Over vrouwen, haring, kinderwagens, sport en de auto Vijf gegadigden voor tijdelijk kloosterling Pelgrimages trkJpCad^ Kerk Samenleving Continentals op toernee KeïÖiode Leiden Regio WOENSDAG 19 JUL11995 BUITENLAND KORT Begrafenis Veiligheidstroepen hebben gisteren de begrafenis van de oekraïens-orthodoxe patri arch Vladimir in Kiev ver stoord. Toen de agenten de rouwstoet tegenhielden, ont stonden er vechtpartijen waarbij de wagen met de doodkist bijna omver werd gelopen. De 5000 gelovigen hielden eerst een rouwdienst in de Vladimirkathedraal. Toen ze daarna nog een ge bed wilden houden in de oudste kerk van Kiev, de Sophiakathedraal, versper den veiligheidstroepen hen de weg. Vladimir stond aan het hoofd van de nationalis tisch ingestelde Oekraïens- Orthodoxe Kerk. Die had zich in 1992 afgescheiden van de Orthodoxe Kerk van Oekraïne, die onder de juris dictie van de Russisch-Or- thodoxe Kerk staat. De we- reldorthodoxie weigert de af gesplitste Oekraïense Kerk te erkennen. Overspel De 60-jarige anglicaanse de ken van het Engelse stad Lin coln staat deze week terecht voor een kerkelijke recht bank op beschuldiging van buitenechtelijke seks. De 32- jarige Verity Freestone, .toen een medewerkster van de kerk, beschuldigt Brandon Jackson, gehuwd en vader van drie kinderen, ervan dat hij haar in 1993 twee maal heeft verleid. Overspel is niet bij de Engelse wet verboden. De deken heeft tijdens een kerkdienst ontkend dat hij schuldig is. ,,Mijn geweten is schoon." In maart heeft hij uit eigen beweging zijn werk neergelegd. In het ergste ge val kan de Anglicaanse Kerk hem uit het ambt zetten. Complot De val van de moslim-encla ve Srebrenica zal de relatie tussen moslims en rooms- katholieken in Bosnië nade lig beïnvloeden. De islami tische bewoners van Sarajevo zien in de opmars van de Bosnische Serviërs een 'com plot van de christelijke we reld'. Dat zei hulpbisschop Pero Sudar van Sarajevo dinsdag in de Italiaanse rk- krant Awenire. Vijf serieuze kandidaten hebben zich tot dusver bij de franciscanen gemeld om zich gedurende tenminste een jaar aan een communiteit te binden. Begin dit jaar be sloot het bestuur van het Nederlandse provincialaat om mannen tussen de 20 en 45 jaar de mogelijkheid te bie den tot tijdelijke intrede. leiden anp E. Plouvier, lid van de francis caanse communiteit in Leiden en coördinator van het experi ment, maakte gisteren bekend dat hij sinds februari vijftien aanmeldingen heeft gekregen. „Bij sommigen bleek echter dat het niet was wat ze zochten, ter wijl bij anderen de motivatie niet geweldig was." Uiteindelijk zijn vijf mannen overgebleven. Eén van hen is al ingetreden, twee volgen binnenkort en met de overige twee zijn nog ge sprekken gaande. Volgens Plouvier is het nor maal dat een groot gedeelte van de gegadigden afvalt. „Voor elke orde of congregatie geldt dat ze met gemak een stuk of tien no vicen per jaar zouden kunnen hebben. Maar het gaat meestal om mensen die eigenlijk niet gemotiveerd zijn en het kloos terleven als een uitweg uit per soonlijke problemen zien." De vijf serieuze kandidaten zijn tussen de 35 en 40 jaar oud en staan volgens Plouvier op een keerpunt in hun leven. „Ze hebben net een periode afgeslo ten en willen iets nieuws begin nen. Ze nemen nu een jaar rust om zich op hun toekomst te be zinnen." Twee van hen zijn ge scheiden, de anderen hebben ook ervaring met relaties. „Maar ze kiezen allen uitdrukkelijk voor het celibaat", verzekert Plouvier. Voor de tijdelijke kloosterlin gen heeft de orde een statuut opgesteld waarin afspraken zijn vastgelegd. Van de mannen wordt veiwacht dat ze celibatair leven en zich ook wat betreft so berheid en religieuze beleving naar de betreffende communi teit voegen. In principe staat het tijdelijke lidmaatschap niet voor gehuwde mannen open. De belangstelling voor het ex periment is Plouvier meegeval len. Hij had niet meer dan drie gegadigden verwacht. „Voor mensen die zich niet hun hele leven aan een communiteit wil