Protest tegen krachtinstallatie 4 'Stront minder erg dan diesel' rj Regio Leiden/Rijn Veenstreek Steijaertschool viert feest Katwijker gewond bij aanrijding Vakantieweek Voorschoten Zomerfeest bij Archeon uitgesteld NS doen geen toezeggingen over extra stoptreinen i PDA GR0EN00RDHALLEN ZATERDAG 15 JUL11995 0]j Vrees voor herrie en milieu hazerswoude-runduk Waterfietsen, koe- melken, luchtkussen springen en schminken. Het zijn maar een paar van de activiteiten waarmee de leerlingen van de openbare ba sisschool J.P.F. Steijaert in Hazerswoude- Rijndijk gisteren de feestweek rond het25-ja- rig bestaan van de school afsloten. De Steij aertschool werd in 1970 tegelijk met openba re basisschool De Springplank in Hazerwou- de-Dorp opgericht. De school in Hazerswou- de-Rijndijk is vernoemd naar de eerste direc teur die al voor de school van start ging op weg naar een eerste kennismakingsbijeen komst met de ouders bij een verkeersongeval om het leven kwam. foto ben de bruyn De Vereniging Tegen de Monorail probeert bij de Raad van State te bereiken dat de milieuvergunning voor de bouw van een monorailstation bij het Alphense NS-sta- tion nietig wordt verklaard. De gemeente heeft die ver gunning inmiddels afgegeven. Voor de vereniging is de milieuvergunning het op één na laatste handvat waar mee ze de bouw van de monorail zou kunnen tegenhou den. Als de Raad van State haar bezwaren afwijst, dan kan de vereniging alleen nog maar bezwaar maken tegen de bouwvergunning. „Even een vraag uit nieuwsgie righeid. Waarom bouwen jullie eigenlijk dat dure ding? Nu rijdt er een bus naar Archeon, en daar zitten vijf mensen per dag in heb ik me laten vertellen." De Raad van State mag dan niets te zeggen hebben over het al dan niet nuttig zijn van een monorailverbinding tussen het Alphense NS-station en archeo logisch themapark Archeon, staatsraad Bakker wilde toch graag weten waar ze in Alphen nou eigenlijk mee bezig zijn. Wethouder S. Lyczak (WD/financiën legde omstan- lig uit dat de gemeente de mo norail niet aanlegt, maar dat de gemeente wel de verplichting heeft te zorgen voor goed open baar vervoer naar Archeon. ,,Ja, want dat park moet wel winst maken, hè, anders komen er vil la's op", reageerde Bakker. „Maar ik heb daar natuurlijk niets mee te maken. Het was gewoon even nieuwsgierig heid." Bestuurslid B. Eijmael voerde namens de vereniging twee ar gumenten aan waarom de milieuvergunning zou moeten worden vernietigd. De omwo nenden zouden te veel geluids overlast ondervinden van het station van de monorail, omdat daar 's avonds en 's nachts ge werkt mag worden aan de han gende treintjes. Daarnaast maakt de vergunning zoals die door de gemeente is afgegeven het mogelijk om 25 kilo milieu gevaarlijke stoffen in voorraad te hebben in het stationsge bouw. Wethouder Lyczak legde uit dat het bij de milieugevaarlijke stoffen slechts zou gaan om een kleine hoeveelheid smeermid delen, „net als u en ik in de ga rage hebben staan". Voor ge luidsoverlast hoeven de omwo nenden volgens de wethouder niet te vrezen omdat er in de vergunning strenge eisen wor den gesteld aan het geluid dat de installatie mag maken. Bo vendien zal het meeste onder houdswerk niet op het station, maar bij het Alphense construc tiebedrijf Grimbergen worden uitgevoerd. Grimbergen is één van de partners in Holland Mo norail, het bedrijf dat de instal latie wil gaan bouwen. Staatsraad Bakker doet vol gende week vrijdag uitspraak. Als hij het beroep van de vereni ging verwerpt, kan de gemeente direct de bouwvergunning afge ven en kan de bouw van de mo norail op zeer korte termijn be ginnen. D.e bouwers hebben zo veel haast, dat de bouwvak er wat hun betreft bij in mag schieten. Het is de bedoeling dat de monorail half mei vol gend jaar in gebruik wordt ge- Een 26-jarige Katwijker is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op een parkeerterrein van een horecabedrijf aan de Persant Snoepweg. De Katwijker