Credit Lyonnais naar Generale 'Moermantherapie is slechts een aanvulling' Binnenland 'Verlicht eigenbelang' verdwijnt uit herijking Briefwisseling over patiënten op straat U H Skütsjesilen begint met spektakel Voormalig CPN-lid wil méér zien van de BVD Logeerhuis geeft familie Vakantiegangers wacht bijna overal een file demente bejaarde lucht ZATERDAG 15 JULI 1995 krijk PTT'er bekent verduistering roermond Een medewerker van de PTT uit de Limburgse ge meente Roerdalen heeft bekend aangetekende en verzekerde poststukken ter waarde van enkele tienduizenden guldens te hebben ontvreemd. De PTT had na een intern onderzoek aan gifte van vermissing bij de politie gedaan. Het geld dat de verzil vering van de poststukken de man opleverde, gebruikte hij voor de aanschaf van enkele auto's en een vakantie. Akkoord over pakket van GAK den haag Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een con venant met de bedrijfsverengingen over zelfstandige uitvoe ringsorganen die de werknemersverzekeringen uitvoeren. Daar mee moet de band tussen de bedrijfsverenigingen, waarin werk geversorganisaties en vakbonden de dienst uitmaakten, en de uitvoeringsorganen, zoals het GAK, worden doorgesneden. Ook wordt daarin geregeld wat de uitvoerders aan extra werkzaam heden mogen doen en onder welke voorwaarden. Daarover was hooglopende ruzie. Wat het convenant inhoudt, is niet bekend. Gestolen zwerfkei terecht sint Joost» De duizend kilo zware zwerfkei die afgelopen week op de Bokkeriejers-wandelroute in Sint Joost in Midden-Lim burg werd ontvreemd, is terecht. Gisteren vond de politie de steen een paar honderd meter van de lokatie waar Recreatie- werk Zuidoost Nederland hem had neergelegd. Recreatiewerk deed woensdag bij de politie van Echt aangifte van de diefstal. De politie vermoedt dat de daders zijn geschrokken van de pu bliciteit rond het verdwijnen van de steen en hem daarom heb ben terugbezorgd. Rechts-extreme FAP niet vervolgd arnhem» Justitie zal de in mei opgerichte extreem-rechtse Fun damentalistische Arbeiders Partij (FAP) niet strafrechtelijk ver volgen. Justitie besloot naar aanleiding van berichten in de me dia over de FAP en haar oprichters een vooronderzoek in te stel len naar mogelijk strafbare uitlatingen in het partijprogramma. Oprichter Kusters zei al dat een jurist alle mogelijke overtredin gen uit het programma had gehaald. Persofficier Buist bevestig de gisteren dat de uitlatingen weliswaar op het randje van het toelaatbare zijn, maar niet strafbaar kunnen worden gesteld. Justitie blijft de bewegingen in de extreem-rechtse hoek wel nauwlettend volgen. FNV-bond: Dit is voor ons een kadootje Sorgdrager wil D66 niet leiden den h De Belgische Generale Bank (GB) neemt Credit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) over. Met de verkoop van de Nederlandse CL-dochter zou tussen de 1,1 en 1,3 miljard gulden gemoeid zijn. CLBN-secretaris Dinkgreve zei gis teren bij de bekendmaking dat hij ervan uitgaat dat alle 2650 arbeidsplaatsen behouden blijven. bank-verzekeraar Fortis, waar toe onder meer de VSB-banken en verzekeraar Amev behoren. akbondskringen zou De andere overnamekandidaat was de Nederlands-Belgische Volgen: Fortis enkele honderden miljoe nen minder hebben geboden, maar Dinkgreve ontkent dat. Welke argumenten voor het in zeer grote problemen verkeren de Franse moederbedrijf bij de uiteindelijke keuze de doorslag hebben gegeven, is bij Dinkgre ve niet bekend. Bestuurder Westerhof van de Dienstenbond FNV is tevreden met de uitkomst. ,,Het was gis teren quatorze juillet, de veer tiende juli. Dat is een feestdag in Frankrijk. Nou, voor ons is het ook een beetje feest, wij hebben een kadootje gekre gen." Westerhof zegt blij te zijn omdat in zijn ogen CLBN met de Generale Bank als moeder beter uit is dan met Fortis. „Met een groeiend bedrijf als de VSB zouden er dubbele bezettingen dreigen, en dus gevaar voor de werkgelegenheid." De