/K 'Mina's doen het op dinsdag' X De Eenzaamheid levert kaas met een verhaal O IM TEL. 071-356235 CC De lift in Hotel Savoy Uw waterlanders hoeven niet te stromen! Bel voor een aantreKelij WATERKRANT-KORTINGSBON NSDAG 18 JUL11995 Het reilen en zeilen van Reilen staat in deze uitdrukking oorspronkelijk voor 'rijden' maar is waarschijnlijk vanwege de rijm langzamerhand verbasterd tot reilen. Reilen (of rijden) betekent voor anker liggen. Zeilen be tekent varen met alle kwaliteiten en gebreken die het schip eigen zijn. Reilen en zeilen omvat dus zo'n beetje alles wat van een schip te verwachten is, zowel de voordelen als de nadelen. boot van het Leidsch Dagblad vaart deze week over de Kagerplas- i. Tips en suggesties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden orgegeven aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of i de redactie op de wal (tel. 071-356441 Angstpsychose Maandag 17juli, Kagerplassen. Mijn echtgenote komt uit een familie met tunnelvrees. En ik beschouw het als mijn persoonlijke verdienste dat daar in de loop der jaren een niet te beheersen angst voorfdes, oplopende temperaturen en kokende motoren (in clie volgorde) aan is toegevoegd. De één slaat z'n vrouw, cle ander neemt haar mee op vakantie. De Elbe-tunnel in Hamburg is 2,9 kilometer lang, maar beurtelings stapvoets rijdend en stilstaand lijkt het alsof we door een merkwaardige speling van het lot in een doodlopende buis van de Kanaal-tunnel zijn be land. De atmosfeer in dit eerste grote obstakel op ons tripje naar Denemarken is verstikkend, maar wij heb ben zo onze eigen redenen om op een bepaald moment de kachel en de aanjager op hun hoogste stand te zetten. Nu ik aan den lijve heb ondervonden wat zij doorma ken, schaam ik me voor de harteloosheid waarmee ik tot voor kort de zoute snijbonen in de snelkookpan stopte. 5( Wanneer een brandweerwagen met blauwe zwaai- 1( lichten en loeiende sirenes zich een weg zoekt naar één of ander onbekend onheil voor ons in het stikdonker, be gint de ademhaling van mijn wettige wederhelft hoor baar onregelmatiger te verlopen. Als dan ook nog luid sprekers tot leven komen met cle mededeling Achtung, Achtung, hier spricht die Polizei' - gevolgd door een elek tronisch vervormde maar naar pas veel later blijkt on schuldige mededeling - is voor haar de grens bereikt. Hy perventilerend verdwijnt het hoofd van mijn eega tussen haar knieën. In wat een geruststellend gebaar moet zijn, leg ik een hand op de rug van mijn in een angstpsychose geraakte wederhelft. Als een licentiehouder van jomanda breng ik haar langzaam wrijvend weer terug naar de werkelijk heid. Nog geen drie weken later her haalt cle geschiedenis zich als we voor de eersteneer in dit vaarsei- zoen met cle boot het terras van Het Koihpcis op de Kagerplassen passeren. Alleen al het dreigen met aanleggen is voldoende om de hoofden van de vaste bezoe kers massaal tussen de knieën te cloen verdwijnen. Een verontrust toegesnelde ober die abusievelijk meent dat zijn clientèle door leden van de Sekte van de Hoogste Waarheid op een rondje is getrakteerd, kan ik uit eigen ervaring een probaat mid del aan de hand doen. Wat ze je op cle reclame ook wil len doen geloven: Rennies helpt niet, wrijven wel. DICK VAN DER PLAS 3*i> Mevrouw Frieda Vollebregt-Tonnon heet ze voluit, maar op De Kaag kent iedereen haar als Moeder Mi na. Die bijnaam dateert al uit 1973 en tovert, in geval ze zo wordt aan gesproken, een glimlach om haar lippen. „Zelf heb ik drie zonen. Maar sinds ik gedurende 22 jaar lang die zeilcursus voor vrouwen leidde, heb ik er nog eens zo'n 300 dochters bijgekregen. Wereldwijd heb ik er nog veel meer hoor, dat loopt in de duizenden. Maar dat is weer een ander verhaal." Bijna haar hele leven lang heeft Frieda Vollebregt („Nee, mijn leeftijd verklap ik niet, maar ik heb wel recht op AOW") op en rond het water doorgebracht. Haar intussen overle den man Jan was een befaamd zeiler, internationaal jurylid en ex-praeses van de Koninklijke Watersport Ver eniging De Kaag. Haar zonen Peter, Erik en Sjoerd namen deel aan