'Prachtig land' werd Mark Schaareman fataal Feiten &Meningen Nationale Borg verzekei tegen beroving en fraud Minister Sorgdrager zoekt nog naar juiste koers met Justitie DINSDAG 18 JULI 1995 Premie fractie duurder dan honkbalknupp "|0 Banken zijn al jaren bezig zich te wapenen tegen overvallers. Toen het misdadigers-gilde zich vervol gens richtte tegen benzinestations verschenen daar ook camera's, kogelvrije cabines en vertraagmecha- nismen voor de kas. Maar terwijl het aantal bank overvallen fors afneemt, is er een stijgende tendens van overvallen op winkels. „In het winkelbedrijf zit op dit moment het meeste ri co", bevestigt directie-voorzitter mr. F.O. Vogelenzan t van verzekeringsmaatschappij De Nationale Borg. ;,Maar de meeste middenstanders denken toch van: t ss is een nette buurt, een rustig dorp, mij overkomt dat niet." De ondernemende Utrechtse hoofdcommissaris Wiai e, da raadde winkeliers al eens aan een honkbalknuppe ie onder de kassa te leggen. Maar volgens Vogelenzang ;js zijn er minder gewelddadige alternatieven. Nauwelijk duurder bovendien. Volgens handelaar in sportartikelen Neuteboom, aan het Haagse Abrikozenplein, kost 'een beetje geschikte honkbalknuppel' ongeveer honderd gulden. Voor die winkeliers die liever hun geld dan hun leven riskeren, biedt de Nationale Borg een standaardpolis van 125 gulden voor winkels met een jaarlijkse omzet van ma maal een half miljoen. Een supermarkt of benzinesta-e.r tion komt wat hoger uit. Hoewel er per week enkele grotere claims op tafel ko-ei men bij Vogelenzang en zijn collega-directeur Jhr. 10 S.W.H. Sandberg, bestaat de indruk bij de Borg dat maar heel weinig winkeliers op de hoogte zijn van dei p gelijke verzekeringen en de bijhorende premie. De N. Nationale Borg-Maatschappij (onderdeel van de ING m Groep) is een van het handjevol verzekeringsmaat- ir schappijen rrtet een dergelijke risicodekking in Neder i£ land en werkt uitsluitend via verzekeringstussenpersc :r nen. ol De omzet van de Nationale Borg komt nog altijd voorle het grootste deel uit het internationale circuit van 'he In verzekeringen'. Niet de herverzekeringen die nu aan-I hikken tegen milieu- en natuurrampen. De Borg blijft ir ook in de herverzekeringen bij haar leest: het stellen e: van borgtochten en het verzekeren van schade door bjli' roving en door fraude van het eigen personeel. Het stellen van borgtochten is al een eeuwenoud fenqr meen. Zo werd de Franse dichter Baudelaire halverwr ge de vorige eeuw wekenlang vastgehouden in een be y deel, tot zijn vrienden eindelijk met het losgeld op de p proppen kwamen. (De geslachtsziekte die hem uitein0 delijk te gronde richtte had hij overigens al eerder op D gelopen.) Voor de meer zakelijke transacties kan in zcL» geval de hulp van een onderneming als de Nationale a Borg worden ingeroepen. p „Wij werken kredietverruimend voor ondernemingen zegt Sandberg. „Wij zeggen tegen de bouwonderne- ming bijvoorbeeld: Gebruik het krediet van de bank js nou om stenen en cement te kopen en kom voor de g rantie richting opdrachtgever naar ons." In totaal heep de Borg zo'n twee miljard gulden aan garanties uit- 'a staan, met name in de bouw en de vervoerssector. !a Naast de herverzekering en de borgstellingen is de risP' codekking tegen overval en fraude door het eigen perF soneel een derde specialiteit van de verzekeraar aan ó- Amsterdamse Keizersgracht. Doel van de Borg is bin nen afzienbare termijn deze activiteiten, samen met borgtochten, tot de helft van de omzet te laten groeie „Hoe meer detaillisten voor deze mogelijkheid kiezer hoe makkelijker de premie draaglijk kan blijven", aldi Vogelenzang. 