Kopers eisen vijf ton van Proper Stok Redders laven zich aan de champagne Wassenaar kan uit 50 zenders kiezen Noordiers waterballet in de polder Celstraffen voor overval op dealer Regio Leiden/Rijn Veenstreek Oude mavo verkocht MSG van misleidende reclame beschuldigd Afsluiting Hoogewaard DINSDAG 18 JUL11995 Cd's uit huis gestolen alphen aan den run. Uit een flat aan de Preludeweg in Alphen aan den Rijn zijn gisteren 210 cd's gestolen. De waarde bedraagt ongeveer vijfduizend gulden. De daders konden binnendrongen nadat zij een deur van het huis hadden opengebroken. Ook een flatwoning aan de Stortemelk, eveneens in Alphen, kreeg giste ren bezoek van inbrekers. Nog niet bekend is wat er uit het huis is gestolen. Tegeldieven betrapt alphen aan den run De Alphense politie heeft gisteravond twee inwoners van Benschop - 22 èn 23 jaar oud - aangehouden, die verdacht worden van het stelen van 150 betontegels van een ter rein aan de Noorderkeerkring in Alphen. Hen getuige had de diefstal gezien en waarschuwde de politie. Autokrakers aangehouden warmond De politie van Warmond heeft vannacht op de Dorpsstraat twee 16-jarige Hagenaars ingerekend. Het tweetal wordt verdacht van het openbreken van een auto, die in het dorp geparkeerd stond. Hieruit werden een walkman, zonnebril en autoradio gestolen. De inbraak was door een getuige gezien, die de politie waarschuwde. Toen de twee jeugdige Hagenaars werden aangehouden, reden zij op een bromfiets die ze eerder die avond in hun woonplaats hadden gestolen. De 21 kopers die via de rechter de overdracht van hun huizen in de Alphense wijk Kerk en Zanen hebben moe ten afdwingen, eisen van de Rotterdamse projectontwik kelaar Proper Stok een schadevergoeding van minimaal 25.000 gulden per huis. In de koopcontracten die kopers en projectontwikkelaar hebben gesloten, is vastgelegd dat bij niet nakomen van de overeenkomst de andere partij een vergoeding van tien procent van de koopsom kan eisen. negmond.071 -356414, plv chef hanskoenekoop.071 356429 hazerswoude-runduk ruud sep De voormalige Christus Koning mavo in Hazerswoude-Rijndijk kan binnenkort tegen de vlakte. Het gebouw is afgelopen vrijdag door de RABO-bank Rijn en Woude'overgedragen aan de gemeente Rijnwoude, die het pand op haar beurt weer heeft overgedaan aan de landelijke katholieke bouwcorporatie voor bejaarden (LKBB). De bouwcor poratie gaat op het terrein van de oude mavo en de oude school er direct naast 39 huur- appartementen en vijf koop bungalows bouwen. De sloop van het oude schoolgebouw zal naar ver wachting kort na de bouwvak beginnen. De gemeente staat op het punt de sloop- en bouw vergunning te verlenen, terwijl de provincie al een verklaring van geen bezwaar heeft afgege ven. De overdracht van de school hing twee weken geleden nog aan een zijden draadje doordat het gebouw sinds ruim een jaar was gekraakt. De tijdelijke be woners hebben echter netjes op tijd het phnd ontruimd. Twee kort gedingen waarin zowel de gemeente als de bank ontrui ming eisten, konden daardoor vorige week worden afgeblazen. Casema neemt kabelnet over Mfimi 11 De tocht die 24 Noordierse kinderen gisteren met hun begeleiders maakten door de Hazerswoudse polders, liep uit op een waterballet. De balk waarmee zijn de sloten moesten bedwingen bleek net iets te kort. foto henk bouwman alphen aan den rijn ruud sep Als de eis wordt toegewezen gaat de affalte de projectont wikkelaar ruim een half miljoen gulden kosten. Maar daarmee is Proper Stok er nog niet. Ook de gemeente Alphen aan den Rijn heeft aangekondigd een scha declaim in te dienen tegen de projectontwikkelaar omdat deze zich niet aan de voorwaarden in het grondcontract heeft gehou den. De hoogte van die claim