'Ik ben geen kind van de polarisatie' 'Geen gekonkelfoes, maar fair spel' Kerk Samenleving Leiden Naakte waarheid zaterdag 15 jul11995 .zat Nieuwe bisschop Haarlem kwam tot geloof na omweg via boeddhisme en 1 Tsjing Jozef Punt (49) is zeker niet de enige van zijn generatie die na een roerige studententijd koos voor een veilige maatschappelijke carrière. Menige Damslaper en Maagdenhuisbezetter heeft inmiddels een hoge positie in het bedrijfsleven. Maar tot bisschop had tot voor kort nog geen van hen het gebracht. De nieuwe hulpbis schop van Haarlem koos pas voor het rooms-katholieke priesterschap na een religieuze zoektocht langs oosterse wijsheden en godsdiensten, tot transcendente meditatie aan toe. „Iedereen zocht in die tijd naar bewust zijnsverruiming, ook ik." Zijn lange haren zijn welis waar wat korter, maar de baard is gebleven. Op het oog is er niet veel veranderd. „Alleen droeg ik destijds wat gemakke lijkere kleren", lacht Punt, ter wijl hij aan zijn stugge priester boordje frunnikt. Met lichte zelfspot in zijn stem vertelt hij over de tijd dat hij economie studeerde in Amsterdam. „Iedereen was in beweging en sleepte met boeken over ooster se godsdiensten. Alles wat ik maar te pakken kon krijgen, verslond ik. Er is weinig in het alternatieve circuit waarin ik me niet heb verdiept: boeddhisme, het Tibetaanse Dodenboek, de I Tsjing, theosofie, antroposofie, noem maar op." Studentenkamer De economiestudent at macro biotisch en trok zich regelmatig terug in de stilte van zijn stu dentenkamer om in yoga-zit te mediteren. „Wat ik zocht, wist ik niet precies. Het was een on bestemd zoeken naar de zin van het bestaan, denk ik. Ik was niet tevreden met de buitenkant van het leven." Bij het stillen van zijn leeshonger, stuitte hij ook op de bijbel. „Die las ik met de zelfde onbevangenheid als al die andere boeken. De inhoud was ik al voor een groot deel vergeten: ik was al jaren niet meer in de kerk geweest." Ook al groeide Punt op in een rooms-katholiek milieu, veel kerkelijke binding had hij niet. „Ik was niet een jongetje dat van jongs af aan priester wilde worden, nadrukkelijk niet. Mis dienaar ben ik nooit geweest. Na mijn middelbare schooltijd, toen ik nadacht over wat ik zou gaan doen, opperde mijn moe der: zóu je geen priester willen worden? Toen heb ik letterlijk gezegd: dat is het allerlaatste ter wereld, geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt." Contact Hoe kan hij niet meer uitleggen, maar het hernieuwde contact met het geloof van zijn jeugd bracht de oplossing voor het ge tob. „Hier zit veel meer authen ticiteit in, dacht ik. In al die oos terse wijsheden schuilt te veel hoogmoed. Ieder is alleen voor zichzelf bezig, probeert op ei gen kracht de hemel te berei ken, bouwt voor zichzelf de to ren van Babel. Maar de mensen om je heen komen in die weg niet aan de orde." Aan het eind van zijn studie verbleekte zijn oude idealen van rijk worden, carrière maken en trouwen. Hierin be speurt hij de hand van God. „Geloof is voor een stuk toch ook genade: je vertrouwt er op dat je leven wordt gestuurd. Je kunt best in het geloof opge groeid zijn, maar dan nog zul je allemaal een moment moeten hebben dat je door een worste- t." Uit een 'jeugdig soort radicalisme' besloot hij priester te worden en zich aan te mel den op het seminarie Rolduc van de toen pas aangetreden bisschop Gijsen. Dat deze bis schop er uitgesproken ortho doxe opvattingen op na hield, speelde bij die keuze geen rol, zegt Punt. „Rolduc was toen- dertijd het enige seminarie in Nederland. Daarbuiten kon je alleen priester worden door je na een universitaire studie theologie aan te bieden voor de wijding." Dagritme In de