Acties dreigen vakanties te verstoren Tipgever politie licht bank voor miljoenen op Weer vijf jaar celstraf geëist na PTT-overval Eis tien jaar en tbs voor moord Randstad 'Waakschip' rukt uit bij ongevallen op zee UNA claimt anderhalve ton schade bij Greenpeace 'Culturele verschillen waren aanleiding voor doodslag' wsimidam DINSDAG 18 JUL11995 975 Metro zonder bestuurder Rotterdam» Een groot aantal Rotterdamse metro's rijdt binnen vijf jaar zonder bestuurder. De RET heeft zevendertig computer gestuurde metrotoestellen besteld. Toch verdwijnt de bestuur der niet helemaal van de metro: het personeel zal een service verlenende rol gaan spelen. Door de automatisering gaan geen banen verloren. De computergestuurde metro's worden ingezet om de rij-frequentie te verhogen. De RET verwacht in de toe komst meer passagiers te vervoeren. Met de automatisering van de metro is honderdvijftig miljoen gulden gemoeid. Vrouw dood bij aanrijding Amsterdam Een 59-jarige vrouw uit Amsterdam is gisteren over leden bij een aanrijding op de kruising IJsbaanpad/Amstelveen- seweg. De vrouw werd overreden door een vrachtwagen die af sloeg terwijl zij rechtdoor reed. Het slachtoffer was op slag dood. CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -356484, PIV -CHEF DICK V haarlem GPD Een informant van de Haarlemse politie wordt verdacht van betrokkenheid bij een grootscheep se oplichting van de ABN-AMRO-bank. De infor mant slaagde er in samen met twee handlangers circa tien miljoen gulden over te boeken van een rekening van het kledingconcern C A naar meerdere bankrekeningen in België. De Amsterdamse politie ontdekte de oplich tingspraktijken. De Haarlemse recherche verzocht 'Amsterdam' vervolgens het onderzoek te stoppen, aldus woordvoerder Klaas Wilting van de politie Am sterdam. Dat verzoek hield weer verband met he horen door 'Haarlem' van een 43-jarige Over veense zakenman, die verdachte is in de oplich tingszaak. Aan het verzoek werd in verband me de omvang van de fraude geen gehoor gegeven. Van de kant van de Haarlemse politie word deze versie van het gebeurde bestreden. Woord voerder H. Vos laat weten dat de Haarlemse poli tie, toen de collega's van Amsterdam in de zaak van de oplichting van de ABN-AMRO op een in formant van Haarlem stuitten, hun heeft aange raden gewoon door te gaan met het onderzoek. Begin dit jaar werden drie leden van de Haar lemse recherche, die zich bezig hielden met de ABN-AMRO-oplichtingszaak, tijdelijk uit hun functie gezet. Ze zouden interne regels hebben overtreden door (tegen de wil van hun chef) con tact met een informant te hebben gehouden. In middels zijn twee van de drie tijdelijk geschorste Haarlemse CID-ers na een intern- en rijksrecher che-onderzoek gerehabiliteerd. Naar de Crimine le Inlichtingendienst (recherche) van de politiere gio Kennemerland, waar Haarlem onder valt, loopt al enige tijd een uitgebreid onderzoek van de rijksrecherche. De CID zou gebruik hebben gemaakt van omstreden onderzoeksmethoden. De genoemde Overveense zakenman en zijn handlangers hebben de ABN-AMRO Bank kun nen oplichten door personeel om te kopen, reke ningen met valse identiteitspapieren te openei en bedrijfsinformatie te ontvreemden. Het drieta kwam in het bezit van factuurgegevens van he kledingbedrijf C&A, viste bij de ABN-AMRO for muiieren met interne gegevens uit prullenbakkei en huurde uitzendkrachten in die bij de bank for muiieren manipuleerden. Vervolgens bedienden de oplichters