Leblanc wil routeschema door elkaar husselen TVM zit in zijn maag met 'affaire-Breukink' Rustdagen zijn vervelend Tour de France LE/TOUR johan Capiot vecht boete en startverbod aan DINSDAG 18 JUL11995 V Tour-directeur gunt klimmers volgend jaar meer voordeel SAINT-GIRONS COVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Soap-opera in Saint-Girons, waar de 'affaire-Breukink' als een rode draad door de mossel party van TVM liep. Vluchten kon niet meer. Het was gezegd. 'Verregaande onderhandelin gen', 'diverse gesprekken', 'we worden het wel eens': het stond allemaal op de band. 's Avonds al, toen duidelijk was dat het nieuws Nederland had bereikt, was de paniek uit gebroken in het toch zo lieflijke onderkomen Residence Les Myrtilles. TVM wist zich geen raad. Dit was nu ook weer niet de bedoeling. Hier kon Erik Breukink bij ONCE grote pro blemen mee krijgen. Manager/PR-man Arjan Bos, verantwoordelijk voor alle com motie, probeerde de zaak nog terug te draaien. Een telefoontje naar het ANP, vergeefs. Een an dere uitleg de volgende dag op de mosselparty, vergeefs. Want hij werd met bandopnamen met daarop zijn eigen woorden om de oren geslagen. Daaruit blijkt dat TVM en Breukink heel dicht bij een akkoord zijn. „We hebben niets nieuws ver teld", probeerde Bos de zaak nog te redden. „Ook vorig jaar al spraken we met Breukink. Na deze Tour doen we dat weer." Hoezo na deze Tour? Is er de af gelopen week dan al niet onder handeld met Breukink? Bos per tinent: „Nee." Bandje er maar weer bij ge haald. De opgenomen stem van Bos zegt: '...diverse gesprekken tijdens deze Tour. Beide partij en willen....' Ontkennen heeft geen zin meer. Jammer voor Breukink, die de gesprekken lie ver geheim had gehouden om zijn positie bij ONCE niet in het geding te brengen. De Neder landse renner, die nog twee jaar wil fietsen en graag in de buurt van zijn gezinnetje verblijft, ontkent op de rustdag dan ook heftig. „Nee, geen enkel gesprek gehad. Doen we na de Tour." Cees Priem erbij gehaald. 'Cees, nog gepraat met Erik tij dens de Tour'? Priem: „Jazeker, diverse keren. Hij wil geen kop man meer zijn, nou dat willen wij hem ook niet maken. Hij wil, wij willen ook. Natuurlijk zijn het zijn laatste jaren. Maar als hij nog een echte i zijn, willen wij hem graag heb ben. Vergelijk het met Nijdam, die wij ook weer tot leven heb ben gewekt. Als we met hem maar niet hetzelfde gezeik krij gen als met Rooks en Theunis- se, ik bedoel met Theunisse, dan is het mij goed." Conclusie: Breukink en TVM hebben diverse malen met el kaar gesproken. Beide partijen hebben de intentie met elkaar in zee te gaan. Breukink wordt als een prima steun in de ber gen beschouwd voor Bo Ham burger. Priem: „Daar hadden we ook dit jaar weer te weinig mensen vooraan." Alleen: de transfer had op deze manier, op dit moment, niet wereldkundig gemaakt mogen worden. Ad Bos, directeur van de BV Wielerpromotie Benelux, is al twintig jaar sponsor in de wiel rennerij, waarvan elf in het pro fessionele circuit, brengt met pretoogjes het hele verhaal te rug naar de notedop die het misschien ook wel verdient: „Ach, de bal maakt een omwen teling en even later is het een doelpunt. Zo gaat dat." Twee Tours reed hij als coureur: 1968 in de ploeg France u J, in 1970 met Jan Janssen voor BIC. Beide malen haalde lij Parijs: 58ste en 82ste. Een middelmatig wielerprof, als :oureur een modale knecht, jr -en stuk of vijftien edities volgde hij de Tour als journa- ist. Eerst voor La Voix du Nord, de krant van zijn streek, iet Franse noorden. Daarna voor L'Equipe, waar hij chef verd van de wielersport-redactie. aJn de herfst van 1988 promoveerde de Raad van Bestuur 'an de Groupe Amaury, de uitgeversgroep waartoe ook le Tour behoort, hem tot algemeen directeur van de So- :iété du Tour de France. Na de interim-periodes met ba ten als Courcol, Louy en Carenso eindelijk