Tegenaanval van Tamils Chirac, de onbewogen nucleaire man van Europa Buitenland Ook Britten kiezen Apache-helikopter Rampenplan nodig voor privé-dierentuinen België 'Parijzenaars moeten auto dit weekeinde laten staan' Italiaans kabinet krijgt vertrouwen parlement Aandacht voor Mandela Bejaarde verdacht van moord joden jonden Een bejaarde man is gisteren door een Zuidengelse rechtbank als eerste Britse ingezetene krachtens de War Crimes - Act (de Britse wet op oorlogsmisdaden) van 1990 in staat van be schuldiging gesteld. De 84-jarige Szymon Serafimowicz werd aangeklaagd wegens moord op vier joden in Wit-Rusland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Serafimowicz woont sinds 1947 in Groot-Brittannië. Koeweitse prinsessen betalen slecht londen.. Twee Koeweitse prinsessen zijn 177.000 gulden schui ft j dig aan een Britse zakenman. Dit vinden Britse parlementsleden die gisteren de regering-Major hebben gevraagd tussenbeide te komen. Zij staan in het krijt bij een zakenman die in hun op dracht in het hart van Londen luxueuze appartementen heeft gebouwd. De prinsessen, allebei multimiljonair, hadden 'con stant geweigerd te betalen met het argument dat zij geld hadden verloren met deze investering'. Eis tegen beklaagden Solingen-brand pussELDORFDe hoogste openbare aanklager in Duitsland heeft gisteren de zwaarste celstraffen geëist tegen vier jongeren die zijn beschuldigd van de racistische brandbom-aanslag in Solin gen. Daarbij kwamen in mei 1993 vijf Turkse vrouwen om het le ven. Drie van de beklaagden waren ten tijde van het misdrijf minderjarig. Tegen hen werd tien jaar cel geëist. De oudste ver dachte moet volgens de aanklager levenslang krijgen. Stier doodt Amerikaan in Pamplona pamplona Een 22-jarige Amerikaanse toerist is gisteren omge komen bij het jaarlijkse volksfeest San Fermin in de Noord- spaanse stad Pamplona, waarbij stieren door de stad worden ge jaagd. Een stier doorboorde met zijn hoorns een slagader van de man. Die overleed veertig minuten later in een ziekenhuis. Maandag verwondden stieren drie personen, onder wie twee Amerikanen. Ook VN-leden slecht van betalen new york De lidstaten van de Verenigde Naties hadden eind juni een betalingsachterstand van meer dan 4,2 miljard gulden bij de volkerenorganisatie. De ergste wanbetalers zijn traditiege trouw de VS met een opgelopen schuld van 1,2 miljard dollar. Op de tweede plaats staat Rusland (559 miljoen dollar), gevolgd door Oekraïne (217 miljoen dollar). Ruimteveer Discovery gelanceerd cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is giste ren met vijf bemanningsleden aan boord voor een achtdaagse I missie gelanceerd vanaf de basis Cape Canaveral in Florida. De J astronauten zullen een ruim 450 miljoen gulden kostende ver- bindingssatelliet toevoegen aan het communicatienetwerk van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA. De lancering werd acht weken vertraagd door nestelende spechten. Die hadden meer dan 200 gaten geprikt in de isolatie aan de buitenkant van de brandstoftank. Turken en Koerden weer slaags ankara In afzonderlijke gevechten tussen Turkse veiligheids troepen en Koerdische vrijheidsstrijders zijn gisteren in het oos ten en zuidoosten van Turkije 33 doden gevallen. Het gaat om 26 strijders van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) en zeven soldaten. De hevigste gevechten hadden plaats in de provincie Van bij de Iraanse grens. londen hans geleunse CORRESPONDENT De Europese defensie-industrie heeft een nieuwe klap gekregen nu na Nederland ook Groot- Brittannië heeft gekozen voor de aanschaf van de Amerikaan se Apache-gevechtshelikopter. Minister Portillo (defensie) zei gisteren dat de Britten 67 exem plaren, totale waarde rond 7,5 miljard gulden, zullen bestellen. Dat het Frans-Duitse Euro- copter-concern, waarin ook Bri tish Aerospace deelneemt, op nieuw buiten de prijzen viel, kwam niet als een verrassing. De