Bewoners Haarlemmerweg 'voor geen miljoen' weg Dogma van pauselijke onfeilbaarheid 125 jaar Kerk Samenleving Kermis- en circusbisschop vierde 40-jarig priesterfeest Leiden Regio DINSDAG 18 JULI 1995 REDACTIE* DICK VAN DER PLAS. 071-356 BUITENLAND KORT Partij Evangelische christenen in Chili willen een eigen politie ke partij oprichten, de Chris telijke Nationale Alliantie. Daartoe werd in de hoofd stad Santiago besloten op het eerste nationale congres over participatie van christenen in de politiek. De nieuwe partij moet de belangen behartigen van de groeiende evangeli sche gemeenschap in Chili die ongeveer 16 procent van de bevolking omvat. Het be hoort tot de verantwoorde lijkheid van de christenen dat zij een rol in de politiek spelen, aldus de slotverkla ring van de conferentie. Genocide Als eerste kerkgenootschap in Rwanda laat de Anglicaan se Kerk in dat land de be schuldigingen onderzoeken dat haar geestelijkheid vorig jaar te weinig heeft gedaan om de moord op een miljoen Tutsi's te voorkomen. De sy node besloot dit weekeinde hiervoor een kerkelijke recht bank in te stellen. Bovendien stelde zij alle naar het bui tenland gevluchte geestelij ken een ultimatum. Zij moe ten binnen drie maanden te rugkeren of hun afwezigheid verklaren. Als dat laatste niet overtuigend is, dan verliezen ze hun functie. Op een gege ven moment was nog maar één van de elf anglicaanse bisschoppen in het land. Kritiek Twee bisschoppen in Oos tenrijk hebben kritiek op het Vaticaan geuit. De voorzitten van de bisschoppenconfe rentie, mgr. Johann Weber, betreurde dat het Vaticaan in de zaak-Groër niet voor openheid heeft gekozen. Nu die openheid achterwege is gebleven, is er in Oostenrijk veel wantrouwen ontstaan, zei Weber in een vraagge sprek met het weekblad pro fil. Kardinaal Hans Hermann Groër, aartsbisschop van Wenen, is ervan beschuldigd dat hij indertijd als priester zich aan minderjarige jon gens heeft vergrepen. Hulp bisschop Helmut Kratzl van Wenen zei in een ander in terview dat de benoeming van uiterst behoudende bis schoppen averechts uitwerkt. Groot struikelblok op weg naar kerkelijke eenheid Eén van de grootste struikelblokken op de weg naar ker kelijke eenheid, het dogma van de pauselijke onfeilbaar heid, werd 125 jaar geleden afgekondigd. In december 1869 kwam het Eerste Vaticaans Concilie op uitnodiging van paus Pius IX in de Sint Pietersbasiliek in Rome bij een. Na felle discussies werd het dogma op 18 juli 1870 aangenomen. De tegenstanders hadden op twee na het concilie al verlaten. De overige 533 (van de 774) concilie vaders stemden ervoor. DEN HAAG KNA/EPD/ANP Het concilie besliste dat 'als de bisschop van Rome ex cathedra spreekt, dat wil zeggen dat hij in zijn ambt van herder en leraar van alle christenen een uit spraak doet met het oog op de eenheid van de kerkelijke leer, hij op grond van goddelijke bij stand onfeilbaar is. Deze leer- uitspraken zijn uit zichzelf en niet krachtens de instemming van de kerk onherroepelijk'. Al voor het concilie was de gedachte van de pauselijke on feilbaarheid omstreden. Veer tien Duitse bisschoppen vroe gen Pius IX dit onderwerp van de agenda te schrappen. Er is in de bijbel geen enkel argument voor te vinden en het is theolo gisch nauwelijks te verdedigen, zeiden ze. „Voor alles zijn wij geschei den door het primaatschap van de paus en de onfeilbaarheid", zei het hoofd van de orthodoxe christenheid, patriarch Bartho- lomeos, tijdens zijn bezoek aan Duitsland in 1993. Zijn opvat ting wordt door bijna alle niet- katholieke christenen gedeeld. Maar ook binnen de Rooms- Katholieke Kerk bestaat er, net als 125 jaar geleden, geen een stemmigheid over de pauselijke onfeilbaarheid. Bij het eeuw- UTRECHT ANP barmhartige Samaritaan geënfe preek noemde mgr. Niënhaus de kermisexploitanten en cir cusartiesten bij uitstek mensen van de weg die veel goed doen door aan het publiek vermaak te brengen. Tijdens de eucharis tieviering diende de bisschop aan het negen maanden oude dochtertje Tiny van het kermis- echtpaar Doris de Boek en Anky Keijzer het heilig doopsel toe. Enkele honderden belangstel lenden woonden de kerkdienst bij. Deze verliep bijzonder luis terrijk door de medewerking van het koor van de zusters au- gustinessen van organist Emiel Simonis en van de fanfare 'Sint Cecilia' uit