CDA: 'Leiden wil geen onbeperkte economie' 'Gemeente Leiden heeft geen goede zakenmensen' ^Vrouwengevangenis ten dode opgeschreven filosofie van Leiden Culinair' Leiden Fiets fout? fiets foetsie Barbecue en fakirshow in opvangcentrum 'DZB past niet in Stichting Werkgelegenheid Leiden zelfstandig verder Software Support wacht uitspraak kon geding niet af DEN HAAG VERVOLG VOORPAGINA MONICA WESSELINC Het computerbedrijf Softwa re Support Inc. (SSI) heeft een huurcontract onderte kend voor een pand in Den Haag. Dat maakte advocaat Van der Wiel van SSI giste ren bekend tijdens de be handeling van het kort ge ding over de huur van het Aramco-pand aan de Ples- manlaan in Leiden. Het kort geding ging er juist over dat SSI al een huurcontract in Leiden heeft en eigenaresse Cinka van het pand eist na leving van die huurovereen komst. De rechtszaak speelt zich &f tegen een achtergrond van ruzie en vliegen-afvangene- rij. Aanvankelijk wilde het computerbedrijf zich in Lei den vestigen. Er kwam een Amerikaan naar Nederland om te onderhandelen. Deze man, 'president buitenland se relaties' H. Caplan, onder tekende een voorlopig huur contract voor een pand aan de Plesmanlaan in Leiden. Maar de geldigheid van die handtekening en dus de overeenkomst wordt nu door het computerbedrijf ontkend en dit is dan ook in zet van het kort geding. Leiden leek zich te kunnen verheugen in de komst van een nieuw bedrijf, maar op eens besloot SSI toch maar in Den Haag een onderko men te zoeken. Dit nadat Den Haag SSI een kwart mil joen gulden 'handje con- tantje' aan subsidie had ge boden. Die subsidie, zo voer de advocaat van der Wiel gisteren aan, was niet zo maar een wat onheuse ma nier van'wegkopen. ,,De ge meente Leiden heeft gewoon geen goede zakenmensen. Ze begrepen niet dat een klein Amerikaans bedrijf ge woon wat ondersteuning no dig heeft om zich hier te kunnen vestigen. Den Haag begreep dat wel." Overigens is de gemeenteraad van Den Haag het absoluut niet eens met het aanbod van 250.000 subsidie en de Europese Commissie stelt inmiddels een onderzoekin. SSI heeft de uitspraak van de rechter niet afgewacht en heeft dus inmiddels een nieuw huurcontract onder tekend voor een Haags pand. ,,En dat contract is volledig rechtsgeldig. Er is iemand speciaal uit Ameri ka overgekomen om het te ondertekenen. Want Caplan, dat mag duidelijk zijn, is hiertoe niet be voegd", zette Van der Wiel uiteen. De mededeling dat SSI de blik nu echt op Den Haag richt, deed avdocaat Buter van Cinka evenwel verblik ken noch verblozen. „U mag zo veel panden huren als u maar wilt. Dat maakt mij echt niets uit. Zo lang u deze overeenkomst maar nakomt." De voormalige vrouwengevan- genis, het verpauperde gebouw 1 naast het Pesthuis, is ten dode 3 opgeschreven. Dat is de conclu sie nu de Rijksdienst voor de 1 Monumentenzorg het niet tot rijksmonument wil benoemen, t Hoewel de dienst vindt dat het gebouw uit 1861, waar momen- teel krakers hun toevlucht fieb- j ben genomen, voor de stad Lei- den wel degelijk van historisch belang is, bestaat er weinig kans dat de gemeente het zal behou den. 1 In verschillende adviezen- heeft de gemeente al aangege- ven dat de vrouwengevangenis tegen de vlakte moet. Het staat de renovatie van het Pesthuis en de nieuwbouw van het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um (NNM) in de weg. In die plannen is op de plek een park gedacht. Vensters Het verzoek om de voormalige gevangenis tot beschermd mo- mument uit te roepen, was af komstig van het Cuypersge- nootschap. Dat beschouwt het gebouw vanwege 'de unieke vorm van de vensters' als een belangrijk cultuurgoed. Ooit was het gebouw slaap plaats voor militaire gevange nen van het Pesthuis, later werd leiden Hamburgers, worstjes en kippepootjes op de barbeque, Iraanse volksdansen, jongleurs en een fakirshow op het podium. Het op vangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg vierde gisteren feest. Een beetje met pijn in het hart, verklaarde directeur H. Smidstra. Veel bewoners van het centrum hebben door onder andere de Servische aanval op Srebrenica, berichten over strijd in