Locatie-scouts op zoek naar huizen Consument Kelder multifunctioneel DINSDAG 18 JULI 1995 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-150265 Bureau in onroerende goederen speurt naar interieurs Naar flats met hun twee ra men en twee muren is bij na geen vraag en voor heel kleine arbeiderswoninkjes - als hij ze zo mag noemen - is ook niet erg veel ani mo. Huizen in binnenste den, karakteristieke vroeg- 20e-eeuwse huizen met tuin en niet te kleine woonkamers, ruime (woon)keukens met door kijkjes zodat de camera man nog eens een tegen- lichtshotje kan maken. Dat moeten ze hebben. BERT VAN DEN HOED GPD Er is een bijna onledigbare be hoefte aan huizen die van zich zelf ijdel genoeg zijn om óok door anderen dan de eigen be woners te willen worden vastge legd. Makers van dramaseries voor televisie, producenten van commercials, bedrijfsfilms en fotografen voelen er steeds min der voor gebruik te maken van nagemaakte werkelijkheden in de studio. Het Amsterdamse bureau Location Support Inte riors speurt en vindt, als een modellenbureau in onroerende goederen. Rond de duizend huizen heb ben de locatie-scouts van LSI in het bestand, maar genoeg is het nooit. „Smaken en trends ver anderen zo snel dat de vraag zeer onvoorspelbaar is", zegt André Sjouerman van Location Support, zelf producent van dramaseries als Pleidooi en de nieuwe NCRV-serie 'In naam der koningin'. „Interieurs slijten snel en kunnen bovendien vaak maar één keer worden ge bruikt." Zo is er thans geheel krachtens de heersende trends weinig em plooi voor de strakke, witte inte rieurs, maar wie zal zeggen hoe dat er over een half jaar voor staat. Vooralsnog zijn de meeste geliefde lokaties kleurrijk, huise lijk, gezellig. „Laat ik het maar het Douwe Egberts-sfeertje noemen. Mooi licht, smaakvol ingericht door ouders die hun kinderen ontvangen in een gro te woonkeuken waar ze elkaar aan het eind van een drukke dag sterke verhalen vertellen. Een huis waar je thuiskomt, Niettemin komt Sjouerman bij voortduring voor verrassingen te staan. In de jaren zeventig verdween het fenomeen kookei- land even snel als het was geko men. Nu wil bijna iedere regis seur zo'n ding. Hetzelfde geldt voor een woonkamer met zit- kuil. „Mijn hemel, wie heeft er nog zoiets, maar er is vraag naar. Niet te vinden." Zelf timmeren en bouwen in de studio kent een paar grote na- LOCATION SUPPORT INTERIORS Het l< i Location Support Interiors. delen. Niet alleen is het bijzon der duur (1.500 gulden per dag voor een klein setje en wie iets groters wal en een aantal dagen moet draaien betaalt tiendui zenden guldens), er ontbreekt ook nog zoiets als een levend karakter. „Het is altijd namaak, dat blijf je zien. In bestaande in terieurs doen zich dingen voor, zijn combinaties gemaakt, die je niet kunt verzinnen. Een interi eur vormt een legering met het karakter van iemand die er in woont, het is doorleefd. Regis seurs hebben nogal eens de nei ging voor clichés te kiezen. Een journalist zou dan altijd in een rommeltje leven, maar dat hoeft dus helemaal niet zo te zijn. Te- gencasten noemen we dat. Je moet een voetbaltrainer niet al tijd een regenjas aantrekken." z z 1 2 6 4 3 9 10 2 7 9 4 3 4 8 4 7 4 5 4 3 2 7 2 5 10 3 4 4 5 2 9 5 5 4 9 4 4 3 7 9 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1soort vis; 2. aanbidding; 3. kletsen, 4. goudland; 5. een na sleep hebben; 6. overheersend; 7. celweefsel; 8. volkomen. WOORDZOEKER Overgebleven woord: DUIVENVOER Dat wil allemaal niet zeggen dat de crew, eenmaal aan het werk op een geleende locatie, overal vanaf blijft. Elma van Leeuwen, bewoonster van een rijtjeswo ning in Naaiden ('het hoeven niet allemaal kastelen te zijn'), verhuurde haar interieur als thuishaven van Coverstory hoofdrolspeelster Nelleke Zit man. Elma: „Je moet wel een beetje makkelijk zijn, hoor. Je hele huis wordt in bezit geno men." De boekenkast mocht blijven staan, de open haard werd afgeplakt, de muren voor zien van tientallen foto's. Het duurde vier dagen. In die dagen woonde de familie Van Leeu wen op de eerste verdieping. En dan komt je huis op de buis. Die gestreelde ijdelheid, dat is iets waar Location Support het HEINZ ook wel van moet hebben. Een huis als een filmster. In hun bestanden worden di verse typeringen en eigen schappen van zowel bewoners als het onroerend goed vastge legd. Type buurt, wel of geen oprijlaan, karakteristiek van de