Leidsch Dagblad Val van Zepa lijkt kwestie van uren Orion als hondje aan de leiband Leidsch Dagblad weer het water op Eindelijk eten en drinken Zorgen over haring Eigenaar Aramco-pand eist drie jaar huur GOED NIEUWS ZATERDAG 15 JUL11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40826 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Logeerhuis 3 Den Bosch opent een logeerhuis voor de mente bejaarden om hun verzorgers even te laten bijkomen. a a De bergingssleep- I f boot Waker is vanaf vandaag permanent pa raat in Den Helder om de kust te beschermen. Koeman in De Kuip 'Sinds de dagen van I Johan Cruijff was het niet meer zo druk op de training bij Feyenoord'. Serviërs zetten volgende twee enclaves onder druk Drie dagen na de val van de moslim-enclave Srebrenica dreigen de Bosnische Serviërs nu ook de enclave Zepa in het noordoosten van Bosnië onder de voet te lopen. Ge vreesd wordt dat vervolgens Gorazde aan de beurt is. De Bosnische Serviërs hebben daar een ultimatum gesteld aan de verdedigers van het Bosnische regeringsleger. In Zepa zitten 12.000 mensen opeengepakt, in Gorazde 60.000. DEN HAAG-ZAGREB GPD-R De Bosnische Serviërs maanden de 79 Oekraïense VN-militairen in Zepa de enclave voor 14 uur gisteren te verlaten en eisten te gelijkertijd dat de moslims van het Bosnische regeringsleger in de enclave de wapens zouden neerleggen. De Oekraïners zei den niet te zullen opgeven en in geen geval hun pantserwagens achter te laten. NAVO-vliegtui- gen vlogen over het gebied, na dat de Serviërs kort na 14 uur het vuur hadden geopend met artillerie. Ze schoten verschei dene huizen in brand. Aan het begin van de avond meldden NAVO-kringen in Brussel dat de waarnemingsposten van de Oekraïners „bijna allemaal" wa ren gevallen. VN-woordvoerders hadden tevoren gezegd dat Zepa, met zijn lichte verdediging van 79 Oekraïners „een mogelijke prooi" van de Serviërs zou kun nen worden. Waarnemers zei den gisteravond dat ze de val van de enclave binnen 48 uur verwachtten. Zepa ligt in afgelegen berg achtig gebied. De Duitsers zijn er tijdens de Tweede Wereld oorlog nooit in geslaagd de plaats te veroveren. De Serviërs zullen daarin waarschijnlijk wel Tien jaar na de aanslag op de Rainbow Warrior. Marelle Pe- reira in het spoor van haar va der Fernando, de omgekomen Greenpeace-fotograaf. Nederlandse pluimveehouders kunnen hun ei niet kwijt. Pro blemen door overproduktie en concurrentievervalsing. Wim van Est (73) sprint naar een biografie. De geschiedenis van een levend wielermonu- ment. De Leidse Soroptimistenclub. Strijd voor de verbetering van de positie van de vrouw. Nieuwe CD van Graham Par ker. 'Mijn werk wordt onvol doende gewaardeerd'. Denkwijzen Bijzondere men- Nederlandse mariniers op Haï ti. 'Het is best uit te houden hier'. Onze Taal: Een pintje vatten. slagen. „Onze mannen staan te popelen om aan te vallen", al dus Karadzic afgelopen woens dag. „Ik ben een gelukkig man, want de stoutste Servische dro men worden werkelijkheid." De Serviërs stelden gisteren ook een ultimatum aan de mili tairen van het Bosnische leger in Gorazde. Geëist werd dat die gistermiddag om 14 uur hun wapens zouden neerleggen. Eenheden van het moslimleger, die van de Bosnische regering het bevel hebben gekregen Go razde tegen elke prijs te verde digen, omringden daarop VN- posten. Ze eisten dat de blauw helmen hun wapens aan het re geringsleger zouden geven. Ge vechten deden zich gisteren echter niet voor bij Gorazde. Pagina 5: Chirac: Het lijkt wel Mün- chen 1938. Kok blijft nijdig na Franse kritiek. Asielzoekers schuilen nu bij elkaar. In nog geen halve minuut rolt de Orion van zijn plek. Het is angstaanjagend hoe snel het gevaarte opdoemt achter de ukkies. foto hielco kuipers HET WEER VALKENBURG/OEGSTGEEST Sommige vluchtelingen uit Sre brenica kunnen niet meer zelf standig de bus uit. Anderen gaan zitten. Ze geven over, de uitputting nabij. Een van de weinige mannen op het vluch- telingentransport, een stokoude kromme man, zit zachtjes op een trap te huilen. In het stadje Bonavaci, veertig kilometer ten zuiden van Tuzla, kwamen gis teren de eerste vluchtelingen aan die twee dagen in de open lucht, met