'Het lijkt wel München 1938' kok blijft nijdig na Franse kritiek Check in voor voordeel. Buitenland Helpen in Potocari Asielzoekers schuilen nu bij elkaar In commandobunker blijven ze met beide benen op de grond ftTERDAG 15 JULI 1995 Extra groetenprogramma voor VN'ers nd in versum De Wereldomroep verzorgt vandaag een speciaal IS jroetenprogramma voor Nederlandse militairen in Bosnië. Het e I ninisterïe van defensie heeft de omroep daar om gevraagd. De ek litzending wordt rechtstreeks uitgezonden vanaf de thuisfront- 'bl jag in Soesterberg. Mensen kunnen vanmiddag van twee tot vijf 1 de groeten doen aan de Nederlandse militairen van het 13e in- W anteriebataljon. Dit bataljon verricht op dit moment VN-taken in de omgeving van Srebei 'at n Irritatie over kazernebijeenkomst Ier p g£n_h S Voor achterblijvers heeft de Johan Willem Friso-ka- in Assen gisteren een bijeenkomst gehouden. Het ministe rievan defensie is daarmee niet blij, omdat vandaag de grote jijeenkomst op de vliegbasis Soesterberg wordt georganiseerd, n Assen kwamen „vele tienlallen mensen", aldus kapitein R. [uidema. De meeste Nederlandse blauwhelmen in Bosnië zijn afkomstig uit zijn kazerne. Een woordvoerder van het ministerie: ,Het kweekt alleen maar misverstanden als er verschillende bij eenkomsten worden georganiseerd. Daar zijn we geen voorstan- :er niet omdat het toch een gevoelige zaak is". Premier Kok spreekt tot blauwhelmen jiLVERSUMPremier Kok heeft gisteravond via de Wereldomroep le Nederlandse VN-soldaten in Srebrenica toegesproken. Hij iprak via de kortegolfzender zijn erkentelijkheid en bewonde- voor het optreden van de blauwhelmen. Hij roemde de de Nederlandse troepen tijdens de opvang van vluchte lingen, gewonden en zieken en zei vanuit de hele wereld positie- tv ve reacties te hebben ontvangen over hun optreden. Kok hoopte 21 de militairen „op een goed moment" in Nederland te zullen te- Po xigzien. Nederlandse acties komen op gang den haag in Nederland komen de hulpacties voor de vluchte- ingen uit Srebrenica op gang. De organisatie Mensen in Nood zendt vandaag vanaf Schiphol een vliegtuig met 2.000 veldbed- den en 8.000 dekens naar Split. Vandaar worden de hulpgoede- Tuzla getransporteerd. De Stichting Vluchtelingen, en groot aantal hulporganisaties samenwerkt, start met »en nationale actie voor hulp aan de vluchtelingen en roept de jevolking op een gift te storten op giro 999. Mensen in Nood aat volgende week vanaf Schiphol een transport vertrekken met voedingsmiddelen. Stoltenberg wordt speciaal VN-gezant ;eneve Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de vere- ïigde Naties heeft Thorvald Stoltenberg, een van de twee inter nationale bemiddelaars in voormalig Joegoslavië, benoemd tot zijn speciale gezant voor Bosnië. Dat is gisteren in Genève he iend gemaakt. De Bosniërs lieten in een verklaring echter wetên Stoltenberg te willen werken. Ze achten hem, net als de mstreden hoge VN-gezant Akashi, verantwoordelijk voor de val ran Srebrenica. Akashi blijft in functie, maar moet de portefeuil- Bosnië aan Stoltenberg overlaten. De Bosnische president :etbegovic had Akashi's ontslag geëist na de val van Srebrenica. Josnië laat mariniers niet toe 'en haag De compagnie Nederlandse mariniers en ondersteu- tend personeel (170 man) die in Bosnië deel moet gaan uitma- de snelle interventiemacht, mag het oorlogsgebied 'oorlopig niet in. De autoriteiten van de federatie van Bosniërs :n Kroaten hebben dit om onduidelijke redenen geweigerd. De nariniers zitten nog steeds in hun hotel in de Kroatische haven stad Split. Pronk organiseert luchtbrug den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking, die idaag naar Bosnië vertrekt om er poolshoogte te nemen, heeft i zijn collega-ministers de vrije hand gekregen om een directe luchtbrug vanuit Bosnië naar Nederland op touw te zetten. Via