zich van diverse 'aliassen' om reke ningen te openen. Via vele overboekingen kwaï) het geld uiteindelijk in België terecht. Binnenkoj behandelt de Amsterdamse rechtbank de zaal Het ontvreemde geld is inmiddels teruggeboek naar het kledingbedrijf. Transavia wil opnieuw over CAO praten met bonden Transavia doet vandaag een laatste poging om acties van het grondpersoneel te voorkomen. De luchtvaartmaat schappij, Nederlands grootste vakantievervoerder, wil na het ultimatum van de vervoersbonden FNV en CNV, op nieuw met de vakbonden overleggen. De bonden dreigen vanaf vrijdag met werkonderbrekingen en stakingen als Transavia geen prijscompensatie uitkeert in de nieuwe cao. Vakantiegangers moeten vanaf vrijdag rekeningen houden met vertragingen. schiphol» gpd Het conflict bij Transavia heeft tot grote onenigheid geleid tus sen de vakbonden onderling. Zo hebben de leden van de Unie BLHP en de Vereniging van Ne derlands Cabinepersoneel (VNC) ingestemd met het eind bod van Transavia. Dat levert uiteindelijk een loonsverhoging van 2,9 procent op dankzij een loonsverhoging van 1 procent, een winstuitkering en een ver vroegde eindejaarsuitkering. De beide vervoersbonden houden echter vast aan prijscompensa tie. wat uiteindelijk op een half procentje meer uitkomt. De leden van de andere bon den zullen aan eventuele acties dan ook niet meedoen. De ver voersbonden stuurden de direc tie van Transavia gisteren een ultimatum. Daarin worden de prijscompensatie en een extra vrije (atv-)dag voor het kantoor personeel geëist. Vertragingen Komt Transavia niet aan deze wensen tegemoet, dan wordt donderdag een actievergadering belegd op Schiphol. De leden van de bonden zullen dan de actievorm kiezen. De bonden houden alle mogelijkheden open, van stiptheidsacties tot werkonderbrekingen en stakin gen. Alle bonden zijn uitgenodigd voor nieuw overleg. Het zou vanmiddag worden gevoerd. Transavia zegt nu bereid te zijn over prijscompensatie te pra ten, maar trekt tegelijkertijd haar eindbod in. Dat betekent dat de afgesproken loonsverho ging van 2,9 procent in 1995 komt te vervallen. Wel biedt Transavia per 1 januari 1996 prijscompensatie ter waarde van circa 1,5 procent. De ver voersbonden vinden dit bod onacceptabel, maar zouden vanmiddag wel naar het overleg gaan. Mocht het vrijdag of in het weekeinde tot acties komen, dan kunnen deze tot vertragin gen leiden voor de charter vluchten en de lijndiensten van Transavia. Woordvoerder Her man Blees van Transavia vindt de gevolgen voor de vakantie ganger nu heel moeilijk in te schatten, aangezien niet bekend is welke actievorm de leden van de bonden zullen kiezen. Stipt heidsacties kunnen al vrij snel tot vertragingen van een uur of meer leiden. den helder» anp Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat heeft de kust- wachtvloot tijdelijk uitgebreid met een zware zeesleper. De 'Waker' ligt in Den Helder per manent gereed om hulp te bie den bij scheepsongevallen op de Noordzee. Het gaat om een experiment dat twee jaar duurt. Dan wordt bekeken of het een definitieve vorm krijgt. Het ex periment kost het ministerie negen miljoen gulden. liet ministerie huurt het schip van de milieu-organisatie Greenpeace die het vaartuig als Solo voor diverse acties ge bruikte. Het Kustwachtcentrum in IJ muiden zal de 'Waker' vooral inzetten bij aanvaringen en om driftende schepen te on derscheppen voordat zij de Ne derlandse kust of een boorin stallatie op de Noordzee kun nen bereiken. Het