Berlusconi lost niets op Amerikaans Bosnië-beleid: handen over elkaar en afwachten Jeltsin voelt zich weer kiplekker ondanks hartaanval vorige week Buitenland Uapan lanceert omstreden fonds voor troostmeisjes Britten op illegalenjacht Japan vraagt VN verbod kernproeven Bulgarije: Op grote schaal mensensmokkel uit Azië fl/OENSDAG 19 JUL11995 'Handelaars villen kamelen levend' koeweit Een Koeweitse dierenbeschermingsorganisatie heeft besloten gerechtelijke stappen te ondernemen tegen kamelen- handelaars die de kamelen levend villen. Vorige week publiceer de het dagblad Al-Qabas foto's van de praktijken. Omdat het las tig is de loodzware kamelen te villen als ze dood zijn, snijden de handelaars eerst de kelen van de kamelen half door, zodat de beesten verzwakt raken en geen weerstand meer kunnen bieden als hun de huid wordt afgestroopt. De huid van een kameel le vert rond de 125 gulden op. Frankrijk stuurt illegalen terug parus Frankrijk heeft afgelopen nacht een groep van 43 illegale Zaïrezen met een speciale chartervlucht naar hun land terugge stuurd. Op de vlucht zaten ook mensen die in buurlanden waren opgepakt: Nederland (3), België (3) en Duitsland (1). Marokko arresteert 120.000 mensen rabat» De Marokkaanse autoriteiten hebben de afgelopen twee maanden ongeveer 120.000 mensen gearresteerd in de strijd te gen de 'misdaad'. Een groot deel van hen is inmiddels vrijgela ten na betaling van boetes, oplopend tot bijna tweehonderd gul den. Minister Basri (binnenlandse zaken) deelde het parlement mee dat 76.297 mensen zijn opgepakt voor verkeersdelicten. An deren werden gearresteerd wegens diefstal, dronkenschap, be delen, prostitutie, het bezit van drugs, gewapende overvallen en pmdat ze zich niet konden identificeren. Doden bij vliegongeluk Madagascar Antananarivo Vierendertig mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen toen een DC3 van de luchtmacht van Malagasië bij de hoofdstad Antananarivo op het eiland Madagascar neer stortte. Slechts zes inzittenden hebben het ongeluk overleefd. De slachtoffers zijn artsen, tandartsen en chirurgen die deel uit maakten van een groep medici uit India en Pakistan, die het Franse eiland Réunion hadden bezocht. Nieuw kabinet in Thailand bangkok De nieuwe premier van Thailand, Banham Silpa-ar- cha, heeft gisteren zijn kabinet gepresenteerd. Hij zei dat de op lossing van het verkeersprobleem in de hoofdstad Bangkok het meest urgente doel van zijn regering is. Op aandringen van ko ning Bhumibol gaat zij ook de voortdurende drinkwatertekorten aanpakken. De binnenlandse problemen krijgen daarmee dui delijk voorrang boven de buitenlandse politiek. Dodental in VS door hitte stijgt fors Chicago Het dodental in de Verenigde Staten als gevolg van de I hitte is gisteren fors gestegen, ondanks een daling van de tempe- I ratuur naar ruim dertig graden in het midden van het land. In- I middels zijn 669 mensen door de hitte bezweken. De meeste- I slachtoffers zijn oudere mensen, die geen airconditioning in I huis hadden. j Politiek geweld Pakistan eist doden Karachi Minstens elf mensen zijn gedood bij een nieuwe golf van geweld die woensdag de Pakistaanse stad Karachi over- spoelde. Demonstranten botsten met ordetroepen aan de voor avond van de hervatting van de vredesbesprekingen, tussen de regering en de oppositiebeweging Mohajir Qaumi (MQM). Beide "ij partijen willen de rust herstellen in de econorrtische hoofdstad van het land. -Tokyo «Judith stalpersnog de vraag. correspondent Het Japanse bedrijfsleven rea geerde koel op het initiatief, ter- W/andaag begint het controver- wijl de bedrijven juist het gros ■iiële Aziatische