gemeenschap van pries terstudenten voelde Punt zich op zijn plaats. „Ik liep mee in het spoor van een sterk dagrit me met vroeg opstaan, brevier gebed, meditatie. Voor mij een geschikte omgeving om in het priesterschap te groeien." Van Rolduc wist hij alleen in grove lijnen wat dat inhield. „Tot be gin jaren zevèntig was ik niet bewust met kerkelijke zaken be zig geweest. Ik ben dus geen kind van de polarisatie in dat tijdvak, maar van daarna." Boodschap Punt is een priester geworden die 'mensen de weg wil wijzen'. „De boodschap is, dat God be staat en dat Hij liefde is. Het ge loof in God hoort tot het wezen van de mens. Vandaaruit heeft hij de kracht om ook andere mensen lief te hebben." Het onderlinge geharrewar van progressieven en ortho doxen in de rooms-katholieke kerk is daar volgens Punt geen beste getuigenis van. „Er moet een einde aan komen." De die pe kloof tussen de strijdende partijen kan volgens Punt wor den gedicht met 'nieuwe hel derheid in het geloof. „Grote groepen mensen kunnen zich bij begrippen als kruisverlos- sing, genade en sacramenten volstrekt niets meer voorstellen. Dat heb ik bij mezelf ook ooit geconstateerd." Discussies over heikele zaken als het openstellen van het LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE priesterschap vo homoseksualiteit en de be voegdheden van pastoraal wer kers dreigen de 'essentialia van het geloof te overwoekeren', meent Punt. „Hier moeten we de lijn voeren van de wereld kerk, het heeft geen zin om daar in Nederland van af te wijken. Bovendien weet ik niet of die dingen zo diep leven. Mensen zijn daar heus niet altijd mee bezig. Het zijn de items die steeds door de media naar vo ren worden gebracht." Opvattingen In zijn jaren als vicaris onder Gijsen, die met zijn starre op vattingen een groot deel van het bisdom van zich vervreemdde, bouwde Punt de reputatie van 'puinruimer' op. Nadat de or thodoxe Gijsen een groot deel van zijn bevoegdheden aan zijn naaste medewerkers had gede legeerd, trok Punt samen met vicaris-generaal Maessen door het bisdom. In elk dekenaat voerde het tweetal gesprekken om de ge spannen verhoudingen tussen de parochies en de bisdomlei ding te verbeteren. Maar de kwalificatie van puinruimer hoort Punt niet graag. „Ik ben die ik ben, ik spring er in en hoop dat het goed zal gaan. De etiketten moeten anderen maar geven." Problematiek Op de vraag of hij ook in het bisdom Haarlem gaat proberen de verziekte verhoudingen te herstellen, antwoordt hij niet rechtstreeks. „Ik probeer het wat breder te zien. Ik spits het niet toe op dit of dat bisdom. In de hele kerk is sprake van een brede problematiek, daarin wil- ik een weg ten goede bewande len." Enig carrièrestreven is hem daarbij niet vreemd, zo geeft hij voorzichtig toe. „In ze kere zin vind ik het prettig om n situatie te verkeren waar- n ik om zo te zeggen wat meer invloed op de zaken kan uitoe fenen." Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE l. M. Essenberg, PUBLIC RELATIONS W.H.C M.Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M.Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie JPreenen, chef binnen-, buitenland, eco Familieberichten: 023-31 023-31 Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uit ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/ gehj info, .0. Gesproken Ha: N H U I Z ZIEK ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenl|l2. en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voc ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoenc pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas lldaarnaast ook 1115—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders to' uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 