Fraaie route door een haast verstild landschap 'Augustus wordt mooi als een plaatjesboek' vidre fiÜ Het Motorhuis Zonnebrandcrème geeft vals gevoel van veiligheid BOOTTOCHT Zeilbootverhuur ATERDAG 15 JULI 1995 2 Ogradcn wind ZW 4 Zonnebrandcrèmes bieden slechts gedeeltelijk bescher ming tegen de schadelijke ul traviolette stralen van de zon. „Daarom geven die crèmes een vals gevoel van veiligheid. Ze beschermen wel tegen ver branding van de huid maar niet tegen huidkanker." De werking van zonnebrand crèmes is wel degelijk onder zocht.'En hoe. Onderzoeksgroe pen in de hele wereld nemen de beschermende werking van de crèmes onder de loep. Zo uniek is de Scheveningsc 'billentest' van de Maastrichtse onderzoek ster Gertruud Krekels dus niet. „Zij is slecht op de hoogte met de relevante literatuur en moet dus zelf met de billen bloot", zegt de Leidse onderzoekster dr. A. Mommaas over het recente experiment met de studenten- billen op het Scheveningse strand. Mommaas is werkzaam bij de afdeling dermatologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Zij begrijpt de ophef niet over het onderzoek waarbij Kre kels vijftig billen insmeerde met zonnecrème om de bescher mende werking tegen ultravio lette (UV) straling te testen. „Dat onderzoek gebeurt al ja ren, ook bij ons. Daaruit is ge bleken dat zonnebrandcrèmes enigzins beschermen tegen de schadelijke uitwerking van te veel UV-straling op onze huid cellen. Die DNA-schade kan tot huidkanker leiden. We weten ook dat UV-stralen de afweer mechanismen van ons lichaam kunnen onderdrukken zodat kanker kan ontstaan. En daarte gen beschermt geen enkele crè me." „Het onderzoek van mevrouw Krekels richt zich op het eiwit P53 in ons lichaam dat een rol speelt bij het herstel van de DNA-schade. Dat eiwit zorgt er voor dat de celdeling stopt. Maar UV-stralen kunnen ook dit proces verstoren. Krekels on derzoekt de rol van zonne brandcrèmes hierbij en dat is wel nieuw." Mommaas waarschuwt tegen de bedriegelijke 'bescherming' van zonnebrandmiddelen met hoge beschermingsfactoren. „Factor 20 betekent alleen dat je 20 keer langer in de zon kunt zonder te verbranden. Het is nuttig als mensen zich realise ren dat deze crèmes wel be schermen tegen verbranden, maar niet tegen het krijgen van huidkanker. Nog steeds laten fabrikanten van deze middelen veel onderzoek doen om de crè mes op dat punt te verbeteren. Maar zover is het dus nog niet." „Overmatig zonnen is slecht. Ons advies is dus nog steeds: ga niet te lang in de zon, zeker niet op het heetst van de dag: van elf tot drie uur. Bouw het langzaam op. Het beste is als je helemaal geen crème nodig hebt: als je langzaam bruin wordt zonder te verbranden." „Op die manier bouwt je li chaam zelf afweer op en wordt de huid ook dikker. Dat is de beste natuurlijke beschermings factor tegen UV-straling. Als je de hele dag gaat zeilen, gebruik dan een crème met een hoge beschermingsfactor. Tegen ver branden." CAROLINE VAN OVERBEEKE 'Als het regent in september, is het over twee maanden november'. Met wise-cracks van dit kaliber hebben grappenmakers de waarde van oude weersvoorspellingen in twijfel getrok ken. Maar ach, de mens wil zich er gens aan kunnen vastklampen. De vraag die op dit moment natuurlijk iedereen bezighoudt, is: 'Wordt het een goede of een slechte zomer?' Dus daar gaan we weer. Klazien uit Zalk weet zeker dat het een „warme, maar ongeregelde zo mer" zal worden. „Ik zie dat aan mijn katten. Ze zijn op het ogenblik sterk aan het verharen. Dat betekent dat ze hun pels willen uittrekken voor het warme weer dat op komst is. Ie ziet dat hun vacht piekerig is. Hoe je die vacht ook probeert glad te strijken, ze blijf onregelmatig." Bij het KNMI hebben ze doorge leerd in zon, regen en storm. Hoe kij ken ze daar tegen de komende zomer aan? Staat de zonnebril al startklaar