Vrouwenfonds van het geld moeten leveren, fcfficieel zijn werk om ex-sexsla- Het fonds werd gisteren door H/en van het Japanse Keizerlijke premier Tomiichi Murayama "Leger medische en financiële gelanceerd. Hij sprak 'diepe ver- Steun te geven. Of, en zo ja hoe- ontschuldigingen' uit „aan allen veel, de vrouwen die voor en tij- die, als troostmeisjes, emotio- dens de tweede wereldoorlog nele en lichamelijke wonden gedwongen werden als prostitu- hebben opgelopen die nooit pe te werken, geld zullen zien is meer kunnen helen". Minister vraagt óm verklikkers ■Onden hans geleunsewaarschuwden dat deze 'illega- correspondent lenjacht' zal leiden tot meer ra cisme en vreemdelingenhaat. De Britse minister Howard (bin- Howard wil het aangeven van nenlandse zaken) wil artsen, illegalen (nog) njet verplicht 'erpleegsters, onderwijzers en stellen. Maar hij wenst een ein- ambtenaren van sociale dien- de te maken aan het profiteren sten en arbeidsbureaus inscha- van sociale voorzieningen, zoals kelen bij het opsporen van ille- de 'staatsgezondheidszorg, door immigranten. Howard zei illegale immigranten. Hun exac- jisteren op een persbijeen- te aantal is overigens niet be- comst dat ze speciale trainingen kend. Schattingen lopen uiteen zullen krijgen om 'illegalen' te van twintigduizend tot twee ontdekken en de immigratie- miljoen. dienst te tippen. Howard gaf gisteren als voor- Howards 'verkliksysteem' riep beeld dat 87 'illegale' families onmiddellijk boze reacties van kinderbijslag in de wacht wisten vakbonden en actiegroepen op. te slepen. „Dat ze ontdekt wer- ,Hij probeert een goedkope ex- den bespaart de belastingbeta- tra immigratiedienst op te zet- Ier 1,5 miljoen pond (4 miljoen ien", aldus de ambtenaren- gulden). Mijn voorstellen ver- Dond. De Nationale Vereniging sterken de controle op immi- van Schoolhoofden zei 'zeer be- gratie en zullen illegalen ont- zorgd' te zijn over Howards moedigen naar het Verenigd oorstel. En woordvoerders van Koninkrijk te komen", aldus actiegroepen voor immigranten Howard. Belangenverstrengeling TV en politiek blijft Het besluit van de Italiaanse mediamagnaat en ex-pre mier Silvio Berlusconi om een deel van zijn televisie- en reclame-imperium te verkopen, lost het conflict tussen zijn politieke en zakelijke belangen geenszins op. Dat zei den commentatoren en critici gisteren in reactie op be richten in de media over de verkoop. Scholiere dood na klap docent Een Japans schoolmeisje is overleden aan de gevolgen van een klap van een docent. De 16- jarige Tomomi Jinnai kreeg een meningsverschil met haar do cent toen die haar vroeg te ver trekken bij een examen waar aan ze volgens hem niet hoefde deel te nemen. Tomomi weiger de dat en de scholiere zette het twistgesprek met de leraar, Aki- ra Miyamoto, op de gang voort. De politie vermoedt dat de docent haar verschillende keren op haar hoofd en in het gezicht heeft geslagen. Het meisje zakte in elkaar en viel met haar hoofd tegen een betonnen pilaar. To momi raakte in coma en over leed een dag later. De docent van de Kinki-universiteit in Iizuka is gearresteerd. „De verkoop lost niets op. Zelfs als Berlusconi nog maar vijf procent overhoudt, maakt het geen verschil als hij de zeggen schap behoudt over de onder neming Mediaset. Daarin zijn de drie commerciële televisie stations en de reclamebureaus van Berlusconi's onderneming Fininvest ondergebracht", aldus Giancarlo Pagliarini. Hij was minister van begro ting in de regering-Berlusconi, die van april tot december 1994 Italië regeerde en door Pagliari- ni's partij, de federalistische Le- ga Nord, ten val werd gebracht. „Ik zie niet hoe wij verkiezingen