'Ik heet Rover 620 Di en doe een benzine-auto na' Een hemelbestormer dwaalt af Weg en wiel hlJPAG 14 JULI 1995 De direct ingespoten diesel motor (Di) is een 'nieuwe' trend in autoland. Het ver schil zit, zoals de naam al aangeeft, in de manier waar op de brandstof wordt inge spoten. Bij de Di gebeurt dat rechtstreeks in de verbran dingskamer, bij de klassieke indirect ingespoten diesel motor komt de brandstof eerst in een voorkamer te recht waar deze zich met de lucht mengt en vervolgens naar de verbrandingskamer wordt gevoerd. Het idee van de direct inge spoten dieselmotor is niet nieuw. Maar het probleem was altijd dat de Di veel meer lawaai maakte dan de voorkamer-diesel en dat hij minder mooi liep. Daarom bleef deze diesel-versie tot voor kort voorbehouden aan vrachtwagens en tractoren. De moeilijkheden zijn echter overwonnen en nu richt de aandacht zich op de voorde len van directe inspuiting. Want de Di heeft een hoger rendement en is daardoor zuiniger en schoner, terwijl het voorgloeien bij koude motor niet meer nodig is. Met behulp van geavanceer de elektronica is de direct in gespoten dieselmotor op weg dè motor van de toekomst te worden, die goede prestaties levert, weinig verbruikt en bijna geen rotzooi uitstoot. Wie had dat gedacht, toen een aantal jaren geleden die sels niet vooruit te branden waren en de hele straat vol stinkende zwarte rook zet ten... •en van de weinige merken, die sinds kort een direct in- iespoten dieselmotor in het programma hebben, is het jritse Rover. De nieuwe krachtbron, die op de Auto RAI n februari werd gepresenteerd, is door Rover samen met iet Oostenrijkse technisch bureau AVL ontwikkeld zon- ler dat de partners Honda en BMW er bemoeienis mee lebben gehad. Zelfs de elektronisch geregelde injectie is an eigen makelij. Om vertrouwen te kweken in deze notor geeft Rover er drie jaar of 150.000 kilometer garan- ieop. kanten tegenwoordig heel goed in staat zijn zelf een mooie die selmotor te bouwen. De nieuwe (en tot het najaar Iverigens had Rover al een die- el met directe injectie in de ge- ederen. Die werd jaren geleden amen met dieselspecialist 'erkins ontwikkeld en tot dit iar gebruikt in de Rover Estate roorheen Austin Montego). let was een lawaaierig en traag ling en een heel verschil met de lieuwe Di, die in Rovers nieuwe uccesauto, de 600, is onderge- racht. )ezelfde zelfontbrander zal iverigens ook geleverd worden i de nieuwe Rover 400-serie, lie in het najaar aantreedt. Die 00 is verwant met de onlangs edebuteerde 5-deurs Honda jjyic. let een indrukwekkende 620 )i diesel erbij kan het succes an de 600 verder uitgebouwd rorden. Want indrukwekkend sde nieuwe krachtbron zeker, laat zien dat autofabri- enige) Rover-diesel beschikt over moderne elektronisch ge stuurde brandstofinjectie, een turbo-compressor met tussen- koeler en een katalysator. De aanwezigheid van die turbo is absoluut niet te merken, want het beruchte 'turbo-gat' ont breekt volledig. Met genoemde hulpjes weet Rover liefst 105 pk uit de diesel te persen. En dat is in de praktijk merkbaar want de Rover Di is allesbehalve lui en laat menige benzine-auto met gemak zijn achterlichten zien. De sprint van nul naar 100 kilo meter per uur gaat in een mooie 12 seconden en ook inhalen bij hogere snelheden gaat heel ge makkelijk. De motor heeft altijd voldoende kracht pver, zelfs in de vijfde versnelling. De tijd dat een direct ingespo