Goddijn registreerde 'onbewogen' 'Voor mij is Ray Charles de grootste' Cultuur Kunst iet gekkenhuis draait irie dagen lang door Altijd een spook in je hoofd ATËRDAG 15JULI 1995 Wufte 'blote' blom 'danst' Leidse kunstenares toont de triestheid van een verscheurd land over het Van den Heuvel-orgel RECENSIE UDY VAN DER SPEK de internationale zomer-or- Is [lelserie is Pascale Mélis uit Pa- ie js de eerste organiste van bui- »n de grenzen, en volgens mij e eerste wufte 'blote' blom chter het Van den Heuvel-or- el. Alsof Mélis dit ongehoorde an den lijve voelt; het Allegro it Bachs Konzert für Vier Cem- les ali in a (orgelbewerking D. un iaurer) rommelt aardig, daar ^lallen wat maatvastheid betreft tel enige steekjes. Toch krijgt it concert onder haar handen en opgewekt en contrastrijk arakter met mooie registraties. Waarom Ritters Sonate zo di- jct aan Bach geplakt wordt is ie een raadsel, die man is be ender geworden door zijn tandaardwerk 'Zur Geschichte es Orgelspiels' en zijn improvi- atiekunst dan door zijn luttel antal twijfelachtige composi- Francks overbekende Prélude, Fugue et Variation is een zoete oase van rust, mooi uitgespon nen en evenwichtig vertolkt. De Tanz-Toccata van de Oosten rijkse orgelcomponist Anton Heiller (1923-1979) is andere koek. Dit harmonisch en rit misch interressante werk vol ironische, schrille samenklan ken laat Mélis letterlijk dansen en springen over het manuaal en pedaal. Die halve boogie- woogie-stijl en de nasale klan ken van een trekharmonica lig gen de frangaise wel. De lange sonore grondtoon in de Suite van Duruflé zet je meteen op een ander spoor. Elegant slingert Mélis daar een speelse melodie omheen, dan grote heftige akkoorden, en weer terug naar af. In de Sici- lienne, rustig van tempo en pas toraal van karakter krijgt Mélis net als in het begin weer last van ritmestoornis. Gelukkig niet van haar hart. 1lorth Sea Jazz doet denken aan Ajax-manie Het werk van Annie Goddijn, te bewonderen in het eeuwenoude voormalige wapenarsenaal in Delft, foto pr/legermuseum )EN HAAG» JOHN OOMKES 'eteranen keken elkaar gister- niddag veelbetekenend aan bij Ie start van de driedaagse: „Zo, laar gaat-ie weer." De run op iet North Sea jazz Festival irengt dit jaar meer dan ooit j inderen dan door de wol ge- ij. erfde jazz-fans in beweging. gS:iles tot ver buiten Den Haag, an ;een vrije hotelkamer in de resi- lentie. Rond het North Sea Jazz gf :estival is een manie aan de igjang die nog het meest doet 2- lenken aan de Ajax-trend. e- Behalve de doorgewinterde iupporters wil tegenwoordig an en alleman zich verbonden veten met de geur van succes, inj )at is met Ajax zo, het lijkt ook net het North Sea Jazz Festival lan de gang te zijn. Het festival ïeeft een dagelijkse topcapaci teit van 22.000 bezoekers. En dat dus dit weekend maal drie, 'viet levert een compleet muzi- kaal gekkenhuis op. Op de ope ningsavond is de run op het Verjongde aanbod zo groot dat toegangskaarten buiten voor de n p SCHEVENINGEN DICK HOFLAND „Pfff, óóóh, dit is toch wel weer heel erg goed hoor. Ik moet even bijkomen." Rob Assenberg zag The Phantom meer dan vijf tig keer, maar kan er nooit ge noeg van krijgen. Met hem, eR zijn twee vaste theatervrienden, bezochten we een historische voorstelling in het Circustheater in Scheveningen. Want het spook is inmiddels de meest opgevoerde musical in Neder land. „Na elke voorstelling denk je: wanneer gaan we weer?" „Denk aan mfj-hfj, blijf aan mij hij dèèènken". Het is brullen in de auto, als ze met z'n drieën zijn. Geen letter van The