De playmate van de discusring 'Het teamzeilen is een echte publiekstrekker' Ralph Kok favoriet op Roomburg Sport 'Binnen week oordeel FIFA over Santos' ZATERDAG 15 JULI 1995 Jacqueline Goormachtigh: de sterkste vrouw van Nederland De 75-ste Kaagweek ging gisteravond officieel van start. De komende vier dagen zullen honderden zeilers in diverse klassen op het water van de Kaag zich met elkaar meten. archieffoto loekzuyderduin Frits Beck (49) maakt debuut als 'internationaltijdens Kaagweek Als atlete is ze al vaker spreekwoordelijk met de billen bloot geweest, als vrouw gaat het volgend jaar echt gebeuren. De 'playmate van de discus- ring' is dan naakt te be wonderen in Playboy, kijkt er nu al naar uit. Met de vanzelfsprekendheid waar mee ze tegenwoordig de ovale schijf over de zestig meter gooit, gaat ze straks uit de kleren. Eng? Haar stralende ogen fonkelen ondeugend. Integendeel. Tenslotte heeft ze een mooi, groot lijf, dat best gezien mag worden. „Ik ben mooi gespierd, mooi geproportioneerd," klinkt het trots. ROTTERDAM CEES OLSTHOORN LOMAN LEEFMANS De Wassenaarse zeiler Frits Beck maakt komende week zijn debuut in de traditionele 'interland' Holland-Friesland op de Kaag. Toch kan de 49-ja- rige Beek bepaald geen laatbloeier worden ge noemd. In 1968 deed hij met zijn Finjol mee aan de Olympische Spelen in Mexico. Vervolgens gaf hij twee decennia lang voorrang aan zijn maat schappelijke carrière om een jaar of drie jaar ge leden het wedstrijdzeilen, ditmaal in de Regen boogklasse, weer op te pakken. „Want dat is toch de meest aansprekende klasse, de koningin onder de schepen", meent Beek. „Ik ben op m'n twaalfde met zeilen begonnen. Dat is nog relatief laat, maar ik was erg enthou siast en vreselijk fanatiek. Tot 1972 heb ik veel wedstrijden gezeild, ook internationaal. Eerst voer ik in een Stern later in de Finjolklasse. Daar ben op een gegeven moment mee gestopt, maar ik heb altijd wel een schip gehad", zegt Beck die weg- en waterbouwkunde studeerde en werkt bij een interim-managementbureau. Hij verruilde het wedstrijdzeilen voor het recre atief varen in een door de Wassenaarder aange schafte Lemster Aak uit 1911. Daarmee voer hij met zijn familie in de vrije tijd over het IJssel- meer. „Dat is iets wat me duidelijk aanspreekt; mooie, oude dingen, het gevoel van terug naar vroeger, wat je bij het zeilen steeds vaker ziet. Toen de kinderen niet meer meewilden, ben ik teruggegaan naar de Kaag en heb ik een Regen boog gekocht; ben ik weer aan wedstrijden mee gaan doen. Voor schepen zoals de Lemster Aak worden ook wedstrijden gehouden. Maar om daar aan mee te doen, dat wordt zo'n financiële veldslag." Het kostte Beek enige tijd om ondanks zijn gro te zeilervaring weer enige routine op te doen. „De Regenboog is geen eenvoudige klasse", verklaart hij. Inmiddels is Beek zover dat hij op grond van de resultaten van de afgelopen tijd is geselecteerd voor het Hollandse team dat bestaat uit zes zei lers en een captain. „Teamzeilen is echt wat anders. In een gewone wedstrijd vaar je voor jezelf en probeer je uiter aard zo hoog mogelijk te eindigen. Maar bij teamzeilen kan het zijn dat je je eigen klassering verwaarloost om een teamgenoot voor te laten gaan of een tegenstander achter je te houden. Bij voorbeeld door de wind uit zijn zeilen te houden of door andere geoorloofde manoeuvres." Beek meent dat de 'interland' op de Kaag een van de weinige keren is dat wedstrijdzeilen voor het publiek goed te volgen is. „Het is op de eerste plaats maar een kort baantje. Verder is het sinds vorig jaar zo dat er juryboten meevaren. Dan kan je ter plekke protesteren en wordt er ook direct uitspraak