is nog onbekend. Proper Stok is inmiddels op de hoogte van de claim van de bewoners. „De claim ligt al bij de Raad van Arbitrage", meldt P. Alers van de vereniging Eigen Huis, die optreedt namens de kopers. Projectontwikkelaar en kopers proberen in eerste in stantie in onderling overleg tot een schadevergoeding te ko men. Pas als dat niet lukt zal de arbitrageraad worden ingescha keld. Volgens Alers hebben de kopers de afgelopen maanden hoge kosten gemaakt voor rechtsbijstand. Proper Stok Werd vorige week door de president van de Haag se rechtbank in kort geding be volen de 21 huizen te leveren aan de mensen met wie inmid dels koopcontracten waren ge sloten. De gemeente Alphen aan den Rijn wilde dat de hui zen niet werden geleverd, om dat de kopers in strijd met de afspraken van buiten de Al phense regio kwamen. In het grondcontract dat de gemeente met de projectontwikkelaar had gesloten, was vastgelegd dat de huizen alleen mochten worden verkocht aan regiogenoten. De president van de rechtbank zet te grote vraagtekens bij dat be ding. Volgens hem is de eis mo gelijk in strijd met de volkshuis- vestingswet, die bij duurdere koophuizen voorziet in vrije vestiging voor iedereen. hazerswoude-dorp ruud sep Ze zijn er weer. Sinds afgelopen vrijdag bivakkeren 24 Noordier se kinderen in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar in gastge zinnen in Rijnwoude en Bos koop. De kinderen komen uit de katholieke wijk Twinbrook in West-Belfast en het protestantse Sandy Row, een stadsvernieu- wingswijk vlak bij het centrum van de Noordierse hoofdstad. Het is de tiende keer in zeven tien jaar dat de HUNI (Hulp Hoord-Ierland) in Rijnwoude een groep Noordierse kinderen laat overkomen. De kinderen zijn naar Neder land gehaald om hier drie we ken lang intensief op te trekken met leeftijdsgenoten van het andere geloof. Ieder gastgezin biedt daarom ook onderdak aan één katoliek en één protestants kind. In de aanloop naar het verblijf in Nederland zijn de twee groe pen in Noord-Ierland al enkele keren bij elkaar geweest. Als ge volg van de ontspanning na het inmiddels elf maanden oude staakt-het-vuren zijn contacten tussen de twee gemeenschap pen een stuk eenvoudiger ge worden. Toch bleek ook hier hoe broos de verhoudingen in Noord-Ierland na 25 jaar burge roorlog nog altijd zijn. De laatste bijeenkomst voor het vertrek naar Nederland kon niet doorgaan omdat op dat mo ment in Twinbrook de bussen in brand stonden na de vrijla ting van een tot levenslang ver oordeelde Britse militair. Sandy Row maakte zich op dat mo ment op voor de jaarlijkse Oranjemarsen, waarmee een historische overwinning op de katholieken wordt herdacht. Na een korte oriëntatietocht op zaterdag en een dag met de gastouders op zondag, begon nen de Noordierse kinderen gis teren met het betere werk in het programma. Medewerkers van jongerencentrum Stek in Ha- zerswoude-Dorp, de thuisbasis van de Noordieren, hadden dwars door de Hazerswoudse polders een tocht uitgezet. Met hulp van een net iets te korte balk moest de groep de nodige polderslootjes over zien te ko men. De komende dagen staan nog bezoeken aan Archeon en de Efteling op het programma, als mede een zeilweekend. Op vrij dag 4 augustus vliegt de groep weer terug naar Belfast. wassenaar monica wesseling Kabelexploitant Casema heeft hel kabelnet overgenomen van de gemeente Wassenaar. Het gemeentebestuur houdt wel zeggenschap over de invulling van 25 kanalen en het tarief dat voor dit zogeheten basispakket moet worden betaald. Het ka belnet telt nu nog 30 kanalen, maar wordt binnenkort gereno veerd. Dan zal ook Wassenaar kunnen kiezen uit 50 zenders. Begin 1996 wordt het oude hoofdnet vervangen door glas vezelkabels. Deze