Universiteiten moeten zelfstandiger worden 'De omvang van het onbekende is gewoon te groot' Binnenland /ïinisterie onderzoekt aogelijk subsidiemisbruik Voorstel energieheffing door Raad bekritiseerd Uit logeren Schip botst tegen kabel; jongen (13) verdronken Kaart voor 'meerreizen' in bus, tram en metro ANP Algemeen Nederlands Pi CPD Geassocieerde Pers Diensten ss_ï Twee jongens van veertien en zestien jaar hebben bekend at ze afgelopen zaterdag uit pure vernielzucht op een kerkhof Oss 24 grafzerken omver hebben gegooid. Ook vernielden ze 11 en muur waarin urnen worden bewaard en gooiden een pot iet as kapot. Tegen de jongens is proces-verbaal opgemaakt, iistermiddag werd hard gewerkt om de graven te herstellen, fot- o anp raymond rutting ejlndanks verbod koopt jeugd krasloten haag» Maandelijks worden nog altijd aan tienduizenden ïinderjarigen krasloten verkocht ondanks dat dat verboden is. let bureau Trendbox heeft dit op basis van steekproeven be- endgemaakt. De organisator van de krasloterij, SNS, is ge- chrokken van de resultaten van het onderzoek. Zij zal de winke- ers wagen met de verkoop van de loten aan minderjarigen te (oppen. raniër mag voorlopig in Aalten blijven alten Een 25-jarige Iraniër die vorige week twee zelfmoordpo- ingen deed in het asielzoekerscentrum in Aalten, mag voorlo- r ig in Nederland blijven. Zijn uitzetting is opgeschort tot 21 sep- 0 imber. Op die dag zal de rechtseenheidskamer in Den Haag olgens Vluchtelingenwerk Raalte een uitspraak doen over het Nederlandse vreemdenlingenbeleid ten aanzien van Iraanse luchtelingen. De dreigende uitzetting van de Iraniër wekte gro- beroering onder de andere Iraniërs in Aalten. Vijftig van hen in hongerstaking, maar staakten die wijdagavond na een esprek met medewerkers van de Immigratie en Naturalisatie hienst(IND). 1 JS-conducteur van portemonnee beroofd eeze» Een onbekende man heeft gistermorgen de conducteur s p de stoptrein tussen Weert en Eindhoven beroofd van zijn nortemonnee. Er zat maar weinig geld in. De man bedreigde de onducteur met een mes. Toen de trein op het station van Hee- stopte, rende hij een woonwijk in, aldus een woordvoerder an de politie. Ondanks een uitgebreide zoekactie is de dader loorloos. kantonrechter beschuldigd van incest ischede» De rijksrecherche heeft gisteren een van incest ver achte kantonrechter uit Enschede aangehouden. De rechter ad eind april zelf al besloten om, hangende het onderzoek, zijn sinctie neer te leggen. In een reactie op de aanklacht heeft de ichter zijn dochter wegens smaad aangeklaagd. i SN beschuldigd van valse concurrentie ■llfj haag gpd ministerie van verkeer en terstaat laat een onderzoek tellen naar vermeend mis lik van subsidies door de eekvervoerbedrijven verenigd je VSN. onderzoek volgt op be- I luldigingen van de Bovag dat VSN onderhoudscontracten or wachtwagens binnênhaalt a or onder de kostprijs te wer- Ook bij de inzet van bus- voor bedrijfsvervoer zouden >1 eekvervoerbedrijven te goed- hop werken. Op aandrang van Bovag wordt het onderzoek gevoerd door een onafhanke- bureau. )e Bovag, de bond van gara- ïouders, krijgt steeds meer chten uit de achterban. ,,We bben zeer sterke aanwijzin- dat de streekvervoerders eigenlijk concurreren", aldus Bovag-woordvoerder. ',,De irkt voor onderhoud van ichtwagens is verzadigd en de irges zijn flinterdun. Toch de VSN erin in een paar ir tijd voor 200 miljoen gul- n contracten af te sluiten in ze markt. De prijzen die ze igen zijn niet kostendek- nd", aldus de woordvoerder, scherpe prijs is mogelijk, zo rmoedt de Bovag, doordat de eekvervoerders op deze ma- ir de lege uurtjes tussen het -feen busonderhoud vullen. Het sonderhoud wordt gedeelte- uit de subsidie betaald, lusbedrijf Ehad uit Helmond eft op een andere manier last n de VSN. Volgens deze trans- rteur, die veel bussen inzet voor het bedrijfsvervoer, kaapt