Drenthe is gemaakt voor de fietser Muiderslot en tuin moeten geheel worden Toerisme Het ware beeld van Staphorst MERDAG 15 JULI 1995 In alle rust een eigen spoor trekken DB VAN DEN DOBBELSTEEN renthe zoals Drenthe hoort te jn. Een kerk, een Brink en koe- ;nde duiven. 'Goeie', mompelt ;n boer die z'n fiets klompen- rhrapend tegen de pui van de •uidenier neerzet. Zo'n dorp aarin iedereen elkaar nog groet, ok al zijn de passanten volstrekt nbekenden voor elkaar. Het is alftien in de ochtend en vanaf de leppelerweg rijdt de eerste tou- ngcar Ruinen binnen. Bonkende tn ieselmotor, opgewonden stem- ïen en daar bovenuit het geneu- van Vader Abraham in stereo, ijd om te vluchten, er fiets, want daar is Drenthe Dor gemaakt. Tenminste als je de jwielpaden mijdt. Geen kwaad oord over de Dwingeloose Hei- Mooi, prachtig en magnifiek igelijk. Maar eeuwig rinkelen ier de fietsbellen. Van verre lij- ■n de smalle potloodstreepjes, ie van de Schaapskooi naar de adiotelescoop leiden en van de adiotelescoop naar Spier, net lierenpaadjes. Overal geduizel gewriemel. Weinig oefent aarschijnlijk een grotere aan- ekkingskracht uit op de al wat udere Nederlandse fietser dan en 'route'. Daarvan hebben wakkere W'ers er in Drenthe gelukkig entallen uitgezet. Wat anderen e gelegenheid biedt in alle rust en eigen spoor te trekken. Langs e grandeur van de Dokter Larij- <eg bijvoorbeeld, die tussen Rui nen en Ruinerwold liggende laan vol schitterende villa's en heren huizen; door de intimiteit van weggetjes ook met vreemde na men als Achter de Broeken, Voor de Broeken en Galgenkamp. In de stilte van de vorige eeuw even eens, toen Vincent van Gogh zijn broer vanuit Nieuw Amsterdam in opperste staat van vervoering schreef dat hij 'zijn landje' einde lijk had gevonden. Achterwerk Het voordeel van het geleide toe risme. Iedereen fietst hier gedwee op het dwingende kompas van rooie, op landkaarten uitgezette stippellijntjes, achter eikaars ach terwerk aan. Zodat je binnen de kortste keren helemaal in je een tje over zoiets heerlijks als het (of is het de?) Achterma peddelt. En een bordje tegenkomt waarop wordt verwezen naar de tuinen van Ton ter Linden. Ter Linden? 'Ja, Ter Linden', zegt de persoon in kwestie en leidt het bezoek door een Drentse Hof van Eden vol geuren en kleuren. De impressionist onder de ho veniers, de Mozart der tuinlieden; het zijn maar twee van de bij namen die de oud-Amsterdam mer van zijn collega's ontving. Hij arriveerde hier in juni 1971. Sa men mot z'n vriend. De akker was verwaarloosd; de boerenplaats nog veel meer. 'Als die schitteren de appelboom er niet had ge staan...', denkt Ter Linden nog dikwijls. Maar die schitterende appelboom stond er dus wel. Zoals hij er nog steeds staat. Niet alleen ter nagedachtenis aan een kwart eeuw sappelen, maar vooral als middelpunt van de aquarel, waarop die tuin vol licht en lucht nog het meest lijkt. Hoe anders ziet de oase van Hans Brandsma er uit, acht kilo meter verderop in Pesse. Pethita noemde de voormalige leraar En gels zijn afgelegen schuilplaats. Wat veel minder te maken heeft met de naam voor een zweterige Zuidamerikaanse tango dan met het oud-Drentse woord voor Pes se. Zeven tuintjes 'op kleur', hoge heggen, nauwe doorgangetjes en om elke hoek een nieuwe verras sing. Die niet zelden bestaat uit een pront beeld met bijzondere titel: Zo heeft nog nooit een vrouw de maan gewiegd (Dré Dogterom - 7000 gulden). Brandsma vindt het sculptuur ook flink aan de prijs. „Maar ja, wat wil je. Je bent op de televisie geweest of je bent het niet." Hij was de drijvende kracht achter TKD, een afkorting voor TuinKunstDrenthe. Nu die Stich ting succes begint te krijgen, boekjes uitgeeft en toeristen werft, hebben ze hem uit het be stuur gewerkt. Dat prikt verdorie. Maar Brandsma krijgen ze niet klein natuurlijk. Bè-je gek. Hij rent van hot naar hor, schenkt thee,'koffie of limonade en verrast vertrekkende bezoekers bij het af scheid nemen nog op een zakje bijzondere zaden ook. 