Gehandicapten houden vergoeding taxikosten 'Eentje wilde me zijn medaille geven' De echte telemarketeer is een ware doorzetter >uders smeken Ritzen >m wiskunde-herkansing Binnenland Miljoenen te besparen op medicijnen Somaliërs herdenken kinderen Tuigpaarden 'Liever breken met kabinet dan sociaal gezichtsverlies' Veteranen volgen koningin Beatrix naar Indonesië 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten (/OENSDAG 19 JUL11995 Vrachtautokraken opgelost twello Met de aanhouding van vier mannen uit Noord-Bra bant heeft de politie IJsselstreek-West 24 inbraken in vrachtwa gencombinaties opgelost. Daarbij is voor zeker 600.000 gulden aan goederen ontvreemd. De politie betrapte op 18 mei drie van de vier mannen op heterdaad. De vierde verdachte kon later worden aangehouden. De mannen zijn voorgeleid aan de offi cier van justitie. Twee zitten er nog vast. Van de buit is niets te rug gevonden. Burgemeester van Bergeyk ontslagen den haag Burgemeester Van Poppel van de Brabantse gemeen te Bergeyk, is ontslagen. Het ministerie van binnenlandse zaken geeft als verklaring voor het ontslag dat Van Poppel tegelijkertijd heeft overlegd over eigen en gemeentelijke belangen. De ge sprekken gingen over een bestemmingsplan en een bouwkavel. De burgemeester had een optie op een stuk grond. Uiteindelijk kreeg hij meer dan de bedoeling was, maar gaf dat wel weer te rug. Van Poppel bracht de raad echter niet op de hoogte van de gang van zaken. Hij wordt vooralsnog vervangen door M. van Berckel, voormalig burgemeester van Geldrop. Onderzoek miljoenenbrand zit vast hengelo» Het onderzoek naar de oorzaak van de brand, die za terdag 8 juli een winkelcentrum in de Hengelose wijk Groot Driene in de as legde, zit vast. Het technisch onderzoek is afge sloten en heeft volgens de politie niets opgeleverd. Het blijft duister of de brand is ontstaan in een afvalcontainer of door kortsluiting in een van de winkels. De binnengekomen tips heb ben evenmin tot resultaat geleid. Er zijn ook geen aanknopings punten, die naar een mogelijke verdachte leiden. De politie, die tien rechercheurs op de brand zette, zet het onderzoek met een klein team voort. Volk geeft gul voor kankerbestrijding amsterdam De Nederlandse bevolking heeft in 1994 ruim drie miljoen gulden meer aan de Nederlandse Kankerbestrijding/Ko ningin Wilhemina Fonds (KWF) gegeven dan het jaar daarvoor. In totaal stroomde ruim 82,1 miljoen gulden de kassen van Ne derlandse Kankerbestrijding binnen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1994 dat gisteren is verschenen. De opbrengst van de jaarlijkse collecte was 13,4 miljoen gulden. Volgens de Kankerbestrijding kreeg geen enkele andere organisatie zoveel geld op die manier binnen. De Nederlandse Kankerbestrijding financiert ruim een derde van het kankeronderzoek in Nederland met 80 procent van het jaarbudget. Twaalf jaar geëist voor moord breda Tegen een 27-jarige man uit Rucphen is gisteren voor de rechtbank in Breda twaalf jaar gevangenisstraf geëist. Hij wordt ervan verdacht begin december vorig jaar in koelen bloede een de 39-jarige man uit Roosendaal te hebben doodgeschoten. De Rucphenaar kreeg in een café in St. Willebrord ruzie omdat te gen zijn vriendin obscene gebaren zouden zijn gemaakt. De man bracht daarop zijn vriendin naar huis en ging met een gela den pistool en dertig bier achter de kiezen terug naar het café. Buiten schoot hij de Roosendaler dood. Later zei hij dat hij het op een ander gemunt