Phantom of ze kennen 'm. Als het moet ook in het Engels. Of Duits. Vinden ze toch wat min der. Trouwens Henk Poort is de enige echte Phantom. Ze heb ben er heel wat gezien, in New York, Londen, Hamburg, We nen èn Scheveningen. „Maar Henk is de meest intense van allemaal. Jaja, wij houden van intens". Rob Assenberg, Theo Haast en René Bakker hebben zich er op verheugd vanavond. Dat The Phantom met zijn 703e voor stelling het record breekt van Mv Fair Lady met Wim Sonne- deur van het Nederlands Con gresgebouw van de hand gaan voor 2,5 maal de normale prijs. Duizenden komen af op vitale jonge publiekstrekkers zoals Guru's Jazzmatazz, Jamiro Quai of Neneh Cherry. De kruisbe stuiving tussen verschillende muzikale genres is namelijk in volle gang en dat is ongetwijfeld een van de redenen van het succes van dit evenement. Het North Sea Jazz Festival hanteert dezelfde formule als de supermarkten van Albert Heyn. Er is veel, maar ook veel gerich te aandacht voor de kleinste verzameling smaakpapillen. Zo is een van de zes tijdelijke res taurants in het complex gespe cialiseerd in de Cajun-keuken. Op de openingsavond draait zo'n tentje zo dol dat de horeca- activiteiten zelfs urenlang wor den stilgelegd om de organisatie in staat te stellen op orde te ko men. Zover is het op het festival in algemene zin nog niet, maar het incident geeft aan dat ieder een in Den Haag zo'n weekend op zijn tenen loopt. veld is niet zomaar iets. „Alles in het leven is herhaling. Je doet elke dag je boodschappen, je wast je auto en op een dag val je zomaar uit je pantoffels en is het voorbij. Dus je moet zorgen datjeervan geniet." Rob heeft zich voor de gele genheid in een smoking gesto ken. Voor hem is het ook het meest feest, hij ging al meer dan vijftig keer. Theo komt nu op 35 en Renée op 25. Roerloos Tn het donker van de zaal. Ze zitten naast elkaar. Roerloos volgen ze de handelingen. Zeg gen geen woord tegen elkaar. „Om de concentratie niet te verstoren". Christien bezingt haar liefde voor Raoul. Ze klappen. Het spook komt met Christien in een gondel door de krochten van het operagebouw gevaren, temidden van kroonluchters en honderden kaarsen. De kinnen gaan iets omhoog. Maar ze zeg gen niets. De kroonluchter don dert naar beneden, het zaallicht gaat aan. „Pfff. Oóóóh. Dit is toch wel weer heel erg goed hoor. Ik moet even bijkomen". Dan toont het spook zijn af grijselijke gezicht en gaan de geliefden er vandoor, hem ach- Wat beweegt een kunste naar die in opdracht van het Legermuseum naar Joegoslavië gaat? Gaapt er geen onoverbrugbare kloof tussen de schoonheid van de kunst en de barbarij van de oorlog? DELFT ROOS VAN PUT/FRAN^OISE LEDEBOER „Ik ging er in 1994 heen alsof ik een journalistieke reportage moest maken. Alleen op die manier kon ik daar 'onbewo gen' registreren wat ik zag", ver telt Annie Goddijn. „In de hui dige situatie zou ik me echter heel anders voelen", benadrukt ze meteen. Goddijn zag ook toen al veel ellende, maar de val van de moslim-enclave Srebre nica tilde de oorlog de afgelo pen dagen naar een hogere ca tegorie gruwelijkheid die haar zichtbaar heeft aangegrepen. Het resultaat van haar vorig jaar gemaakte reis wordt ge toond binnen de muren van het eeuwenoude voormalige wa penarsenaal in Delft, waar het Legermuseum is gehuisvest, en bestaat uit elf schilderijen en 56 tekeningen. „Ik heb een dubbel gevoel over de opening van de ze tentoonstelling", zegt God dijn. „Want enerzijds is het na tuurlijk leuk dat mijn schilderij en en tekeningen hier zo mooi hangen, maar anderzijds is er