'In het be gin goed nat houden en vooral niet teveel zon', schalt zijn sten torstem tot ver voorbij Echten. Vieze woorden Daar woont Freek Berends. Pot tenbakker, rasverteller en (voor zichzelf) PR-functionaris. Freek is - als je tenminste uit de richting Pesse komt - te bereiken via de Pesserweg. Mooiste fietspad van zuidwest Drenthe, maar op de landkaart - de hemel zij dank - niet gemarkeerd met een rood stippellijntje. Het is er langs de ritselende bosrand toch al druk genoeg. Vroeger zag je hier nog wel eens een paar herten. Nu slechts twee. Ze slippen weg rich ting Hondhang. Want zo heten de gehuchten hier. Kalenberg, Os- haar, Weerwille. Freek bakt potten en kan daar mooi bij vertellen. Blijkt dat on voldoende om de loop er in te houdgn, dan ontwerpt de voor malige postbode vliegensvlug een asbak voor anti-rookpropagandist dr. Meinsma. Of vraagt hij Hans Wiegel een expositie te openen. Want weet je, dat zijn nou precies de dingen waar het journaille op afkomt. Hoe het 25 jaar geleden allemaal is begonnen? In militaire dienst. Voor anderhalve gulden konden maten bij hem een kera- mieken bierkroes met ingebakken afzwaaidatum bestellen. Dat le verde trouwens niet echt veel op. Wel de twee kwartjes die voor elk vies woord extra moest worden betaald. Freek legde er de basis mee van zijn huidige pottenbak kerij. Twaalf tot vijftienduizend mensen per jaar ontvangt hij in z'n atelier. Ja, vertel hem niks. Ook hij raakt wel eens gestoord van al dat ouwe ambachtengedoe op markten en braderieën. Wol len eierwarmer haaksters, houten lokeenden snijers, Noorse stokvis kloppers; er is wat afgeleden vroe ger. Maar dit heeft toch wel iets meer om het lijf. Daarbij 'Is het niet hartstikke mooi hier?' Ja dus. Alleen al dat traject terug naar Ru inen. Commissaris Cramerpad, OudeToldijk, Koekangerveld, Ru- inerweide, Oldenhave, Ronde Hoek... De stilte voorbij. Drenthe zoals Drenthe hoort te zijn. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN STAPHORST CPD Staphorst gaat vooroordelen en on wetendheid die over het dorp bestaan te lijf met drie zogeheten Staphorst- dagen. Ze staan geprogammeerd op 19 en 26 jidi en 2 augustus. De drie kerkdorpen (Staphorst, Rouveen en IJhorst) en hun bewoners presenteren zich op die woensdagen aan de bui tenwereld. De gemeente wil op een strijdlustige, maar speelse wijze het ware beeld van Staphorst uitdragen. Gemeentevoorlichter Auke Faber: „Of we het nu leuk vinden of niet, nieuws is en blijft de snelste manier om het imago van onze gemeente te verbete ren. Het thema Staphorst in het nieuws biedt een passende kapstok om de vooroordelen over het dorp bij de kop te pakken." Tal van bedrijven openen de deu ren. Verdere activiteiten zijn: bezichti ging boerderijen, demonstraties oude beroepen, openstelling molen, rond vluchten, treintje rijden, oude tractor en, ringsteken en exposities. Program ma's zijn verkrijgbaar bij informatie stands en het gemeentehuis'. Centraal tijdens de Staphorstdagen staat de ge meentelijke museumboerderij, date rend uit 1830 en sinds 1982 ingericht als uitstalling van traditionele kleder drachten, oude gebruiksvoorwerpen en gereedschappen. De