Diepe haat en schrijversbundel grote liefde in over Amsterdam If Pinhole camera 'kijkt' anders dan menselijk oog Boeken "ERDAG 15 JUL11995 'nc >|i FOTOBOEK RECENSIE RENEE DE BORST cirkel van licht Zes jaar pinhole foto- ifie in het basisjaar van de Cerrit Riet- Academie Uitgeverij De Balie i s m Cerrit Rietveld Academie. Pnjs 50,00 Et boekje ziet er heel mooi uit, als je het zonder enige SG orkennis doorbladert dan :nk je te doen te hebben met allegaartje onscherpe en oojna mislukte zwartwit foto's, it maakt met vele filters en Dothoeklenzen. Pas als je de •J troductie van Rietveld-foto- afiedocent Rob Slooten hebt kijk je met andere, euwe ogen. Dan zie je pas dat een bijzondere ver- meling verrassende en origi- ;le opnames. Ongewoon ook. Het boekje staat vol met af- leidingen die gemaakt zijn lor leerlingen van de Rietveld, ooten werkt tijdens de foto- afielessen in het basisjaar loral met zogenoemde pinho- i. Slooten noemt de- zijn inleiding 'het meest ndamentele beeldvormende iparaat in de fotografie'. Hij precies uit hoe het werkt: het midden van één wand een overigens lichtdicht josje is in plaats van een lens klein gaatje aange- acht. Het licht, afkomstig van n object dat wordt gefotogra- erd, dringt door dit gaatje de gesloten ruimte binnen. Op i wand tegenover het gaatje itstaat daardoor een omge- eerde afbeelding van dat ob- jct. Op deze wand wordt licht- ivoelig materiaal (film, papier) ingebracht, waarop na een be- aalde belichtingstijd een beeld ordt vastgelegd. Door ontwik- ling van het lichtgevoelige ïateriaal wordt dit beeld zicht- gemaakt. Om inwendige 'flectie tegen te gaan wordt het oosje aan de binnenkant met latverf zwart geschilderd. Een lein stukje karton voor het aatje kan dienstdoen als slui- msBÊsmiÊsmm ter. Na verwijdering van deze sluiter loopt het binnenvallende licht ongehinderd door tot het op het papier of de film stuit. Tussen het driedimensionale 'echte' object en zijn tweedi mensionale afbeelding zit be halve lucht absoluut niets! Je raakt eraan gewend maar de verwondering blijft." Het simpele procédé geeft de opnames een speciaal karakter. Zo is de gezichtshoek heel groot, met aan de rand vervor mingen. De foto's zijn op een wazige manier onscherp en be wegende objecten zijn door de lange belichtingstijden niet of nauwelijks waarneembaar. Ver der hebben de opnames een enorme scherptediepte on geacht de afstand worden voor werpen op dezelfde manier af gebeeld. Kortom, de camera 'kijkt' anders dan het menselijk oog. Dat houdt in dat het voor de maker moeilijk is om te be palen hoe het beeld er precies uit gaat zien waardoor hij zich meer dan wanneer hij met technisch geavanceerde appa ratuur werkt moet bezighouden met het fotografisch proces. Voor de kijker levért de pin hole fotografie in dit boekje veel verrassingen op. Bert Taken, fi losofie-docent aan de Rietveld verwoordt het in zijn essay dat het boek afsluit: „Wanneer we het licht ongestoord zijn gang laten gaan brengt het beelden voort die ons bevreemden, een dubbele bevreemding. Zowel ten aanzien van het gegeven dat de wereld in staat is beelden van zichzelf te maken zonder dat mens of dier de spiegelende instantie zijn, als gezien de aard van deze beelden: de wereld verschijnt anders dan we ge woon zijn. Op een heel directe manier ondermijnen deze beel den de vanzelfsprekendheid waarmee we tegen de wereld aankijken." OPGAVE OPLOSSING J CRYPTOGRAM ^Horizontaal: Familie van de kloek? (6); 7. "TVoor een baby minder actief (5); rf8. Zij zit in de atlas (5); 9. Terug omhoog met vaart (5); 10. Be roemde voetballer in het nage dacht van de poelier (4); 11 Met geluk tussen moeder en de maat zetten (6); 12. Zwitsers li tervat (6). 