die verbinding zouden zieken en gewonden uit Srebrenica moe ten worden getransporteerd om in Nederland medische hulp te krijgen. Premier Kok heeft dit gisteren laten weten na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Jonderdagavond ontstond een netterende ruzie tussen Den en Parijs. Gistermiddag minister Van Mierlo buitenlandse zaken) weten dat conflict was gesust. Maar [isteravond liet premier Kok ilijken dat hij nog steeds nijdig sr de suggestie van de ;ranse minister van buitenland- e zaken, De Charette, dat de lederlandse blauwhelmen zich involdoende hebben verzet te- de Serviërs en 'medeplich- ig' zijn aan etnische De Charettes opmerkingen :ouden zijn gericht tegen het jeringe verzet van Unprofor in algemeen, zo liet de Franse ambassadeur weten „Maar aan- ;ezien de Unprofor-soldaten in irebrenica allemaal Nederlan- lers zijn, is er nogal wat her- iengymnastiek nodig om dat verschil te ontdekken", aldus cynische Kok gisteren op tijn persconferentie na afloop de wekelijkse verdagdering In de tax-free parfumerieshops op Schiphol zijn alle geuren gegarandeerd nog steeds het voordeligst. Kom dus langs als u gaat vliegen voor ons brede assortiment en advies, 'toon van deze advertentie en instapkaart een leuke attentie (één per klant). Amsterdam Airport Shopping Centre Franse president liaalt hard uit naar bondgenoten Met het pleidooi om krachtdadig op te treden om de moslim-enclaves in Bosnië te beschermen, staat Frankrijk helemaal al leen. De Franse president, Chirac, stelde dat gisteren met enige bitterheid vast. Hij vergeleek de houding van de westerse bondgeno ten zelfs met de verzoe ningspolitiek tegenover Hitler in de jaren dertig. PARIJS-SARAJEVO AFP-Rtr-ANP De Franse president zei dat de reactie van de internationale gemeenschap op de verovering van de moslim-enclave Srebre nica „engiszins lijkt op de ge sprekken die Chamberlain en Daladier voerden". Chiracs op merking sloeg op de conferentie van München van 1938. De pre miers van Groot-Britannië en Frankrijk accepteerden toen dat Tsjechoslowakije werd opge deeld in een rompstaat en Su- dentenland. De nazi's kregen Sudetenland. Daladier en Chamberlain hoopten zo oorlog in Europa te voorkomen. „Er is niets aan de hand. De oorlog is vermeden", zei Daladier des tijds toen hij vanuit'München in Frankrijk terugkeerde. Chirac verklaarde dat hij in Nadat hij op de Franse nationale feestdag de militaire parade had afgenomen, spoedde Chirac zich per auto naar volgende verplichtingen. Daartoe behoorde de persconferentie waarop hij de westerse bondgenoten eer veeg uit de pan gaf. foto reute eerste instantie had voorgesteld Srebrenica te heroveren. Nu meent hij dat het minste wat kan worden gedaan is: het ver sterken van de andere moslim enclaves in Oost-Bosnië en het breken van het beleg van Sara jevo. „Als we echt niets willen doen, zie ik niet i troepen van de Verenigde Na ties betrokken moeten zijn bij deze barbarij en de praktijk van etnische zuiveringen. Hun aan wezigheid zou dan nader moe ten worden bezien." Het Franse staatshoofd verweet de VN „erfelijke impotentie". Uit een toelichting van de Fran se minister van defensie, Mil- lon, blijkt dat vanaf morgen middag rekening moet worden gehouden met een Franse po ging Sarajevo met geweld te ontzetten. Terugtrekking van de "WK van de ministerraad. Kok noemde de Franse uitleg „niet erg overtuigend". Toch wilde hij de Fransen „de ruimte geven om van mening te veran deren". Mocht er evenwel een kwade geur blijven hangen door de opmerkingen van minister De Charette, dan zal Kok zich daar vierkant tegen blijven ver zetten, zo liet hij weten. De premier toonde zich daar mee heel wat minder soepel dan de ministers Van Mierlo en Voorhoeve eerder op de dag. Kok benadrukte wel dat Ne derland bereid blijft samen met de Fransen na te denken over hoe het nu verder