Unie BLHP reageert 'neu traal tot positief. De grootste bond in liet bankwezen houdt in tegenstelling tot de FNV- bond wel rekening met een da ling van de werkgelegenheid. Volgens een woordvoerder zul len op grond van de begin dit jaar afgesloten bank-CAO ech ter geen gedwongen ontslagen vallen. D66-minister Sorgdrager van justitie heeft er 'absoluut geen behoefte aan' Van Mierlo in 1998 op te volgen als partijlei der. Zij zei gisteren in een 3,5 uur durend radio-interview zich geen raspolitica te voelen. Sorg drager zei 'erg veel moeite te hebben met het niet altijd recht-door-zee-zijn' van politi ci. „Zo wil ik nooit worden." Sorgdrager haalde opnieuw uit naar de pers. Van de grote stroom publikaties over de mis daadbestrijding klopt volgens haar niet veel. Journalisten laten zich te vaak gebruiken, vindt ze. Kabinet herschrijft nota na kritiek Het kabinet heeft de herijkings nota van minister Van Mierlo van buitenlandse zaken grondig herschreven, hoewel vorige week een 'akkoord op hoofdlij- rten' was bereikt. Geschrokken van de overwegend negatieve perscommentaren heeft de mi nisterraad het begrip 'verlicht eigenbelang' geschrapt uit de nota over het toekomstige bui tenlandse beleid. Hoewel de herijkingsnota pas begin september naar de Twee de Kamer wordt gestuurd, maakte premier Kok duidelijk dat de afgelopen dagen een paar bakens zijn verzet. Uit de eerste concept-nota steeg teveel de geur van economisch-mate- rieel gewin op, zo vond de mi nisterraad. Vooral het begrip verlicht eigenbelang - een stok paardje van WD-leider Bolke- stein - kan aanleiding geven tot misverstanden, aldus de pre mier. Nederland stelt over het algemeen niet de eis bij ontwik kelingshulp dat het ontvangen de land de goederen of diensten die het ervoor wil aanschaffen, koopt in Nederland. Veel ande re landen stellen die eis wel en Bolkestein vindt dat de Neder landse regering niet dan de paus moet zijn. Kok: „Het verlicht eigenbe lang kan de indruk geven dat bij het buitenlands beleid vooral de economisch baat voorop staat. Maar het gaat ook om de vraag hoe in de internationale ver houdingen een stabiliteitsbeleid vorm krijgt. Ook het milieu is op het snijvlak politiek belangrijk". Correspondentie VGZ niet vernietigd eindhoven gpd Gegevens van een groot aantal Limburgse patiënten zijn open en bloot op straat gevonden in de buurt van het kantoor van zorgverzekeraar VGZ in Eindho ven. Het gaat om recente en privacygevoelige corresponden tie tussen de verzekeraar en zie kenhuizen, zorginstellingen en patiënten. Het Limburgs Dag blad vond de gegevens gister avond na een anonieme tip in vuilniszakken en in de struiken rond een vuilcontainer. De correspondentie is gericht aan de VGZ-regiokantoren in Maastricht, Venlo en het Bergen op Zoom. Na een reorganisatie heeft de zorgverzekeraar een groot aantal administratieve werkzaamheden geconcen treerd in Eindhoven en Tilburg. Dat is de reden dat de stukken Twee jaar HAVO of VWO in één jaar Instituut Drs R.R. Vrijbergen De laatste twee jaren HAVO of VWO in één jaar Intensieve persoonlijke studie begeleiding Klassen van maximaal 9 leerlingen Eigen schoolexamens Dagopleiding SVM-diploma- Makelaardij O.G. Voor de vijftigste keer treden de skütsjes tegen elkaar in het strijdperk. De eerste ronde ken de gistermiddag op het IJssel- meer bij Stavoren een spectacu lair verloop. Twee skütsjes, de Drie Gebroeders van de Grous- ter Freddy van der Heide en de Ora et Labora van de Sneker Willem Timmer kapseisden door de harde wind. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De wedstrijd werd kort daarna afgeblazen. De gekap seisde skütsjes werden door een sleepboot vlot overeind getrok ken. FOTO'S ANP VINCENT BOON 90-jarige mag deel eigen dossier bekijken Neutronenbom worden ge meld. Dan worden bij voor beeld de namen genoemd van de 23 personen die aanwezig waren. Frappant is ook dat de vragen zijn opgeschreven die Maas stelde", zegt Vleugels. De geselecteerde stukken, die lopen van 1947 tot 1984, zaten in een verzegelde envelop en werden na inzage door een bi bliotheekmedewerker terugge stopt. Naast Vleugels mocht Maas ook haar dochter en een bekende mee naar binnen ne men. Ze werden twee uur lang alleen gelaten en konden in een 'gemoedelijke sfeer' aanteke ningen maken. Twee documenten uil het dossier gaf de BVD niet ter inza ge omdat dit de veiligheid van de staat in gevaar zou brengen. Deze stukken houden verband met een baan als onderwijzeres die haar in 1958 in Dordrecht werd onthouden, waarschijnlijk na tussenkomst van de BVD. Ook informatie waarmee de ge heime dienst de moeder van lo Maas aan het begin van de ja ren veertig overstuur maakte, is niet vrijgegeven. Deze inlichtin gen hadden betrekking op haar rol in de burgeroorlog in .Spanje eind jaren dertig, waar zij als verpleegster actief was. De komende tijd krijgen elke week tien leden van de vereni ging de mogelijkheid hun BVD- dossier te lezen. Dit is mogelijk geworden na een uitspraak van de Raad van State in 1994, toen de bestuursrechter de opstelling van de BVD in strijd achtte met het Europese mensenrechten verdrag. Volgens Vleugels is het door de jaren heen slechts in extreme gevallen personen ge- lukt hun BVD-dossier in te zien. De 90-jarige Jo Maas-Bovenkerk die gisteren als eerste lid van de Vereniging Voorkom Vemieting inzage kreeg in het dossier van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) over haar, is niet tevreden. Ze heeft niet alles mo gen inzien en gaat daarom be zwaar aantekenen bij de minis ter van binnenlandse zaken. Le vert dit niets op, dan stapt ze naar de rechter. Maas is de eer ste en de oudste van 250 perso nen die de komende tijd na ja renlang procederen hun BVD- dossier mag inzien. De 48 pagina's die het vroe gere lid van de Communistische Partij Nederland in de biblio theek van het ministerie van binnenlandse zaken mocht in kijken, gaven geen volledige openheid. „Ruim eenderde van de stukken bleek een uittreksel van een oorspronkelijk docu ment. Op die manier kunnen wij de bronnen en herkomst van belangrijke gegevens niet afleiden", zegt voorzitter Vleu gels van de Vereniging Voorkom Vernietiging, die sinds 1991 ijvert voor inzage in de dossiers. Verder zijn volgens Vleugels delen van de teksten uitgevlakt. Omdat het om gekopieerde stukken gaat, is niet te zien waar precies informatie wegge haald is. „Soms is een naam weggevallen. Dan staat er bij voorbeeld dat Jo Maas naar een CPN-bijeenkomst ging, maar zijn de namen van de mensen die haar vergezellen, wegge haald". Vleugels en Maas zijn ver baasd over de gedetailleerdheid van de informatie. „Zelfs de kleinste vergaderingen van de CPN of de actiegroep Stop de Den Bosch start maandag uniek experiment in Eindhoven terecht zijn geko- Directiewoordvoerder Mol van VGZ zegt in een eerste reac tie te betreuren dat dergelijke informatie op straat wordt aan getroffen. „Dat is natuurlijk een heel kwalijke zaak. Deze stuk ken hadden vernietigd moeten worden. Daarover gelden ook afspraken binnen onze organi satie." Mol zal onderzoeken waar het fout is gegaan. Uit de gegevens valt onder meer af te leiden welke behan delingen patiënten hebben on dergaan, hoe lang ze in het zie kenhuis hebben gelegen en of ze wel of niet in aanmerking ko men voor vergoeding. Ook be vinden zich onder de gevonden stukken delen van medische dossiers, rekeningen en admini stratie van ziekenhuizen. Het wordt weer druk dit week einde op de Nederlandse we gen, denkt de verkeerscentrale in Driebergen, nu de bouwvak en de schoolvakanties in mid den-Nederland zijn begonnen. Ook in de rest van Europa, vooral op de wegen naar het zuiden, worden files verwacht. In Nederland zullen de rijen lang worden op de A6 (Emmel- oord-Joure), de N9 (Alkmaar- Den Helder), -de N57 (Rotter dam-Middelburg) en de N59 (Hellegatsplein-Zierikzee). Bo