5 Verticaal: ei 2. Soort verdraaide romp (5); 3. v Knap vogeltje (6); 4. Dat vier je 5 niet in deze staat! (6); 5. In de deur van dit bouwwerk (4); 6. Kattige Aziaten (8); 10. Regel het systematisch op niveau! (4); 11. Pruilbeker (3). KRUISWOORDRAADSEL QEl&l UU QQIÜBB QB QJQQ QQIQ BQQ UUU QBB Oud DB UUUUU BB H BQQ BOB U BOEKEN RECENSIE FRANQOISE LEDEBOER Amsterdam van Achttien schrijven stad' is een geïllustreerde uitgave n Bas Lubberhuizen. Pnjs: 29.50 „Ik haat Amsterdam", schrijft Gerard Reve in 1971 aan Simon Carmiggelt. Carmiggelt was zelf Hagenees van geboorte, maar heeft vele lofredes op de hoofd stad geschreven. Tussen deze uitersten van diepe haat en gro te liefde bewegen zich de schrij vers in de bundel Het Amster dam van...' Ze hebben er vaak niet eens hun hele leven ge woond, maar van Bredero en Vondel tot Harry Mulisch en A.F.Th, van der Heijden heeft de hoofdstad toch een onuitwis baar stempel op hun literaire produktie gedrukt. De oudste van de achttien 'behandelde' schrijvers is Bre dero (1585 - 1618), wiens to neelstukken in 1617 werden ge bundeld onder de titel De Spe len van Gerbrand Adriaensz Bredero Amsterdammer. Dat laatste woord staat er niet toe vallig bij. „Bredero voelde zich Amsterdammer in hart en nie ren. En hij beschreef pakkend de tumultueuze veranderingen die de stad rond 1600 door maakte," stelt Renée Kistema- ker in haar bijdrage over deze schrijver. De bevolking van de handels metropool die de wereldzeeën zou gaan beheersen, groeide in de Gouden Eeuw van 50.000 naar ruim 200.000 zielen. Bre dero schetste de vele bouwacti viteiten en het leven van vooral volkse types in de stad. „Hoe flickert de Son met weerlich- tendt geschimmer, Op die ver- glaesde daken en op dat nieuw gethimmer," zegt een van de fi guren uit zijn Klucht van de Koe het j a\msterdam van na een loftuiting op de Zuider- kerk: „Hoe fray siet men de Zuyderkerck, Met die witte steenen tooren, 't is wel een treffelijckwerck!" Kousenkoopman Joost van den Vondel (1587 - 1679), de in Keulen geboren dichtende kousenkoopman uit de Warmoesstraat, mocht na tuurlijk niet ontbreken. In zijn beroemdste toneelstuk Gysbre- ght van Aemstel heeft hij tal van plekken uit de hoofdstad be schreven waaronder de nog steeds bestaande Schreierstoren niet ver van het Centraal Sta tion. Na de 17de eeuwers Bredero en Vondel wordt de 18de eeuw overgeslagen en belandt de bundel pardoes in de 19de eeuw. Hoofdredacteur Peter- Paul de Baar van 'Ons Amster dam', waarin de artikelen eer der verschenen, heeft echter een vervolg in zijn blad beloofd en uitgever Bas Lubberhuizen voelt in principe voor een twee de uitgave. Een van Amsterdams grote li teraire zonen uit de vorige eeuw was Multatuli. Hij zag er op 2 maart 1820 het levenslicht in de Korsjespoortsteeg maar verliet de stad al in 1838 met het zeil schip waarmee zijn vader als kapitein op Indië voer. Nadien zou Eduard Douwes Dekker er alleen voor korte verblijven te rugkeren. De benepen makelaar in kof fie Batavus Droogstoppel uit zijn Max Havelaar woont op stand op de Lauriergracht 37, een huisnummer dat indertijd op deze gracht niet bestond. De berooide familie Sjaalman ver strekte Multatuli onderdak in wat toen nog bekend stond als een achterbuurtstraat: de Lange Leidsedwarsstraat vlakbij het Leidseplein. Hans van den Bergh wijst er in zijn bijdrage over Multatuli op dat meer nog dan de Max Havelaar de Geschiedenis van Woutertje Pieterse is gedrenkt in het Amsterdamse straatleven van de vroege 19de eeuw. Be roemd is de passage waarin Wouter naar de jodenbuurt rond de Sint Antoniebreestraat gaat. Hij geeft een levendige be schrijving van de handelswaar waarmee 'dat volkje' zijn brood verdiende: „Ginds stond 'n krui wagen volgeladen met potjes pommade en latynse dissertati- en, met almanakken en sil houetten van verlopen jaren en dominees. Ook meubels waren daar. En er was porcelein, en glaswerk, en aardewerk, en keu kengereedschap....ja, wat