meubels (variërend van 'IKEA' tot 'Jan des Bouvrie'), wel of geen kinderen enzovoort. Alge mene typeringen, gebaseerd op ervaringsgegevens. Het zijn niet alleen dergelijke inhoudelijke kwaliteiten die uit maken of er al dan niet gebruik wordt gemaakt van een locatie. Er moet voldoende ruimte zijn om camerabewegingen te ma ken, een drukke snelweg voor de deur is in verband met ge luidsopnamen geen echte aan beveling. Een beetje in de buurt van 't Gooi en Amsterdam is ook niet slecht. Lange reistijden, verblijfskosten van de crew in afgelegen hotels zijn geen aan trekkelijke bijkomstigheden. Wie zijn huis laat figureren wacht een aardige vergoeding, afhankelijk van kwesties als tijdsduur, ingrepen, bestem ming en dergelijke, variërend van 500 tot 1.500 gulden per dag. Elma van Leeuwen: „Wij zijn van Coverstory met z'n tweeën een weekendje naar London geweest. Dat was leuk meegenomen, maar je huis op televisie terugzien is toch de meest bijzondere gewaarwor ding. Dat je zit te kijken naar de plek waar je zit te kijken. En dan je eigen deurbel hoort gaan." 'Stoer' pak vruchtesap moet aanslaan bij volwassenen Stoer, minder kinderachtig en je durft ermee gezien te worden. Dat is in het kort de omschrij ving die dranken fabrikant Rie del geeft aan een nieuw rond pakje vruchtesap. Daarmee hoopt de grootste sapjesschen- ker van ons land ook volwasse nen voor zich te winnen, de doelgroep die tot nu toe ab-so- luut niet gezien wilde worden met een pakje sap-met-rietje. Sinds deze week namelijk zijn Goudappeltje en Appelsientje niet alleen in de rechthoekige verpakking verkrijgbaar maar ook in een rond, hoog karton nen pakje van een kwart liter. Het ziet eruit als een blikje, maar 't is van karton. Het nieu we eenpersoons-pakje met de naam CartoCan was al te koop in tankstations en snackbars, maar nog niet in de winkel. „De kleine pakjes zijn voor de schoolgaande jeugd", zegt een woordvoerder van Riedel in De drankenfabrikant hoopt met het ronde pak ook volwassenen voor zich te winnen, foto gpd Ede. „De ronde zijn voor de jongeren en de jong-volwasse- nen. Die oudere jeugd voelde zich beschaamd met hel kleine kinderachtige pakje. Dit nieuwe ronde pakje is stoer en ze dur ven ermee gezien te worden omdat het wat sneller en dyna mischer oogt. De pakjes vruch tesap zijn niet van blik gemaakt, omdat we het produkt een ge zond en milieuvriendelijk ka rakter wilden geven." HELEEN DE BRUUN GPD Met de komst van de koelkast verdween de belangrijkste func tie van de kelder, ooit een be wijs van welstand. Thans wordt de kelder weer populair, ook in nieuwbouw. Als hobbyruimte, speelplek voor de kinderen of opslagplaats voor wijn. Nog niet zo lang geleden was het chic als je een kelder had. Toen de welgestelde kooplieden in de vorige eeuw hun koop manshuizen lieten bouwen, werden er grote kelders onder gemaakt, met ramen en dief- ijzers ervoor, zodat voorbijgan gers konden zien dat je een kel der had en dus welgesteld was. De ruimten deden meestal dienst als opslagruimte. Als de kelder voor ongeveer een derde bovengronds lag, heette het een souterrain. Vaak een plek waar het personeel verbleef en werkte. Zoals in bekende Britse televisieserie Upstairs, Downstairs (De familie Bella my) dat zich voor een groot deel afspeelt in de keuken onder het huis, waar het personeel werkt en waar je van buitenaf recht streeks in kon komen, zonder door het eigenlijke woonhuis te moeten. Maar men bouwde eigenlijk al eeuwenlang onder de grond. Mensen hadden behoefte aan extra ruimte voor opslag of om zich ongezien terug te kunnen trekken. Woningen werden in eerste instantie op heuvels ge bouwd zodat de kelder eronder kon, maar toch boven het grondwaterpeil en dus droog bleef. Oude kastelen hadden kelders vaak in gebruik als ker ker. Maar de meest voorkomen de functie van een kelder was toch die van opslag van voedsel en ijs. Steeds meer huizen wer den in de loop der tijd dan ook uitgerust met een kelder eron der. Kortom het bouwen onder de grond heeft eeuwenlang een nuttige functie gehad. De noodzaak van kelders als koele ruimte verdween groten deels met de komst van de koel kasten. Volgens architect J. Mid dag uit Vianen werden er net na de oorlog nog wel kelders ge bouwd, maar zijn ze eigenlijk zo rond het midden van de jaren vijftig echt verdwenen. Vanaf het midden van de jaren tachtig doet de kelder weer opgang, zij het alleen in de particuliere sec- In de huidige nieuwbouw wor den kelders echter nog steeds niet standaard ingebouwd. Het is te duur en is dus meestal voorbehouden aan particulie ren die zelf een huis laten bou wen. Volgens Middag heeft de welvaart er toe geleid dat het bouwen van een kelder weer in teressant wordt. „Opslag van provisie is niet meer zo aan de orde. De kelder heeft nu andere functies gekregen, als wijnkel der, hobbyruimte, muziekruim- te, speelruimte voor de kinde ren, je kunt het zo gek niet be denken." Hlll,//Hik'llnlW,f1 i\lill 11'i vandaa& hb.