grote internationale zeilwedstrijden, de tweeling zelfs aan de Olympische Spelen. In de 'mannenwereld' die het zeilen destijds vooral was, verkoos ze om mee te doen, inplaats van thuis te gaan zitten borduren of het huis mooi schoon te maken, zoals ze dat zelf zegt. „En dus ging ik overal mee naartoe." Waar ter wereld water was en waar er werd gezeild, daar is ze zo onge veer ook wel geweest. De Warmond - se had altijd wel een functie. Chauf feur, jurylid of begeleider van jong ta lent. „Dat laatste zeg maar in de rol van moeder-overste, want zo be schouwden ze me wel. Daaraan heb ik over de hele wereld nog zoveel meer dochters overgehouden, van wie velen me nog steeds schrijven, bellen of een kaartje sturen met Kerstmis." Het was in die tijd, aan het begin van de jaren zeventig, dat bij haar het idee ontsproot om speciaal voor de vrouwen van zeilende mannen of de moeders van zeilende kinderen een cursus te geven. „Want net als auto rijden moet je zeilen naturlijk niet van je man leren", lacht ze. De naam Mina had overigens niets uit te staan met het fenomeen 'Dolle Mina', de beweging die ongeveer te gelijkertijd de vrouwenemancipatie propageerde. „Nee, absoluut niet hoor. Ik had niet zulke extreme idee- en. Die naam kwam heel ergens an- noemde. Dat was een pakje meel waar je snel een cake van kon ma ken. Toen nieuw, nu heel gewoon. In zekere zin had het na tuurlijk wel iets met emancipatie te maken. Ik vond namelijk dat vrouwen aan boord meer moes ten kunnen dan louter koffie zetten, een lijntje uit werpen of de schuld krijgen van de fouten. Zo is die cur sus en zo zijn de Mina's van KWV De Kaag ontstaan." Met een vrouw of twintig, met schepen van Lex van Rijn van Kaagdorp en altijd op dinsdag - 'Mi na's doen het op dinsdag', luidde dan ook het opschrift van de sticker - ging Moeder Mina jaarlijks het water op om haar 'aangenomen dochters' de fijne kneepjes van het zeilen bij te brengen. „Er is een prak tisch gedeelte en een deel theorie. Maar daarnaast was het ook altijd bijzonder gezellig. De spirit, de sfeer, die is gewoon geweldig. Het schept een enorme onderlinge band. Niet dat het een club in een club gewor den is, hoor, dat zeker niet. Maar Mi na's onder elkaar, vooral ook die oudjes van het eerste uur, dat is heel erg leuk. Daar kan ik een boek over Een leven in het teken v bij schrijven. Zou ik eigenlijk toch eens moeten doen." Het directe contact met de elemen ten, de rust van het water, de aparte taal, dat en nog veel meer, zijn de za ken die de zeilsport voor haar zo aan trekkelijk maken. „Zeilen", zo debi teert Moeder Mina, „is een denk sport. Je leert besluiten nemen, je moet veel dingen tegelijk kunnen, je staat op jezelf. Mijns inziens zeer ge schikt voor vrouwen, want die heb ben dat in zich om snel de 'boel op een rijtje te zetten. Ja, je mag gerust zeggen dat mijn hele leven, zeker na dat ik trouwde met Jan, in het teken heeft gestaan van de watersport. En nog altijd staat, want leeftijd speelt hier geen rol. Wat niet wegneemt dat er voor mij onderhand eens een jon gere het roer moet overnemen bij de Mina's, die overigens sinds de vereni ging zelf over Centaurs beschikt, les krijgen vanuit het hoodkwartier zelf. Maar gestopt of niet, voor de rest van mijn leven zal ik voor velen altijd wel Moeder Mina blijven." AD VAN KAAM 23 wind ZW 3 'Voor een jet-ski waag ik m'n leven niet' Een klein mysterie aan het Kat- wijkse strand. Een inwoner van die badplaats verspeelde er zon dagavond zijn jet-ski die, vol gens de officiële verklaring, spontaan begon te varen en over de golven richting Enge land verdween. Het slachtoffer zwijgt, hij baalt enorm dat hij zijn Kawasaki-waterscooter (nieuwwaarde circa 13.000 gul den) kwijt is. Maar de deskundi ge noemt het een onzinnig ver haal. Katwijker Arie Hoek (58) is niet gef'nteresseerd in het ware verhaal van de verdwenen jet-s ki. Voor hem telde maar één ding: er lag een man in zee en die moest er zo snel mogelijk uit. Als oud-visserman kent Arie de zee. Maar toch. „Als ik in de schemering langs het strand wandelde en naar het donkere