gedaan. Dan krijg je ook direct je straf opgelegd, meestal een rondje draaien. Zo is het dus een echte publiekstrekker geworden,, je ziet allerlei bootjes van mensen die komen kijken." De winstkansen van Holland schat hij iets ho ger in dan die van de opponenten. „Op papier hebben we een betere ploeg. Toch is het goed dat Friesland vorig jaar won want de spanning was de laatste jaren een beetje weg. De Friezen heb ben weer een sterke captain die erg goed is in teamzeilen. Ik hoop op een eerlijke en gelijk strijd." Voor de 'sterkste vrouw van Ne derland' geeft ze een opvallend slap handje. Alsof ze bang is om de ander pijn te doen. Zwart en wit overheersen in haar flat in Rotterdam-Overschie. Binnen spinnen twee poezen in alle rust, buiten raast het verkeer op de A 13 van en naar het Klein - polderplein. Jacqueline Goor machtigh schenkt thee in. Ze praat net zo gemakkelijk als ze lacht. Een olijke krachtpatser - 1.80 meter lang en 87 kilo zwaar - voor wie atletiek nu het be langrijkste is, maar die ook graag proeft van andere zaken ►in het leven. Na enkele stille jaren, waarin de progressie uitbleef en het 'eeuwige talent' in de anonimi teit dreigde te verdwijnen, schoot de discuswerpster dit seizoen uit haar slof met een aantal uitstekende prestaties, inclusief een persoonlijk record van 62.30 meter. Maar de laatste weken vormen toch vooral haar meest recente spon sorcontract en het feit dat ze gaat poseren hét onderwerp van gesprek. „Iedereen vindt het hartstikke leuk," zegt Jacqueline Goor machtigh (25). „Ik heb nog geen negatieve reactie gehad. M'n ouders? Die reageerden in eer ste instantie zoals alle ouders Jacqueline Goormachtigh: „Bij discuswerpen komt het aan op details, zouden doen: bezorgd. Maar het is geen punt hoor. M'n bes te vrienden zeiden: echt iets voor jou, het past wel bij je. En zo is het ook. Ik ben een spon tane meid, die van bijzondere dingen houdt." Ze liep al veel langer rond met het idee haar blote body te laten fotograferen. „Gewoon, omdat m'n lijf er nu goed uitziet en ik dat graag wil vastleggen. Voor later. Als ik oud en lelijk ben, ha, ha, ha. Het poseren heeft ook helemaal geen diepe re achtergronden. Het is niet omdat ik wil afrekenen met het verleden, of om me volledig vrij te voelen of m'n leven compleet te maken of zo. Ik doe het om dat ik het leuk vind." Jacqueline Goormachtigh is nooit terughoudend of verlegen geweest. En zeker niet bang om haar kop boven het maaiveld uit te steken. Als kind mocht ze al graag de show stelen in een opera, een musical op school, in een toneelstuk of als zangeres in een band. Dat extroverte heeft ze van haar moeder, die onder- politiek actief is Groen Links, zich bezighoudt met emancipatiezaken en vol gend seizoen de hoofdrol speelt in een tv-serie van de IKON over een Surinaams gezin. Ze deed aan turnen voordat haar broer haar op haar vijftien de meetroonde naar de atletiek baan. Jacqueline Goormachtigh combineerde aanvankelijk de sprint (pr 100 m: 12.8 sec.) met de werpnummers, maar koos al rap voor kogel en discus. Ruim twee jaar later deed ze voor het eerst van zich spreken met een bronzen plak bij de EK jeugd. De 'opvolgster van Ria Stalman' werd een grote toekomst voor spelt, maar de verwachtingen konden de afgelopen jaren niet worden ingelost. De progressie stokte. Tot dit seizoen. Nu lijkt de internationale top dan toch binnen bereik te komen. Met dank aan sportarts Peter Ver gouwen, de trainingskampen met de Duitse selectie en de keiharde arbeid van de atlete zelf, onder de inspirerende lei ding van trainer Patrick Ho- moet. „Peter heeft voor de omme keer gezorgd," blaast Goor machtigh de loftrompet