Sportfederatie woedend op CDA Beurs-promovendi kosten universiteit minder geld Leiden jeugd Stevenshof bouwt eigenhandig vissteigers 'De mensen hoeven zich nu niet meer te haasten' Proef bindend studie-advies heeft nog geen gevolgen voor studenten JINSDAG 18 JULI 1995 chef henny van ecmond, 071 -35641-1. plv -chef hans koenekoop. 071-356413 Inbraak in winkel ihpen Koffie, snoepgoed en 75 gulden zijn gestolen uit een win kel aan de West Havenstraat in Leiden. De daders braken een raam open. De totale waarde van de gestolen spullen is onge- t veer 500 gulden. De inbraak werd gisteren ontdekt. Winkelier grijpt dief leiden Dankzij attent reageren van een winkelier aan de Haar lemmerstraat werd gistermiddag een 16-jarige Haagse winkel- dief aangehouden. De man zag dat de jongen een broek bij een buurman van de gevel haalde en er vandoor ging. De man ging j achter de dief aan en wist hem te grijpen. De verdachte is over gedragen aan de politie. Bejaarde valt van talud leiden Omdat hij onwel werd viel een 76-jarige Leidenaar van het talud in het park Roomburg in Leiden. De man maakte een val van enkele meters. Met een hersenschudding en lichte ver wondingen is het slachtoffer overgebracht naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp. Vrouw schopt hulpverleners leiden Politie, EHD en Riagg hadden gisteravond de handen vol om een 39-jarige Leidse vrouw in bedwang te houden. De vrouw was in de war en zou teveel medicijnen hebben gebruikt. Zij schopte de politie en andere hulpverleners zodanig dat zij ge boeid moest worden. Bij hel overbrengen naar het politiebureau beet zij een politieman twee keer. De vrouw voegde de man toe 1 aids te hebben. De vrouw werd uiteindelijk overgebracht naar Endegeest. Ziek na roken hasj leiden Een 17-jarige jongen en een 13-jarig meisje uit Leiden zijn gisteravond ziek geworden na het roken van hasj. De politie i vond de twee zieken in het Stevensbloempark. Het tweetal is door de politie naar huis gebracht. De Leidse Sport Federatie (LSF) is boos op de Leidse CDA-fractie. De uitlating van deze partij eerder in deze krant dat het bedrijfsleven in de stad, de vakbonden, de kerken, de VW, de plaatselijke afdeling van de Vereni ging van Huisvrouwen èn de sportwereld geen 24-uurs economie willen, is bij de federatie slecht gevallen. leiden-herman joustra me(?r te hebben afgdeid g(?. sprekken met vertegenwoordi- Ook de uitspraak van het CDA gers van de verschillende groe- dat er bij genoemde groepen pen, onder wie mensen van de geen draagvlak zou zijn voor het Leidse Sport Federatie. „Maar afschaffen van de zondag als wij hebben helemaal niemand rustdag, is niet in goede aarde van het CDA gesprokenzegt gevallen. De partij zei dat onder K. van der Moolen van de LSF. De LSF heeft het CDA inmid dels een brief gestuurd waarin wordt gewaagd de gedane uit spraken met betrekking tot de federatie te corrigeren. Van der Moolen ligt toe dat de LSF in april wel een 'vrij uitgebreide' brief heeft ontvangen van het CDA met de uitnodiging om over de 24-uurs economie en zevendaagse werkweek een ge sprek te voeren. „En die brief hebben we ook besproken bin nen het bestuur. Maar we heb ben besloten niet op de uitnodi ging in te gaan. Het bestuur was en is van mening dat de LSF zijn tijd veel beter kan steken in zaken die de sport echt aan gaan." Die houding vloeit volgens Van der Moolen ook voort uit het geslonken vertrouwen van de LSF in de Leidse politiek. „We hebben veel tijd gestoken in de Sportnota en de nota 'In