in het haar of wordt het bibberen gebla zen? Persvoorlichter Verhoeven: „Daarover kunnen we niets zeggen. We kunnen met redelijke nauwkeu righeid het weer voor de komende vijf dagen voorspellen. Daarvoor gebrui ken we de gegevens uit onze eigen computers hier in de kelder en die van twee enorme computers in Reading van het European Centre of Medium-range Weather Forecast. We willen komen tot een voorspelling van tien dagen maar er zullen zich na tuurlijk altijd zaken voordoen in de atmosfeer die deze voorspellingen weer op losse schroeven zetten." „Met Koning Albert", zegt de Belgi sche journalist en weerspecialist Paul van Zummeren als hij de telefoon op neemt. „Tja, deze zomer, ik heb het eens nagekeken in de eeuwigdurende volkskalender en op een weerkalen der van de abt Mauricius Knauer. Een van de wijsheden luidt: 'Is de eerste juli regenachtig, dan zal het weer de ganse maand zijn twijfelachtig.' Nou, op de eerste juli heeft het niet gere gend en de maand juli zal dan ook zeer mooi en warm blijven, al zullen er hevige onweersbuien voorkomen. Ook over augustus hebben we niet te klagen. Augustus wordt 'wie ein Bil- derbuch', 'als een plaatjesboek' zo mooi." „In de boeken die ik raadpleeg zijn de observaties van boeren eeuwen lang vastgelegd. 'Boeren is loeren' zo luidde de uitdrukking. De boeren ke ken generaties lang naar het weer. Ze waren experts op dat gebied. De ken nis die ze hadden ging over van vader op zoon en van moeder op dochter. De wetmatigheden in hun waarne mingen zijn opgetekend. Vaak in rijmvorm, zodat de mensen het beter konden onthouden. Ik geloof in die observaties en mijn voorspellingen kloppen dan ook vrij goed. Ja, wat u zegt, het KNMI kan wat mij betreft op de vuilnisbelt. Laten de mensen mijn nieuwe boek maar kopen." CEES VAN HOORE ene kant, een millimeter aan de andere kant en een haar aan de bovenkant. Dat exact was alle speelruimte die de brug over de Does liet aan de Hudson, een dubbeldeks rond vaartboot die plaatsbiedt aan meer dan honderd passagiers. Het kan haast niét anders of dit nu wordt in vakkringen met 'kantje boord' bedoeld. Maar nee hoor, in het wereldje van de rederijen meten ze blijkbaar met hele andere ma ten. „Dat gaat gemakkelijk", schreeuwde eigenaar Henk van Hulst, met veel gevoel voor un derstatement, vanaf het achter dek zijn schipper Tinus Wester- veld toe. „Volle kracht vooruit dus maar met dat schip". Achteraf haalde Van Hulst toch wel opgelucht adem. Niet dat hij ook maar één moment bang M'as geweest dat zijn nog splinternieuwe en peperdure boot beschadigd zou worden of, nog erger, onwrikbaar vast zou komen te zitten onder de brug. Wat hem overigens in zijn 20- jarige carrière als reder ooit één keer eerder was overkomen en waardoor er een kraan aan te pas moest komen om de Jan van Galen los te trekken. Nee, de Warmonder was vooral con tent dat zijn berekeningen van vooraf overeenstemden met de maten van het pas geheel gere noveerde ophaalbruggetje bij Leiderdorp en de vaste brug in de Does daarachter. Okay, het was een kwestie van millimeters geweest. Maar het kon. De vaar route lag open voor de toe- De rondvaartboot doet Leiderdorp aan: „Het unieke van deze tocht is, dat je nergens twee maal langs komt." komst. Een 'nieuw' stukje Hol land is daarmee voor een breed publiek ontsloten. Goed, het zijn natuurlijk an dere tijden dan die in 1520 toen de Portugese zeevaarder Magalhaes op weg naar Indië bij het zuidelijkste puntje van Amerika de later naar hem ge noemde doorvaart tussen de At lantische en Stille Oceaan voor het eerst realiseerde. Maar toch, voor even waande Henk van Hulst - en met hem zijn schip pers Westerveld en Harteveld - zich als een ontdekkingsreiziger in eigen land. „Kijk, je moet het zo zien. Mijn grootvader is 45 jaar geleden begonnen met tochten over De Kaag vanuit Warmond. Mijn