over Vergouwen. „Hij verdient alle lof voor deze doorbraak. Hij heeft de oplossing aangedragen voor de enkelblessure waarmee ik twee jaar tobde, en hij heeft mij het werpgevoel terugge- Jacqueline Goormachtigh be nutte het afgelopen jaar om vol ledig te herstellen en om privé schoon schip te maken. Fysiek en geestelijk optimaal fit dook ze in .de wintermaanden het krachthonk in. Ze trainde har der dan ooit en putte extra in spiratie uit twee trainingskanv pen, samen met de Duitse se lectie. In januari waren zij en Homoet te gast in het Zwarte Woud, in april vertoefden ze met de Oosterburen een aantal weken in Athens, een gehucht in de buurt vah Atlanta. „Voor óns is hét 'verschrikke lijk belangrijk om in de Duitse keuken te kunnen kijken. Ik was er al vaker geweest, maar altijd SCOREBORD (Ned) El Bandeloro zonder m'n trainer. Nu ze oolc veel opener tegen We maakten echt deel uit de groep. Bovendien trc bondscoach Bötcher veel tijd u om met Patrick te praten. Vo< hem waren de trainingskampe een soort bijscholingscursussei We hebben er zo verschrikkelij veel van opgestoken. Vooral o het gebied van de techniek. 1 heb nu eindelijk het gevoel d: ik daar vat op begin te krijgen.' De PAC-atlete zegt dat all stukjes van de puzzel nu op d goede plaats zijn gevallen. He lukt haar steeds beter enorme kracht in technisch op zicht uit te buiten. Van verlore jaren wil ze niets w •trick en ik hebben altijd gekol zen voor de weg van de geleide lijkheid. Bij discuswerpen kom het aan op details, en het duuij heel lang om die onder de kriij te krijgen. Mijn hoofddoel lig nog vijf jaar weg. De Ölympi sche Spelen in Sydney - da^ moet het gebeuren. Dan ben ij dertig en op mijn top." SPORT OP TV BERGENOPZOOM NK. vrouwen. 10.000 m: 1. Van Schuppen (HRR) 34.16,01, 2. Van de Linden (Hel las) 34 21,89, 3. Loonen(AAC) 34.47,17, 4. Aanen (Haag Atl) 34.49,01, 5. Souve- rein (AAC) 35 39,78 Kogelslingeren: 1. Beunder (Lycurgus) 47.74 (NR), 2. Ten Vaarwerk (Argo'77) 42,^0, 3. Schoenma ker (Tartletos) 40,26 Mannen: Kogelslin geren: 1 Gram (Sprint) 62,48, 2. Van den Dool (AV'34) 59,84, 3. Sehelters (AV Hol land) 53,98, 4 Hoede (Lycurgus) 52,78, 5. Wijand (AAC) 48.28. 10.000 m: 1Tes- :n - De Mie 14), Jap Lith 0-2 Stand: 1. Wanders 5, 2. De Tjoen San - Benschop 1-0, Bos - De Kleu- Van Lith en Verhoef 4, 5 Alink 4, 6. ver 0-1, Sziva - Jansen 1/2-1/2 Stand: 1 les, Graas, Poepjes, Quant en De Vos Jap Tjoen San 3, 2 GOLF 1.10. Bos 0. WILLIAMSBURG ic, 1.1 miljoen dol- SILVERSTONE GP Engeland formule 1. eerste officiële training: 1. Hill (Eng) Williams-Renault 1.28,124, 2. Schumacher (Dui) Benetton- Renaull 1 28,397, 3. Coulthard (Sch) Wil liams 1.28,947, 4. Berger (Oos) Ferrari 1.29,657, 5. Herbert (Eng) Benetton 1 29,867, 6 Alesi (Fra) Ferrari 1.29,874, vine (Ier) Jordan-Peugeot 1.30,083, CLERMOND-FERRAND kinen (Fin) McLar (Tai) en Rowe (Can) 4576, 8. Bosch 4521. 15. Thienpondt 4412, 27. Van Baest 4369, 68. Krull 4243, 127. Groen 4129. Landenklassement: 1. Frank rijk 3184, 2. Nederland 3156, 3. Verenig de Arabische Emiraten 3072, 4. Venezuela 3055, 5. Japan 3050 Vrouwen: 1Ho Yen Wah (Sin) 3638, 2. Burden (Eng) 3629, 3. Honeychurch (Aus) 3625, 4. Flores (Mex) 3618, 5. Larsson (Zwe) 3617, 20. De Win Challenge Tour, (Zwe) 203 (69 68 66), Nyman (Zwe) 203 (69 68 66), 4. Suneson (Eng), Gögele identeams vrouwen, B-groep. Néder- Zwitserland 3-2; Geleijnse/Zelsmann n met 1 hole van Storjohann/Caroni, injjieu mannen, tweede ronde: Wheaton (VSt/1) - McCar- O'Brien (VSt) 7-6 6-4, Woodbridge (Aus/3) <d). Hoch - Renzenbnnk (Dui) 6-3 7-6, Black (Zim/4) - Adams (ZAf) 7-5 6-2, Wilkinson (GBr) - Vacek (Tsj/5) 3-6 7-6 6-2, Prmosil (Dui/6) I: Dunga (Bra), Gaviri, Asprilla, A en Rincon (Col). Ecuador - Peru 2-1 (0-0). 