Sri Lanka en een epidemie in Libië met als gevolg honderden doden een moeilijke week achter de rug. Gisteravond was het moment om de zinnen even te verzetten. Een horde mensen betrad de dansvloer om op Iraanse volksmuziek een dansje te wagen. De medewerkers en vrijwilligers van het centrum kregen allemaal een exemplaar van de CD 'Vluchteling', gezongen door de Noordwijkse zangeres Nel van Bergen. Met deze CD wil de gemeente Leiden onder de bevolking meer begrip kweken voor asielzoekers. foto henkbouwman Op zondag moeten de winkels dicht Het bedrijfsleven in Leiden, de kerken, de sportwereld, vakbonden, de VW en de plaatselijke afdeling van de Vereniging van Huisvrouwen willen geen 24-uurs econo mie. Ook is er geen Leids draagvlak voor het afschaffen van de zondag als rustdag. Dat leidt het Leidse CDA af uit gesprekken met vertegenwoordigers van onder meer FNV en CNV, Raad van Kerken, de Leidse Vereniging van Ondernemers en de Leidse Sportfederatie. leiden» wim koevoet CDA-fractievoorzitter P. Klück wil het Leidse geluid overbren gen bij D66-minister Wijers en het CDA in de Tweede Kamer. ,,Dit is geen boodschap aan het Leidse gemeentebestuur", zegt hij. Volgens Klück kan het Leidse gemeentebestuur niets doen aan 24-uurs ecoriomie en een zevendaagse werkweek. Beide fenomenen worden werkelijk heid als de plannen van de mi nister worden uitgevoerd, of Leiden nu hoog of laag springt. De minister wil de winkelslui tingstijden vrij geven. Alleen de uren tussen 22.00 en 06.00 en op zondag moeten de winkels dicht zijn. Die beperking wordt in het plan van de minister een paar regels verderop al weer on- gedaèn gemaakt. Gemeenten krijgen namelijk de bevoegd heid vrijstelling te verlenen aan winkels die open willen zijn op de uren dat dat in principe is verboden. Volgens Klück is in Leiden be hoefte aan een versoepeling, maar niet aan het afschaffen van de regels. Leidse winkeliers willen best nadenken over an dere openingstijden maar van de ingrijpende verruiming die Wijers voorstaat, moeten ze niets hebben. Ze voorspellen dat ze in een 24-uurs economie alleen maar extra uren moeten maken voor dezelfde omzet. Ook de Leidse consument zit niet te wachten op een Leidse economie zonder beperkingen. De Vereniging van Huisvrou wen heeft het CDA ervan over tuigd dat mensen dikwijls voor hun plezier winkelen en 'fun- shoppen' is op een drukke za terdag veel aangenamer dan op een stille dinsdagavond. Voor de dagelijkse boodschappen kan het handig zijn dat winkels na achten 's avonds open zijn, maar dat kan worden bereikt door te schuiven met openings tijden. Leiden wil ook de zondag niet opofferen aan de economie. Daarbij spelen volgens Klück niet zozeer religieuze argumen ten een rol maar veeleer 'het so ciale aspect van de zondags rust'. Regel De zondag moet bewaard blij ven als tijdstip voor ontmoetin gen, sport en kerkbezoek. Daar mee is volgens Klück niet ge zegd dat op zondag nooit en te nimmer mag worden gewerkt. ,,Die regel heeft trouwens nooit bestaan. Laat ik een persoonlijk, katholiek voorbeeld geven: toen ik nog een jongen was moest ik op zondag om zeven uur naar de kerk en om negen uur naar school." Klück zou graag zien dat de Leidse bijdrage aan de discussie wordt overgenomen door regio- en buurgemeenten. Als Leiden als enige gemeente beperkingen hanteert, ontstaan aan de rand van de stad 'grootschalige wei landwinkels die de broodnodige koopkracht uit de Leidse bin nenstad wegtrekken', voorspelt het CDA in haar notitie. leiden herman joustra De organisatie van 'Leiden Culinair' be grijpt niets van alle commotie die is ont staan over het ontbre ken van De Zijl Bedrij ven (DZB) op het eet festijn dat dit week einde wordt gehou den. Al snel is deze ge meentelijke dienst duidelijk gemaakt dat niet op een plekje ge rekend hoefde te wor den, aldus C. Hugens. één van de organisa toren. ..Ik heb een maand of wat geleden inder daad gesproken met iemand van DZB. Ik heb toen meteen al gezegd dat ik aarzelde over een mogelijke deelname aan Leiden Culinair. Tegelijkertijd heb ik gezegd de zaak te bespreken met het bestuur." Het bestuur