Schalkwijk. Aan het begin van zijn priesterlijke loop baan was de jubilaris enkele ja ren als kapelaan werkzaam in deze plaats. De Utrechtse hulpbisschop mgr. drs. I. Niënhaus, speciaal belast met het kermis- en cir cuspastoraat, heeft afgelopen zondag op een wel zeer toepas selijke wijze zijn 40-jarig pries terfeest gevierd. Hij deed dit te midden van een groot aantal rondreizende parochianen die deelnemen aan de kermis op de Utrechtse Maliebaan waaraan het aartsbisschoppelijk paleis is gelegen. De kermisattractie het auto scooter was tot kerkruimte in gericht. Samen met de vroegere kermis- en circusaalmoezenier, pater mr. dr. G. Fokke, en de huidige, pastor J. Gamier, ging de bisschop voor in de eucha ristie. In zijn op de gelijkenis van de feest van het dogma in 1970 pu bliceerde de progressieve rk- theoloog Hans Küng het boek 'Unfehlbar? Eine Anfrage', waarin hij de vloer met de on feilbaarheid aanveegt. Geen en kele formulering van de leer, geen enkele gedragsnorm is vol gens hem zo trefzeker en zo on verslijtbaar dat deze als onfeil baar aangeduid mag worden. Wat de christenen belijden is dat de kerk „in de waarheid blijft", door de kracht van Gods Geest, ondanks allerlei dwalin gen en vergissingen. Het Vati caan dacht daar anders over en veroordeelde Küng in 1979. Hoewel ook de huidige paus Johannes Paulus II in zijn re cente encycliek over de oecu mene erkent dat de pauselijke onfeilbaarheid een barrière voor kerkelijke eenheid is, sluit hij niet uit dat 'de opvolger van Pe trus ex cathedra kan verklaren dat een bepaalde leer tot het ge loofsgoed van de kerk behoort', schrijft hij in diezelfde ency cliek. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Kinder dijk-Middelweg: T.C. de Leeuw teOud-Alblas; naar Oosterland: J. de Haan te Geertruidenbergen Made. Bedankt: voor Bergen op Zoom: 0. van der Veen te Wit- marsum en Pingjum-Zurich (nadere beslissing); voor Maartensdijk: C.M. Buijste Kesteren; voor Alblasserdam: ir. W.C. Meeuse te St. Anna- land (verbeterd bericht). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Duisburg- Ruhrort (Did): drs. C.A. Vroegop te Marknesse, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Middelharnis.- P. Blok te Kootwijkerbroek Bedankt: voor Hoogeveen: J. Kareis te Oudemirdum; voor Haarlem-, J.S. van der Net te Apeldoorn; voor Emmeloord: W. Harinckte Kapelle-Bieze- linge. DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de rooms-katholieke kerk aan de Herensingel in Leiden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 07T-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J 8.M Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-323 Familieberichten: 023-317 I 023- 320 i Redactie: 071-321 Hoofdredactie: 071-315 J ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-356 i RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-143 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) I per kwartaal (autom betaling) 8l per jaar (acceptgiro) 33 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) ƒ13 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leest dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblac geluidscassette beschikbaar Voor inform j; 08860-82345 (Centrum voor Gesproken tuur. Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va l woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pi ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uu na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders detgehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care' (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uurl 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur) leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit^ voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime l zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhs kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 j i boxenafdeling; volgens afspraak. en 18.30-19.30 uur, klasn CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356 'Als ze boten willen weghalen wordt het oorlog Wethouder Gerard van Eisen (Leefbaar Oegstgeest) kreeg giSteren een warm ont haal op de Haarlemmerweg. En de woon bootbewoners maakten hem één ding dui delijk: als er stappen worden ondernomen om woonboten weg te halen wordt het oor log. „Elke baggerboot wordt afgezonken, el