vendien zijn er enkele evene- r veel publiek wordt verwacht, zoals het North Sea Jazz Festival in Den Haag, de Visserijdagen in Bruinisse en het Tropicana-festival in Zand- Volgens de ANWB en de meldkamer wordt het dit week einde voor mensen die naar Frankrijk of Spanje reizen moei lijk de route af te leggen zonder oponthoud. De drukte begint al in België waar de wegen naar de kust en de Ardennen verstopt kunnen raken. In Frankrijk wor den opstoppingen verwacht op de wegen tussen Parijs en Nice en Parijs en Bordeaux en op de wegen rond de grote steden. De Franse politie adviseert zelfs de weg tussen Parijs en Nice maar helemaal te mijden. In Duitsland komt een grote stroom reizigers op gang naar het zuiden en oosten. Als gevolg daarvan verwacht de politie grote drukte op de A3 (Frank- furt-Neurenberg), de A5 (Karls- ruhe-Basel), de A6 (Mannheim- Heilbronn) en de A8 (München- Salzburg). Ook op de wegen naar Berlijn, Denemarken en de Oostzeekust zal het druk zijn. Bij de grensovergangen met Tsjechië en Oostenrijk zullen de wachttijden oplopen. In Oostenrijk worden opstop pingen verwacht op de AIO (Salzburg-Villach), de A12 (Kuf- stein-Landeck), de A13 (Brennerautobahn), de Al (Salz- burg-Wenen) en de B314 (Fern- pasroute). Verkeer naar Honga rije moet rekening houden met lange wachttijden aan de gren- In Zwitserland kan het in het weekeinde erg druk worden op de N2 (Basel-Chiasso) en bij de Gotthardttunnel. Verder kun nen er files ontstaan op de we gen rond Zürich, Bern en Lausanne. Het logeerhuis voor demente bejaarden in Den Bosch ont vangt maandag de eerste vier gasten. Het opvangadres is be doeld om particuliere verzor gers van dementerende oude ren uit de regio voor korte tijd te ontlasten van die zorg. Het Bos sche initiatief is uniek in Neder land, aldus projectleidster Maas. Het idee is enkele jaren gele den geboren. De stichting Sa menwerkingsverband Integratie Ouderenzorg SSIO werkte het In september gaat academie voor opleiding alternatieve artsen open oen haag carine neefjes „Als een patiënt met een kleine tumor in z'n darm bij me komt, zal ik nooit zeggen: 'Ga maar naar een Moermanarts en dan komt het wel goed'. De Moer mantherapie is slechts een aanvulling op de behande ling van reguliere artsen". Dat zegt Simon de Graaf, gepensioneerd oncoloog (kankerspecialist) en radio-therapeut. De Graaf is lid van een commissie die ervoor heeft gezorgd dat in september de eerste 'Moerman-academie' van start gaat. De opleiding duurt twee jaar en is met name be stemd voor artsen. De Moermantherapie, ontwikkeld door de inmid dels overleden arts Cornelis Moerman, gaat er vanuit dat kanker een stoornis in de stofwisseling is. Een streng dieet, dat wordt aangevuld met essentiële stof fen als vitaminen, mineralen en ijzer, kan sommige patiënten genezen of hen in ieder geval een betere li chamelijke conditie bezorgen. Vanaf september kunnen artsen officieel les krijgen in de 'leer van dokter Moerman'. Ze leren een dieet samenstellen, moeten patiënten analyseren om te be kijken welke stoffen ze nodig hebben en er wordt veel aandacht besteed aan de persoonlijke begeleiding van patiënten. De Moermanartsen-in-spe krijgen ook les in reguliere kankertherapieën. Leerlingen die slagen voor de mondelinge en schriftelijke examens krijgen na twee jaar het 'certificaat Moermanarts'. De academie is vooral bedoeld om de goeden van de kwaden te scheiden. Er zijn nu zo n vijftig mensen die zich Moermanarts noemen, maar ze zijn niet alle maal bekwaam. In principe kan iedereen een bordje 'Moermanarts' op de deur spijkeren. De Moerman vereniging gaat straks de geslaagde kandidaten regi streren. Op die manier kunnen patiënten de deskun digheid van de arts contröleren. De Graaf noemt de oprichting van de 'Moerman academie' een 'doorbraak'; de eigenzinnige Vlaar- dingse dokter is immers jarenlang verketterd door re guliere artsen. Moerman werd niet serieus genomen