water keek, dacht ik vaak: voor geen goud ga ik in het donker de zee op." Zondagavond aar zelde hij echter geen moment. In zijn zondagse pak sprong hij samen met de Katwijkse wagen maker Arie van der Horst in de rubberboot. Het gebeurde tegen tienen 's avonds. Arie en Teun, beiden lid van de watersportvereniging 'Skuytevaert', hadden wacht dienst aan het strand. Arie ver telt: „Er schreeuwde een meisje da\ er twee mannen op zee in de problemen zaten. We heb ben onmiddellijk het rubber bootje naar zee gebracht. On derweg kwamen we één van de twee op het strand tegen." „De jongen hebben we uit eindelijk gevonden maar van zijn jet-ski geen spoor. Tegen elf uur zijn we teruggekeerd. Kijk, als er een mens in gevaar is, dan blijf je natuurlijk zoeken maar voor een jet-ski waag ik m'n leven niet." Rob van der Niet, voorzitter van de Noordwijkse jet-skivere niging, weel alles van wa terscooters. Hij vermoedt dat de berijder er op zee van af is ge vallen en vervolgens in paniek is geraakt. „Het is onmogelijk dat een jet-ski uit zichzelf gaat va ren. De motor stopt onmiddel lijk als de berijder eraf valt", vertelt Van der Niet. „Maar reken er op dat het ding vroeg of laat ergens aan spoelt. Jet-ski's kunnen name lijk absoluut niet zinken. Hoe wel ik betwijfel of de vinder zo eerlijk is zijn vondst bij de poli tie te melden." s geen watersporter op de Kager- L{ ssen die er geen lichtelijk jaloerse k op heeft geworpen. Boerderij Eenzaamheid', een flinke steen- rp van de Kaagsociëteit, op het ei- d dat Zwanburgerpolder heet en rdt omringd door 't Joppe, Laeck Spriet. Een veel te verlaten plekje zijn naam alle eer aandoet, of 2 :h een klein paradijsje? „Ik vind ot laatste zegt Jan van Schiq met grijns. Samen met zijn vrouw semarie bestiert hij de eeuwenou- hoeve, die al generaties lang be id staat om zijn kaas. Kaas met verhaal. 'n vijfenveertig, meest roodbonte :ien melkt Van Schie en geduren de zomermaanden wordt alle tik die deze 'dame^' produceren, igezet in kaas. Het levert dagelijks n negentig kilo op. Zes grote gele 129 lijven van rond de 16 kilo elk. achtig mooi werk noemt Van lie dat, terwijl hij met een wisser 63fer de kraakhelder vloer van de 126 ismakerij trekt. „Je maakt je pro- ^[kt helemaal af, dat is wat ik er zo :dig aan vind. Van de koeien voe- tot een pondje kaas afsnijden "[or een klant die aan huis komt. En ts wat daartussen zit." en Rosemarie vormen de vierde ïeratie Van Schie die boert op De izaamheid. Zijn overgrootvader, 51 lertus van Schie, streek in 1843 luit Noordwijkerhout neer op de eve, die toen al zo'n eeuw oud s. Daarna volgde Cornelis, die op beurt weer werd 'afgelost', door sr. Sinds een jaar of wat zwaait jr. (35) er de scepter. Maar vader 191 woont ook nog op het eiland en 63 mmelt', voor zover zijn leeftijd Jan, Rosemarie en dochter Merel van Schie bij de eeuwenoude boerderij De Eenzaamheid. (78) dat nog toelaat, ook nog aardig mee op het erf. „Hij moest in het be gin wel even wennen aan mijn ma nier van werken", zegt zoon Jan. „Maar nu hij ziet dat het goed gaat, kan hij er ook wel weer waardering voor opbrengen. Geloof ik." Die nieuwe manier van werken be treft met name de keuze van Jan en Rosemarie om over te schakelen op de produktie van de zogeheten 'Veenweidekaas'. Kort gezegd komt het erop neer dat de bewoners van De Eenzaamheid kozen voor een een natuur- en milieuvriendelijke bedrijfsvoering. De kunstmest strooier wordt nog maar zelden ach ter de trekker gehangen en de be- strijdingsmiddelenspuit blijft al hele maal 'op stal'. Verder heeft de Veenweidekaasboer - samen met negen collega's in het Groene Hart vormen Jan en Rose marie van Schie een coöperatie van gelijkgestemden - volop aandacht voor de weidevogels. Voor deze ge- FOTO LOEK ZUYDERDUIN Jvleugelde vrienden is het goed toe ven op de weilanden rond De Een zaamheid. De Van Schie's leggen ze geen strobreed in de weg. Integen deel: alles wat denkbaar- is wordt ge daan om het de vogels naar ze zin te maken. Met als resultaat dat afgelo pen voorjaar niet minder dan zestig broedsels ongestoord tot