1 Niet alles op dit gebied is verzekerbaar bij de Borg. „Een geldwisselkantoortje zullen we niet gauw verzekj ren. Maar een winkel in de Bijlmer wel. Misschien zulw len we de veiligheidsmaatregelen even extra komen b| kijken, maar verder geen probleem. Ook incidentele i>t sico's, zoals kartonnen kassa's bij een popfestival hebji ben we wel eens in dekking genomen." &i Fraude door eigen personeel ligt nog stukken gevoelijj ger. Onderzoekers van het accountantsbureau KPMGje kwamen eind vorig jaar tot de conclusie dat een op dfo vier bedrijven (met meer dan twintig personeelsleden^ er de afgelopen drie jaar mee te maken heeft gehad. Eh schatting over de gezamenlijk opgelopen schade kwaj in dat onderzoek op een, miljard gulden per jaar. jc „Interne fraude wordt vaak niet aangegeven, want daft is slecht voor het imago van het bedrijf', aldus de Boi) directeuren. „Vaak gaat het ook om heel eerlijke menn sen, totdat ze in de problemen komen met drank, golft ken of beursspeculatie. Dan 'lenen' ze even wat van hl; bedrijf en als toch niemand het merkt gaat het soms i van kwaad tot erger." ij Voor dergelijke interne fraude heeft de Borg overigenj; geen standaardpolis, zoals voor beroving. „Dat is altijf maatwerk en hangt nauw samen met het eigen risico j dat men bereid is te lopen.j ll AMSTERDAM MARIEN VAN DEN BOS j I loge ogen gooide ze bij haar aantreden als minister van jus titie. De eerste vrouw op de hoogste justitie-post. Winnie Sorgdrager was het gewend. Zij was eerder de eerste vrouwelij ke hoofdofficier van justitie en de eerste vrouwelijke procu reur-generaal. Belangrijker leek haar nuchtere kijk op de crimi nele wereld. „Ik doe mijn best greep te krijgen op de georgani seerde misdaad, maar heb niet de illusie dat ik de criminaliteit uit Nederland kan verbannen", zei ze bij haar aantreden. Haar belangrijkste daad het af gelopen jaar is het in gang zet ten van de reorganisatie van het openbaar ministerie. Vormfou ten en heenzendingen, maar ook het uit de hand lopen van opsporingsmethoden van de politie dwongen haar daartoe. De Kamer startte een parlemen taire enquête, maar Sorgdrager nam ook alvast maatregelen. Ze NIEUWSANALYSE ABN AMRO kweekt goodwill voor tweede tranche KPN ABN Amro gaat door de knieën. De bank die de afgelopen jaren tekende voor tal van beursintroducties kiest, nog voor de schuld vraag kan worden gesteld, eieren voor haar geld. Aandeelhouders van Smit Trafo krij gen compensatie voor het geleden koers verlies, zo maakte de bank gisteren bekend. Het lijkt, alle ontkenningen ten spijt, een verkapte schuldbekentenis. Met als voor naamste doel het voorkomen van nieuwe, slepende juridische conflicten en het kwe ken van goodwill met het oog op de lucra tieve tweede tranche aandelen Koninklijke PTT Nederland. Tot voor kort gold de Amsterdamse effec tenbeurs internationaal gezien als vrijplaats voor nieuwkomers. Ondersteund door ABN AMRO haalden bedrijven als DAF, Air Hol land en Pirelli eind jaren tachtig met gemak honderden miljoenen guldens uit de markt. Met veel van hen liep het slecht af, tot woe de en frustratie van de aandeelhouders. Veel verhaalmogelijkheden hadden die niet. Banken die de emissies begeleidden, maakten zich alleen druk vóór de uitgave; nazorg kwam in hun vocabulaire niet voor. Bij de bedrijven zelf viel vaak helemaal niets meer te halen. De gedupeerde beleggers morden wel, maar er vloeide geen bloed. De tijd dat aandeelhouders lijdzaam toe zien is inmiddels voorbij. Zo is ABN AMRO nog steeds verwikkeld in een drie affaires waarbij aandeel- of obligatiehouders ge noegdoening eisen. Obligatiehouders van hel failliete DAF, van het gevallen Duitse detailhandelsconcern Co-op en een grote groep aandeelhouders Air Holland zitten de bank op de huid. Vooral de Co-opzaak is geruchtmakend. Ongeveer honderd obligatiehouders stellen de bank verantwoordelijk voor de inhoud van de emissieprospectussen van twee le ningen uit 1987/88. Kort na de emissies, die in totaal 200 miljoen gulden opbrachten, raakte Co-op in de problemen. Beleggers moesten hun stukken met groot verlies van de hand doen. De beleggers vorderen onge veer 20 miljoen gulden van ABN Amro. Zo wel de rechtbank als het gerechtshof gaf hen in een voorlopig vonnis gelijk. Een be roep van de bank bij de Hoge Raad liep op niets uit. ABN AMRO moet nu voor de rechtbank bewijzen dat zij voorafgaand aan de emissie een diepgaand onderzoek bij Co-op heeft ingesteld zodat haar inderdaad niets te verwijten valt. De afgelopen jaren heeft ABN AMRO haar imago weer enigszins