weinig water en nau welijks eten, op het vliegveld van Tuzla hadden doorge bracht. Inwoners van Bonavaci ko men eten en drinken brengen. „Iedereen in Bonavaci wil een bijdrage leveren", zegt Miro. Met als gevolg dat de vrijwilli gers door elkaar heen schreeu wen, alle kanten oplopen en de chaos compleet lijkt. De vluch telingen zijn te moe, te hongerig en te wanhopig om zich er iets van aan te trekken. Ze zoeken een plek in de sporthal en vallen uitgeput neer. Een vrouw deelt met boter besmeerd brood uit. Kinderen schrokken stukken naar binnen. Ze hebben al dagen niets fat soenlijks meer gegeten. Het ging allemaal zo snel dat ze nauwelijks de tijd hadden om nog voedsel en kleding mee te nemen. Een Pakistaanse VN- eenheid arriveert met een tank wagen water, teilen vol met vruchtesap en kant-en-klaar maaltijden. Alle vrouwen zijn zonder man aangekomen. De oude kromme man, Abdullah, weet niet of zijn zonen ooit nog zullen terugke ren, en dat is op zijn oude dag na drie jaar oorlog te veel van het goede. Het verhaal wordt door een apder verteld, want hijzelf wil niets meer zeggen of kan het niet meer. In Tuzla is inmiddels bekend geworden dat een vrouw van ruim twintig jaar uit Srebrenica zichzelf gisteren heeft opgehan gen. Aan een boom in het bos bij het vliegveld waar de vluch telingen worden opgevangen. Ze hadden geoefend, de wen van de marine. Voor de lol trokken ze het Orion-gevechtsvliegtuig 159 meter over de startbaan van vliegveld Valkenburg. Maar kinderen, zouden die dat ook voor el kaar krijgen? De basisschool YVillibrord uit Oegstgeest nam deze uitdaging aan, om zo geld in te zamelen voor het Foster Parents- plan. Gistermiddag verzamelden 150 kinde ren zich op het vliegveld om het vliegtuig aan een meterslang touw zo ver mogelijk over de startbaan te trekken. Het armdikke touw zit aan de wielen van het vliegtuig, en meters hoger bevindt zich de cockpit waar iemand aan de rem zit. De marine neemt geen enkel risico, overal staan oplettende mariniers die een oogje in het zeil houden. Een mierenhoop van opge wonden kinderen staat klaar aan het touw. De experts hebben dikke handschoenen aan. Ze juichen als de directeur van de school door een grote megafoon vertelt dat de marine 1.400 gulden heeft ingezameld. En dan het grote moment: mevrouw van Voorst tot Voorst van Foster Parents krijgt het startpistool overhandigd. PANG! In nog geen halve minuut rolt de Orion van zijn plek. Het is angstaanjagend hoe snel het ge vaarte opdoemt achter de ukkies. Dan strui kelt er één en wordt meegetrokken, zijn knieën schaven over het beton. Traantjes volgen, de marine grijpt meteen in en zet de zaak stil. Bij de tweede poging brult de directeur: 'Rustig lopenl'Het is een makkie, soepel rijdt het bakbeest over de baan, als een hondje aan de leiband. De kinderen stralen en zingen: 'Willibrord gaat nooit verloren!' Eentje roept brutaal: 'We nemen hem mee naar huis.' De marine waakt en ziet dat de veters van een meisje los zijn. 'Veters vastmaken!', schreeuwt een officier. Tot zijn verbijstering gaat ze op de baan vlak voor het aanstormende vliegtuigwiel zitten en peutert aan haar schoen. Drie ke rels rennen meteen op haar af en rukken haar net op tijd weg. Tja, dat staat niet in het handboek Soldaat, hoe om te gaan met 150 kinderen en een Orion. Maar de vaart gaat eruit, de kinderen worden moe en het touw valt slap. De Orion staat stil. De persvoorlichter van het vliegveld wilde eerst niet dat het in de krant kwam, van die 159 meter. „Iltjt is zo sneu voor de kinderen als ze dat niet halen." Chefstaf J. van Gei- lenKirchen zei daarom in zijn toespraak zich een beetje te schamen. „Het was... 305 meter en 35 centimeter!" 