62. Diaz 1-0, 77. Mora 2-0, 84. Tenorio 2- om derde plaats: Belgie - Spanje 8-6 ind best-of-five serie-. 2 0 Verliezersron- Frankri|k - Slovenië 10-7, Zweden - kraine 17-5. Stand: 5. Duitsland 4-8 5-12), 6. Frankrijk 4-8 (48-22), 7. Rus- :nië 4-0 (7-50), 10. Oekrain PAARDESPORT CSIO. Landenwedstrijd: 1 Nederl; (Voorn/Jewel's Amesthyst 0-4, Ror /Burg's Samantha 0-0, Tops/Opere land 3006, 3 Engeland 2983, de Staten 2958, f Nederland 2867. s Easy Jumper opg/0) 8.00. 2. e.a. België, Verenigde Sta ten, Ierland 12.00, 5 Duitsland 20.00. Springconcours op tijd: 1. Fisl Bownver Queen, 2. L (Dui), 3. Delaveau (Fra WIELRENNEN U van Rijnland-Palts. Tiende en etappe Pirmasens - Landau: 1. De Ned) 136,8 km in 3.33.25 (38.46 1.2 Dikiy (Oek), 3. Ruskys (Lit), 4. (Dui), 5 Vierhouten (Ned), 6 Sar- i (Lit), 37. Moerenhout (Ned). Eind- happelijke interland: Nederland A Australië wint met één ru 112 all out, Nederland 111c GPD Ajax v ■wacht zeer snel, binnen ek zelfs, een uitspraak van de FIFA in het geschil met Marcio Santos. Dat optimisti sche geluid over de snelheid van de wereldvoetbalbond liet gisteren penningmeester Arie- van Os horen. Santos is inmid dels naar Brazilië teruggekeerd. Van Os denkt dat de FIFA de zaak vlot zal behandelen 'omdat ze daar ook wel weten dat er haast bij is geboden', in afwach ting van de procedure gaat Ajax niet op zoek naar een vervan ger. „Dat heeft geen zin als er volgende week al een uitspraak komt", zegt Van Os. Volgens de schatbewaarder, die zowel in Londen als Amster dam de onderhandelingen met de Braziliaanse international en zijn Italiaanse zaakwaarnemer voerde, zijn er twee mogelijkhe den. „De FIFA stelt ons in het gelijk en dan zal meneer Santos toch bij ons aan de slag gaan." Maar is de sfeer dan niet een weinig verziekt? Nee, zegt van Os, want Ajax is niet boos op de voetballer, alleen op zijn zaak waarnemer. „Die bepaalt wat Santos moet doen, zelfs wat hij moet zeggen." Maar wat als dé FIFA niet de kant van Ajax kiest? Van Os: „Dan heeft Ajax nog steeds een contract met Santos." In dat ge val zal de Braziliaan vrijwel ze ker worden verkocht. Belang stellenden hebben zich nog niet in Amsterdam gemeld. GERTJAN VAN GEEN Ralph Kok is dit jaar opnieuw de publiekstrekker op de 40ste Zorg en Zekerheid Open Leidse Tenniskampioenschappen op de banen van Roomburg. Het A ****-toernooi dat woensdag be gint is sowieso sterk bezet. Met rijf spelers uit de top 20, naast Kok (8) komen Marcel Reuter (11), Bernd Lenten (17), Marcel Burgersdijk (19) en Eddy Schol (20), mag Roomburg zich geluk kig prijzen. Naast het vijftal maakt ook voormalig Neder lands kampioen Christiaan Feenstra zijn opwachting op het park aan de Kanaalweg. Martin Verkerk en Mark Fleischeuer zijn de 'Leidenaars' die een wild card hebben ont vangen. Verkerk, tweede van Nederland tot en met 16 jaar, mag aan het grotere werk gaan ruiken. Ook Bobby Altelaar en voormalig winnaar Arjen van der Zande is een vrijkaart toe bedeeld. Altelaar, vorig jaar win naar van het B-toernooi, wordt zo beloond voor zijn fina leplaats op Forescate. Het vreemde is dat hij met zijn 59ste plaats op de nationale ranglijst direct tot het hoofdtoernooi toegelaten was geweest. Maar ten Koopman is met zijn 65ste plaats de laagst geaccepteerde speler. Jeroen Boogmans, Gertjan Egberink en Marco Vis ser hebben een wild card voor het kwalificatietoernooi, dat maandag begint, gekregen. De organisatie heeft nog een wild card achter de hand. Gedacht wordt aan een nadere topper, die op het Challenger-toernooi in Scheveningen, dat eveneens komende week