Britse defensiestaf had zich al vierkant achter de Apache opgesteld. rome eelco van der linden correspondent Het zakenkabinet van de Itali aanse premier Dini heeft giste ren in de Kamer van Afgevaar- digden de vertrouwensstem ge kregen die het gevraagd had voor een deel van de hervor ming van het pensioenstelsel. Hierdoor is het kabinet veilig gesteld, maar ook het ontslag van Dini, die maar een beperkt regeringsprogramma had, een stap dichterbij gekomen. Dini kreeg de steun van de centrum-linkse partijen en de Lega Nord. Tegen stemden de communistische RCI en de ex- fascisten van Nationale Allian tie. Berlusconi's Forza Italia en enkele kleine centrum-rechtse partijen onthielden zich .van stemming. Dini zal vandaag voor nog twee delen van de pensioenwet Honderdduizenden in Sri Lanka vluchten De Tamil Tijgers zijn vandaag een tegenoffensief begon nen tegen het Srilankaanse regeringsleger. De opstande lingen, die streven naar een eigen staat in het noorden van Sri Lanka, liggen al vijf dagen onder vuur van de re geringsmacht. Honderdduizenden Tamil-burgers zijn sinds zondag voor het leger op de vlucht geslagen en hebben hun toevlucht gezocht in vluchtelingencentra. brussel aly knol ste onderzoek dat zes privé-dierentuinen het certificaat slecht tot zeer slecht verdien den. Sindsdien is er niets verbeterd. Vooral bij roofdieren, chimpansees, gorilla's en an dere apesoorten troffen de onderzoekers schrijnende voorbeelden van gestoord of dwangneurotisch gedrag aan. De grote dierentuinen vragen allang om een Europese minimum-regeling, maar een in 1991 in Brussel ingediend voorstel werd nooit door de Europese ministers goedge keurd. Zij oordeelden dat dierentuinen een nationale aangelegenheid waren. Professor Van der Straeten noemde het verschil tus sen de privé-tuinen en de grote dierentui nen gisteren 'treffend'. Aan de hand van di a's van de dierentuin in het Nederlandse Emmen liet hij zien hoe het volgens hem wél kan. correspondent De meeste van de dertien privé-dierentui nen in Vlaanderen en Wallonië deugen van geen kant. De toestand in deze parken is zodanig uit de hand gelopen, dat de Belgi sche minister Karei Pinxten (landbouw) gis teren is gevraagd om er een heus rampen plan voor op te stellen. De privé-dierenparken zijn een typisch Belgisch verschijnsel. „In aanleg was het voor de eigenaar een hobby", aldus bioloog Erik van der Straeten van de Gentse univer siteit. „Achter zijn café stelde hij enkele wil de dieren ten toon; later groeide dat uit tot een heel dierenpark." Maar de meeste die ren huizen in kale kooien, die slecht wor den onderhouden. Uit verveling en frustra tie vertonen vele van hen zware gedrags stoornissen. Gaia, de Belgische vereniging die opkomt voor de rechten van het dier, luidde giste ren in Brussel de noodklok over de privé- dierentuinen. Volgens een nieuw onder zoek van Gaia zijn het 'Zoopark van Ter donk' bij Gent, de Limburgse 'Zoo' in Zwartberg en 'Aviflora' in higelmunster er het slechtst aan toe. In deze dierentuinen deugt er niets van de verzorging en huisvesting van de dieren, noch van de voeding, de hygiëne en de vei ligheid. Omdat de wantoestanden al jaren duren, wil Gaia het publiek in de komende weken met gerichte acties in beweging krij gen. Gaia eist tevens een rampenplan van minister Pinxten. Al in 1991 constateerde Gaia bij een eer- colombo ap Duizenden rebellen vielen van ochtend bij zonsopgang troe pen aan in de buurt van Alavet- ti, een plaats in het noorden van Sri Lanka die zondag kort na het begin van het offensief door het leger werd veroverd. Legerfunc- tionarissen maakten melding van hevige gevechten, maar hadden geen cijfers beschikbaar over het aantal slachtoffers. Volgens hulporganisaties zijn bij het regeringsoffensief van de afgelopen dagen zeker 150 mensen, voornamelijk burgers, gedood en 350 mensen gewond geraakt. Volgens de rebellen is bijna de helft van de 800.000 in- Leden