijf miljoen gul den uitgekeerd aan passagiers die werden getroffen door ver tragingen. Problemen ontstonden door mankementen aan de treinen of doordat de signalering niet goed werkte. Zo moest op 4 juli een trein in Zuid-Engeland stoppen. Alle 284 passagiers moesten uitstappen. Een week eerder maakte een trein tot drie keer een noodstop. De passa giers kwamen daardoor vijf uur te laat aan. Volgens EPS komt 85 procent van de treinen op tijd: te vroeg of maximaal 14 minuten te laat. Bij vertraging van een half tot twee uur krijgen passagiers een gratis enkele reis, bij vertraging van meer twee uur een retour ticket. Als het nog verder de spuitgaten uit loopt, krijgen mensen hun geld terug. Twee boten van de Katwijkse Reddings Brigade, de reddings boot Antje van de KNRM, drie boten van de Wassenaarse Red dings Brigade en twee boten van de Wassenaarse zeilvereni ging hebben zaterdagmiddag meer dan twee uur gezocht naar een omgeslagen catama ran. Enkele zeilers van zeilvereni ging Skuyteveart hadden aan de horizon een catamaran zien omslaan en deze niet meer overeind zien komen. De Kat wijkse Reddings Brigade stuur de vanaf de zuidpost twee snelle boten naar de plek, maar trof daar geen boot aan. Inmiddels was ook de nieuwe Katwijkse reddingsboot Antje gealarmeerd en werden op ongeveer vier mijl uit de kust zoektochten uitge voerd. Uit onderzoek bleek ech ter nergens een boot te zijn ver mist. Na enkele uren zoeken zonder resultaat en na overleg met het kustwachtcentrum werd besloten de actie te beëin digen. Bij een vechtpartij in een wo ning aan de J.Th. de Visserstraat in Katwijk is gisteravond een 20-jarige Katwijker neergesto ken. De jongeman is met ernsti ge verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Hij ver keert volgens de politie buiten levensgevaar. Een 25-jarige plaatsgenoot van het slachtoffer wordt ervan verdacht de mes steken te hebben toegebracht. Hij is aangehouden. Aanleiding voor de vechtpartij is vermoedelijk handel in drugs. Volgens de politie zou de 25-ja- rige man eerder die dag een 'bolletje' verdovende middelen hebben meegenomen zonder te betalen. Toen het slachtoffer la ter langs ging om zijn geld op te halen, raakten de twee slaags. Ze belandden uiteindelijk in de keuken, waar de 25-jarige man een groot mes pakte en enkele keren op zijn plaatsgenoot in stak. Uitkeringen aan passagiers PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening: OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag Gevlucht uit Srebrenica, aangekomen in een vluchtelingenkamp in Tuzla. Deze jongen wacht op een kistje tussen het prikkeldraad op zijn dagelijk- Eind van de middag worden ruim 300 Ne derlandse blauwhelmen uit Srebrenica te rugverwacht in Nederland. Zaterdag kwa men ze aan in Zagreb, waar ze werden op gewacht door onder meer hoge militairen, premier Kok en prins Willem-Alexander. De rest van het weekeinde konden ze een beetje bijkomen van de doorstane emo ties. Onze verslaggever Cees van der Laan was erbij. United Nations Bunkers Observers (UN- BO's) noemen ze geringschattend hun ban gere collega's. Ze zitten met biertjes in de hand, forse spierballen rollen onder de strakke T-shirtjes. „Het viel ons op dat som mige sterke jongens toch niet goed tegen de druk konden en andere soldaten, van wie je het niet zou verwachten, initiatieven gingen nemen", zeggen ze. Ondanks de moeilijke periode in Srebre nica is er bij de 330 Nederlandse VN-mili- tairen die het afgelopen weekeinde veilig in Zagreb zijn aangekomen geen spoor te ont dekken van doorstane angst. „Ik vond het prachtig. We zijn nuttig geweest", zegt een commando die zijn naam niet wil noemen. De vier anderen hijsen nog een biertje naar binnen en beamen zijn soms forse, gepe perde uitspraken. Zaterdagochtend arriveerden de 330 Dut- chbat-militairen in een konvooi van 170 voertuigen in Zagreb, met aan het hoofd overste Karremans. Iedere blauwhelm heeft zijn eigen verhaal over de op 11 juli in Ser vische handen gevallen enclave. Allemaal zijn ze opgelucht, allemaal hebben ze nare