wordt gehou den, vroeg is afgevallen. Ook het vrouwentoernooi heeft niet slecht geboerd. De nummer 35 ligt reeds 'uit' en moet al kwalificatie spelen. He- leen van den Berg komt haar ti tel verdedigen en is als elfde van Nederland de hoogst geplaatste. Esmir Hoogendoorn (13), Han- neke Ketelaars (16), Henriëtte van Aalderen en oud-Neder lands kampioen Linda Nie- mantsverdriet (20) zijn de top twintig-spelers. Carlijn Buis (54) en Jolanda Mens (61) hebben een wild card ontvangen. Ma rieke Bethlehem en Unicumse Carolien Stassen mogen aan het desport (King George V Gold Cup c Engeland vanuit Silverstone. tweede k> lificatie. 14.00-15.00 RTL 5 Sport: training GP Engeland, live-verslag van de laatste kw lificatietraining Formule 1 op het circuil van Silverstone in Engeland. 14.00-15.00 Super: Honkbal: hoogte punten uit de Major League Baseball- 14.00-15.20 RTL Autosport: GP van Engeland voor formule l-wagens vanaf (245 km); Honkbal: World Port Tourna ment vanuit Rotterdam, Atletiek: NK. 15.00-16.00 Super: Golf; Volvo PGA Eu ropean Toyr Murphy's Irish Open. Tour de France, 13e etappe: Mende-Re- vel (245 km). 21.30-22 30 BBC 2: Cricket: samenva ting van de Benson Hedges Cup final 22.16-23.01 Ned 3: Studio sport. Engeland vanuit Silverstone. 11.00-14.00 EURO. Tennis: ATP-ti nooi van Gstaad, finale. 13.00-17.40 Ned 3: Studio Sport: Tour de France (veertiende etappe: Sam 0rens-de-Gameville-Guzet-Neige(164 I autosport (GP van Engelani Formule l-wagens vanaf het circuit var Silverstone), atletiek (Nationale kam pioenschappen vanuit Birmingham), paardesport (Queen Elizabeth II cup cc cours hippique vanuit Hickstead) en paardesport (Irish Oaks races vanuit Th Curragh). 14.30-17.00 RTL 5: Sport: GP Enge land, live-verslag v, land. 15.45-18.15 Did 2: Sport e Ralph Kok voert een sterk deelnemrsveld aan tijdens de 40ste 'Open Leidse'. archieffoto henk bouwman kwalificatietoernooi deelnemen. IC-club In het kader van het veertig-ja rige jubileum van de Open Leidse is er morgen een reünie van oud-winnaars en -finalis ten. De Internationale Club, een verzameling van ex-internatio nals, heeft de spelers en speel sters uitgenodigd om 's mid dags een balletje te komen slaan. Voormalig nationaal kampioenen Louk Sanders en Michiel Schapers komen in ie der geval naar Roomburg. Ook Judith Salomè, winnares in '72 en '75, Mariëtte Pakker en Na nette Schutte behoren tot het gezelschap voormalige toppers. Plaatsingen HEBl: 1. B. Altelaar, 2. S. van Beurden, 3. M. Zorab, 4. M. Fleischeuer. DEB1: 1. S. Vreeken, 2. B. Zonderop. HEB2: 1. T. Boef, 2. M. van Sterkenburg, 3. M. Gaaien. DE— inter Vissch Beurden/J. Minn: s/J.W. Lugthart. DD M. Bethlenem/M. verkerk, 2. S. en R. Vreeken. HECl: 1. W. van Schie, 2. J. Oosterhoff, 3. T. van der Voort, 4. W. Steggerda. DECl: 1. S. Ko renhof, 2. M. Loeve. HEC2: 1. B. van Eeden, 2. M. van Tongeren, 3. R. Poots, 4 I. Overgaauw. DEC2: 1. T. Jonkman, 2. G. Kok. HDC1: 1. H. Heemskerk/H. /elzen, 2. T. Bavelaar/A. Honer. 20.10-21.00 BBC 2: Autosport: sami vatting van de GP van Engeland voor f mule l-wagens vanaf het circuit van S 23.00-00.30 EURO; Autosport: GP v; Engeland. 00.15-00.45 RTL 5: Autosport: GP En geland, samenvatting. 00.30-01.30 EURO: Autosport: IndyCy- race vanuit Toronto. Herh. 00.40-02.30 RTL Autosport: GP van Engeland voor formule l-wagens vanaf het circuit van Silverstone. MAANDAG 13.00-17.00 Did 1Sport Extra: tennis, ATP toernooi van Stuttgart. 13.07-14.29 Ned 2: Studio Sport. 14.00-15.30 EURO: Extreme games: 15.30-16.30 EURO; Avontuur de Trofee van Midden-Amerika. Herh. 16.20-16.30 Did 3: Sport im Westen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20