& ivc hsm 6ble£ri> met e£n en 5en vork te eten w E R Weersvooruitzicht WOENSDAG 19 JULI HET DOOR HANS VAN ES Terwijl West-Europa in de loop van deze week opnieuw te maken krijgt met sterk oplopende tem peraturen, kunnen de Amerika nen even bijkomen van een felle hittegolf. In het midden-westen en langs de oostkust zijn in het afgelopen weekeinde plaatselijk records gebroken; In Chicago steeg het kwik tot 41 graden; New York City meldde 39 gra den. Sommige gebieden rond de Grote Meren kampen al maanden met ernstige droogte; in Buffalo (New York) viel sinds maart maar de helft van de normale hoeveel heid neerslag. Nu is het zuidwes ten van Europa aan de beurt voor een paar smeltend warme dagen. In het binnenland van Spanje stijgt het kwik ruim boven 40 graden; in Zuid-Frankrijk worden plekken met 38 graden ver wacht. De hitte breidt zich vanaf donderdag ook uit over de Bene lux, maar hier zal de soep wat minder heet worden opgediend. Maanh' dag was er nog weinig te merken van de op handen zijnde thermisch rt opleving. Koele en onstabiele lucht stroomde over ons land met het vertrouwde beeld van opklaringen en stapelwolken. In de noordelijk! provincies groeiden deze uit tot enkele buien met onweer. Voordat d zomer opnieuw grip krijgt op ons weer, moeten we eerst afrekenen met een omvangrijk wolkenpakket, dat de voorste begrenzing vormt ,c van subtropische oceaanlucht. Vandaag is het de minste dag v week: bewolkt, wat motregen en een krachtige zuidwester bij slecht^ 17 a 18 graden. Morgen begint de bewolking te breken; misschien blijft het noorden nog enige tijd somber. Waar de zon doorkomt stijg het kwik snel richting 25 graden. De kern van een hogedrukgebied komt vanaf donderdag boven centraal-Europa te liggen. De v draait naar zuidelijke richting en met de aanvoer van de hete lucht u Zuid-Europa wordt het hier snel tropisch warm; uiteraard met veel zon. Vooral vrijdag kan de 30-gradengrens ruim overschreden worde Mogelijk komt een warmte-onweer tot ontwikkeling. Tijdens het wee einde nadert vanaf de oceaan snel een nieuw hogedrukgebied. Bij d ij ze afwisseling van de wacht draait de wind zaterdag naar het noord westen en koelt het af naar 20 tot 25 graden. Op de lange termijn blijft het weer een zomers karakter houden. Neerslagkans U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen of enkele buien. Morgen in de om geving van Oslo droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur meest tussen 14 en 18 graden, morgen bij Oslo circa 22 graden. Zweden: Overwegend veel bewol- melijk veel wind. Middag- temperatuur meest tussen 16 en 20 graden, morgen Denemarken: Af en toe zon, vandaag ook enkele regen- of onweers buien, mogelijk met wind- Mn O -v-„m -y tof ft? Nag,; 19 temptou :r 20 gra Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half t< i "het r gend droog. Middagtemperatuur onge- Vandaag vooral i wolkenvelden en mogelijk wat motregen. Morgen droog en m tijd tot tijd Middagtemperatuur oplopend n 30 graden. n En- regen. Morgen in het zuidoosten v geland droog en geregeld zon. Langs de kusten plaatselijk mist. Maxima morgen van 17 graden in het noordwesten tot ruim boven de 25 rond Londen België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en enige tijd regen of motregen. In de loop van morgen steeds meer zon. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 21 graden, morgen iets boven de 25. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vrij veel wolkenvelden en vooral in het noorden plaatselijk wat regen of .motregen; langs de Kanaalkust kans op mist. Morgen zonniger en warmer. Mid dagtemperatuur vandaag van 21 graden langs het Kanaal tot 27 in de Vogezen en rond Clermont-Ferrand, morgen iets Zonnig. Maxima langs de kusten vooral morgen rond 30 graden, landinwaarts tussen de 35 en 40. Madeira: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Waarschijnlijk droog. Soms een stevige noordoostelijke wind. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Spanje: Zonnig: Middagtemperatuur aan de cos- 32 graden, landir Polen: Vandaag af e regen- of onweersbui. Morgen wolki velden en op de meeste plaatsen af 1 toe regen of motregen. Middagtempee tuur vandaag ongeveer 24 graden, mt gen van 20 graden in het noorden tot plaatselijk in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag van tijd tot tijd 2 Tsjechie ook een enkele regen- of weersbui. Morgen tamelijk veel wolkij velden en plaatselijk wat regen of n gen. Maxin graden. Hongarije: een regen- of on\ veer 30 graden. WOENSDAG 19 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.42 Zon onder 21. Maan op 00.21 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.29 22.00 09.02 Laag 05.26 18.05 05.07 36 tot 42. de kusten u a 27. Weerrapporten 18 juli 08 u Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en bijna overal droog. Soms tamelijk veel wind. Maxima vlak aan zee boven de 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig, in het zuiden ook en kele wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur vlak aan zee tussen 27 en 32 Zonnig! Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en vrij zonnig Middagtempera tuur van 28 graden langs de Atlantische kust tot ruim boven de 30 ten zuiden van Lyon; Vandaag rond Biarritz maxima van circa 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer Frankfurt regen5' 33 graden. G.nive i,chtbew Italië: SS, Veel zon, lokaal ook een onweersbui. Innsbruck zwaarbew. Maxima 30 graden of iets hoger. Istanbul licht bew Corsica en Sardinië: Kiagenfurt half bew Zonnig. Middagtemperatuur rond 30 Kopenhagen half bew. zzw3 23 16 Bo'Oeaux Brussel Cyprus enkele graden hoger. Malta: Zonnig. Middagtemperatui 32 graden. n Kreta: l op t Griekse vasteland 's middags avonds een enkele onweersbui. Op de Egeische Zee soms flink wat wind. Mid dagtemperatuur van 29 tot 33 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkusten veel zon. Middagtemperatuur vlak aan op veel plaatsen rond 30 graden. Duitsland: Vandaag af i oosten eerst zon en in het noord ien bui. later van het en vooral in het noor den en midden enige tijd regen of mot regen. Morgen van het zuiden uit zon. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 22 graden, in het zuiden bij enkele op klaringen circa 27. Morgen iets warmer. Zwitserland: Veel zon. vandaag m het noorden enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 30 Oostenrijk: TOM POES Heer Bommel en de Hachelbouten Hup Hachelbout keek naar het cijfer dertien dat de ingang van het slot Bommelstein ontsierde en hij hui verde. „Boze voortekens", sprak hij bekommerd. „Heeft mijn broer dan toch gelijk met zijn somber gepraat? Sta ik dan toch machteloos met mijn verzekeringen? Altoosheb ik ge meend, dat ik het onheil dat hij aan richtte kon herstellen; met een op beurend woord en een goede polis. Maar nu twijfel ik." „Ja", gaf Tom Poes toe. „Misschien zit er meer in voortekens dan men zou denken." Op dat moment naderde er met groot geraas een rode tractor en Hup stond verblekend op. „Het is zo ver", prevelde hij. „Daar is de heer Bom mel. Ik zal hem mijn falen moeten bekennen..." Met deze woorden sleepte hij zich naar het voertuig, waar heer Ollie juist veerkrachtig af sprong. „Ach, daar bent u dus", sprak hij klagend. „Opgewekt en vol vertrouwen dat u gedekt bent door verzekeringen. Maar de heer Dorknoper heeft beslag laten leggen op de Oude Schicht en op de verzekeringspremies. U bent dus nog steeds onverzekerd. Het is vreselijk!" „Het is hachelijk", zei Hobbel op de achtergrond, maar heer Ollie glimlachte breed. „Geen nood!" riep hij uit. „Het beslag is op geheven. De dieven zijn gepakt en het belastinggeld is terecht!" Hup leefde op. „Dat is mooi", zei hij. „Dan kunnen we dus op ons gemak eens opnieuw over een goede verze kering gaan praten." „Nee", zei heer Bommel, „daar begin ik niet weer aan. Die verzekeringen hebben mij niets geholpen; integendeel. Ik heb alles zelf voor elkaar gebracht. De beste verzekering voor een heer is zelfverzekerdheid, als u begrijpt, wat ik bedoel „Hoovaardij", mompelde Hobbel bedroefd. Maar zijn stem stierf weg toen zijn blik op het klaver tje in heer Bommels knoopsgat viel...

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6