iSB i LM M ii tJiÜJB l 1 De strijd van de Soroptimisten 4 I iiVlSr 1 fWÊ Br - 4M11 Hm WLZwm^ tmÈBamc ...mmM,. wÊÊLS^MaSr ïW&w** l^ËSSêèL Êl 19 Hf SgpjP mÈ& 995 ZATERDAG 15 JUL11995 Zes soroptimisten bijeen (v.l.n.r): Marion van de Kappeyne van de Coppelo, Marlies Haazebroek, presidente Akke Timmer mans, Gusta Huizer, Nel Bunnig en professor A. Oppenheimer. FOTO HOLVAST/ MARKLAMERS HELPENDE HAND 'Te bent jong en je wilt wat'. Een J eigen bedrijfje bijvoorbeeld. Dan denk je niet onmiddellijk aan de Soroptimisten, maar die kunnen wel degelijk helpen. Via de Stichting Sormentorfonds in Amsterdam. Die staat vrouwen bij die een eigen on derneming willen opzetten, maar het vereiste kapitaal niet bij elkaar kunnen krijgen. In de aanloopfase staat de Stichting borg, met maxi maal 17.500 gulden, voor de begin ner zodat de bank wel met het kre diet over de brug komt. Voor veel vrouwelijke ondernemers is het Sormentorfonds, dat geen le ningen of giften verstrekt („dan is het kapitaal dat we hebben zo op"), de laatste mogelijkheid. Het wil niet zeggen dat zomaar iedereen wordt geaccepteerd. Aanvragers moeten aan een aantal criteria voldoen. Het moeten Nederlandse vrouwen zijn of allochtone vrouwen met een ver blijfsvergunning en uitgangspunt is dat hun idee tot economische zelf standigheid kan leiden. Vandaar dat om een gedegen ondernemingsplan wordt gevraagd. Dat plan moet be sproken zijn met een bank voordat het wordt ingediend bij het bestuur van de Stichting Sormentorfonds. Wordt de borg toegekend dan moet de initiatiefnemer een procent van de borgsom als afsluitprovisie beta len aan het fonds. Dat werd in 1988 in het leven geroe pen om de economische zelfstandig heid van vrouwen te vergroten. Sindsdien zijn ruim dertig vrouwe lijke ondernemers succesvol onder steund, uit het kapitaal van het fonds (175.000 gulden) dat bijeenge bracht is door de 3000 leden van de 77 regionale Soroptimistenclubs in Nederland. „Ze hebben het gered met een schijntje geld en veel liefde werk, oud papier. Dus we doen het helemaal niet zo slecht", aldus voor zitter Deijs van het fonds. Het kapi taal van het fonds wordt op peil ge houden door legaten en giften. Uiteraard gaat het ook wel eens mis met de starters, maar dat gebeurt 'slechts' in 20 procent van de geval len. Starters kunnen zich trouwens ook tot het Sormentorfonds wenden voor gratis advies en begelediding. 'Onder de 3000 leden zijn er vele die als mentor een ondernemer terzijde willen stadn. En de know how is er. We hebben tenslotte uit elke be-' roepsgroep wel iemand in huis." De opmerkingen van hun kinde ren zijn typerend voor de onbe kendheid. „Je gaat zeker weer naar de snorren, krijgen de leden van de Leidse Soroptimistenclub geregeld te horen. De weinig flatteuze aanduiding zegt niets over het uiterlijk van de dames maar is een verbastering van de benaming 'sorren', waar mee de bij de organisatie aangesloten vrou wen door het leven moeten. Erfenis van een antiek verleden, waarin de zusters (sorores in het Latijn) die het beste (optimum) willen zich verenigden in de Soroptimisten. Soroptimisten zijn werkende vrouwen die internationaal in clubverband streven naar het verbeteren van de maatschappelijke posi tie van vrouwen en kinderen. Ze komen een keer in de maand bij elkaar, helpen elkaar en organiseren thema-avonden voor goede doe len. Lid worden kan alleen op uitnodiging, de invitatie geldt in principe slechts ee'n verte genwoordiger uit elke beroepsgroep (maar daar wordt wel eens van afgeweken) en al leen vrouwen kunnen worden gevraagd. Het lijkt niet meer van deze tijd, nu discri minatie op grond van geslacht verboden is. Niettemin is er nog altijd een aantal clubs waarin mannen en vrouwen zich in eigen kring kunnen verzamelen: in sommige poli tieke partijen, genootschappen en service-or ganisaties buigen louter leden van hetzelfde geslacht zich over de problemen van alledag. Afwijzing Er zijn niet veel clubs meer waar het kan, omdat er mondiaal een tendens in de tegen overgestelde richting is. 'Zelfs' de Rotary is gemengd geworden. Maar uitgerekend de vrouwelijke tegenhanger van die vroegere mannenclan bij uitstek wil niet van wijken weten. De Soroptimisten staan pal in hun af wijzing van een gemengde vorm. Niet omdat ze mannen niet zien zitten. Integendeel. Maar in hun organisatie hebben ze ze niet nodig. „De Soroptimisten hebben geen maatschappelijke reden zich anders te orga niseren, want de positie van de vrouw ver dient nog veel verbetering", stellen de inter nationaal 'werkende' vrouwen vast. „En vrouwen onder elkaar zijn praktischer. Met mannen erbij zou de sociale sfeer verande ren", weten de Soroptimisten die een stem hebben bij de VN en wereldwijd steeds meer voet aan de grond krijgen. Vooral in Afrika en in het Oost-Europa na de val van de muur, boort de organisatie - met 3000 'sorren' in Nederland - constant nieuwe 'afzetgebieden' aan. De nieuwe leden laten zich daarbij niet misleiden-door de antieke naam, het ouder wetse logo - vrouw in lauwerkrans die de handen heft - en de belegen uitstraling van de club. Wie daar achter kijkt stuit op moder ne, ondernemende vrouwen die het gevecht met het stoffige imago maar al te graag aan willen gaan. Zo zegt presidente Akke Timmermans van de Leidse Soroptimisten bijvoorbeeld dat er al een poos wordt gewerkt aan het verande Select damesgezelschap met stoffig imago Discriminatie op grond van geslacht is bij wet verboden. Toch verenigen sommige mannen en vrouwen zich nog het liefst in eigen kring. Vaak om 'onder elkaar te zijn', soms omdat het 'eigenlijk niet anders kan'. Dat is het geval bij de Soroptimisten, die internationaal strijden voor de verbetering van de positie van de vrouw. „Zelfs in de meest ontwikkelde landen, trekken de vrouwen nog aan het kortste eind als het gaat om rechten en inkomen. ren van de huisstijl - „maar omdat het een internationale organisatie betreft gaat het niet zo snel"- en mag van haar en haar me de-bestuursleden ook dat logo wel eens mo derner worden. „Want nu staat er een vrouw met opgeheven handen. Dat drukt hulpe loosheid uit en we zijn natuurlijk allesbehal ve hulpeloos." Anoniem In daden bewezen ze dat al herhaaldelijk met de doortastende wijze waarop ze geld bijeen brachten voor goede doelen; in woord en ge schrift werd er tot nu toe niet al te veel over bericht. De Leidse Soroptimisten vinden dat het nu wel eens afgelopen mag zijn met de geringe bekendheid van hun beweging en hun clubs, waarvan de eerste in 1921 in Ame rika werd opgericht. Door een vrouwelijke di recteur die geen lid kon worden van de Ro tary en daarom een soortgelijke organisatie voor haar sexegenoten in het leven riep. Haar gedachte sloeg snel over naar Europa, en via Londen en Parijs introduceerde een journa liste de beweging in 1927 in Den Haag. Lei den volgde in 1932 en dik zestig jaar deden de sorren hun 'clubwerk' in de anonimiteit. Lange tijd vonden ze dat wel best en zoch ten ze