ten diesel redelijk veel herrie produceerde, is duidelijk voor bij. Rover heeft het geluid op een zeer acceptabel niveau we ten te houden. De motor neigt bij een hoger toerental wel tot een diep gonzend gebrom, maar echt hinderlijk wordt dat niet. Een diesel voltanken aan de pomp is in financieel opzicht normaal al een verademing ten opzichte van de benzine-broe- ders. En de diiect ingespoten diesel springt daarbij zuiniger om met de brandstof dan de klassieke 'voorkamer-diesel'. Officieel geeft Rover een ver bruik op van een liter per 18 ki lometer. Feit is dat we voor een redelijk zware rit van Denemar ken naar huis (bijna 900 kilo meter) slechts één tank diesel nodig hadden en dat komt neer op 1:15. Een mooi resultaat voor een dergelijke vrij zware auto met bagage en vier inzittenden. Rover verwacht veel van de Di en dat is niet onterecht. Voor de scherpe prijs van nog geen 50 mille krijgt men een gedistin geerde middenklasser met voornoemde moderne diesel motor en een complete uitrus ting. Die omvat.onder meer stuurbekrachtiging, elektrische ramen vóór, centrale portierver grendeling, in de hoogte verstel baar stuur, gordelverstelling, koplampverstelling en een anti diefstal alarmsysteem. Deze laatste accessoire omvat onder meer een stroomonderbreking van het motorsystccm en een identificatiecode in de voorruit. Met de 600-serie doet Rover voor het eerst een aanval op de top van de middenklasse. Voor al dat deel van de zakelijke markt dat exclusiviteit op prijs stelt heeft veel belangstelling voor de 600, en de diesel in het bijzonder. 1 let is een forse auto met goede rijkwaliteiten en een subtiel klassiek voorkomen. Mij ligt als een blok op de weg, laat zich redelijk sportief besturen en de vering is vrij strak, maar biedt voldoende comfort. De binnenruimte is ruim voldoen de, alleen achterin is de hoofd en voetruimte niet overdreven royaal. Een gevolg van de vrij la ge daklijn. Overigens is de gehe le zitpositie in de Rover vrij laag. De stoelen zijn comfortabel maar wat vormloos. De Rover is bijzonder goed af gewerkt en veel aandacht is ge geven aan het typische Britse detail, zoals de wortelnoten- houten dashboardpanelen en de herkenbare Rover-grille. Ty perend voor het Engelse cachet is de chromen omranding van de nummerplaat achter. De roestvrij stalen dorpelbescher mers met Rover-inscriptie zijn een ander voorbeeld van imago-ondersteunende details. In verband met de betrek kelijke rust aan het auto-, motor- en fietsfront tij dens de zomermaanden zal deze rubriek vijf weken lang in een 'afgeslankte' versie meegaan. De eerste daarvan heeft u thans on der ogen. De rubrieken Blik in het Verleden en Fietsstrook keren op 18 augustus weer terug als Weg en Wiel weer op volle sterkte gaat draaien. Autoband wel op spanning? Een situatie die bijna elke auto mobilist kent: bij een bocht heb je al je stuurmanskunst nodig om de wagen er als het ware doorheen te sleuren. De oor zaak is vaak een te lage ban despanning.. Een fenomeen dat erg weinig aandacht heeft hij de autorijder. 