opgepoetst. KPN- aandelen, die in 1993 werden geïntrodu ceerd, staan nog steeds boven de introduc tieprijs. Datzelfde geldt voor Vendex, dat sinds de introductie begin juni nog niet on der de aanvangsprijs van 39 gulden is ge daald. Tussendoor bracht de bank een aantal kleinere fondsen naar de markt. Daaronder is Smit Transformatoren, die in oktober vo rig jaar voor 45 gulden naar de beurs ging. In januari leek er geen vuilje aan de lucht. De koers steeg zelfs tot 51,50 gulden. Daar na ging het bergafwaarts. Vrijdag sloot Smit Trafo op 24,10 gulden als gevolg van tegen vallende prestaties. ABN AMRO, leider van het emissiesyndi caat, voelde nattigheid. Beleggers die via de bank aandelen hadden bemachtigd, kregen vorige week al persoonlijk een brief met een verkapt verkoopadvies. Dat maakte nogal wat los in de financiële wereld. Immers: diezelfde ABN AMRO had de aandelen in oktober bij haar klanten nog van harte aan bevolen. Afgelopen weekeinde hielden bank- en bedrijfsleiding spoedberaad. Met een wel zeer verrassende uitkomst. De bank gaat de gedupeerde beleggers compenseren. Lijdt ABN AMRO plotseling aan filantro pie? Schijn bedriegt. De bank laat zich eer der leiden door angst voor een nieuwe rechtszaak. Bovendien volgt waarschijnlijk nog dit najaar een tweede uitgifteronde KPN-aandelen. Evenals bij de eerste editie treedt ABN AMRO op als leider van het bankensyndicaat. Die emissie móet lukken, al was het alleen al voor het internationale imago van de bank. De 50 a 60 miljoen gulden die de verzoe ningspoging met gedupeerde Smit Trafo aandeelhouders mogelijk kost, is vervelend, maar niet onoverkomelijk. Alleen al de pro visie op de KPN-emissie levert ruim vol doende compensatie op. Belangrijker is dat een nieuwe, slepende rechtszaak en aan houdende negatieve publiciteit worden voorkomen. HANS VERBRAEKEN EN JAN SMIT ANP Staatssecretaris Schmitz zal haar politieke voelsprieten beter moeten leren gebruiken Ouders leggen zich na drie jaar neer bij dood ontvoerde zoon Winnie Socctdraaer steldeeen toetsingscommissie in waaraan de politie haar nieu we opsporingsmethoden moet voorleggen. Ze benoemde oud- BVD-chef Docters van Leeuwen aan het hoofd van het openbaar ministerie. De historische paarse coalitie heeft het eerste jaar regeren er op zitten. Zonder grote problemen is het kabinet er inmiddels, uiteraard flink geholpen door de economische rugwind, in geslaagd om het geld voor het ko mende jaar over de verschillende departementen te verdelen. Waar menige scepticus bij het aantreden nog voorspelde dat de coalitie van PvdA, WD en D66 geen lang leven beschoren zou zijn, lijkt de links-liberale sa menwerking stevig in het zadel te zitten. Tijd voor een tussenbalans. Toch kwam ze even in het nauw. Toen ze procureur-gene raal in Den Haag was, zou de politie in Rotterdam bewust duizenden kilo's verdovende middelen op de markt hebben laten komen om enkele crimi nele kopstukken te pakken. Sorgdrager verklaarde na enkele dageri media-stilte dat zij niet van de infiltratie in de drugwe reld heeft geweten. Na die aar zelende reactie ontsloeg ze haar directeur voorlichting Flenk van Rhee. Ook op het terrein van de drug bestrijding is Sorgdrager er nog niet uit. Begin dit jaar gooide ze in een interview de knuppel in het hoederhok. De handel in softdrugs mag wat haar betreft worden 'gereguleerd'. „Aan de hypocrisie aan de achterdeur van de coffeeshops moet een einde komen", verklaarde ze. Waarom gebruik gedogen, maar de aanvoer aan criminelen overlaten. De drugnota, die Sorgdrager samen met haar col lega Borst van volksgezondheid schrijft, heeft de Kamer echter nog altijd niet bereikt. De internationale druk lijkt een liberaler drugbeleid in de weg te staan. De Fransen hebben Ne derland laten weten zowel Eu ropol als het Verdrag van Schengen niet volledig te willen nakomen, zolang Nederland het drugbeleid niet aanscherpt. Na de zomer maken Sorgdrager en Borst hun plannen bekend, maar gezien de tegenwerking, ook van coalitiepartner WD, wordt weinig meer van de libe ralisatie van het softdrug-beleid verwacht. Voormalig