Aum-sekte in deeltijdbanen tokyo afp De Aum Shinri Kyo-sekte in Ja pan heeft de leden opgedragen deeltijdbanen te zoeken om geld bijeen te brengen voor de verdediging van haar leiders. Die zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens betrokken heid bij de aanval met gifgas in de ondergrondse van Tokyo, waarbij in maart elf mensen omkwamen en meer dan 5.000 mensen gewond raakten. Dat hebben politiefunctionarissen tegen het Japanse dagblad Asa- hi Shimbun gezegd. De politie denkt dat de sekte het geld ook nodig heeft om de nog voortvluchtige leiders te onderhouden. Man zestien jaar voor niks in cel londen Omdat niet wettelijk en overtui gend is bewezen dat de man in derdaad schuldig is aan moord op een veertienjarig jongetje is de Brit George Long gisteren door het Hof van Beroep in vrij heid gesteld. Long (37) werd zestien jaar geleden veroordeeld voor het doden van het jongetje nadat hij tegenover de politie een bekentenis had afgelegd. Die bekentenis, die de man la ter weer ijitrok, was echter ge fantaseerd. Details uit de be kentenis klopten ook niet met alle feiten. De man was geeste lijk in de war, maar was bij de berechting en tijdens het proces geen rekening gehouden. woners van het noordelijke schiereiland op de vlucht gesla gen. Het leger was vanmorgen de stad Jaffna, het bolwerk van de Tijgers op zes kilometer gena derd. De Tamil Tijgers vechten sinds twaalf jaar voor een Ta- mil-thuisland in het noorden en oosten van Sri Lanka. Ze zeggen te worden achtergesteld bij de Singhalese meerderheid, die het voor het zeggen heeft in leger en regering. Een in januari tot stand gekomen bestand werd in april door de rebellen opgezegd. Ook vredesonderhandelingen met de regering werden door de rebellen afgebroken. parus cees van zweeden correspondent Voor de eerste keer in de ge schiedenis heeft de politie van Parijs automobilisten opge roepen de auto te laten staan. Gevreesd wordt dat de lucht vervuiling in de Franse hoofd stad de komende dagen, als een nieuwe golf Parijzenaars met vakantie gaat, een histo risch dieptepunt zal bereiken. Buitenlanders die naar Zuid-Frankrijk en Spanje rei zen, wordt verzocht de Parijse rondweg te mijden. Hun wordt gevraagd de autoweg over Dijon te nemen, die langs Parijs loopt. Vrijdag 30 juni, toen de eer ste Parijse scholen dicht gin gen, bereikte de luchtvervui ling een dieptepunt. Op som mige plaatsen in de hoofdstad werd ruim 180 microgram ozon per kubieke meter lucht gemeten. De politie vreest dat die limiet de komende dagen nog zal worden overschreden. De politie heeft Parijzenaars gevraagd om voor afstanden van minder dan een kilometer niet de auto te gebruiken. Zij zal tevens een verscherpte controle instellen op auto-uit laten. Auto's die meer dan de toegestane uitlaatgassen uit werpen, zullen van de weg worden genomen. Maseru Nelson Mandela heeft gisteren gezegd dat hij met Leso tho, het bergkoninkrijk dat geheel door zijn land wordt ingesloten, wil praten over een doorgang naar de zee. De Zuidafrikaanse presi dent deed zijn uitspraken aan het einde van zijn eerste officiële be zoek aan Lesotho. De dichtstbij zijnde haven ligt 150 kilometer ten zuidoosten van Lesotho bij Port Edward en Port Shepstone. Eerder op de dag gaven Mandela en premier Ntsu Mokhehle van Lesotho een gezamenlijke verkla ring uit waarin ze zeiden onder handelingen te zullen beginnen over Lesotho's claim op grote stukken land die in 1869 bij Zuid- Afrika werden gevoegd, volgens een akkoord waarmee Lesotho Brits protectoraat werd. Mandela bedankte de naar schat ting 100.000 mensen die zich in het stadion van Maseru (foto) hadden verzameld voor het feit dat Lesotho de Zuidafrikanen had geholpen om een einde te maken aan apartheid. foto reuter Hoofdverdachte GAL-affaire op borgtocht vrij madrid Rtr-ppa Rafael Vera, van 1983 tot 1994 staatssecretaris van staatsveilig heid in Spanje, is gisteren na een voorlopige