kwam al snel met een duide lijk oordeel, volgens Hugens, dat volkomen overeenkwam met zijn eigen standpunt. „Er zijn twee redenen waarom DZB niet op Leiden Culinair thuis hoort. DZB zit in een para-commercieel cir cuit. wordt voor een deel gesubsidieerd. Als ze mee zouden doen zou dat niet fair zijn tegenover de andere restaurateurs. Boven dien, op Leiden Culi nair presenteren de restaurants zich aan het publiek. Allemaal mensen met een eigen zaak die voor publiek toegankelijk is. Maar DZB heeft dat niet. Die heeft geen zaak waar de mensen kun nen komen eten. DZB doet aan catering. En cateringbedrijven pas sen niet in de filosofie van Leiden Culinair." De Zijl Bedrijven voelt zich toch door de organisatie gepas- serd. „Para-commer cieel? DZB beweegt zich ook op de markt", zegt hoofd ca tering R. van Vuren. „Dat moet je tegen woordig als bedrijf wel doen in het kader van de sociale werkvoor ziening." Hij noemt DZB „niet zomaar een cateringbedrijf. Als je een lunch doet voor 120 man bij de burge meester kun je echt niet met een klef ka detje en een zweterig plakje kaas komen aanzetten." het speciaal ingericht als vrou wengevangenis. Daarna is het achtereenvolgens rijksopvoe dingsinstituut voor jongeren, psychopatenasiel en wapenmu seum geweest. De laatste ge bruiker was de Reinwardt Aca demie. Volgens de gemeente is het pand in de loop der jaren zo vaak vertimmerd, dat van origi neel en uniek cultuurgoed nau welijks sprake is. LTËRDAG 15 JUL11995m ANNO 1895 Maandag 15 Juli (advertentie) Wereld-tentoonstelling te Amsterdam. Stoomboot- dienst „Carsjens." Dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van Lei den naar Amsterdam retour: Gezelschapskaarten voor 10 perso nen verkrijgbaar, voor 1ste kajuit 7.50, 2de kajuit 5,bij den Agent C. Verra en aan boord der Booten. Ondernemer, W. D. Carsjens. ANNO 1970 woensdag 15 juli Een ondernemend achtjarig Katwijkertje zag gisteren kans om in de Blokmakerstraat (industriegebied) een personenauto te „ont vreemden" en daarmee in het dorp te gaan rondrijden. De knaap was nog maar net ingestapt toen de eigenaar van de auto bemerkte dat zijn wagen was verdwenen. De man, die hier aan het werk was, stapte met enkele collega's in een vrachtwagen en zette de achtervolging in. Nadat de jeugdige „plezier-rijder" een keer moest remmen kreeg hij in de gaten dat hij werd gevolgd. Hij zette de auto op de handrem en koos het hazepad. De man nen omsingelden hem en leverden hem uit aan de kinderpolitie. Veronica 6 en SBS 6 op kabel Leidse kabelabonnees kunnen met ingang van 1 september naar Veronica 6 en het Zweed se, op Nederland gerichte, SBS 6 kijken. Beide zijn commerciële tv-zenders, die de kijker willen informeren en ontspannen. In september volgt een be sluit van het gemeentebestuur over de tien andere aanvragen voor ruimte op de kabel. In aan merking komen onder meer Eu ro 7 (met programma's over na tuur, milieu, vrije tijd en ge zondheid) en CNE (Chinees nieuws en amusement). Er zijn geen uitbreidingen van radio stations op komst. Daarvoor ontbreekt de capaciteit. AZL neemt Leids fietsenbeleid over leiden caroline van overbeeke Mensen die in september op de fiets naar het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) komen en hun fiets niet in het rek of stal ling zetten, zijn hun voertuig kwijt. Tijdelijk althans. Want op vertoon van het bijpassende sleuteltje kan de fiets weer wor den afgehaald in de stalling naast het station. In navolging van de gemeente Leiden gaat het AZL een 'streng' fietsenbe leid voeren. „Fiets fout? Fiets Foetsie! Dat komt binnenkort op bordjes te staan op het zie kenhuisterrein. We zijn de her en der geparkeerde en rondslin gerende fietsen zat", aldus een AZL-woordvoerder. Het AZL kampt al langere tijd met fietsen die overal op het terrein aan hekken, palen en bomen worden vastgeketend. „Ook rond het station, op ons terrein, worden ze zomaar neer gekwakt. Soms zijn ze half ver gaan en zie je alleen nog een frame of een wiel aan een slot om een paal bungelen. Dat is niet alleen een vervelend ge zicht, het kan ook gevaarlijk zijn. De hoofdingang van het