wasdom konden komen. „En daar zaten soor ten bij, die je de laatste jaren toch wat minder vaak in Nederland ziet", stelt Van Schie tevreden vast. Wie een blokje kaas van De Een zaamheid verorbert, kan zich dus verheugen in de warme waardering van menig kievit, grutto en tureluur. Per kilo moet wel en paar gulden meer worden neergeteld, maar hoe wel de Veenweidekaas zijn bestaans recht nog moet bewijzen - het inti- tiatief van de tien samenwerkende boeren is nog maar zo'n jaar oud - heeft Van Schie daar wel vertrouwen in. „Het is kaas met een verhaal", zegt hij. „De consument die altijd uit is op koopjes, zal de Veenweidekaas niet nemen. Wie wat verder kijkt en een stukje zuivere kaas wil, waar niks mis mee is, die heeft die paar piekjes extra er wel voor over. Waar mee ik trouwens niet gezegd wil hebben dat er met kaas van boeren die het anders doen wel wat mis is, hoor. Wij zijn, tja, hoe. zal ik het zeg gen, idealistische boeren gaat net even te ver, maar het komt er wel dicht bij in de buurt." Van werkelijke eenzaamheid is ove rigens geen sprake rond boerderij De Eenzaamheid, die sinds een paar jaar beschikt over een eigen pont. Op het erf staan negen zomerhuisjes die in het seizoen vrijwel permanent zijn bewoond. Verder is het, op slechts enkele meters afstand van de karakeristieke gevel, vrijwel het hele jaar rond een komen en gaan van bootjes en boten. „Vroeger toen we nog volledig afhankelijk waren van roeibootjes om op het vaste land te kómen, toen was het hier nog wel eens stil ja. Maar eenzaam, nee, zo heb ik dat nooit gevoeld." PAUL DE VLIEGER» Het is 1971, je bent 15 en ziet er nog uit als een kind, maar zo'n net uitgevonden hotpants trek je wel aan. Een zonvakantie in het voorseizoen, enige dochter van m'n vader en moeder. Met z'n drieën zitten we in het su- perdeluxe Hotel Savoy, zonnig Madeira, te wachten op cle zon. De regen streelt zacht en vochtig je prille wangen, maarzo hadden wij ons dit verblijf toch niet voorgesteld. Is er dan niemand hier van jouw leeftijd, net zo ver veeld, onrustig maar gechaperonneerd? Daar zat hijin een hoekje met z'n opa, z'n oma en z'n tante en zo te zien kon-ie ook geen kant op. De traditioneel-Portugese Fadovoorstelling clie we be zochten in een bovenzaaltje van 't hotel kon ons maar matig boeien. We keken naar elkaar. We herkenden el- kaars uitzichtloze situatie. De jongeman stond op (meer jongen dan man): erg lang, erg blond en vriendelijk. Hij boog voor een dans. Onze wederzijdse begeleiders keken eerst vertederd, dan verbijsterd toe, toen-ze ons na luttele minuten als gehypnotiseerd richting lift zagen verdwij nen. De cléuren zoemden dicht. Wij zoenden eikaars mon den dicht.Wie heisst du?"fluisterde hij. „Ans", mompel de ik. Unci du?", was de obligate weder vraag. „Hans-Dieter Otterbach unci icli lebe in Ulm." Vervolgens wissel den we nog wat teksten uit die in een Uclo Jiirgens-schlager zeker niet misstaan zouden hebben. De lift stopte beneden in de lounge. We hielden eikaars hand vast, brooddronken van onze ontsnapping aan het ou derlijk gezag. Het leek uren te duren, het duurde een kwartier. Want daar stonden mijn ouders, zijn opa, oma en tante. En spraken schande over ons. „Er war immer solch'ein rullige Bube," sprak Grossvati hoofdsch uddend. Wij bogen ons hoofd en gingen. Terug naar Waddinxveen. Terug naar Ulm. Tschiiss, Hans-Dieter. AnsMooijenkind, Leiderdorp. U kunt ook adverteren op deze waterkrantpagina t/m 26^ jstus iédere dagtjpHeze pleJu-^\^ IDUUIIUCIH Met deze Leidsch Dagblad-Waterkrant bon krijgt u 5,00 korting op de gloednieuwe boottocht van rederij van Hulst; 3Yi uur varen door het groene nZuid Holland. Vertrek uit Warmond vanaf de Gemeentehaven - Afvaarten van 1 juli t/m 8 september. Maandag t/m zaterdag om 14.00 uur Dinsdag, woensdag en donderdag ook om 10.30 uur. Volwastenen: ƒ17,50 (normaal ƒ22,50) Kinderen t/m 10 jaar): 10,00 (normaal 15,00) (Rederij van Hulst tel. 01711-10133 Deze kortingsbon geldt voor maximaal 4 personen ueze kortingsc oor maximaal 4 personen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9