kunnen houden als dat pro bleem nog altijd niet is opge lost", meent de oud-minister. Ook Patrick McCarthy, hoog leraar Europese Studies aan de John Hopkins universiteit in Bologna, meent dat de verkoop niets oplost. „Het is een oplos sing waardoor Berlusconi zijn schulden kan verminderen, maar het zal door de kiezers als een afleidingsmanoeuvre wor den gezien", meent hij. Sinds Berlusconi in januari 1994 als leider van de partij For- za Italia de politiek inging, heb ben critici hem ervan beschul digd zijn commerciële stations te misbruiken voor zijn politie ke carrière. Hij heeft in reactie op de kritiek steeds beloofd een aanzienlijk deel van zijn bedrijf te verkopen. De 'olijfboomcoalitie' van de linkse en centrumpartijen heeft gisteren een regeringscoalitie met de rechtse partijen onder leiding van Berlusconi voorge steld. Deze regering zou een reeks van structurele hervor mingen, onder meer in de kies wet, moeten doorvoeren voor dat er parlementsverkiezingen worden uitgeschreven. Berlusconi verkoopt 25 pro cent van zijn televisie- en ad- vertentiebelangen aan een con sortium dat onder leiding staat van de Saudische prins Al- Waleed bin Talal. Verder draagt hij nog eens 20 procent van de belangen over aan een groep banken. De totale opbrengst is 3,4 miljard gulden. Fininvest, Berlusconi's houdstermaat schappij, liet gisteren weten dat de onderhandelingen met Al- Waleed voor vrijdag worden af gerond. Wanneer de handteke ningen worden gezet, is niet duidelijk. De groep banken die 20 pro cent van Berlusconi's TV- en advertentiebelangen koopt, staat onder leiding van Banca di Roma, aldus Fininvest. Dat be lang wordt wellicht later naar de beurs gebracht. Berlusconi heeft drie TV-zen- ders, Retequattro, Canale 5 en Italia Uno. Als de verkoop aan de Saudische prins en de ban ken doorgaat, heeft mediamag naat Rupert Murdoch het nakij ken. Murdoch heeft belangstel ling getoond voor alle drie de zenders, waarvoor hij omgere kend 4,3 miljard gulden zou wil len betalen. De schatrijke Saudische prins, voluit Al-Waleed bin Talal Ab- dulaziz al-Saud geheten, is on der meer grootaandeelhouder van het pretpark Eurodisney en van de Amerikaanse bank Citi corp. De gedeeltelijke overne ming van Berlusconi's media belangen doet hij overigens niet alleen. Hij heeft de Duitse me diamagnaat Leo Kirch en de Zuidafrikaan Johann Rupert als partner. dhaka Bij overstromingen in Bangladesh zijn deze maand meer dan 160 mensen om het leven gekomen. De helft van het land heeft te lijden van de jaarlijkse overstromingen, die oogsten, huizen en wegen vernietigen. Dertien miljoen mensen zijn dakloos geraakt. Sommige ouders pro beren hun kinderen uit het water te houden door ze in een kooi te zetten. De Bengalese meteorologische dienst waarschuwde voor meer overstromingen door het aanhouden van de moessonregens. Hulpverleners pro beren ondertussen te voorkomen dat er cholera, dysenterie en tyfus uitbreekt. Deze ziekten kunnen binnen enkele dagen duizenden slachtoffers maken onder de ondervoede Bengalezen. Het lijkt erop dat deze overstromingen erger zijn dan die van 1988, toen 1.500 mensen omkwamen. De meeste slachtoffers van de overstromin gen deze maand waren verdronken, of bezweken aan ziekten die zich via water verspreiden. foto reuter Uit protest tegen de Franse voornemen weer kernproeven in de Stille Zuidzee te houden, gaat Japan bij de Verenigde Na ties een resolutie indienen waarin het land aandringt op een verbod van dergelijke proe ven. Dit heeft een regerings woordvoerder in Tokyo van daag verklaard. De Japanse regering dient de resolutie met die strekking in september in bij de