Gewonden mogen weg uit Potocari Buitenland Catalanen zeggen pact met regering-Gonzalez op Hittegolf treft ouderen in Chicago het hardst Blauwhelmen onder gejuich terug op Soesterberg Ook de 'stoeren' rond tafel met psycholoog Bosniërs boos over beleid De oorlogsdrang van Jacques Chirac, de Franse bulldozer RTR Reuter UPI Offensief tegen maffia Calabrië rome» De Italiaanse antimaffiapolitie DIA voert sinds vanoch tend een groot offensief uit tegen de 'ndrangheta, de maffia die heerst in de zuidelijke regio Calabrië. Er zijn 317 arrestatiebeve len uitgevaardigd en nog eens 200 personen, onder wie politici, magistraten en ondernemers zullen worden verhoord op be schuldiging van banden met de maffia. Berlusconi verkoopt deel TV-belangen milaan» Silvio Berlusconi, Italiaans TV-magnaat en ex-premier, verkoopt 25 procent van zijn televisie- en advertentiebelangen aan een consortium dat onder leiding staat van een Saudische prins. Verder draagt hij nog eens 20 procent van de belangen over aan een groep banken. De totale opbrengst is 3,4 miljard gulden. EU tekent handelsakkoorden brussel De Europese Unie heeft gisteren drie, vooral politiek belangrijke, handelsakkoorden afgesloten met Vietnam, Rusland en Tunesië. De EU beloont Vietnam hiermee voor zijn economi sche hervormingen en democratisering. Tunesië slaat als eerste Noordafrikaanse land een 'brug' naar 'Europa'. Het akkoord moet het eerste zijn in een reeks verdragen over nauwere sa menwerking tussen de Europese Unie en niet-Europese landen in het Middellandse-Zeegebied. Een verdrag met Israël kan in september worden ondertekend, zo is gisteren overeengeko- Doden bij ontploffing vrachtwagen colombo De Srilankaanse televisie heeft gisteren gemeld dat er in de buurt van Jaffna in het noorden van het land mogelijk 150 burgers en tientallen verzetsstrijders zijn omgekomen toen een vrachtwagen ontplofte. In het gebied woedt een zware strijd tussen het leger en Tamil-opstandelingen. Een legerwoordvoer- der zei het bericht niet te kunnen bevestigen. Gevangenisstraf 72 Kosovo-Albanezen Belgrado Een rechtbank in Pristina, de hoofdstad van de Servi sche provincie Kosovo, heeft gisteren 72 leden van de Albanese meerderheid tot gevangenisstraffen van één tot acht jaar veroor deeld. Elf van hen, onder wie de belangrijkste aangeklaagde Jo- nuz Ternava, zijn voortvluchtig en werden bij verstek veroor deeld. Oppositie wil boycot stembusstrijd Haïti port-au-prince» Twee van de belangrijkste oppositiepartijen in Haïti hebben zich uit protest tegen de fraude in de eerste stem ronde teruggetrokken uit de strijd voor de gemeenteraadsverkie zingen. Het gaat om het Nationale Front voor Verandering en Democratie (FCND) en het linkse Nationale Congres van Demo cratische Bewegingen (Konakom). De partijen nemen niet deel aan de tweede ronde van de verkiezingen. Geen brandstichting in Turks huis remscheid De brand in een huis in het Duitse Remscheid in de nacht van zondag op maandag, is niet veroorzaakt door brand stichting maar door nalatigheid. Een gerechtelijk onderzoek heeft dat aangetoond. Bij de brand raakten twintig mensen ge wond. Aanvankelijk dacht men dat racistische motieven ten grondslag lagen aan de brand. Geen steun voor motie van wantrouwen MADRID Rtr-AFP-ANP De Catalaanse nationalistische partij CiU steunt de Spaanse regering van premier Felipe Gonzélez niet langer automa tisch. De Catalaanse president Jordi Pujol verbrak gisteren of ficieel de samenwerking met de premier en zei dat zijn par tij voortaan