hechtenis van vijf maanden vrijgelaten. Vera gold als de hoofdver dachte in de zoheten GAL-affai re. waarbij rechtse doodseska ders in de jaren tachtig 26 ver meende leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA zou den hebben vermoord. Het ver moeden bestaat dat deze illega le politie-eenheden hebben ge handeld met medeweten van of zelfs in opdracht van (leden van) de Spaanse regering. De regerende socialistische partij van premier Gonzélez be taalde de borgsom van bijna 2,5 miljoen gulden. De GAL-affaire is één van de grootste schanda len van dertien jaar socialistisch bewind. Vera wordt ervan be schuldigd de acties tegen de ETA-lèden te hebben gefinan cierd uit geheime fondsen van het ministerie van binnenland se zaken. Ook zou hij hebben meegewerkt aan de ontvoering van Segundo Marey, een ver meend ETA-lid. Russen stemmen op 17 december MOSKOU Rtr De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen een decreet uitgevaardigd, waarin hij 17 de cember als datum voor parle mentsverkiezingen vaststelt. Jeltsin vaardigde het decreet uit vanaf zijn ziekenhuisbed. Portillo onderstreepte het be lang voor de Britse wapenin dustrie. De Apache wordt uitge rust met Rolls-Roycemotoren. Het contract verzekert 3.000 ba nen bij wapengigant Westland en levert dertig jaar werk in nieuwbouw en onderhoud voor 180 Britse bedrijven. Volgens Portillo is onderdeel van het met de Amerikanen ge sloten contract dat de Britten de rechten krijgen voor onderhoud en reparatie van de helikopters. „Het betekent dat wij onze diensten ook kunnen aanbie den aan andere gebruikers van de Apache, en dat betekent een verdere bijdrage aan het welzijn van onze industrie", aldus Por tillo optimistisch. Wereldwijde protesten op Franse feestdag tegen kernproeven de vertrouwenskwestie stellen, waarna de Senaat zijn eindoor deel moet geven. Na de stem ming van gisteren verwacht men echter geen problemen voor de wet, die wordt be schouwd als cruciaal voor de sanering van de overheidsfinan ciën. Dini zei gisteren optimis tisch te zijn en na de definitieve aanname zijn mandaat terug te zullen geven aan president Seal faro. Berlusconi zei gisteren de pensioenhervorming 'onvol- doende'te vinden, maar voor aanname te zijn om spannin gen op de geldmarkten te voor komen. Fini liet gisteren weten dat 'het moment aangekomen is voor de terugkeer van een po litieke regering' en dus verkie zingen te verlangen. Volgens Fi ni en Berlusconi zouden deze moeten plaatsvinden voor het einde van het jaar. parus cees van zweeden correspondent Jacques Chirac, de Franse pre sident, is dezer dagen de Lyndon Johnson van de jaren '90. Wereldwijd ontlokt de naam 'Chirac' protesten. Nog worden geen portretten van hem verbrand, zoals van Johnson tijdens de oorlog in Vietnam, maar veel scheelt het niet. Talloze Franse restau rants in Nieuw-Zeeland en Australië hebben voor vandaag de traditionele viering van de I4de juli afgelast, uit vrees een mikpunt voor betogers te zul len vormen. Zó gehaat is Chirac geworden dat zelfs een aantal Franse con sulaten in het Verre Oosten de viering van de bestorming van de Bastille wilde overslaan; slechts een oekaze uit Parijs bracht de Franse diplomaten er alsnog toe om de champagne in te slaan. In Australië hebben vakbonden aangekondigd dat vanaf vandaag geen post meer zal worden bezorgd op de di plomatieke vertegenwoordigin gen van Frankrijk. Als telefoon lijnen er kapot gaan, worden ze niet meer gemaakt. De protesten beperken zich niet tot Australië en Nieuw-Zeeland, en eyenmin tot het gewone volk. De Australische regering ging het verst toen het zijn am bassadeur te Parijs terugriep, maar ook andere landen spaar den Jacques Chirac niet. Toen de Franse president vorige maand in Cannes gastheer was voor zijn collega's in de Europe se Unie, moest hij de protesten incasseren van vijf van hen: de leiders van Nederland, Dene marken, Finland, Zweden en