schip zal bij calamiteiten binnen 15 minu ten de haven van Den Helder kunnen verlaten. De uitrusting en bemanning van het schip is in handen van een samenwerkingsverband van de bergingsbedrijven Smit Tak amsterdam anp volgens hem de rekening op 140.000 gulden. Greenpeace wil dat niet beta len. De milieuorganisatie stelt dat het schoonmaken veel goedkoper had gekund. Green peace is volgens woordvoerder W. Goossen bereid 20.000 gul den te betalen. Vooraf aan de actie is ingeschat dat er een schadeclaim zou komen. „We vonden toch dat we het moes ten doen. Meestal werken we met spandoeken, maar dat bracht risico's mee voor de mensen. Een doek kan op die hoogte als vlieger werken." De organisatie wil met de UNA om tafel om tot een vergelijk te ko- Energieproduktiebcdrijf UNA heeft bij Greenpeace een scha declaim ingediend van 140.000 gulden. Dat kostte volgens UNA het schoonmaken van de 185 meter hoge schoorsteenpijp van de centrale aan de Hemweg in Amsterdam. Greenpeace be schilderde die dit voorjaar met de leus 'CO 2 Nee'. Het bedrijf legde aanvankelijk een eis van twee miljoen gulden op tafel. Dat was gebaseerd op het overschilderen van de pijp. Het is echter gelukt om de tekst onder hoge druk te verwijderen, aldus secretaris P. Witvliet. Huur van een hoge kraan, men sen en interne kosten brengen Transavia Vakantiegangers moeten vanaf vrijdag rekeningen houden met vertragingen. Zaandammer stak buurtgenote dood haarlem» anp Officier van justitie mr. R. Smits heeft gistermiddag voor de rechtbank in Haarlem tien jaar en tbs met dwangverple ging geëist tegen een 30-jarige man uit Zaandam. Onder in vloed van drugs en van 'stem men' bracht de man in januari zijn buurtgenote M.A. Salesia met zeventien messteken om het leven. Het driejarig zoontje van het willekeurig gekozen slachtoffer was daarvan getui d- Smits en rechtbankpresi dent mr. A.J. Milius deden geen moeite hun walging te onderdrukken bij de beschrij ving van het misdrijf. „Bij ie mand die zo'n verschrikkelijk delict pleegt moet een steekje loszitten, dit kan niet normaal zijn", meende Milius. Smits: „Het is werkelijk ongelooflijk. Je zal maar slachtoffer van zo iemand zijn. Zelfs wij op de rechtbank maken dit zelden Buitenland De Zaandammer besloot 17 januari dat hij of in xle gevan genis moest belanden of naar het buitenland moest vertrek ken. Alleen daar zouden de 'stemmen van ondergrondse mensen' hem met rust laten. Hij pakte twee broodmessen van 30 en 35 centimeter uit zijn keukenla en koos Salesia als slachtoffer. Hij dacht bij haar autosleu tels te vinden zodat hij met haar auto naar het buitenland kon gaan. Hij drong haar huis binnen en stak zeventien keer op haar in. De vrouw overleedl ter plekke. De man verkeerde op het moment van het misdrijf on der invloed van cocaïne en medicijnen, waaronder rohyp nol. Hij is al zeventien jaar ver slaafd. De huisarts van de ver dachte kreeg van Smits een veeg uit de pan omdat die de rohypnol voorschreef. „Ik ver baas mij erover dat artsen aan dit soort figuren zomaar ro hypnol verstrekken terwijl ie dereen weet wat de uitwerking is." Onderzoek in het Pieter Baancentrum heeft uitgewe zen dat de Zaandammer in sterk verminderde mate toere keningsvatbaar is. De conclui sie na zeven weken observatie luidde: een mens zonder iden titeit, in extreme mate van zichzelf vervreemd, gemeen- schapsongeschikt, psycho! tisch, gewetenloos, bandeloos, grenzeloos, normloos en over- verwend door de ouders die