14 ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uurlH; 18.30-19.30 uur. K Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur^ leen Partners/echtgenoten met kinderen. zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit^ -■ -,en kinderen. r partners/echtgenoten en eigen k Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen Je hoofdverpleegk fj| kunde en neurologie: 14.15-15.00 m°'8en18.3&-19.': Je 14.15-15.00 uui elingen: voi k moeelijkheid in ir andere bezoekers ers geilen c Fdverpleegkui I nde tijden: keel-, neus- en oorh^ oogheelkund heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19,00 u Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15'. 15—'lfVe uur; babyzaal en boxenafdeling:.volgens afspraak. Bebouwen B S polder voor projectleider vooral 'praten over' OEGSTGEEST MONICA WESSELING 'Een flinke, lekkere kluif. Zo noemt projectleider Gijs Valkenhoef de aanstaande me tamorfose van polder tot woon wijk van de Broek- en Si- montjespolder.. "Een mooi kar wei juist omdat het maken van een woonwijk niet door ieder een in dank wordt afgenomen. Zoeken naar oplossingen voor die volstrekt tegenstrijdige be langen: da's leuk." Van Valkenhoef is de 'grote verkeersleider' in het enorme proces dat nodig is om van een kale, maagdelijke polder, een woonwijk met 1030 huizen, de nodige wegen, slootjes, parkjes, verlichting en speelplekjes te maken. Hij zoekt de verkeers- deskundigen uit, trekt architec ten aan en zorgt ervoor dat de bodemsanering op tijd verloopt. Taken Tal van praktische taken, maar het allerbelangrijkste voor de stedelijk adviseur en manager is het 'gepraat er omheen'. Van Valkenhoef: „Eigenlijk vind ik dat je bij het ontwikkelen van een wijk, of het doorvoeren van stadsvernieuwing, burgers in het prilste stadium al moet ho ren. Vóórdat je ook maar een ontwerpstreepje aan het papier toevertrouwt, moet je weten wat de burgers ervan vinden. Ik had dus liever de bevolking ge hoord voordat het besluit over de aansluiting op de Oegstgees- tenveg - een van de grootste struikelblokken-was genomen. Maar het gemeentebestuur houdt vast aan die brug en dus werden de burgers met een vol dongen feit geconfronteerd. Dat moetje niet doen." Werkwijze Hij is dan ook vast van plan om vanaf nu wel zijn gebruikelijke werkwijze, eerst meningen pei len en dan pas een plan maken, door te zetten. „Er zullen com promissen moeten worden ge sloten. Niemand kan helemaal zijn zin krijgen. Maar je kunt wel proberen ondanks al die te genstrijdige belangen voor ie dereen het best haalbare eruit te halen." Het spandoek op een van de woonboten laat aan duidelijkheid niets te wensen over. foto ben de bruyn De nieuwe wijk krijgt drie ver bindingen met 'de buitenwe reld'. Er komt een tunnel onder het spoor naar de Merenwijk, een brug naar de Lange Voort en de omstreden brug naar de Oegstgeesterweg. Omstreden omdat hierdoor woonbootbe woners van de Haarlemmer trekvaart naar een andere plek moeten verhuizen. Van Valken hoef is voornemens op alle mo gelijke manieren naar oplossin gen voor dit probleem te zoe ken. „Leiden en Oegstgeest zijn bereid de ligging van de brug nog open te houden. Ik laat dus nu verkeersdeskundigen alle mogelijkheden van een aanslui ting van de wijk op de Oegst geesterweg op papier zetten. Die gaan we dan bepraten met alle belanghebbenden. De projectleider kan zich de commotie van de woonboot- en woonwagenbewoners (het Trekvaartplein wordt verkleind) levendig voorstellen. „Nogal wiedes. Ik zou ook des duivels zijn als ik mijn huis uit zou moeten. Da's zo ongeveer het ergste datje kan overkomen." Gestalte Veel praten met omwonenden, maar er zal ook het