typische boerderijen. Staphorst telt er een klei ne 1.100, behoren tot de belangrijkste bezienswaardigheden. Driehonderd ervan staan'op de monumentenlijst. De befaamde klederdracht wordt getoond op de Brink bij de museum boerderij (13.30 en 15.30 uur). Naar schatting een kleine 4.000 Staphors- ters draagt nog klederdracht. Voorna melijk zijn dit vrouwen en meisjes. Naar verwachting zal de klederdracht over twee generaties zo goed als ver dwenen zijn. EISBERICHTEN Veerpontje vaart op zonne-energie Tussen Suwald en Garijp, een paar kilome- ter ten oosten van Leeuwarden, daar waar iet Prinses Margrietkanaal uitkomt in het 'an Harinxmakanaal, vaart sinds begin mei een pontje op zonne-energie. Het veer kan alleen fietsers en wandelaars overzet ten. Tot voor kort was het slechts op vrij dag en in de weekeinden in bedrijf, maar het ligt in de bedoeling het deze zomer da gelijks te laten varen. Het pontje maakt deel uit van de Schalkediepfietsroute, die wordt beschreven in een brochure die ver krijgbaar is bij de VW van Tytsjerkstera- diel, Schoolstraat 17-19,9251 EABergum. Informatie over de dienstregeling van het veer; 0 51 18 - 31 52 2. Trein goedkoper voor jongeren Bij de Spoorwegen (alle balies van NS-In- temational) kan sinds kort een nieuw, in ternationaal jongerenticket worden ge kocht. Het kaartje, dat twee maanden gel dig blijft en dat bestemd is voor jongeren tot en met 25 jaar, verschaf t de gebruiker een korting van circa 30 procent op alle treinreizen binnen Europa met uitzonde ring van ritten waarbij gebruik wordt ge maakt van de TGV. Prinsengrachtconcert Het inmiddels befaamd geworden Prin sengrachtconcert is dit jaar op dinsdag 8 augustus. Het evenement dat elk jaar tien duizenden muziekliefhebbers trelrt, wordt gehouden op en rondom een podium dat ligt afgemeerd tegenover het Pulitzer Ho tel. Aanvang: 20.30 uur. Rondleiding in Tuschinski In het Amsterdamse Tuschinski, dat zich zelf graag 'de mooiste bioscoop ter wereld' noemt, worden tot en met 2 augustus elke zondag- en maandagochtend rondleidin gen georganiseerd. Aanvang 10.30 uur. Het theater kent uiteenlopende bouwstijlen; tapijten en andere oosterse elementen roe pen herinneringen op aan de sprookjes van duizend-en-een-nacht. Reserveren vooraf is niet noodzakelijk; entreeprijs 7,50 gulden. Info: 020-62 31 51 0. Beekse Bergen Samen met de Novib en de provincie Noord-Brabant heeft het Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek een zomerpro- gramma op touw gezet. In het Afrikaanse dorp kan elke dag tussen 13 en 17 uur wor den meegedaan aan wisselende activitei ten. Op het programma staan zang, dans. haren vlechten op z'n Afrikaans, maskers maken en schminken. Verder is dé ten toonstelling Into Africa te zien waardoor bezoekers een indruk krijgen van het dage lijks leven van vrouwen in een Afrikaans land. Info: 013 - 36 00 35. Boekenstad Boekenstad Bredevoort houdt zaterdag 22 juli weer de jaarlijkse boekenvrijmarkt. De kraampjes worden uitsluitend door parti culieren ingericht. Voor de liefhebbers zijn er veel interessante koopjes te halen. Info: 0 54 37 - 73 05 2/52 38 0. Fietsen in de Betuwe In het kader van het project Gelderland Cultuurland heeft de VW in Bemmel twe? nieuwe fietsroutes ontwikkeld. De eerste, 'Kijken naar Betuwse forten en bunkers' is uitgegeven in boekvorm waarin de ge schiedenis van de forten en bunkers in het gebied worden beschreven. Routebeschrij ving en -kaart zijn in het boekje opgeno men. De afstand is 75 kilometer en er wordt begonnen bij de VW in Bemmel. De tweede fiets- en/of autoroute is 30 