moet in Bos nië. Zo'n botsing als die tussen Parijs en Den Haag moet kun nen in volwassen verhoudin gen, aldus Kok. De Nederlandse regering heeft ook-een yrij forse reactie teruggegeven. „Het is af wachten hoe dat wordt geïncas seerd." De algehele relatie met Frankrijk die toch al onder spanning staat hoeft volgens Kok niet te lijden onder dit inci dent. potocari Een Nederlands en een Keniaans lid van de VN-eenheden in Bosnië schieten e DEN BOSCH De Bosniërs in het asielzoekers centrum in de Willen I-kazerne in Den Bosch zoeken dezer da gen vooral steun bij elkaar. Er wordt na de dramatische ge beurtenissen in Srebrenica geen extra beroep gedaan op de aan wezige professionele hulpverle- jiers. Dat zegt plaatsvervangend eirecteur J.Hoppzak-Blaauw. olgens haar is de situatie in de andere asielzoekerscentra in Nederland precies hetzelfde. In Den Bosch verblijven een kleine 400 mensen, onder wie 50 Bosniërs. De moslims beho ren daarmee tot de grotere groepen in het centrum. De lei ding ging er begin deze week nog min of meer vanzelfspre kend van uit dat de vraag om geestelijke bijstand flink zou toenemen door het drama Sre brenica. „Toen we die allereerste beel den op de televisie zagen, heb ben we in het management team afgesproken waakzaam te zijn. Zonodig zouden we on middellijk zorgen voor extra be geleiding. Tot onze verbazing zijn er echter nauwelijks verzoe ken om hulpverlening binnen gekomen." Hoppzak-Blaauw heeft in ge sprekken met uit Srebrenica af komstige vluchtelingen vastge steld dat die zich op hun beurt een beetje verbazen over het feit, dat de Nederlanders met verbazing en ongeloof hebben gereageerd op de gebeurtenis sen in hun geboortestreek. „De actie van de Servische Bosniërs is voor hen niet als een verras sing gekomen. Het was aange kondigd, zeggen ze. Ze hielden er al veel langer rekening mee." Daarnaast klinkt steeds vaker en steeds nadrukkelijker een verwijt door in de richting van de westerse wereld en de Vere nigde Naties, dat het zover heeft kunnen komen. „De mensen voelen zich ontzettend alleen De meeste Bosnische vluchte lingen verblijven al geruime tijd in Den Bosch, sommigen zelfs al dertien maanden. Hel is een vrij hechte groep, is de ervaring van Hoppzak-Blaauw. Ze denkt dat die onderlinge band de we derzijdse steun sterk in de hand werkt. „Die zelfhulp, dat schui len bij elkaar, is -misschien wel veel beter dan de professionele bijstand die wij kunnen bie den", zegt ze. De medische begeleiders van het centrum hebben de directie gewaarschuwd dat de kans groot is, dat de gebeurtenissen later alsnog zullen leiden tot emotionele uitbarstingen, slaapproblemen en concentra tiestoornissen. „De mensen hier hebben allemaal verschrikkelij ke dingen meegemaakt. Die te levisiebeelden roepen onver mijdelijk een herbeleving op. We blijven daar de komende weken dan ook ontzettend alert op." Franse troepen van de Balkan blijft daarna heel goed mogelijk als de bondgenoten blijven wei felen. Chirac kondigde aan dat hij -zijn militairen in ieder geval zal terughalen als de Ameri kaanse Senaat volgende week voor opheffing van het wape nembargo voor Bosnië stemt en Bosnië het toneel van een 'volledige oorlog' zou worden. Ongeveer de helft van de VN- troepen in Bosnië is Frans. Ver der staan een kleine 1.500 man Franse troepen van de snelle in terventiemacht klaar om in te grijpen. Steeds meer valt in Frankrijk de uitlating van de vroegere presi dent en 'vader des vaderlands', generaal De Gaulle. Die noem de de VN in het begin van de ja ren '60 le machin het ding of het gedrocht. Franse VN-eenheden hebben gisteravond Servische stellingen met granaten bestookt na de beschieting van een VN-kon- vooi naar Sarajevo op de berg Igman. Een woordvoerder van Unprofor heeft dat meegedeeld. Bij de Servische aanval op het konvooi raakten twee Belgische blauwhelmen licht