nodige, praktische werk verricht moe ten worden wil er ooit gewoond kunnen* worden in de B S. Binnenkort krijgt de stede- bouwkundige Tj. Ruimschotel van Kuiper Compagnons de op dracht om Nieuw Poelgeest, zoals de wijk tijdelijk gaat he ten, gestalte te geven. Nog voor dat zover is, gaat Van Valken hoef met de woonbootbewo ners, de mensen van het Trek vaartplein en de jachthavens, milieumensen, het gemeente bestuur en tal van andere pra ten om te weten wat zij willen. Als het stedebouwkundig plan er is, kan begonnen wor den met ophogen van de pol der. „Je moet eerst weten waar je wilt bouwen. Grond ophogen voor een parkje is nu eenmaal niet nodig." Overigens moet, nog vóór er wordt opgehoogd, de bodem gesaneerd worden. Onderzoek heeft uitgewezen dat verspreid over de hele B S-polder koper, lood, zink en niidcel (zware metalen) in gerin ge gehaltes voorkomen. Terwijl de grond inklinkt, dat kost een half tot een heel jaar, kan een legertje architecten achter de tekentafel kruipen. Over twee jaar van nu moet de eerste paal voor de eerste hui zen de grond in. Die haast is er omdat Oegstgeest in aanmer king wil komen voor de 10 mil joen gulden locatiesubsidie van het Rijk. Voorwaarde voor het krijgen van dat geld is halverwe ge 1997 het bouwwerk begint. Milieu Nieuw Poelgeest moet milieu vriendelijk worden. Grasdaken, louter houten huizen of ingeni euze waterspaarbekken komen er echter niet, legt Van Valken hoef uit. Duurzaam bouwen be tekent dat onder meer er niets verspild wordt en het natuurlijk evenwicht niet onnodig wordt verstoord. "Kijk, een woonwijk in de polder is natuurlijk altijd een enorme ingreep. Die natuur- schade proberen we te com penseren door elders natuur bij te maken, maar we proberen die schade ook te minimalise ren. Duurzaam bouwen bete kent bouwen met materialen en op een manier dat over een hal ve eeuw, als de huizen worden gesloopt, het bouwmateriaal opnieuw kan worden gebruikt. Duurzaam bouwen is ook zor gen dat de natuurlijke loop van het grondwater zo veel mogelijk in stand kan blijven. Regenwa ter dus niet afvoeren via het riool maar gebruiken om ver droging van de polder tegen te gaan. En de huizen zó neerzet ten dat de schone zonne-ener- i benut wordt." Knus De wijk mag dan nog zo milieu vriendelijk, knus, verkeersveilig en rustiek gelegen zijn: de komst van de 1030 huizen valt in elk geval bij een deel van de Leidse en Oegstgeeste bevolking absoluut niet goed. Er wordt gemopperd, gelobbied en gelekt uit geheime vergaderingen dat het een lieve lust is. Begrijpelijk, heel begrijpelijk vindt Van Valkenhoef. „Gehei men moet je bij zoiets niet wil len hebben. Een geheim bestaat alleen in je eigen hoofd. Zoiets moet je eerlijk en open spelen. Je treft mensen in het diepst van hun bestaan. Daar moet je niet over konkelfoezen. Speel eerlijken fair." Theo Bakker Stoel in de schaduw, kop kof fie, krantje. Berichten over et nische zuiveringen in Srebre nica. Krant weg, blik 'ins blaue hinein', een beest van vliegtuig verduistert de zon. Onrust, het lijf wil maar niet blijven liggen, het hoofd blijft vol gekakel. Even op Teletekst kijken of er nog laatste nieuws is over Bosnië. Mos lims bijeengedreven in een kamp, kamp in brand gesto ken door Serviërs, minimaal vijftig mensen levend ver brand. Terug naar buiten, lekker weer, van genieten. Naar het strand, misschien is dat het. De grootste hand doek - staat zo lullig, zo'n lang lijf óp zo'n klein hand- doekie - en vooral ook mijn lippenstift niet vergeten. Fak- tor hoog, is nodig, anders lip pen vol krenten en mij dat niet leuk vinden. 'Jij weer 'schaamlippen', pest vriendje altijd. 'Wilt u een terrasbiertje of een strandbiertje?' Nooit ge weten dat daar verschil in zit. 