vesteren in werk'. Maar on danks onze onderbouwde ad viezen, heeft dit niet geleid tot enige verandering. Nee, wij vonden het gewoon de moeite niet waard om met het CDA van gedachten te wisselen over een 24-uurs economie en een ze vendaagse werkweek. Dat heb ben wij ze ook netjes per brief laten weten." Fractieleider P. Kliick zegt echter zich van geen kwaad be wust te zijn. Hij peinst er dan ook niet over terug te komen op de uitspraken. „We hebben in derdaad een brief van de LSF gekregen waarin ze meldden geen behoefte te hebben aan een gesprek. In die zin hebben we dus niet met ze gesproken. Maar is dat hetzelfde als geen ANNO 1895 Donderdag 18 Juli Tot brievenbesteller voor Rijpwetering, Poel en Ade, kantoor Oud-Ade c. a„ is benoemd: G. C. Borst Cz. De Noordwijksche logger, schipper L. Van der Wiel, reeder E. Smit, arriveerde gisteren te Vlaardingen met 15 last haring. ANNO 1970 18 juli „Hoe lang kunnen we nog doorgaan met wegen aanleggen in ons land? Het aantal kruispunten wordt steeds groter zodat een massale verkeerschaos straks aan de orde van de dag is." Deze sombere toekomstvoorspelling is van de Leidse bioloog drs. A. A. Mabelis die met een groep actieve biologen deel uitmaakt van de vorig jaar opgerichte Werkgroep Milieubeheer. jongeren uit de Stevenshof Rebben er twee vissteigers bij ïn de vijver nabij molen Ste- mshof. De steigers zijn een ge- imenlijk project van de jonge ren en de gemeentelijke dienst jnilieu en beheer. ])e jongeren beschadigden het van de vijver en ook tim merden zij zelf visvoorzienin genNa een aantal keren te zijn weggestuurd, kwam de groep pegin juni met het onderhouds- team van de gemeente in con tact. Dat resulteerde uiteindelijk in het plan gezamenlijk twee vis steigers aan te leggen bij de mo len. De jongeren leverden de werkkracht, de gemeente het materiaal. Het resultaat, een verantwoorde visplek met twee steigers, een trapje naar het wa ter, een paar prullebakken en een zitbankje - wordt morgen middag officieel in gebruik ge nomen door wethouder J. Lau rier (wijkbeheer) en de jonge ren. Paul Weise drijft avondwinkel aan de Kaasmarkt leiden herman joustra Het prijkt met grote letters op de ruit: Avondwinkel, geopend van 16 tot 24 uur. Toch verliep de opening van de winkel in Leiden vrij geruisloos. Paul Wei- se kwam in zijn zaakje aan de Kaasmarkt, richtte de boel rus tig in, vulde de schappen en deed een week of wat geleden zijn deuren open. Zonder toe ters of bellen. „Ach", zegt de 28-jarige Ha genaar terwijl hij de pakken melk prijst. „Dat ik een avondwinkel heb, zegt mij niet zo veel. In andere steden, zoals in Den Haag, is zo'n winkel al lang normaal. Als het hier maar gaat lopen. En dat gaat wel luk ken, ik mag niet klagen. Ik zit al op meer dan honderdvijftig klanten per dag. Daar zitten al veel vaste klanten bij. En elke dag komen er nieuwe bij." Kans Weise koos voor Leiden op aan raden van een vriend. „Die heeft zelf een avondwinkel in Den Haag. En die stad zit vol met dat soort zaken. Een stuk of vijftien. In Leiden ligt je kans, zei hij. Nou, dat heeft-ie goed gezien." Zo gezegd zo gedaan, al moest Weise nog wel eerst de loting afwachten. De gemeente Leiden stond slechts de vesti ging van twee avondwinkels in het centrum toe. terwijl er meer gegadigden waren. De Hage naar had echter het geluk aan zijn zijde. De plek aan de Kaas markt die hij voor ogen had, mocht worden gebruikt. Weise holt naar zijn auto en plukt stapels met broden uit de achterbak. „Voorlopig doe ik al les zelf