Algemene Vergadering. „Australië en Nieuw-Zeeland zullen uiteraard een resolutie indienen. Japan is van plan hetzelfde te doen", zei woordvoerder Igarashi. „Het heeft werkelijk zin wanneer een land waar een atoombom op is afgeworpen, een dergelijke pro testnota voorstelt. De zitting van de Algemene Vergadering begint in septem ber. Rond die tijd is ook de eer ste van een reeks van acht kern proeven voorzien die Parijs op het atol Mururoa houdt op last van president Chirac. Wijdverspreid en georganiseerd systeem De Bulgaarse autoriteiten me nen dat Srilankaanse immigran ten op grote schaal via de Bal kan naar West-Europa worden gesmokkeld. „Onze informatie toont aan dat er een wijd verspreid en goed georgani seerd systeem bestaat van men sensmokkel vanuit Azië", zei de Bulgaarse minister Natsjev (bin nenlandse zaken) gisteren. De minister reageerde op het bericht dat de Hongaarse politie zaterdag in een vrachtwagen waarvan de deuren op slot wa ren, de lijken had gevonden van achttien Srilankanen. De vrachtwagen met Bulgaarse kentekens stond geparkeerd vlak bij de stad Györ. De Srilankanen zijn gestikt of door de hitte overleden. Negen tien andere landgenoten die ook in de vrachtwagen zaten, leefden nog en hebben inmid dels politiek asiel aangevraagd in Hongarije. Drie anderen, on der wie een Irakees, zouden zijn ondergedoken. De Bulgaarse politie verklaar de gisteren dat ze een bende op het oog heeft die zich bezig houdt met de grootschalige smokkel van mensen. „Wij heb ben het bestaan van een organi satie vastgesteld die een sluis heeft gebouwd voor het illegale vervoer van mensen", zei een politiewoordvoerder. Een woordvoerder van de Hongaarse politie zei dat de or ganisator van het mensentrans port in Roemenië is gearres teerd. Het zou gaan om een man die in Sri Lanka is geboren en met een Roemeense is ge trouwd. Hij zou vaker landge noten die de burgeroorlog of economische misère wilden ontvluchten, de grens over heb ben geholpen. Volgens gegevens van de poli tie reizen veel Srilankanen met het vliegtuig naar Rusland of Oekraïne. Veryolgens gaat de legale reis verder per troin naar Moldova of Roemenië. ]n dat laatste land moeten ze vaak maandenlang wachten voor een illegaal transport naar een Wes ters land. Mensensmokkelaars eisen hiervoor soms bedragen tussen de 800 en 5.000 dollar per persoon. Hongarije arres teerde dit jaar al 129 mensen op verdenking van mensensmok kel. Russische televisie toont arbeidzame president in ziekenhuis moskou hans hoogenduk correspondent De 64-jarige Russische presi dent Boris Jeltsin heeft vorige week een hartaanval gehad. Dat verklaarde hij* gisteravond in een kort TV-interview. Hij is weer aan de beterende hand. Gisteren sprak hij meer dan een uur met premier Viktor Tsjernomyrdin. Jeltsin verscheen in trainings pak op televisie. Hij zag er niet slecht uit. Integendeel, de dikke wallen onder zijn ogen waren verdwenen en hij onderstreepte diverse keren zijn betoog met forse armgebaren. Jeltsin be groette opgewekt zijn minister president. Met een dikke broe derkus overhandigde Tsjerno myrdin een fraai boeket. „Bloe men voor een gezonde man", aldus de premier. Het waren de eerste beelden van Jeltsin sinds de 64-jarige president een week geleden met hartklachten werd opgenomen in het speciale ziekenhuis voor prominenten in de Russische hoofdstad. Jeltsin vertelde dat de dokters na de lichte hartaan val snel en accuraat hadden ge handeld en dat hij zich nu weer veel beter voelde. Zeg het met bloemen, ook in Rusland. Premier Tsjernomyrdin bezoekt president Jeltsin in het ziekenhuis. Sinds Jeltsin is opgenomen doen de meest wilde