len binden, maar wel een jaar heel anders willen leven, voor ziet het duidelijk in een behoef te." lisse De internationale gospelgroep The Continentals is momenteel op toernee in Nederland. Op 21 juli wordt in de Lissese Grote Kerk opgetreden met het programma 'Celebrate before the lord'. Het concert begint om 20.00 uur en toegangskaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij het VW-kantoor aan de Gracht- weg in Lisse. foto pr DE KERKBLADEN De vakantie is in aantocht, dacht in de kerken, ten koste vertrouwt G.J. de Bruin de le- van de weg." zers van het Oegstgeester De pelgrim lijkt op een jon- Kerkblad Oké toe. „Binnenkort getje dat regelmatig van sluiten na de middelbare school wegliep. De Bruin: scholen ook de basis- Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING 199S ag@PETRUS INFOQQP ÜE DiTl' (ÜÉEuÏEHjfeliXEl/A Oegst- geest." Het lijkt hem een goed moment om er op te wijzen dat vakantie niet voor ie dereen is weggelegd. „Allerlei re denen kun nen mensen aan huis binden. Om er slechts één te noe men: hoe veel mensen gebruiken hun vakantiegeld niet voor hoogst noodzakelijke uitgaven. Wie zou durven beweren dat er geen armoede in Nederland is?" Maar mensen die 'in de ge lukkige omstandigheden ver keren weg te kunnen, waarom gaan die op vakantie?' „We kennen de vlot gegeven ant woorden: ik wil er eens uit, even wat anders. We verlan gen naar de zon. We gaan op zoek naar andere beelden, an dere kleuren en geuren. Zoveel redenen kunnen genoemd worden. Er kan blijkbaar een onrust bezit van ons nemen, die ons in beweging brengt." Iemand heeft 'de toeristen van onze dagen' eens 'geseku- lariseerde pelgrims' genoemd, schrijft- De Bruin. Daar gaat hij even op door. „De mens uit de middeleeuwen was niet be kend met onze vakantiege woonten. Maar soms deed zich de kans voor om als pel grim op reis te gaan naar een heilig oord. Het is een kostba re intuïtie van de godsdiensten geweest om mensen op de weg te zetten. De pelgrimage is een vondst. Helaas kreeg en krijgt de leer vaak vele aan- OUDE KERK „Straf van z'n ouders mocht niet baten. Op een dag be sluit de on derwijzeres eens achter het ventje aan te gaan. Ze volgt hem naar een open plek in het bos. Daar begint hij te bidden. Ont roerd vertelt ze haar ont dekking aan de ouders: 'Ik heb het zelf gezien, het bidden van üw kind.' De ouders spre ken hun zoontje erop aan. 'Waarom ga je naar die open plek in het bos? Je kunt toch overal bidden?' Ja, knikt het ventje. 'En God is toch overal dezelfde?' Opnieuw volgt een bevestigend antwoord. 'Maar waarom dan toch in vredes naam naar die plek? De jon gen antwoord: 'Ik ben niet overal dezelfde!" De pelgrim kan volgens De Bruin precies hetzelfde zeg gen: 'Ik ben niet overal dezelf de. Onderweg kom ik tot een nieuwe openheid'. „Een open heid voor wat leeft in haar (of hem), een openheid voor mensen die haar/zijn pad kruisen." Zijn overwegingen, brengen De Bruin uiteindelijk bij de vraag 'of wij onze omzwervin gen en vakantie op enigerlei wijze zouden kunnen verbin den met een pelgrimage'. „De vraag is minder vreemd dan zij lijkt. Nog niet zo lang geleden stond in dit blad een herfstreis aangekondigd naar Taizé. Er was ook een oproep om geza menlijk naar Israël te gaan. Vakanties? Pelgrimages? Wat zouden zulke tochten kunnen betekenen voor het geloof van wie gaan?" REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 - LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 directie B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H C M. Steverink 071-356356 ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9 30 - 11.30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. 8randenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023- 31 023-32 Redactie 071-32 Hoofdredactie 071-31 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- rubrleksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 u 071-U abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) verzending per post per kwartaal (NL) leidsch dagblad op cassetteba Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lee dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl geluidscassette beschikbaar. Voor infor 08860-82345 (Centrum voor Gesproker N H U I ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor| ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, .na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasst II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (vopr vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 30 ui 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl. en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uu) 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uu leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit! voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruim zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oor kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkuni heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur: babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. li CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -3k Zes heren op een bankje in Voorschoten Waar draait het le ven om? Liefde, dood, drank en sport. En natuurlijk: waar laat ik de auto kwijt? Het komt alle maal aan de orde op het bankje voor de RABO-bank in Voor schoten. Ze zitten er elke dag, een uurtje, van één tot twee zo ongeveer. Zomer en winter. Als het regent staan ze onder het afdakje van de RABO-bank. Als de felle zon schijnt, zoeken ze eèn schaduwplekje onder de 'palmbomen'; de treurigste bo men ter wereld, nou ja, van heel Voorschoten. Ze staan in fanta sieloze betonnen bakken, met scherpe doorns die in je biljen prikken, om te voorkomen dat mensen daar wel eens gezellig zouden gaan zitten. Het bankje staat voor de lelijkste vorm van bankarchitectuur in Nederland, uit de jaren zestig, toen de vreugde over de wederopbouw uitbarstte in een stijl die nauwe lijks te beschrijven is, vanwege het gebrek aan stijl. Het is het drukste punt van Voorschoten, het begin van de Voorstraat, bij de kruising op de Veurseweg. Alles wat wielen heeft en lawaai maakt trekt daar eens in de twee minuten op; het stinkt, rolt, stampt, spuit liters C02 de lucht in en overstemt de gesprekken. Een bron van ver maak is de piepkleine parkeer plaats met dagelijks chaotische taferelen. Geregeld staat alles klem als vrachtwagens zich het centrum in wurmen langs de Fiats en l^ncia's van deftige huisvrouwen. Toeterend herin neren geërgerde achterliggers aan het stoplicht, dat hoQguit 30 seconden groen is om de krui sing op te rijden. De mannen van de bank hebben prima uit zicht op de wachtende auto's en de 'mooie vrouwen', met hun door de kapper 'zongebleekte' haren en dure zonnebrillen. Met een vluchtige kennersblik Soms is het een bankje in het park, een oud bushokje of een heuse hangplek: plaatsen waar mensen samenkomen om wat te keuvelen. De komende weken schuiven Leidsch Dagblad-verslaggevers aan en leggen hun oor te luisteren op deze ontmoetingsplaatsen. Vandaag het bankje bij de Voorschotense Rabobank. m bekijken ze de dames, om ze daarna in een soort geheimtaal van gemompelde lettergrepen te categoriseren. Kortom, een uitstekende plek om na je pen sionering de middag stuk te slaan. En dat doen de voormali ge voetbalspelers en supporters van w Randstadsport, af en toe genietend van een harinkie dat de visboer laat brengen door zijn hulpje. Op deze snikhete julidag staan ze zelfs onder een afdak van een winkel. De fotograaf vraagt of ze voor de foto op hun vaste plek- kie willen gaan zitten. Onder veel gegein zet de optocht van oude mannen zich in beweging. Ze lijken op elkaar, mannen van boven de 60. Altijd dat stijl ach terovergekamde haar, een bril, een streepjesoverhemd met korte mouw, een polshorloge en een grijze broek. Ze onderschei den zich door hun gebreken. De één loopt met een stok, de an der zit in een zoemende rol stoel. Hij vliegt bijna uit de bocht