1 loogstens wordt een keer per jaar. meestal vlak voor de vakantie, de bandespanning gecontroleerd. Permanente controle is er niet bij, terwijl dat eigenlijk wel zou moeten. Die ene bocht kom je tiog wel door, maar wat als de band ineens van de velg loopt? Om nog maar te zwijgen van de veel snellere slijtage van de band. Bovendien leidt een niet goed gevulde band tot een ho ger brandstofverbruik. Aan de TU Delft is daar nu iels op gevonden. Ir. Anton Bakker heeft een even simpel als doel treffend apparaatje ontwikkeld dat op elk gewenst moment precies aangeeft wat de span ning in de banden is. I lel prin cipe is heel eenvoudig. Hen chip op de velg stelt zowel de tempe ratuur van de band als de span ning vast. De informatie wordt naar een ontvanger achter het dashboard en doorgegeven aan de automobilist. Bakker heeft anderhalfjaar aan de vinding gewerkt. Voor een paar tientjes is het straks in de handel. De levensduur is mini maal vijfjaar. Overigens kan het ding ook aanlopende remmen (handrem), of hete remmen bij afdalingen constateren. Voor Bakkers vinding is inmid- dels ook interesse buiten de au--< towereld. De Landbouwuniver- siteit Wageningen wil er de li I chaamstemperatuur bij koeien mee gaan meten. Estec yi Noordwijk wil de vinding ge bruiken hij het vaststellen van temperaturen buiten satellieten. Abonneetelevisiezender SuperSport biedt Sierd de Vos een nieuwe start HILVERSUM GPD Vijftien jaar lang bleef Sierd de Vos het jongmaatje van Studio Sport. Toen was het genoeg. De hemelbestormer, die hardnek kig dacht dat hij een instituut kon veranderen, dreigde op zijn beurt door hetzelfde instituut omgeturnd te worden. Tijd om te vertrekken. En zo dwaalde De Vos af naar SuperSport, het nieuwe abonneekanaal van FilmNet. Vader en moeder heb ben al een abonnement geno men. Dat het zó moest eindigen. Sierd de Vos, voor het oog van de televisienatie belaagd en ge mangeld door dronken Ajax- supporters, gaf met vuurspu wende ogen snel terug aan de studio in Hilversum. Hier, op het kolkende Leidseplein, uit zinnig na het binnenhalen van de Europa Cup 1, viel niet meer fatsoenlijk te werken. Hij leverde zijn microfoon in bij de geluidsman en liet de stomverbaasde regisseur weten lat hij naar huis ging. De vol- ende, geplande 'sfeerreporta- es' uit feestvierend Amsterdam onden de heren op hun buik chrijven. „Achteraf was er toch ie\ enige gêne over het feit, dat cdaar zo heb moeten staan." Sierd de Vos, de onbereken bare. Sportfreak, rokkenjager, televisiemaker. De man die Stu dio Sport van tijd tot tijd opluis terde met kunstige, originele portretten en dito berichten uit de kantlijn. Toen hij bij NAC een keer een gele vuilniszak over zijn hoofd trok, moet Stu dio Sport-baas Kees Jansma voor zijn televisie ineenge schrompeld zijn. Anderzijds heeft hij roemruchte beelden en interviews op zijn naam slaan. Ellen van Langen, die na het goud van Barcelona nog na hijgend van de inspanning naar huis belt om via een aan gereikte telefoon de vreugde te delen met haar 'lieffie', daarin herkenne men de hand van Sierd de Vos. „Men vond mij te onbereken baar, maar in mijn reportages Was dat juist m'n sterke punt. Dus als je het zo bekijkt, is Mart Smeets óók onberekenbaar. Andere generatie Of ze hem bij Studio Sport nu liever kwijt dan rijk zijn, is ook maar de vraag. Toen De Vos zijn doorlopend contract bij de NOS na zijn krabbel bij SuperS porteenzijdig opzegde (en niet, zoals vastgelegd, 'met-we derzijds goedvinden'), is hem nog even met juridische stap pen gedreigd. Inmiddels is de lucht opgeklaard. ,,lk ben er met veel spijt vertrokken, maar kennelijk heerst er daar óók spijt." Conclusie: „Het had an ders kunnen lopen." Teveel gebeurd, teveel kansen misgelopen. Sierd de Vos was er één voor de leuke