Sleepboot moet kust beschermen waoDdam Randstad Dodelijke aanrijding in Rijpwetering Jaar cel geëist tegen Hillegommer voor diefstal en bedreiging Computerdief mag werker1 in plaats van 'brommen' Proces-verbaal begraafplaats wegens milieu-overtreding ZATERDAG 15 JULI1995 De bergingssleepboot Waker is vanaf vandaag perma nent paraat in Den Helder om de Nederlandse kust te beschermen bij eventuele calamiteiten. De stationering gebeurt in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het vaartuig is ter beschikking gesteld door een samenwerkingsverband van de bergingsbedrijven Smit Tak, Wijsmuller en ITC. DEN HELDER ANP Tak in Rotterdam. De milieu- De komst van de Waker vloeit voort uit een besluit van minis ter Jorritsma om een adequaat bergingsvaartuig met een erva ren bemanning steeds beschik baar te hebben. Het schip wordt onder meer ingezet bij dreigen de scheepsrampen die mogelijk het milieu in het Nederlandse zee- en kustgebied kunnen schaden. De Waker is de oude Solo van de milieu-organisatie Green peace. Het schip heeft een heli- copterplatform, een brandblus- installaties en ruimten voor de opvang van drenkelingen. De stationering geldt voorlopig voor een periode van twee jaar. Greenpeace kocht het schip, toen nog Smit Houston gehe ten, in september 1990 van Smit organisatie meende dat de Ne- derlandsè overheid en de ge specialiseerde bedrijven het steeds lieten afweten bij calami teiten op zee. Greenpeace be sloot daarom zelf patrouilles te varen op de Noordzee. Na de aankoop probeerde Greenpeace steeds de overheid ervan te overtuigen dat ons land zelf een goed bergingsschip pa raat moest hebben. Pas nadat dg concurrende bergers geza menlijk een overheidsopdracht daartoe wilden aanvaarden, kwam er schot in de zaak. Greenpeace was bereid de Solo af te staan omdat dit schip, met een vermogen van 16.000 pk, intussen volledig geschikt was gemaakt als „waker van de Noordzee". HOOCMADEEen 19-jarige man uit Hoogma- de is gistermiddag om het leven gekomen bij een aanrijding op de provinciale weg 5 bij Rijpwetering. Het slachtoffer was zodanig bekneld geraakt dat hij door de brandweer uit z'n auto moest worden bevrijd. Een 25-jarige Katwijkse motorrijder reed gis termiddag over de provinciale weg in de rich ting van Roelofarendsveen. Bij de afslag rich ting A4 wilde hij de Lange Dwarsweg op. De Katwijker remde volgens zijn verklaring af om verkeer dat rechtdoor zou rijden voorrang te verlenen. Toen hij niets zag aankomen trok hij op. Uit de richting Leiden kwam op dat moment een auto bestuurd door de 19-jarige man uit Hoogmade. Deze remde hevig toen hij de motorrijder zag, raakte in een slip en kwam met zijn auto tot stilstand tegen een boom. De man overleed ter plaatse. FOTO HIELCO KUIPERS DEN HAAG/HILLEGOM PERSBUREAU CERBERUS Tegen een 25-jarige inwo ner van Hillegom is gisteren voor de rechtbank in Den l laag achttien maanden ge vangenisstraf geëist, waar van zes maanden voorwaar delijk, omdat hij begin dit jaar een aantal mensen in Hillegom, Lisse en Noord- wijk bedreigd zou hebben. Hij stond ook terecht voor diefstal van een rolsteiger ter waarde van 12.000 gul den in 1992. De man, die zegt de eer ste maanden van dit jaar 'door het dolle heen' te zijn geweest en grote hoeveelhe den drank, drugs en medi cijnen te hebben gebruikt, ontkent de bedreigingen. Getuigen hebben ver klaard dat hij op 1 april na afloop van een onrustig ver lopen cafébezoek in Lisse, met zijn auto op volle snel heid inreed op een groepje mensen die het café juist verlieten. Zelf zei de ver dachte dat hij, met een hal ve fles sterke drank en wat XTC-pillen achter de kie zen, de macht over het stuur verloor en daardoor in de richting van het groepje reed. Op 5 april zou hij in Noordwijk twee kennissen met een mes bedreigd heb ben, omdat een van hen hem zwart had gemaakt bij een gemeenschappelijke vriend. De verdachte gaf gisteren toe wat hardhandig te zijn opgetreden, maar ontkende met het mes te hebben gezwaaid. Van be dreigingen met een honk balknuppel op 6 april in Hil legom wist hij niets af. „Vol gens mij proberen ze me voor langere tijd in de cel te krijgen, zodat ze mijn huis kunnen overnemen," zei hij. De diefstal van de steiger, een PTTbrievenbus, sie raden en benzine erkende hij wel. De rechtbank doet op 28 juli uitspraak. DEN HAAG/NOORDWUK CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071-356484, PLV.