had. Uitspraak 27 juli. Stichting Vluchteling gaf 21 miljoen uit den haag De Stichting Vluchteling heeft vorig jaar wereldwijd I voor ruim 21 miljoen gulden aan hulp voor vluchtelingen en ontheemden besteed. Het ging daarbij om 158 projecten in 54 i landen. Dit staat in het jaarverslag van'de stichting waarvan de j grote vakcentrales, de kerken en het Humanistisch Verbond deel j uitmaken. Vooral door de genocide in en de daaropvolgende exodus uit Rwanda nam het aantal vluchtelingen toe tot twintig I miljoen. Enig optimisme gold de situatie in Mozambique, waar I anderhalf miljoen vluchtelingen vanuit de buurlanden naar huis I konden terugkeren. De Stichting Vluchteling g^eft gerichte fi nanciële steun aan hulporganisaties ter plekke. Rechter stelt bewoners zorginstelling in het gelijk De circa tienduizend gehandicapte bewoners van zorgin stellingen in Nederland moeten hun gemeentelijke taxi kostenvergoeding behouden. De Bestuurskamer van de rechtbank in Den Haag heeft dat gisteren besloten in een beroepszaak die 128 geestelijk gehandicapte bewoners van zorginstelling Westerhonk in Monster tegen de ge meente hadden aangespannen. en haag anp HAVO-eindexamenkandidaten jdie ook voor het herexamen |iviskunde-B een onvoldoende hebben gehaald en daardoor feijn gezakt, moeten in augustus apnieuw herexamen kunnen doen. Met dat dringende ver doek heeft de organisatie van Duders van leerlingen in het jrotestants-christelijkonderwijs (OPCO) zich gisteren tot minis ter Ritzen (onderwijs) gewend. De OPCO vindt het onverteer baar dat de leerlingen de dupe worden van een veel te moeilijk examen en een nog moeilijker herexamen. De OPCO is niet de eerste die protesteert. Het wiskunde B- examen op zowel HAVO als WO is dit jaar mikpunt van fel le kritiek van leerlingen, docen ten en ouders. Eerder eisten en kele Rotterdamse docenten een extra herkansing voor VWO- leerlingen. Staatssecretaris Ne telenbos liet echter weten niets te kunnen doen en verwees naar de Centrale Examencom missie Vaststelling Opgaven (CEVO), verantwoordelijk voor de exameninhoud. De CEVO gaf toe dat de exa mens niet deugden, maar Schroefde alleen de waardering fors op. Zo kregen HAVO-leer- lingen er 0,8 punt bij voor het examen en 1,2 punt voor het herexamen. „Maar daar heb je niets aan als het examen ge woon niet te maken is", aldus Hagenaar A. Rienstra, wiens dochter Janneke een van de ge dupeerde HAVO-leerlingen is. Rienstra was van plan via een kort geding een herkansing voor zijn dochter af te dwingen. „Maar juristen hebben mij ver zekerd dat dat een kansloze weg is. In het examenreglement is alles vastgelegd." Rienstra schat dat tussen de vijftienhonderd en de tweeduizend HAVO-leer lingen door de moeilijkheids graad van het examen wiskun- de-B hun einddiploma mislo pen. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs liet gisteren al weten dat ook het verzoek van de OPCO niet ge honoreerd kan worden. „De wet staat het gewoon niet toe." Het zogenoemde examen in het derde tijdvak, dat in augustus wordt gehouden, staat alleen open voor leerlingen die bij voorbeeld door ziekte het exa men of het herexamen hebben moeten missen. den haag anp De gemeente meent dat zij vol ledig handelt naar de wet en re gelgeving die haar verplicht vanaf 1 april 1994 te zorgen voor vervoersvoorzieningen voor gehandicapten. Vanaf 1 ja nuari dit jaar was die subsidie (van ongeveer zestienhonderd gulden per jaar per persoon) in heel Nederland al gehalveerd, en het was de