kabels heb ben een veel grotere capaciteit. De aansluiting van het hoofdnet op de individuele gebruikers hoeft niet de worden gewijzigd, dus blijft de overlast beperkt tot het openleggen van de hoofdlei dingen. Casema is van plan de extra netten vooral te gebruiken voor zogeheten 'pay per view-televi sie' en andere vofmen van abonnee-televisie. Consumen ten kunnen voor 15 gulden per maand een abonnement hierop kopen. Voor dat geld kunnen ze films huren, maar voor elke film moet weer afzonderlijk worden betaald. De film is, zonder dat daar een videorecorder aan te pas komt, gewoon op de eigen televisie te zien. Wassenaar doet waarschijn lijk ook mee met de grote proef met 'digitale compressie' die Casema volgend jaar gaat hou den. Digitale compressie houdt in dat de signalen waarmee te levisieprogramma's worden doorgegeven 'in elkaar worden gedrukt'. Voor het doorgeven van een televisieprogramma is daardoor in het televisiekanaal minder ruimte nodig. Dat bete kent dat op één kanaal tegelij kertijd meer programma's kun nen worden doorgegeven. Hoe veel hangt af van de 'beweeglijkheid' van het televi sieprogramma. Van heel be weeglijke uitzendingen zoals sportwedstrijden, kunnen er maar twee of drie op een kanaal tegelijkertijd worden doorgege ven, van een kabelkrant wel tien. Casema gaat volgend jaar in Den Haag, Voorschoten en wel licht ook Wassenaar een proef doen met digitale compressie. Er wordt een groep consumen ten geselecteerd en zij gaat de kwaliteit van de gecomprimeer de uitzendingen beoordelen. Gemiddeld genomen kunnen op elk kanaal vijf uitzendingen tegelijkertijd worden doorgege ven. De deelnemers aan de proef krijgen dus op hun televi sie 300 uitzendingen binnen. Dat hoeven overigens niet alle maal verschillende uitzendin gen te zijn. Pay per view waarbij één bepaalde film elk uur op nieuw begint, kost dus al een van de vijf kanaallijnen. Vijf films en een heel kanaal is dus al vergeven. den haag/alphen aan den rijn Twee Alphenarèn en een Wou- bruggenaar gaan de komende tijd de cel in voor de overval op een Aalsmeerse drugsdealer op 9 maart jongstleden. De twee Alphenaren (21 en 24 jaar) kre gen een straf van achttien maanden opgelegd, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Woubruggenaar (25) is ver oordeeld tot dertig ftiaanden waarvan tien voorwaardelijk. Tegen de drie overvallers waren onvoorwaardelijke celstraffen van twee en drie jaar geëist voor diefstal met geweld. De recht bank was van oordeel dat de drie slechts konden worden ver oordeeld voor afpersing, een aanzienlijk lichter vergrijp. De Woubruggenaar kreeg een hogere straf opgelegd dan de twee Alphenaren omdat hij naast de overval op de drugs dealer nog heel wat meer op zijn kerfstok had. Het meest spectaculaire feit op de lange lijst van geweldsdelicten speel de zich afin de nacht van 14 op 15 januari in Alphen aan den Rijn. Nadat hij in het centrum van Alphen een spoor van ver nielingen had nagelaten, ver stopte hij zich in jongerencen trum Madonna voor de politie. Toen hij na veel praten naar buiten kwam, ging hij volledig Wassenaar zet recordroeiers in het zonnetje wassenaar rudolf kleun Spuitende champagneflessen aan de Wassenaarse Slag. Een feestelijke begroeting van de roeiploeg van de Wassenaarse Reddingsbrigade die er zondag in slaagde in acht uur en zestien minuten met een vlet Het Ka naal tussen Dover en Calais over te roeien. Een prestatie die de brigade automatisch recht geeft op een vermelding in het Guiness Book of Records. Want het is voor het eerst dat Het Ka naal per vlet is bedwongen. Zeker gezien de omstandig heden hebben de Wassenaar- ders een hele prestatie geleverd. Ze zouden aanvankelijk vrijdag vanuit Dover vertrekken, maar