ziekenhuis moet immers wor den vrijgelaten. Ook omdat er steeds meer mensen met de fiets naar het AZL komen, gaan we strenger optreden tegen foutparkeerders." Het AZL heeft inmiddels 350 fietsenrekken bij de hoofdin gang ter beschikking. „We wil len nog meer rekken plaatsen. Daarnaast overwegen we fiet senstallingen die alleen toegan kelijk zijn met de AZL-pas die in de maak is voor onze medewer kers." Het AZL krijgt bij de uitvoe ring van zijn fietsenplan mede werking van Leidse ambtena ren. Zij zullen de 'fout-gepar- keerde' fietsen op het AZL-ter- rein verwijderen en in het depot bij het station zetten. Datzelfde gebeurt nu ook al met fout-ge- parkeerde fietsen rond het Leid se station. De vehikels worden in het depot naast het station gezet waar de eigenaar zijn fiets weer kan komen ophalen. Ge beurt dat niet, dan wordt de fiets na verloop van tijd ver kocht of naar de schroothoop gebracht. leiden annet van aarsen De Stichting Werkgelegenheid Leiden (SWL) gaat binnenkort zelfstandig verder. Nu nog is de SWL, een organisatie die begin nende ondernemers begeleidt bij het opzetten van een zaak, officieel ondergebracht bij de gemeentelijke dienst economi sche zaken. Het voorstel tot ver zelfstandiging, dat na de vakan tie in de gemeenteraad wordt behandeld, houdt in dat de banden tussen de gemeente en de SWL tussen 1996 en 1998 ge faseerd zullen worden 'doorge sneden'. - Directeur W. Brandhorst van de SWL ziet een verzelfstandi ging als een logische stap. In de twqalf jaar die de stichting nu draait, klopten steeds vaker mensen van buiten de stad bij de SWL aan. „In het begin hiel pen we alleen Leidenaars op pad, nu komt zo'n 44 procent uit de regio. Leiden is echter de grootste subsidiegever - verder levert alleen Alphen een be scheiden bijdrage - en je kunt je voorstellen dat de gemeente nu zoiets heeft van 'moeten wij het allemaal financieren?'." Volgens het college van bur gemeester en wethouders zou het zogenaamde fonds werkge legenheid moeten worden ver deeld tussen de stichting en de gemeente, die ook een aantal andere werkgelegenheidspro jecten beheert. Die laatste bepaling baart de SWL enige zorgen. „Wij hebben zelf niet de mogelijkheid om bij twintig gemeenten te gaan buurten. Dat kost ons teveel tijd en geld, dat kunnen we ons niet permitteren", aldus Brandhorst. „We hebben de hulp van de wethouder nodig, als er bij de regiogemeenten moet worden aangeklopt." Wethouder Walenkamp meent dat juist de SWL de aan gewezen partij is om de markt op te gaan. „Dat is eigenlijk hun taak. Maar als dat op proble men stuit, zijn we als gemeente zeker bereid om het proces te ondersteunen." Sloop van de voormalige vrouwengevangenis is bijna niet meer tegen te houden. lak«="- 1A| Zondag 16 juli lee 10.00-22.30 Kermis, Lammer- markt bij Molen de Valk ,rr 10.30—11.30 Leidse Lakenmis, oken lartebrugkerk, Haarlemmer- itraat Mt 11.00-16.00 Expositie-Kijk op Hooglandse Kerk 11.00—17.00 Leidse Laken- narkt, Marktterrein 1.30-17.00 Standwerkerscon- vi cours, Binnenstad, Marktgebied enl 12.00 Kinderspelen, Beesten- narkt 12.00 Rondleiding 'Rondom de ijke lakentijd', Stedelijk Muse um de Lakenhal, Oude Singel P12 .00 As the Eye, Beestenmarkt 12.00-21.00 Montmartre, Vrou- •nkerkplein, Praethuis 13.00-15.30 Wereld Circus Car- Groenoordhallen 13.00-17.00 De Gouden Pet, Nationaal Straat Muziek Con curs, Binnenstad 14.00 Nederlandstalige arties- enparade (o.a. Wies Cavé, Leid ie Kees, Music Dreams) Café 't 'ossie 4.00 The Coca Cola Lasergame Imperience, Beestenmarkt 4.00 Hans Dulfer Gang, Beestenmarkt c'a! 14.00-21.00 Leiden Culinair, 'ieterskerkplein 14.30 Inloopconcert door het (oninklijk Mannenkoor 'Die iur laghe Sanghers' olv René Ver- ïoeff mmv Jan Mooij (bariton) Aart de Kort (orgel/piano), looglandse Kerk 15.00 Coverband No Limits Ca- Sus Antigoon 16.00-18.30 Wereld Circus Car- 'Hj Groenoordhallen 16.00-20.00 Muzikale activitei ten, Hut van Ome Henne 7.30 Basic Instinct, Beesten- narkt 18.00-21.00 De Gouden Pet, Fi nale, De Grote Beer |519.00 Coverband No Limits Ca- Sus Antigoon

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13