dingen meegemaakt, maar de meesten vin den toch dat ze in de vroegere enclave nut tige dingen hebben verricht. De meeste blauwhelmen zeggen niet de verhalen te kunnen bevestigen over wreedheden, moordpartijen en verkrachtingen. „Ik heb er wel over gehoord, maar het niet gezien", klinkt het steeds weer. Kapitein Dijkman is zes maanden lang als maatschappelijk werker de steun en toever laat van menige Nederlandse blauwhelm in Politie houdt drie mensen aan HET WOORD IS AAN Jacob Cats Eer wij wat weten, zijn wij versle- VANDAAG Feiten en meningen - Programma's Religie - Sport HET WEER Weersverwachting van het KNMI ZONNIG EN WARM Vannacht weinig bewolking. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Srebrenica geweest. Als hij zijn soldaten een cijfer moet geven voor de manier waarop ze die periode geestelijk hebben doorstaan, geeft Dijkman zonder meer een 8,5. „Het is gewoon verbazingwekkend hoe snel ze zich herstellen. Ze hebben keihard gewerkt, on der vuur gelegen, weinig gegeten en zich volledig ingezet voor de vluchtelingen. Maar ze hebben zich er buitengewoon goed doorheen geslagen." Veel jongens hadden het echt moeilijk, weet Dijkman: „Tijdens de bunkeralarms, als er met granaten werd geschoten, zag je sommigen stiller worden. We spraken niet over de dood of zo, of over laatste brieven aan familieleden, maar wel over hoe sterk een bunker was. Er zijn jongens die zeer ernstige dingen hebben gezien. Ze hebben doodsangsten gehad of zijn in elk geval zeer bang geweest". Pagina 2: 'Ik ging peuken van de grond ra pen om nog wat te kunnen roken'. noordwu k/runsburg wim wegman Bij massale vechtpartijen in Noordwijk en Rijnsburg zijn dit weekeinde drie mensen gear resteerd. Eveneens drie mensen raakten gewond. De vechtpartij in Noordwijk was zo groot dat de politie negen auto's naar het strijdtoneel moest dirigeren om de rust enigszins te herstellen. In Rijnsburg zag de politie geen andere weg dan het café waar de knokpartij uitbrak, te ontrui men en voor die avond te slui ten. De vechtpartij in Noordwijk brak uit in discotheek Foetsie aan het Picképlein en zette zich voort op straat. Aanleiding was vermoedelijk een racistische opmerking aan het adres van Turkse of Marokkaanse jonge ren. Naar schatting raakten er enkele tientallen personen slaags. Het leidde tot hectische toestanden op het Picképlein, vooral ook omdat het uitgaan spubliek massaal toekeek. Voor zo ver bekend raakte in Noordwijk niemand ernstig ge wond. Wel rekende de politie twee Noordwijkers in. De man nen, twee broers van 20 en 23 jaar oud, werden gearresteerd nadat een van hen een lid van de horeca-susploeg een kop stoot had gegeven. Toen de po litie deze man in de kraag greep, probeerde zijn broer hem met geweld te ontzetten. Ook hij werd in de boeien gesla gen. De aanleiding van de vecht partij in Rijnsburg, die vrijdag avond rond half elf uitbrak, is nog niet bekend. Volgens de po litie raakte het publiek bij een café aan de Tramstraat massaal slaags. Daarbij liepen een 36-ja rige Rijnsburgse en haar 18-jari- ge zoon verwondingen op. Ze zijn per ambulance overge bracht naar het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp. De poli tie kon vanochtend nog niets vertellen over de aard van hun verwondingen. Een 21-jarige Rijnsburger ging op eigen kracht naar het ziekenhuis om daar een gescheurde lip te laten hechten. Een van de vechters bazen, een 21-jarige Rijnsbur ger, werd door de politie ingere kend. Bomaanslag op bus in Tel Aviv RAMAT GAN AFP-Rtr Bij een bomaanslag op een bus in de buitenwijk Ramat Gan van Tel Aviv zijn vanmorgen zeker zes mensen om het leven geko men. Ten minste 28 mensen zijn gewond geraakt. Van een van de gewonden is de toestand uiterst kritiek, aldus de Israëli sche politie. Het hopfd van de politie, Assaf Heretz, vermoedt dat het om een zelfmoordactie gaat van een Palestijn van de fundamen talistische beweging Hamas of de islamitische Jihad. Die wij zen het vredesakkoord tussen Israël en de PLO af en hebben al meer van zulke aanslagen ge pleegd. PLO-leider