geruchten over zijn gezondheidstoestand de ronde. Vorige week vrijdag viel zijn vrouw Naina de Russi sche en buitenlandse media hard aan, omdat die naar haar mening op een sadistische ma nier berichtten over de toestand van haar man. Het Kremlin heeft steeds op bijna Ameri kaanse manier bulletins ver strekt over de situatie van de eerste man van het land. Vrijdagavond werd via het se- mi-staatspersbureau Itar-Tass zelfs een foto van de patiënt verspreid. Deze foto zorgde voor nieuwe speculaties. Krem- linologen meenden dat het een op 3 april gemaakte foto was van Jeltsin tijdens diens werkva kantie in Zuid-Rusland. De president zou namelijk precies dezelfde kleding hebben gedragen, achter hetzelfde bu reau hebben gezeten met de zelfde vier telefoons. Zelfs het behang was volgens analisten van de Amerikaanse tv identiek. Direct werden herinneringen wakker aan oude Sovjettijden toen .dit soort ensceneringen aan de orde van de dag waren. Maar het Kremlin reageerde dinsdag verontwaardigd. Een van Jeltsins woordvoerders zei: „Ik kan bevestigen dat deze foto werkelijk is genomen in de Cen trale Kliniek van Moskou". Jeltsins persoonlijke woord voerder Medvedev zei dat de president intussen steeds meer werk aan kan. Een centrale rol bij het overleg met Tsjernomyr din speelde het vredesoverleg in de opstandige Russische deelre publiek Tsjetsjenië, dat in een beslissend stadium is beland. Jeltsin verklaarde na afloop dat er een oplossing is gevonden. „Natuurlijk is dat onze eigen oplossing, die aan de Tsjetsjeense kant zal worden aangeboden", zei Jeltsin. Hij voegde daaraan toe zelf nog een aantal belangrijke knopen te moeten doorhakken. washington hans de bruun correspondent In een kamer in het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van defensie, staat een nauwkeurig miniatuurmodel van Gorazde. De militaire planners gebruiken het om zich voor te bereiden op een eventuele actie in het Bosnische stadje, een van de vijf nog overgebleven door de VN 'beschermde' moslimenclaves. In de computer zijn ook drie-dimensionele videobeelden gemaakt van Gorazde, zodat piloten en comman danten kunnen zien wat hen te wachten staat als zij de enclave naderen. Als. Want de Amerikanen bereiden zich voor op een operatie waar het wellicht nooit toe zal komen. En erg vinden ze dat niet. De VS hopen nog steeds buiten de oorlog te kunnen blijven, ook nu de Bosni sche Serviërs de enclave Srebenica hebben ingenomen, Zepa zo goed als, en dreigend naar Gorazde oprukken. Maar juist door die houding is de kans dat het Westen eindelijk echt te hulp zal schieten gering. De encla ves in Oost-Bosnië worden kennelijk ook in Washington al als verloren beschouwd. Hoewel de Amerikanen de oorlog in Bosnië vooral als een 'Europees probleem' be schouwen, zal het lot van de bewoners van de resterende beschermde gebieden de ko mende weken vooral afhangen van de vraag hoever president Bill Clinton bereid is te gaan. Hij pleit nu voor 'agressievere lucht aanvallen' op Servische stellingen, maar zal daartoe eerst de Britse regering moeten overtuigen, die er niets voor voelt haar VN- soldaten in Bosnië tot doelwit van Servische wraakacties te maken. Frankrijk steunt zo'n hardere aanpak en wil bovendien de VN-eenheden in Gorazde versterken, iets waar Londen echter ook weinig voor voelt. Clinton zou sterker staan als hij bereid was zelf grondtroepen voor zo'n operatie te leveren, maar dat sluit men in Washington categorisch uit. Maar zonder Amerikaanse militaire hulp is elk plan voor het redden van de beschermde steden en daartoe hoort ook de Bosnische hoofdstad Sarajevo tot mislukken gedoemd. Het Amerikaanse