Annie Goddijn: „Dubbel gevoel." archieffoto loek zuyderduin DEN HAAG TON OUWEHAND Singer-songwriter A.J. Croce heeft er zin in. Twee jaar gele den kon hij vanwege zijn ijzer- sterke debuut-CD als last minu- te-boeking nog gaftw even tus sen twee acts weggemoffeld worden in het kleinste zaaltje op Europa's grootste jazzfesti val. Te laat om in de officiële programmering opgenomen te worden. Zijn imponerende op treden werd slechts opgemerkt door toevallige passanten, die zich ogenblikkelijk afvroegen wie dat ^thriele jochie wel mocht wezen. Dat jazzy man netje met die doorleefde 65- plus stem, die het midden houdt tussen Ray Charles, Ran dy Newman en Tom Waits. terlatend in zijn groot verdriet. „Heel triest, hij breekt helemaal in tweeën". Hij verdwijnt, éven mysterieus als hij was gekomen. Een speeldoosje speelt, het wit te masker is al wat rest. Ze heffen de handen, extra hard klappend. Als de spelers twee keer hebben gebogen, zegt Rob: „Nu komen ze nog één keer terug". Precies. „De eerste keer dat we The Phantom zagen, was in Wenen. Het leek of je werd afgeschoten. Bijna een kosmisch orgasme. Maar zodra het is afgelopen, is het verleden tijd. Als je morgen op straat staat, is alles weer weg. Na elke voorstelling denk je: oj- ee, nou weer een hele tijd niet. Dan krijg je een gevoel van heimwee. Je gaat steeds sterker verlangen naar een volgende keer. Het maakt niet uit of je dan één keer bent geweest of vijftig keer, dat gevoel is altijd hetzelfde. Het enige verschil is dat je je nu niet meer zo laat imponeren door het spektakel er omheen, door het decor en de effecten. Je kijkt meer als een regisseur, je let op details, en je geniet meer van de muziek. Dan merk je dat je elke keer weer echt geraakt wordt". geen enkele reden voor blijd schap. Daarvoor is de situatie op dit moment veel te ernstig." Naar het voorbeeld van het Londense Imperial War Muse um stuurde het Legermuseum al eerder een kunstenaar naar een oorlogsgebied. Leidenaar Thom Vink ging in 1991 naar de Nederlandse militairen die toen in Noord-Irak verbleven. God dijn kreeg dezelfde opdracht voor het Nederlandse VN-con- tingent in het voormalige Joe goslavië. Goddijn heeft onder meer de plaatsen Lukavac, Mostar, Bus- ovaca, Santici en Siminhan be zocht, altijd onder begeleiding van een Nederlandse blauw helm. Haar persoonlijke bege leider, de VN-er Jannenga, ver telt dat hij de resultaten, teke ningen en schilderijen, zeer herkenbaar en realistisch vindt. De taferelen van etende solda ten tussen vrachtwagens, uit kijkposten en de kleurrijke, broeierig lijkende landschappen zijn voor hem vergelijkbaar met foto's. „Zij tekent zoals ik een foto maak." 'Gewapend' met tekenblok en een flinke voorraad pennen re gistreerde Annie Goddijn vooral het dagelijks leven van de VN- soldaten, het landschap en de bevolking: de met een krulsnor getooide kassier die de soldij uitbetaalt, soldaten die een kaartje leggen of een konvooi voertuigen die door het land schap trekt. Eén tekening be staat uit vele verticale lijnen. Jannenga licht toe: „Die lijnen stellen de planken voor die wij schuin tegen de woningen (zee containers) zetten. Als er een granaat zou vallen, dan ketst deze eerst af op het hout. Op deze manier ben je een stuk minder kwetsbaar. Op een andere tekening zie je de vorm van ramen, met daarop een kruisvorm. „De ramen plakken we af, als er geschoten wordt en het raam wordt ge raakt, vliegen de scherven niet direct in je soep." Op weer een andere tekening is duidelijk de opengeschoven klep van een vrachtwagen te