filmpjes, die liet je geen grote voetbalwed strijden verslaan. Binnen de ge vestigde orde van Studio Sport van Jansma en Smeets tot Reitsma, Ten Napel en Poel- mannkon de bravoure van De Vos niet altijd op mededo gen rekenen. „Ik was gewoon van een andere generatie, en dat al vijftien jaar lang, snap je? Alléén soms samen met Tom Egbers kon ik het niet veran deren." Daarom was de verleiding van SuperSport, dat vanaf 1 au gustus (voorlopig) vijftig uur sport per week gaat uitzenden, zo groot. Daar kan hij naar har telust wedstrijden verslaan en reportages maken. „Misschien kan ik het wel helemaal niet, wedstrijden verslaan, dan ben ik in twee jaar vertrokken. Maar van reportages maken wéét ik in ieder, geval, dat ik het kan. Dus ik moest dit proberen." Begin augustus barst het los. In een paar dagen reist De Vos dan al langs Nantes-Paris St. Germain, Valencia-Ajax en Sporting Lissabon-Porto, de Portugese Supercup. Dat moet de kracht worden van SuperS port: eigen verslaggevers en commentatoren ter plekke. Daarin moet het abonneeka naal zich ook gaan onderschei den van een zender als Euro sport. „Die zendt weliswaar ook permanent sport uit, maar daar zit een verslaggever die 's mor gens commentaar geeft bij de windhondenrennen, 's middags snowboarden doet, en 's avonds vanaf een papiertje nog een Formule 1-race verslaat. Dat is niet geloofwaardig. Wij zijn overal zelf bij, en geven dus ook de kijker het idee dat-ie overal bij is." Eigen ploeg Die opzet moet ook terug te vinden zijn in de manier waar op SuperSport (uitgebreider dan FilmNet dat tot dusver deed) verslag gaat doen van wedstrijden uit de PTT Tele- competitie: met uitgebreide voor- en nabeschouwingen, en volop sfeerbeelden vanuit de catacomben. „Dat wordt show. dat wordt spektakel. Voor de wedstrijd loopt de camera ook vanuit de catacomben met de spelers mee het veld op, zodat je als kijker ook het idee krijgt dat je in het stadion zit. Bij Stu dio Sport hadden ze er een handje van om tot een paar mi nuten vóór de wedstrijd de pre sentatie vanuit de studio te doen." „Dat heeft alles te maken met het feit dat ze bij Studio Sport altijd zovéél doen. Dat wordt ook hun ondergang, denk ik. Ze vinden dat ze alles moeten doen, en maken vervolgens geen keuzes. Ik heb bijvoor beeld nooit begrepen waarom we zo nodig twee weken met een eigen NOS-ploeg naar de US Open moesten. Leuke trip, hoor, maar waarom moet ik van baan 32 naar baan 19 lopen om van Petra Kamstra te horen dat het klote is dat ze is uitgescha keld? De US Open! Daar kijken dan 's nachts hooguit 60.000 ménsen naar. Ik had het geld voor zulke trips liever in het Sportjournaal gdfctopt, met z'n 1,5 miljoen kijkers, en dan mis schien voor het laatste weekend nog naar New York afgereisd, als er nog Hollanders in het toernooi zouden zitten. Maar ja, de NOS wil' met de grote om roepen meedoen, hè, de Duitse collega's en zo. Maar die gaan natuurlijk wel even met 274 spelers naar de US Open." „Na de komst van RTL heb ben ze bij de NOS dus ook nooit gezegd: Okee, nu gooien we het zwemmen eruit. En zo gaat het ook met sporten als hockey en basketbal. Studio Sport doet vijf, zes hockeywedstrijden per jaar. Dan komt Hans Brian zes minuten samenvatting inspre ken, en dat was het dan weer. Basketbal, zelfde verhaal. Alleen omdat Mart zo enthousiast is. Dat gaan vrij dus anders doen." Keuze SuperSport gaat zich over die 'restsporten' van