ke kraan gaat in brand. Wij laten ons niet uit elkaar halen, wij worden niet gedepor teerd." Dat er geen boten zullen verdwijnen kon Van Eisen niet garanderen. „Maar we zullen vanaf nu elke stap met jullie bespre ken", beloofde de wethouder. „Ik wil nie mand iets door de strot duwen." Het nieuws dat voor een brug over de Haar lemmertrekvaart zes woonboten moeten verdwijnen is bij de bewoners ingeslagen als een bom. Een aantal van hen is er letter lijk kapot van, heeft slapeloze nachten, een hoge bloeddruk of zit overspannen thuis. „Ik heb vannacht met mijn buurvrouw de was zitten opvouwen, want ijiet al dat actie voeren kwam dat er niet meer van", zegt Trudy Erades. „En we kunnen nou toch niet slapen." Oegstgeest vindt dat verkeer van en naar de nieuwe woonwijk in de Broek- en Si- montjespolder niet alleen via de Leidse Me- renwijk en over de Oegstgeester Lange Voort moet kunnen rijden, maar ook vanaf de Oegstgeesterweg via een brug over de Trekvaart. Een brug die op de bouwteke ning dwars over de vijf boten van de familie Erades gaat. Maar moeder Erades woont er al veertig jaar en de familie gaat voor geen goud weg. Vader en moeder Erades hebben een boot aan de Haarlemmerweg, net als twee doch ters, een nicht en een neef. Hun voorouders voeren met kolen over de Trekvaart. „Die lagen hier al met hun schijit. Ik ben hier ge boren", vertelt Trudy Erades. „En ik moet geen huis. Al bieden ze me een villa aan, of een miljoen, dan ga ik nog niet. Want het mooiste kasteel of de mooiste villa kan hier nog niet tegenop. Ik ga die schuit niet uit. Ik heb een meissie van 10 en dat heeft er nachtmerries van. Ik wil hier niet weg, ik wil niet in een huis, zegt ze." Anita Hollebeek-Erades heeft het gepro beerd. Toen zij pas verkering had betrok ze een huis in Leiderdorp. „Maar dat ging niet, ik ging slaapwandelen. Als ik wakker werd zat ik in de auto hier naartoe. Ik heb in dat huis ook niet meer gedaan dan vloerbedek king leggen en een bankstel neerzetten. De rest van m'n huisraad is in dozen blijven zitten. Toen we hier voor 24.000 gulden een ligplaats konden kopen hebben we dat meteen gedaan. Als je hier geboren bent 1030 woningen in de Broek- en Simontjef" polder dreigt ook ten koste gaan van de L woonwagenbewoners. Aan de solidariteit^ tussen boot- en wagenbewoners hoeft n% mand te twijfelen, zegt Tijssen. „Dat is éé,t Wij gaan hier niet weg en wij laten ons ni e tegen elkaar uitspelen.u je Net als de bootbewoners zijn ook de menje sen van het centrum niet van plan te ver-p huizen. „Laat Leiden ons geld geven om Ifo, centrum op te knappen en nieuwe vakkej aan te leggen. Wij gaan toch niet vierhoog op de Milanenhorst wonen zeker? We zijn voetbalfanaten, maar we zijn bereid ons voetbalveld op te geven om bij elkaar te blijven", zegt er één. „Alleen de duivenhi n ken blijven staanzegt een ander. De bewoners van de Haarlemmerweg he ben weinig vertrouwen in gemeenten. „ZT. houden geen rekening met ons, want wij passen niet in hun moraalbeeld", zeggen j ze. Ze zijn boos op burgemeester Goekoc die tijdens het debat over het convenant Leiden en Oegstgeest over de Broek- en 5 montjespolder hebben gesloten het voor v terschap van de Leidse gemeenteraad aa een van de wethouders overliet. „Is 'ie ge burgemeester van ons dan?" „En nou Hillebrand", zeggen de bewonei als Van Eisen afscheid heeft genomen m< j( de belofte dat hij in september weer kom praten en dat er gestudeerd wordt op mo gelijkheden om de brug over de Trekvliet )y ergens anders te leggen. Ook de Leidse m' q houder moet op de koffie komen, vindt Tijssen. „En wel voor de zomer. Want wij j( moeten duidelijkheid hebben." De bootbewoners hebben het druk. Gisti avond werden er brieven rondgebracht ii Oegstgeest, waarin de brug over de Haar. lemmertrekvaart wordt afgewezen. Van- avond worden handtekeningen opgehaal onder een petitie. En morgenavond zitte p ze bij de gemeenteraad van Oegstgeest o j| hun zaak te bepleiten. „De tijd van goeie gesprekken is voorbij", zegt Tijssen. „WijLt komen in actie." L Bij de ingang van het woonwagenkamp komt het Oegstgeester raadslid Van Raai (Progressief Oegstgeest) op het clubje v woonbootbewoners af. Zij woont zelf in boot aan de Haarlemmerweg en vindt da zij daardoor in een wat moeilijke positie v „Ik heb erover gedacht voor die plaats te r