de VSN dit transport weg door onder de kostprijs te werken. Ook hier is het onduidelijk in hoeverre deze activiteit kan profiteren van de subsidie die de streekvervoerder krijgt. De Bovag ziet deze ontwikke ling met lede ogen aan. De VSN krijgt jaarlijks een miljard gul den subsidie, de helft van de to tale omzet. Daarnaast krijgen de streekvervoerders nog een zogenaamde kapitaalsdonatie van 40 miljoen gulden per jaar. Die donatie is volgens het mi nisterie van verkeer nodig om het eigen vermogen op peil te brengen. „Wij vrezen dat de VSN het geld zal gebruiken om andere bedrijven op te kopen en zo te concurreren met be staande bedrijven", aldus de Bovag. Een woordvoerder van de VSN ontkent de beschuldigin gen. ,,In het geval van de Ehad hebben we met offertes aange toond dat de beschuldiging on juist is. De Bovag moet eens op houden ons van van alles en nog wat te beschuldigen. Verder heb ik geen commentaar", al dus de VSN-woordvoerder. De Bovag rekent erop dat het onderzoek voor oktober zal zijn afgerond. „Onze aanwijzingen zijn zo sterk dat we verwachten dat het onderzoek vlot kan ver lopen. Bovendien willen Kamer leden het onderzoek gebruiken bij de besprekingen in de Twee de Kamer over de verzelfstandi ging van de streekvervoerders. Dat debat staat voor oktober ge pland", aldus de Bovag-woord- voerder. Vederlandse politieman in ^Paramaribo neergeschoten ilversum «anp de Surinaamse hoofdstad aramaribo zijn vorige week onderdag de Nederlandse olitieman Jan van der Straat- in en zijn vrouw beroofd en 11 [isterochtend bekend ge naakt. Twee jaar geleden ver- a< rok de toenmalige chef re- herche van de politie Gooi- n Vechtstreek op uitleenbasis ir Aruba. Hij zou daar de olitie-organisatie op poten etten in de functie van chef indsgroep van de Arubaanse ilitie. Van der Straaten (47) i zijn vrouw waren naar Suri name gegaan voor een vakan tie. Toen de twee donderdag de dierentuin in Paramaribo wilden bezoeken, bedreigde een overvaller hen met en vuurwapen. Zij moesten waar devolle voorwerpen en geld af geven en werden vervolgens neergeschoten. Van der Straat- en werd in de buik getroffen. Zijn echtgenote kreeg een ko gel in de borststreek. Haar toe stand is het ernstigst. Beiden zijn opgenomen in het zieken huis in Paramaribo. Het ziet er naar uit dat zij eind deze week terug kunnen naar Aruba. De overvaller is voortvluchtig, al dus de politie Gooi- en Vecht streek. Commissie in vertrouwelijk rapport: den haag »anp-gpd den haag anp De Nederlandse universiteiten moeten een zelfstandiger positie krijgen. Nu zijn universiteiten formeel nog altijd een rijksdienst. Door hen een zogenoemde privaatrech telijke status te verlenen, wordt een einde gemaakt aan deze situatie. Universiteiten kunnen dan nog wel geld van de overheid krijgen, maar hebben grotere vrijheid om dat te besteden. Nu bepaalt de overheid nog te veel wat er met het geld moet gebeuren. cussie over de toekomst van het hoger onderwijs. De wens tot verzelfstandiging van universiteiten leeft al langer in wetenschappelijke kringen. Sinds 1986 laat de overheid de instellingen steeds meer de vrije hand, bijvoorbeeld in het perso neelsbeleid en bij het beheer van de gebouwen. Volgens de commissie-Akkermans is het tijd om de universiteit ook meer bestuurlijke vrijheid te geven. Op basis van onderhandelingen tussen universiteiten en over- Dit advies staat in een vertrou welijk rapport van een commis sie onder voorzitterschap van rector-magnificus Akkermans van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het rapport is opge steld op verzoek van de Vereni ging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten. De VSNU, die het rapport nu in ei gen kring bespreekt, wil de be vindingen van de commissie- Akkermans gebruiken in de dis- Agent voelt zich niet veilig in kogelwerend vest amsterdam gpd Politieagenten