geen publiciteit. „Want het ging vooral hier in Leiden veelal om gegoede vrouwen uit de wetenschappelijke hoek. Dat waren juf frouwen die getrouwd waren met hun beroep en daarnaast 'goed' werk verrichten. Nu heb ben bijna alle 60 leden een gezin en zijn ze afkomstig uit elke beroepsgroep", zo schetst presidente Timmermans het grote verschil. En vooral de jongere vrouwen willen de bui tenwereld graag laten weten waar ze mee be zig zijn en waar hun organisatie voor staat. Zelf is Timmermans stadsdeel-secretaris van het Westerpark in Amsterdam. „Ja, met de tippelzone - daar zijn we net politiek mee bezig omdat Patijn in de wijk komt. Dus heet het daar nu al: Tippel fijn met Patijn". Haar bij het gesprek mee aanzittende 'zusters' hebben stuk voor stuk ook wel wat te vertel len en timmerden en timmeren beroepsma tig aan de weg. Nel Bunnig, de huisvrouw van het stel, was vroeger gekwalificeerd auto monteur en directeur van een autobedrijf. Marlies Haazebroek runt een sport-reisbu- reau, Marion van de Kappeyne van de Cop- pelo is beleidsambtenaar op Buitenlandse Zaken en Gusta Huizer is apotheker in Lei derdorp. In die hoedanigheid geeft ze weke lijks tips in het TV-programma 'Koffietijd'. Het zijn de woordvoerders van een groep vrouwen van wie de meesten het 'gemaakt' hebben in hun beroep. Om die reden zijn ze ook wat ouder. En al stroomt er de laatste tijd wat meer jong bloed door de organisatie, de gemiddelde leeftijd van de Soroptimisten zal toch niet snel onder de vijftig jaar zakken. Niet bepaald het 'je bent jong en je wilt wat'-type dus, al worden juist jeugdige vrou wen met goede ideeën wel door de sorren ge holpen bij het opzetten van een eigen be drijfje. Daar is een speciaal (sormentor)fonds voor. De middelbare uitstraling staat dan ook in schril contrast met de moderne aanpak van de club die allang niet meer elitair is - 'we zijn juist heel breedschalig' - maar nog wel onbekend. „Voor we werden voorgedra gen wisten wij zelf ook niet wat Soroptimis ten waren", bekennen^ongere leden als Mar lies Haazebroek en schoonheidsspecialiste Ineke de Graaf zonder schaamte. „En wij dachten ook dat het alleen maar ouderen wa ren. Heel veel mensen weten nog altijd niet beter. Hoogste tijd dus om aan onze PR te gaan werken." Inzet Dat gebeurde recent in twee sessies. Eerste aanleiding: de thema-avond die de dames belegden om geld in te zamelen voor de afa- sie-vereniging. Zelfs de bekende psycholoog Diekstra ontkwam daarbij niet aan een op treden nu de vrouwen hem via hun 'netwerk' hadden weten te-strikken voor een lezing. Weliswaar viel de opbrengst van de avond in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest enigszins tegen, maar dat lag niet aan de inzet van de sorren. Geheel volgens hun filosofie schakel den zij iedereen in die ze via hun relaties kunnen bereiken en geheel volgens hun uit gangspunten staken ze daarbij ook zelf de handen uit de mouwen. „Daarin verschillen wij van mannenorganisaties", zegt Akke Tim mermans. „Wij trekken niet alleen de porte monnee, maar zetten ons ook persoonlijk in. We werken mee aan de voorbereiding van een evenement en zijn op die manier ook meer betrokken." Het is een betrokkenheid die typerend mag worden genoemd. De Soroptimisten vormen geen vrijblijvend clubje van koffieleuten, of mooi-weer-filantropen. De doelstelling luidt: 'Op een hoogwaardige manier omgaan met beroep en medemens' en daarbij wordt wel degelijk het een en ander van de leden ver