hier. Zonder personeel. Op deze manier hou je de boel het best onder controle." Hij Paul Weise achter de toonbank van zijn avondwinkel. „Echt, het gaat hier wel lopen." zegt dat zeker te weten. Want al heeft hij dan nog geen ervaring in een winkel, hij weet wel wat het is om eigen baas te zijn. Weise heeft namelijk al jaren een bedrijf in beveiligingsappa ratuur in Den Haag. „De boel hier is dan ook goed beveiligd", zegt hij met een knipoog. „Een alarminstallatie en goede slo- Het drijven van een avondwinkel is bepaald wel wat anders dan het runnen van een bedrijf in beveiligingsappara tuur, zou je zo denken. Maar Weise ziet dat anders. „Weet je, ik kan 's ochtends niet goed op staan. 's Avonds leef ik pas. Wat dat betreft is dit natuurlijk een prachtige combinatie." Weise loopt trots langs zijn schappen met snoep, drank en etenswaren. „Hier is van alles te koop. Maar er komt nog veel meer. Ik wacht nog op koelin gen en vrieskisten. Dan kan ik ook groente en fruit verkopen. En vlees. Dat willen de mensen toch graag." „Je hoort vaak zeggen dat een avondwinkel een winkel is waar je de spulletjes kunt kopen die teiden caroline van overbeeke (omend studiejaar begint de eidse Rijksuniversiteit een }iproef met een bindend studie les voor eerstejaars studen ten. Studenten krijgen tijdens propaedeuse een meer in- ensieve begeleiding van docen- en in kleine studiegroepjes. Jaartegenover staat dat ze aan n'iet eind van het eerste jaar mi- "kespect nimaal 70 procent van hun stu diepunten moeten halen om door te mogen gaan. Die norm wordt tijdens de proefperiode nog niet opgelegd. Na anderhalf jaar wordt de proef geëvalueerd.-Het college van bestuur streeft ernaar het bindend studie-advies uiterlijk in 1997 in te voeren. Als studen ten de norm van 70 procent in het studiejaar 1997-1998 niet halen, moeten ze hun opleiding staken. Het college overweegt de norm op termijn aan te scherpen tot 100 procent. De universiteitsraad heeft gis teravond ingestemd met de proef. Een aantal UR-leden vreesde een flinke verzwaring van de taken van docenten. Zij moeten met alle eerstejaars stu denten kennismakingsgesprek ken voeren en wekelijks studie groepjes van zo'n 12 tot 15 eer stejaars begeleiden. De proef blijft het komende studiejaar beperkt tot de opleidingen biofarmaceutische wetenschap pen. Nederlands, Engels, ge schiedenis, Chinees en psycho logie. Het voordeel voor studenten is een betere begeleiding, de band met docenten en mede studenten wordt versterkt en ze kunnen - na advies van hun do cent - tijdig naar een andere opleiding overstappen. In de eerste vier maanden moet een 'representatieve toets' de do centen informatie verschaffen over de kans dat studenten de opleiding met succes zullen vol tooien. In januari volgt een eer ste studie-advies, in mei een tweede en uiterlijk 31 augustus het laatste 1 en uiteindelijk bin dende - studie-advies. Bestuursvoorzitter L. Vrede voogd noemde het plan gister avond 'second best'. „Persoon lijk had ik liever een selectie aan de poort gezien, maar dat is wettelijk niet mogelijk. Het voordeel van een bindend stu die-advies is dat studenten snel te weten komen wat we in Lei den van hen verwachten. Flet is zeker geen betutteling maar NAGERECHT 2 .Er zijn vandaag maar weinig 'hechte mensen in Leiden", zegt ;antonrechter Mr. H.B.M. Morshuis als hij naar de vrijwel ege banken in de rechtszaal ijkt. Om daar een eind aan te naken drukt hij op een belletje vaarmee de gerechtsbode vordt gealarmeerd. „Zo, dat noet