was er niet!" Kelderwoningen In 'Idee 308' spuwde Multatuli zijn gal over het toenmalige stadsbestuur: „Welnu, ik ver klaar, nergens zulke totale absti nentie van plichtsbesef, nergens zo'n walglyke onbekwaamheid te hebben aangetroffen als by 't bestuur der stad Amsterdam." Deze woede zal ongetwijfeld zijn gevoed door de kelders waar toen nog tienduizenden Amsterdammers hun erbarme lijke onderkomens hadden. Daar groeide ook Neel Doff (1858 - 1942) op, het in Bugge- num bij Roermond geboren pauperskind dat het tot echtge note van rijke Belgische heren schopte. In haar boek Keetje Tippel vertrouwt ze haar min naar toe: „Van de avond dat we over de Amstel de stad zijn bin nengevaren tot de avond dat we, weer over de Amstel, ver trokken zijn, is ons leven een bijna onvoorstelbare reeks gru welen geweest." De voornaamste oorzaak van Reve's haat ligt volgens Theodor Holman in het feit dat hij 'het soort huismus was dat niet graag de stad introk, geen fla neur die boeiende stadsgezich ten in wat hij schreef verwerkte, huizen, straten, pleinen en angstig vond'. Toch vond Reve in de stad de locaties die hij kon gebruiken in boeken als zijn klassieker De Avonden. Ook Dikkertje Dap, Wiplala, Nicodemus Piepkajuit en juf frouw Scholten woonden of lo geerden allemaal in Amster dam. Hun schepster Annie M.G. Schmidt (1911 - 1995) consta teerde ooit: „Je kan als Amster dammer nergens anders wen nen." Of alle schrijvers uit deze bundel het daarmee eens zou den zijn valt te bezien, maar als je afgaat op hun boeken is de stad in elk geval nooit uit hun gedachten geweest. Bernice Rubens Eenzaam verdriet Uitgeverij De Geus Prijs 39,90 De succesvolle psychiater Alis- tair Crown reageert nogal vreemd op de geboorte van zijn eerste kind, een meisje dat het syn droom van Down heeft. Kort voor haar vijfde verjaardag wordt ze vermist. Psychologische roman 'zonder sentimentele vluchtheu- veltjes' van Engelse schrijfster. In de levens van Edigej en Ka- zangap, eenvoudige spoorwegar beiders op de steppe van Ka- zachstan, weerspiegelt zich de geschiedenis van deze eeuw. Te gelijk doen twee ruimtevaarders een spectaculaire ontdekking. Roman vol contrasten. Uit Moderne sprookjes Uitgeverij Kwadraat Prijs 29,90 Sprookjesachtige verhalen van Desanne van Brederode, Jerry Goossens, Atte Jongstra, Joris Moens, Josien Laurier, Cees van Hoore, Kristien Hemmerechts, Rudy Kousbroek e.v.a. Rose Tremain De gift van de Koning Uitgeverij Contact Prijs/49,90 Roman van Engelse schrijfster over een student geneeskunde die zijn studie opgeeft om de pi as uit te hangen aan het hof van koning Karei II. Elisabeth von Arnim De betovering van april Uitgeverij De Geus Prijs 44,90 Roman, verfilmd onder de titel Enchanted April. Vier vrouwen met heel verschillende achter gronden en karakters brengen sa men een maand door in het Itali aanse San Salvatore. De Engelse Elisabeth von Arnim (1866 - 1941) schreef twintig romans in veertig jaar en was destijds heel bekend. De vrouw van de slachter Uitgeverij De Arbeiderspers Prijs 29,50 Roman. Een jonge vrouw steekt haar echtgenoot neer en snijdt het lijk aan stukken. Het leven van een meisje dat voor een paar pond vlees wordt uitgehuwelijkt aan een slager die tweemaal zo oud is als zij. Ronald Giphart verlaat Zoetermeer UTRECHT GPD De schrijver Ronald Giphart is uit de redactie van het lite raire tijdschrift Zoetermeer gestapt. De redactie zal voortaan bestaan uit Rob van Erkelens, Joris Moens, Mir jam Vosmeer en Menno Wig- man. Het derde nummer van Zoetermeer, dat gepland stond voor eind augustus, zal waarschijnlijk pas in septem ber verschijnen. Giphart heeft de redactie verlaten vanwege tijdgebrek en uit onvrede over de werk wijze van het blad, dat in zijn visie 'steeds meer de speel tuin van Rob van Erkelens' werd. Zoetermeer wordt be schouwd als het tijdschrift van 'de generatie Nix'. HH HEINZ /V (v. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten De burgemeester wierp een peinzen de blik op de commissaris en begon zijn oogglas op te poetsen. „Ahum, een ogenblikje, Bas", sprak hij, „wat hoor ik daar? Heb je niet naar vingerafdrukken gezocht? Heb je het spoor, dat de heer Bommel je wees niet gevolgd? Wat is dat met die Super, huh?" „Het was niet nodig", zei de politie chef stroef. „De zaak was duidelijk, burgemeester. De heer Bommel had zélf..." „Niet nodig?" riep heer Bommel toornig. „De zaak was zó duidelijk, dat zelfs Bas het had kunnen begrij pen! Ik heb hem gezegd, dat Super en Hieper de dieven waren. Maar in plaats van ze te arresteren, verlum melt hij zijn tijd bij de stadspoort en valt passerende heren lastig!" „Is dat zo, commissaris?" vroeg de burgemeester kil. De beambte kuchte nerveus. „Ja..." zei hij, „maar ik dacht..." „Denken?! Ha! Het is een schande!" riep heer Ollie, een kolossale rook wolk uitblazend. „Als de heer Dicker- dack mijn vriend niet was zou ik hier werk van maken! Maar ik wil de bur- H T W gemeester moeilijkheden bespa ren..." „Dat is mooi van je, Bommel", her nam de magistraat geroerd. „Ik zal zorgen dat het recht zijn loop neemt. Ga aan het werk, commissaris Bas." „Tot uw orders", prevelde de politie chef. „Maar... eh... het spoor leidde naar eh... ik bedoel... eh... werkelijk!" „Aan het werk!" donderde heer Bom mel. „Arresteer Super en Hieper. En als die twee schurken intussen mijn geld hebben opgemaakt zal ik zorgen dat het van je salaris wordt afgehou den!" Weersvooruitzicht ZATERDAG 15 JULI DOOR HANS VAN ES Dit weekeinde doet de zomer een stapje terug. Het is minder warm dan de afgelopen dagen, maar van een echte inzinking is eigen lijk geen sprake. Bij temperatu ren van ca. 21 graden, af en toe zon en een enkele bui blijft het redelijk tot goed recreatieweer. Dit licht wisselvallige, typisch Hollandse zomerweer houdt stand tot midden volgende week. Er zijn aanwijzingen dat het daar na weer zonniger en warmer kan worden. Het front van een de pressie Schotland maakte vrij dagmorgen in alle vroegte de weg vrij voor frissere zuidwestenwind, voorafgegaan door een lijn met actieve onweersbuien. Op de meeste plaatsen in onze regio werd 10 tot 15 millimeter af getapt. Geen extreme neerslag hoeveelheden ditmaal, maar de knallende bliksemontladingen zullen velen voortijdig hebben gewekt. De buien werden gevoed door het al flink opgewarmde zeewa ter en trokken langs een voorkeursroute over de zuidelijke Noordzee en de westelijke kustprovincies naar het noorden. Vaak krijgen deze 'zeebuien' een extra stimulans tijdens de nachtelijke uren, in tegen stelling tot de onweersbuien, die in de zomermaanden boven land ontstaan. Deze vertonen meestal hun grootste activiteit in de namid dag en avond. Ook deze buien hebben een voorkeursroute: meestal trekken ze over het zuiden en oosten van Nederland. De laatste jaren lijkt het wel of zomerse onweersbuien vaker dan voorheen via de kust lijn trekken. Dat kan toeval zijn, maar wellicht spelen de hogere (zee water) temperaturen een rol. De komende 48 uur kan er verspreid over het land nog een (onweers)bui ontstaan als enkele randstoringen uit het zuidwesten voorbijtrekken. Naast stapelwolken is er af en toe zon. Voorde zeilsport staat er voldoende wind, kracht drie tot vijf bij maxima van 19 tot 22 graden. Na het weekeinde ruimt de Schotse depressie het veld en komt een uitloper van het Azorenhoog langszij, waarbij de neiging tot buien verder wordt onderdrukt. Tegen het mid den van de week spoelt weer lucht van subtropische oorsprong vanuit het zuidwesten over Nederland. Het warmt weer op tot ca. 23 graden en de zon krijgt meer ruimte. Later in de week is er kans op een her- mewde kennismaking