gewond. Het konvooi van acht vrachtauto's dat meel naar Sarajevo trans porteerde, werd aan het eind van de middag vanaf drie plaat sen onder vuur genomen. Nu 64 leden van Dutchbat in gijzeling Het aantal Nederlandse VN- militaircn in handen van de Bosnische Serviërs is gestegen van 55 tot 64. Dat is gisteren vernomen uit bronnen bij de VN-vredesmacht. Vermoedelijk hebben de Bosnische Serviërs namelijk ook de negen Nederlanders van de observatiepost Alpha in gijzeling genomen. Dat bete kent dat Dutchbat ook zijn laatste observatiepost in de en clave Srebrenica heeft moeten opgegeven. De nieuwe gijzelaars zijn on dergebracht in Milici, waar zich al 17 Nederlandse blauw helmen bevonden. De Bosni sche Serviërs houden de overi ge 38 Nederlanders vast in Bratunac. De observatiepost Alpha ligt in het westen van de enclave, waar nog sporadisch wordt ge vochten. Minimaal 700 mannen vast in stadion van Bratunac GENEVE Rtr-AFP-ANP De Bosnische Serviërs hebben zeker 700 en mogelijk zelfs 3.000 mannen uit Srebrenica verzameld in het voetbalstadion van Bratunac, even ten noorden van Srebrenica. Dat meldt de VN-organisatie voor vluchtelin gen Unhcr. Ze baseert zich daarbij op getuigenissen van Bosnische Serviërs die meere den op VN-konvooien. Woordvoerder Ron Redmond onderstreepte gisteren dat staf medewerkers van de Unhcr zelf geen kijkje hebben kunnen ne men. Begeleiders van een Unh- cr-konvooi dat donderdag het dorpje Potocari bereikte, zagen 25 autobussen vol moslim mannen. De zwaar bewaakte voertuigen wachtten op vertrek, „zonder twijfel naar Bratunac", aldus Redmond. De Unhcr-woordvoerder in de Bosnische hoofdstad Saraje vo, Janowski, zei dat zijn orga nisatie zich ook grote zorgen maakt over het lot van enkele duizenden moslim-vluchtelin gen van wie niet bekend is waar zij zich bevinden. 'Twee jaar geleden wisten we al dat Srebrenica zou vallen DEN HAAG PAUL KOOPMAN De humor ligt in Nederland niet alleen op straat, hij dringt zelfs door tot in de spelonken van het ministerie van de fensie. Voorbij vijf menierode, dikke stalen deuren hangt in het zenuwcen- 'trum van de atoomvrije commando bunker een spotprent van Jos Collignon aan de muur. 'Wie is wie in Bosnië?', staat erboven. De politieke tekening toont een kluwen besnorde heren, blauwhelmen en officials die elkaar met uiteenlopende wapens te lijf gaan. De militairen die in de bunker de cri sis rond Srebrenica volgen, kijken af en toe naar het prentje om weer met de beide voeten op de grond te komen. „Dat Srebrenica bij een aanval zou val len, wisten we twee jaar geleden al", zegt commodore Cees Hilderink, sous chef Operatiën van het ministerie van defensie. Waarmee hij maar de berich ten wil relativeren dat Dutchbat in Sre brenica totaal werd overrompeld. Het ministerie van defensie liet giste ren bij hoge uitzondering een groepje journalisten en cameramensen toe in de bunker waar het de afgelopen week allemaal gebeurde. Hier kwam het kabi net in spoedzitting bijeen. Hier sliep minister Voorhoeve op een eenvoudige brits toen Dutchbat in Srebrenica onder de voet werd gelopen. En hiervandaan werd contact gelegd met VN, NAVO en Dutchbat om een nauwkeurig overzicht van de situatie te krijgen. Aan de muur: stafkaarten, projectieschermen, klokken die zijn afgesteld op de zones New York, Nederland, Zulu en Haïti. De air conditioning en luchtzuiveringsinstalla ties zoemen. Als bovengronds een atoombon) ontploft, zit je hier veilig. De ironie wil dat de atoombunker, die tijdens de Koude Oorlog door de toenmalige minister van defensie Van Mierlo werd besteld, hopeloos verou derd is nu Van Mierlo wederom de Kroon dient, nu als minister van bui tenlandse zaken. „Volgend jaar verhui zen we naar bovengronds. Atoomdrei ging is er niet meer en het werken in deze bunker mag niet meer van de ar beidsinspectie", vertelt Hilderink. Hij