Oostenrijk. Bill Clinton van Amerika had al eerder zijn on genoegen over de Fransman ge ventileerd. De reden voor de wereldwijde woede-uitbarstingen is eenvou dig. Uitgerekend toen de aard kloot bezig leek het hoofdstuk van de kernproeven definitief af te sluiten, verscheen Chirac voor de TV-camera's om de loop der geschiedenis te wijzi gen. In september, zo kondigde de president aan, zal Frankrijk zijn kernproeven hervatten. Chirac zei dat het zou gaan om een totaal van acht kernproe ven, de laatste waarvan in mei 1996 zou plaatsvinden. Daarna, zo vervolgde hij, zou hij het ver drag ondertekenen dat verdere proeven verbiedt. Het atol Mururoa in de Stille Oceaan, waar de explosies zullen plaats vinden, zou vanaf dat moment gewoon weer aan de vissen be horen. Rekening houdend met een we reldwijde woede-uitbarsting, verborg Chirac zich achter de brede rug van zijn wetenschap pers. Frankrijk, zo zei de presi dent op zijn geruchtmakende persconferentie van 13 juni, was helaas nog niet zo ver dat het kemproevendn het laboratori um kon simuleren. Daartoe had het land onder meer een krach tige laser nodig, waarvan de constructie nog lang niet af was. En om de meetinstrumenten in het lab te kunnen ijken, waren de komende acht proeven no- Zo werd in Auckland, Nieuw-Zeeland, geprotesteerd door een groep jongeren, die een achterdeur van het Franse consulaat probeerden te forceren. foto reuter Chirac vergat erbij te vertellen dat Amerika, dat reeds beschikt over die laser en de bijbehoren de meetinstrumenten, Frankrijk zijn technologie had aangebo den. De president had zich een hoop francs en schandvlekken kunnen besparen door 'ja' te zeggen tegen dat aanbod. Maar dan zou Frankrijk hebben moe ten doen wat Groot-Brittannië decennia geleden al deed: zich voor zijn kernwapens afhanke lijk maken van Amerika. Jacques Chirac vergat nog iets te vermelden: de acht proeven zijn misschien helemaal niet de laatste. Ondanks de protesten tegen de komende acht proeven liet premier Alain Juppé vorige week luchtigjes weten dat Chi rac na mei 1996 overweegt vro lijk door te gaan met zijn nucle aire spel. En een woordvoerder van het ministerie van defensie leek nog minder scrupules te hebben. „Het zal waarschijnlijk noodzakelijk zijn", zo zei de man, „om door te gaan met de kernproeven". Daarbij zou het gaan om 'kleine kernproefjes' met een paar hon derd ton TNT (de Hiroshima- bom had een explosief vermo gen van ruim 17.000 ton TNT). Deze proeven zouden niet no dig zijn om nieuwe kernwapens te maken of instrumenten te ijken, maar om de betrouw baarheid van de bestaande wa pens te testen. Weliswaar zou Frankrijk voor nemens zijn in 1996 het Com prehensive Test Ban Treaty (CTBT) te tekenen, dat alle' proeven verbiedt, maar graag zou Chirac een uitzondering ge maakt willen zien voor de 'klei ne kernproefjes'. Zijn diploma ten zouden in Washington en Moskou al de stemming gepeild hebben, en ja, de militaire havi ken daar zagen ook wel iets in een voetnoot over kleine proef jes bij het CTBT. Bij dit alles dringt zich één vraag op: wat vinden de Fran sen zelf? „Het is niet Greenpea ce die het defensiebeleid van Frankrijk bepaald schreef La Croix, een katholiek Ickenblqd, deze week. „Het is ook niet aan de premier van Nieuw-Zeeland of de Australische pers om dat te doen". De protesten in Frankrijk zelf zijn uiterst lauw omdat de eigen nucleaire afschrikkingsmacht buiten kijf staat. In eigen land protesteren eigenlijk alleen de socialisten omdat zij Ghiracs voornemen een miskleun vin den wegens de weerstand in an dere landen. Er is geen sprake van een anti-nucleaire bewe ging. De Groenen stellen in Frankrijk vrijwel niets voor. Chi rac maakt zich dan ook nog geen zorgen. Morgen in deze krant op pagi na 2 het lezersdebat over de wenselijkheid van een boycot van Frankrijk. De conclusie: Franse produkten moeten wor den geboycot.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7