een opvolger tan het legendarische duo Goddet/Lévitan. ean-Marie Leblanc is verantwoordelijk voor het derde zgrote sportevenement ter wereld. Elk jaar juli een beetje iresident van de republiek, hoewel het dit jaar moeilijk ileek Jacques Chirac van de voorpagina's te verdringen. tor zullen hetzelfde over Indu- rain denken: hem bewonderen om zijn atletische vermogens, zijn ervaring, de manier waarop hij in de bergen zijn tegenstan ders controleert. Hij maakt geen enkele fout. De perfecte cou reur. Als journalist zou ik net als jullie schrijven, dat het jammer is dat hij zich niet wat vaker Dat ik AINT GIRONS PETER OUWERKERK )-VERSLAGGEVER Iterzoek Juan Antonio Sama- om een interview en de Desbetreffende journalist wordt gescreend, komt daarna pas ver bf helemaal niet in de drukke 3Cjgenda van de IOC-president. 5jraag Joao Havelange om belet jn de hoogste FIFA-baas zal al pen thuis geven als het gesprek jua afname wel interessant hem is. lenader de directeur van het de Olympische Spelen en het voetbal derde (jaarlijkse) ote sportevenement van de vereld, en er wordt zonder pro- jleem een half uur vrij gemaakt. to mogelijk nog dezelfde dag. Het liefst in de ochtend, voor de kart van de etappe. Ik ben iedere morgen twee uur de start in het 'Village du lépart', het vertrekdorp, en ik rij voor mijn (ontacten. Ik houd van veel din- de Tour, maar de och- nd vind ik leuker dan de jvond. Stel je zelf eens voor, na 'ntig dagen wéér bij een an- burgemeester aan tafel, dezelfde plichtplegingen, diezelfde vragen over In denkt Leblanc eigenlijk Indurain? Beschouw hem vanuit de visie van een ?ur, een organisator en een lumalist? een organisa- Een hem graag wat meer 'panache' zag hebben, dat hij er wat vaker de beuk in zou moeten gooien. Hij heeft wel panache, maar meer defensief dan offensief. Hoewel hij deze Tour toch een paar prachtige aanvallen heeft geplaatst." In de jaren dertig betaalde de organisator van de Giro de op permachtige Alfredo Binda een enorme som geld om maar niet meer te komen. Tijd voor Leb lanc om hetzelfde met Indurain te doen? „We leven in een andere tijd, zoiets zou nu nooit kunnen. Ik zou het ook niet willen. Wie van sport houdt moet zich neerleg gen bij de wet van de sport. Ze ker als die in het geval Indurain niet tot stand komt langs ver dachte wegen. Hij heeft zijn Tours niet gestolen, hij heeft ze gedomineerd. Daarnaast vind ik, dat een Tour de France niet alleen afhankelijk is van zijn winnaar. Er valt meer te genie ten. Dit jaar Zülle, Cipollini, Jalabert, Pantani. De Tour is een sociaal fenomeen, badend in Leblanc: „Volgend jaar wordt het simpeler. vreugde." Toch wordt volgend jaar meer aan de klimmers tegemoet geko men? „De ontwikkeling van het mate riaal, ingezet door het wereld uurrecord van Moser, is vooral de rouleurs ten goede gekomen. Dichte wielen, triathlonsturen, helmen, aërodynamica. Tien jaar geleden zou Indurain Pan tani in een tijdrit op drie minu ten hebben gereden, nu zijn het er vijf, zes. De klimmers pur sang hebben 'van die technische ontwikkelingen minder geprofi teerd. De onderlinge verschillen in de bergen zijn eerder kleiner geworden. Daarom wil ik de volgende Tour bonificaties toe kennen op cols van eerste cate gorie. Veertien cols met twintig, dertig seconden voor de eerste. Ik laat onderzoeken hoe de klassementen van de laatste ja ren er zouden hebben uitgezien als er al boni's waren geweest. Ik heb een proefballon opgela ten en ben benieuwd wat men ervan vindt. Ik denk dat het vooral psychologisch van be lang is. Het is heel wat anders als de Pantani's en Virenques aan het begin van een Tour kunnen denken: maar in de bergen kunnen we de verloren minuten nog terugpakken, dan dat ze weten dat ze hun tien mi nuten achterstand nooit meer kunnen goedmaken." Wat is er nog meer van het par cours van volgend jaar bekend? Start in Den Bosch, naar