maar even. Want het is liet best als het recht in Leiden tilstaat." lellen helpt. AJ snel vult de echtszaal zich met een bonte nengeling van verkeersregek u, ivertreders. Dik, dun, lang, kort, cmg, oud - de Franse karikatu- ist Honoré Daumier, die zich in le negentiende eeuw vaak op- lield in rechtszalen, zou ervan lebben gesmuld. Niet alleen 'an de gezichtsuitdrukkingen /an de verdachten maar ook 'an hun houding. Cennelijk dwingt de rechtspraak egenwoordig niet meer het no- lige respect af. Vroeger bleef ten verdachte nog op enige af- :and van zijn rechter. Tegen woordig willen ze er kennelijk :en onderonsje van maken en wuipen ze bijna op de tafel waarachter rechter, officier en jriffier zitten. Dat hoefde je toeger zelfs niet bij je onder wijzer te proberen. Dan kreeg je net een liniaal meteen een tik )p de vingers. Veel spectaculairs biedt het .eidse kantongerecht op deze naandagmorgen niet. Tal van nensen, zo blijkt, rijden nog lagelijks zonder WA-verzeke- ring in een auto. Aegon mag dan nog zoveel adverteren met verzekeringen van wieg tot graf, compleet met vertederende ba by's die voor het eerst de vinger van hun moeder met hun vuist je omklemmen, veel helpt het kennelijk niet. Smoezen De smoezen zijn legio. Conflic ten met de verzekering, auto pas een week in het bezit en nog niet in de gelegenheid ge weest hem te verzekeren, noem maar op. Een man uit Noord- wijkerhout voelt zich duidelijk in zijn kuif gepikt. „Die auto was slooprijp. Alle ramen lagen er al uit en ik had hem, naar mijn idee, niet op de openbare weg gezet maar in de berm bij mijn bedrijf. Ik had al gebeld met het sloopbedrijf maar ze hadden daar wat vertraging. Maar ze kennen me natuurlijk bij de politie en daarom hebben ze die foto gemaakt." „De mensen die deze foto's ma ken zijn niet van de plaatselijke politie", repliceert rechter Morshuis. „Ze maken overal fo to's." „Nou, ja, hoe dan ook. Ik had toch liever een pasfotootje ge had." Officier van justitie Spoormaker eist 265 gulden boete of vijf da gen hechtenis. „Zondegeld", vindt de Noordwijkerhouter als de rechter conform de eist von nist. Weduwe In een vrolijke zomerjurk dient een middelbare vrouw zich aan. Ze heeft haar zoon meegeno men. Die moet het woord maar doen. Na de dood van haar man, die alles regelde, heeft de vrouw haar administratieve za ken wat verwaarloosd en is ze vergeten de WA-verzekering voor haar auto te verlengen. „Ik was in verwarring na de dood van mijn man", zegt ze. Morshuis geeft haar 750 gulden boete en zet de geëiste vier maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid om in vier maanden voor waardelijk. Jammer. Want wat een prachtige mogelijkheid om een groots gebaar te maken en te zeggen: „Mevrouw, u heeft al genoeg geleden. Gaat heen en zondigt niet meer." Vrachtwagen Hoe lang doet een vrachtwagen van 18 meter erover om door een groen licht te rijden? Kan het zijn dat het achterste ge deelte van zo'n vrachtwagen, vooral als er een bocht moet worden genomen, dan door rood rijdt? Dat zijn de twee hamvragen in de zaak tegen een Katwijker die op de Molentuin- weg een fietser aanreed. De si tuatie was als volgt: een twee- baansweg met aan de zijkant een fietspad. Op een kruising stoplichten. Een voor rechtdoor, een voor rechtsaf en een voor het fietspad. De vrachtwagen moest rechtsaf, een bromfietser rechtdoor. De bromfietser ver klaarde dat de vrachtwagen door rood reed. „Ik bestrijd dat", zegt de verdachte ferm. „Toen ik de bocht inging, stond het stoplicht op