uitdrukkelijke be doeling van de wetgever met in gang van komend jaar in het ge heel geen 'taxikostenvergoe ding' meer te verstrekken aan de bewoners. Die moeten derhalve van hun driehonderd gulden zakgeld per maand niet alleen vervoer beta len, maar ook essentiële zaken zoals kleding, kijk- en luister geld en de premie voor het zie kenfonds. De rechtbank over woog dat geestelijk gehandicap ten in gezinsvervangende tehui zen vaak in de bebouwde kom gelegen, in tegenstelling tot van de bewoonde wereld ge- isoleerde verzorgingstehuizen wel recht blijven houden op vervoerssubsidie. Een ongelijke behandeling van gelijke gevallen staat op ge spannen voet met het Bupover- drag (burger- en politieke rech ten) en artikel 1 van de Grond wet, oordeelt de rechter. Hij legt de gelijkheid derhalve uit in het voordeel van de gehandicapte bewoners van de zorginstellin gen. Hiermee is vermoedelijk het laatste woord niet gespro ken. De gemeente Monster kan nog, als proefkonijn voor vele Minder fosfaat en stikstof in mest veestapel den haag anp De mest van de Nederlandse veestapel bevatte vorig jaar 219 miljoen kilo fosfaat en 651 kilo miljoen kilo stikstof. Dat blijkt uit gisteren verschenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De hoeveel heid meststoffen was vorig jaar lager dan in elk van de vier voorgaande jaren. De fosfaat-uitscheiding daal de met 7 procent in vergelijking met 1993. Bij stikstof ging het om een daling van ongeveer 5 procent. De afname is groten deels te danken aan een kleine re veestapel. Door aanpassin gen van het voer daalde ook de fosfaat-uitstoot per dier. Vooral bij varkens was dat het geval. De uitscheiding van stikstof per dier daalde nauwelijks. Kippen vormden hier een uitzondering. andere gemeenten, in cassatie bij de Centrale Raad van Be roep. Inmiddels is minister Melkert (sociale zaken) in overleg met zijn collega's op VWS over aan passing van de subsidieregeling, die hij bij nader inzien ook niet bevredigend vindt. De Federatie van Oudervere nigingen is blij met de uitspraak van de Haagse rechtbank. De koepelorganisatie hoopt dat an dere rechtbanken die vergelijk bare zaken behandelen nu ook met een versnelde procedure tot identieke uitspraken komen, opdat de Centrale Raad van Be roep nog voor de jaarwisseling een definitief oordeel kan vel len. den haag «anp-gpd Patiënten gooien jaarlijks voor ongeveer tweehonderd miljoen gulden aan 'oude' medicijnen weg. De middelen worden keu rig terug gebracht naar de apo theek, verdwijnen in de chemo- car of erger gaan de prul- lebak of het riool in. jaarlijks wordt ongeveer 300.000 kilo medicijnen vernietigd. Het Tweede Kamerlid R. Oudkerk (PvdA), zelf huisarts, verwacht dat op de niet gebruikte genees middelen tussen de vijftig en tachtig miljoen gulden te be sparen valt. De Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Pharma- cie (KNMP) presenteerde giste ren een onderzoek naar overtol lige geneesmiddelen. De Uni versiteit van Utrecht voerde het in opdracht van de KNMP, BF Pharma (farmaceutische groot handels) en Nefarma (industrie) uit. Jaarlijks wordt er 3,5 miljard gulden uitgegeven aan genees middelen op recept. Daarvan wordt ongeveer vijf procent weggegooid. De overtollige ge neesmiddelen komen terecht bij de Afvalverwerking Rijn mond. Jaarlijks wordt hier 300.000 kilo medicijnen vernie- tigd. Werkloosheid daalt aarzelend den haag gpd Voor het eerst sinds het voorjaar van 1994 is de werkloosheid weer voorzichtig aan het dalen. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nederland telt nu 464.000 werklozen, ge corrigeerd voor seizoensinvloe den. Tot voor kort bleef de werkloosheid steken op 480.000. Ook aan de stijging van het aantal werkloosheidsuitke ringen is vrij plotseling een ein de gekomen. De groei die sinds 1992 jaarlijks vijfduizend per maand bedroeg, is tot staan ge bracht. Hier ligt mogelijk een verband met de WAO. Door de herkeuringen zijn veel WAO'ers in (tijdelijke) WW-uitkering te recht gekomen. Vooral de kort durende werkloosheid daalt. den haag anouk klip „Ontevreden? Zoekt u de moge lijkheid om een goed part-time inkomen te verdienen, zonder uw full time baan op het spel te zetten? Wij hebben sleutelfigu ren nodig in alle delen van het land." De laatste tijd lopen treinreizigers kans op het sta tion een papiertje met deze tekst in hun handen gedrukt te krijgen. De meeste van hen zullen hun schouders ophalen en het in de eerste de beste prullenbak gooi en. Maar er zijn er natuurlijk ook, die dollartekens in hun ogen krijgen of gewoon nieuws gierig worden. Wie de stoute schoenen aantrekt en het tele foonnummer belt, dat onderaan het briefje staat vermeld, wordt in eerste instantie niets wijzer. Er wordt opgenomen met een voornaam en vervolgens wordt de beller doorverwezen naar een 06-nummer. Ook daar: geen bedrijfsnaam. Wie telefo nisch informatie probeert los te peuteren krijgt te horen: „Sorry, geen tijd, komt u morgen maar even langs." De echte volhou der staat de volgende dag op de stoep. Dan wordt het in een keer duidelijk om wat voor or ganisatie het gaat: het is een van de vele network-marketing- bedrijven, die door middel van distributeurs hun produkten aan de man proberen te bren gen. AmWay, Quorum, Avon, Herba- life, allemaal doen ze hetzelfde: mensen enthousiast maken voor hun produkt en zorgen dat ze voor een paar honderd gul den een basispakket aanschaf fen. Vervolgens is het de bedoe ling dat hij of zij de produkten den haag anp Het jaar 1996, waarin het kabi net het stelsel van sociale zeker heid moet herzien, wordt een beslissend jaar voor de toe komst van de sociaal-democra tie. Dat zegt oud-fractieleider van de PvdA Thijs Wöltgens in een interview met de Groent' Amsterdammer, dat deze week verschijnt. Wöltgens waar schuwt de PvdA-ministers liever te breken met het kabinet dan het sociale gezicht te verliezen, want dat staat volgens hem ge lijk met 'politieke zelfmoord'. Volgens Wöltgens wordt het tijd dat de PvdA-bewindslieden den haag «anp Vier vertegenwoordigers van het Veteranenplatform en drie afge vaardigden van het Indisch Platform zullen het staatsbe zoek aan Indonesië gedeeltelijk meemaken. Dat is gisteren in overleg met de ministeries van buitenlandse zaken, algemene zaken en defensie definitief be sloten. De zes mannen en een vrouw zullen aanwezig zijn bij de kranslegging door de koningin op zowel een Indonesisch als een Nederlandse ereveld op Ja va. Ook zijn zij op een ont vangst door de koningin op het Nederlandse marineschip Van Galen, dat tijdens het bezoek in de haven van Surabaya ligt. Be halve voorzitter Meines van het doorverkoopt aan vrienden en familie, die op hun beurt ook weer worden 'gepusht' om dis tributeur te worden. Zo kun je je eigen netwerk uitbreiden tot je schatrijk bent. Dat beloven deze bedrijven tenminste. „Over het algemeen wordt er nogal sceptisch aangekeken te gen deze vorm van verkoop", zegt een woordvoerder van Hcr- balife, dat op die manier af- slankprodukten