zien. Jannenga Terwijl de uitstekend ontvan gen tweede CD 'That's me in the bar' in de winkels ligt, staat hij dit jaar wel pontificaal in de brochures van North Sea. Zon dag speelt hij met eigen band op het 'Dakterras' van het Con gresgebouw. Adrian James Cro ce. Hang er een snor aan en je hebt het evenbeeld van zijn overleden vader Jim Croce. Hij is nog geen vierentwintig jaar, maar hij heeft er al een uit gebreid leven als voorprogram- ma-artiest op zitten. Hij bracht zalen in de juiste stemming voor concerten van uiteenlo pende grootheden als B.B. King, Aretha Franklin, Willie Nelson, Lyle Lovett en zijn grote held Ray Charles. Maar die tijd lijkt voorbij. A.J. Croce moet nu zijn NIEUWE CD'S POP Buffalo Tom - 'Sleepy eyed' (Play It Again Sam) Op zijn vijfde album brengt het gitaarrocktrio uit Boston het ge luid voort uit zijn beginperiode. Dat wil zeggen dat 'Sleepy eyed' veel minder gepolijst klinkt dan nummer vier. 'Sleepy eyed' lijkt live, zonder publiek, te zijn opgenomen. De uiteindes van de nummers zijn slordig en opener. 'Tangerine' wordt niet eens ingeluid maar lijkt ergens halverwege te begin nen. Uit de chaos en dikwijls ge passioneerde en primitieve rock van Buffalo Tom stijgt met grote regelmaat een meezingbare melodie op, een intrigerende tekstregel of het ontwapenende gepiep van een mondharmoni ca. Het is op 'Sleepy Eyed' alsof de rusteloze, overenergieke groep zichzelf voorbijrent. Toch biedt de plaat ruim voldoende momenten waarop ineens alles op z'n plaats valt. Ry Cooder - 'Mqsic by' (WEA) Ry Cooder verdient meer met soundtracks voor de filmindus trie dan met zijn reguliere pla ten voor het platenkopend pu bliek. Hollywood betaalt z'n re keningen, schrijft het Britse popblad Q treffend. Vooral re gisseur Walter Hill schakelt Co- vertelt dat zij aan vele weeskin deren voedsel, kleding en ted dybeertjes hebben uitgedeeld. Eén van de schilderijen toont in groen, geel, rood en blauw al leen een adembenemend mooi heuvelachtig landschap. Wat doet deze idylle hier aan de mu ren van het Legermuseum? Goddijn: „In die heuvels werd hard gevochten en ik wilde la ten zien hoe absurd het contrast eigen kar trekken. Zijn vader Jim Croce overleed toen hij twee jaar was. „Het is aan mijn stem en pianospel misschien niet te horen, maar mijn vader is van invloed ge weest op mijn muziek. Als je mijn liedjes met die van hem vergelijkt, zijn er wel degelijk overeenkomsten. Hoe ouder ik word, hoe meer ik me ervan be wust ben." Wat teksten betreft, laat Croce zich inspireren door dichters als Pablo Neruda en Dylan Tho mas. „Vooral Dylan Thomas is voor mij belangrijk. Ik hou van de manier waarop hij clichés in een onverwacht perspectief plaatst. Bij hem is het heel erg duidelijk wat hij wil zeggen, maar men kan er tegelijkertijd oder veelvuldig in. Cooder's laatste plaat met gewone liedjes erop stamt uit 1987 en de op volger is nog altijd niet in zicht. De dubbelaar 'Music by' is een uitstekende compilatie van 's mans beste filmmuziek. Be halve van ondermeer 'Paris Texas', 'The Border', 'Geroni- mo' en 'Crossroads' staan er ook niet eerder uitgebrachte stukken op van de rolprent 'Southem comfort'. De filmmuziek van de mees- tergitarist staat op zichzelf en tussen deze blijvende schoon heid van de natuur en de ver- nietingsdrang van de mensen is." Op enkele andere tekeningen zijn in roze, oranje en rood zi geuners weergegeven. Ondanks de vrolijke kleuren is het een treurig tafereel. Goddijn heeft zich in voormalig Joegoslavië nergens laten verleiden om de gruwelijkheden vast