groen. Maar het duurt wel een tijdje voor je zo'n enorme wagen door de bocht hebt." Rechter Morshuis heeft daar wel begrip voor. Misschien dat het stoplicht tijdens het uitvoe ren van de manoeuvre wel op rood is gesprongen. De zaak wordt aangehouden voor nader onderzoek. Hoofdpijn Een wat oudere man die een jongen heeft aangereden, maakt er een one-man-show van. Hij doet joviaal tegen de rechter, alsof het een zwager van hem is en ze samen op een verjaar dagspartijtje zitten. Straks komt de citroenjenever op tafel. De man wilde net rechtsaf slaan en het pad naar zijn woning op draaien toen er een jongen op een bromfiets voorbijkwam. „Ik moest naar rechts kijken, over een strook groen heen, en ik zag hem echt niet. Er was zoveel onkruid. En de mensen die het hebben gezien zeiden dat die jongen plat voorover op zijn brommer lag. Hij is in de sloot terecht gekomen, waar ik hem meteen uit heb gehaald. Ik heb een plaid om hem heen gesla gen. Hij had zijn been gebroken maar nu loopt hij weer als een kievit." „Zo, u heeft hem dus nog on langs gesproken", zegt rechter Morshuis. „Eh, nee", zegt de man. „Hoe weet u dan dat hij weer loopt als een kievit?" De officier eist 265 gulden boete voor deze overtreding en daar gaat de rechter in mee. „En dat is natuurlijk nog niet veel", zegt Morshuis. „Want voor 265 gul den zou u toch geen gebroken been willen hebben, ofwel?" „Nog geen hoofdpijn", ant woordt de verdachte. cees van hoore Zwaargewonde bij steekpartij Bij een steekpartij in een woning aan de Alexanderstraat is een nog onbekende man vanochtend ernstig gewond geraakt, liet slachtoffer is in zorgwekkende toestand opgenomen in het AZL. De politie heeft de vermoedelijke dader, een 22-jarige Leidenaar, inmiddels gearresteerd. Over het motief van de steekpartij tast men nog in het duister. discussie aangaan? Is dat het zelfde als geen standpunt inne men, ook al is er formeel geen gesprek geweest? Met de één discussieer je uren, met de an der twee seconden." Van der Moolen zegt echter dat de weigering van de LSF om een gesprek aan te gaan, niet heztzelfde is als het innemen van een standpunt. „We heb ben nooit gezegd dat we vóór of tegen waren. We verlangen dus gewoon dat het CDA zijn uit spraken corrigeert." Leidsch Dagblad bij vierdaagse FOTO HENK BOUWMAN je overdag bent vergeten met boodschappen doen. Maar zo is het toch niet. Ik merk vooral dat mensen die tot een uur of vijf, zes werken het prettig vinden. Die hoeven zich nu niet te haas ten als ze van hun werk komen. Ze kunnen eerst rustig thuis bij komen. En 's avonds komen ze dan op hun gemak hier. Echt, het gaat hier wel lopen." confronterend en informerend over het niveau en de aard van hun studie. Een vorm van zelf selectie voor de student." De Leidse Rijksuniversiteit hoopt dat op die manier alleen de beste studenten overblijven en hun studie voltooien. Nu haalt een groot deel - zo'n 70 procent van de eerstejaars zijn 'prop' pas na twee jaar. Hit het hele land trekken wandelaars deze week naar het mekka van ons wandel- land: Nijmegen. Daarbij zul len heel wat regiogenoten hun loopschoenen aantrek ken voor de vierdaagse. Een verslaggever van het Leidsch Dagblad staat woensdag langs de route om de beleve nissen van wandelaars te no teren. Regiogenoten kunnen zich melden bij het Leidsch Dagblad-kraampje in de om geving van Wychen om le vertellen over blaren, zonne steken of amusante avontu ren. Een verslag van de bele venissen is te lezen in het Leidsch Dagblad van don derdag 20 