verklaart: „Volgens de Arbowet moet je vanaf je werkplek een raam hebben om naar buiten te kijken en dat is lastig, ze ven meter onder de grond". Jeltsin gaat niet naar Noorwegen MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische president, Jeltsin, heeft zijn voor volgende week geplande bezoek aan Noorwe gen afgezegd. De 64-jarige Rus sische leider werd dinsdag met hartklachten opgenomen in een Moskous ziekenhuis. Hij heeft alle afspraken tot en met 23 juli geannuleerd. Deze mededeling geeft nieuw voedsel aan geruchten dat Jelt sin er niet goed aan toe is. Zijn gezondheidstoestand is volgens zijn vrouw Naina, die hem gis teren bezocht, echter niet ver slechterd. „Toen ik binnen kwam zat hij aan een bureau te werken. Ik kan de Russen gerust stellen: de gezondheid van Boris Nikolajevits is prima", aldus \i Jeltsin. Filipijns ongelijk in moordzaak Het bittere conflict tussen de Fi- lipijnen en Singapore over de moord op het dienstmeisje De lia Maga nadert zijn einde. Het in Singapore werkende Filipijn- se dienstmeisje Flor Contem- placion was in 1991 ter dood veroordeeld wegens de moord op Maga, eveneens een Filipijn- se. In maart van dit jaar is zij opgehangen, wat tot een diplo matieke crisis tussen Singapore en de Filipijnen leidde. Miljoenen Filipijnen weiger den te geloven dat Contempla- cion haar collega had gewurgd. Ze hielden vol dat de moord door een man was gepleegd, en dat de Singaporanen Contem- placion de misdaad in de schoenen hadden geschoven. Filipijnse deskundigen zeiden dat de vermoorde vrouw zwaar hoofdletsel had. Een vrouw, meenden ze, kon dat onmoge lijk hebben toegebracht. Nu heeft een team van Ame rikaanse pathologen nogmaals sectie verricht op het lichaam van Delia Maga. Het eerder ge constateerde 'hoofdletsel' is vol gens hen een natuurlijk gevolg van het vergaan van het lijk. Maga is wel degelijk door wur ging om het leven gekomen, zo concluderen de Amerikaanse experts. Dertig mensen in Istanbul gegijzeld Leden van een linkse groepe ring hebben gisteren drie uur lang 16 buitenlandse toeristen gegijzeld in de toeristische trek pleister de Galata Toren in Is tanbul. Volgens het persbureau Anatolia werden ook 15 perso neelsleden van de 14de-eeuwse toren vastgehouden. De verantwoordelijkheid voor de actie is opgeëist door het Re volutionaire Volksbevrijdings front, dat zich eerder Dev-Sol (Revolutionair Links) noemde. De gijzelnemers gaven zich na drie uur vrijwillig over aan de politie. Ze hadden de gijzelaars geen haar gekrenkt. Volgens Anatolia wilden de activisten de aandacht vestigen op het groeiende aantal Turken dat door de politie wordt opge pakt en van wie nooit meer iets wordt vernomen. In de meeste gevallen gaat het om mensen die worden verdacht van ban den met verboden extreem linkse of Koerdische groeperin gen. Veertig mensen in Nigeria gevonnist Een militaire rechtbank in Nige ria heeft gisteren veertig men sen veroordeeld wegens hun aandeel in een mislukte staats greep. Die moest in maart dit jaar het bewind van de militaire leider Sani Abacha omverwer pen. Onder de veroordeelden zijn zowel militairen als bur gers, aldus brigadier-generaal Fred Chijuka. Hij zei niet welke om welke straffen het gaat. Ex-president Olusegun Obas- anjo kreeg naar verluidt 25 jaar cel. Het geheime proces is zwaar bekritiseerd door buiten landse regeringen en mensen rechtengroepen. Acht verdach ten zijn vrijgelaten. Premier Italië scoort opnieuw De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft gisteren op nieuw haar vertrouwen uitge sproken in het kabinet-Dini. Dat gebeurde bij de stemming over het tweede deel van de pensioenwet. Van de afgevaar digden stemden 265 voor en 119 tegen bij 120 onthoudingen. Donderdag al had de Kamer in meerderheid al het eerste deel van die wet gesteund.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5