-CHEF DICK VAN DER PLAS, 071-3» T thuis om mee te 'hobbyen'. I Behalve Estec benadeelde) ook een bedrijf in Katwijk een in Heemstede. Daar stall echter geen spullen maar hij ze, met toestemming, om thuis te repareren. Ti beide ondernemingen ven gens failliet gingen, bracht de spullen niet meer terug. was allemaal afval eigenlijk stond er niet eens bij stil om terug te brengen", aldus man. De diefstal van een fax twee videocamera's gaf de legommer wel volmondig „Die camera's, dat was in wijk. Ik nam ze weg van de recteur uit boosheid over feit dat de leidinggevenden het bedrijf bij het faillissem nog wel snel hun eigen sal< hadden veiliggesteld, maar r dat van mij en een aantal co ga's. Er heerste daar toen e\ een sfeer van 'pakken wat pakken kunt' om nog iets tei te zien van het achterstall loon." Drie omstandigheden brai ten officier van justitie Kuip ertoe mild te zijn in zijn eis. I blanco strafblad van de m Het berouw dat de Hillego mer toonde. En het feit dat de spullen niet meenam zich er mee te verrijken. D maanden cel, om te zetten onbetaalde arbeid, e maanden voorwaardelijk, lu de zijn eis. De rechtbank - op verzoek van de Hillegomn vanwege diens vakantie dir uitspraak deed in plaats van gebruikelijk 14 dagen beder tijd te nemen - nam de eis v ledig over en bepaalde de lenj van de werkstraf op 140 uur. PAUL DE VLIEGER Omdat hij bij drie bedrijven waar hij werkte, waaronder Es tec in Noordwijk, computers en andere apparatuur achterover- drukte, is een 39-jarige Hille gommer gisteren veroordeeld tot een werkstraf van 140 uur. Daarnaast is hem een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden opgelegd. 'Diefstal en verduistering' heette gisteren officieel de aan klacht tegen de Hillegommer. die bij de bedrijven als compu tertechnicus werkzaam was. Het begon ooit met het mee naar huis nemen van wat afge keurde onderdelen, die toch zouden worden vernietigd. La ter werd het wat serieuzer 'spul'. „Maar nooit heb ik men sen persoonlijk willen benade len. Ik pakte apparatuur uit de kast die mijns inziens toch niet meer werd gebruikt. Achteraf realiseer ik me dat ik daarin de ver ben gegaan", aldus de Hille gommer bij de rechtbank in Den Haag. Bij Estec leidde de diefstallen destijds tot enige paniek, vertel de officier van justitie D. Kui pers. Aanvankelijk was namelijk niet duidelijk met wejke bedoe ling bestanden en dergelijke waren meegenomen en het ruimtevaartcentrum vreesde dat met opzet vertrouwelijke in formatie was ontvreemd. Ook werd een keer een 'harde schijf meegenomen waardoor een maand werk van een collega verloren ging. Later bleek dat de Hillegommer louter 'onschuldi ge' bedoelingen met de gestolen spullen had. Hij gebruikte ze DEN HAAG ANP De particuliere begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag is de twijfelachtige eer te beurt gevallen als eerste begaaf- plaats in Nederland een proces verbaal te hebben gekregen we gens overtreding van milieu wetten. Op de begraafplaats zijn vele stukken eterniet aangetrof fen die een veel te hoog gehalte asbest bevatten. De overtreding op Nieuw Ey kenduynen is slechts het topje van de ijsberg. Deze situatie doet zich waarschijnlijk in vrij wel alle wat oudere particuliere en gemeentelijke begraafplaat sen voor, zo