te leggen, allerlei kanten mee op. Daar be leef ik de meeste lol aan. De beste songs zijn hoe je bestaan de uitdrukkingen op een nieu we manier met elkaar verbindt. Daarom hou ik ook van jongens als Tom Waits, Randy Newman, Elvis Costello en Van Morrison. Nog afgezien van hun muziek. Wat tekst betreft hebben deze lui me beïnvloed." Veelzijdig „Muzikaal ben ik door veel mensen beïnvloed. Maar de be langrijkste is Ray Charles. Voor mij is hij de grootste. Hij is zo veelzijdig. Hij zingt prachtige ballads, hij is zowel thuis in soul, rock 'n' roll, rhythm blues, jazz als country. En het is allemaal goed, wat hij doet." mist zonder beelden de uitwer king op de luisteraar geenszins. Cooder verklankt op weergaloze wijze troosteloosheid, van hitte trillende woestijnlandschappen en bluesy perspectieven. Door deze hergroepering en concentratie van zijn sound tracks is in één klap duidelijk dat Cooder de eenzame hoogte van Ennio Morricone heeft be- reikt. Wim Koevoet KLASSIEK op een schilderij van een ge deeltelijk ingestort huis na. Maar tussen de lijnen, vlakken en kleuren door, ervaar je toch steeds weer de triestheid van een verscheurd land. De expositie in het Legermu seum (Korte Geer 1, Delft) duurt t/m 20 september, di. t/m za. van 10.00 tot 17.00 uur en zo. van 13.00 tot 17.00 uur. Met zijn linkeroog ziet hij niets. Maar zijn rechter flikkert op als de naam van zijn producer Jim Keltner valt. Deze haast legen darische slagwerker speelde op Croce's twee CD's en produ ceerde de laatste. „Ik heb altijd veel respect voor Jim Keltner gehad, als mens en als muzikant. Het was heerlijk om met die man te wer ken. Hij is zo creatief, hij speelt zo lekker. Het was niet altijd ge makkelijk, maar we hadden een prachtige tijd in de studio." „Nee, op North Sea speelt Jim niet mee. ik heb hem niet voor de tour gevraagd. Hij heeft het heel druk. En bovendien is-ie niet goedkoop." Verdi: La Traviata. Angela Gheorghiu, Frank Lopardo, Leo Nucci e.a., koor en orkest van het Royal Opera House Covent Garden o.l.v. Sir Georg Solti. Decca Vorig jaar november gebeurde in Londen iets bijzonders. Zon der een woord van toelichting nodigde dirigent Georg Solti de directies van de BBC en Decca uit bij een repetitie van Verdi's 'La Traviata' met in de hoofdrol de jonge, nauwelijks bekende Roemeense sopraan Angela Gheorghiu. Decca besloot meteen de uitvoering 'live' op te nemen en de BBC gooide het zendschema om voor een rechtstreekse tv-uitzending van de hele opera. Dat alles resul teerde in cd's en een videoband die dinsdag jl. in Londen aan de pers werden gepresenteerd, en ze overtreffen de stoutste ver wachtingen. Het blijft een live opname (heel fraai op video vastgelegd) en niet alle rollen zijn even goed bezet, maar Solti dirigeert met merkbare liefde en Gheorghiu is in stem en uiterlijk een ideale Traviata. Ondank haar leeftijd blijkt zij ook een uitzonderlijk vertolkster en het lijkt of de operawereld in haar een van de grote sterren van de toekomst heeft gevonden. Paul Korenhof 17 CHEF GERT VISSER. 