volledig zal hande len overeenkomstig haar eigen programma. Gonzalez heeft vanmorgen gezegd dat hij be gin volgend jaar het parlement wil ontbinden, zodat in maart of april verkiezingen kunnen worden gehouden. De CiU (zeventien zetels) hield de afgelopen twee jaar het soci alistische minderheidskabinet van Gonzalez (159 zetels) in het zadel. Nu de automatische steun van de Catalanen is weg gevallen, gaat Gonzalez moeilij ke maanden tegemoet, juist nu Spanje het voorzitterschap van de Europese Unie vervult. De Catalanen zijn de reeks schandalen van de regering- Gonzalez beu, met als absoluut dieptepunt de recente afluis- teraffaire waarin de militaire in lichtingendienst Cesid verwik keld raakte. De beslissing van Pujol en de zijnen te breken met Gonzalez lijkt ook verband te houden met de komende re gionale verkiezingen in Catalo- nië, vermoedelijk in november. Gonzalez langer de hand boven het hoofd houden zou Pujol stemmen gaan kosten, is de al gemene gedachte. Het is echter niet te verwach ten dat de Catalanen een motie van wantrouwen tegen de rege ring ondersteunen. „We hebben altijd gezegd dat we een motie van wantrouwen, ingediend door de Partido Popular (PP), niet zullen steunen", zei CiU- woordvoerder Pere Esteuve. „De kwestie van wie er regeert, behoort beslist te worden in al gemene verkiezingen. De PP is volgens opiniepeilin gen momenteel de grootste par tij van Spanje en de centrum rechtse oppositie zal naar ver wachting volgend jaar leiding geven aan een nieuwe regering. Het doorbreken van het pact tussen de regeringspartij PSOE en de CiU is het begin van het einde van dertien jaar socialis tisch bewind in Spanje. Het grootste deel daarvan regeerden de socialisten met absolute meerderheid. De tijd lijkt nu aangebroken voor een regering waarin de centrum-rechtse PP de lakens uitdeelt. CHICAGO DPA-Rtr-GPD De hittegolf in de VS is iets afge nomen. Het kwik zakte gisteren van 40 graden in het weekeinde naar om en nabij 30 graden. Volgens de autoriteiten zal het dodental ten gevolge van de hit te oplopen van 200 naar ver bo ven de 300. „Nog steeds worden lijken aangevoerd. Ik neem aan dat dit zo nog weken doorgaat", aldus patholoog-anatoom Mary Power. Chicago registreerde na vier dagen 170 doden ten gevol ge van de hitte. Het is vaak moeilijk vast te stellen wie wel en wie niet aan de gevolgen van de hitte is be zweken. Op alle slachtoffers wordt daarom lijkschouwing toegepast. Maar omdat de slachtoffers vooral ouderen zijn, die in slecht geventileerde en slecht gekoelde huizen wonen, ligt de conclusie voor de hand. Vooral in de arme achterbuur ten van Chicago zijn duizenden huizen die helemaal niet over airconditioning beschikken, wat Karremans onderhandelt nog over vertrek Nederlanders Overste Karremans van de Nederlandse VN'ers in Poto cari onderhandelt met de Bosnische Serviërs over het de finitieve vertrek van de soldaten. Daarbij gaat het om het meenemen van hun materieel. Er ligt nog steeds de toe zegging dat ze aan het eind van de week mogen vertrek ken. Gisteren heeft het Rode Kruis een groot aantal ge wonden uit Potocari en Bratunac weggehaald. Hun veili ge vertrek is een van de voorwaarden voor de aftocht van de resterende Nederlandse blauwhelmen. DEN HAAG-TUZLA GPD De internationale gemeenschap maakt zich nog steeds grote zorgen over het grote aantal moslim-vluchtelingen dat wordt vermist na de val van Srebenica. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft nog steeds geen toestemming om de gede porteerde moslim-mannen in het stadion van Bratunac te be zoeken. Sadako Ogata, de Hoge Commissaris van de VN voor de vluchtelingen, bezocht gisteren Tuzla en stelde het aantal ver misten op 19.000. Zij zei 'veel getuigenissen te hebben ge hoord over moorden en ver krachtingen' en de klachten te zullen onderzoeken. Volgens Ogata zijn sinds de val van Srebrenica bijna 30.000 moslims de frontlinie gepas seerd. Zij maakten gedwongen de oversteek naar het gebied rond Tuzla en het zuidelijker gelegen plaatsje Kladanj. De VN en de hulporganisaties hebben tenten, voedsel en medicamen ten gebracht. De Bosnische regering meld de dat een groep van 4.000 mensen die na de val van Sre- Sadako Ogata, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, probeert vluchtelingen uit Srebrenica troost te bieden. benica de bossen waren inge vlucht, nu Tuzla tracht te berei ken. Een kwart van hen kwam gisteren in Tuzla aan na een uit puttende mars van zeven da gen, met verhalen van ontberin gen en Servische gruwelen. Zij trokken de afgelopen da gen meer dan 50 kilometer door vijandelijk gebied. De moslim- militairen kwamen bij het front in direct vuurgevecht met de 'Als hij teruggaat krijgt hij een schop onder zijn kont' SOESTERBERG MARJA BOONSTRA PETER DE KNEGT „Denk maar niet dat ik er een trauma aan overhoud. Mij krij gen ze niet klein. Ik heb ook al die tijd goed geslapen, ook tij dens de bombardementen. Het is wel een stelletje struikrovers. Nu eerst vakantie houden, dan zien we wel verder." De bruin gebrande Diederik Ros uit Steenwijk is opgelucht weer thuis te zijn. „Niet blij, je hebt toch iets van gêne, dat jij vrij bent en de anderen nog niet." Even na 3 uur worden de 75 Nederlandse blauwhelmen met luid gejuich op vliegveld Soes terberg verwelkomd door hon derden familieleden en beken den. Met drie Fokkers zijn ze uit Zagreb gevlogen. Eigenlijk had de militaire leiding ze daar nog langer willen laten blijven. „Maar daar was geen houden aan, dan krijg je opstand," weet de vader van soldaat Bernd Ger ritsen. Diederik heeft veel leed ge zien in Srebrenica. „Er waren uitgedroogde vluchtelingen, zwaar gewonden. Honderd Bos- niërs in een viertonner gepropt. Je kunt niet zoveel, maar wel geruststellen, een klein ver bandje aanleggen, wat drinken geven." Verder mag hij er niet over praten van de legerleiding. Hij heeft strikte orders om zijn maten daar niet in gevaar te bengen. Een ander laat zich ontvallen dat veel blauwhelmen foto's op hun huid hebben meegesmok keld. Platen die ze stiekem heb ben gemaakt en die bewijzen dat de Serviërs gruweldaden hebben begaan. „Daarmee kun nen we de Serviërs straks aan pakken", meent hij. De uitzinnige familie en de massaal aanwezige pers kan on mogelijk op afstand worden ge houden na de landing. Het zorgvuldig geplande welkom valt in duigen. De speeches van Voorhoeve en Kok gaan weer in Op vliegveld Soesterberg speelden gisteren de emoties hoog op. Vertederend was deze hereniging van vader en zoon. de binnenzak. De thuisfronters stormen op de breed lachende, bruine koppen en de kapotte VN-vlag af. „Daar is ie met die weekend tas en zonnebril. Hij is ruim twee meter." Ziekenverzorger Emile Brakkee uit Hilversum steekt met kop en schouders boven zijn maten uit. Hij was helemaal gek van het leger toen hij naar Bosnië vertrok. Nu hoeft het van hem niet meer. Hij heeft het wel gezien, zegt zijn vader, die hevig trilt. „Als-ie teruggaat krijgt-ie een schop onder zijn kont." Lydia Verdouw, de vriendin van hos pik Wemer van