Gokschuld dreef duo op slechte pad Yellowa voor het eerst op een kortebaan Rondlopend vee, melkboeren en herfstleeuwentand Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'Het is één groot complot tegen mij' Groen Links tegen verlaging waterpeil in Aarlanderveen WOENSDAG 19 JUL11995 CHEF HENNYVAN EGMOND.071-356414. PIV.-CHEF HANSKOENEKOOP.071 356429 Brief minister Borst 'Bevolking weet niet wat Rijnoord biedt' De Socialistische Partij in Al phen aan den Rijn is zeer te leurgesteld over de reactie van minister Borst van volksge zondheid op het zwartboek dat het comité 'Rijnoord baart ons zorgen' haar vorige maand heeft aangeboden. In een brief aan comitévoorzitter en SP- ffactieleider Gerard Harmes stelt de minister dat de proble men rond het Rijnoord voort komen uit onbekendheid met het huidige ziekenhuis. „Ik heb de indruk dat bij de bevolking nog steeds niet geheel duide lijk is welke zorg het zieken huis wel en welke het niet in Alphen levert", aldus de minis ter in haar brief. In het zwartboek had het ac tiecomité 27 voorvallen be schreven waarbij mensen uit Alphen en omgeving grote hin der ondervonden van het feit dat ze veel zaken niet meer in hun eigen ziekenhuis terecht kunnen. De klachten varieer den van een huisarts die vindt dat hij en zijn collega's wel erg veel eerste-hulpverlening voor hun kiezen krijgen, tot Alphe- naren die wel erg lang moeten wachten bij de overbelaste EH BO in het Leiderdorpse Elisa beth ziekenhuis. Maar ook werd er in het zwartboek mel ding gemaakt van een 82-jarige man die na de nodige omzwer vingen in het ziekenhuis in Woerden overlijdt. 'Rijnoord baart ons zorgen' laat zich door de houding van de minister overigens niet uit het veld slaan. Harmes roept in het nieuwste informatieblad van de SP de bevolking op om toch vooral de slechte ervarin gen met het Rijnoord op schrift te blijven stellen. „Het zwart boek eindigt voorlopig nog niet", aldus Harmes. Feestprogramma in Stompwijk STOMPWUK In Stompwijk wordt ter gele genheid van de kortebaan- draverij op maandag 24 juli vier dagen lang feest gevierd. Vrijdag 21 juli: klaverjassen voor ouderen in café De Gouden Leeuw. Aanvang 13.30 uur, feestelijke rondgang van het fanfarekorps Juliana, aanvang 18.30 uur; bromfietsraces op het wed strijdterrein, om 19.45 uur. Zaterdag 22 juli: kindershow van Valery Preston in de feesttent, aan vang 14.00 uur; pony-, spring- en menwed strijden op het wedstrijdter rein; tonknuppelen op het wed strijdterrein, aanvang 20 uur. Zondag 23 juli: nationale ponyrennen op het wedstrijdterrein, aanvang 13 uur, afgewisseld met dres- suurdemonstraties van De Blesruiters en het optreden van valkenier Teun Hubregt- se; stoelendans op het wed strijdterrein, aanvang 20.00 uur. Maandag 24 juli: draverij om de Grote Prijs van Stompwijk op het wed strijdterrein, aanvang 13.30 uur. Geschiedenis van Leiderdorps Doeskwartier in boekvorm DEN HAAG/OUDE WETERING MONICA WESSELING Het was één groot complot van de hele familie tegen hem. Ie dereen beschuldigde hem van de meest afgrijselijke dingen, en alleen maar omdat ze boos wa ren omdat hij ooit met zijn nichtje naar bed was geweest. Het is waar, hij had met zijn nicht gevreeën en haar af en toe geaaid, maar dal vond ze leuk. En dat hij haar ooit had gepro beerd te verwonden, was hele maal niet waar. De 36-jarige Lissenaar die giste ren voor de Haagse rechtbank stond op verdenking van poging tot moord in april van dit jaar en ontucht met minderjarigen in de jaren 1982 tot en met 1988 ontkende nagenoeg alles wat hem ten laste werd gelegd. Al leen de vrijpartij met zijn nicht erkende hij ruiterlijk. De belangrijkste beschuldi ging, hij zou in april in Oude Wetering geprobeerd hebben die nicht te vermoorden, ont kende hij in alle toonaarden. Op die dag was