verwacht H. Schi- paanboord, voorziter van de ar- bo-werkgroep van de Landelijke Organisatie van Begraafplaatsen (LOB). Volgens de Haagse persoffi cier van justitie mr. Horstink zijn bij het ruimen van graven stukken eterniet met een te hoog asbestgehalte op de voet paden en in de omliggende slo ten terechtgekomen. De eternietplaten werden vroeger gebruikt om de graven vlak voor de oppervlakte af te dekken om er bij voorbeeld wit grind op te strooien. Als na ja ren de graven gaan verzakken, breken de eternietplaten. Stuk ken daarvan kunnen op de on verharde voetpaden op de be graafplaatsen terechtkomen. UITSLAG EINDEXAMENS LEIDEN Aan het Holtlant College te Leiden slaagden de volgende kandidaten: Activiteitenbegeleiding Thea Burgmeijer, Corine Frai- kin, Mischa Breure, Sari Leune, Inge v.d. Voorn, Greet de Vogel, Karen Hupkens, Annemieke Peynenborg, Suzanne Rijk, Mar tina v.d. Plas, Ellen Zwanen burg, Dita v.d. Plas, Thera Nocydhuis, Wil Zwanenburg, El wine Spanjersberg, Janneke Overzee, Nienke Dijkstra, Wim Laterveer, Maria Mul, Anke van Wieringen, Anouk de Clippeleir, Loes Vermeulen. Sandra Swart, Yvonne Bfon, Marieke Krijger, Joseline van Veen, Danielle Sauer, Marjan Roest, Renate de Mooy, Trudy Buurman, Petra Blok, Susanne v.d. Vlugt, Con stance Disseldorp, Helma van Laarhoven, Yvette Kortekaas, Anita Blonk, Carina Woudman, Wilma Oostdam Administratrie Rick Ouwerkerk, Martin Barnas, Paola Hoogervorst, Manuella Keijzer, Germa Hartveld, Karina Zoutman. Bianca van Leeuwen, Marieke Nes, Martine Overes, Ellis van Triest. Angelique vh.d. Pouw, Jolijn Starrenburg, Ro nald Schreurs, Angela Stoop, Viola Weijers, Matthijn Tromp, Peter van Bom, Cobie Ouds hoorn, Koek de Vries, Amerieke van Duijn, Miranda Durieitx, Miranda van Beelen, Bas War merdam, Arno Dijkdrènt, Marco van der Meij, Erik Guijt, Kees Vooys, Ellen van Leeuwen, Car men Zitman, Carolina Kuijt, Pe tra Verburg, Karin Otto, Tineke Schaap, Carolien FranckenKat- wijk Esther van der Plas, Jolanda de Mooij, Joris van Miltenburg, Niels de Nijs, Jessica Schenk, Robert van der Wal, Joyce Zwemmer, Esther Ciere, Sander Waterman, Michael de Boer, Martin van Klaveren, Hendrik v. Amsterdam, Marlies Hofman, Martijn van der Kleijn, Bianca Colpa, Tony Arends, Ed van Duyl, Charlotte Buijsse, Juan Mei Hu, Gaitri Nandpersad, Sandra Wagemaker, Erik Groot- veld, Dennis Soet, Manon Era des, Orvie Kléberg, Paul Grun- deken, Yuri van Markus, Matijn Hansbergen, Men Yin Li, Wille- ke Bloemendaal, Gert-Jan Schellingerhout, Sandy Leemans, Paul de long, Branko van der Steen, Liesbeth van der Zeeuw, Wilco van Vliet, Bas Boerman, Inge van Elk, Claudia Jongkind, Francis van Werkho ven, Helen van der Slot, Robert Balkenende, Mark Husdens, Chantal Borst, Marlies Bos, Wil liam Ravensbergen Yovnne de Ridder, Martijn Peschier, Hans Smit, Jeroen Goddijn, Michel van Wezel, Esther de Haas, Martijn van der Klugt, Gillian Robben, Chadwick Kelkboom, Remco Lagerberg, Michèl Ver douw, Natasja van Dam. Angeli que van den Berg, Radha Bhik- hie, Arjen de Mare, Anita Zwaan, lolanda Blankert Bas Meijer, Paula Woesthoff, Keetie Volwater, Jeroen Bentveld, Dia ne Bollen, Gonny Meijer, Ernst de Jong, Petra Los, Wendy van Vliet, Angela Turenhout, Nata sja Voorn, Nadine van der Vlugt, Roy van Dorssen, Coen de Vries, Olaf Hoff, Jamo Ippel. Ingrid van Gerven, Angelique Bier man, Sanne van der Hoeven, Monique Beurze, Ervin van der Meulen, Jennifer Beekman, Ar jan van Emmerik, Leon Arkes- teijn, Mike van Barneveld, Mar tijn Verschoor, Olaf Vierling, Paul van Wilen, Erik Lelieveld, Sandra Eibers, Charley Stijn- man, Marco Zonneveld, Miran da van Leeuwen, Monique Ruij- grok, Silvia Parlevliet, Richard van der Zeeuw, Jeroen Hey- mans, Mariska van Veen. Mode en Kleding Nathasja Haasnoot, Hanneke de Jong, Bianca Bouwmeester, Kitty Koomen, Rosaly van Leeu