toen stormde het. Zaterdag was het nog te ruig, maar zondag leek de zee rustiger. Eenmaal onderweg viel ook dat tegen. „Het was verschrikkelijk. We za ten tussen golven van soms vier meter hoog. Als de ene groep uit alle macht roeide, kon het gebeuren dat de anderèn met de riemen in de lucht zat. Dat is heel vermoeiend", schetst kapitein' Cor Visser de situatie aan boord. Een van de bemanningsle den, Rob van Deursen, moest tot zijn verdriet na drie uur ge blesseerd afhaken. Hij werd ver vangen door invaller Albert Mighout. De roeiers hielden elk uur een korte pauze, om te eten, te drinken en te hozen. „Dan ging er wel zo'n twintig li ter water uit de boot." De begeleiders in de volgboot hadden vooral last van zeeziek te. Allemaal gingen ze voor de bijl, alleen coach Peter Mentink hield zich de hele tocht staande. Een radioverslaggever die mee- 1 reisde kreeg het - tot hilariteit van de roeiers - zo te kwaad dat hij zijn werk noodgedwongen moest staken. door het lint toen hij zag dat er voor zijn arrestatie een politie macht van twintig man was op getrommeld. Bij zijn aanhou ding raakte uiteindelijk één po litiemangewond. Naast de langere straf kreeg de Woubruggenaar nog de bij zondere voorwaarde opgelegd dat hij zich tijdens de proeftijd die volgt op zijn celstraf onder toezicht moet stellen van de re classering. Leiderdorpers bekennen winkelinbraken Drie Leiderdorpse jongens van zestien jaar komen zo snel mo gelijk voor de kinderrechter in verband met inbraak in winkels. De jongens hebben bekend in mei en juni vier maal bij dezelf de middenstander in de Leider- dorpse Winkelhof te hebben in gebroken, waarbij ze onder n^eer sterke drank en geld mee namen. Woensdag worden de jongeren voorgeleid aan de offi cier van justitie. Hij zal een snelrecht-procedure aanvragen bij de rechtbank. Het onderzoek naar de Lei derdorpse inbraken werd vers- beid door de aanhouding van de drie jongens vorige week in Leiden, toen ze daar op heter daad werden betrapt bij een po ging tot inbraak. Volgens poli tiewoordvoerder H. Boeser is het best mogelijk dat de jeugdi ge Leiderdorpers nog meer in braken op hun geweten heb ben, maar dat zou moeten blij ken uit de verdere verhoren. „We hebben voor het onder zoek de tijd tot woensdag, wan neer de jongens worden voorge leid", aldus Boeser. Kort geding voor Haagse rechter den haag/leimuiden persbureau cerberus Het Leimuidense bedrijf MSG Nederland BV, dat opslagsyste men voor (brand-)gevaarlijke stoffen fabriceert, is gisteren in kort geding bij de Haagse recht bank door een concurrent be schuldigd van het maken van misleidende reclame. Concur rent Hiltra Barneveld BV uit de gelijknamige plaats wil dat MSG reclamefolders en brieven recti ficeert. In die al weer wat oude re folders zou MSG volgens Hil tra suggereren dat MSG de eni ge is die opslagssystemen fabri ceert die aan de hoogste veilig heidsnormen voldoen. En dat zou schade opleveren voor Hil tra. MSG sloeg gisteren tijdens de behandeling van het geding te rug door eveneens rectificatie te eisen van beweringen in het re clame-materiaal van Hiltra. Hil tra zou in dat materiaal volgens MSG onder meer ten onrechte verwijzen naar TNO-rapporten en ten onrechte bepaalde tech nische kwalificaties hanteren. Rechtbankpresident, mr. A. van Delden, sloot de anderhalf uur durende, met technische details doorwrochten pleidooi en kort, door alvast vooruit te lopen op zijn formele vonnis volgende week woensdag. „Ga er maar vanuit dat ik de vorde ringen van beide partijen af wijs." De rechter vond dat Hil tra ongelijk had rectificatie te eisen omdat het om een oude, eenmalige MSG folder ging die gericht was aan 'veiligheidskun- digen'. „Die weten wel wat ze