Dungen, staat met haar neus tegen het hek op het vliegveld Soesterberg. Ze is zenuwachtig, opgewonden. Wil eigenlijk niet huilen, maar weet niet of ze zich goed kan hou den. Terwijl de militaire Johan Wil lem Frisokapel vrolijke marsen speelt stromen de tranen. In de emotionele chaos verdwijnen de blauwhelmen tussen boeket ten bloemen en spandoeken in de armen van huilende moe ders, vriendinnen en echtgeno ten. Op elke militair duiken twee journalisten op, die onder de spiedende blikken van meer deren niks loskregen over Bosnisch-Servische gruwel daden. Maar meer dan: 'Ja, het is erg geweest daar, verschrikke lijk gewoon,' krijgen ze niet te horen. „Het zal moeilijk zijn weer in deze wereld te komen. Het was daar zo anders." Infanterist Re- né Jagt uit Lelystad valt zijn hui lende vriendin om de nek. „Wij zullen je erbij steunen jongen," foto reuter jerry lampen belooft zijn moeder. „Ik neem je nu mee. Het leger heeft niks meer te willen." Alles is hem af gepakt door de Serviërs. Horlo ge, brieven, foto's. Ynse Schellens uit het Friese Balk blijft nuchter onder alle emoties: „Ik heb verschrikkelij ke dingen gezien, maar wij zijn door de Servcn redelijk fatsoen lijk behandeld. Die moslims wa ren trouwens ook niet zulke lek kere kerels". foto reuter wade coddard Serviërs. Zij werden door eigen troepen geholpen, die vanuit door de moslims gecontroleerd gebied, de Serviërs bestookten. DEN HAAG ANP Enkele honderden mensen heb ben gistermiddag in het cen trum van Den Haag gedemon streerd tegen het huidige Bos- nië-beleid van de Westerse re geringen. De stemming onder de demonstranten, de meesten van Bosnische afkomst, was emotioneel. Luid schreeuwend en joelend trokken de betogers de binnen stad in, hoewel de manifestatie op het Malieveld was gepland. Een uur en een luidruchtige mars rond het Binnenhof later keerde de stoet na overleg met de politie terug. De demon stranten namen geen genoegen met een manifestatie op een veld. De meeste betogers waren Bosniërs die hun vaderland zijn ontvlucht en in opvangcentra in Nederland, België en Duitsland verblijven. Ze eisten opheffing van het wapenembargo tegen Bosnië, zodat het Bosnische re geringsleger zich kan verdedi gen tegen de Bosnisch-Servi- sche agressie. Regeringsleger besteelt VN'ers SARAJEVO «Rtf Soldaten van het Bosnische re geringleger hebben bij de mos lim-enclave Gorazde (Oost-Bos- nië) wapens en munitie gesto len van tachtig Oekraïense blauwhelmen. Volgens VN- woordvoerder Gary Coward drongen de Bosnische soldaten het legerkamp van de VN bin nen en stalen wapens, munitie, radio's, kogelvrije vesten, medi cijnen en alle auto's op drie na. In Gorazde, één van de zes door de VN beschermde gebie den cfie de Bosnisch Servische leiden Karadzic wil innemen, bevinden zich 65.000 moslims. De tachtig Oekraïners maken deel uit van een yN-macht van 400 voornamelijk Britse VN-mi- litairen die de enclave moeten beschermen. toch een standaarduitrusting is van de meeste Amerikaanse huizen. Airconditionings slagen er echter zelden in de temperatuur meer dan tien tot twaalf graden te laten zakken. In Chicago trof men een bejaard echtpaar dood in hun slaapkamer aan. terwijl de ventilator aan het plafond draaide. De enige koele ruimte in hun huis was de kelder, maar die konden de slecht ter been zijnde bejaarden niet bereiken. Andere woningen konden niet koel worden gehouden doordat in sommige stadsdelen de stroom enige uren of soms dagenlang was uitgevallen. Openbare gebouwen met air conditioning, beschikbaar