reed om het gebouw heen en zag niet dat een auto, bestuurd door een 45-jarige Leiderdorper, hem naderde. De bromfietser reed tegen de auto aan en brak daarbij zijn linker mid denvoetsbeen. Hij is overgebracht naar het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. Fans van Imca Marina en Gor don moeten nog evengeduld hebben voordat ze hun sterren in Alphen kunnen bewonderen. Het 'zomeravond-spektakel' van Archeon waarop beide ar tiesten optreden, is verplaatst van donderdag 20 juli naar een nader te bepalen datum in sep tember. Volgens de organisato ren heeft het uitstel te maken met de te korte voorbereiding van het feest en het afzeggen van één van de artiesten. voorschoten Voor kinderen van vier tot twaalf jaar uit Voorschoten wor den deze zomer een week lang de jeugd Vakantie Bezigheden gehouden. Van 21 tot en met 25 augustus kunnen de kinderen tegen betaling van een kleine vergoeding aan allerlei aktivitei- ten deelnemen. Voorgaande jaren duurde de Jeugd Vakantie Bezigheden twee weken, maar door het ver vallen van het traditionele hut ten bouwen bij Rosen burgh, is de periode ingekort. Het pro gramma bestaat onder meer uit brandspuitwedstrijden in Sport fondsenbad Het Wedde, zeilen op het Vlietmeer, een filmmid dag, poppentheater en kleur- wedstrijden. Programmaboekjes en in schrijfformulieren worden vol gende week verspreid via de ba sisscholen. De boekjes zijn ook verkrijgbaar bij het gemeente huis en de openbare biblio theek. De Nederlandse Spoorwegen hebben gistermiddag in een overleg met de ge meenten Voorschoten en Leiden nog geen concrete toezeggingen gedaan over extra stoptreinen op het traject Leiden- Den Haag. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling stoppen er tot grote ergernis van veel Voorschotenaren nog maar twee treinen per uur naar Den Haag Centraal in Voorschoten. De Voorschotense Mar- ga Geus overhandigde voorafgaand aan het overleg op het perron van station Voorschoten 850 handtekeningen aan NS routemanager P. Schouwerwou. Marga Geus begon in de tweede week van juni haar handtekeningenactie. Het resultaat stemt de Voorschotense tevre den. Geus sprak op het perron samen met wethouder Van de Poel bijn& een uur met de afvaardiging van de NS. P. Schouwerwou legde uit dat de kwartiersdienst Voorschoten-Den Haag van vorig jaar een'uitzondering was. „Omdat de aansluiting vanuit Delft en Rijswijk slecht was, hebben we twee trei nen extra in Voorschoten laten stoppen. Het blijkt dat deze maatregel niet te handhaven is, omdat de intercitytrein die achter de stoptrein rijdt, vertraging oploopt. Daar krijgen we ook klachten over. Het blijft altijd een afweging van belangen", aldus Schouwerwou. „Ik vond het een prettig gesprek", zei Marga Geus na afloop. „Ik ben erg be nieuwd wat de uitkomst van het overleg is, het is gewoon afwachten. De NS blij ven natuurlijk een stevige positie behou den, mensen zijn van het vervoer afhan kelijk. Ik werk in het centrum van Den Haag, mijn auto kan ik daar absoluut niet kwijt. Ik ben dus echt op de trein aangewezen." Wethouder Van de Poel vindt dat de treinen in het randstedelijk gebied meer een metrofunctie moeten krijgen. Hij stelde de NS voor de treinen naar Den Haag Hollands Spoor alleen in de spits te laten rijden en de kwartierdienst naar Den Haag Centraal te hervatten. De NS hebben toegezegd de verkeers stroom vanuit Voorschoten naar de twee Haagse stations nader te bestuderen. „We zijn er nog niet uit, maar na de zo- met komen we er op terug", verklaart de wethouder. Schouwerwou deed wel de toezegging alle vragen en klachten van deelnemers aan de handtekeningenaktie schriftelijk te beantwoorden. del [ill VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN lei „Het is onbegrijpelijk. Aan de an ene kant besteedt de gemeente geld aan het behoud van monu- dj menten, maar aan de andere kant wil ze toestemming geven voor een elektriciteitscentrale voor de deur van dit rijksmonu