burgemeester Schmitz van Haarlem lijkt te moeten wennen op haar poli tiek gevoelige post als staatsse cretaris op justitie. Al drie maal kwam zij in de problemen. Een ongelukkige presentatie en ge brek aan overleg met coalitie fracties waren daar de oorzaak van. Het meest in het oog sprong haar confrontatie met het parle ment toen zij daags voor het Kerst-reces een circulaire naar de Kamer stuurde met criteria voor het 'witten' van illegalen die zes jaar in Nederland had den verbleven. Het CDA, maar ook de WD en D66 kwamen fel in het geweer. Hoewel Schmitz voor een circulaire geen toe stemming van de Kamer nodig heeft, trok ze toch aan het kortste eind. Een kamermeer derheid blokkeerde de uitvoe- EUsobeth Schmitz ring. Eerder streek ze de WD tegen de haren in door de Wet veilige derde landen aan te passen aan de wensen van PvdA en D66. Asielzoekers uit 'veilige derde landen' zouden niet direct wo den uitgewezen, maar via de asielprocedure. Zo zouden ze de beslissing bij de vreemdeli genkamer kunnen aanvechtei De WD brieste dat 'de angel i het wetsvoorstel was gehaald' Om escalatie te voorkomen rii premier Kok WD-fractievoor- zitter Bolkestein en Schmitz naar het Torentje. Het mocht niet baten. De liberalen dwon gen tijdens het kamerdebat vi een amendement af dat het wetsvoorstel in zijn oorspronl lijke vorm in stemming kwam De nuchtere bestuurster uit Haarlem zal haar politieke vol sprieten in de toekomst meer moeten gebruiken, anders zal de oppositie maar ook de WE steeds garen spinnen bij de asielproblematiek. DEN HAAG ELAINE DE BOERj ANP Eind januari 1992 kregen Pat en Ben Schaareman uit Gouda een prentbriefkaart uit Colom bia. 'Een prachtig land, aardige mensen', luidde de tekst op de kaart van hun 33-jarige zoon Mark. Korte tijd later moest de kaart zelfs als bewijsstuk dienen dat de Nederlander was ont voerd: de Colombiaanse autoriteiten geloofden aanvankelijk niet dat Mark in het land was ge weest. Vrouwelijke leden van het FARC in het gelid in een guerillakamp in de oerwouden in het zuiden van Colombia. Het FARC, dat sinds enige tijd de wapens heeft neergelegd, ontvoerde Mark Schaaremans en vermoordde hem hoogstwaarschijnlijk. foto ap Elk jaar verdwijnen duizenden Co- lombianen spoorloos. Buitenlanders zijn ook een prooi voor kidnappers: 87 worden er volgens officiële cijfers nu nog vermist, gegijzeld door guer rillastrijders of criminelen. Op 15 fe bruari 1992 verdween Mark Schaare man. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Iedereen gaat er vanuit dat hij niet meer leeft, ook zijn ou ders. „Maar zolang zijn lichaamniet is gevonden, is de zaak voor ons niet afgesloten", zegt Marks moeder Pat. Voor het eerst sinds de ontvoering van hun zoon willen de ouders met een journalist praten. Het drama rond Mark Schaareman kent vele raadsels. In dezelfde tijd werden vijf andere buitenlanders ont voerd: twee Spanjaarden, een Zweed, een Fin en een Canadees. Hun licha men werden wel gevonden. Eén keer verklaarde een door het leger gevan gengenomen guerrillero dat hij zelf had gezien dat Mark, kort na zijn ont voering, was omgebracht. Het officië le onderzoek en de graafpartij op de plaats waar het lijk had moeten lig gen, leverden echter niets op. Me vrouw Schaareman had er ook niet veel vertrouwen in. „Het gebied in de jungle stond niet onder controle van het leger. Er is even vluchtig rondge keken. Aan Bogota is vervolgens ge rapporteerd dat er niets was gevon den. Aan de opdracht van de autori teiten was toen voldaan. Maar er is geen spade in de grond geweest." Mark hield van reizen. Grote delen van Azië had hij al gezien, nu was La- tijns-Amerika aan de beurt. De keuze viel op een fantastisch natuurgebied in het noorden van Colombia dat grenst aan Panama. Na een over nachting in het nationaal natuurpark Los Katios verdween hij spoorloos. Een medewerker van het park die hem zou rondleiden, alarmeerde de Met priesters in het gebied volgen ve le gesprekken. Pat: „Ze luisterden goed, ze baden voor ons en ze zeiden dat ze ons wilden helpen. Maar guer rillastrijders hadden de priesters