Topman Dagbladunie ziet ook zonder Elsevier mooie toekomst Beursgang Dagbladunie lijkt zeer reële mogelijkheid Tweedeling in gezondheidszorg Feiten &Meningen WOENSDAG 19 JUL11995 152 COLUMN Iedereen was er weer, op TV en in de krant. Heel politiek Den I laag present. Wat wilde het geval? De Nederlandse maatschappij ter bevordering van de geneeskunde, een defti ge koepelorganisatie van de medische stand, had onderzoek gedaan naar de wachttijden voor medisch-specialistische behandeling. En wat bleek? Iemand met een uitkering moet langer wachten op een behandeling dan iemand die werkt. U be grijpt het al: het land sprak hier, in navol ging van deze standsorganisatie, schande van. Maar wat heeft het onderzoek nu werke lijk opgeleverd? Niet meer en niet minder dan dat een select aantal specialistische be handelingen nu sneller wordt uitgevoerd voor werkenden dan voor niet-werkenden. Het resultaat van dit onderzoek is absoluut niet dat niet-werkenden nu langer moeten wachten dan vroeger. Van levensbedreigen de situaties is al helemaal geen sprake! Hoe komt dit nu? Met de wijziging van de Ziektewet, waardoor de verantwoordelijk heid voor de zieke werknemer van een ano nieme bureaucratie is verschoven naar de werkgever, is niet alleen het ziekteverzuim drastisch teruggedrongen, maar ook de be handeling van zieke werknemers aanzien lijk versneld, waardoor zij weer eerder aan de slag kunnen en minder kans lopen uit eindelijk in de WAO te belanden. Dit is on der meer bereikt doordat de Arbodiensten, instanties die zich bezig houden met de zie ke werknemer, zijn losgemaakt uit die ano nieme bureaucratieën en zijn gaan werken als echte zelfstandige bedrijven. Die zelf standige bedrijven, waaraan veel onder nemingen hun zorg voor de zieke werkne mer hebben uitbe steed, willen een goed produkt afleveren want daarvoor wor den ze betaald en daarmee maken ze hun winsten. Hoe slechter het produkt, PIM FORTUYN hoe minder klandizie, medewerker hoe minder winst en op den duur faillisse ment. Dat willen ze natuurlijk niet, dus daar wordt inmiddels hard en vooral crea tief gewerkt. Veel Arbodiensten zijn er intussen in ge slaagd om de wachttijden voor behandeling bij specialisten aanzienlijk terug te dringen door met specialisten afspraken te maken, waardoor die, naar ik aanneem tegen beta ling, veel efficiënter werken. En laat dit nu precies de bedoeling zijn geweest van de herziening van de Ziektewet en laten al die politici, staatssecretaris Linschoten (WD) van sociale zaken voorop, dat nu juist heb ben gewild. Reden voor gepaste vreugde zou je zo denken, het blijkt immers te wer ken! Er is overigens door tal van scribenten, onder wie ondergetekende, jaren achtereen gepleit voor het invoeren van prikkels, met name financiële prikkels, in de sociale ze kerheid en de gezondheidszorg. En ziet: het werkt en Den Haag keert zich er op golven van de algemene verontwaardiging tegen. Heel inconsequent en buitengewoon ont moedigend voor al die Arbo-bedrijven, on dernemingen en specialisten die zo hun best hebben gedaan om het zover te krij gen. Is er nu wat op tegen dat uitkeringsge rechtigden langer op een behandeling moe ten wachten dan werkenden? Als je het vanuit een financieel oogpunt bekijkt, is er eigenlijk meer voor dan tegen. Het is im mers in het belang van uitkeringstrekkers dat werkenden zo snel mogelijk weer aan het werk gaan om de uitkeringen van de uitkeringsgerechtigden bij elkaar te verdie- hen. Hoe we het ook wenden of keren, het geld voor onze sociale zekerheid wordt uit eindelijk opgebracht door de ondernemin gen en de werkenden in dit land. Vindt de politiek dat sociaal niet aanvaardbaar, dan zal ze de portemonnee moeten trekken en meer geld moeten reserveren voor gezond heidszorg voor uitkeringstrekkers. Wat er nu gebeurt, is in ieder geval on aanvaardbaar. Minister Borst dreigt met een wettelijke regeling om het verschil in wachttijden de kop in te drukken. Dat kan dus niet. Enerzijds via het begrotingshoofd stuk sociale zaken eisen dat de zieke werk nemer zo snel mogelijk weer aan het werk gaat en daarvoor de werkgevers verant woordelijk stellen en anderzijds via het be grotingshoofdstuk volksgezondheid eisen dat er geen verschil in wachttijden wordt gemaakt tussen werkenden en niet-werken