wen, Nelleke van den Bos, Ma rianne van Duyvenbode, Anne Marie Baart, Rianne de Vries, Sheila Westgeest, Esther Pijlen, Claudia Vijlbrief, Brigitte Beek man, Sabrina Pedük, Lucille Benjamin, Daphne Akerboom, Esther Westhoek, Jacque van Zeist, Sibel Sevgic, Lisette Ro denburg, Ronny Libanon, Mi randa Schmal, Jeanine Mijn- ders, Judith Sieders, Linda van de Berg, Judith Vink, Francois Willemse, Willeke Wessel, Han neke Francken, Carinne Meijer, Linda de Roode, Mirjam Haven aar, Agnes van de Kaaden, Ber- nadette Houtzager, Sylvia van Oostrum, Menno van Leeuwen, Mariëlle Corel, Jitska v.d. Voort v.d. Kley. Sociaal-pedagogisch Werk Pim RoUoos, Marije de Vries, Sandy van Straaten, Mariska van Bruggen, Chantal Lourier, Regine Peters, Karin Rees, Ma- rinka van Geel, Wendy v.d. Berg, Mirjam Bouwmeester, Winny van dern Horst, Angela Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van geslaag den. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dag blad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Marjanne- ke Haasbroek (071-356401). Zij nemen het adres op en versturen de brief waarmee de taart op onderstaand adres kan worden opge haald. De winnaars van vandaag zijn: Elzelien Sterenberg, Wim La terveer, Rabia Reggani. 1$Miketbakkei>ii/ïe(iH)om Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 071 -142343 Verdoes, Pauline Oudshoorn, Wilma Guyt, lacqueline Kor- pelshoek, Corrina van Duyven bode, Daphne de Vreugd, Cori ne Schaap, Natasja Borst, Liset te Timmers, Natasja Planjer, Annet van Steyn, Danielle Brandt, Soenita Ramlal, Sandra Prins, Annelieke v.d Steen, Marloes van Harteveld, Danitsja den Dopper, Sandra Ploegman, Leo- nie Brus, Petra van Praag, Chris- ta Rietveld, Angela Caspers, Pe tra Steenvoorden, Mirjam Pauelsen, Maartje v.d. Heiden, Renate Jansen, Lisette Verheij- en, Carolein Verwer, Anita van Zijp, Simone Baak, Judith v.d. Steen, Mark Russchenberg, An gelica Korbee, Arianne van Delft, Liane Schouten, Yvonne Zwetsloot, Susan Castelein, Tanja Klein, Cindy Bollen, Nata lie Akerboom, Danise Golden- berg, Sandra Reijngoud, Tara van Marwijk, Ingrid Schipper, Ineke van Velzen, Martine Mes kers, Joyce de Groot, Silvia Juf fermans, Fiona Gottmer, Patrick Reumerman, Corinne Brons veld. Verzorging Tini Kamerman, Bianca Rig- harts, Carolien Meeüse, Sandra Kuijper, Jolanda van Goozen, Ingrid van Duijn, Josien van der Meij, Bianca Bosch, Sonja van Rossum, Wendy Doeswijk, Ni- colet Warmerdam, Mirjam Gul- demeester, Sandra Koolhaas, Saskia Augustinus, Marian Die ben, Stephanie Kuipers, Anneke Mostert, Monique van Oosten, Monika Cziria, Natasja van der Meij, Jacqueline van der Veer, Nicolette Lindaard, Wilma Kovcs, Esther Broekhuizen, Gi- sela Cskikos, Bianca van Mar wijk, Linda Koning, Astrid van Vliet, Daphne van den Akker, Petra Roessen, Astrid Overes, Tamara Rietbroek. Verzorging-kort Annet Treur, Monique Gotten- bos, Heidi van der Jagt, Wilma Dompeling, Sandra Redegeld, Rabia Reggani, Rilene van der Zon, Simone van Oosten, Cas sandra Sambre, Fatima Bensaid, Nancy Hoppers, Deni- se Hansen, Chantal Bleiji, San dra den Hollander, Corien Ei genbrood, Sandra van den Berg, Ingrid Turk, Natascha v.d. Meer, Tania Admiraal, Elizanda v.d. Maat. Aan de Vrije Schoolgemeen schap Rudolf Steiner in Leiden slaagden de volgende kandida- Linda van Amsterdam, Cinta Depondt, Marije Eekels, Sebas- tiaan Ernst, Sanne Fernhout, Vincent v.d. Hoeven, Maarten van Iterson, Jasper v.d. Lugt, Joost van Mensch, Jasper de Roos, Wieger Vos, Esther Wei- mann, Marlies Bonnet, Tomme Geraedts, Willem de Jong, Fay Verplancke, Janna Bedaux, Soeri Brabander, Masja Dijkstra, Erlswin de Gans, Elvira de Groot, Erlyn Hermans, Astrid Klasse, Ruben Kooi, Edgar Wurfbain, Thomas de Boer, Jo ris Holling, Elzelien Sterenberg, Govert de Kok, Annemarie Hel- mich, Harre van der Nat, Cynthia Oudendorp, Annelies Wessendorp, Jan Wessendorp, Thamar Duivenvoorden, Hans- co Leek. 