omdat zijn theorie nooit wetenschappelijk is bewe zen. De Graaf: „Ik heb daar lak aan. In de gewone ge neeskunst wordt het effect van een behandeling of medicijn ook lang niet altijd wetenschappelijk onder bouwd. Neem de aspirine: die kwam begin deze eeuw op de markt. Pas in de jaren zestig kwamen we erach ter dat een patiënt die voor het eerst een aspirine slikt, een maagbloeding kan krijgen. Dat was een complete verrassing, maar niemand deed er moeilijk over". De Graaf is nog steeds een van de weinige reguliere artsen die in de Moermantherapie gelooft. Volgens hem staat tachtig procent van zijn collega's cynisch tegenover deze behandeling. Ook hijzelf had aanvan kelijk bedenkingen. „Ik heb patiënten gehad die niets van de reguliere geneeskunst wilden weten en per se uitsluitend een Moermantherapie wilden volgen. Later kwamen ze in een zeer slechte conditie bij mij terug. Ik ben toen hoogstpersoonlijk naar Moerman gestapt. Stelde hem voor om een onderzoek te doen naar zijn behande ling. Maar Moerman weigerde, het was een eigenzin nige man. Hij zei: het kankerprobleem is opgelost, we hoeven geen onderzoek meer te doen." De Graaf was het daar niet mee eens. Jaren later deed hij op verzoek van Van der Reijden, de toenmali ge staatssecretaris voor volksgezondheid, een onder zoek bij kankerpatiënten die de Moermantherapie hadden gevolgd. Van de tweehonderd patiënten wa ren er 35 genezen. Het rapport viel in goede aarde, juist omdat de on derzoekers zich terughoudend opstelden. Ze conclu deerden dat de Moermantherapie doorgaans niet ge paard gaat met spectaculaire successen en dat de me thode niet geschikt is voor patiënten bij wie de tumo ren zich zeer snel ontwikkelen. Bovendien werden Moermanartsen gewaarschuwd dat het niet verstan dig was om patiënten een reguliere therapie te ontra den. Volgens De Graaf is de Moerman-therapie onder andere geschikt voor patiënten die min of meer zijn opgegeven. „Ik heb wel eens een vitaminepreparaat aan een patiënt gegeven die er zeer slecht aan toe was. Binnen een week had hij een veel betere condi tie. Veel reguliere artsen weten dat zoiets werkt, maar maken er geen gebruik van. Hopelijk kan de academie ertoe bijdragen dat reguliere en alternatieve artsen bereid zijn om van elkaar te leren". verder uit. Bij die stichting zijn negentien zorg- en dienstverle nende instellingen uit Den Bosch en omgeving aangeslo- De regio telt ongeveer 1700 demente bejaarden, van wie er 1100 thuis wonen. Van deze groep maken er ruim 300 in meer of mindere mate gebruik van de diensten van het kruis werk en andere instellingen. De overige 800 zijn voor hun ver zorging volledig aangewezen op een familielid. Het logeerhuis wil met name deze mensen even de ruimte te geven om er korte tijd tussenuit te gaan. ai dus Maas. Het opvangadres zit op het terrein van verzorgingshuis Erasmus. Personeel van de bij de SSIO aangesloten instellin gen verzorgen de begeleiding. De organisatie betaalt geduren de de eerste drie proefjaren ook de kosten, ruim 2.3 miljoen gul den. Daarnaast dragen de ge meente en de provincie Noord- Brabant financieel bij. De logés hoeven alleen te betalen voor het eten. In het logeerhuis is overdag plaats voor tien mensen en 's nachts voor vijf. Een gast is voor enkele uren welkom, maar ook voor een langere periode, tot maximaal drie weken. Er zijn vooralsnog geen beperkingen voor het aantal keren dat er mag worden gelogeerd. Als blijkt dat het huis inderdaad in een behoefte voorziet, zet SSIO het project voort. Overigens houdt projectleid ster Maas er rekening mee dat ook elders in het land belang stelling bestaat voor het Bos sche initiatief. „Mensen die niet uit deze regio komen, moeten we helaas teleurstellen. Het is niet de bedoeling dat hier oude ren uit het hele land terecht kunnen. Een oplossing zou kun nen zijn ook elders logeeradres sen in te richten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3