hem altijd de hand boven hei hoofd hielden en nooit nee verkochten. Zijn moeder kocht hasj voor hem. Het Pieter Baancentrum vreest herhaling als de man niet wordt behandeld. Het ad viseerde daarom tbs met dwangverpleging. De officier eiste echter ook een gevange nisstraf- van tien jaar omda een deel van het misdrijf we degelijk aan de verdachte is toe te rekenen. De Zaandam mer zelf en zijn raadsvrouw zien geen heil in gevangenis straf. „Ik heb al zo vaak in de cel gezeten, dat helpt niet", al dus de man. uit Rotterdam, Wijsmuller uit IJmuiden en International Transport Contracters in Haar lem. Wijsmuller levert de per manente bemanning voor het schip, welke negen ervaren sleep- en bergingstechnici om vat. Het 16.000 paardekrachten sterke vaartuig was vóór de overname door Greenpeace in bedrijf als de zeesleper Smit Houston. De samenwerkende bergingsbedrijven hebben on der meer de door Greenpeace verwijderde zware brandblusin- stallatie en de sleepfaciliteiten hersteld. Ook beschikt de 'Wa ker' over een helikopterdek en mogelijkheden om een lichte olievervuiling te bestrijden. Het ruimen van grotere olie vlekken blijft een taak van Rijks- waterstaatschepen als de Smal Agt. De zeesleper zal vooral het zeegebied ten noordwesten van Den Helder en boven de Wad deneilanden bewaken. Wijsmuller en Smit Tak blijven de aangewezen hulpverleners bij calamiteiten voor de Noord en Zuidhollandse en de Zeeuw se kust. amsterdam» anp Officier van justitie mr. E. de Ruiter heeft maan dag voor de rechtbank in Amsterdam een ge vangenisstraf van acht jaar gevorderd tegen de 24-jarige inwoner van de hoofdstad. Zij acht hem schuldig aan doodslag op zijn 40-jarige vrouw S. Kanhai in de slaapkamer van hun ech telijke woning op 7 januari dit jaar. Het paar maakte al zo'n tweeëneenhalf jaar ruzie. Ook op die bewuste dag was het weer flink raak. Volgens de verklaring van de verdachte had de vrouw hem geslagen tegen zijn gezicht en buik. Zijn echtgenote zocht een voorwerp om hem nog meer te slaan. Hij pakte daarop een halter om op haar schouder te slaan, maar in zijn woede richtte hij verkeerd en raakte hij haar hoofd. Tijdens de worsteling die daarna ontstond, zou hij per ongeluk nogmaals het hoofd van zijn vrouw hebben getroffen. Hij ging daarna naar de huiskamer om tv te kijken. Na een half uur kwam hij weer terug in de slaapkamer, waar hij constateerde dat zijn vrouw was overleden. Hij nam contact op met familie en meldde zich bij de politie. De ruzies gingen er vooral over dat de ver dachte geen Nederlands wilde leren en dat hij geen werk zocht. De vrouw was kostwinster en hij was financieel afhankelijk van haar. Hij was ook ziekelijk jaloers, zo bleek ter zitting. „We zullen wel nooit achter de juiste gang van zaken komen. Het is een afschuwelijke zaak, waarbij drie jonge kinderen zijn achterge bleven", zei de officier. Opzet achtte zij niet be wezen, maar wel doodslag. Volgens verdediger mr. M.-Stoet bestonden er culturele verschillen tussen de echtelieden. De van oorsprong Pakistaanse vrouw was westers opgevoed. De man was pas vier jaar in Neder land en kampte nog met zijn Pakistaanse verle den. Zijn wouw zag hem niet voor vol aan en wilde hem niet alle rechten en plichten geven. Dat leidde tot opgekropte woede en frustaties bij de man. De raadsman woeg de rechtbank daarmee rekening te houden en een straf op te leggen die ten minste twee jaar lager is dan de geëiste acht jaar. Uitspraak 31 juli. haarlem arthur maandag