en voedings supplementen verkoopt. „Dat is ook de reden dat we kiezen we voor de methode met briefjes en buttons. Voor ons is dit de meest effectieve vorm van re clame en een natuurlijke selec tie. De mensen die ons uitein delijk opzoeken, merken vanzelf wel dat er niets geheimzinnigs aan is en dat het om bonafide produkten gaat." Eén van de klachten van ex-dis tributeurs. maar ook van consu mentenorganisaties, is dat er weinig terecht komt van de goe de verdiensten, waarmee deze organisaties altijd adverteren. De financiële onafhankelijkheid die sommige network-marke- tingbedrijven beloven, valt in de praktijk slechts een enkeling ten deel. „Het probleem is, dat veel men sen in het begin te veel ver wachten", zegt de Herbalife- woordvoerder. „Ze haken af als ze niet direct de gewenste res pons krijgen of als ze zien dal na twee maanden hun bankre kening nog niet is gegroeid, Succesvolle distributeurs heb ben allen één ding gemeen: 1 doorzettingsvermogen. Als je er maar genoeg energie in steekt kun je er echt veel geld mee ver dienen." het sociale profiel veel nadruk kelijker naar voren brengen, ook als dat tot spanningen in de co alitie leidt. Vooral als het om de herziening van de sociale zeker heid gaat, is de houding van de PvdA-hewindslieden 'cruciaal voor het bestaansrecht van on ze partij', aldus Wöltgens. De oud-fractieleider zegt zelf nog steeds een kaler te hebben van de WAO-crisis tijdens het vorige kabinet. „We hebben on ze geloofwaardigheid en be trouwbaarheid als sociale partij tijdens de WAO-crisis verloren", zegt Wöltgens. „Ik heb daar een groot schuldgevoel aan overge houden." Veteranenplatform is onder an dere voorzitter Boekholt van het Indisch Platform tijdens het staatsbezoek in Indonesië. Me vrouw Stanger is uitgekozen wegens haar rol in het Indisch verzet tijdens de oorlog tegen Japan. Meines loonde zich gister avond zeer verheugd over de trip. „Wij kunnen dan dit ge voelige boek sluiten en aan dacht geven aan de jonge vete ranen, die nu uit voormalig Joe goslavië komen." Tijdens hun bezoek aan Indonesië hopen de Nederlandse oud-strijders zo veel mogelijk Indonesische ve teranen te ontmoeten. De reis van hel zevental duurt van 18 tot en met 25 augustus. Het staatsbezoek loopt van 21 tot en met 31 augustus. lelystad In het centrum van Lelystad hebben gistermiddag enkele hc tocht gehouden voor de twee Somalische kinderen die eind juni omkw de mars wilden zij ook de aandacht vestigen op racisme en discriminal en buitenlanders in het algemeen. Na de brand op 30 juni hebben buu dreigend uitgelaten tegenover het getroffen Somalische gezin. Ook vi< van brandstichting. De politie gaat er echter van uit dat de kinderen m zin eist een nieuw onderzoek naar de oorzaak van de brand. numegen gertjan van wuk Onder de 506 mensen die de eerste dag van de Vierdaagse van Nijmegen niet heb ben volbracht, is een rolstoeler. Hij kreeg last van een oude spierblessure aan de arm. Met de andere acht gehandicapte deelnemers tussen de 34.000 Vierdaagse- lopers gaat het nog uitstekend, meldde hun marslcider Jan Troost vanuit zijn rol stoel met autotelefoon vanmorgen. Het is nog voor twaalven als Marco Simon zijn rolstoel de Dorpsstraat van Oosterhout in draait. Hij ligt zelfs nog voor op z'n eigen schema. Temidden van de duizenden wan delaars valt de 23-jarige Harderwijker nau welijks op. „Ja, het ging lekker en daarom heb ik tus sendoor weinig gerust. Het viel alles mee," concludeert Simon later die dag in