bedanken, maar ik denk dat het toch ma beter is dat ik wel in de gemeenteraad zit Ze geeft haar buren volkomen gelijk dat i niet willen vertrekken. „Ik wil hier ook to r mijn dood blijven. Voor een half miljoen r ik hier niet weg. Bij een miljoen ga ik na- denken." De Oegstgeester wethouder Gerard van Eisen probeerde gisteren de onrust onder de Leidse woonbootbewoners aan de Haarlemmerweg te beteu gelen. FOTO DICK HOCEWONING kun je in een huis niet aarden." „Als bij burgermen sen de dochter de deur uitgaat ver-- huist ze gerust naar Drenthe. Voor mij was Leiderdorp al de andere kant van de wereld." Trudy Erades beaamt dat. „Ik heb kennissen in een huis wonen. Ik ben er een keer op bezoek geweest maar ik ga er nooit meer heen. Eerst dorst ik de trap niet op. Toen hebben ze me met z'n tweeën mee naar boven ge nomen en toen dorst ik de trap niet meer af. Ik kreeg het er benauwd van. Mijn zuster is op een gegeven mo ment in een huis in Warmond gaan wo nen. Die meid ging ook kapot. Ze heeft d'r huis verkocht en woont nu weer in een schuit, midden in het boerenland." Uitgenodigd door Peter Tijssen moest wethouder Van Ei sen gisteren komen uitleggen, waarom die brug per se over de boten in de Trek vaart moet lopen. En waarom in de exploitatie-opzet van de woonwijk Broek- en Si- montjespolder geld is gereserveerd voor het uitkopen van veertien woonbootbewoners. Van Eisen was er hoogst ongelukkig mee. „Bij zo'n exploi tatie-opzet ga je altijd uit van'het ergste sce nario. Ik vind het heel jammer dat dat getal veertien is komen boven drijven. Ik hoop er niet op uit te komen." De omstreden brug moet er volgens Van Ei sen komen om het woonmilieu van Oegst- geestenaren te ontzien. „Het i§ om Oegst geest te sparen, dat niet al het verkeer op één weg is aangewezen." Maar volgens de woonbootbewoners is het er Oegstgeest al leen maar om te doen de bewoners van 'die dure huizen' aan de Lange Voort tegemoet te komen. „Die hebben natuurlijk geen zin in al dat bouwverkeer voor hun deur." Van Eisen krijgt van Tijssen een rondleiding langs de 24 boten. En hij wordt er fijntjes aan herinnerd, dat hij als zoon van de di recteur van de katholieke school op het woonwagencentrum toch moet weten hoe sterk de mensen in die gemeenschap aan elkaar en aan hun wagen of boot gehecht zijn. „Ik weet wel, van mijn vader", zegt Van Eisen, „datje een woonwagenbewoner niet in een huis krijgt." De wethouder krijgt emoties, agressie en bedreigingen over zich heen. „Ik voel me heel naar hoor. Ik heb heel veel gehuild", vertrouwt een vrouw hem toe. Maar er zijn ook bootbewoners die de zaak laconieker opnemen. Zoals de man die in zijn auto passeert, het raampje opendraait en Van Ei sen met een grijns toevoegt: „Zo, bruggen bouwer. Gekkenhuis!" Of'ome Henk', die vanachter zijn tuinhek zegt: „Ik ben 82 hoor, denk d'r om! Als je ons hier weg haalt kijk ik je nooit meer aan." Van Eisen is vol lof over het onderhoud aan de boten en de tuinen. Hij kijkt be wonderend naar een keient'uin met een twintigtal tuin kabouters. „Jullie hebben hier je eigen Efteling joh." En hij moppert met de be woners mee op de gemeente Leiden, die de Haarlemmer weg maar heeft la ten versloffen en subsidie voor aan sluiting op het riool op een domme ma nier zou hebben verspeeld. „Ik ben het met jullie eens dat Leiden hier ja ren niet heeft rond gekeken", zegt hij. Zoals hij ook mop pert op de provin cie, die de bouw van de Broek- en Si- montjespolder heeft afgedwongen. „Die heeft ons het mes op de strot gezet." Als het even kan wil Van Eisen bootbe woners met geld verlokken om hun plekje op te geven. „Maar als er weinig mensen vrijwillig weg willen heb ik een probleem." Anita Hollebeek heeft ondertussen twee zinnen van Van Eisen op een kladbokblaadje geschreven. GJ van Eisen. Ik wil niet verplicht verplaatsen. Ik wil alles in goecl overleg besprekenDe wethouder krijgt het blok onder zijn neus geduwd, leest het, zet er zijn handtekening onder en geeft het terug. De bootbewoonster vouwt het velle tje in vieren en stopt het in haar pakje siga retten. Ziezo, die toezegging is binnen. Van Eisen laat zich ook nog rondleiden over het woonwagencentrum Trekvaartplein. Met enige schroom, want „van Leiden mag ik hier helemaal niet komen." De bouw van

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10