Officier van justitie mr. R. Veld- huisen heeft gisteren bij de Haarlemse rechtbank opnieuw vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige inwoner van Leiden. De man stond terecht wegens betrokkenheid bij de overval op een PTT-auto in het Haarlemse industriegebied Waarderpolder. Op 11 april eiste Veldhuisen ook al vijf jaar tegen de Leide- naar. De rechtbank verwees de zaak daarna echter terug naar de rechter commissaris voor nader onderzoek door het ge rechtelijk laboratorium. De overval op de PTT-wagen had op 26 januari vorig jaar plaats. In de wachtauto bevon den zich waardepapieren zoals postzegels, strippen- en tele foonkaarten en ook kenteken bewijzen. De totale waarde be droeg 3,8 miljoen gulden. Op de Jan van Krimpenweg brachten twee mannen de chauffeur met een over de weg gereden wachtauto tot stoppen. Vervolgens werd een ruit van het PTT-voertuig ingeslagen, waarop de chauffeur werd ge dwongen naar een loods op de Nijverheidweg te rijden. Daar werd de chauffeur, die met een vuurwapen was bedreigd, ge boeid achtgelaten. De daders verdwenen met een in Leiden gestolen kleine wachtauto. Een dag later werd deze wa gen. brandend bij Sassenheim aangetroffen. Een deel van de buit, die kennelijk van mindere waarde was, werd teruggevon den. Ook de tachograafschijf bleek nog intact. Op basis daar van stelde de politie in samen werking met het gerechtelijk la boratorium vast dat met de wa gen een rit was gemaakt, waar bij in Warmond een stop was gemaakt bij een bedrijf in War mond, waarvan de Leidenaar mede-eigenaar was. Een medewerker van het ge rechtelijk lab zei gisteren dat het 'zeer waarschijnlijk' is dat op basis van de tachograafschijf de gereden route precies is ge reconstrueerd. Officier Veldhui sen betrok dit bij de bewijsvoe ring, met daarnaast de herken ning door de PTT-chauffeur en een verklaring van de ex-werk nemer van de Leidenaar. Deze zou de dag van de overval be wust vrijaf hebben gekregen. Ook zouden telefoontaps op verdachte activiteiten wijzen. De Leidenaar, die alles ont kent, had advocaat mr. M.G. Evers vervangen door mr. J.B. Boone. Ook deze bepleitte gis teren wijspraak. De rechtbank wees een verzoek om onmiddellijke uitspraak en opheffing van de voorlopige hechtenis af. Uitspraak is op 31 juli. ALPHEN AAN DEN RUN Aan de Christelijke Scholenge meenschap Castellum zijn de volgende kandidaten geslaagd Economie kort Latifa Bejja, Ingrid van Bemmel, Bianca Boes, Marloes v.d. Broek, John van Eijk, Türkan Er- var, Corina Evers, Jeroen Gerlof- sma, Miranda Goedhart, Brigit te v. Haasteren, Jarno Haze, Marco van Ingen, Maartje Kraan, Hagar Kroeze, Tamara van Oort, Daniëlle Penning de Vries, Mariëlle Plasmeijer, Clai re Ponsioen, Mariska Pouw, Erik Punt, Hestia Tamerus, Petra Vergunst, Krista v.d. Voort, Se- bastiaan v.d. Waals, Elise Wil- lemsen. Economie kort, Katwijk Tonia de Best, Cynthia v. Ha meren, Diana Heemskerk, Jo- landa Jelierse, Marloes Korbee, Mariëlle Nijgh, Lisette Noort, Martine Peters, Barbara v.d. Ploeg, Willeke Snijder, Ursula Vermeulen. Economie lang Bedrijfsadministratieve studie richting Jacqueline van Bentum, Remon Bosselaar, Robin Britsemmer, Gerard Brons, Ronald Buiten hek, Frank van Dalen, Robert van Diggele, Erwin van Dijk, Daniëlle Elstgeest, Bianca Gel derblom, Jan-Chris Goudbeek, Indris Hoogendijk, Astrid Hut, Mark de Jong, Martin de Jong, Jan Knetsch, Hans Kwakkel, Wim van der Leden, John van der Lip. Hans Meijer, Ernest Mensert, Marco