als hij naar de 'palmbo men' zoeft. Het hondje van Piet rent enthousiast achter ze aan; een aandoenlijke witte bol, door Piet liefkozend 'levensredder' genoemd. Uitgelaten zet het groepje zich neer op de beton nen randjes. „Gaat jij maar naast die dikke zitten." „Ik zit in de prikkel." „Ga je nou al weer op m'n schoot zitten?" „Daar zegje normaal toch ook nooit wat van!" Als de fotograaf weg is, wordt even nagegaan of hij wel een echte Voorschotenaar is en ja hoor, hij is in orde, hij woont daar en daar. En hij fotografeert ook wel eens het voetbal, dus dan is ie helemaal oke. Als je elkaar elke dag ziet, heb je aan een half woord voldoende. „Het gaat slecht met hem, hoor ik." „Nou, ik zie hem anders net voorbijrijden." Er valt een stilte. „Ja, hij heeft Petrus bij de poort al gezien, hoor." Eén man valt uit de toon in het Henk is afgekeurd, al jaren. Staand levert hij commentaar op de wereld, Voorschoten en Mart Smeets. Wim en Kees luis teren op het beton in de scha duw. Hun bijdrage's bestaan uit 'tjongejonge' en 'tjezus!' als het heel erg is. „Heb je die herrie gehoord, woensdag, brandweer, politie, was d'r één voor de trein ge sprongen..." „Was 't d'r één van Schaken- bosch?" Het komt allemaal aan de orde op het bankje voor de RABO-bank in Voorschoten: „Moe's je opletten, als de blaad jes vallen en na de examens, krijgen ze op d'r donder van pa en moe en dan springen ze d'r voor." „Nou ja. als je daar gevoelig voor bent... „Laatst nog, drie, die moeder ging d'r kinderen naar school brengen, komt ze terug, wéér eentje!" „Tjezus!" Wie denkt dat mannen niet rod delen, wordt gauw uit de droom geholpen. De zoon van die en die, die stapte ook nog wel eens uit zijn vrachtwagen voor een praatje, maar dat doet hij niet iTjeer. r.'Op zijn donder gehad van de baas, hè?" „Is ie nou al van zijn vrouw af." „Ja, en ze hadden al een kind." „Zo?!" „Wat zijn wij dan een makke schaapies." „Ja, ik ben al 50 jaar met dat zelfde mens getrouwd..." Mannen onder elkaar. Bert was de eerste die aankwam bij het bankje en had al verteld dat zijn FOTO LOEK ZUYDERDUIN vrouw zijn grote liefde was, die net zoveel van sport hield als hijzelf. Een beetje achteraf zit Arie, in zijn rolstoel, hij zegt weinig. Hij kijkt genietend naar wat optrekt bij het kruispunt: caravans met fietsen op het dak, Harley Davidsons, vrachtwa gens met opleggers, betonwa- gens. Een kinderwagen is het enige dat hier rolt en geen la waai maakt, 't Went, zeggen mannen van de bank. Het scheelt misschien als je wat hardhorend wordt. Een oude bekende komt er bij. Hij heeft een plastic bek< met cola in zijn hand. Henk stapt op, hij gaat naar de Toil- de France kijken. „Kijkje uit voor de trein", roepen ze na zwijgen even. Bert loopt eve naar de visboer. De oude be kende is verdacht vrolijk en kletst over het feestje dat hij ter had. En dan moet hij wet weg en vergeet zijn bekertje. „D'r zit jenever in die cola, h ruik maar." „Ja, de vis mot zwemme, hè. „Weetje hoeveel haringen d visboer op dat feestje heeft v kocht? 500!" „Alsjeblief!!" „Ik fietste gistermiddag naai huis, nou, daar stonden ze likken hoor." „Ja, dat wil wel, drank en ha ring, lekker-lekker hè?" Joost pakt het bekertje en ze „Ik ga het effe brengen, and< zitten er straks allemaal miei, in." De rest zwijgt even, iem begint te neuriën. Kees en W praten over de gezondheid, niet meer zo best is. En over haring van de visboer, die go koper is dan op de markt. Of duurder, daar komen ze niet Ook niet welke nou lekkerde want volgens één van hen koopt de visboer het door aa de markt, dus het moet even lekker zijn. „Jij gaat Koevoet achterna, n die buik van je" „Ja, ik heb tien kilo erbij, da' niet mis, hè?" Bert klopt tevi den op zijn buik, die bol stat zijn hemd. „Het is helemaal niet goed v je dat zoveel naar de vrouwe kijkt." Stilte. ,,'t is korter bij dan je denkt hoor, je wordt niet allemaalI (De namen in dit artikel zijl gefingeerd) i

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12