vader heeft dat voortgezet en later heb ik op mijn beurt het rondvaartbedrijf overgenomen. Er zit nog best rek in de breedte, want we va ren nu met vier schepen en een vijfde is in aanbouw. Dat schip alleen al vergt een investering van bijna een miljoen. Mij zal je dan ook niet horen klagen. Maar we hadden onderhand broodnodig behoefte aan een uitbreiding voor wat betreft het assortiment aan tochten. Met de Braassem en de Kaag ben je toch beperkt in je mogelijkhe den. We wilden echt iets anders en dat hebben we nu gevonden. En daar ben ik hartstikke blij mee. Vandaar mijn enthousias me bij die bruggen." Dat 'nieuwe' bestaat dan uit een tocht van ruim drie uur dwars door het Groene Hart van Holland. Die voert vanaf War mond over de Kaag via de Zijl en de Oude Rijn door Leiden naar Leiderdorp. Vanaf dat bre de water wordt dan die nauwe bocht genomen naar de smalle Does waar voorheen vanwege de oude brug aan de 'lage zij' noch nimmer een rondvaart boot van dergelijke afmetingen 'inpaste'. Het wordt bukken daarboven bij die bruggen, maar als die eenmaal zijn geno men, volgt een fraaie route door een haast verstild landschap waarin grazige weiden, boerde rijen en molens het beeld bepa len en waar je met een ander vervoermiddel dan een boot niet kunt komen. Via Hoogma- de en over de Wijde Aa vaart de Hudson over de Braassemmer- meer naar Oude Wetering al waar over de Ringvaart weer de Kaag wordt bereikt. „Het unieke van deze tocht is, dat je nergens tweemaal langs komt. Je hebt steeds een ander uitzicht", al dus een trotse Van Hulst over zijn rondje Holland. Behoudens deze proefvaart - en tijdens het seizoen een inci dentele invalbeurt - komt de re der zelf de laatste jaren nauwe lijks nog aan varen toe. „Ik heb twaalf goede en vooral ervaren mensen in dienst die dat doen. Ik ben eigenlijk louter bezig met de acquisitie. Met het werven van klanten, met het verkopen van tochten, met het organise ren van partijen die steeds be langrijker worden voor ons, met het cateringgebeuren en met de hele administratie. Ook in ons bedrijf, of misschien juist in de toeristenindustrie, zijn kwaliteit en service tegenwoordig dé sleutelwoorden. Ze komen bij ons van om de hoek en ze ko men vanuit de hele wereld. Vaak met bussen tegelijk. Maar ze komen echt niet meer van zelf. Je moet ze wat bieden. Zo dat ze terugkomen of zodat ze het verder vertellen. Het is ook daarom dat ik zo content ben met onze nieuwe molentocht. Je kan toch weer wat extra's bie den. Je timmert aan de weg." Wat een paar centimeter spe ling al niet vermag.... AD VAN KAAM le boot van het Leidsch Dagblad vaart de komende week over de Ka- erplassen. De auto van het Leidsch Dagblad is dit weekeinde te vinden pde Lakenfeesten. Tips en suggesties: tel 06-52801476 (boot) of 71-356441 (red). Historische vergissing Zomerliefdes Traag zakt de zon achter de kim, een streek van vlammen over de kalme zee schterlatend. Zijn ogen vinden de hare, zijn arm schuift aarzelend over haar schouder. „Wij blijven voor al tijd bij elkaar", fluistert ze, maar hun prille liefde zal deze zomer niet overleven. De vakantie loopt ten einde. Thuis wacht slechts een herinnering aan die zomerliefde die zo weinig tijd werd gegund. Zomerliefdes, wie verloor er niet voor enkele weken zijn hart aan die swingende jongen in de dis co of dat bruin verbrande meis je aan het strand. Na afloop van de vakan tie restte slechts een verbleekte foto, een tedere herinnering of een enkele liedes- brief. Stuur ons uw ver haal over die zomer liefde die zo kort moest duren of mis schien wel een leven lang stand hield. De zes liefste verhalen worden geplaatst op de pagina 'Water krant'. De schrijvers ervan worden be loond met een extra grote paraplu om sa men onder te schui len. Inzendingen mogen niet langer zijn dan één A-viertje en moeten worden ge