Rietveld, Vin cent van Schagen, Karola van Veen, SjaakWamaar. Bedrijfsadministratieve en Be stuurlijkestudierichting Ingmar Boelens, Ruben van Eek, Patrick de Groot, Patricia Scheeres, Christien Strijder, Liesbeth Timmer. Bedrijfsadministratieve en Commerciëlestudierichting Eric Ammerlaan, Rachel van Doorn, Mark van Harskamp, Natasja van Leeuwen, Wouter Pesman, Saskia Timmer. Commerciële studierichting Marieke van Aesch, Krista Blom, Luco Buhrs, Linda Haring, Jaco Jansen, Jouke Roos, Matthijs Vader, Pieter Venema, Manon Volgering, Kees-Jan de Vos, Ro bert Westerholt, Natascha Zim- mermann. Secretariële studierichting Cindy Beekman, Daniëlle Bremer, Sonja van Buren, Hélè- ne Cools, Esther van der Hou wen, Juliette Middeldorp, Mar loes de Ridder. Secretariële en Bestuurlijke studierichting Cuinera Blom, Claudia Bou- man, Ingeborg Couvee, Stepha nie van Es, Brenda de Groot, Brenda van der Jagt, Martine Krop, Cindy van Maren, Angela Mur, Annemien Nap, Daniëlle van Rhoon, Erna Rijfers, Leonie Voorberg, Silvana van Wierin- gen, Marije van Zaal, Liesbeth van Zuilen. Agogisch werk - residentieel werk Simone Akerboom, Fatiha Bid- aoui, Mirjam Blonk, Marianne de Boer, Carolien Bon, Gerda Burggraaf, Ilze Buskermolen, Sabine van Dorp, Krista Faber, Irene Gerling, Corinne Grif fioen, Chantal v.d. Hoom, Deni- se Hop, Andrea van Jaarsveld, Gerdi Jaspers Focks, Annelies de Jeu, Rianne van Leeuwen, Ma riska Leijsten, Marieke Ooms, Nanda Pieterse, Tessa Pieterse, Marion Renkema, Mirjam de Rijk, Linda van der Sandt, Jan- neke Slingerland, Manon van Staveren, Mirjam Stelling, Pauli ne van Tol, Ingrid Verbeek, Ma riska Verbeek, Miranda Verka de, Tamara Verwayen, Volcmar de Vries, Renata de Vries, Judith Widmer, Yvonne de Wit, Kitty van 't Wout, Patricia van Zan ten. Mode kleding - presentatie Wendy Achterberg, Fatima Am- koum, Ingrid de Booij, Jessica van Eisen, Sandra Govers, Sasli van Herp, Yvette Hoegee, M; rieke Hollander, Diana Kalmei er, Mariëlle van Nieuwkoo Miriam Olieman, Mirand Remmerswaal, Natasja Rijsbei gen, Sandra Ververs. Mode kleding - presentati met vestiging Mariska van Bergen, Swenn] van Dijke, Marianne Kemp, An drea Lagendijk, Miranda va den Nieuwendijk, Yvonne va Vliet, Esther Witteveen. Mode kleding - realisatie Chantal Bijl. Mode kleding - commercie Anouk van Bruchem, Sasha va Herp, Yvette Hoegee, Carol Laros, Natasja Rijsbergen, Clau dia de Warle. LEIDEN Aan de Prof. Vliegentharl school zijn de volgende kand daten geslaagd VBO-administratie Fadma Abouraja, Daniële vai Abshoven, Arjan Bruin, Wilfriei Caspers, Jaouad Essaoui, Chii van Gent, Kostijn Hooiveld, Mi cha van Kempen, Ramon Mal ken, Olav Röthengatter, Glen Verhoek. MAVO Jasper Camfferman, Martiji Duyker, Floris Foppen, Willen Hamer, Audrey van Hek, Ronali van der Plas, Wouter Polder man, Maarten Trouwee, Jeroei Wagenaar, Cindy van Went. Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van ge den. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekkei we uit de lijsten een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch T blad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Marjanne ke Haasbroek (071-356401). Zij nemen het adres op en versturen di brief waannee de taart op onderstaand adres kan worden haald. De winnaars van vandaag zijn: Annelies de Jeu en Jaouad B saoui. IfüHketluikkedf/ïeMooht Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 071 -142343

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12