den. Hier bijt de politiek zich in haar eigen staart. Enige samenhang in de wensen kan geen kwaad. Stel echter dat Borst haar onzalige voor nemen doorzet en de specialisten dwingt om geen verschil meer te maken? Dan wordt de gevreesde tweedeling van de ge zondheidszorg pas echt een stapje dichter bij gebracht. Het is immers niet te verwach ten dat ondernemend Nederland en de Ar bo-bedrijven hier genoegen mee nemen en weer terugkeren naar de oude situatie van te lange wachttijden. Dan zullen de particu liere klinieken als paddestoelen uit de grond schieten. Klinieken die zich richten op snelle diagnose en snelle behandeling. Daar heeft het bedrijfsleven zeker geld voor over en de medisch specialist die ervoor past om medisch ambtenaar te worden kan er, zoals Borst feitelijk van hem eist met haar nieuwe plannen, zijn ondernemer schap naar hartelust uitleven. Het is dan nog maar een heel klein stapje naar volledi ge geoutilleerde particuliere klinieken in Nederland voor de werkenden en voor een ieder die het kan betalen. We zijn akelig dicht bij een dergelijke si tuatie, waarin gezondheidszorg wordt ge koppeld aan de omvang van de beurs. Par ticuliere gezondheidszorg voor de gevulde beurs en verambtelijkte gezondheidszorg voor de smalle beurs. En dat in weerwil van hetgeen de politiek beoogt: gelijke gezond heidszorg voor iedereen! Vrijers genoeg voor de verstoten dochter „Ik heb heel wat afgepraat vandaag." Het klinkt niet eens vermoeid, als directievoorzitter G. J. van den Berg van Dagbladunie voor de zoveelste keer moet uitleggen waarom er geen man overboord is, nu zijn krantenbedrijf door moeder Reed Elsevier het huis uit wordt gejaagd. Een hele klus, want terwijl hij van de ene vergadering naar de an dere rende, van redactieraad naar ondernemingsraad, kraaiden de beleggers op de beurs in Amsterdam victorie. Zij belonen de stap van Elsevier met een spetterende koerswinst. Alsof de moeder wordt verlost van een blok aan het been. Prof. Van Cuilenburg: 'Met fusieregels valt best te schipperen Een beursgang voor de Dagbladunie is een zeer reële optie, denkt prof. dr. J. van Cuilenburg. De aankoop van de krantengroep door één andere uitgever vergt honderden miljoenen en voor bui tenlandse investeerders zijn alleen kranten niet interessant. Van Cuilenburg is directeur van het Persinstituut en bestuurslid van het Bedrijfsfonds voor de Pers en als zodanig nauw betrokken bij het wel en wee van de dagbladen in Nederland. De Dagbladunie is een van de best renderende krantenbedrijven van Nederland. De omzet komt uit op 507 miljoen gulden en het rendement is tussen de 10 en 15 procent, een cijfer waarop me nig krantenuitgever jaloers kan zijn. „Dat bete kent dat een overname al snel zo'n 800 tot 900 miljoen gulden gaat kosten. Een formidabel be drag voor een Nederlandse uitgever", meent Van Cuilenburg. Hij ziet overigens geen wettelijke be lemmeringen voor een binnenlandse overname. ,,Er is een vrijwillige regeling voor persfusies, ge sloten tussen de Nederlandse dagbladuitgevers. In principe mag één uitgever niet meer dan een derde van de markt beheersen." Volgens Van Cuilenburg valt daarmee echter wel te schipperen „Ik denk niet dat een overname hoeft te sneuve len op de vrijwillige persfusie-regels van de be drijfstak." Of uitgevers staan te trappelen een krantencon cern over te nemen, is sowieso aan twijfel onder hevig. Elke zichzelf respecterende uitgever 'gaat' tegenwoordig multimediaal. Perscombinatie en de Telegraaf stappen in de Amsterdamse kabel. VNU begon met commerciële televisie en Wege ner noemt zichzelf al langer een multimediale uitgeverij. Elsevier is ook enthousiast in de data banken en dergelijke gedoken, maar dochter Dagbladunie ademt nog de geur van verse druk inkt op krantepapier. Of kranten in de huidige vorm blijven bestaan is nog maar de vraag. Hoofdredacteuren roepen al tijd van wel, maar dat zijn mannen van de oudere generatie. Bij mijn studenten merk ik dat die geen moeite hebben met het lezen van elektronische pagina's en dat de leescultuur veel minder is. Je ziet ook dat het aantal kranten al vanaf midden jaren zeventig nauwelijks is toegenomen: het aantal huishoudens wel", constateert Van Cuilen burg. Die redenering volgend is een beursgang een lo gische stap. „Dat zou