met warm en zonnig zomerweer Neerslagkans KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In het noorden droog en vrij zonnig weer. Middag- temperatuur tussen 19 en 23 graden. rioden met zon. Middag- temperatuur tussen 20 en 24 graden. Denemarken: zondag ook enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 23 Engeland, Schotland, Af en toe zon en vooraf za terdag enkele buien. mogeli|k met on weer. Maxima van 17 graden in west- Schotland en west-lerland tot 22 in En- België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast zon ook bewolking en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Maxima tussen 23 en 27 graden, aan de Bretonse en Normandische kusten rond 19 graden. Poitugal: Droog en veel zon. maar langs de Costa Verde ook enkele wolkenvelden en mo gelijk wat lichte regen of motregen. Mid- dagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 21 graden aan de Costa Verde tot 30 graden in de Algarve. In het zuidoos ten maxima rond 33 graden. Droog en veel zon. Geleidelijk meer wind Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten ook nu en dan wolkenvelden en voornamelijk in Galicie kans op wat regen. Middagtem peratuur aan de Costa's in het oosten en zuiden rond 30 graden, landinwaarts circa 35 graden. Aan de kusten in het noordwesten maxima ongeveer 22 gra- Zaterdag half tot zwaar bewolkt en enke le stevige regen- of onweersbuien. Zon dag afnemend buiig en wat meer zon Middagtemperatuur ongeveer 27 gra den, tijdens buien beduidend frisser. Van tijd tot tijd zon, ook enkele regen onweersbuien. Middagtemperatuur geveer 26 graden, aan zee iets lager ZONDAG 16 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder 21.51 Maan op 23.32 Maan onder 10.57 Waterstand Hoog 07.00 19.35 06.33 19.C Laag 02.51 17.06 02.32 16.47 MAANDAG 17 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.40 Zon onder 21.50 Maan op 23.56 Maan onder 12.10 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.47 20.17 07 20 - 23 50 Laag 03.40- 16.10 03.21 - 15 51 Weerrapporten 14 juli 20 uur: Warm n a tussen 28 en 34 gra- Marokko: Westkust: droog en veel zon. Middag temperatuur vlak aan zee tussen 26 en 32 graden. Landinwaarts maxima oplo pend tot boven 40 graden. Droog, veel zon en erg warm met maxi ma vlak aan zee tussen 30 en 35 gra den, landinwaarts tot 40 graden. Zuid-Frankrijk: Aan de kusten van de Middellandse Zee overwegend zonnig en maxima rond 30 graden. Vooral in de westelijk gelegen departementen meer wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden, zondag in het westen enkele graden la ger. Mallorcaen Ibiza: Droog, veel zon en warm met een mid dagtemperatuur van ongeveer 32 gra- Italië: Veel zon, maar vooral zaterdag ook lo kaal een onweersbui, met name in de bergen in het noorden. Zeer warm met maxima tussen 29 en 34 graden Corsica en Sardinië: Droog en veel zon Middagtemperatuur rond 31 graden. Malta: 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig; voornamelijk op het vasteland 's middags en 's avonds ook stapelwolken Aberdeen regen Brussel Cyprus 16 13 34 24 0.0 27 20 31 21 01 31 18 Off" 22 17 0.0 Egeische Zee af en toe nogal wat wind Middagtemperatuur van 29 graden op de Eilanden in de Egeische Zee tot circa 33 op het vasteland. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtemperatuur vlak aan zee op veel plaatsen rond 30 graden. Duitsland: Af en toe zon, ook van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Van het westen uit geleidelijk minder warm; zondag ten tot 27 bij Berlijn. Zwitserland: Af en toe zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. In Wallis, Tessm en Eng adin droger en meer zon. Middagtempe- Bangkok t Buenos Aires r Johannesburg o 30 16 0.1 29 21 0.0- 31 19 0.0 36 26 0Q 31 22 0.0 31 25 20

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7