hij, nel als vele an dere keren, naar de inmiddels 25-jarige vrouw gegaan om haar geld te betalen. Het geld was nodig om een lang verleden van seksuele gebeurtenissen tussen hem en zijn nicht te doen 'ver geten'. Volgens de verdachte eiste de nicht dat geld, maar zij verklaarde dat de Lissenaar aandrong op afbetalen van zijn 'schuld'. De verklaringen over het ge beurde in Oude Wetering ston den lijnrecht tegenover elkaar. Volgens de nicht had de man een touw bij zich, had hij haar in de woning mee naar boven gelokt en daar geprobeerd te wurgen. Toen dat niet lukte, probeerde hij haar met een kus sen te laten stikken. De vrouw werd, zo verklaarde ze zelf, ge red doordat de buren op het ge rucht afkwamen. Volgens de Lissenaar was er van een touw geen sprake. Ze hadden ruzie en de man zou haar met een hand op de mond het schreeu wen hebben willen beletten. Vlucht Terwijl de buren zich over de vrouw ontfermden, was de Lis senaar via het dak op de vlucht geslagen. Hij werd enkele dagen later door de politie in Egmond aan Zee aangetroffen nadat hij had geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. De ruzie of poging tot moord, was het begin van een lange reeks van verklaringen van vrouwen over seksueel misbruik door verdachte. Niet alleen de betrokken nicht, ook een jonger nichtje, de tweede vrouw van zijn vader en een ander familie lid kwamen met beschuldigin gen over de brug. Zo zou de Lis senaar een 14-jarig meisje en een vrouw onder valse voor wendselen naar zijn zaak in Lis- se hebben gelokt en daar onze delijk hebben betast. Allemaal niet waar, zo hield de Lissenaar gisteren rechter Verheij voor. Ze waren allemaal tegen hem. Ver heij twijfelde daar nogal aan. „Meneer, u gelooft toch niet dat mensen zulke zware heschuldi gingen uit hun duim zuigen, al leen maar omdat ze boos zijn op u?" Ook de officier van justitie, D. Kuipers, twijfelde ten zeerste aan de verklaringen van de Lis senaar. Hij achtte zowel de po ging tot moord, -,,u ging naar Oude Wetering toe met het plan nu eens eindelijk een eind te maken aan dit probleem"- als de seksuele delicten -verkrach ting en ontucht- bewezen. De officier eiste dan ook zes jaar onvoorwaardelijkecelstraf. De advocaat van de Lisse naar, M. Nan, voerde gisteren aan dat het grootste deel van de aanklachten over seksuele inti midatie, inmiddels verjaard wa ren omdat het al zo lang gele den gebeurd was. Bovendien was ae betrokken nicht abos- luut niet betrouwbaar. „De ene keer zegt ze in haar hele leven maar één keer met deze man te hebben gevreeën, later verklaart ze twee keer per maand door hem te zijn verkracht. Wat is het nou?" Zes jaar cel zou de sastreus zijn. Het, toch al moei zame, huwelijk van de Lissenaar zou op de klippen lopen, de re latie met zijn vader, in wiens zaak hij werkt, zou sterk te lij den hebben en de relatie met zijn drie kinderen zou er ook niet beter op worden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. PROGRESSIEF - In het artikel in onze krant van gisteren over het bezoek van de Oegstgeester wethouder Guus van Eisen aan de woonbootbewoners van de Haarlemmerweg stond een fout. De wethouder is geen lid van de politieke partij I-eefbaar Oegstgeest, zoals in het stuk stond, maar van Progressief Oegstgeest. Vervolg van voorpagina Gokverslaving bij de ene dader en een te grote mate van behulpzaamheid bij de ander. Dat zou de reden zijn dat twee 21-jarige Alphense mannen in een jaar tijd negen gewapende overvallen en twee pogingen daartoe op ben zinestations en snackbars hebben gepleegd. Er moest geld gevonden worden om de gokschuld van 10.000 gul den van een van de twee af te lossen en overvallen leken de uitgelezen weg. MONICA WESSELING Het tweetal stond gisteren te recht voor de Haagse recht bank. Twaalf maanden achter- deen (van april '94 tot en met april '95) gingen ze op pad. Het patroon was steeds hetzelfde. De man met de gokschuld deed het eigenlijke werk, zijn vriend zorgde voor het wapen (een neppistool, stroomstok of gas- bus). De overvaller, compleet met bivakmuts uitgerust, was alle elf keren opvallend nerveus en vroeg telkens in steenkolen- Engels om geld. Daarbij dreigde hij met een, naar later bleek on gevaarlijk of onklaar, wapen. De 'money-man', zoals zijn bij naam al snel luidde, zorgde vol gens officier van justitie D. Kui pers voor een enorm gevoel van onveiligheid bij Alphense en Leidse exploitanten van snack bars en benzinestations. „Een zenuwachtige overvaller is nog enger dan een kalme omdat je niet van hem op aan kunt. De slachtoffers wisten niet dat het een neppistool was en dat de stroomstok kapot was", zo hield Kuipers rechter Verheij voor. De officier achtte alles bewezen en eiste een, naar zijn zeggen, flin ke celstraf. „Het moet iedereen duidelijk zijn dat overvallen echt niet kunnen". Voor allebei vijf jaar cel, want beiden zou den evenveel schuld hebben aan de overvallen. De aanleiding om het crimi nele pad in te slaan, de gokver slaving en de -schuld die dat tot gevolg had, was noch voor Kui pers noch voor rechter Verheij reden voor al te veel clementie. Verheij: „Het geld dat de roof overvallen opbrachten, gebruik te u maar ten dele voor het af lossen van de schuld. Er werd ook lekker van gegeten en ge dronken." De advocaten van het tweetal, dat sedert april van dit jaar in voorarrest zit, vinden de geëiste straf veel te hoog. Beiden heb ben spijt en zien in wat ze bij de slachtoffers van de overvallen hebben aangericht. Zeker voor diegene die de ei genlijke overvaller (de man met de bivakmuts) hielp, zou een lichtere straf rechtvaardiger zijn, zo hield diens advocaat voor. Hij had immers zijn vriend alleen maar willen hel pen met het oplossen van zijn gokschuld door hem wapens te leveren. Loyaliteit met zijn vriend dreef hem op het slechte pad. Hij had de buit alleen maar voor zijn vriend 'bewaard' en er zelf nauwelijks van geprofiteerd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. kt DEN HAAG/AARLANPERVEEN Een verlaging van het polderpeil met vijftien centimeter en plaatselijk zelfs dertig centime ter, in een gebied dat juist dankzij de hoge waterstand gro te natuurwaarden herbergt. Voor de gecombineerde staten fractie van Groen Links en De Groenen is het vorige maand genomen peilbesluit van water schap De Oude Rijnstromen onaanvaardbaar. In schriftelijke vragen aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland vraagt de fractie het peilbesluit voor de Zuid- en Noordeinderpolder bij Aarlanderveen dan ook niet goed te keuren. Een lagere waterstand is op korte termijn voordelig voor de agrariërs in de polder, die in het voorjaar eerder met zwaar ma terieel het land op kunnen. Voor de natuur is een lage wa terstand echter slecht, terwijl de maatregel ook maar tijdelijk van aard is. Door de uitdroging die wordt veroorzaakt door de peil- verlaging zakt de grond verder De fracties van Groen Links en De Groenen wijzen er op dat het nieuwe waterpeil in strijd is met de provinciale richtlijn. In de Aarlanderveense polders gaat het bovendien niet om ge wone landbouwgrond, maar om om een 'agrarisch gebied met natuur- en landschapswaarde'. k< L i Paarden draven maandag voor de 86ste keer in Stompwijk ir| De Rietveldse roeiwedstrijden worden dit jaar aangegrepen om aandacht te vestigen op de natuur in het Rietveld. Op uit nodiging van enige bewoners heeft de stichting Landschaps beheer een tentoonstelling in gericht over ecologisch oever beheer. Op de tentoonstelling is te zien hoe kwekers hun be staande beschoeiingen kunnen ombouwen tot meer natuurlijke oevers. De Rietveldse roeiwed