nog nooit gezièn en gevangenen evenmin. De angst straalde van hun gezichten af; kort voor onze komst was daar nog een priester vermoord. Ook al zouden ze iets geweten hebben en iets heb ben willen zeggen, dan nog hadden ze hun mond gehouden." Ben: „Informatie geven in Colombia bete kent je doodsvonnis tekenen." Ook het bezoek aan Colombia leverde uiteindelijk niets op. Nu drie jaar later proberen Pat en Ben zich met de dood van hun zoon te verzoenen. Pat: „We hebben alles gedaan wat we kon den; op een gegeven moment houdt het op. Pax Christi, het Colombia-co- mité en het ministerie van buiten landse zaken hebben ons goed gehol pen, veel anderen ook. We moeten nu verder leven. In het begin konden we over niets anders praten, maar dat is niet meer zo. We moeten het voor beeld geven aan onze kinderen, die moeten ook aan de toekomst den ken." Ben: „De Stichting 40-'45 heeft ons goed begeleid. In het begin hadden we elke week familieberaad over Mark. Die bijeenkomsten hebben the rapeutisch gewerkt. Maar het meest waardevolle was de enorme trouw van vrienden. Een of twee jaar na de dood van een partner zeggen veel mensen: 'hou nu maar eens op met rouwen, wees maar eens flink'. Onze vrienden hebben dat nooit gezegd, ze hebben ons nooit iets verweten. Ze leefden en huilden mee. Die enorme trouw; dat is de grote winst van de ontvoering van Mark geweest." GOUDA «TJABEL DALING ANP Mark politie. Via een tele foontje aan de Nederlandse consul in Me delijn deelde een Engels sprekende vrouw mee dat de ontvoe ring het werk was geweest van de guerril labeweging Je- ga, een afsplit sing van de veel grotere verzetsgroep FARC. „Wij hebben uw Hollander", meldde de vrouwenstem. De groep eiste een los geld van twee miljoen dollar, een voor Marks familie onoverkomelijk bedrag. Op 25 februari zou hij volgens plan thuiskomen. Marks moeder: „Als dan blijkt dat hij er niet is, weet je het: hij komt niet terug. Wat rest is een vage hoop. De hoop op een beetje huma niteit bij de ontvoerders." Begin mei ontving de Nederlandse ambassade een pakketje, met twee fo to's van Mark en een cassette. De ho venier uit Gouda vertelde dat de laatste zeven weken zeer moeilijk wa ren geweest. Hij vraagt de ambassa deur zich in te zetten voor zijn bevrij ding. Pat Schaareman: „Hij moet in mei nog hebben geleefd. Het bandje is in het Nederlands gesproken. Maar het riep veel vragen op. Vermoedelijk heeft hij onder bedreiging een Spaan se tekst in het Nederlands vertaald. Maar waarom heeft hij niet een op merking, één of twee woordèn maar, gemaakt over de omgeving waar hij gevangen zat. Dat hadden zijn ont voerders toch niet kunnen controle ren. Die vraag houdt ons nog steeds bezig." Het laatste contact met de kidnappers dateert van 19 mei 1992. Zij haken af als blijkt dat aan de eis van het losgeld niet kan worden voldaan. In ju ni komt Pax Christi in beeld, die in Colombia goede contac ten heeft. „Als foto anp ze hem vin den, nemen ze hem mee. Het mocht niet zo zijn." Al eerder had een Colombiaanse bis schop na bemiddelling van Pax Chris ti een oproep aan de ontvoerders ge daan Mark vrij te laten. Geen respons. Bij thuiskomst begin juli spreekt Li- duine Zumpolle van de vredesorgani satie uit wat iedereen vermoedt of denkt: Mark kan niet meer in leven zijn. Maar de familie Schaareman wenst zich daar nog niet bij neer te leggen en grijpt de laatste strohalm aan. Moeder Pat en Marks echtgenote Suk-Han, van Chinese oorsprong, gaan naar Colombia. Dat de beide vrouwen gaan, was een bewuste keus, zegt Ben Schaareman. „De stem van een moeder heeft in Colombia ge wicht. Naar vrouwen wordt vaak beter geluisterd dan naar mannen. Ze ma ken meer emoties los." Pat en Suk-Han praten met journalis ten van grote kranten, ze komen voor de nationale televisie en doen ver scheidene oproepen aan de ontvoer ders via een regionale radiozender die ook in guerrilla-gebied te ontvangen is. „We hoopten dat onze smeekbede iets zou losmaken, dat Mark de bood schap zou opvangen. Dat hij zou we ten dat we hem zochten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2