juli. Sportkaart en mensa duurder De sportkaart voor Leidse stu denten wordt vijftien piek duur der en gaat 90 gulden per jaar kosten. De extra toeslagen voor tennis, zwemmen en squash worden gemiddeld ook zo'n 15 gulden duurder. Met ingang van september worden ook de prijzen van mensa-maaltijden met twee kwartjes verhoogd tot 5,50. Nict-studenten moeten voort aan 7,50 gaan betalen. De prij zen voor het b\K-theater zullen ook met ongeveer 20 procent stijgen. Dat bleek gisteravond bij de vaststelling van de begro ting voor 1995 van het bureau van de universiteit. Komend studiejaar is het uni versitaire sportcentrum ook voor het personeel toegankelijk. Zij gaan 175 gulden per jaar be talen voor een sportkaart. Minder studenten melden zich bij Leidse universiteit Het aantal vooraanmeldingen van studenten voor de Leidse universiteit is met 10 a 12 pro cent gedaald ten opzichte van vorig jaar. De sterkste daling deed zich voor bij de juridische faculteit met zo'n 200 minder aanmeldingen: een daling van 16 procent. Ook bij de studies geschiedenis en Engels liep liet aantal voorinschrijvingen flink terug. Vorgens bestuursvoorzitter L. Vredevoogd loopt Leiden in de pas met andere universiteiten. „Overal zie je een daling van het aantal vooraanmeldingen. De positie van de Leidse universi teit is zelfs nog relatief sterk ten opzichte van de andere univer siteiten." leiden caroline van overbeeke Faculteiten van de Leidse Rijks universiteit kunnen met ingang van september beurs-promo vendi aannemen. De universi teitsraad heeft gisteravond inge stemd met het voorstel van het college van bestuur om te be zuinigen op de uitgaven voor wachtgelden en sociale lasten voor assistenten in opleiding: aio's. Het college van bestuur wil af van het aio-systeem en voortaan alleen beurs-promo vendi aanstellen. Leidse aio's hebben fel gepro testeerd tegen dit plan omdat het volgens hen een aanmerke lijke verslechtering van hun po sitie betekent. De Universiteit van Amsterdam is tot nu toe de enige universiteit in Nederland die werkt met een dergelijk beurzenstysteem voor promo vendi. Beurspromovendi zijn - in te genstelling tot aio's - niet in dienst van de universiteit, ver dienen maximaal vier jaar 1750 netto per maand - aio's krijgen meer loon -. hebben geen recht op wachtgeld, geen pensioen opbouw, geen recht op een vas te werkplek en geen garantie op een baan na afronding van hun proefschrift. Ook hebben ze geen recht op medezeggen schap in de universiteit. Ze hoe ven geen onderwijs te geven, maar moeten al na een jaar kunnen aantonen dat ze vol doen aan de gestelde eisen in het opleidings-/ begeleidings plan. Is dat niet het geval, dan wordt de beurs stopgezet. Leidse aio's vinden dat de be geleiding van promovendi te kort schiet en dat ook de werk loosheid moet worden aange pakt. „De bezuinigingen wor den op de zwakste groep van de universiteit afgewenteld: dat zijn de aio's. Een universiteit die stelt zich in te zetteri voor een 'verjonging' van de universitaire staf komt hiermee volstrekt on geloofwaardig over", aldus Pau- lien Meijer van het I.eids Aio Overleg. De universiteitsraad stemde in met het beurzenplan. Een motie van de Progressieve Partij om meer zekerheden in le bou wen voor promovendi en het plan pas op 1 januari 1996 in te voeren, haalde het niet. Facul teiten mogen nog wel aio's aan stellen. „Maar dit gebeurt dan wel voor eigen rekening en kos ten", aldus bestuursvoorzitter L. Vredevoogd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11