lezen", aldus Van Delden. „Hier is niet echt over de schreef ge gaan." Hij verwachtte geen noe menswaardige schade voor Hil tra. De tegeneis van MSG zei de president af te zullen wijzen vanwege 'de technische aard van de beschuldigingen. „Die zijn onvoldoende duidelijk ge maakt en onderbouwd. Zo'n zaak is op deze manier niet te volgen in kort geding." Een po ging van de president om partij en alsnog rond de onderhande lingstafel te laten zitten ('jullie blijven elkaar toch tegenkomen op de markt') stuitte op verzet bij MSG zodat officieel vonnis zal volgen. VRIJE TIJD De roeiploeg van de Wassenaarse Reddingsbrigade - in de vlet waarmee Het Kanaal werd overgestoken - sproeit bij aankomst op de Wassenaarse Slag champagne over vrienden, familie en bekenden. foto loekzuyderduin De aankomst in Calais was voor alle betrokkenen dan ook een regelrechte overwinning. Voorzitter Niek van Wijk van de reddingsbrigade: „Het was heel bijzonder. Vanuit de verte zie je een stipje komen, dat af en toe weer achter de golven verdwijnt en vervolgens steeds langer in beeld blijft." Het echte feesten moest gisteren echter nog be ginnen. „Toen we aankwamen waren we doodmoe. Het was een massage, eten en naar bed. Na acht uur roeien wil je echt niks anders", zegt Cor Visser. Gisteren waren de roeiers echter uitgerust en luidruchtig middelpunt van een lawaaiige intocht - met loeiende sirenes - bij Wassenaarse Slag, gevolgd door een officiële ontvangst op het gemeentehuis. Aan het strand zette voorzitter Niek van Wijk van de reddingsbrigade de roeiers nog even in het zonne tje, waarbij hij de negentienjari ge Floris Lettinga nog eens extra noemde. Benjamin Benjamin van het gezelschap, maar ook de stuurman, gepre zen om zijn rust en standvastig heid. Alle deelnemers kregen een herinneringsplaquette. Het is overigens niet voor het eerst dat leden van de Wasse naarse Reddingsbrigade Het Ka naal hebben getrotseerd. Voorzitter Van Wijk herinner de er gisteren ook nog aan dat een kleine twintig jaar geleden Sylvia Ploos van Amstel, ook lid van de brigade, de afstand tus sen Dover en Calais zwemmend aflegde. koudekerk aan den run Verkeer tussen Koudekerk en Alphen moet tussen vrijdag avond 19 uur en zaterdagoch tend 7 uur omrijden. Ter hoogte van het bedrijf Spanbeton wordt de weg tijdelijk afgesloten iri verband met verbouwings werkzaamheden op het terrein van het bedrijf. De omleidings route wordt met borden aange geven. LEIDEN Fietsen. Het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen houdt op woensdag 26 juli een fietstocht voor 55-plussers van ongeveer 30 kilometer. Vertrek om 10 uur vanaf het dienstencentrum. Park. De wandelkring Leiden houdt op woensdag 26 en donderdag 27 juli een parkenwandeltocht met afstanden van 5 en 10 kilometer. De wandelingen beginnen tussen 9 en 15 uur op het Stadhuisplein aan de Vismarkt. Deelname kost 3 gulden. Vlinders. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN wandelt op zondag 30 juli door het heempark. Speciale aandacht tijdens de wandeling voor vlinders. Verzamelen om 14 uur bij de ingang aan de Oegstgeesterweg. ALPHEN AAN DEN RUN Hutten. Speeltuinvereniging Kindervreugd houdt van maandag 24 tot en met vrijdag 28 juli een huttenbouwweek. De speeltuin is te vinden aan de Hugo de Grootstraat. Informatie: 01720-74496. WARMOND ZomermarkL Rond de vijver van huize Liduina wordt op zaterdag 22 juli een zomermarkt gehouden. Op de markt staan verschillende ondernemers en hobbyisten. Een imker komt informatie geven over het houden van bijen en er is live-muziek van de Fat Pete's Dixie Dwellers. De markt duurt van 13-17 uur. Na de markt is er tot 19 uur een barbecue.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13