voelen zich bij schietpartijen onvoldoende be schermd door hun kogelweren de vesten. Het gevolg is dat me nigeen bij een melding van een schietpartij een blokje omrijdt alvorens zich op de plaats des onheils te melden. Volgens John van Noortwijk van de Algemene Nederlandse Politievereniging (ANPV) moeten de regiokorp sen betere materialen aanschaf fen. Uit een onderzoek van de werkgroep 'Verontruste Dien ders' blijkt dat veel politiemen sen klagen over hun kogelwe rende voorzieningen. Van Noortwijk: „Het is toch absurd dat een politieagent leert een gevaarlijke crimineel vanachter zijn autoportier aan te houden, terwijl een kogel gewoon door dat portier heen gaat." Volgens Van Noortwijk ontbreekt het niet alleen aan veilige kogelvrije vesten, maar ook aan goede communicatiemiddelen. „Daar over is al vaker geklaagd, maar er gebeurt niets." Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) wil het weglopen voor schietpartijen niet goedpraten, maar zegt er wel begrip voor te hebben. Ook Van Noortwijk van de ANPV zegt het te begrijpen. De ANPV heeft aangekondigd contact op te zullen nemen met het ministerie van binnenland se zaken" om verbeteringen te bepleiten. heid, kunnen afspraken voor een aantal jaren worden ge maakt over de besteding van de gelden. De overheid heeft volgens de makers in sommige gevallen te veel zeggenschap, een situatie die niet strookt met de praktijk van steeds grotere autonomie. Zo worden de colleges van be stuur van de openbare universi teiten benoemd door de Kroon. Alleen bij de bijzondere univer siteiten, de katholieke universi teiten in Nijmegen en Tilburg en de Vrije Universiteit in Am sterdam, gebeurt dat door een stichtings- of verenigingsbe stuur. De commissie-Akkermans streeft niet naar volledige priva tisering van universiteiten, zoals bij de universiteit voor bedrijfs kunde Nijenrode in Breukelen het geval is. Het is wel de be doeling dat het Rijk het grootste deel van de kosten voor de uni versiteiten voor zijn rekening neemt, omdat de zorg voor het onderwijs een grondwettelijke taak van de overheid is. De commissie wil anderhalf jaar uittrekken voor de uitwerking van de plannen. Ook minister Ritzen (onder wijs) beraadt zich momenteel over de vraag hoe de bestuurs structuur van de universiteiten kan worden aangepast aan de meer zelfstandige positie van de instellingen. Hij komt na de zo mer met nadere voorstellen. Ritzen voelt vooralsnog niet voor volledige verzelfstandiging, maar wil de colleges van be stuur wel meer ruimte geven. Hij overweegt onder meer de invoering van Raden van Toe zicht, aan wie de colleges van bestuur verantwoording moe ten afleggen. Kanttekeningen bij terugsluizen geld De heffing is vastgesteld op 3,47 cent per kilowattuur elek triciteit vanaf 1 januari 1996. Voor aardgas is dat 3,47 cent ex tra per kubieke meter met een vrijstelling voor de eerste 800 kuub. De vrijstelling is zo geko zen dat een optimaal geïsoleer de nieuwe woning net buiten de heffing valt. Het gaat om onge veer 6 procent van de Neder landse woningen. De heffing op aardgas loopt op tot 7,52 cent in 1997, en 11.2 cent in 1998. Voor half/ware olie loopt de energieheffing op van 3,31 cent per liter volgend jaar tot 9,94 cent in 1998. LPG wordt per ki logram volgend jaar 3,95 cent duurder, oplopend tot 11,86 cent in 1998. In totaal krijgen 5,8 miljoen huishoudens en 600.000 bedrij ven met de heffing te maken. Hoe het kabinet het geld precies wil teruggeven blijkt pas in de tweede helft van augustus, als het gehele werkgelegenheids- en koopkrachtbceld voor ko mend jaar wordt vergeleken met de mogelijkheden vijf mil jard lastenverlichting in de eco nomie te pompen. De Raad van State heeft kritiek op-het wetsvoorstel Energiehef fing. De raad is er niet van over tuigd dat gezinnen die de hef fing vanaf 1 januari moeten be talen, dat geld weer terug