kilome ter lang en voert langs tuinen en galeries in Bemmel, Haalderen, Gendt, Doornenburg en Angeren. Ook deze route begint bij de VW in Bemmel. Info: 0 88 11 - 66 08 3/79 13 7. Romeins leven Wie meer wil weten over het dagelijks le ven in de Romeinse tijd kan terecht in het Thermenmuseum in Heerlen. De tentoon stelling 'Een Romeinse familie' laat het le ven zien zoals zich dat rondom het begin van de jaartelling afspeelde. Onderwerpen als de relatie tussen man en vrouw, ge boorte, opvoeding, rechten, plichten en de dood komen in de expositie aan bod. De tentoonstelling is te zien tot en met 26 no vember. Info: 045-60 45 81. Kijkduinpark Onder de naam Recreatiecentrum Kijk duinpark zal in Kijkduin op het 40 hectare grote terrein van de voormalige Camping Ockenburgh een nieuw vakantie-oord worden gebouwd. Hel park krijgt twee honderd luxueuze duinvilla's, waarvan er reeds 160 zijn verkocht. Voorts komen er vaste en toeristische campingplaatsen die worden voorzien van 'supercomfort'. De bouwactiviteiten, die dit voorjaar begon nen, moeten voor het zomerseizoen 1996 grotendeels afgerond zijn. Historisch Amersfoort Tot en met 27 augustus stelt Amersfoort bezienswaardigheden en monumenten als De Koppelpoort, Bierbrouwerij De Drie Ringen, de St. Joriskerk, Museum Flehite en de Mannenzaal van het St. Pieters- en BlokJands Gasthuis voor het publiek open. VW-gidsen verzorgen rondleidingen. Nieuw is een kortingscoupon voor het Mondriaanhuis, waar de tentoonstelling 'Mondriaans atelier Aardsch Paradijs' te zien valt. De oude binnenstad kan ook tij dens geleide rondwandelingen bezichtigd worden. Een 'totaalkaartje' voor toegang in alle monumenten en de stadswandelingen kost 9,50 gulden. Info: VW Amersfoort, 033 - 63 28 04. Een oude Gilera, met Norton en Harley Da vidson ooit het populairste motormerk. FOTO PR Antieke autobeurs De grootste antieke autobeurs van Neder land, de Oldtimer Jaarbeurs Vehikel, wordt dit jaar gehouden van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus in de Jaarbeurs te Utrecht. Auto's, motorfietsen, brommers en onderdelen zullen worden tentoonge steld, verkocht en geruild. Het evenement wordt voor de 27ste keer gehouden. Een aparte ruimte is gereserveerd voor hob byisten. Veel auto- en motorclubs zullen zich presenteren met informatie over de clubactiviteiten. De beurs is dagelijks van 10-17 uur geopend. Info: Frits de Graaf, Lange Lauwerstraat 26,3500 AP Utrecht, 030 - 32 88 08. Hemelrijk Het recreatiepark Hemelrijk, Schuttersweg 1 in Volkel, is uitgebreid met een nieuwe binnenspeeltuin die onder meer is voor zien van een negen meter hoge en 35 me ter lange zespersoons glijbaan, een mini- golfbaan en een groot springkussen. Ton Derks begon zijn 'weersonafhankelijke' re creatiepark enkele jaren geleden in een kippenschuur. Info: 0 41 32 - 72 98 7/73 99 9/74 01 7. Willemien 't Hooft, de eerste directeur van het Muiderslot. „Ik ben geen familie." Vestingdagen Hellevoetsluis staat van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus in het teken van de Vestingdagen, een evenement dat jaar lijks zo'n honderdduizend bezoekers pleegt te trekken. Belangrijkste onderdeel vormen de Stoomdagen. Machines uit bin nen- en buitenland komen in actie, dit keer op het thema 'landbouw'. Het stoom- terrein grenst aan het Haringvliet. Info: VVV Hellevoetsluis, 0 18 83-12 31 8. Ze voelt zich geen kasteelvrouwe, maar is het toch eigenlijk wel een beetje. Sinds 1 juni immers mag ze zich baas van het Muiderslot noe men. Willemien 't Hooft is de eerste directeur van het op 1 januari gepri