'Probleem met wachtgeld staat beter onderwijs in de weg' DEN HAAG ANP De universiteiten betwijfelen of er wel wat van de afspraken over verbetering van de kwali teit van het hoger onderwijs kan terechtkomen, als minister Rit- zen niet bereid is bij te dragen in de oplopende kosten van wachtgelduitkeringen aan werk loos personeel. De universiteiten steunen het streven naar beter onderwijs, maar zien het zogenoemde stu deerbaarheidsfonds van 500 miljoen gulden dat Ritzen daar voor beschikbaar heeft gesteld, slechts als een tijdelijk steuntje in de rug. Die bijdrage valt weg tegen de oplopende tekorten op de budgetten voor wachtgelden, die de komende jaren oplopen tot enkele honderden miljoenen guldens, aldus de universiteiten. Ze bespraken gisteren het eindrapport van de stuurgroep Kwaliteit en Studeerbaarheid. De stuurgroep kwam twee we ken geleden onder meer over een dat instellingen vanaf vol gend jaar een zogenoemd kwa liteitsplan moeten maken en in een studentenstatuut moeten vastleggen wat studenten kun nen verwachten van een studie. De universiteiten zijn tevens beducht dat de afspraken leiden tot bureaucratie en extra kos ten. Ze willen dat de uitwerking van de plannen zo veel mogelijk wordt overgelaten aan de facul teiten. 'Bewaarders Bijlmerbajes leveren alles voor geld' AMSTERDAM HANS LEBER Bewaarders van de Bijlmer bajes smokkelen naast dranl en drugs ook wapens, explci sieven en andere hulpmiddel len voor ontsnappingspogiri gen naar binnen. Vermogen de gedetineerden wordei ongevraagd hand- en span diensten aangeboden. Da} hebben drie getuigen in d< strafzaak tegen een Amster damse drugsbaron vorig< week tegenover de Amster damse rechter-commissarii verklaard. Vorig jaar zomer werd jus] titie opgeschrikt door twe^ uitbraakpogingen in de Bijl merbajes waarbij de kneed bare springstof semtex wen gebruikt. Bij één poging wai Amsterdammer, betrokken Van semtex zijn slechts klei ne hoeveelheden nodig on zware explosies te veroorza ken. Zo is de veronderstellinj dat het Pan Am-toestel da; enige jaren geleden boven Lockerbie crashte, met 1(X gram semtex is opgeblazen Semtex wordt gemaakt in Tsjechië, waar het in de mijnbouw wordt gebruikt. Justitie wenst over de mis standen zoals die uit de ge tuigenverhoren blijkt, geen commentaar te geven. „Deze zaak is onder de rechter," al dus een woordvoerster. De WDTractie in de Tweede Kamer heeft er inmiddels vragen over gesteld. De ver klaringen van vorige week zijn voor de advocaat van de Amsterdammer, mr. P. Doe- dens, aanleiding nog meer bewaarders te willen horen. Het relaas van een van de getuigen, een 48-jarige gede tineerde electriciën, die in ju li 1994 probeerde te ontsnap pen, maakt gewag van grote bedrijvigheid onder Bijlmer bewaarders. De Amsterdam mer heeft tegen de rechter commissaris gezegd dat een bewaarder hem semtex bracht, alsmede een ontste kingsmechanisme. Volgens de drugsbaron maakte deze bewaarder, waarvan hij de naam niet wil noemen, deel uit van „een hele kliek". Een andere bewaarder hem drugs en alcoholische drank aan. Hij kocht voor de prijs van 50 gulden wodka die de bewaarder verpakt in een shampoo-fles bezorgde. Ook een andere gevangene kent de hand- en spandien sten van bewaarders. Hij ging niet op de aanbiedingen in uit angst voor een strenger gevangenisregime na een mislukte ontsnapping. Ook wil hij tegenover de rechter commissaris niet meer gege vens verstrekken, omdat hij bang is voor problemen met „andere mensen". Of hij daarmee mede-gedetineer den of bewaarders bedoelt, maakt hij niet duidelijk. Op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen zijn vele stukken eterniet aangetroffen die een veel te hoog gehalte asbest bevatten. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14