Was- quehal, en dan Alpen of Pyre neeën eerst? „In oktober lichten we de sluier op. Ik wil alleen dit kwijt: het Tourparcours van de laatste ja ren liep nogal volgens een strak stramien. Altijd met een vlakke tijdrit in de eerste week voor de bergen. Maar men vraagt mij nu: waarom er niet na, of waar- Een klimtijdit in de eerste week? Geheimzinnig grijnzend: „Mis schien. We moeten niet te con formistisch zijn. Altijd op zoek gaan naar elementen die de Tour verrassend kunnen ma ken." De affaire over het passeren van Telekom gaf aan dat de Tour de sponsors nog steeds veel waard „Achteraf is het verkeerd ge- FOTO C PD weest Chazal meteen te selecte ren. Hun ploegleider Lavenu flikt me geen tweede keer meer. Maar ik heb gehandeld in de geest van de UCI (Internationa le Wielerunie, red.), die afwilde van de automatische selectie. Dat werkte alleen maar prijsop drijving in de hand: wie de meeste punten had, kocht zich zo in de Tour." Simpeler „Volgend jaar is het simpeler. Dan heeft de UCI de ploegen zelf ingedeeld in een eerste en tweede divisie. Een eerste divi sie met 22 ploegen, waarvan wij op 15 januari al de eerste 18 zullen aanwijzen. Dan is ieder een meteen gerust. Voor de ploegen die goed presteren en saaie Tour? Ik hoor het met enige regelmaat om me ar ik ben het er niet mee eens. Ik vind het een fan tastische ronde, één van de mooiste ooit. Trouwens, hoe was het in de tijd van Merckx en Hinault? Die waren ook op permachtig, maar dat zijn we geloof ik vergeten. Nu zou de Tour saai zijn omdat Indurain zo sterk is. Maar als de gele trui steeds van renner wisselt, zeg gen we weer dat het aan een leider ontbreekt in het peloton! Vorige week hoorde ik iemand op TV zeggen: 'Als Riis de gele trui pakt, dan is het met goed vinden van Indurain'. Zo is het altijd wat. Grijpt een ander clan Indurain het geel, is het óók weer niet goed. Ik ben heel benieuwd naar de laatste week, al verwacht ik geen aanval meer op de positie van Indurain. De ONCE-ploeg moet inmiddels aardig uitgeput zijn. Ze hebben flink aangeval len en daarmee de Tour heel le vendig gemaakt. Ik denk dat ze hun posities gaan verdedigen. De groene trui van Jalabert, de tiveede plaats van Ziille en het ploegenklassement. De strijd om het ploegenklassement lijkt onbelangrijk, maar dat is niet zo. Omdat de Hollandse ploe gen daarin geen rol spelen, wordt er hier weinig aandacht aan besteed. Maar voor de sponsors weegt het zwaar. Een rustdag, zoals gisteren, lijkt aantrekkelijk, maar heeft vaak meer na- dan voordelen. De renners raken uit hun ritme. Er komen vaak familieleden over en wedstrijdmakelaars willen hun slag slaan. De cou reurs proberen mooie contrac ten af te sluiten, de criteriums in augustus vormen het ge spreksonderwerp van de dag. Je ziet dan overal in het hotel plukjes mensen een beetje stie kem bij elkaar kruipen. Ik vond het altijd rommelige, vervelen- Je hebt bovendien veel ver slaggevers over de vloer. Lo gisch, er wordt niet gereden, maar er komt de volgende dag wel een krant uit. En alles wordt opgeschreven. Want als ploegen niets presteren, moeten ze op een andere manier in het nieuws komen. Wij maakten van de rustdag vaak gebruik om een nieuwe sponsor aan te kondigen of om melding te ken van hef aantrekken nieuwe renners. Als ik coureurs moet i die me zijn opgevallen, denk ik het eerst aan Marco Pantani. Fantastisch. Maarten den Bak ker haakte zondag nog even aan, maar dat duurde niet lang. De Nederlanders zijn niet opgewassen tegen het gros van het deelnemersveld. De jongens die het nu moeten doen, de zo genaamde talenten, zitten al thuis. Eddy Bouwmans pro beert nog wel wat, maar zijn motortje is te klein. Dat zeg ik niet nü, dat heb ik vorig jaar al aangegeven toen ik hem thuis liet voor de Tour. En toch pro beert hij te demarreren. En dus blaast hij zichzelf op. Dat moet hij dus niet doen, dat is niet