ment." W. Van den Bossche, bewoner van de historische boerderij De Knip aan de Kniplaan in Voorschoten wordt er wanhopig van. Hij heeft be zwaarschriften ingediend tegen de bouw van een warmte- 'a| krachtinstallatie door het Ener gie- en Waterbedrijf Rijnland (EWR) bij het kassencomplex van Van de Berg, tegenover zijn mim 400 jaar oude boerderij. Van den Bossche loopt om zijn boerderij. Gele blaadjes dwarrelen op het grindpad. „Kijk, de bomen zijn nu al ziek." Hij wijst naar de bruinige bladeren en de kale plekken in de bomen. „De stookinstallatie van Van de Berg staat zó dicht bij dat de uitlaatgassen geen tijd hebben om zich goed te ver spreiden. Het waait over de da ken van de kassen direct tegen onze boerderij aan. Het milieu is hier al verzwakt en het is dus idioot dat hier zo'n installatie moet komen." De warmtekrachtinstallatie die de EWR wil plaatsen wekt elektriciteit op en produceert warmte. Volgens J. van der Erf, woordvoerder van de EWR, gaat het juist om een milieuvriende lijke manier van energie-op wekking. „De installaties wor den geplaatst in het kader van onze milieu-actieplannen", al dus Van der Erf. „Er wordt min der koolstofdioxide uitgestoten en het rendement is veel groter. De elektriciteit die wordt opge wekt gaat het openbare net op en de warmte die bij de elektri citeitsopwekking vrijkomt wordt verkocht aan het kassen complex. Op die manier gaat de warmte niet verloren." Van den Bossche maakt zich Een 19-jarige Leiderdorper is gisteravond ernstig gewond ge raakt toen hij met zijn bromscooter bovenop op een bestelbus botste. De man sloeg, in de bocht van de Uilenhorst, met zijn gezicht tegen de voor ruit van de auto en liep een flin ke hoofdwond op. Een vrouw die bij de Leiderdorper achterop zat liep lichtë verwondingen op. I loe het ongeval precies kon ge beuren was de politie gister* avond nog niet duidelijk. Leiderdorper ernstig gewond kwaad over de houding van de EWR. „Ze praten over een in stallatie, maar in feite is het ge woon een elektriciteitscentra le", beweert de Voorschotenaar die het bouwplan tot op de bo dem heeft uitgezocht. „Op 20 meter afstand van mijn huis gaat een motor draaien die ver gelijkbaar is met een vliegtuig motor. De trillingen beschadi gen de boerderij. De EWR huurt zich als het ware in bij Van de Berg om stroom te maken, die verwarming wordt gewoon als smoes gebruikt." Bijna alle bewoners van de Kniplaan hebben bezwaar schriften ingediend. „We heb ben een buurtcomité opge richt", verklaart Van den Bos sche. „Op het spreekuur van wethouder Van de Poel hebben we onze bezwaren toegelicht, maar het lijkt alsof de gemeente niet naar ons wil luisteren. Ik snap niet dat mensen met een gezond verstand dit plan willen uitvoeren. Geld speelt blijkbaar zo'n belangrijke rol, dat men over lijken wil gaan. Het is toch belachelijk dat de gemeente wel bereid is 50.000 gulden uit te trekken voor één nieuwe boom in de Voorstraat, terwijl ze hier in het buitengebied alles ver waarloost." Volgens Van den Bossche kan de installatie veel beter aan de Veurseweg worden geplaatst. „Dan' hebben de gassen veel meer tijd om zich in de lucht te verspreiden voordat ze de wo ningen aan de Kniplaan berei ken. Maar Van de Berg woont zelf voor aan de Veurseweg en die wil de installatie niet naast zijn huis hébben. Zo'n elektrici teitscentrale hoort gewoon thuis op een industrieterrein." Met een verrekijker bestu deert Van den Bossche de twee eeuwen oude kastanje achter zijn boerderij. „Er vallen nu al gaten in het gebladerte", wijst hij. „Kijk, hier op de grond lig gen alle vruchten. De boom laat ze veel te vroeg los." De Voor schotenaar wordt er moedeloos van. „Ik heb wel eens zitten hui len", zucht hij. „Als de bomen en planten ziek worden, wat staat ons dan te wachten? De Kniplaan dreigt een Tsjernobil aan de Vliet te worden." De gemeente heeft nog geen vergunning verleend aan de EWR voor de bouw van de warmtekrachtinstallatie. Ook