071-356441 BIOSCOPEN LEIDEN LIDO 1,2, 3, 4 en STUDIO tel: 071- 124130/133210, Steenstraat 39 LID01 Casper al dag. 19.00, 21.15; vr t/m zoen woe 14.30, LIDO 2" Flodder III 16 jn, dag., 18 45, 21.15; vr t/m zo en woe ook 14.15. LIDO 3 Bad Boys al., dag. 18.45, 21.15. Frank Frey al., vr t/m zo en woe 14.30. LIDO 4 Highlander 3 12 jr.. dag. 19.00, 21.15; vr t/m zo en wo ook 14.30. STUDIO Zwanenprlnsesal., vr t/m zo en woe 14.30. Malice 16 jr., dag. 19.00 en 21.15. LUXOR tel 071-121239, Stations weg 19. Die Hard... with a vengeance 16 jr., dag 18.45, 21.30; zo 14.30. TRIANON tel: 071-123875, Bree- straat 31. Jack and Sarah t/m woe 19.30, 21.45. Pulp Fiction t/m zo alleen 20.00. Don Juan ma t/m woe 19.30, 21.45. KIJKHUIS tel 071-142895, Vrou wenkerksteeg 10 Farinelli, il castrato t/m woe 19.30, 21.45. Forrest Gump t/m zo 20.00. Nell ma 20.00 en 22.15 Como agua para Chocolate di 20.00 en 22.15. Widows Peak woe 20.00 en 22 15 ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA tel: 01720-20800, Van Boetzelaerstraat 6 Die Hard., with a vengeance 16 jr dag. 18.30,21.15. Bad Boys 16 jr.. dag. 21.15 Flodder III al., Ned. gesprdag. 13.45, 18.45, 21.30, zo 13.30, 16.00, 18.45 en 21.30. Franken Frey al., Ned. gespr., dag. 14.00; zo ook 16.15. The Jungle Book dag. 13 45, 18.45; zo ook 16.15. Casper al dag. 13.45, 18.45, 21.15; zo ook 16.00. VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel: 071- 790698, Prinses Marijkelaan 4. 101 Dalmatiërsal., Ned. gespr., za zo woe 14.00. Richie Rich, al.za zo woe 15.30. DEN HAAG ASTA 1 tel: 070-3463500, Spui 27. Casper al dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 2 Flodder III al., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 3 The Quick and the Dead 16 jr., dag. 18 45, 21.30; dovrmadiook 13.15 er, 16.00. Frank Frey al., za zo woe 13.15, 16 00. BABYLON 1 tel. 070-3471656, naast Centraal Station. Jack and Sarah al dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 2 La Reine Margot 16 jr., dag. 13.15, 16.30,20.30. BABYLON 3 Farinelli, il Castrato 16 jr., dag. 16.00,21.30 The Fox and the Hound al., dag., 13.15, 18.45. METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Carnegielaan 15. Die Hard., with a vengeance 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. METROPOLE 2 Casper al,, dag. 13.15,16.00, 18 45,21.30. METROPOLE 3 Flodder III al., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30 METROPOLE4 Outbreak 12 jr., dag. 18.45, 21.30; do vr ma di ook 13.15, 16.00. Frank Frey al., za zo woe 13.15, 16.00. METROPOLE 5 Don Juan al., dag. 18.45 21.30; do vr ma di ook 13.15 en 16.00. De Zwanenprinses alza zo woe 13.15, 16.00. MOVIEWORLD Kurhausweg 2. tel 070-3515738, reserveren tel: 070- 3515778 Flodder III al dag 12.50, 13.40, 15.30, 16.20, 18.10, 19.00, 20 50,21 40. The Jungle Book al., dag. 16.00 Outbreak 12 jr., dag 21.00. Die Hard., with a vengeance 16 jr., dag. 13.00, 15 40, 18.30,21.30 Jack and Sarah al., dag. 13.20 16.10 18.4021.20. Casper al dag. 12.10 14.20 16.40 18.5021.10. Bad Boys 16 jr., dag. 14.00 16.30 19.1021.50. Tankgirl 12 jr dag. 18 20. The Quick and the Dead aldag. 17.00 19.20 22.00. Frank Frey al., dag. 14.00; zazo 11.50. De Zwanenprinses al., dag. 14.10; za en zo 12.00. ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401. Herengracht 13. Die Hard., with a vengeance 16 jr., dag. 12.45, 15.30, 18.15,21.15. ODEON 3 Bad Boys 16 jr., dag 18.45, 21.30; do vr madiook 13.15 16.00. De Zwanenprinses a I., za zo woe 13.15 en 16.00. ODEON 4 RIKSBIOSCOOP Renaissance Man 16 jr., dag. 11.45, 14.15, 16.45, 19.15, 21.45. ^Stedelijk museum De Lakenhal Leiden Wilt u weten waaraan de lakenfeesten hun naam tc danken hebben? Kom naar De Lakenhal op zondag 9 en löjuli: van 1100 tot 17.00 u gratis rondleidingen en demonstraties. Oude Singel 28-32 Telefoon nr. 165 360 Pontificale plek voor Adrian Croce op North Sea Jazz Festival Adrian James Croce. Hang er een snor aan en je hebt het evenbeeld van zijn overleden vader Jim Croce. foto gpd HMÉfflm,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17