Yasser Arafat ver oordeelde de terroristische aan slag. „Ik veroordeel deze terro ristische activiteit volstrekt. Dit is een poging de vredesbespre kingen en het vredesproces te saboteren", zei hij tegen ver slaggevers in Gaza. De explosie verwoestte de bus volledig. Volgens getuigen is het gebied vlakbij de diamantbeurs van Tel Aviv, waar de aanslag plaatshad, afgesloten. De laatste zelfmoordactie in Israël had op 22 januari plaats, toen twee Palestijnen van de is lamitische Jihad een aanslag pleegden bij Netanya, ten noor den van Tel Aviv. Deze aanslag kostte 21 Israeli's, onder wie twintig militairen, het leven. ,)e eerste 300 manschappen van de zogenoemde snelle- Jeactiemacht hebben vanmorgen stellingen ingenomen fip de berg Igman bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Iet gaat om Britse militairen die extra bescherming nóeten geven aan de blauwhelmen die voortdurend /orden aangevallen door de Bosnische Serviërs. Zater dag nog werden twee Franse VN-soldaten gedood. -)e Verenigde Naties hebben ksteren een deel van de snelle- kjeactiemacht (RRF) opdracht geven naar Sarajevo te gaan. eerste instantie gaan 500 [ranse en 300 Britse soldaten anuit Centraal-Bosnië naar de elegerde stad. De troepen zijn bewapend dan de blauw- lelmen die al een paar jaar in zijn gelegerd. Ze moe fin niet alleen hun collega's be schermen, maar ook de enige evoorradingsroute naar de Bosnische hoofdstad de weg ■ver Igmanbeveiligen. De Tiavelstreng' van Sarajevo ligt al aliaanden onder Bosnisch-Ser- 4sch vuur. ui De inzet van de snelle-inter- entiemacht is een eerste teken JCind gedood bij Aanri jding in 1/ oo rd wij kerhou t ■qordwukerhout VAN DER HULST jp het Fietspad langs de 's Gra- ijjendamseweg in Noordwijker- diout is vanmorgen even na tien v|ur een kind overreden door ^n vrachtwagen. I Het in Amsterdam gestatio- leerde traumateam rukte per e9r!elikopter uit om hulp te kun nen verlenen aan het zwaar ge- e ronde kind. fj Over de toedracht van het on- pval kon een woordvoerder Jan de politie vanmorgen nog exacte mededelingen maar vermoed wordt dat je bestuurder van de vrachtwa die een inrit wilde inslaan, n(jjet kind op het fietspad over hoofd heeft gezien. vl| Vijf pelikanen mtsnappen alt vogelpark Ib-phen aan den rijn» 'MONICA WESSELING dat de westerse bondgenoten ernst willen maken met het vrij dag in Londen geuite dreige ment dat aanvallen op de VN- vredesmacht en op door de VN beschermde 'veilige zones' voortaan zullen worden vergol den. Volgens woordvoerder Chris Vemon is de VN dankzij de extra artillerie-eenheden in Sarajevo nu in staat 'zeer krach tig te antwoorden' op nieuwe aanvallen van de Bosnische Ser viërs. De Bosnische Serviërs hebben gezegd dat elk internationaal militair ingrijpen in Bosnië leidt tot een bloedbad. „Ik zou het dan ook niemand aanraden dan als VN-militair hier te zijn", zei de Bosnisch-Servische rege ringsfunctionaris Aleksa Buha. In de bedreigde moslim-en- De Haarlemse schilder Kees Verwey is afgelopen nacht op 95-jarige leeftijd overleden. De beeldend kunstenaar verbleef drie weken geleden, na een klei ne beroerte, korte tijd in het zie kenhuis. Daarna keerde hij nog terug naar zijn woning, maar volgens intimi is Verwey nooit meer de oude geworden. Verwey, geboren op 20 april 1900 in Amsterdam behoorde tot, de bekendste kunstenaars van Nederland. Zijn oeuvre is zo omvangrijk en van een dusda nig belang dat er in Haarlem een eigen museum, de Ver- weyhal aan de Grote Markt, werd ingericht. Het leeuwedeel van Verweys werk is ondergebracht in de Stichting Kees Verwey. Het vruchtgebruik daarvan komt ten goede aan de Verweyhal en een uitgebreide kunsthistori sche documentatie van Verweys werk, waaraan al enkele jaren wordt gewerkt. Tot de hoogtepunten van Verweys werk worden gerekend de tekeningen die hij in 1953 en 1954 vervaardigde van Anthony clave Gorazde bleef het zater dag en zondag vrij rustig, maar in en rond de enclaves Zepa en Bihac weed fel gevochten. Ook Sarajevo was het afgelopen weekeinde opnieuw het doelwit van Servische beschietingen. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft zaterdag tijdens een ontmoeting in Split zijn Bosnische ambtgenoot Alija Izetbegovic militaire steun toe gezegd in de strijd tegen de Kroatische Serviërs. Een woordvoerder van presi dent Jacques Chirac heeft van ochtend ontkend dat de Franse president opdracht had gegeven tot een luchtaanval op Pale, waar het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs is gevestigd. Het stadje werd gisteren opge schrikt door een aantal explo sies. Het Franse dagblad Libéra- tion schreef vanmorgen dat dat het werk was geweest van een Mirage-bommenwerper die in opdracht van Chirac was ge stuurd. De president zou daar mee de dood van de twee Fran se blauwhelmen hebben willen vergelden. Kok, de dichter-essayist van De Stijl, de monumentale schilde rijen van zijn eigen atelier aan het Spaarne in Haarlem en zijn veelgevraagde aquarellen met bloemstillevens. Via de persoon en het werk van Verwey, neef van de archi tect H.P. Berlage en de dichter- criticus Albert Verwey, bleef de Haarlemse schilderkunst een navelstreng behouden met de laat-romantiek van het fin de siècle. Als kunstenaar volgde Verwey de ontwikkelingen in de beeldende kunst op afstand, zichzelf voortdurend dwingend een eigen positie in te nemen. Tussen traditie en avant-garde nam hij, vooral na 1960, een volstrekt eigen plaats in. Zijn belang voor de beeldende kunst werd bevestigd door grote expo sities in Den Haag, Dordrecht en Haarlem. Verwey stond ook jarenlang middenin het sociale leven in Haarlem. Eerst via zijn leer meester H.F. Boot, later via zijn relaties met Godfried Bomans, Otto de Kat en andere vooraan staande figuren uit de kunste- naarssociëteitTeisterbant. Haarlemse schilder nam aparte positie in NR. 40832 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 I Nog geen abonnee ABONNEE' I-SERVICE Aanrijding n supermarkt tIAANDAG 24 JUL11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 ohan Maasbach 3 Oud-medewerkers van de Haagse evangelist ohan Maasbach hebben liem beschuldigd van raudeen intimidatie. Bar en boos 5 In Kenya is het met de mensenrechten baren boos. Donors moeten hun hulp eens tegen het licht houden, vindt Amnesty. Caroline Kaart Caroline Kaart is I 2 terug met zeemans liedjes. Ze zegt jarenlang op een CD te hebben gewacht. :ak voordat ze zouden worden kortwiekt, hebben vijf pelika- :n van het vogelpark Avifauna Alphen aan den Rijn het chtruim gekozen. Ze zijn ont- lapt en vliegen nu 'ergens' in om Alphen aan den Rijn >nd. Avifauna heeft zeventien 'odrugpelikanen die normali- ir in open buitenverblijven iaan. De meeste Pelecanus ru- scens wachtten 'braaf op hun Drtwiekbeurt, maar vijf rebel- 'n gooiden 'de staart tegen de ib'. De dierverzorgers verwachten at de pelikanen zich wel in le- ;n kunnen houden. De dieren ven van vis en in de directe ngeving van het vogelpark 6( jn genoeg meren en plassen. t< verigens wordt burgers die 'er- :ns zomaar een pelikaan zien mdvliegen' wel gevraagd dit ven bij het vogelpark te mei- 1-jarige inwoonster van 40 egstgeest heeft dit weekeinde :n slagaderlijke bloeding op lopen in een supermarkt aan Irislaan. De vrouw deed oodschappen en werd in een angpad per ongeluk aangere- in door een personeelslid die voorraadkar voortduwde, aardoor raakte zij gewond aan aar been. Het slachtoffer is he- ig bloedend overgebracht naar ■t Academisch Ziekenhuis Lei- alphenaan den rijn Het eindsignaal van scheidsrechter Van der Ende was zaterdag het startsein voor een be storming van het veld van Alphense Boys na het duel met Ajax, dat door de Amsterdammers met 1-6 werd gewonnen. Verschillende spelers moesten door de ordedienst worden ontzet om de kleedkamer te bereiken. Ook Ajax-trainer Louis van Gaal werd bestormd door honderden handtekeningenjagers. Van Gaal was overi gens bepaald niet te spreken over het spel van zijn ploeg in Alphen. Hij sprak van de 'slechtste wedstrijd in de oefencampagne'. Pagina 14: Tweede keus' Ajax doet het rustig aan. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1