wacht. Op een andere wijze dan voorheen. „De organisatie bestaat al vanaf de jaren twintig. In die tijd konden vrouwen alleen carrière maken als ze geen gezin hadden en die dames konden dus ook wat gemakkelijker zelf diners voor minder bedeelden bereiden op eerste kerstdag. Dat doen we nu anders. Nu sponsoren we die diners door geld aan de stichting te geven", aldus Akke Timmermans. „Maar het is wel de bedoeling dat je iets geeft, of in andere gevallen iets doet. Wie lid is maar niets bijdraagt, past niet in de organi satie." De meeste dames kunpen gewQon blijven omdat ze worden geselecteerd op 'aanpak ken'. Het zijn vaak de wegbereiders in hun vakgebied die voor de Soroptimisten worden gevraagd en voorgedragen: de eerste vrouw in het BOVAG-bestuur, de eerste vrouw in het Nederlands Centrum voor directeuren en commissarissen, de eerste vrouw in het MKB (Midden en Klein Bedrijf) afdeling Leiden - en altijd 'de personen die wat te zeggen heb ben'. „Zo kunnen we dus een heleboel van elkaar leren en dat is de bedoeling ook." Rituelen Ieder lid heeft een geheel eigen verhaal - zoals later ook blijkt op de buitendag. In het kader van het jaarthema (educatie) wordt een excursie gemaakt door het het Heempark in Leiderdorp. En of het nu gaat om de tand arts, de lerares, de hoogleraar of de huis houdkundige, ze vertellen allemaal graag wat ze doen en waarom ze Soroptimist zijn. Komt goed uit, want ze moeten hun ervaringen ook overbrieven op spreekbeurten na hun inau guratie, die trouwens ook wel iets aparts heeft. Zeker nu de inwijding gepaard gaat met enige traditionele rituelen. Zo wordt er kaarslicht bij ontstoken en wordt een belofte afgelegd - over oprechtheid en hulp geven - waardoor een mystieke sfeer wordt gecre- eërd. „Dat is misschien allemaal wat overdre ven en het past wellicht ook niet in de mo derne tijd", beseffen de sorren, „maar toch zullen we dat niet zo snel laten vallen. Het blijkt ook voor jongeren toch iets indrukwek kends en zo kun je tenminste nog ergens op aangesproken worden. Als het er niet meer is krijg je non-conformisme met niks erin." Liever dan aan die vrijblijvendheid houden de vrouwen vast aan sommige verplichtin gen. Het sociale aspect staat daarbij voorop - het klaarstaan voor anderen en voor elkaar. Lokaal, nationaal en internationaal kunnen de leden altijd bij elkaar terecht en op al die gebieden wordt hülp geboden. „Op een ty pisch vrouwelijke manier", zo benadrukken ze. „Wij letten op de praktische kanten: een veilige plek voor vrouwen in vluchtelingen kampen om naar het toilet te gaan, de anti conceptiepil in het ziekenfonds houden. Dat soort dingen." De hulp is niet alleen kleinschalig. Samen met andere vrouwenorganisaties leveren de Soroptimisten ook een bijdrage aan een rap port over het thema Vrouw en Geweld, die dit jaar op de vrouwenconferentie in Peking zal worden besproken. Mensenrechten staan, evenals gezondheid, onderwijs en milieu hoog in het vaandel bij de Soroptimisten die op al die terreinen actief zijn. De (ouderwet se) vlag dekt dan ook nauwelijks de tegen woordige lading en de antieke naam geeft soms aanleiding tot humoristische opmer kingen. Vooral van kinderen. „Ik zit ook in het be stuur van het vroegere Koninklijk Nederlands ondernemers Vtrbond (KNOV)", zegt Marlies Haazebroek, een van de jongere Soroptimis ten. „Als ik weg ga vragen mijn kinderen: ga je nu naar de snorren of naar de knorren"?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33