strijden worden vanavond ge houden in de vaart tussen café Klein Giethoorn en de Rietveld se molen. De wedstrijden be ginnen om 18 uur. Dirk de Vlieger die met Present de eerste prijs van 75 gulden verdiende. Oliehoek: „Het aar dige is dat we de naam De Vlie ger steeds weer tegenkomen in de uitslagen. Nu is bijvoorbeeld Rob de Vlieger een van de kan didaten voor de eerste prijs. Zoals hij al eerder in Stompwijk wist te winnen. Ook dat is een telg uit die roemruchte familie", aldus de Stompwijker. Opgave Het unieke, volgens Oliehoek is, dat de stichting zonder een cent subsidie draait. „Een hele opga ve, maar het lukt altijd. Dankzij de entreegelden, het verkopen van de programmaboekjes en de vele sponsors, maar door ook veel zelfwerkzaamheid, zoals het prepareren van de baan, het leggen van de rijpla ten naar de parkeergelegenheid, het bouwen van de tribune en dergelijke. Als je dat moet laten doen kost dat heel veel geld. Nu gebeurt het onder het motto dat veel handen licht werk maken. Daardoor houden we ook de kosten laag en kunnen we het geld besteden om onze draverij aantrekkelijk te maken. Zoals we bijvoorbeeld tienduizend gulden beschikbaar hebben aan prijzengeld, waarvan vijfdui zend voor de winnaar. Dat wordt aan het eind van de dag door loco-burgemeester Van Ewijk in het handje uitbe taald. Een traditie die ook bij Stompwijk hoort. Zoals de kor tebaan ook een traditie is." kwartier. Nico de Jong en Rinus Wesselink bijvoorbeeld, oftewel de I^eino's. Hun single Esmeral da bereikte in 1980 een tweede plaats in de Nederlandse top tien. Ja, er wordt van alles bijge haald om de geschiedenis van het wijkje zo compleet mogelijk te maken. Allerhande voorvalle tjes, verhalen van allerlei buurt bewoners, oude krantebcrich- ten. Tot aan de natuur rond het Doeskwartier toe. Gewone Agri- monie, Heelblaadjes en een en kele Gele Morgenster zijn er bij voorbeeld te vinden op de Rui- gekade. „En natuurlijk overal in de berm Herfstleeuwentand. Landschapsbeheer bij roeien in het Rietveld Vroeger was alles anders. Neem nou Leiderdorp. Het dorp heeft inmiddels meer dan 20.000 in woners, maar aan het begin van de negentiende eeuw was het nog een landelijke gemeente. De Hoofdstraat en een paar zij straatjes, dat was het wel zo'n beetje. Zonder auto's, maar met vee dat gewoon in het rond liep. De gemeentebestuurders wil den echter paal en perk stellen aan sommige uitwassen, dus stelden de heren op her en der aangeplakte affiches: „Het slagten of dooden van Vee, op de Publieke Straten, of Wegen wordt uitdrukkelijk ver boden, terwijl de onreinheden van het gedoodde Vee, niet op Publieke Wegene mogen gewor pen worden, op eene boete van Twee Gulden, ook zal het niet geoorloofd zijn, eenig Vee, hoe ook genaamd, op de Straat, Voetpad of langs de Huizen vast te zetten, op de boete Dertig Cen ten, voor ieder beest dat alzoo gevonden wordt. Dit staat met nog veel meer wetenswaardigheden uit het Leiderdorpse verleden opgete kend in Het Doeskwartier, een buurt met geschiedenis. Het boek is uitgebracht door Comité Doesbrug, het comité dat zich jaren lang sterk maakte voor de renovatie van deze beeldbepa lende brug. Met succes. De res tauratie moest gevierd worden. Met een feestelijke brochure, dacht men aanvankelijk. Maar het werd dus uiteindelijk een lij vig boek, verluchtigd met aller lei oude foto's. Zo is er een prominente plaats ingeruimd voor broer en zus Roel en Marie Marbus, die de spil van de wijk worden ge noemd. Beiden zijn imiddels overleden, maar vergeten zijn ze nog niet. De mensen uit het Doeskwartier konden er jaren lang terecht voor allerhande huishoudelijke artikelen, speel goed, ansichtkaarten, klompen, petroleum en aardewerk. Bij de twee was het bovendien vaak de zoete inval. Ze waren zo'n beetje de eerste