Groes- beek, weer terug in het instituut Werkenro- de waar hij overnacht en dat het initiatief voor de deelname van de rolstoelers heeft genomen. De Harderwijker is een van de negen rol stoelers die 'bij wijze van experiment' van de organisatie mogen deelnemen aan de Vierdaagse. Rolstoelers horen niet in de Vierdaagse, vindt marsleider Chris Bos. „Onzin," stelt de Harderwijker daar tegen over. Vanmorgen vroeg was de Harderwij ker andermaal bij de startlijn te vinden. „Als ik deze tweede dag doorkom, haal ik ze alle vier," praat hij zichzelf moed in. „De etappe van morgen, met de Zevenheuvelenweg, lijkt wel zwaarder, maar daar hebben we goed op geoefend". Simon voelt zich vol doende getraind voor de mars. „Al moet de ze week blijken of m'n lichaam het aan kan. Het blijft een hele klus, zo'n Vierdaagse." Eigenlijk had Marco Simon deze vier dagen het liefst in een zo hoog mogelijk tempo uitgereden. Want racen in z'n rolstoel is toch eigenlijk wel het sportieve summum, vindt hij. Niet voor niets doet hij mee aan allerlei hardrij-wedstrijden voor rolstoelers, heeft hij een oogje op een echte race-stoel en wil hij in die nieuwe stoel deelne men aan de marathon van Rotterdam. Dédr doen ze inmiddels niet moeilijk meer over de deelname van rolstoelers. En in Nijme gen is het volgens Simon eigenlijk alleen de marsleiding die de rolstoelers wil weren. De wandelmassa heeft in 't algemeen geen problemen met ze, zo is zijn ervaring tot nu toe. „Al denkt niet iedereen er zo over hoor, dat moet ik ook zeggen. Ik heb ook al op merkingen gehoord van 'joh, ga aan de kant van de weg zitten' en 'pas op of ik gooi je uit je rolstoel' maar dat zijn echt inciden ten. De meeste wandelaars reageren toch wel positief. We rijden ze dan ook niet in de weg. Eentje wilde me zijn medaille geven omdat wij geen medaille krijgen." „Kijk," vervolgt de Harderwijker, „als ze zeggen dat wij niet wandelen, dan hebben ze honderd procent gelijk. Maar wij kunnen nu eenmaal niet wandelen, hoe graag we ook willen. We zitten in een rolstoel, dat kan niet anders, dat is gewoon noodzake lijk. „Maar dat betekent niet dat we niet aan de Vierdaagse zouden kpnnen meedoen. Gehandicapten zijn niet minder dan men sen zonder handicap; we zijn gelijkwaardig. Nou, geef ons dan ook de kans. Ze noemen het dit jaar een experiment, maar het moet normaal worden. Het is een kwestie van willen." lelystad In het centrum van Lelystad hebben gistermiddag enkele honderden mensen een herdenkings tocht gehouden voor de twee Somalische kinderen die eind juni omkwamen bij een woningbrand. Met de mars wilden zij ook de aandacht vestigen op racisme en discriminatie tegen Somaliërs, vluchtelingen en buitenlanders in het algemeen. Na de brand op 30 juni hebben buurtbewoners zich beledigend en be dreigend uitgelaten tegenover het getroffen Somalische gezin. Ook vielen over en weer beschuldigingen van brandstichting. De politie gaat er echter van uit dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. Het ge zin eist een nieuw onderzoek naar de oorzaak van de brand. foto anp Hilversum Op het drafcentrum in Hilversum is gisteren voor de derde keer de Tuigpaarden Dinsdag ge houden. Tuigpaarden zijn een bijzonder type paarden. Ze worden aangespannen gereden voor een vier wielige concourswagen. De loop van de dieren is speciaal: ze moeten zo hoog mogelijk, zuivere passen maken. foto anp vincent boon Wöltgens ziet 1996 als cruciaal jaar

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3