krij gen door een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De energieheffing is bedoeld om het energieverbruik terug te brengen. Daarom is de regering van plan de energieheffing te compenseren met een lasten verlichting. Iemand die gemid deld energie verbruikt, zal dan van de operatie niets in zijn portemonnee voelen. Mensen die veel stoken echter, komen aan de lastenverlichting tekort en mensen die extra zuinig met energie omgaan, houden geld over. Staatssecretaris Vermeend (Financiën) en de ministers De Boer (Milieu) en Wijers (Econo misch Zaken) stuurden het wetsvoorstel gisteren naar de Tweede Kamer. De heffing moet in het eerste jaar 720 mil joen opleveren, oplopend tot 1,26 miljard gulden vanaf 1999. den bosch Een bejaarde heeft zojuist haar intrek genomen in haar kamer op haar logeeradres. De vrouw was gisteren een van de eerste vier gasten in een nieuw opvanghuis in Den Bosch. Dat is bedoeld om mensen die dementerende familie of kennissen verzorgen, voor korte tijd van die zorg te ontlasten. Het Bossche initiatief is uniek in Nederland. foto anp Raymond rutting schuwen, maar dat lukte niet. Door de klap van de mast te gen de kabel sloeg de 13-jarige jongen overboord. De kabel raakte bij het terugzwiepen op nieuw de mast waardoor ook zijn broertje te water raakte. Hun moeder sprong in het wa ter en kon het jongste kind in veiligheid brengen. Duikers van de brandweer haalden tien minuten later de oudste zoon van de bodem van het kanaal. Vergeefs is getracht het kind te reanimeren. Ilij overleed een uur later in het ziekenhuis. Een 13-jarige jongen uit Krag- genburg (Noordoostpolder) is gisteren verdronken in het Noord-Willemskanaal bij Assen. Hij sloeg overboord nadat het schip waarop hij meevoer, een hoogspanningskabel had ge raakt. Zijn 11-jarige broertje werd gered doorzijn moeder. De vader, die de tjalk bestuur de, vergat de metershoge mast te strijken om onder de hoog spanningskabel door te kunnen. De sluiswachter en omstanders probeerden hem met ge schreeuw en gebaren te waar- den haag gpd kaart onder meer is bedoeld voor mensen die part-time wer ken en voor wie bestaande abonnementen te duur zijn in verhouding tot hun reispatroon. De meerreizenkaart zal in de toekomst het weekabonnement mogelijk vervangen. De tarieven in het stads- en streekvervoer gaan per 1 januari overigens gemiddeld met twee procent omhoog. Met name de week- en maandabonnementen voor kinderen en 65-plussers stijgen in prijs, zo schrijft Jorri- tsma. Reizigers met bus, tram en me tro kunnen met ingang van 1 ja nuari 1996 gebruik maken van een nieuwe kaart, die goedko per is dan een strippenkaart en meer biedt dan een abonne ment. De zogenoemde meerrei zenkaart geeft recht op twaalf reizen in een periode van veer tien aaneengesloten dagen en is verkrijgbaar voor één tot en met zeven zones. In een brief aan de Tweede Kamer meldt minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) dat de COA-directeur streeft naar asielzoekerscentrum in elke middelgrote plaats in Nederland den haag elaine de boer In elke middelgrote plaats in Nederland een asielzoekerscen trum met zo'n driehonderd asielzoekers. Dat is het ideaal dat directeur Theo Veenkamp van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) na streeft in de komende vijfjaar. Op dit moment beheert het COA 75 centra en 95 plaatsen voor noodopvang. Daarin zijn respectievelijk 27.270 en 4.619 asielzoekers ondergebracht. Veenkamp vindt een aantal centra op dit moment „aan de grote kant". Het is juist die massaliteit die vrees veroor zaakt bij bewoners van het dorp of de stad waar het centrum wordt gevestigd. „De omvang van het onbekende is te groot", aldus Veenkamp. Ook erkent hij dat het verblijf voor asielzoekers in middelgrote centra plezieri ger is dan in onderkomens voor zeshonderd mensen of meer, al doen de COA-mensen en