vatiseerde kasteel. Haar naam heeft ze mee. Want was het niet juist de dichter P.C. Hooft die in de zeven tiende eeuw als drost een belangrijk stempel op het middeleeuwse kas teel heeft gedrukt? „Maar die naam heeft geen rol gespeeld bij mijn be noeming, hoor. En ik ben óók geen familie." Uiteraard heeft ze plannen, zoals het elke nieuwe directeur betaamt. Voor het publiek meest in het oog springend is het verplaatsen van de kassa, die nu op de binnenplaats staat. „Ik wil dat loket eigenlijk weer terug hebben op het poortgebouw, waar het vroeger ook heeft gestaan. Ik vind namelijk dat er veel meer nadruk moet worden gelegd op het geheel van tuin en kasteel. Huis en hof horen bij elkaar. De mensen hebben nu het idee dat de openba re weg doorloopt tot aan de ophaal brug van het kasteel, met toevallig een parkje aan de overkant. Door de kassa helemaal aan het begin te zetten moeten de bezoekers een kaartje kopen voor het huis èn de tuin. Dat wil niet zeggen dat je per se de toegangsprijs verhoogt, ma&r daarmee geef je wel aan dat ook de tuin belangrijk is." De hof is aangelegd in de stijl van de zeventiende eeuw, zoals in de dagen van P.C. Hooft. Maar hoewel de dichter veel geschriften, brieven en andere aantekeningen heeft na gelaten, ontbreekt een duidelijke beschrijving van de tuin. „We weten wel hoe zijn tuinman heette, maar welke gewassen er in de tuin ston den, vond hij blijkbaar niet zo be langrijk. Het enige dat bekend is, is dat er pruimenbomen waren", ver telt Willemien 't Hooft. En die staan er dus nog steeds, samen met een berceau of loofgang („heel moeilijk om goed aan te leggen") en een drie-etage-linde, een boom die zijn loof, gedwongen door een frame, over drie verdiepingen verdeelt. „Dat staat voor de drie lagen van de bevolking, het gewone volk, de adel en de kerk. Het gewone volk geeft de meeste schaduw." Professioneel De tuin moet in de toekomst ook meer worden betrokken bij de rondleidingen, vindt ze. Turnvereni gingen moeten worden aangeschre ven en erop worden geattendeerd dat bij het Muiderslot een heel mooie tuin is te vinden. „Juist die tuin was namelijk vroeger ook zo belangrijk. Er groeiden kruiden in, groenten, exotische planten. Nu ha len we dat allemaal uit Zuid-Afrika en zo, maar vroeger moesten de mensen daar zelf voor zorgen. En juist ook door die tuin was het zo aantrekkelijk om buiten te wonen." Al die aandacht voor het groen doet bijna een hoveniers-achter grond vermoeden. Niet dus. 't Hooft studeerde Nederlandse taal- en let terkunde in Amsterdam, ging het middelbaar onderwijs in, en is sinds 1979 verbonden aan de opleiding voor restaurateurs, sinds 1984 zelfs als directeur. „Als zodanig heb ik ook mijn eerste professionele stap pen gezet in het Muiderslot. Mijn studenten hadden de prenten en te keningen van het Muiderslot geres taureerd, en daar werd vervolgens een expositie aan gewijd in het kas teel. In die tijd kwam ik er heel veel." De privatisering van het Rijksmu seum Muiderslot, zoals het officieel heet, heeft wat de directeur betreft tot gevolg dat alles veel bedrijfsma tiger moet worden aangepakt, een meer 'professionele draai'. Dat be tekent onder meer dat wordt ge streefd naar uitbreiding van het toch al niet geringe aantal bezoe kers (nu 130.000 per jaar). „We wil len meer spreiding naar de winter toe. Nu komen de meeste bezoe kers toch vooral in de zomer. Heel veel mensen denken namelijk dat het kasteel 's winters dicht is." Ton ter Linden, de 'Mozart' onder de Nederlandse hoveniers. FOTO CERT TABAK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23