richt aan redactie Leidsch Dagblad, t.a.v. De Waterkrant, Postbus 54, 2300 AB in Leiden. De redactieboot, hier varend op De Zijl, wordt de komende zes weken 'bijgestaan' door een heuse Leidsch Dagblad-auto. foto hielco kuipers '2* <L> O Vrijdag 14 juli, Trekvliet Deze krant maakt een historische vergissing. Iemand die Onderwater heet benoemen tot één van de kapiteins van de Leidsch Dagblad-boot, de Mistral, dat is de goden verzoeken. Als die Onderwater nu een schat aan stuurervaring meetorste, dan was er van een probleem geen sprake ge weest. U begrijpt al dat de zaken anders liggen. 'Haalt de Mistral het einde' zou de titel van dit verhaal kunnen zijn. Daar zat ik dan, net teruggekeerd van een geestver- schonende vakantie in zuid-Frankrijk, met twee vastbe raden heren tegenover me die in mij een kapitein zagen. Hun blikken waren priemend, ik voelde de psychische druk. Had ik wel keus? Ik zag ze denken. Doet-ie het of doet-ie het niet. On derwijl lag ik in gedachten met boot en al op de bodem van de Kagerplassen, na een verschrikkelijke aanvaring met een rondvaartboot van rederij Van Hulst. 'Ehh, ik wil wel, maar ik kan niet varen', stribbelde ik nog tegen. 'Geeft niks', zeiden ze, 'da's juist leuk voor de krant'. Dus daar was het de heren om te doen. Om lezers te laten meegenieten van de dolle avonturen van een brok- kenkapitein. Vorig jaar stuurde een collega de LD-boot nogal eens de verkeerde richting uit en dat heeft hij ge weten. Uit schaamte heeft hij zich bijna een jaar lang onderzijn bureau schuil gehouden en dit jaar laat hij de gifbeker aan zich voorbijgaan. De moed zakte me in de schoenen, toen ik de Mistral een paar weken geleden voor het eerst ging bekijken. Op het droge leek de boot wel een olietanker. Volgens mijn collega-kapitein trok ik wit weg. Dat was ook zo, maar ik hield me groot. Er is dus een redelijke kans dat deze rubriek wordt op gesierd met een vermakelijke (behalve voor de verzeke ring) botsing. Maar ik heb me ingedekt. Ik heb stiekem geoefend om mij de hoon te besparen van de genadeloze collega's. Vorige week voer ik weg uit de jachthaven in Oegst- geest en loodste ik de Mistral zonder brokken naar de Trek vliet bij het Leidsch Dagblad. Hoewel, dat ging bijna ten koste van een surfer en een zeiler. Die schreeuwden op De Kaag dat ze voorrang hadden. 'Waar staat dat dan geschreven, jullie kun nen zelf niet varen', riep een meegevaren redacteur luidkeels terug. Ach, een incidentje. Ik blaak van zelfvertrouwen. Kapitein Rob zorgt voor een behouden vaart) Als het nodig is zelfs onder wa ter. ROB ONDERWATER Waterkrant - kortingsbon iTegen inlevering van deze Leidsch Dagblad-Waterkrant bon krijgt u f 5,= korting i iop de gloednieuwe boottocht van Rederij van Hulst. De boot neemt u 3 1/2 uur i Hang mee via 't Joppe (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn, en de Does naar i ihet schilderachtige Hoogmade Vandaar vaart het schip over de kromme Does, ide Wijde Aa, Braassemermeer, Ringvaart, de Ade naar de Kagerplassen [terug naar Warmond. Prij,; f -17,50 volwassenen (normaal f 22,50) f 10,= klnd.t/m 10 Jaar) (normaal f 10,=) (Rederij van Hulst tel. 01711 - 10 133) Vertrek uit Warmond vanaf de Gemeentehaven. V \J Afvaarten van 1 juli t/m 8 september Maandag 14.00 uur - Dinsdag 10.30 uur, 14.00 uur - Woensdag 10.30 u 14.00 uur - Donderdag 10.30 uur,14.00 uur - Vrijdag 14.00 u Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst j Glazen meubelen j Vitrines j Tafels volgens model Motiefstralen j Hard glazen deuren Alles uit eigen atelier GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-21 80 55 Het "Leidsch Dagblad" rijdt ook in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. A. C. v. SCHIE Zi/ldijk 11 2362 AE Warmond voor informatie tel. 071-892894

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11