zo slim. Dat is hetzelfde als de vuilniszak buiten zetten op het moment dat de vuilniswagen net geweest is. Eind deze week ga ik op uit nodiging van Jean-Marie Leb lanc, de Tour-directeur, toch zelf nog even naar de ronde. Ze vonden dat ik niet mocht ont breken. Een aardige geste, al heb ik er voor mijn gevoel niet veel te zoeken. Ik kan alleen maar mensen voor de voeten lopen. Dat ik geen ploeg heb, blijkt soms ook voordelen te hebben. Voor het eerst in twintig jaar ben ik het afgelopen weekeinde naar North Sea Jazz Festival geweest. En dat was me als mu ziekliefhebber heel wat waard. Ik heb genoten. Gelukkig is er meer dan wielrennen alleen. Frans Maassen en Eddy Bouwmans hanteerden gisteren tijdens de rustdag de hengel. BRUSSEL. ANP De Belgische profwielrenner Jo han Capiot heeft gisteren bij de rechtbank in Bfussel een kort geding aangespannen tegen de Belgische Wielerbond (BWB). Capiot vecht een geldboete aan en het verbod in de toekomst te starten in de Belgische titel strijd. De BWB strafte de cou reur omdat hij eind vorige maand tijdens het Belgisch kampioenschap de latere win naar Wilfried Nelissen zou heb ben geholpen in de finale. Capiot stapte naar de rechter omdat hij volgens zijn raads man is gestraft zonder te zijn gehoord en dat is volgens de ju rist in strijd met de elementaire rechten van de verdediging. De BWB heeft al laten weten een voor Capiot positieve uitspraak van de rechter naast zich neer te leggen. Volgens de reglemen ten moet hij eerst bij de wieler bond in hoger beroep gaan voordat hij naar de burgerrech ter kan stappen. Eind vorige maand verijdelde Capiot tijdens het Belgische 'kampioenschap een uitbraak van Carlo Bomans. Capiot reed zijn trainingsmakker en vriend Nelissen naar de vluchter. Daar door werd Nelissen voor de tweede achtereenvolgende keer kampioen. Omdat Capiot geen ploegmakker van Nelissen is, werd hij beschuldigd van koers- vervalsing. Een dag later be boette de BWB beiden met ruim 2500 gulden. Bovendien werd Capiot deelnemen aan het Bel gisch kampioenschap verbo den. houd ik vier wild-cards achter de hand. Misschien gaan we wel weer terug naar 22 poegen. Waarom niet." De sponsoring van de Tour lijkt niet in gevaar. In hoeverre wordt de 'publieke omroep', France2/3, bedreigd door de TV-stations? „De contracten ei met onze vier hoofdsponsors zijn rustgevend: Coca Cola draait mee tot royaal in het jaar 2000, Fiat tot eind 1997 en wil verlengen, Crédit Lyonnais tot eind 1996 en wil verlengen, Champion is er nog vijf jaar bij. Ik kan tot aan de volgende eeuw met vakantie. Wat betreft de te levisie, wij hebben langdurige contracten afgesloten met de publieke omroep, evenals met Eurosport en zijn daarover we zeer tevreden. Die situatie is ge blokkeerd." Genieten Een Tour speelt zich af op het vlakke, in sprints, in tijdritten en in de bergen. Waarvan geniet Leblanc het meest? „Ik kan overal van genieten. Van tijdritten, omdat het de coureur-pur laat zien; de fiets in zijn meest avantgardistische ge daante. Zo'n ploegentijdrit, fan tastisch futurisme! Ik geniet van bergetappes, omdat daarin de legende en de grootsheid van de Tour het best tot uiting komen. Er spelen zich drama's af. Maar ook sprints fascineren me enorm. Ik denk dat monsieur Goddet me de liefde voor dat totaal-wielrennen heeft bijge bracht." Blijft de wielersport nog wel een sport van de straat? De hachelij ke situaties bij rotondes, de dwaze menigten op de bergen? „Het móet een sport van de straat blijven. Ik heb wel eens gezegd dat ik in de bergen iede re keer weer mijn hart vast houd. Maar je kunt niet alles voor zijn. Er waken 13.500 ge ndarmes over de Tour. dat kost ons bijna twee miljoen gulden aan veiligheid. We zetten hek ken op de laatste drie kilometer van L'Alpe d'Huez. We kunnen toch niet over de volle 16 kilo meter drankhekken gaan plaat sen, aan weerskanten? Wat