Nederland ontfermen, zo is de bedoeling. Naast voetbal uit binnen- en buitenland gaat men bijvoor beeld de nationale hockey-, basketbal- en volleybalcompeti ties op de voet volgen. En dat alles zoveel mogelijk live. De grote kracht van SuperSport ligt dan, denkt men, in het feit dat de kijker zijn abonnement niet van één belangrijke wedstrijd of een samenvatting van luttele minuten aflaat hangen. „We geven ze de keuze. Spor ten als volleybal en basketbal zullen op het open net nooit zo hoog scoren. Een getal van 100.000 kijkers, dat is voor de NOS te verwaarlozen. Maar als je van 100.000 bondsleden de helft tot een abonnement op SuperSport kunt verleiden, om dat je wekelijks hun nationale topcompetitie uitgebreid in beeld brengt, dan is dat toch prima?" Meer dan ooit is hij zich ook van zijn nieuwe, betalende ach terban bewust. Uitspraken, als zou hij zijn filmpjes alleen voor Gerard Nijboer, Theo Reitsma, zichzelf en zijn vriendin-van- het-moment maken, kan hij zich bij zijn nieuwe werkgever niet meer veroorloven. „Ik ben gewoon bezig abonnees te wer ven. En te honden. Ik voel me verantwoordelijker dan voor heen." De vooruitzichten heten gun stig te zijn, in de slag om de te levisierechten van sportevene menten. FilmNet/SuperSport, een dochter van Nethold, heeft een pact gesloten met de NOS. Samen moeten die partijen sterk genoeg zijn om eind dit jaar de uitzendrechten van de PTT Telecompetitie voor de neus van RTL en Veronica weg te "kapen, schat hij. „Er zit bij Nethold zóveel geld, dat hou je niet voor mogelijk. Als het be drijf -zich even kwaad maakt, koopt het alle rechten zelf op. Maar men wil de traditie van de NOS niet doorbreken." T V-rechten De kans is nu groot, voorspelt De Vos, dat de NOS in de toe komst in toenemende mate be langrijke sportevenementen in sublicentie bij SuperSport zal moeten afnemen. Dan zijn de beelden van een wedstrijd of een kampioenschap eerst recht streeks op het abonneekanaal te zien, en krijgt de kijker op het open net een aangekochte sa menvatting achteraf. Zo is dat bijvoorbeeld tussen FilmNet en NOS al gebeurd met beelden van de NBA-play offs en de ti telgevechten van Rcgilio Tuur. Moedermaatschappij Nethold heeft zich inmiddels ook al ge meld bij de IAAF, de internatio nale atletiekunie, met een bod van 90 miljoen dollar voor de TV-rechten op alle grote atle- tiekkampioenschappen voor de jaren 1996-2000. „Dus het geld is er wel." Nu de uitvoering nog. Weke lijks vijftig uur sport op televisie, is het niet wat veel? Dreigt de topsport daardpor zijn waarde niet te verliezen? „Ach, wie had vier jaar geleden gedacht dat de NOS nog eens een vriendschap pelijke wedstrijd Feyenoord- Chelsea live zou uitzenden? Nu heeft SBS 6 weer aangekondigd dat het de eerste divisie wil gaan uitzenden. Dat is toch echt een gotspe, hoor, vind ik. Dan kun je wat mij betreft ook de vergaderingen van Gedeputeer de Staten op de buis brengen. Maar Nederland is nu eenmaal een 'kijk-gek' sportland. In het café ging het vroeger meer over vrouwen dan over sport: tegen woordig praten ze meer over sport dan over vrouwen." Zelfs Sierd de Vos is enige re lativering niet vreemd: „Een slechte ontwikkeling. Sierd de Vos: „Öij Studio Sport willen ze altijd zovéél doen. Dat wordt ook hun ondergang, denk ik. Ze vinden dat ze alles moeten doen, en maken vervolgens geen keuzes." foto»opd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9