ge steld door het gemeentebe stuur. werden nauwelijks door ouderen bezocht. Bij de laatste hittegolf in de VS in 1987 kwamen 96 mensen om het leven. In 1980 bezweken 1.500 Amerikanen aan de extre me temperaturen. ZAGREB GERARD VAN GILS Een paar jongens verstarren, als ergens in het gebouw op de VN- basis Pleso, waar zij psychologi sche opvang krijgen, plotseling een deur wordt dichtgesmeten. Anderen merken tijdens de groepssessies dat zij trillen of overdreven alert reageren. „Het is een normale reactie op een abnormale situatie die je hebt meegemaakt, zegt militair psycholoog overste P. Venho- vens, die het afgelopen week einde de 75 vrijgelaten Dutch- bat-mensen een debriefing' af nam. „Dit soort verschijnselen moet je nü hebben; je moet de dingen herbeleven. Als je er over drie maanden nog mee kampt, wordt het kwalijker. Dan is er sprake van een post-trau- matische stress-stoomis. Venhovens was al op Pleso, toen daar zaterdag een eerste groep van twintig man medisch personeel uit Srebrenica aan kwam, later gevolgd door de overige vrijgelaten soldaten. Met in allerijl opgetrommelde collega's startte hij gelijk de groepsgesprekken. Volgens de handboeken moet je zoiets on middellijk, binnen 24 uur, doen en niet wachten tot de militai ren weer in Nederland zijn. 'Eerste hulp bij psychologische ongelukken', noemt Venhovens het. Zulke sessies zijn verplicht voor de militairen; de 'stoeren' kunnen zich er niet aan onttrek ken. De psycholoog: „De jongens hebben veel gezamenlijk mee- Dutchbat-psycholoog Venhovens verwacht geen 'Srebrenica-syn- droom'. foto»anp gemaakt en moeten dat ook met elkaar verwerken. Mensen die heel stil zijn, worden in zo n sessie actief aangesproken. Wie dat per se wil, kan natuurlijk apart hulp krijgen, ook straks in Nederland." Wat los kwam was een veel heid aan persoonlijke beleve nissen, maar volgens Venho vens valt daarin toch wel een lijn te ontdekken. „Die jongens hebben het flink voor hun kie zen gekregen. Ze voelden zich bedreigd door beide bevol kingsgroepen. Bij sommige ge gijzelden is zelfs een bepaalde sympathie gebroeid voor de Serviërs, omdat zij zich door hen beter behandeld voelden dan door de moslims. Sommige jongens vinden de moslims on betrouwbaar." De 38 gijzelaars uit Bratunac en zeventien uit Simici vertel den de hulpverleners dat de Servische militairen hen niet hebben bedreigd. Maar de groep in Bratunac heeft wel in grote onzekerheid gezeten, om dat zij geen informatie had over wat er aan de hand was. Venho vens: „Als je op de hoogte bent van de situatie, kun je die over het algemeen ook veel beter aan. Kennis is macht." De wetenschap machteloos te zijn, aldus de psycholoog, ver groot ook het gevoel van onvei ligheid. „Deze jongens hebben een tijd lang slecht te eten ge had. Ze stonden onder een gro te psychische druk en hebben scholdcende dingen meege maakt. Ze zijn beschoten en moesten dagenlang in de bun ker zitten. Ze hebben de vluch telingen gezien; sommigen wa ren erbij toen de mannen van de vrouwen en kinderen wer den gescheiden. Als er kinderen in het spel zijn, hakt dat er enorm in, zeker als je zelf een gezin hebt. Dat is op grote schaal zo ervaren, zonder dat ik nou wil zeggen dat zij een psy chisch wrak zijn geworden. Over de toekomst van de 75 vrijgelaten militairen is Venho vens redelijk optimistisch. Hij verwacht geen al te grote pro blemen. zowel in hun privé- omgeving als in hun werk. De jongens vonden hun verblijf in Srebrenica toch de moeite waard. De psycholoog verwacht dan