volk voelt niets voor een actievere rol in Bosnië. Clinton zal grote moeite hebben om het Congres tot mede werking te bewegen, zeker zolang de Euro peanen het niet eens kunnen worden. De Amerikaanse Senaat zal vandaag zelfs stem men over een resolutie van de Republikein se oppositie, waarin geëist wordt dat alle VN-troepen uit Bosnië teruggetrokken wor den en het VN-wapenembargo tegen de Bosnische moslims wordt opgeheven, zodat die zelf hun verdediging ter hand kunnen nemen. Clinton verzet zich daar fel tegen, ol was het omdat terugtrekking van de VN-vredes- macht niet kan zonder massale Amerikaan se militaire inzet. Maar de tegenstand in Amerika tegen het sturen van zeker 25.000 soldaten die de blauwhelrrien zouden moe-> ten helpen zich veilig terug te trekken, is groot. Het pleidooi voor nieuwe luchtaan vallen hoewel die in het verleden ook tot niets hebben geleid is dan ook vooral een wanhoopspoging om een grotere Ame rikaanse betroldcenheid af te wenden. Daarom aarzelt Clinton ook om transport vliegtuigen en helikopters ter beschikking te stellen ten behoeve van het Franse plan om de defensie van Gorazde te versterken. Mili taire deskundigen hebben Clinton na be studering van hun maquettes en video-si mulaties verteld dat zo'n reddingsopera tie voor die stad heel moeilijk zal worden. Het hoeft dan ook geen verbazing te wek ken als aan het eind van deze week beslo ten wordt om opnieuw af te wachten, te dreigen, uit te stellen en te hopen dat de si tuatie zich zo zal veranderen dat opnieuw geen moeilijke beslissingen genomen hoe ven te worden. Elke stap van Washington wordt ingegeven door de vrees dat Amerikaanse soldaten in gezet moeten worden in een oorlog die de grote meerderheid van 'de Amerikanen niet als de hunne beschouwen. Nu de campag nes voor de presidentsverkiezingen van vol gend jaar op gang beginnen te komen, wordt elk politiek besluit gemeten aan het effect dat het op de kiezer kan hebben. Een hachelijk Bosnisch avontuur is iets waar Clinton zich daarom niet durft te wagen. Militairen hebben hem gewaarschuwd dat het sturen van Amerikaanse transportvlieg tuigen en -helikopters naar Gorazde mak kelijk kan escaleren. Die kunnen worden neergeschoten, waarna grondtroepen zou den moeten worden ingezet om de (Ameri kaanse) bemanningen te redden. „We zul len hierin niet betrokken raken, tenzij we maatregelen kunnen nemen om onze een heden te beschermen", zei onderminister van buitenlandse zaken Richard Holbrooke maandag. Speciale Amerikaanse eenheden zouden vooruit gestuurd moeten worden om de landingsplaatsen voor de heli's te beschermen. En dan is het maar een kleine stap voordat gevechten uitbreken tussen Bosnische Ser viërs en Amerikaanse soldaten en de VS toch volledig in de 'Europese' oorlog in Bosnië betrokken raken. Dat schrikbeeld weerhoudt Clinton van echt geloofwaardige actie. Minister van buitenlandse zaken Christopher en zijn collega van defensie Perry zullen tijdens het overleg van de zo genoemde 'Contactgroep', vrijdag in Lon- den, dan ook zeker niet het voortouw ne men. De Amerikanen hebben al wel laten weten om als zij in actie komen voortaan geen toestemming meer aan de VN te vragen. De VN-leiders zijn de laatste tijd te vaak ge zwicht voor Servische dreigementen. „We zullen de VN niet vragen om iets in Bosnië te mogen doen", zei Holbrooke. „We zullen ons niet laten beperken door dat dwaze dubbele commandosysteem van de VN en de NAVO". Mochten (Amerikaanse) NAVO- vliegtuigen zonder VN-toestemming tot ac^ tie overgaan, dan is daarmee het failliet van de VN-missie in Bosnië definitief.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5