vrij willigers in de grote centra hun best de grootschaligheid te doorbreken. In middelgrote centra over heel Nederland verspreid, krijgen de asielzoekers sneller een kans te wennen aan de nieuwe samen leving waarin zij zijn beland. De nieuwkomers kunnen dan mak kelijker gebruik maken van de basisschool, de bibliotheek en het .zwembad. En voor de bewo ners van de betreffende plaats zijn de consequenties van de komst van een middelgroot centrum beter te overzien. Een rondgang langs enkele cen tra van het COA illustreert de juistheid van die stelling. Het asielzoekerscentrum (AZC) in II II I U Wooncabines op het terrein van het asielzoekerscentrum in Zeewolde, een van de grotere opvangcentra. foto anp herman pieterse het voormalig Militair Hospitaal in Utrecht biedt onderdak aan 480 asielzoekers. Een somber gebouw met kale, betegelde centrale ruimtes en grote eigen vertrekken. Oude patiëntenka mers zijn opgedeeld in ruimtes voor zes asielzoekers. Ouderen, jongeren en baby's bevolken de metershoge ruimtes. De bewoners van het AZC mo gen weinig: niet werken en niet naar school. In het centrum hangt een landerige sfeer. Vrou wen zitten hele dagen onder de schaarse bomen op het terrein. Jongeren hangen tegen de muurtjes bij de ingang. Slechts een enkeling slaagt erin aan de verlammende sfeer te ontsnap pen. Het andere uiterste: de An- nahoeve, een prachtige boerde rij tussen de boomgaarden in het dorpje Ravenswaaij. Eige- naar Herman Griffioen bracht er voorheen Amerikanen onder die 'oer-Hollands' wilden over nachten tijdens hun reis door Europa. Enkele jaren geleden meldde hij zich aan bij het COA. De beheerder biedt nu onder dak aan 25 asielzoekers die op hun verblijfstatus wachten. In tegenstelling tot in de officië le asielzoekerscentra mogen de bewoners in de Annehoeve zelf koken. Dat betekent dat asiel zoekers ook zelf boodschappen moeten doen in het dorp en zich daar verstaanbaar moeten maken. Griffioen stuurde daar om alle bewoners, ook de vol wassenen tegen de voorschrif ten in naar school. De sfeer op de boerderij is on dernemend. De bewoners heb ben traditionele gerechten uit hun land van herkomst bereid. Trots Iaat een jonge joods-russi- sche vrouw weten zojuist voor de C1TO-4 toets geslaagd te zijn. Maar op de vraag of ze tussen de fruitbomen in Ravenswaaij wil blijven wonen als ze met haar gezin in Nederland mag blijven, antwoordt ze toch „lie ver in Utrecht, daar kan mijn man misschien werk vinden". Griffioen is er ook van doordrongen dat de bewoners van zijn boerderij in een wel zeer beschermde omgeving kunnen wennen. „Het leven in de grote stad zal hen misschien wat rauw op het dak vallen, maar ze hebben hier in alle rust kunnen leren hoe dingen in Nederland gaan en zij hebben daarbij fouten kunnen maken. Voor de eerste keer boodschappen doen is niet een voudig. Maar ik heb het idee dat ik ze een stevige basis heb gege ven waarop ze hun leven in Ne derland kunnen opbouwen", stelt Griffioen. Veenkamp verduidelijkt dat dit soort kleinschalige centra ook bij het COA uitzondering zijn, maar de gulden middenweg tussen een groot centrum en de boerderij in Ravenswaaij is zijn ideaal. Voorlopig zijn de grote centra echter nog hard nodig. Degenen die in het piekjaar 1994 (52.000) asiel vroegen, wachten op dit moment op de beslissing daarover. Daarna kan Veenkamp aan zijn ideaal gaan werken. Een stabie le voorraad van middelgrote voorzieningen waarmee Neder land zijn aandeel kan nemen in de vluchtelingenstroom als er gens in de wereld een brand haard de bevolking verdrijft. „Neem nu de oorlog in het voormalig Joegoslavië, die weer oplaait en vele duizenden men sen uit hun huizen jaagt. Als de vluchtelingen niet langer in de regio opgevangen kunnen wor den, moet Nederland klaar zijn om te helpen. Daaraan wil ik werken".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3