'Hartstikke leuk' was de reactie van een paar kijkende mari niers: „Maar uh, wij waren met maar 40 De Nederlandse haringhandelaren maken zich zorgen over de slechte aanvoer van haring dit jaar. Als deze trend zich doorzet, komt de voorraad van haring in gevaar. De kans is groot dat over enkele maanden de klant dan tevergeefs om maatjesharing vraagt. De meeste handelaren hebben nog weinig voorraad, beves tigt L. Ouwehand, directeur van de gelijknamige visgroot- handel in Katwijk. „Het totaalbeeld over 1995 is weinig posi tief. Ondanks de hoge kwaliteit van de haring." Het is niet duidelijk aan te geven waarom de aanvoer van haring nu veel minder is dan voorheen. Volgens een voorlichtster van het Nederlands Visbureau is het moeilijk na te gaan waar zij zich op een bepaald moment ophoudt. Ook is het mogelijk dat de haring van een mindere jaarklasse is. Werkplaats BMW-dealer Alphen in de as ALPHEN AAN DEN RIJN JAN RUSDAM Een felle uitslaande brand heeft vannacht een werkplaats en een schuur van BMW-dealer Rob Gorris, aan de Gouwsluisseweg in Alphen aan den Rijn, in de as gelegd. Ook een achttal moto ren en onderdelen gingen in vlammen op. De schade be draagt volgens een eerste schat ting tussen de zeven en acht ton. De brand is ontstaan in een schuur aan de achterzijde van een woonhuis aan de Gouw sluisseweg 80. De brandweer kon niet verhinderen dat de vlammen oversloegen naar de naastgelegen werkplaats waarin een aantal BMW-motoren stond. Alleen een politiemotor kon worden gered, evenals vijf motoren die in de showroom bij de werkplaats stonden. Volgens de eerste berichten liep de wo ning nagenoeg geen schade op. Omstreeks half één vannacht was de brandweer de brand meester. Over de oorzaak vqn de brand kon de Alphense poli tie vannacht geen mededelin gen doen. Een schipper die naar je zwaait. Even is er contact. Een mooi contact, omdat het geen toe komst heeft en niets het kan be zoedelen. De bemanning van de Leidsch Dagblad-boot heeft in de mooie zomer van het vorige jaar naar menige lezer de hand opgestoken. Uitgestoken ook. Met in die hand de Waterkrant waarop door velen enthousiast is gereageerd. De matrozen van dit medium willen het daarom niet bij deze vluchtige ontmoe tingen laten. Omdat ze de lezers nog veel meer interessants te bieden hebben. Ook deze zomer deint en dobbert de Leidsch Dagblad boot weer over de plassen en vaarten waarmee deze regio zo gul is bedeeld. Op zoek naar de lezer en naar wat hem of haar bezighoudt. Dat zal elke dag zorgen voor een stroom van verhalen in de Waterkrant. Een speciale pagina die het leven op en rondom het water centraal stelt en een prominente plaats in deze krant krijgt. Het blijft niet bij interviews en achtergrondverhalen alleen. In de Waterkrant zult u vanaf volgende week elke zaterdag een column aantreffen van de vermaarde schrijver Maarten 't Hart. Deze Warmondse schrij ver, van huis uit bioloog, staat bekend om zijn scherpe pen. Ook de liefde wordt niet ver geten. Want is er op het water niet menige romance opge bloeid? Jongens en meisjes die advocaat van het bedrijf aan, helemaal niet handelingsbe voegd. Zijn handtekening onder een voorlopig huurcontract zou dus niets waard zijn. Boven dien, zo merkte de advocaat van SSI op, wist Caplan helemaal niet dat in Nederland een mon delinge overeenkomst, al dan niet kracht bijgezet door een fax-bericht, een echte overeen komst is. „In Amerika gaat dat heel anders. Caplan kwam volgens advo caat Van der Wiel van het com puterbedrijf, alleen maar naar Nederland om zich te oriënte ren. Hij mocht niets beslissen: de echte bazen zitten in Ameri ka. Niet alleen Cinka zet vraagte kens bij dit verhaal. Ook rechter Van Delden vroeg vertwijfeld of alle Amerikanen op deze uiterst omslachtige manier zaken doen. Voor advocaat Buter van Cinka staat vast dat Caplan heel goed wist wat hij deed: „De man heeft eerder voor de Info- theek gewerkt. Hij kent de Ne derlandse zakenwereld van bin nenuit." Van Delden doet op 21 juli uitspraak. Pagina Leiden: 'Leiden heeft geen goede zakenmensen'. Eigenaar Cinka van het Aram co-pand aan de Plesmanlaan in Leiden eist dat het Amerikaanse computerbedrijf Software Sup port Inc. (SSI) de komende drie jaar gewoon de huur betaalt voor het pand. Er is een con tract getekend en dat moet wor den nagekomen. Dat de onder handelaar van SSI opeens niet handelingsbevoegd zou zijn en dat er dus geen geldig huurcon tract is, gaat er bij advocaat Bu ter van Cinka niet in. Cinka heeft een kort geding aangespannen dat gisteren vöor de Haagse rechter Van Delden diende. De eigenares vèn het pand eist dat SSI gedurende drie jaar de 1.000 vierkante me ter (huur 200 gulden per vier kante meter) betaalt. „Voor mij hoeft u er niet te gaan zitten, als u maar betaalt." Cruciaal in het kort geding is de vraag of je van een Ameri kaanse zakenman (getrouwd met een Nederlandse vrouw) mag verwachten dat hij de ge bruiken in de Nederlandse za kenwereld kent en hem dus op zijn daden mag aanspreken? H. Caplan, die namens het Ameri kaanse computerbedrijf heeft onderhandeld, is, zo voerde de Chirac houdt aan kernproeven vast PARUS Verwachting van het KNMI tot vanavond Perioden met zon Perioden met zon en een enkele bui Middagtemperatuur ongeveer 22 graden Wind zuid tot zuid west, zwak tot matig, aan de kust af en toe' vrij krachtig. Vrachtwagen film 'De Jurk' gestolen NIEUW-VENNEP RENEE DE BORST Het is nooit leuk als er een au to wordt gestolen, maar de makers van de film 'De Jurk' noemen het In dit geval een re gelrechte ramp. Een speciale vrachtwagen die een rol speelt in de derde speelfilm van Alex van Warmerdam is woensdag nacht gestolen van een terrein in Nieuw-Vennep. Producent Mare van War merdam: „We zitten vreselijk omhoog. De vrachtwagen is nog voor een aantal opnamen nodig. We hebben hem al ge bruikt voor het inladen van de jurk, die de hoofdrol speelt in de film. Verder is er een shot gemaakt van de vrachtwagen die over de snelweg rijdt. Maar op 23 juli moeten we nog fil men dat hij aankomt op de plek van bestemming en wordt uitgeladen. Voor de continuï teit is het dus van groot belang dat deze vrachtwagen weer te rugkomt. Het is geen kwestie van even een nieuwe huren en in orde maken." Het gaat om een Mercedes Benz 1320 L, met het kenteken BS - 55 - DH. Hij is speciaal voor de film knaloranje gespo ten en met de tekst 'Loohman confectie' beschilderd. Van Warmerdam wil niets liever dan de vrachtwagen op het spoor komen. Wie denkt hem daarbij te kunnen helpen kan contact, opnemen met de poli tie in Nieuw-Vennep, telefoon 02526 - 73838. ons a£t"fbod huizende Pa9ina stfaL?pPrend 9°ed PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. De boot van het Leidsch Dagblad ging gisteren officieel voor het eerst het water Doel van de vaartocht was de passantenhaven aan de Leidse Beestenmarkt. Daarvoor moest onder meer de Blauwpoortsbrug in he hart van de stad worden opengedraaid. foto hielco kuipers elkaar natgooien, elkaar zege nen met hun vrolijkheid. Dat is toch een beeld van alle tijden. Onze lezers zelf doen van hun opbloeiende liefdes verslag in de rubriek 'Zomerliefde'. Op water en brood zetten. Dat ddden ze vroeger met ge vangenen. Maar u bent geluldag vrij en wilt wel eens wat anders op tafel. Daarop spelen wij in met een wekelijks recept van Henk Schreuder, chef-kok van het gerenommeerde Oegstgees- ter restaurant De Beukenhof. In de rubriek 'Bakboord' zal hij u met stijl op uw wenken bedie- Elke goede kapitein dient ver antwoording af te leggen over zijn reilen en zeilen. Dat doen ook de gezagvoerders van het Leidsch Dagblad-schip in een dagelijks logboek. Voorts azen wij op uw aan dacht met een visrubriek van Bram van Leeuwen. Die, zo we ten de kenners in deze omge ving allang, hierin net zo door kneed is als het brood t hij de gladde jongens onder de oppervlakte voert. De landrotten bedienen wij deze komende acht weken met wandeltochten over prettig knerpende paden in de regio. Als daarentegen snelheid is ge boden, starten we onze speciale Spacewagon. Het water mag dan rustig voortkabbelen, hot news moet sissend worden op gediend. Het besluit om nog zeven of acht kemproeven op het Franse atol Mururoa te doen, is onher roepelijk. President Chirac liet dat gisteren weten. Volgens Chirac hebben zowel militaire als burgerdeskundigen hem ge zegd dat de kernproeven nood zakelijk zijn om de veiligheid van het Franse kernwapenarse naal te garanderen. Op tal van plaatsen in de wereld is gisteren tegen het Franse voornemen geprotesteerd. In Den Haag uit ten activisten van Greenpeace hun ongenoegen. |a, dat is goed niéuws. Dus r I Naam: proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. -1 Leidsch Dagblad, Abonnee Pagina 2: Lezers Franse produkten. boycot OF BEL 071-12 80 30 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1