de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft er in een brief op aangedrongen een andere plek voor de installatie aan te wijzen. Naar aanleiding van de be zwaarschriften heeft de ge meente een onderzoek inge steld naar de mogelijke gevol gen van de installatie voor de omgeving. Eind deze maand wordt de uitslag van het onder zoek verwacht. Melkveehouderij wordt milieuvriendelijker lisse/den haag monica wesseling De melkveehouderij wordt de komende jaren in hoog tempo een stuk milieuvriendelijker. Proeven, onder meer op een Lisses melkveebedrijf, hebben uitgewezen dat overbemesting, het verbruik aan water, energie en bestrijdingsmiddelen een voudig kunnen worden vermin derd. De Europese Unie heeft 10 miljoen gulden beschikbaar gesteld om de eerste 12.000 melkveebedrijven 'op de milieuweg te helpen' en voor zitter J. Mares van het Land bouwschap gaf gisteren op het bedrijf van melkveehouders Duineveld in Lisse hiervoor offi cieel het startsein. De overheid eist dat alle be drijfstakken (landbouw en indu strie) 'schoner' gaan werken. Zo ook de melkveehouderij. Vanuit de landbouwvoorlichtingsdienst zijn daarom het afgelopen jaar op 400 bedrijven in Nederland proeven genomen met het ver minderen van de belasting voor het milieu. Dat 'schoner wor den', - officieel heet dat het Be drijfsinterne Milieuzorg - gaat in twee fases. Eerst wordt het bedrijf doorgelicht op milieube lasting en vervolgens krijgt het een reeks adviezen om dat te verminderen. De kosten hieraan verbonden, worden grotendeels gedekt door de Europese subsi die. Voor de melkveehouder blijft er slechts een te betalen bedrag van 250 gulden over. Vader en zoon Duineveld uit Lisse zijn dik tevreden over het afgelopen jaar. Ze hebben aller lei milieumaatregelen genomen die uiteindelijk nog geld bleken op te leveren ook. Zo wordt het water waarmee de melk wordt voorgekoeld niet langer op het riool geloosd, maar gaat naar de koeien. En het water waarmee de melkmachines worden ge reinigd, wordt daarna nog een keer gebruikt om de stal schoon te spuiten. "En met een uitge breid computerprogramma zor gen we ervoor dat de koe niet meer vreet dan ze nodig heeft. Dat zorgt voor minder mest", legt Duineveld uit. De warmte van de melk wordt gebruikt om water mee op te warmen. Dit milieuzorgsysteem heeft voor de melkveehouder volgens Duineveld in elk geval twee gro te voordelen. Het bespaart geld èn ergernis. Duineveld: „Voor heen kregen we bijna elke maand wel een controleur van de een of andere instantie op bezoek. De gemeente, de alge mene inspectiedienst, de poli tie, de provincie, milieumensen; telkens weer moest je ze rond leiden. Dat vrat tijd en boven dien is het niet leuk om elke keer weer aan leken uit te leg gen dat allerlei dingen geen kwaad kunnen. Dat is nu geluk kig verleden tijd." De overheid heeft namelijk, als tegenpresta tie voor het milieuvriendelijker worden, het zogeheten 'een- controle-systeem' ingesteld. Melkveehouders die meedoen aan het milieuproject, krijgen voortaan nog maar één contro leur op het bedrijf. Het is de bedoeling dat de ko mende drie jaar alvast 12.000 van de 40.000 Nederlandse melkveehouderijen vrijwillig en met subsidie 'aan milieu' gaan doen. Voorzitter Mares van het Landbouwschap heeft er alle vertrouwen in dat dit wel lukt, zeker nu de ervaringen op de 400 proefbedrijven zo goed zijn. Duineveld is inderdaad dik tevreden, maar dat belet hem niet zijn milieu-inspanningen flink te relativeren. „Kijk, een berg stront op een verkeerde plek is voor het milieu altijd nog veel minder dan als een liter dieselolie in het water." Voorzitter Mares van het Landbouwschap, lanbouwvoorlichter Stigter en vader en zoon Duineveld bijkijken de voervoorziening. f oto hielco kuijpers W «inr. n UTS r/MZONDAGj matinees en avondvoorstellingen CIRCUS TERREIN CIRCUSKASSA y 071-224302/225206 CIRCUS-PHONE 06-300 144

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15