ook niet dat er zoiets zal ont staan als een Srebrenica-syn- droom. Hij zal dan ook zijn ba zen niet adviseren bij de opvang in Nederland af te wijken van het draaiboek dat Defensie al tijd al volgt. Dat voorziet erin dat de Bosnië-veteranen maan denlang intensief worden bege leid. Zij krijgen gesprekken, reü nies en hebben hun vaste ma ten (het buddy-systeem). Uit gegevens van de Afdeling Individuele Hulpverlening van het ministerie van defensie is inmiddels gebleken dat rond de drie procent van alle uit voor malig Joegoslavië teruggekeerde Nederlandse blauwhelmen zo danig in geestelijke nood raakt dat behandeling nodig is. Onder de Libanongangers, die eind ja ren zeventig na vredesdienst uit het Midden-Oosten terugkeer den, lag het percentage pro- bleemgevallen nog op 10. PARUS CEES VAN ZWEEDEN misschien nog begrijpelijk. Maar vorige week ging zijn re gering zo ver om de Nederland se VN-militairen in Srebrenica 'medeplichtig' te verklaren aan de etnische zuiveringen. Vol gens alle andere lezingen had den de Nederlanders zich moe dig verzet tegen de Servische overmacht. Nederland riep Chiracs ambas sadeur in Den I laag ter verant woording, maar dat kon de Franse president er niet van weerhouden de volgende dag opnieuw een bondgenoot onder vuur te nemen. Op een pers conferentie deelde Chirac mee dat hij zijn bondgenoten enkele dagen eerder tot actie in Bosnië had gemaand, maar nog altijd op een antwoord zat te wach ten. De Britse premier Major, zo impliceerde hij, kon nog het beste worden vergeleken met Neville Chamberlain, die in 1938 Hitler het groene licht had gegeven. Maar de Britten heb ben in Noord-Ierland geleerd hoe moeilijk het is om vechten de bevolkingsgroepen van el kaar te scheiden. Desalniettemin wil Chirac de Frans-Brits-Nederlandse inter ventiemacht voor twee doelein den inzetten. Hij wil Gorazde, de thans bedreigde VN-enclave, extra bescherming geven en een bevoorradingsweg naar Saraje vo openen. Aanvankelijk wilde hij zelfs Srebrenica heroveren. Als Jacques Chirac zijn zin krijgt, zou de Ariane-rakct van zijn vrouw wel eens onmiddel lijk na de lancenng in de lucht kunnen exploderen. CORRESPONDENT „Chirac is één van die mensen die in één nacht een tunnel on der de Seine kunnen graven", zei de toenmalige president Pompidou ooit, en doopte hem 'Ie bulldozer'. Chiracs vrouw Bernadette registreerde: „Met Jacques is het of je elke dag naar de lancering van een Ariane-ra- ket zit te kijken". Jacques Chiracs energie was al legendarisch voordat hij begin mei door de Fransen tot het ambt van president werd geroe pen. Losgelaten op de Balkan, zag Chirac kans om binnen lut tele maanden zo ongeveer ie dereen tegen zich in te nemen. Het begon ermee dat hij in de week na zijn verkiezing zijn ei gen generale staf de mantel uit veegde voor een te 'slap' optre den in Bosnië Enkele dagen la ter werd het nieuwe beleid op het slagveld zichtbaar: Franse blauwhelmen in Sarajevo her overden een brug op Servische eenheden, daarbij twee man nen verliezend. Toen de Griekse premier Pa- pandreou, die bekend staat om zijn pro-Servische opvattingen, Chirac op de Europese top in Cannes poogde uit te leggen dat de Bosnische Serviërs alleen maar voor hun godsdienst vechten, viel Chirac hem bruusk in de rede. „Spreek me niet van een godsdiensoorlog", brieste de gastheer. „Dit zijn lieden die geloof noch wet kennen. Het zijn terroristen". Dat Chirac zo openlijk partij koos in deze burgeroorlog, was

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5