dat kost! Het publiek mag van mij best een beetje gek zijn, dat hoort ook bij de cultuur van de bergetappes. Als ze maar net op tijd weer bij zinnen komen." Verkeersdrempels „Wat betreft de vluchtheuvels, de verkeersdrempels en de rotondes. Het is jammer, dat wat in volle finale van Le Havre is gebeurd. Maar risico's horen óók bij de wielersport? Het zijn de coureurs zelf die op de ob stakels afvliegen en wij zijn er om te zorgen voor een zo veilig mogelijke aanvliegroute. Daar om heb ik nog tijdens deze Tour een rotonde-commissie geïn stalleerd, met drie oud-cou reurs: Charly Mottet, Laurent Bezault en Jean-Francois Pe- scheux. Zij moeten maar eens het liefst hebben, wat ze denken dat het veiligst is." Goddet en Lévitan bleven in de directie zelfs nog nadat hun ha ren wit waren geworden. Hoe lang gaat Leblanc nog door? „Zeker niet zo lang als zij. Ik ben nu bijna 51, ik stop op mijn zestigste. De Tour is de laatste jaren zo veel intenser geworden, dat je er als oudere te snel de grip op zou verliezen- Je moet heel scherp blijven. Het is een fysiek loodzware klus." Tarbes-Pau. Start 10.20 u, fi nish 17.30 u. Voor wie nog niet genoeg bergen heeft gezien, een toetje met de Soulor, de Aubisque en de Marie-BIanque in het eerste deel, en de Soudet op ruim 80 km van de streep. Doorgaans een etappe zonder al te veel consequenties voor het eindklassement. Seizoen over voor Berzin Evgeni Berzin is voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Ploegleider Bombini heeft dat meegedeeld. De kopman van Gewiss stapte in de tiende etap pe van de Ronde van Frankrijk af. Berzin kwam met een long ontsteking naar de Tour. Die verergerde tijdens de ronde. „Hij is de rest van het seizoen uitgeschakeld", verklaarde Bombini. „Het heeft geen zin zijn loopbaan op het spel te zet- Op het WK is Berzin, een uit stekend lijdrijder, dus zien. De Giro-winnaar va blijft bij Gewiss, dat aan I de van het seizoen de Rus Piotr Oegroemov (afwezig in de Tour door een blessure) en Giorgio Furlan kwijtraakt. i 1994 Gisbers weg bij Europolis Jan Gisbers is definitief weg bij de amateur-wielerploeg Euro polis. Het contract van de Bra bander, in de afgelopen jaren ploegleider bij de profformaties PDM en Festina, is afgekocht door het bedrijf. Gisbers had een contract tot 1 januari 1996. Gisbers was door Europolis aangetrokken als adviseur van de amateurs. Daarnaast zou hij voor het bedrijf van directeur Wim de Witte, als co-sponsor actief bij de profploeg TVM, zoeken naar financiële midde len om een eigen profteam op poten te zetten. Daarin is Gis bers niet geslaagd. De Wille, via Polis Direct ook bij TVM betrokken, dacht via Gisbers een stap in het profpe loton te kunnen maken. Gisbers had via de verbintenis met TVM kunnen terugkeren bij de be taalde sector. Gesprekken met de leiding van TVM leerde De Witte, die in 1997 de ploeg van Cees Priem wil voortzetten als de huidige sponsor een stapje terugdoet, dat Gisbers niet wel kom is. „Gisbers is een gesloten boek", aldus De Witte. „De combinatie Priem - Gisbers werkt niet. Dan moet je dat ook niet forceren." Bart Voskamp blijft bij TVM ST. GIRONS ANP Bart Voskamp heeft zijn con tract met de wielerploeg van TVM voor een jaar verlengd. De Wageninger tekende bij tijdens de Tour. Voskamp is bezig aan zijn tweede Ronde van Frank rijk. Vorig jaar won de 27-jarige coureur een rit in de Ronde van Spanje. „Een jaarcontract houdt je scherp", aldus Voskamp. „Voor beide partijen is het de beste regeling." TOUR OP TV DINSDAG 18.40-19.25 Ned 2 Tour de France, 15e etappe (samenvatting. 22.00-23.00 EURO Tour de France 15e etappe (samenvatting.. 22.05-22.35 BRT 2 Tour|Ournaal. WOENSDAG 09.30-10.30 EURO Tour de France: 15e etappe (samenvatting. 14.00-17.30 EURO Tour de France: 16e etappe. 14.15-17.35 BRT Tour de France: 16e etappe.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15