televisiebezit- ters in het Doeskwartier. „Op woensdagmiddag zat de kamer Melkboer Siem Goedhart op zijn bakfiets. Een van de bekende gezichten in het Doeskwartier van vroeger. dan ook stampvol met kinderen uit de buurt om van het wonder te genieten. En als er 's avonds een voetbalwedstrijd was, dan zat dezelfde kamer weer vol, maar dan met volwassenen. De handelaren die langs de weg zaten en het Doeskwartier aandeden, ze staan allemaal op de foto. Jan de Haas, de groen teman met hondekar. Cees de Roode, de groenteboer met paard en wagen. Melkboer Siem Goedhart. Bakfietsenbouwer' Huisman. Kruidenier Will van Gessel. Aanzegger Hendrik van der Hoogt. IJscoman Dries Jan sen. Kolenhandel aar Wolff met zijn Opel Blitz. En nog veel meer. Winkels in de jaren vijftig? De kapperszaak van Schipper. De groentezaak van Jan Vollaard. De zaak van Rinus Poelgeest, bij wie net als bij Marbus van alles kon worden gekocht. Enzo voort. Boeren en tuinders komen aan bod evenals landelijk be kende mensen uit het Does- Al draven maandag pas de h paarden in Stompwijk, nu zijn er al zo'n vijftig tot zestig vrij willigers in touw om er weer iets moois van te maken. Zoals de jarenlange traditie in het dorp wil. „Niet voor niets staat de draverij al voor de 86ste keer in ons dorp op het programma. Dan verwacht iedereen dat het wel weer goed zit. Niet alleen organisatorisch, maar ook dat we weer wat extra's bieden", zegt tweede voorzitter Piet Olie- H hoek van de Stichting Hardra verij Nooit Gedacht. IDat extraatje dat de Stomp- wijkers voor de echte draflief hebbers in petto hebben is het starten van de 14-jarige draver Yellowa van trainer/eigenaar/rijder Ton Blok uit Putten. Een viervoeter die aan zijn laatste reglementai re draversjaar bezig is en in zijn loopbaan 1,3 miljoen gulden voor zijn baas heeft verdiend. Een Nederlands record. „Ton - Blok is oud-Nederlands kam pioen op de 800 meter en ge bruikt zijn atletiekervaringen ook bij het trainen van zijn paarden. Nog nooit heeft Yello wa op de kortebaan gelopen en m het leek Blok wel aardig om de re loopbaan van zijn paard in Stompwijk af te sluiten. Omdat ai wij hier nog de enige grasbaan ar van ons land hebben", merkt de Stompwijker op. „Vroeger wilden we graag van dat gras af, maar dat was onmo- - gelijk omdat we in het dorp niet Ruim een miljoen gulden heeft Yellowa in zijn loopbaan verdiend. Drie jaar geleden was de draver van Ton Blok het snelste in de Oekraïense hoofdstad Kiev. foto pr kunnen draven in een straat of over een weg. Nu willen we dat gras echt niet meer kwijt. Ook al zit er wat risico aan. Als er veel regen valt, loop je de kans dat de draverij moet worden afge blazen. Twee jaar geleden was dat bijna het geval. Aan de an dere kant is een grasbaan wel veel beenvriendelijker. De kans op blessures is kleiner", legt de Stompwijkse paardenliefheber uit. Dat veel eigenaren/rijders graag in Stompwijk - een van de twintig kortebaandraverijen dit jaar - rijden is volgens Olie hoek duidelijk te merken aan de voorinschrijving. Er zijn 42 dra vers aangemeld. Op de dag zelf, volgende week maandag, wordt bekendgemaakt welke paarden definitief op het Stompwijkse gras zullen lopen. „Er zijn pikeurs die meer dan een paard hebben ingeschreven. Die wor den verzocht om er een of twee af te laten vallen. Daarna wordt gekeken naar het aantal start plaatsen in het lopende seizoen. Uiteindelijk blijft er een uitgele zen veld over, zodat we de be zoekers een prachtige draverij kunnen latea zien. Pikeurs als Jan Wagenaar, Cees Immink, Rob de Vlieger, Guus Knijnen- burg en de gebroeders Aad en Ruud Pools weten wat dat be treft wat het publiek wil", is de overtuiging van Piet Oliehoek. De eerste draverij werd in 1909 gehouden. Winnaar werd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15