'Terras'. Fout. Een speaker recht boven mijn oor braakt muzak uit,»zo oortergend dat zelfs de wind het terras voor gezien houdt. Bovendien hoor ik de golven niet, de eni ge echte 'New Wave'. Waar te gaan liggen? Zo maar pal naast die drie meis jes met ontblote borsten, dat geeft als man alleen geen pas. Je zoekt en ziet dan ineens al leen nog maar blote borsten. Dan maar gewoon die ene nog vrije enclave ingepikt. Buik inhouden, met enige gê ne het lijf ontbloten en hup gauw plat en onopvallend een beetje naar de branding loeren. Lukt niet. Waar ik ook kijk, borsten. Sommige bena deren het valse modische droombeeld, maar de meeste hangen slap boven geplooide buiken. Ook bijna alle man nen die ik zie, mogen er niet zijn. Ze hebben een pens, klein, in de groei, volgroeid, maar een pens. Eindelijk be grijp ik wat bedoeld wordt met 'de naakte waarheid.' Liggen, rust, niet meer kij ken, alleen nog maar luiste ren naar de lokroep van het schuim, alles verder negeren. Man vloekt, vinger tussen po ten van ingeklapte stoel. Opa komt terug met kleinkind, Lukie. 'Het water is zo koud, dat je er spontaan van aan de schijterij gaat,' zegt opa. Maar Lukie werd er door Sophie zomaar in gekieperd.' Ventje op de foto. 'Als je nou daar gaat staan,' zegt de va der, 'anders kijk ik precies in de zon.' 'Ja maar, anders kijk ik precies in de zon,' sputtert de vrouw. Opa: 'Ga dan scheef staan.' 'Ja, Jan, je moet doen dan wat opa zegt, ga scheef staan.' Net als Jan scheef staat, zet Lukie het op een blerren. 'Zo kan-ie niet op de foto,' zegt de moeder. 'Dan had je ook eerder scheef moeten gaan staan, Jan,' ver dedigt de moeder de dochter. Maar weer zitten. Uitzicht op de kustlijn van Katwijk. Het ongerepte, het witte kerkje dat nog steeds waakt over de boulevard. Katwijk is goddelijk. Een kind is haar moeder kwijt, haar misschien wel alleenstaande maar nu alleenliggende moeder. Waar is ze? Heeft ze troost nodig? Een man en een vrouw die nog wel bij elkaar zijn, krijgen ruzie. Zij pakt de strandstoe len op voor hij daartoe een seintjë had gegeven. Liggen maar weer en een shot alco hol. Het zweet gutst me van het lijf. Ik lig, hoor alles tegelijk en krijg een koortsige droom. Ik ben weer tien en op vakan- .tie in Schoorl. Het is een bloedhete dag en we spelen rovertje in de duinen. We leg gen een hinderlaag voor neef Hein en wachten en wachten en komen dan ten einde raad maar tevoorschijn. Om te constateren dat neef een praatje en een pinkie met een leuk meisje even wat belang rijker vind dan schieten en 1 gevangen nemen. Zou dat niets voor Bosnië zijn? Dat we hier op dit strand alle vrouwen vragen om het enige leger te stichten dat echt voor vrede kan zorgen, een vrou- wenleger. Aardige gedachte, even opschrijven. 'Hé, mot je kijken, die gek gaat zitten schrijven. Juh, ben je dichter dan?' Genoeg, te veel. Meer dan te verdragen is. Weg uit dit gekkenhuis. Teer aan mijn voeten. 'Slot doen, slot doen,' blèrt eeii ventje. Opa tegen oma: 'En ik had je nog zo gezegd, dat hij de sloten van de fietsen open mocht maken.' Fietsen weer op slot. Ik zie nog net dat twee roodverbrande tieten aan een patatje beginnen en dat hij dat flesje nog maar eens aan zijn pens zet. En terwijl ik mijn schoenen aan mijn spataderbenen wurm en zich een meertje vormt in het kuiltje van mijn borst, weet ik heel even weer heel zeker dat de mens even mesjogge als lelijk is. Maar dan, net als ik in die gedachte verzonken terug- sjok naar de auto, kom ik die ene onbevlekte Orangina- schoonheid tegen. Speelde daar even een kleine glimlach over haar donkere gezicht? Waar zou zij gaan liggen?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12