pikant zijn, want èen beurs gang betekent een breuk met de voortdurende concentratie van de krantentitels. Op zichzelf is de Dagbladunie qua omzet en rendement zonder meer een volwaardig beursfonds. Per slot van re kening stond ze op de beurs voor Elsevier ze op kocht." Voor de tijdschriften die in de verkoop worden gedaan, ziet Van Cuilenburg een duidelijker toe komstbeeld dan voor de kranten. „Ik kan me voorstellen dat bladen als de Hitkrant en Autovi sie interessant zijn voor de Holland Media Groep, de nieuwe groep rond Endemol en Veronica. Die bladen zouden mooi kunnen aanhaken bij TV- programma's van het nieuwe Veronica." In Ne derland blijven dan nog de bladen Elegance, Re sidence, MAN en Muziekkrant OOR over. „De tijdschriften zijn gericht op speciale doelgroepen, Daar zullen wel verschillende geïnteresseerde ko pers zijn." DEN HA^G PEET VOLGELS hebben hier uitstekende redactiestatuten. Verder houdt Van den Berg niet zo stevig vast aan de limiet van eenderde van de markt. „Die af spraak zou bepaalde varianten kunnen blokkeren, maar dat komen we dan wel tegen." Hij moet er (nog) niet aan denken dat zijn concern in delen moet worden verkocht, maar houdt wel nadruk kelijk de mogelijkheid over dat de aandelen Dag bladunie aan meer dan één partij worden ver kocht. „De Telegraaf heeft ook een kwart van de aandelen Wegener in handen. Daar hoor je nooit iemand over." BEURSGANG De laatste optie die Elsevier openhoudt, is een beursgang van de dochter. Wanneer Dagbladunie inderdaad op de effectenbeurs te gelde wordt ge maakt, wordt de klok in feite zestien jaar terugge draaid. Tot en met 16 maart 1979 stonden de aan delen van het Rotterdamse dagbladconcern ook al in Amsterdam genoteerd, toen nog onder de naam Nederlandse Dagblad Unie. De aandeel houders van de NDU ruilden toen hun bezit in voor aandelen in Elsevier, waarmee de fusie tus sen de bedrijven een feit werd. Toch zal een nieuw bestaan als beursgenoteerde onderneming volgens Van den Berg slechts voor eeh overgangsperiode zijn. „Het is mijn stellige overtuiging dat verdere concentratie in de dag bladwereld nodig is en dat Dagbladunie daar deel van zal uitmaken." Hoe ver die concentratie moet doorgaan, kan hij niet zeggen, hoewel hij uitsluit dat er in Nederland een dagbladmonopolie zal ^ontstaan. „Tenzij de exploitatie dusdanig veran dert dat er nog maar voor één of twee bedrijven een markt overblijft." Van den Berg heeft uitstekende verwachtingen van de rol die zijn bedrijf nog kan spelen, los van moeder Elsevier. In ieder geval staat voor hem vast dat het concern met eenzelfde straffe hand geleid moet worden als in het tijdperk Elsevier. Deze moeder staat erom bekend dat zij haar dochters keiharde rendementseisen oplegt. Van den Berg heeft daar nooit moeite mee gehad, zegt hij. „Ik vind dat iedere organisatie op zijn tenen moet staan. Als een ondernemer zegt: 'Het is wel goed zo', dan verliest zijn onderneming terrein." Toch is het juist het geringe rendement van de dagblad-uitgeverijen die Elsevier tot de verkoop noopt. De dagbladen en publiekstijdschriften die nu worden verkocht zijn goed voor eenvijfde ge deelte van de omzet van Reed Elsevier, maar slechts voor eentiende gedeelte van de winst. Er zijn binnen het concern activiteiten die veel meer rendement opleveren. Van den Berg beschouwt dat als een gegeven: „Als een wetenschappelijke uitgeverij op z'n tenen staat komt er 50 procent rendement uit, bij een dagbladonderneming op z'n tenen kom je niet verder dan 15 tot 20 procent. Toch is dat voor ons iets om trots op te zijn. Dagbladunie is qua rende ment de tweede uitgever van Nederland, na VNU. Binnen onze bedrijfstak doen we het uitstekend." Volgens de DU-topman is vooral voordeel uit zijn bedrijf te halen als het tot samenwerking komt met een bedrijf dat ook kranten uitgeeft. Maar huwelijkskandidaten uit een totaai andere hoek zal hij de deur niet wijzen. Philips is genoemd. Dat bedrijf wordt steeds actiever in de informatie voorziening. Van den.Berg: „Er zijn heel veel elek tronicabedrijven op zoek naar uitgeef-deskundig- heid." Dat zou een stap kunnen zijn naar nieuwe vor men van nieuwsvoorziening, waarbij mensen op den duur geen krant meer zullen lezen maar slechts televisie- en computerschermen. Ook de 'uitverkoop' van Elsevier zou zo kunnen worden uitgelegd: investeren in elektronische media om dat die de toekomst hebben. Van den Berg: „Ik heb dat nooit zo geproefd. De krant zal nog heel lang een gids blijven in de informatielawine die over de mensen heen komt." ROTTERDAM BART VERKADE De drukkerij van de Dagbladunie, waar NRC Handelsblad, Algemeen Dagblad en Rotterdams DSagblad wor den gedrukt. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Van den Berg trekt het zich niet aan. „Het besluit van Reeci Elsevierwordt op de beurs buitenge woon gewaardeerd, omdat duidelijk wordt geko zen voor concentratie op een sector waarin dat bedrijf goed is: wetenschappelijke, professionele en vak-informatie." Dat kranten als Algemeen Dagblad. NRC Handelsblad en Rotterdams Dag blad niet meer passen in deze strategie, mag ech ter niet worden uigelegd als een smet. „Er zijn gelukkig meerdere uitgeefconcerns in de wereld," zegt de directievoorzitter laconiek. „En daarbij zijn er die buitengewoon goed zijn in het uitgeven van dagbladen." Vrijers genoeg voor de verstoten dochter. Dat is wel duidelijk geworden uit de openlijke flirts van de afgelopen jaren. Sterker nog: Elsevier heeft ze ven jaar geleden al eens voor'het altaar gestaan met Perscombinatie, de uitgever van De Volks krant, Trouw en Het Parool. Dat huwelijk werd echter op het nippertje voorkomen door verzet van de redacties van de betrokken kranten. Mede daardoor zijn de mogelijkheden voor een huwelijk inmiddels beperkt. Geschrokken door de bijna-fusie tussen Elsevier en Perscombinatie waardoor vier van de vijf landelijke dagbladen in één hand zouden komen stuurde de Tweede Kamer aan op een wet die een te grote samen klontering moest voorkomen. Die wet is er niet gekomen doordat de dagbladuitgevers onderling hebben afgesproken dat geen bedrijf méér dan eenderde van de markt in handen mag krijgen. Een afspraak die ondernemers niet graag maken: hoe groter, hoe beter is meestal het parool. In dit geval voelden de uitgevers echter de hete adem van de Nederlandse politici in hun nek. Dagbladunie verkoopt dagelijks ongeveer 900.000 kianten. Haar dagbladen Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad, Rotterdams Dagblad, De Dordtenaar, Dagblad voor Rijn en Gouwe en Bra bants Nieuwsblad hebben bijna twintig pro cent van de Nederlandse dagbladmarkt in han den. Dit houdt in dat een eventuele fusiepartner hooguit een marktaandeel van dertien procent mag hebben, om de grens van eenderde niet te overschrijden. Als deze afspraak heilig is en Dagbladunie wordt niet opgesplitst, komt er maar één grote Neder landse uitgeverij in aanmerking: Perscombinatie, goed voor 12,4 procent van de markt. Alle andere partijen hebben domweg al te veel lezers: de uit geversmaatschappij De Telegraaf heeft al bijna een kwart van de Nederlandse markt in handen, VNU (onder meer Brabant Pers) tekent voor bijna 17 procent en Wegener (onder meer Haagsche Courant en Utrechts Nieuwsblad) zit rond de 16. De journalistenvakbond NVJ is vastbesloten de dagbladuitgevers aan hun afspraak te houden. Te grote machtsconcentraties komen de kwaliteit van de dagbladen niet ten goede, vindt secretaris Hans Verploeg. Maar ook de alternatieven een buitenlandse koper of opsplitsing van Dagbladunie vindt hij een gruwel. En opsplitsing, waarbij bijvoorbeeld Wegener en VNU ieder met een deel van de kran ten aan de haal gaan, leidt vol gens hem ook tot verlies van ar beidsplaatsen. De Telegraaf 23,9% REDACTIESTATUUT Het aandeel Elsevier was giste ren smaakmaker op de Am sterdamse effectenbeurs. Het nieuws dat holdingmaatschap pij Reed Elsevier zijn dagbla den en tijdschriften gaat ver kopen, stuwde de koers 's och tends naar 20 gulden. Bij het slot resteerde een koerswinst van twee kwartjes op 19,70, een nieuw record. Analisten noemden de verkoopplannen 'niet verrassend', maar wel 'heel strategisch'. Van den Berg van Dagbladunie kan zich de zorgen wel voorstel len, maar gelooft niet dat het mo ment daarvoor al is aangebroken. Dat een mediamagnaat als Ru pert Murdoch, berucht door zijn grote bemoeienis met de inhoud van zijn kranten, zich meldt als gegadigde moet hij nog zien: „We Dagbladunie 19,6% Zeeuwse Courant Noordelijke 6,6% Wegener 14,8% VNU 16,7%

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2